Judoka's door gebrekkige training slecht voorbereid op titelstrijd ALLEEN ROUTINE BLEEK VOOR NEDERLANDERS NIET GENOEG Neo-kader-titel ging verdiend naar Wijnen Mieke Sterk verbeterde op horden nationaal record Nieuwe promotiekans voor Akrides door zege op KVH I Hol wint marathon van Westland Mieke van Doorn sprong 1.64 meter Davis-cup-toernooi MAANDAG 25 MEI 1970 16 Zonder verlies Routinezaak HH - life ?U. »-"■•> Rugwind U itslagen wmmm mam DICK BRUYNE3TEYN V (Van onze sportredactie) OOST-BERLIJN Alleen routine is tegenwoordig niet genoeg meer om een Europese topplaats te behouden. Dat is de les die de Nederlandse ju doka's in het afgelopen weekeinde op de Europese titelstrijd geleerd heb ben. Na een bijzonder gebrekkige voorbereiding, die reeds voor aan vang van het toernooi de stemming in de ploeg drukte, was coach Koos Henneveld op stap gegaan met een team dat voornamelijk op een grote dosis ervaring steunde. Zaterdagmor gen reeds kwam sterk naar voren, dat het hiaat in de effectieve trainingen in Oost-Berlijn zijn tol zou gaan eisen. Jan en Peter Snijders, de laat ste negen jaar een zeer betrouwbaar duo, werd zonder pardon uitgescha keld door respectievelijk de Hongaar Ipacs en de Fransman Roger. Nog in dezelfde ronde zorgde de Rus Solo- gutchin ervoor dat Ernst Eugster, in Mexico nog goed voor een bronzen medaille, hun voorbeeld moest volgen. In eerste instantie sneuvelde ook titel houder Wim Ruska, hij verloor in het zwaargewicht op beslissing van de West duitser Klaus Glahn, maar kon later via de herkansing terugkomen. De oud-we reldkampioen plaatste zich alsnog in de finale, waarin hij tenslotte voor de twee de maal zijn meerdere moest erkennen in de Westduitse kampioen. Gisteren her stelde Ruska zich aanvankelijk uitste kend. Hij nam op imponerende wijze re vanche op Glahn om tenslotte, via een zege op de Rus Novikov de eindstrijd in alle categoriën te bereiken. Onder oor verdovende aanmoedigingen van duizen den landgenoten verwees de Oostduitser Hennig de Nederlander daarin voor de tweede maal naar een tweede plaats. Behalve Wim Ruska drongen alleen Dirk Eveleens en Martin Poglaien door tot de laatste vier. Voor Dirk Eveleens kwam het einde in de'halve finale van de zwaargewichten tegen Wim Ruska. In tegenstelling tot vorig jaar, toen de Judoka uit Burgerveen zijn eigen kansen prijsgaf om Wim Ruska fit in de finale te helpen was het verschil tussen de twee zware jongens zo gering dat zij nu hun eigen kans gingen. Dirk Eveleens: „Ik kon goed voelen dat ik het nu beter tegen Ruska uit kan houden. Het is dat hij mij in het begin van de wedstrijd even op mijn rug drukte, anders had ik de be slissing nog niet geweten. De Noordhol landse palingkoopman hoefde met zijn bronzen medaille niet ontevreden te zijn. Zonder een enkel verliespunt had hij zich direct in de halve finales geniaalst. Gis teren zat er in de strijd om alle cate goriën voor hem geen tweede plak in. In de eerste ronde was een houdgreep van de Westduitser Meier te veel voor hem. Het scheelde zaterdagavond overigens hijzonder weinig of Martin Poglajen had de Nederlandse equipe een gouden me daille bezorgd. De Limburger, die door ging ondanks het feit dat hij tegen de Joegoslaaf Craljevic zijn elleboog uit de kom draaide, zocht zich zonder verlies een weg naar de finale (middengewicht), waarin hij de Engelsman Brian Jacks te genover zich kreeg. Na een slopende strijd van tien minuten werd de Neder lander het kampioenschap onthouden door een scheidsrechterlijke dwaling. Po glajen: „Ik heb de laatste anderhalve minuut geen risico meer genomen, in de veronderstelling, dat ik ver voor stond. Toen de scheidsrechter Jacks aanwees dacht ik dan ook dat ik door de grond zou zakken". Ondanks deze ongelukkige nederlaag bewees Martin Poglajen, dat hij nog steeds tot de absolute top behoort, een gegeven waaraan men de laatste maan den in Nederland behoorlijk was gaan twijfelen. Doordat de Limburger zich, MAASSLUIS. Wim Hol van Hercu les uit Dordrecht heeft zaterdag de twee de Westland Marathon gewonnen. Veer tien dagen na zijn overwinning in de Westduitse plaats Husum. Zijn tijd was ongeveer veertig seconden langzamer dan toen. Hij legde de 42 km en 195 meter van Maassluis naar Hoek van Holland vice versa af in 2 uur 28 min. 52 sec. De win naar van vorig jaar, Hans van Kasteren, werd nu twaalfde in 2.47.10, bijna een kwartier meer dan zijn tijd van 1969. De uitslag: 1. Wim Hol (Hercules Dor drecht) 2.58,520,0, 2. Klaas de Ruiter (AV 34 Apeldoorn 2.32.26, 3. Rudi Mol (GAC Hilversum) 2.35,12, 4. Johan Kijne (Shell Vlaardingen) 2.36.01, 5. Louis Vink (WV 34 Amsterdam) 2.39.19; 6. Gerard Ridder (AAC Amsterdam) 2.39,26; 7. Cock van Blerck (Spring Breda) 2.41,53; 8. Piet Schoonen (Metro Rotterdam) 2.42.13; 9. Jan Labberton (Altis Amersfoort) 2.43.46; 10. Steef Kijne (Metro Rotterdam (2.44,47); 11. Aldert Pet (Siomo Den Haag) 2.44,49; 12. Hans van Kaste ren (KNAU) 2.47,10. om verschillende redenen, na het wereld kampioenschap vrij onregelmatig op cen trale trainingen- en grote toernooien ver toond had, waren de geruchten over zijn achteruitgang toegenomen. Toen hij bovendien op de selectiewedstrijden voor Oost-Berlijn verslagen werd door Gerard Vroegh en zich pas in laatste instantie voor de kampioenschappen in Oost-Ber lijn kon plaatsen, werden zijn kansen minimaal geacht. Voor de fanatieke Po glajen een reden te meer om zich de laatste weken met bijzondere toewijding voor te bereiden. Dit praatje over zijn vorm inspireerde Poglajen. Hij benutte de Europese titel strijd om de twijfelaars hun ongelijk te bewijzen. Juist dat kleine beetje irrita tie, die speldeprikken, misten zijn colle ga's topsporters. Voor judoka's als Jan en Peter Snijders, Ernst Eugster en Ed die van der Pol is een Europees kam pioenschap zo langzamerhand een routi nezaak geworden. Het is een probleem om hen net voor zo'n wedstrijd zo te prikkelen dat zij zich volledig in willen zetten. Juist die aansporing ontbrak dit keer. Met de ongelukkige voorbereiding was dat voor hen voldoende voor een to tale afgang. NJJB-voorzitter Jaap Methorst, als chef d'equipe in Oost-Berlijn: „Het was eigenlijk onverantwoord om een jongen als Peter Snijders met deze instelling mee te nemen. Hij kan er zelf niets aan doen dat hij de inspiratie mist, maar het ver dient in het vervolg wellicht aanbeveling om in zijn plaats dan een jongere een kans te geven". De Eindhovense judoka kon de bondsvoorzitter daar geen onge lijk in geven:,,Ik heb geen gelegenheid gehad om te trainen. Daarom was ik he lemaal uit vorm. Volgend jaar gaat het misschien weer wat beter". Ook na de tweedaagse slijtageslag bleef Wim Ruska, wat de trainingsmoeilijkhe den betreft, verre van optimistisch: „Er zal toch snel wat moeten gebeuren, an ders zie ik de toekomst van het Neder landse judo bijzonder zwart in. Kijk nu eens naar zo'n man als Klaus Glahn. Die is sinds de Olympische Spelen al een keer of drie voor trainingen naar Japan li®1 t -f- DIRK EVELEENS geweest. Binnenkort gaat hij weer vier maanden weg. Het is voor ons toch on mogelijk ok judoka's met dergelijke mo gelijkheden voor te blijven. Voorzitter Methorst, altijd druk doende om uit zijn beperkte budget zoveel moge lijk profijt te trekken, is het volkomen met de Europese kampioen eens. „Wij weten met welke problemen onze ploe gen zitten. Er wordt druk naar een op lossing gezocht. Het ligt in de bedoeling dat wij Ruska en Eveleens de gelegen heid geven om zich volgend jaar een maand voor te bereiden op de wereld kampioenschappen in het judokamp van Bouvollon. Precies een jaar later moet dat net voor de Olympische Spelen weer gebeuren", aldus Methorst. Verschillende topjudoka's, waaronder de gebroeders Snijders en Ernst Eugster, geven 's zomers in het trainingskamp aan de Franse Rivièra les, waardoor zij au tomatisch reeds gebruik kunnen maken van de trainingsfaciliteiten. Dirk Eve leens, Nederlands enige hoop van het ogenblik, is bovendien van plan om als voorbereiding op het wereldkampioen schap een half jaar trainingsstage in Ja pan te gaan lopen. Zoals verwacht was Eveleens de enige jongere judoka, die het tot een medaille bracht. Theo Schneider en Fred Schilder kwamen niet verder dan de tweede ron de. Ook over het enorme gat dat er mo menteel tussen de huidige- vrij oude- en de achterban is gevallen, is in Oost-Ber lijn gesproken. Jaap Methorst: „Zolang er in Europa zo weinig belangstelling voor het jeugdjudo bestaat dat er nie mand gevonden kan worden, die de kam pioenschappen wil organiseren, lijkt het voor ons moeilijk om bij de jeugd iets op te bouwen. De NJJB hoopt het geheel op nationaal niveau nu wat aantrekke lijker te maken door de nieuwe club competitie, die volgend jaar van start gaat. Bovendien krijgt de trainer meer inspraak bij de opstelling van jeugdige judoka's in interlands en semi-interlands. Waarschijnlijk zullen zij in de toekomst meer kans krijgen om internationale er varing op te doen". Met een totaal van negen medailles, waaronder twee gouden, van Hennig en Hendel (halfmiddengewicht) is Oost- Duitsland voor eigen publiek de verras sende overwinnaar van dit toernooi ge worden. Het lag in de lijn van de ver wachtingen, dat de Oostduitsers zich in dit toernooi, met behulp van het fanatie ke publiek vender omhoog zouden wer ken. Maar dat het zelfs Rusland van de eerste plaats zou verdrijven, hadden zelfs de duizenden toeschouwers op de tribunes niet durven hopen. Nederland kwam met vier zilveren en een bronzen plak op de zesde plaats. THEO KLEIN WAALWIJK De eerste en waar- van twee matchpunten toch als favoriet schijnlijk ook laatste Nederlandse titel in startte. het neo-kader 47/2 is terechtgekomen bij Tini Wijnen, die het toernooi in Waalwijk na een finale tegen Jean Bessems afsloot met het recordgemiddelde van 53.24. Een bijzonder fraai resultaat van de 39-jarige Brabander, die vorig seizoen wilde stop pen met biljarten, maar, mede daartoe financieel in staat gesteld door een comi té in het Limburgse Stein, twee maanden geleden toch naar de Europese vijfkamp in Murcia reisde en daar weer de smaak van het biljarten te pakken kreeg. De prestatie van Wijnen kreeg nog meer gestalte, omdat hij het kampioen schap in Waalwijk speelde, terwijl een paar gekneusde ribben hem bij elke stoot de tranen in de ogen brachten van pijn. Wellicht is zijn handicap bepalend ge weest voor de toekomstige stijl van de Brabander, die nu gedwongen werd zorg vuldiger te biljarten teneinde de pijn ver wekken massés en piqués te omzei len. Want dat Wijnen weer gewonnen is voor de biljartkunst staat vast. Met een gelukkige glimlach kondigde hij na het tot stand komen van zijn kampioenschap aan volgend seizoen weer voor alle ka dersoorten te zullen inschrijven. Het heeft overigens geen haar ge scheeld of niet Wijnen, maar de 25-jarige Limburger Jean Bessems zou met deze titel zijn gaan strijken. Want zaterdag avond kwam Bessems twee punten voor op zijn concurrenten en daarmee heel dicht bij de titel. Dat was toen Tini Wijnen na een moeizame partij tegen Hans Vul- tink over de finish was gegaan en de Achterhoeker in de nastoot hard op weg leek de remise te bewerkstelligen. Vul- tink, die kansloos was geworden, stootte echter tegen het einde van zijn serie te slordig, verloor de kansrijke positie op de kaderlijn en strandde op 21 punten van het einde. Er kwam een echte finale tussen Bes sems en Wijnen, waarin de geroutineer de Brabander ondanks een achterstand AMSTERDAM Mieke Sterk, het enfant terrible van de Nederlandse ate tiek, heeft zondag tijdens de vijf distric tenontmoeting op de sintelbaan Elzen- hage in Amsterdam-Noord voor de beste prestatie gezorgd. Voor de tweede maal in nauwelijks vierentwintig uur verbeter de de Amsterdamse studente haar natio nale record op de 100 meter horden. Zaterdag tijdens de studenten kampioen schappen in Nijmegen had zij met een tijd van 13.7 seconden al een tiende van haar record afgehaald. Een dag later schaarde zij zich met 13.4 sec. zelfs onder de snelste loopsters ter wereld van dit seizoen. Voor Mieke Sterk, die zich dit seizoen wil gaan specialiseren op de vijf kamp, was het een persoonlijke revan che voor de nederlaag die zij op tweede pinksterdag in de interlandwedstrijd NederlandGroot Brittannië tegen Miep van Beek leed. Miep van Beek bezette dit maal met 14.1 seconden de tweede plaats. Ook bij de heren werd op een horden nummer een voortrefelijke prestatie ge leverd. Wim Braaksma (AAC) liep de afstand in 53.0 seconden, waarmee hij het uit 1959 daterende nationale record van Jan Parlevliet tot op 0.8 seconde be naderde. Ook Corrie Bakker kwam dicht in de buurt van het Nederlandse record. De Utrechtse, die haar oude vorm weer langzaam schijnt te benaderen, sprong 6.32 meter ver en bleef daarmee slechts drie centimeter onder het record dat op haar naam staat. Wilma van den Berg behaalde de ge bruikelijke dubbele overwinning op de 100 en 200 meter. Haar tijden 11.4 en 23.9 seconden waren door een te sterke (Van onze basketbalmedewerker) Ondanks het fraaie zomerweer zetten de basketballers hun competitie nog steeds voort. Het zit de competitieleider van de NBB bovendien niet mee, omdat het aantal beslissingswedstrijden dit jaar veel groter is dan voorheen. Akrides greep de laatste promotiekans door KVH uit Den Helder met een gevoelige 66-34 nederlaag naar huis te sturen. In de eredivisie verloor landskampioen Blue Stars in Delft duidelijk van Punch. Het niet meespelen van Ton Boot, die als winnaar van de topscorerslij st bij de wereldkampioenschappen in Joegoslavi6 verblijft, is hier wel de voornaamste oor zaak van. Het Haarlemse Flamingo's, dat eerder deze week van Bona Stars won, kan de derde plaats op de ranglijst niet meer ontgaan. De stand is nu: The Blue Stars 19-32, Rotterdam-Zuid 19-26, Flamingo's 19-20, Bona Stars 18-16, Punch 20-16 en SVE 19-10. Haarlem Cardinals, dat de laatste we ken uitstekend op dreef is, nam door een overwinning op het onderaanstaande Wils kracht op waardige wijze afscheid van de ere-divisie. Voor een talrijk publiek nam Cardinals door goed spel reeds bij de rust een 43-35 voorsprong. In de tweede helft vlotte het aan Haarlemse zijde min der goed. De overwinning kwam echter niet in gevaar, 95-87. Cardinals, dat wel een zeer ongelukkig seizoen achter de rug heeft, moet volgend seizoen zeker terug kunnen komen. Nico Roskam van Fla mingo's en mogelijk Rudolf Mooy, die een dezer dagen geopereerd zal worden, kun nen de Haarlemmers een nog grotere kracht geven. De stand is: Landlust 19-32, Suvrikri 20-26, DED 20-26, Agon 19-16, Haarlem Cardinals 20-12 en Wlskracht 20-6. Akrides, spelend voor zijn laatste kans, is geen ogenblik in gevaar geweest tegen KVH. De gasten, die bij winst gepromo veerd zouden zijn, konden slechts de eer ste tien minuten bijblijven, 12-10. Toen ec hterbegon de van zijn blessure her stelde Haver zich met de score te be moeien en halverwege was KVH reeds met 27-13 een geslagen ploeg. De vrij hard spelende Noordhollanders raakten in de tweede helft steeds verder achterop. Via 45-16 won een geconcentreerd spelend Akrides tenslotte met 66-34. Topscorers voor Akrides in dit belangrijke treffen waren: Breetveld 4-12 en Meyer 8-9. Azimma, KVH en Akrides zullen thans een nieuwe serie wedstrijden moeten spe len om uit te maken welke twee ploegen zullen promoveren. Dankzij een gunstig doelsaldo uit deze eerste ronde heeft Akrides aan één overwinning voldoende om zich te kwalificeren. In de strijd om de NBB-beker bij de dames is thans ook de tweede finaleploeg bekend geworden. AMVJ klopte in Oud- Beierland BON en kan nu trachten via een overwinning op stadgenoot The Blue Stars de dubbel te voltooien. rugwind echter wat geflatteerd. Zus Riet bezette op de 100 meter met 11.6 seconden de tweede plaats. Mieke Sterk behaalde nog een overwinning door haar eerste plaats op het hoogspringen. Met een Fossbury flop kwam zij over 1.65 meter. Myrna van der Hoeven, die enkele we ken geleden haar rentree maakte met 56.8 seconden op de 400 meter, ging in Am sterdam weer sneller met 55.0 seconden. Het herennummer over dezelfde afstand leverde met 48.3 sec. een overwinning op voor Rijn van de Heuvel (AVR). Rudo Lievense werd tweede (48.9). Opvallend was de prestatie van de 4 x 100 meter damesploeg van west I. Het viertal Trudy Ruth, Mieke Sterk, Miep van Beek en Corrie Bakker noteerde een tijd van 45.8 sec. en was daarmee 0.4 sec. sneller dan het kwartet, dat Nederland vorige week in Den Haag tegen Groot Britannië vertegenwoordigde. Wil Westphal, die zijn pupillen coachte werd van het middenterrein wegge stuurd. m; 2. Dellsensen (W I) 4.20 m. 3000 m steeple: 1. Nijstadt (N) 8.58.3; 2. Willems (Z) 9.12.8. Speer: 1. Olofsen (W I) 68.02 m; 2. Slaman (W I) 65.34 m. Discus: 1. Kriatkov (W II) 45.10 m; 2. Kamerbeek (Z) 44.78 m. Kogel: 1. v. Wees (W I) 16.20 m; 2. v. d. Kruk (W II) 16.60 m. Kogelslingeren: 1. Swinkels (Z) 48.90 m. Eindstand: 1. West I 17.487 pnt.; 2. Zuid 16.726 pnt.; 3. Oost 16.404 pnt.; 4. Noord 16.212 pnt.; 5. West II 15.233 pnt. Mieke Sterk op de 100 meter horden. De eindstand: 1. Wijnen 12 pnt. 244 hs 53.24 alg. gem., 2. Bessems 12 229 21.31, 3. Vultink 10 274 38.09, 4. Van Leur 6 116 25.38, 5. Jacobs 6 120 21.97, 6. Sundquest 6 124 18.01, 7. Rijvers 2 72 14.29, 8. Velthuis 2 80 13.29. (Van onze atletiekmedewerker) LISSE De door „De Spartaan" ge organiseerde atletiekwedstrijden op 24 mei te Lisse trok vele deelnemers(sters). M. van Doorn behaalde in eigen huis voor de tweede maal bjj het hoogspringen de limiet voor Parijs met 1.64 mtr. De 100 mtr. meisjes B. was een Atmodes aan gelegenheid met resp. J. Kejjser 12.8 sec., G. Visser 12.8 sec., D. Post 13 sec. rond. Verspringen meisjes B was eveneens voor Atmodes met D. Post 5.16 mtr., G. Visser 5.08 mtr. en Anja Smits 5.04 mtr. Het A-meisje C. Grimbergen van „De Spartaan" veroverde bij de Dames 400 mtr. een tweede plaats met 60.sec. Bij de jongens A. wierp A. v. d. Poel de speer 56.02 mtr. Bij de Meisjes B. werd A. Smits van Atmodes eerste met 30.91 mtr. De 300 mtr. jongens B. bracht Wijndert Wielart van de A.V. Haarlem op een derde plaats met 38.6 sec. HAARLEM België heeft zich geplaatst voor de halve finales van de Europese zone door in Helsinki Finland met 4-1 te verslaan. De volgende tegenstander van de Belgen is West-Duitsland. Oe overige uitslagen: Europese zone, groep A: Dublin: Ier landJoegoslavië 0-5; Parijs: Frankrijk Oostenrijk 5-0; Barcelona: SpanjeBulga rije 5-0. De twee nog te spelen enkelspelen in de wedstrijd Roemenië—Griekenland te oBe- karest (3-0) zijn in verband met het slechte weer uitgesteld. Europese zone, groep B: Monte Carlo: MonacoRusland 0-5; Berlijn: West-Duits landVerenigde Arabische Republiek 5-0; Helsinki: FinlandBelgië 1-4. Dames: 100 m 1. v. d. Berg (Z) 11.4; 2. R. v. d. Berg (Z) 11.6; 3. Ruth (W I). 200 m: 1. W. v. d. Berg 23.9; 2. Bakker (O) 24.4. 400 m: 1. v. d. Hoeven (W II) 55.0; 2. Peters (Z) 56.6. 800 m: 1. de Lange (W II) 2.08.4; 2. v. d. Stelt (W II) 2.08.8. 100 m horden: 1. Sterk (W I) 13.4; 2. v. d. Beek (W I) 14.1. Ver: 1. Bakker 6.32 m; 2. v. Beek 5.80. Hoog: 1. Sterk 1.65 m; 2. v. d. Raadt (W I) 1.60. Kogel: I. v. Noorduyn (W I) 15.76 m; 2. v. Ran- gelrooy (W II) 13.74. Discus: 1. de Bruin (W II) 50.26 m; 2. Roovers (Z) 44.64. Speer: 1. Luyer (W II) 43.34 m: 2. Kuys (W) 42.48 m. 4 x 100 m: 1. West I 45.8 sec. Eindstand: 1. West I 12.023 pnt.; 2. Zuid II.638 pnt.; 3. West II 11.524 pnt.; 4. Noord 10.485 pnt.; 5. Oost 10.078 pnt. Heren: 100 m: 1. De Jong (Z) 10.5; 2. De Boer (W I) 10.5; 3. Zijlstra (O) 10.6. 200 m: 1. v. Herpen (W II) 21.9; 2. De Boer 22.0. 400 m: 1. v. d. Heuvel (W II) 48.3; 2. Lievense (W I) 48.9; 3. Moser (O) 49.1. 800 m: 1. Middelkoop (W I) 1.52.6; 2. Boverman (W I) z.t. 1500 m: 1. Wassenaar (W I) 3.53.4; 2. Bladt (W II) 3.54.6. 5000 m: 1. Hermens (O) 14.39.6. 110 h: 1. Dellensen (W I) 15.0; 2. v. Ven- rooy (Z) 15.2. 400 h: 1. Braaksma (W I) 53.0; 2. Struyk (W II) 54.6; 3. Drost (O) 54.7. Hinkstapsprong: 1. De Kort (Z) 15.15 m; 2. Krediet (O) 14.53 m. Hoog: 1. Les- terhuis (Z) 2.00; 2. Geelen (Z) 1.95 m. Ver: 1. Pappers (Z) 7.07 m; 2. De Jong 7.06 m. Polshoog: 1. Krijnen (W I) 4.30 vüoi? WAJT MAIXIELUKS ló DE OJA04-AOSPJTZEfZ VAM WET VELD ÖE DCA6&J OFüESOJEIpi- RECuree slaast \joos .DE LAATSTE KEER NlETVESL

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 16