Amerikaanse minister William Rogers: VS BLIJVEN VIETNAM IN CAMBODJA STEUNEN Mars naar Atlanta is ten einde Sihanoek in Hanoi Italiaanse communisten willen betogen tegen NAY O-ver gadering Mogelijk nog deze week gesprek Moskou-Bonn Stad in Laos ingesloten enstcee° "e'geklnls °p he' to|su^s?sffiEs~ zun "v■x»pom,* Spaans decreet over „arbeidsconflict" Staken blijft een riskante bezigheid in Spanje Tien jaar voor ex-minister in Tunesië Arrestaties op Cyprus Eurobrood op komst DDR protesteert tegen stelen van lint Chinese troepen over grens van Bhoetan Vliegtuig gekaapt in Mexico Ongeregeldheden in West-Berlijn Kom, zwartkijker MAANDAG 25 MEI 1970 Nixon Doden Spoorbrug in Wales door brand beschadigd Inmenging' (Door onze redacteur in Madrid) MADRID Vandaag publiceert het Spaanst staatsblad de tekst van het eerste decreet in de historie van het regime van generaal Franco dat uit sluitend aan het verschijnsel van stakingen is gewijd. Het is ongetwijfeld een historisch regeringsbesluit. Niet vanwege de inhoud die zeker geen verregaande vernieuwingen brengt, maar wel vanwege het £at d* regering met dit decreet voor het eerst haar bezorgdheid over de stakingen erkent. Drie dagen Groot aantal gewonden A annemelijk ga naar het postkantoor en geef uwTVaan amm ANDREWS (AP, Reuter en AFP) De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken William Rogers heeft gisteren in antwoord op vragen van verslaggevers gezegd dat de Amerikanen steun zullen blijven ver lenen aan Zuidvietnamese operaties in Cambodja. De steunverlening zal doorgaan nadat de Amerikaanse grondtroepen uit Cambodja zijn teruggetrokken. De verklaring van I „De communisten maken hun operaties Rogers gaat in tegen een recente ver- ^den zafwaarom^e klaring van president Nixon. - Rogers zei dat de Verenigde Staten niet zullen bekendmaken in welke vorm zij de Zuidvietnamezen in Cambodja zullen steunen. Gevraagd naar commentaar op de be richten dat de Zuidvietnamese eenheden ook na 30 juni in Cambodja zullen blij ven, antwoordde Rogers: „Daar maken wij ons geen zorgen over." Op 30 juni zullen volgens de belofte van Nixon de Amerikaanse troepen uit Cambodja worden teruggetrokken. Rogers legde er de nadruk op dat Washington niet zal aankondigen wat de Zuidvietnamezen na 30 juni zullen doen in Cambodja. Gewonde gevangenen worden in de Cambodjaanse stad Kompong Cham door Zuidvietnamezen verhoord. Links (met pijp) de Zuidvietnamese generaal Do Cao Hri, die een als Noordvietnamees omschreven gevangene ondervraagt. (Door onze redacteur in Bonn) BONN. De regering-Brandt zal waar schijnlijk deze week besluiten directe on derhandelingen met de Sovjet-Unie te be ginnen over het wederzijds afzien van ge weid. Een overeenkomst hierover, die in Bonn wordt beschouwd als een belang rijke stap naar betere betrekkingen met Moskou, zou mogelijk zijn geworden nu staatssecretaris Bahr eind vorige week zijn reeks voorbesprekingen (veertien ont moetingen met minister van Buitenlandse Zaken Gromyko) heeft afgesloten. „We zijn op de goede weg, al is die weg nog tamelijk lang," aldus Bahr za terdag bij terugkeer in de Bondsrepu bliek. Eerder al had hij laten weten zijn regering een „positief verslag te zullen uitbrengen. Succes in het gesprek met de Sovjet- Unie weegt voor de regering in Bonn, wier activiteiten de komende weken in sterke mate zullen zijn beïnvloed door de belangrijke deelstaatverkiezingen van 14 juni, des te zwaarder nu „Kassei" vorige week teleurstellend is verlopen. Bonds kanselier Brandt, die overmorgen in het parlement verslag zal uitbrengen over zijn tweede ontmoeting met DDR-pre- mier Stoph brengt vandaag de oppositie leiders op de hoogte. Het afgelopen weekeinde hebben ver schillende parlementsleden van CDU en CSU Brandts „oostpolitiek" fel aangeval len. De critiek beperkte zich niet tot de recente voorstellen aan de DDR, maar betrof ook de ondertekening van het ver dTag tegen verdere verspreiding van aanvragen van andere gedeelde landen (Korea en Vietnam) en tegen een Chi nese aanvraag weinig meer zou kunnen worden gedaan. Inmiddels is ook het rumoer rond de rellen van Kassei nog niet verstomd. De Oostduitse regering heeft zaterdag scherp geprotesteerd tegen het feit dat na de kranslegging door premier Stoph (in al le stilte uitgevoerd nadat de plechtigheid eerst door demonstraties onmogelijk was gemaakt) 's nachts de linten van de krans bij het monument voor slachtof geallieerden dat dan wel zouden doen. President Nixon antwoordde op 8 mei tijdens een persconferentie op een vraag of de Zuidvietnamezen ook 30 juni aan hielden als datum voor beëindiging van de operaties: „Nee, dat doen zij niet. Ik verwacht echter dat de Zuidvietnamezen ongeveer tezelfdertijd als wij uit Cam bodja zullen vertrekken, omdat als wij vertrekken onze logistische en lucht- machtsteun zal meegaan." Rogers sprak gisteren met verslagge vers kort voor zijn vertrek naar Europa waar hij in Rome de ministersconferentie van de Noord-Atlantische Verdragsorga nisatie zal bijwonen. Rogers zal ook Ma- j drid en Lissabon bezoeken. De Amerikaanse minister zei nog van de NAVO-partners geen belangrijke cri tiek te verwachten op het Amerikaanse beleid inzake Cambodja. Het afgezette Cambodjaanse staatshoofd prins Sihanoek brengt vandaag een be- zoek aan Hanoi, de hoofdstad van Noord- Vietnam. Sihanoek woont in Peking, sinds hij op 18 maart door een staatsgreep werd af gezet. De Amerikaanse troepen hebben bij hun optreden in Cambodja tot dusverre 193 man aan doden en 744 man aan ge- I rome, <Reuter en AFP) De Ita- wonden verloren. Dit heeft een Ameri- ijaanse Communistische Partij heeft op- kaanse woordvoerder in Saigon meege- gel.oepen tot betogingen op woensdag, I deeld. gericht tegen de vergadering van de Gisteren werd ook bekendgemaakt dat XAVO-ministerraad in Rome. bij operaties in Cambodja en Zuid-Viet- I De partij zegt in de oproep, gepubli- nam drie helikopters zijn neergeschoten. I ceertj jn het communistische blad Tien Amerikanen en twee Zuidvietname- tjnita", dat aan een van deze betogin- zen kwamen daarbij om het leven. Vol- I ^en zaj worden deelgenomen door de gens het opperbevel zijn in de strijd in Griekse componist Mikis Theodorakis en Cambodja in totaal 21 helikopters en drie de seccretaris van de Spaanse Commu- 1 vliegtuigen verloren. nistische Partij. Santiago Carillo De Zuidvietnamese verliezen in Cam- bodja bedragen meer dan zeshonderd do- I „Deze NAVO-vergadering, aldus de den en meer dan 2000 gewonden. partij, die samen valt met de uitbreiding Volgens de VS zouden meer dan 9000 tot Cambodja en Laos van de misdadige Noondvietnamese en Vietcong soldaten Amerikaanse oorlog in Vietnam, is een zijn gedood. vergrijp tegen de vredeslievende aspira ties van het Italiaanse volk. Het bestuur van de Italiaanse Com munistische Partij heeft „bezorgdheid en verontwaardiging" uitgesproken over de komende NAVO-bijeenkomst die, naar zaterdag in een communiqué werd ver klaard, gehouden wordt op een moment c&da vnvïï i afpi ia stad ïsara- i waarop „de Amerikaanse militaire ini ISÖO Noordvietnamez^en en 500 man van atie^ uit Caïr0 heeft de Pathet Lao bedreigd. Egypte een aantal NAVO-landen ver- De stad wordt van uit het noorden, zui- ZOcht, pogingen in het werk te stellen om den en westen aangevallen. De voorhoe- <je voortdurende verslechtering van de j de van de aanvallers bevindt zich op I toestand in het Midden-Oosten tegen te drie tot vier kilometer van het groten- gaan. De Egyptische minister van Bui- j deels ontvolkte Saravane. Van de 8000 I tenlandse Zaken, Riad, zou persoonlijke inwoners zijn er 3000 door de Amerikaan- I boodschappen hebben gezonden aan al se luchtmacht geëvacueerd. Veel inwo- zijn ambtgenoten uit de NAVO-landen, ners zijn naar dorpen in de omtrek ge- met uitzondering van die van de V S., vlucht. Sinds donderdag kunnen op het West-Duitsland en Portugal, waarmee I vliegveld bij de stad geen vliegtuigen Egypte geen diplomatieke betrekkingen meer landen, omdat de Noordvietname- onderhoudt. >>-r SARAVANE (AFP). De stad Sara zen midden op het landingsterrein lan- ceerinrichtingen voor raketten hebben op gesteld. Saravane kan alleen worden be voorraad door helikopters en voedsel- droppings, die wordt uitgevoerd door de Amerikaanse luchtmacht. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken William Rogers is gister avond per vliegtuig in Rome aangeko men voor de ministerraad van de NAVO Rogers gaf uiting aan zijn grote bezorgd heid over de Russische machtsvorming in het Middellandse Zeegebied. Hij zei dat Moskou zich via het recente Russische-Tsjechoslowaakse verdrag BANGOR (Reuter). De spoorbrug die het eiland Anglesey met het vaste- i - - - krans bij het monument voor slachtof- I land van Wales verbindt, is door brand voor de komende 20 jaar „het recht heef fers van het fascisme waren ontvreemd, zwaar beschadigd. De politie sluit de mo- aangematigd z c g souvereine De linten werden zaterdagochtend terug- gelijkheid van sabotage niet uit. De da- nenlandse zaken van een souvereme wordt dat, sinds het decreet van kracht is, alleen als een voorbijgaand voorval be schouwd. (Tot nu toe gaf een staking de werkgever het recht de arbeiders wegens contactbreuk zonder meer op straat te zet ten). 1B ««"I Het regime bereidt zich voor op moeilijke kernwapens. Nu het gesprek met de tijden, waarin de verschillende en zelfs DDR is vastgelopen zou zijn gebleken tegenstrijdige steunpilaren van generaa dat Bonn met die ondertekening een zin- Franco moeten uitzoeken hoe zij het regime loos gebaar heeft gemaakt. zonder hem kunnen voortzetten. De onder- I ^rondse oppositie b&srt hen nog niet veei zorgen en evenmin tonen zij veel haast om 1 utl de sociale structuur van het land te moder- rnïT voorzitter Kiesinger die vorige niseren. Dit blijkt bijvoorbeeld uit het feit week Jn bÏk bracht fan Washington, I dat de broodnodige hervorming va^de wet verklaarde zaterdag dat Brandt te ver is op^va hoewel het wets ontwerp al lang klaar is en notabene be rust op een vakbondencongres van begin 1968. Maar waar alle volgelingen van generaal Franco het wel over eens zijn is, dat sta- kingen tot elke prijs voorkomen moeten waar men met een aanvraag van het worden. Want alleen op die wijze zouden VN-lidmaatschap door de beide Duitslan- de ondergrondse partijen grote massa s in den verre van gelukkig zou zijn. Wei- beweging kunnen brengen en zo wezenlijk gering zou praktisch onmogelijk zijn. Dit leen bedreiging voor het regime kunne zou tot gevolg kunnen hebben dat ook oproepen. Daarom is de re8e""S 1f tegen de door Washington niet gewenste vooruitgelopen op de klaarblijkelijk nog verafliggende nieuwe vakbondenwet en heeft zij een speciaal decreet over stakin gen gepubliceerd. Wel te verstaan dat men het woord „staking" tevergeefs zoekt in alle zeventien artikelen van het decreet. Het woord staking blijft taboe in Madrid en men spreekt alleen van „collectieve arbeidsconflicten". gegaan in zijn aanbod voor opneming van de DDR in de verenigde naties. Dit is een ernstige fout, aldus de exbonds- kanselier. De indruk bestaat in Bonn dat dit fa cet van Brandts voorstellen veel aan dacht heeft gekregen in Washington, Het decreet schrijft voor dat de „eollee tieve arbeidsconflicten" binnen een termijn van drie dagen bestudeerd en opgelost moeten worden door de staatsvakbonden (waarbinnen immers de werkgevers en -nemers verplicht samenwerken). Slaagt de vakbond daar niet in, dan moet het mini sterie van Arbeid binnen de vijf daarop volgende dagen een uitspraak doen. Tot hieraantoe betekent het decreet al leen een versnelling van het reeds beken de procédé. Dan volgt een nieuwigheid: als de arbeiders gedurende hun „collectief conflict" het werk hebben neergelegd, dan Slowakije en in het Middellandse Zeege- bied worden wij er aan herinnerd, aldus Rogers, dat de NAVO in dit decennium een belangrijke rol zal spelen bij het handhaven van de veiligheid. TUNIS, (Reuter en AFP). De Tu nesische oud-minister van Economische Zaken Ben Salah is wegens verduistering van staatsgelden, schending van de grondwet en machtsmisbruik veroor deeld tot tien jaar dwangarbeid. Ben Salah, eens beschouwd als waar schijnlijk opvolger van president Bour quiba, heeft tijdens het vijfdaagse pro ces steeds volgehouden dat hij ge-duren de de negen jaar van zijn ministerschap altijd te goeder trouw had gehandeld. Een voormalig gouverneur kreeg even eens tien jaar dwangarbeid, een derde beklaagde werd veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf, drie anderen kregen vijf jaar voorwaardelijk en een zevende werd vrijgesproken. THIMPOE (Reuter). Deze maand zijn driemaal Chinese troepen uit Tibet over de grens van het kleine vorstendom Bhoetan in de Himalaja gekomen. Dit heeft koning Djigme Dorji Wangtsjoek in Thimpoe bekend gemaakt. Hij zei dat Bhoetan via de regering van India, die bij verdrag de buitenland- I se belangen van Bhoetan behartigt, bij de Chinese ambassade in New Delhi heeft geprotesteerd. Volgens de vorst trokken de Chinese troepen zich terug, toen hun was gezegd dat zij zich op het grondgebied van Bhoetan bevonden. Het waren de eerste grensoverschrij dingen sinds 1967 MEXICO (AEP). Een toestel van de „Mexicana de Aviacion" is gedwongen van koers te veranderen en naar Cuba te vliegen. Het toestel was op weg van Medrida op het schiereiland Yucatan naar Conzumel in Mexico. Het is niet bekend onder welke omstan digheden het toestel is gekaapt en hoe veel mensen zich aan boord bevonden. ADVERTENTIE Een 250-tal mensen, merendeels negers, hebben zaterdag de mars naar Atlanta, die gericht was tegen „oor log en onderdrukking" voltooid. Bij dit 250-tal voegden zich nog driedui zend anderen aan het graf van de vermoorde Amerikaanse negerleider dominee Martin Luther King. De lei der van de mars was dominee Ralph Abernathy voorzitter van de zuide lijke christelijke leiderschapsconven tie, die de mars van 190 km, van Perry naar Atlanta, organiseerde. De menigte in Atlanta werd toegespro ken door o.a. de weduwe van dominee King, senator George McGovern, de leider van de Zwarte Panter- beweging David Hilliard. de neger schrijver Le Roi Jones en door do minee Abernathy. Op de foto: de kop van de stoet met twee doodkisten als symbool bi; de aankomst in Atlanta. In het midden dominee Abernathy. NICOSIA ,AFP). Op Cyprus zjjn der tig arrestaties verricht naar aanleiding van de overval van zaterdagochtend op het hoofdbureau van politie in de havenstad Limassol. Tot de arrestanten behoort een politieman. Aan de overval namen tachtig gewapen de en gemaskerde mannen deel. De bende ging er met een grote hoeveelheid wapens en munitie vandoor. De overvallers zeiden te behoren tot het verboden „Nationale Front", dat voor aansluiting bij Grieken land is. De door hen ontvoerde voormalige EOKA-leider Tryfonides is inmiddels in vrijheid gesteld. BERLIJN (DAP). De politie van West-Berlyn heeft meegedeeld dat bij de relletjes op zaterdag in verband met de traditionele parade in West-Berlijn van de geallieerde troepen, 110 politiemannen en een groot aantal betogers verwondingen hebben opgelopen. Hoeveel demonstranten er gewond zijn, is nog niet bekend. Het Duitse Rode Kruis bracht elf gewonden naar het ziekenhuis. 352 mensen werden gearresteerd. Zij zijn op één na allemaal vrijgelaten. Die ene is een gedeserteerde soldaat tegen wie een arrestatiebevel was uitgevaardigd. De po litie heeft tijdens de gevechten meer dan zeshonderd traangasgranaten naar de be togers gegooid. 99 Men zou haast denken dat het Spaanse regime na jarenlang taboe en vervolging eindelijk de staking heeft gewettigd, er zijn j echter twee grote „maren". Ten eerste geldt dit alles alleen als de arbeiders kunnen bewijzen dat hun eisen op de een of andere wettelijke bepaling steunen en dat hun werkgever heeft ge weigerd hen „binnen 'n aannemelijke tijd genoegdoening te geven. Nergens wordt uitgelegd hoe lang een „aannemelijke tijd" duurt en of de arbeiders soms met hun „collectief conflict" moeten wachten als de baas bijvoorbeeld zegt dat hij over een paar maanden wel eens aan hun eisen tegemoet zal komen. Dit wil zeggen dat de regering een wijde slag om de arm houdt. Ten tweede is er nog een „maar": als het ministerie van Arbeid merkt dat het „collectief conflict" nevenverschijnselen vertoont, dat wil zeggen in een politieke staking ontaardt, moeten onmiddellijk de overeenkomstige overheden (politie, recht banken, krijgsraden) in actie komen. Staken blijft een bijzonder riskante be- zigheid in Spanje. (dan kijkt u véél prettiger) (Van onze correspondent) BRUSSEL. Brussel werkt aan „Eu robrood". De diensten van de Brusselse commissie proberen in samenwerking met deskundigen uit de zes landen de nationale wetgevingen en bepalingen over het bakken en de kwaliteit van het brood met elkaar in overeenstemming te brengen. Voorlopig is men het al eens gewor den over twee grote klassen brood, een type a, waaraan suiker noch vetten mo gen wonden toegevoegd en een type b, waarvoor dit wèl zal mogen. De moeilijk ste zijde van het vraagstuk is voorlopig het vaststellen van de precieze omschrij ving van de vele soorten en van de sa menstelling. Het is gebleken dat het heel veel onderzoek en werk zal kosten wan neer men tot een definitie van allerlei nationale produkten zoals „pumpernickel", „croissant'', „grissini" zou komen. Andere ÉEG-deskundigen zijn met het zelfde bezig voor de mosterd. Ook zij zullen niet zo snel klaar zijn, want bij de mosterd gaat het bij bekende soorten om aanduidingen die naar de klassieke plaatsen van fabricage verwijzen, zoals bijvoorbeeld Dijon. Bepaalde landen wil len die benamingen beschermen. Verbod. De Argentijnse regering heeft de krant „Cronica", met een oplage van 700.000, een verschijningsverbod opgelegd. Overleden. Pham Chac Suu, die in de jaren 1964-1965 president van Zuid-Viet nam is geweest, is in Saigon aan een hersenbloeding overleden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3