Bankemployé tot priester van Oud-Katholieke Kerk gewijd PvdA in Heemskerk over de stijl van besturen Blijspel bij „ADVENDO in operettestijl Toneelclub TAVIDO weer op de goede weg St. Joseph-pad vinders hielden een leuke rommelmarkt Waterleiding bedrijf won voetbalstri jd H. Gortzak n Beverwijk Veranderingen zijn nodig A J. J. van der Hoek in vrije tijd drager van geestelijke ambt Werk P. Bes in Galerie Boumans IN DE VISHAL „IN 'T WITTE PAARD" Veel verkocht Bona Stars wonnen Akrides-toernooi Sterk wapen Ontvangst Eerste dienst IJMUIDEN De oude Duitse klucht „In 't Witte Paard" van de nu bijna vergeten blijspelfabrikanten Blumenthal en Kadelburg heeft indertijd voor Ralph Benatzky een vruchtbare inspiratiebron opgeleverd voor zijn gelijknamige en inmiddels wereldberoemd geworden operette. Daarna werd hetzelfde gegeven nog eens door Rosita Peters onderhanden genomen om voor het amateurtoneel te worden bewerkt. Aan het resultaat hiervan heeft de toneelvereniging „ADVENDO" uit IJmuiden vrijdag en zaterdagavond in het Patronaats gebouw aan de Willemsbeekweg twee succesvolle opvoeringen te dan ken gehad, waarvoor een groot aantal bezoekers was opgekomen. Hoe de duiven vlogen „IK WEET IK WEET, WAT JIJ NIET WEET" N^v ,,-v.V-v (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. In het jaarlijks voetbal toernooi tusSen elftallen van gemeente waterleidingbedrijven is het team van het Velser waterleidingbedrijf als eerste te voorschijn gekomen. Het toernooi werd zaterdag gehouden in 's Hertogenbosch waar tien teams de strijd tegen elkaar aangebonden. In de finale kwamen de Vel- senaren uit tegen het elftal uit Noord- West-Brabant en won deze met 2-0. De eindstand was 1. Velsen, 2. N.W.B. en 3. Amsterdam. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het Tweede Kamerlid voor de PSP Henk Gortzak, die belast is met bouw- en woningzaken, vervult op woensdag 27 mei een spreekbeurt in Be verwijk in notel Parkzicht aan de Zee straat. Hij bespreekt onder meer het wo- ningbeleid van deze en vorige regeringen. Tevens stelt hij aan de orde de huurver hoging van de oude woningen en de on bewoonde woningen, die door de eigenaren als speculatie-object wordt gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. De afdeling Heems kerk van de Partij van de Arbeid heeft een standpunt 'ngenomen inzake de werk wijze van het college van burgemeester en wethouders en wat genoemd wordt „de stijl van besturen". Naar aanleiding hier van ontvingen wij een schrijven, dat werd ondertekend door de heren M. de Groot en P. Joustra, .espectievelijk voorzitter van de P.v.d.A.-f-actie en voorzitter van de P.v.d.A.-afdeling Heemskerk. Het schrijven luidt als volgt: „In het algemeen vinden wij het juist, dat het college van Burgemeester en Wet houders zoveel mogelijk een afspiegeling is van alle groeperingen, die in de raad ver tegenwoordigd zijn. Deze groeperingen moeten dan echter hun specifieke pro grammapunten in het beleid van B en W terug kunnen vinden. De P.v.d.A.-fractie in de Raad van Heemskerk vindt, dat dit laatste tot nu toe voor wat haar denkbeel den betreft, te weinig het geval is ge weest". „Het is begrijpelijk, dat in een college, waarin slechts 1 van de 4 wethouders tot een progressieve partij behoort, onze in breng zeer beperkt blijft. In de praktijk is dan ook geoleken, dat onze fractie vaak als een soort oppositie fungeerde, waar het beslissingen betrof als verkoop woningwet woningen, verhoging jeugdsportsubsidie, openbaarheid van de raadscommissies, verkoop Jansheeren, bespreking van ge meentelijke nota's in het openbaar enzo voort". „Van doorslaggevende betekenis is, dat vele besluiten reeds vallen in de (besloten) fractievergadering van de gezamenlijke confessionele partijen, 's maandags vooraf gaande aan de raadsvergadering. Door 13 van de 19 raadsleden (waaronder 3 wet houders) worden hier de beslissingen ge nomen". „Toch zijn wij ook in de nieuwe gemeen teraad weer bereid om deel te nemen in het college van B en W, echter slechts wanneer in dit opzicht de stijl van be sturen verandert. Van essentiëel belang is in onze samenleving, het daadwerkelijk betrekken van de burgers bij het bestuur. Voorwaarde daartoe is een zo groot mo gelijke openheid, zoals in principe open bare commissievergaderingen, openbare behandeling van gemeentelijke nota's, meer invloed van de burgerij op het ge meentelijk beleid en geen geheimzinnig gedoe van stichtingen, waarin hoge ambte naren de boventoon voeren". IJMUIDEN. Voor de eerste maal In haar geschiedenis heeft zaterdagmor gen in de Oud-katholieke parochiekerk van de H. Engelmundus aan de Wilhel- minakade te IJmuiden een priesterwij ding plaatsgevonden, die, zoals was te verwachten, een flinke belangstelling kreeg. Niet alleen uit de Oud-katholieke IJmond-parochies, maar vooral ook uit Haarlem en wel om de redenen, dat de wijding, tot dan diaken A. J. J. van der Hoek daar woonachtig is, doch tevens wegens zijn werkzaamheid als employé van het filiaal van de Algemene Bank Nederland aldaar, waarvan vele perso neelsleden de wijding bijwoonden. Tijdens orgelspel van de heer W. N. Gouda, die ook de liturgische zang en het kerkkoor begeleidde, kwam een grote stoet van geestelijken de kerk binnen, voorafgegaan door kruisdrager, koor en assistenten, waarbij deken pastoor C. Tol uit Haarlem bisschop G. A. van Kleef van Haarlem als presbyter-assistens be geleidde. Onder de geestelijken was naast een aantal dienstdoende pastoors ook een aantal emeriti-pastoors uit het bisdom. Onder hen bevond zich tevens een gast-geestelijke van de Canadese Presbyterian Church. Inmiddels bad de bisschop-coadjutor van Utrecht mgr. M. Kok terzijde van het ruime priesterkoor plaats genomen. De misliturgie werd ditmaal door leken ge lezen, zodat de wijdeling niet alleen te midden van de geestelijkheid werd opge nomen, docht tevens mocht ervaren ook door het „kerkvolk" te worden aanvaard als priester. Deken C. Tol presenteerde vervolgens de wijdeling aan de gemeente, waarna met tussenzang van de Schriftlezingen bisschop Van Kleef de prediking hield. Hij ging hierbij in hoofdzaak uit van het epistel van de Quatertemperzaterdag in de Pinksterweek Rom. 5: 1-5 „Daar wij uit het geloof gerechtvaardigd zijn mo gen wij roemen in de hoop op de heer lijkheid Gods. Ook mogen wij roemen in de verdrukkingen, omdat wij weten, dat de verdrukking volharding brengt, de volharding standvastigheid en de stand vastigheid hoop. En de hoop stelt niet te leur omdat de liefde uitgestort is in onze harten door de Heilige Geest". Bisschop Van Kleef releveerde aan het feit, dat overal in de wereld de positie van ambtsdragers schijnt te wankelen Er schijnt een uitholling, een erosie van de Kerk plaats te vinden en alle dingen schijnen belangrijker te zijn dan de din gen Gods. Alles wat met Kerk te maken •heeft moet volgens velen worden inge kort. Maar als sterk wapen daartegen zeide bisschop Van Kleef, dat de brief van Paulus aan de Romeinen, zoals die De handoplegging tijdens de wijding van de heer A. J. J. van der Hoek tot priester van de Oud-Katholieke Kerk door de bisschop coadjutor mgr. M. Kok (in toga). in de les van deze dag wordt weergege ven, hervormend, vernieuwend heeft ge werkt als een mededeling van Gods we- ge aan de mensen: een brief, die waar lijk evangelie is. Daarom moet de Kerk eerst luisteren naar Gods daden, waar het gaat om geloof, hoop en liefde, waar van de hoop toch wel de belangrijkste is. Men mag roemen op de hoop van de heerlijkheid Gods, wiens rijk geen einde zal hebben. Want als God voor ons is, wie zal tegen ons zijn? De liefde Gods zal het oog gericht houden op Jezus Christus, Die nimmer aflaat zijn heil onder de mensen te brengen, waartoe Zijn dienaren zijn uitverkoren". De wijdingsplechtigheid na deze indruk wekkende prediking begon met de hand oplegging door alle aanwezige priesters, wie de bisschop-coadjutor mgr. M. Kok de rij open-de, gevolgd door de de ken van het bisdom Haarlem pastoor C. Tol. Tijdens deze plechtigheid zong het koor. meerstemming een pinkstercantate, gewijd aan de Heilige Geest. Vervolgens vond door bisschop Van Kleef de wijding van de handen van de nieuwe priester A. J. J. van der Hoek plaats en werden hem de priesterlijke gewaden omgelegd. Het hoogtepunt van deze plechtigheid geschiedde na het gezamenlijk uitspre ken van de geloofsbelijdenis door bis schop en wijdeling. Hierna we;rd de dienst als eucharistieviering voortgezet, waarin opnieuw het kerkkoor zich meer stemmig liet horen en na de bisschoppe lijke zegen een danklied op tekst van Jaap Zijlstra deze hoogtijdag voor wijde ling, zijn familie en de vele belangstel lenden, maar niet minder voor de Oud- katholieke Kerk van Nederland, die een nieuwe priester in haar midden kreeg, afsloot. BEVERWIJK. De Stichting Tentoon stellingen Beverwijk opent donderdag 28 mei een ekspositie van grafiek van Peter Bes in Galerie Boumans aan de Breestraat in Beverwijk. Peter Bes is geboren in 1945 in Den Helder en woont er werkt nu in Anna Paulowna. Hij kreeg zijn opleiding aan de Normaalschoo1 voor tekenleraren te Am sterdam en volgde eveneens lessen in de afdelingen monumentale en schilderskunst aan de Rijksacademie te Amsterdam. Peter Bes ekSposeerde eerder in Den Helder, Den Haag, Alkmaar, Bergen en Heerhugo- waard. Tijdens de opening van de ekspositie waarbij ieder hartelijk welkom is zal Jos van Hest enige van zijn gedichten voordragen, afgewisseld met fluitspel van Sjirk Westra. De ekspositie is tot en met 27 juni, da gelijks van a-18 uur, uitgezonderd zondag en maandag, te bezichtigen. (Van een medewerker) IJMUIDEN. Maandagmorgen werden IJmuiden door 48 vaartuigen aange voerd: 3960 kisten en 2584 kleine kisten vis, 27.000 kg tong en 4750 stijve kabeljauwen Bij de aanvoer waren: 30 kisten en 980 kleine kisten schelvis, 200 kisten en 805 kleine kisten wijting, 750 kisten gul en ka beljauw, 1120 kisten koolvis, 169 kleine kis ten haring, 1160 kisten schol, 30 kisten tar bot, 190 kisten en 630 kleine kisten varia Prijzen, per kilogram, in guldens: heil bot 7,90—7,20, tarbot 6.10—5,60, grote tong ,315,13, grootmiddel tong 5,655,45 kleinmiddel tong 5,985,53, tong I 6,70 6,03, tong II 7,01—6,10, zalm 7,20. Per 123 kilogram: grote kabeljauw 250- 198, middel koolvis 116184. Per tien stuks: grote kabeljauw 214174 middel kabeljauw 12086. Per 50 kilogram: grote schelvis 8572 middel schelvis 7572, kleinmiddel schel vis 6763, schelvis I 6657, schelvis II 47 32, kabeljauw I 9866, kabeljauw II 92 66, kabeljauw III 7550, koolvis I 3931 koolvis II 3528, grote schol 6254, schol 64—58, schol II 66—43, schol III 60—40, schar 4230, poon 4420, haai 50, gestrip te wijting 64—42, haring 22, makreel 8024, tarbot 250200, griet 200150, kleine kuit 72, kleine wolf 88. Scheveningen Maandagmorgen bestond de aanvoer in Scheveningen uit; 40 kisten en 90 kleine kisten wijting, 150 kisten gul en kabeljauw 28Ö kisten schol, 20 kisten varia, 150 stijve kabeljauwen en 11.000 kg tong. De nieuwe priester, die zijn dagelijkse taken zal laten prevaleren, zal echter als part-time geestelijk een belangrijk aandeel in het kerkelijk leven en de pas torale zielzorg kunnen uitoefenen, zoals zijn wens is geweest om na zeven jaar studie in vrije tijd het geestelijk ambt te mogen dragen. In het oud-katholiek verenigingsgebouw was vervolgens nog een open ontvangst bereid aan allen, die de wijdeling hun gelukwensen wilden aanbieden, waarvan een zeer druk gebruik is gemaakt. Bij zonder prettig was het voor velen om naast een begroeting van bisschop Van Kleef ook kennis te kunnen maken of te vernieuwen met de tegenwoordige bis schop-coadjutor van Utrecht mgr. M, Kok. Van verscheidene kanten kreeg de nieuwe priester verschillende geschenken aangeboden ten behoeve van de uitoefe ning van zijn priesterlijk ambt. In de kathedrale oud-katholieke Kerk aan de Kinderhuissingel in Haarlem ver richtte priester A. J. J. van der Hoek zondagmorgen voor een flink aantal gelo vigen en belangstellenden onder wie vele familieleden en collega's uit de dagelijk se werkkring zijn eerste dienst en op dracht bij de eucharistieviering. In het priesterkoor hadden plaats ge nomen de bisschop van Haarlem, mgr. G. A. van Kleef, de emeritus-bisschop mgr. J. van der Oord, deken C. Tol, pas toor van de Haarlemse parochie terwijl de emeritus-pastoor en oud-deken van Haarlem de prediking hield. Hij ging hierbij uit van het evangelie van de zon dag Mattheus 28: 18-20 „Mij is alle macht gegeven in de hemel en op aarde" en „Ik ben met u alle dagen tot de volein ding der wereld". Na de dienst was er gelegenheid om in de gemeentezaal van het kerkgebouw de neomist te feliciteren, waarbij namens het kerkbestuur door deken C. Tol hem een fraai exemplaar van de Rembrandt- bijbel werd aangeboden als kostbare her innering aan beide dagen. ZIJ HEBBEN telkens een onderhouden de en amusante voorstelling gezien, waar bijzonder veel werk van was'gemaakt in dë vorm van een fleurig decor en vro lijke Tiroler kostuums. Daarbij -had men een eental leerlingen van Corrie Ren ders' balletschool bereid gevonden af en toe een charmant intermezzo in dans vorm te verzorgen. LUB BAKKER had het stuk geheel in operettestijl geregiseerd, zodat nu enkele typeringen konden worden geaccepteerd, welke bij andere voorstellingen als teveel gechargeerd zouden zijn aangemerkt. Zo als de kolderieke Sohulzheimer en Hin- zelman van Henk Brederveld en Frans Huider jr., die voor enkele bijzonder olij ke tafereeltjes zorgden. Daarbij kwam Anneke Kool zich als dochter Klaartje nog aandienen als een veelbelovende jon ge kracht. HEEL VERMAKELIJK was ook de op vliegende Giesecke van Cor Hoogland, terwijl Wil Vos een goede keus bleek te zijn geweest voor de kordate waardin van het beroemde hotel. Van de vele andere rollen noemen wij dan nog de vlotte ty peringen van Frits Schriekenberg, Jaap Nijsen en Wim Ploeg. DE STIJL van de operette werd voorts bevorderd door de verdienstelijke zang van Klaas Anker, die zich als solist op zijn voordeligst liet beluisteren. Werd dit optreden echter uitgebreid tot een duo, dan bleek onmiddellijk dat samenzang voor de meeste amateurtoneelspelers tot veel moeilijkheden aanleiding geeft Maar over het geheel genomen werden het voor „Advendo" plezierige voorstel lingen, waar het publiek veel genoegen aan heeft beleefd. JAN VAN DAM „Wij zien een dergelijke verandering van stijl slechts mogelijk, wanneer de progres sieve partijen (P.v.d.A., PSP, PPR, D '69) een duidelijke verkiezingswinst boeken. Het aandeel van deze partijen in het col lege zou dan niet tot slechts 1 wethouder beperkt mogen blijven. Ter wille van de duidelijkheid is de P.v.d.A. dan ook in principe slechts in een dergelijke situatie bereid om in de nieuwe raad weer deel te nemen in het college van B en W". Zaterdagvliegers Door de postduivenhoudersvereniging De IJmonder (zaterdagvliegers) namen dit weekend 55 postduiven deel aan een wed vlucht vanaf Noyon. Afstand 340 km. De duiven werden om 6.30 uur in vrijheid gesteld. Schoone klokte de le om precies 11.00 uur. Laatste postduif om 11.10 uur. Snelle vlucht met praktisch geen achter blijvers. De voorlopige uitslag luidt: Schoone 1, v. d. Scheer 2, 4, 8 en 11, Broek 3 en 6, Suurmond 5, Strijker 7 en 10, Verduin 9. Kampioen vitesse: 1. Schoone, 2. v. d. Scheer, 3. Verduin. Verdronken. Zaterdag is te Pannerden het zesjarige jongetje Theo Rutten in een kolk te water geraakt en verdron ken. IJMOND Na een periode van ernstige inzinking heeft de toneelclub „TAVIDO" uit Be verwijk-Velsen haar artistieke werk zaamheden enige tyd geleden weer hervat, waarbij dit ensemble na een schuchter begin zojuist heeft kunnen demon streren weer op de goede weg te zijn. Dit bewijs werd vrijdagavond in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan in IJmuiden geleverd, met een herhaling op (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Tot de padvindersgroe- pen, die kort na de bevrijding in 1945 zijn opgericht en nu hun zilveren bestaansfeest vieren behoort ook de St. Josephgroep. Ter aanvulling van haar budget heeft deze groep zaterdag op het plein voor de St. Agathakerk aan de Breestraat een rom melmarkt gehouden, welke bijzonder veel belangstellendén, maar ook kopers heeft getrokken. De padvinders hadden een veel heid aan voorwerpen bijeen weten te bren gen, die allerwege op het plein voor de Dekenale kerk uitgestald waren, variërend van gebruikte koppen en schotels, vazen, knopen, kledingstukken, hoeden en boeken tot zelfs een piano toe. Doch wat nog be langrijker was: zij hebben het ook aan de man weten te brengen. De kas was name lijk aan het slot van de rommelmarkt 800,rijker. Zaterdagavond is er vanaf acht uur in het jeugdhuis aan de Peperstraat 44 een instuif voor oud-leden met hun echtgeno tes en verloofden en zondag 31 mei heeft de viering voor de huidige leden plaats. Dat zal beginnen met een H. Mis opgedra- Ofschoon de padvinders geen insig nes kunnen behalen voor marktkoop man, blijken verscheidene van hen toch die kwaliteiten te bezitten. Op de zaterdag gehouden rommelmarkt kon men dat ervaren. gen door rector S. J. van Gastelen, jaren lang aalmoezenier van de groep. Daarna volgt een gezamenlijk ontbijt en zal de geschiedenis van de groep in vogelvlucht worden gereleveerd. Een zeskamp naar het voorbeeld van de NCRV-televisie en sport spelen zullen het verdere programma van die dag vullen. zaterdagavond in het Kennemer theater in Beverwijk en wel door middel van op voeringen van August van Zuylens blijspel in drie bedrijven „Jij weet, jij weet, wat ik niet weet", dat in de IJmond al meer malen door andere amateurverenigingen is gespeeld. MEN ZAL zich daarom wellicht her inneren dat deze vrolijke historie betrek king heeft op het vacuüm in het geheugen van de jonge advocaat Michel Lebon, welk grapje hem tijdens een „slordige" avond door een hypnotiseur werd geleverd. Ten gevolge hiervan herinnert hij zich zijn verloving niet meer met Armande Leclerc, beschouwt hij verder door een misverstand de typiste als zijn bruid en geraakt hij ten overvloede met de charmante Y vette* Dubois in tedere betrekkingen. GEEN WONDER dat de arme Michel zich tenslotte hoe langer hoe meer in de perikelen werkt, die gelukkig voor hem door de auteur op een vernuftige manier worden opgelost. In zjjn totaliteit een aller aardigst blijspel, dat bij een vlotte opvoe ring altijd een behoorlijk succes garan deert. DIT IS ook bij deze recente voorstel lingen van „TAVIDO" gebleken, waarvoor de spelers zich tot een vlot acterend en semble hadden samengevoegd, waarbij een goede en beschaafde articulatie, plus een levendig tempo vielen waar te nemen. Een en ander resulteerde in plezierige blijspel vertoningen, waar het publiek zich koste lijk mee heeft geamuseerd. IJMOND. In het kader van de Vel- sense Sportweek organiseerde de bas ketballvereniging Akrides zondag een ge slaagd jeugdtournooi in IJmuiden. In de A-poule bij de jongens was de strijd erg spannend. Wel won Bona Stars al zijn wedstrijden, maar de overige ploegen gaven elkaar niets toe. Dankzij een uitgrst klein verschil in doelgemiddelde werd Zeemacht tweede voor A-krides. In de andere afdeling zegevierde het Am sterdamse Sharks voor een goedspelend Lisse. In de strijd om de derde plaats waren Lisse en Zeemacht goed aan elkaar ge waagd. Zeemacht, dat reeds twee keer dit toumooi gewonnen had, verloor met 26-25 van Lisse. In de finale was Bona Stars veel sterker dan Sharks en won overtuigend met 30-18. Bij de meisjes drongen de Velsense gasten uit Duitsland, de speelsters van Munster tot de finale door. Met gering verschil werd ook hier Zeemacht tweede. Evenals bij de jongens drong ook Bona Stars bij de meisjes tot de finale door. Juventus werd in deze afdeling niet al leen tweede, doch won ook de wedstrijd om de derde plaats door Zeemacht met 21-19 te verslaan. In de finale bleken de kleine speelsters van Munster niet opge wassen tegen de Leidse meisjes, die met 23-13 zegevierden.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7