„Noodzakelijke stap naar ontspanning" CHU wil erkenning van DDR en Oder-Neissegrens Auto tegen boom; een dode AR-radicalen vallen uiteen Informatie wordt steeds meer gecommercialiseerd Binella® Himalaya-expeditie terug Sportvliegtuig neergestort U kunt beter dagelijks voordeliger vervoeren en lx duurder kopen dan andersom Herstructurering van dagbladen noodzaak Kleuren-TV voor jeugdige kampioen KNSM betaalt 35 mille boete Tweede-Kamerlid Roethof: 2 Vier gewonden RAPPORT VAN NVJ: Vrouw springt in paniek uit raam „MENS ERGER JE NIET" GAF WEINIG ERGENIS Schepen weer vrij WONDER MAANDAG 25 MEI 1970 2 (Van onze parlementsredactie) ROTTERDAM De Christelijk Historische Unie ziet in het de facto erkennen van de DDR en de Oder-Neissegrens een noodzakelijke stap naar vermindering van de spanning in de wereld. Daarom heeft de algemene vergadering van de Unie zaterdag in Rotterdam dan ook besloten in het programma op te nemen dat deze erkenning in NAVO-verband moet wor den onderzocht en gestimuleerd. Wetenschappelijke huidverzorging Depositair „DE VIJZEL" H omosexualiteit Mercedes-Benz praat u niet naar zó maar een uitvoering toe. Mercedes-Benz past de uitvoering juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, tijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een hogere aanschafprijs. N.V. Automobielbedrijf W. Los Zn. Nachtelijke indringer Redacties (Vervolg van pagina 1) IDAARDERADEEL. In Idaarderadeel botste een bestuurder zaterdagnacht, met zijn auto tegen een boom. Een medeinzittende, de 26-jange heer Ate Visser uit Oost-Kapelle, raakte levens gevaarlijk gewond en overleed op weg naar het ziekenhuis. DEURNE. De 23-jarige machinebank werker H. van de Kerkhof uit Lissel (gemeente Deurne) is zaterdagavond om het leven gekomen, toen hij in Deurne met zijn motorfiets op een stilstaande vrachtauto botste. RODEN. In de nacht van zondag op maandag is in Roden de 18-jarige H. Glas met zijn bromfiets tegen een boom gereden. De jongeman was op slag dood. WEERT. In de nacht van zaterdag op zondag is de 39-jarige A. Timmermans uit Weert in zijn woonplaats met zijn auto gekanteld en in een greppel be land. Hij was op slag dood. OIRSCHOT. De 24-jarige ijzervlech- ter J. H. G. Hendriksen uit Oirschot is zondagavond op de weg tussen Oir schot en Best met zijn motor over de kop geslagen. Hij overleed ter nlaatse. OUDORP. Bij een verkeersongeval in Oudorp is zaterdag de 2%-jarige Corne lls Stam uit Oudorp om het leven ge komen. De kleuter zat op de arm van een 16-jarig meisje. Deze stak de weg over vlak voor een personenauto die haar niet meer kon ontwijken. Het jon getje overleed ter plaatse. Het meisje werd ernstig gewond. DRIEBERGEN. De 58-jarige I. P. van Kammen uit Dordrecht is zaterdag met zijn auto verongelukt tussen Drie bergen en Maarn. Waarschijnlijk omdat de man onwel werd, raakte de auto van de weg en belandde ondersteboven in het aan de weg grenzende bos. APPINGEDAM. In Appingedam is de 76-jarige P. Hofstee uit Bierum omge komen. Hij viel onder de bus waar hij uitgestapt was op het moment dat de ze achteruit teed. GARRELSWEER. Het 10-jarig doch tertje van de familie Bouwman uit Garrelsweer is zaterdagavond om het leven gekomen, toen zij onverwacht de straat overstak en werd aangereden door een auto. Het kind dat veertig me ter werd meegesleurd was op slag dood. Zonder slag of stoot verliep dit zaterdagmiddag overigens allerminst. Er waren enkele amendementen die deze uitspraak wilden verhinderen of anders formuleren. Tijdens de discussie over deze problematiek, maar ook by ta! van andere punten, bleek duidelijk dat er twee tegenpolen in de zaal aanwezig waren. Aan de ene kant was dit de behoudende Centrum Gespreksgroep en aan de andere kant de vooruitstrevenden, de Christelijk Historische Jongeren. Niet alleen de discussie over dit onderwerp was nu en dan onduidelijk. Ook de stemming was aanvankelijk verwarrend. Het stemmen geschiedde door middel van het opsteken van vlaggetjes Een punt in het programma waarin wordt uitgesproken dat de vorming van een zelfstandige Europese kernmacht on gewenst is, leverde ook een aantal amen dementen op. Uiteindelijk werd besloten de uitspraak in zoverre te verzachten dat toegevoegd werd „onder de huidige om standigheden". Enkele afdelingen hadden bezwaar tegen de uitspraak dat op de re- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De Radicalen in de Anti-Revolutionaire Partij hebben zater dag op een bijeenkomst in Amersfoort besloten hun activiteiten in groeps verband te beëindigen. De verdeeldheid in eigen kring over de vraag hoe men zich tegenover samenwerking van A.R.P. met K.V.P. en C.H.U. moet opstellen, heeft tot dit besluit geleid. Afgesproken is dat voortaan ieder voor zichzelf op treedt. De radicalen kwamen zaterdag al snel tot hun besluit nadat bleek dat er geen overeenstemming over een gezamenlijk optreden op het aanstaande partijconvent dat op 12 en 13 juni wordt gehouden, viel te behalen. Op dit convent zal over de verdere koers van de A.RP. moeten wor den beslist, waarbij met name de vraag aan de orde komt of de samenwerking met K.V.P. en C.H.U. moet worden voort gezet. Een aantal gematigde radicalen meent dat ook binnen het kader van deze christen-democratische samenwerking een vooruitstrevend beleid kan worden gevoerd. Zij willen zich dan ook niet te gen die samenwerking verzetten, maar wel proberen de deelnemende partijen tot een progressieve opstelling te bewegen. Een ander deel, dat voornamelijk wordt gevormd door de Amsterdamse groep ver ontrusten, beschouwt in de huidige poli tieke verhoudingen samenwerking met de K.V.P. als een belemmering voor de tot standkoming van een vernieuwingsgezind kabinet met P.v.d.A. en P.P.R. Om elkaar op het aanstaande partijconvent niet in de wielen te rijden, is nu besloten de werkgroep op te heffen. AMERSFOOR8.Nederland komt wat de vrijheid van meningsuiting betreft goed voor de dag. Maar dit mag geen aanleiding zyn tot zelfgenoegzaamheid. Dit merkte mr. dr. H. J. Roethof, Tweede-Kamerlid, zondag op in zijn inleiding in Amersfoort op de voorjaarsconferentie van de humanistische stichting Socrates. Op het gebied van de grondwettelijk ge waarborgde drukpersvrijheid constateert men een steeds verder voortschrijdend proces van commercialisering van de infor matiebronnen, door fusies en concentraties dreigt in feite de macht op het gebied van de massacommunicatiemedia in handen van een steeds kleinere groep geldgevers te komen. Ook de reclame dringt agressief zijn suggesties op, aldus mr. dr. Roethof. In beroep en bedrijf worden conformis me en onpersoonlijkheid veelal aangemoe digd en de geprononceerde meningsvor ming niet bevorderd. In het ambtelijk ap paraat worden aan werknemers allerlei be perkingen ten aanzien van hun vrijheid van meningsuiting opgelegd ook in hun vrije tijd doordat het grondwettelijk toegekende recht door middel van steeds verdergaande delegatie van wetgeving in maatregelen van bestuur, ministeriële be schikkingen en ambtelijke circulaires wordt versmald. Ook in het bedrijfsleven bestaat onvoldoende waarborg dat de werknemer in dit opzicht zijn gang kan gaan, zo zei mr. Roethof. Volgens hem moet daarom de rechter worden verplicht de in de Grondwet neer gelegde vrijheidsrechten toe te passen (toet- singsrecht). De rechterlijke macht neemt trouwens ADVERTENTIE DROGISTERIJ PARFUMERIE KRUISWEG 41 HAARLEM TELEFOON (023) 820806 zelf soms maatregelen die op gespannen voet met Grondwet en Conventie van Rome lijken te staan, aldus mr. Roethof, die herinnerde aan het verwijderen van een radioverslaggever uit de rechtszaal en het verplicht oplezen van een radiotekst in het geval-Hilterman. Hij voegde daar aan toe dat nij de krijgsmacht de verhou dingen nog steeds zo zijn dat van het waar borgen van grondrechten nauwelijks sprake is. Mr. M. C. Burkens. lector in het staats- en administratief recht in Rotterdam, stelde dat in de huidige Nederlandse rechtsorde de vrijheid van meningsuiting wel niet we zenlijk wordt bedreigd, maar dat die vrij heid ook niet tot optimale ontplooiing is gekomen. „De maatschappelijke omstandig heden zijn daartoe veelal onvoldoende. Voorts ontbreekt het aan positieve voorzie ningen en impulsen van de zijde van de overheid", aldus mr. Burkens. geringen van Portugal en Griekenland grote politieke druk dient te worden uit geoefend om de democratie daar te her stellen. De amendementen hierover maak ten echter geen schijn van kans, evenmin als een voorstel weer van de zijde van de behoudenden in de Unie om door middel van een cultureel akkoord de ban den tussen Nederland en Zuid-Afrika te verstevigen. Een suggestie van de C.H.-jongeren om de kiesgerechtigde leeftijd en de leeftijd van de meerderjarigheid tot 18 jaar te verlagen, werd door bestuur en vergade ring overgenomen. Een suggestie in de vorm van een amen dement om strenger toezicht op en hand haven van de zedelijke normen bij radio en televisie afkomstig van de Centrum gespreksgroep werd met ruime meer derheid verworpen. Gewezen werd op de persoonlijke verantwoordelijkheid en op het gevaar van censuur. Eveneens met grote meerderheid ver wierp de vergadering een voorstel van dezelfde groep om homoseksualiteit in welke verschijningsvorm dan ook, op gods dienstige en zedelijke normen te veroor delen als een kwaad en de bestrijding volgens moderne normen aan te vatten. Tijdens de vergadering werd tevens een politieke enquête onder de aanwezi gen gehouden met de bedoeling meer te weten te komen over de verwantschap tot de C.H.U., de meningsvorming erover, de image van de partij en de verlangens naar samenwerking met andere partijen. Terugtredend vice-voorzitter Van Mas- trigt werd tot erelid benoemd. - •••-.. - ii- Op Schiphol is zaterdag de Neder landse Himalaya-expeditie terugge keerd na mei succes een nog onbe dwongen top te hebben beklommen. Tweede van rechts de Rotterdamse kinderchirurg dr. Noordijk, leider van de expeditie. ROTTERDAM. Twee echtparen zijn gisteravond ernstig gewond geraakt toen zij met hun sportvliegtuigje onder de ge meente Bergschenhoek een mislukte noodlanding maakten. Het toestel, een tweemotorige Cessna raakte bij de lan ding, vlakbij het Rotterdamse vliegveld Zestienhoven in een sloot, verloor het landingsgestel en sloeg enkele malen over de kop. De inzittenden, een echtpaar uit Vlaar- dingen en een uit Rotterdam, zijn in het Rotterdamse Dijkzigtziekenhuis opgeno men. Het vliegtuig, dat motorstoring had gekregen, werd totaal vernield. De hulp- aktie, waaraan brandweer, ambulances en politie deelnamen, verliep moeizaam, omdat het toestel moeilijk bereikbaar midden in de weilanden lag. ADVERTENTIE MERCEDES-BENZ Parallelweg 2-6 tel. 02510 273 41 BEVERWIJK Burg. D. Kooimanweg 6 PURMEREND tel. 02990 - 48 51 14 DEN HAAG Een herstructurering van het dagbladbedrijf in Nederland is nood zakelijk en doet zonder de noodzaak van concentraties in het technische produktie- bedrqf van de dagbladen te ontkennen de schadelijke gevolgen daarvan voor de vrije uitoefening van het journalistische beroep teniet. Op zeer korte termijn kan met deze herstructurering in het dagbladbedrijf een begin worden gemaakt. Dit is één van de aanbevelingen uit een rapport over de concentratieproble men in de dagbladpers en de democra tisering der redacties, dat de studiecom missie dagbladconcentraties onder voorzitterschap van de journalist H. Lammers heeft opgesteld in opdracht van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ). Het rapport zal wor den besproken in en openbare bijeen' komst van de NVJ op 6 juni in het RAI congrescentrum in Amsterdam. De technische-economische ontwikke ling in het dagbladbedrijf dwingt onder nemingen tot samengaan, waarbij ook de door die ondernemingen uitgegeven kran ten in elkaar opgaan. Dit houdt het ge vaar in, dat de verscheidenheid in de in formatie in het gedrang komt, de uitings vrijheid wordt aangetast en de lezers een krant gaan missen van een bepaalde door hen gewenste signatuur. Er zullen dan ook garanties moeten worden geschapen, die volgens het rapport kunnen worden verkregen door het beheer van de tech nische produktieapparatuur te scheiden van het beheer van de krant als journa listiek produkt. Met andere woorden: een scheiding van de figuren van drukker en uitgever is nodig. De samenstellers menen, dat regering en parlement een stimulerende functie dienen te vervullen bij deze ontwikkeling Maar de Nederlandse overheid heeft zich tot dusver vrijwel onthouden van enige positieve bemoeienis met de schaalvergro ting die zich in het algemeen in het be drijfsleven voltrekt, aldus het rapport. In ZALTBOMMEL. De 62-jarige mevr. H. Week-Kusters, wonende in een eenzaam boerderijtje ongeveer drie kilometer buiten de stad Zaltbommel, werd in de nacht van zaterdag op zondag opgeschrikt toen een man haar woning binnensloop. De vrouw vluchtte de trap op en is via het zolderluik door het raam naar buiten gesprongen. Ongeveer drie meter lager kwam zij op de grond terecht. Met een gebroken been is zij daar blijven liggen tot zij zondagmor gen om half zes door een tuinder werd gevonden. De indringer zelf is de gehele nacht in het huis gebleven en heeft zich daar waar schijnlijk te slapen gelegd. Omstreeks de zelfde tijd dat de vrouw gevonden werd, moet hij het huis zijn uitgegaan. Een na tuurliefhebber, die toevallig langs kwam, zag een bromfiets langs de weg liggen maar op het moment dat hij deze wilde oppakken kwam de man naar buiten, pak te de bromfiets en reed weg. Van de man ontbreekt ieder spoor. (Van onze correspondent) HARLINGEN. In hotel Anna Caspa- rii in Harlingen werd zaterdagmiddag tegen vijf uur onder luid gejuich de 9- jarige Roland Feenstra op de schouders genomen. Hij was de overwinnaar gewor den in het toernooi om het wereldkam pioenschap „Mens erger je niet" en had daarmee een kleurentelevisietoestel als mede een boeket bloemen, een kristallen suikerpot en een beker verdiend. In het licht van de filmzonnen van twee Duitse televisieploegen, de eigen vader landse televisie en met de microfoons van radioverslaggevers voor het gezicht was het een doodzenuwachtige strijd ge weest voor Roland Feenstra, die een gan se serie gelukbrengende engeltjes rond zich moet hebben gehad die de penibele situaties waarin hij zich herhaalde keren bevond telkens deden verkeren in een overwinning door goede gooien met het juiste aantal punten om de pionnetjes op hun einddoel te brengen. Dat Roland, die in Harlingen woont, en de drie andere spelers aan het laatste bord nog adem konden halen was een wonder, want ze werden omstuwd door een zo dichte menigte toeschouwers en ge wipte tegenspelers, dat vrijwel alle zuur stof rond de mens-erger-je-nieters ver dween. Over dit alles heen daverde meer dan oorverdovend de Harlinger combo „Seven Side", die onderlinge gesprekken en het afnemen van interviews onmoge lijk maakte. Nog een wonder was het dat de muren niet scheurden en de ruiten niet barst ten. Anna Casparii moet indertijd wel stevig zijn gebouwd. Burgemeester B. Nauta kwam, vergezeld van zijn vrouw naar de zaal vol feestgedruis om Roland, die op een tafel was gezet, de prijzen uit te reiken. Er hadden zich voor de wedstrijd 188 personen a vijf gulden laten inschrijven Dat was te weinig om de zaak rendabel te maken, gezien de dure prijzen. Er dreigde dan ook een groot verlies. Ver leden week dinsdag was de zaak zelfs zeer penibel want ofschoon er deelne mers waren uit Amsterdam, Den Haag, Arnhem en Nijmegen, meldden zich slechts weinig Harlingers, doch er wordt gefluisterd dat onder menserger li jke om standigheden alsnog deelnemers werden geronseld. En zo kon het kampioenschap toch doorgaan. Tot slot: hebben zich mensen geër gerd? Ja, de stoelen ver huurder die zich genoodzaakt zag talrijke stoelenbeklim- mers in hun zij te porren uit angst voor het inzakken van zijn eigendommen, en iemand die werd gediskwalificeerd omdat hij de ogen op de dobbelstenen niet goed kon tellen als hij geworpen had. ons land wordt het proces van fusies overgelaten aan het vrije spel der maat schappelijke krachten, hetgeen kan leiden tot ongecoördineerde, willekeurige en on controleerbare machtsverhoudingen. Ook in de dagbladsector openbaren de scha delijke gevolgen daarvan zich in alle dui delijkheid. Enkele economisch machtige groepen dreigen, zo staat in het rapport, de alleenheerschappij te krijgen over in formatie en uitingsmogelijkheden. Men kan dit gevaar naar de mening van de commissie keren door ontkoppeling van de produktieapparatuur en het produkt. Deze ontkoppeling zou de beleidsdoelstel ling moeten zijn van een bij de wet in het leven te roepen orgaan voor de her structurering van het dagbladbedrijf. Het rapport acht het wenselijk, dat een structuur ontstaat die onder meer bestaat uit grote „drukfabrieken" (grafische een heden) in het hele land, die zoveel moge lijk continu in bedrijf zijn. Daarin zal iedereen, die een krant wil laten druk ken, tegen betaling terecht kunnen. Gelet op het maatschappelijk belang van het dagblad als bron van informatie en als middel van meningsuiting dient de ge meenschap, aldus de studiecommissie, de uitgever zo nodig in de kosten, die deze moet maken, tegemoet te komen. Ten slotte moet volgens het rapport het ge heel van maatregelen met grote spoed worden geëntameerd en niet alleen we gens de concentratieverschijnselen, die zich nu en in de toekomst in ons land zullen voordoen. Binnenkort is het moge lijk, dat dagbladbedrijven uit EEG-lan- den zich in Nederland vestigen. Het is zaak |e voorkomen dat Nederlandse dag bladuitgeverijen worden overvallen, al dus het rapport. In een ander hoofdstuk van het rapport worden richtlijnen gegeven voor de de- mocratiseing van de redacties. Om de re dactionele medewerkers van een krant een hun toekomende medezeggenschap te geven bij het samenstellen en exploiteren van hun produkt, is het noodzakelijk aan die medezeggenschap een institutionele vorm te geven. De hoofdredactie heeft de leiding van de krant, maar zij wordt daarin bijgestaan door een redactieraad die uit en door de plenaire redactiever gadering wordt gekozen. De hoofdredac tie dient, aldus het rapport, voor haar beleid periodiek verantwoording af te leggen aan de redactieraad, die op zijn beurt weer verantwoording schuldig is aan de plenaire redactievergadering. AMSTERDAM. De KNSM heeft aan de Franse autoriteiten een boete moeten betalen van ca 35000 voor de lading van 29 ton sigaretten die aan boord was van haar kustvaarder Philetas die de afgelo pen week tezamen met de andere coaster van deze rederij Phidias door de Franse douane werd opgebracht. Daar moesten de sigaretten worden gelost maar de KNSM ontving later be richt dat de partij, die legaal in Gibral tar was geladen en voorzien was van de vereiste documenten, door de Franse douane weer was vrijgegeven. Het was in Amsterdam niet bekend of de siga retten weer ingeladen zijn voordat het schip naar Antwerpen vertrok. De Phi dias kwam zondagochtend in Rotterdam aan. De aanhouding van de schepen die een gevolg was van een tip van de Spaan se douanerecherche geschiedde op grond van een Frans wetje waarbij het verbo den is voor schepen van minder dan 500 ton om tabakswaren aan boord te heb ben in de douanezone zaken ziin nu geregeld en de kapitein van de Phile tas behoeft dinsdag niet voor het gerecht in Cherbourg te verschijnen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2