Olieconcern ook in de mijnbouwsector FUSIE SHELL-BILLITON Mekog- Albatros samen met DSM Kamervragen over Spandon m VS „30 juni uit Cambodja" China sluit nieuw akkoord met Hanoi I Wandeling in Estérel-japon eindigt op politiebureau Guerrilla's doen aanval op Israel Brand niet naar Haarlem Brug stort in bij Los Angeles I !3 weken HAARLEMS DAGBLAD^ CD H 3 weken ijmuider courante B onservatieven in England beloven „recht en orde" AGENDA pag. 13 Verder in de krant HET WEER Sommige Hagenaars durfden niet te kijken V en D Sneek door brand verwoest =3 weken Beverwijk"» tiniiranl== GD 60e JAARGANG NUMMER 168 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DINSDAG 26 MEI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, I per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, II. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur -• - Het woord is aan nmnnnnnnn—- Weinig verandering in temperatuur Staking in Beiroet Vandaag nog contact met Bill Thompson PONSTYPISTE CONTENT UITNODIGING TOPVLOER Parket Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u of of Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. NAAM: IJmuider Courant (Van onze redactie economie) PERNIS/IJMUIDEN De Verenigde Kunstmest Fabrieken zijn met Staats mijnen in bespreking om in de kunstmest- sector tot een samenwerking te komen. De ondernemingsraden van Mekog IJmui den en Albatros Pemis, die gezamenlijk de VKF vormen, zijn over de plannen in gelicht. Dat heeft de heer W. Bethbeder, directiesecretaris van de VKF vanmorgen bevestigd. De bedoeling is rationeler te gaan produceren. De programma's zullen daartoe op elkaar moeten worden afge stemd. „Staatsmijnen zit ver in het binnenland en wij opereren in het kustgebied. Daar zit alleen al een mogelijkheid tot samen werking", aldus de heer Bethbeder. Hij zei het prematuur te vinden in dit stadium van overleg al over een fusie te spreken. De Verenigde Kunstmest Fabrieken werkten tot heden al met DSM (Staats mijnen) samen in het stikstof-verkoop kantoor. De combinatie heeft 2500 werk nemers en produceert per jaar iets meer dan in het Limburgse staatsbedrijf. Eerder dit jaar is bekend geworden dat de drie oude Mekog-Albatros-fabrieken voor de ammoniak-produktie, die in IJmui den op het terrein van Hoogovens staan eind dit jaar door een moderne fabriek vervangen worden. Voor de 150 van de 1100 werknemers die daardoor vrij komen is bij Hoogovens in andere afdelingen werk. DEN HAAG. De ministers van Eco nomische Zaken en van Sociale Zaken zijn uitgenodigd de Tweede Kamer inlich tingen te verstrekken over de ontwikke lingen hij de nv André van Spaendonck wollenstoffenfabrieken (Spandon) te Til burg. De Tweede-Kamerleden Peijnen- burg en Assmann (beiden K.V.P.) hebben de ministers hierom gèvraagd. Zij vragen de steun te verlenen aan de activiteiten die thans onder leiding' van prof. dr. G. Diephuis worden ontplooid. (De Federatie Nederlandse Wolindustrie meent dat er méér fusies tot stand moe- ten komen in de kam- en strijkgaren sector Voor een vraaggesprek met secre taris Van Gerwen van deze federatie, waarin hij zijn visie geeft op de Spandon- affaire, zie pagina 11). (Van onze correspondent) DEN HAAG De Koninklijke/ Shell-groep is van plan een bod uit te brengen op de aandelen van de Billiton-maatschappij te 's-Graven- hage en op die van de Singkep Tin Maatschappij. De onderhandelingen over de overneming zijn nog in het beginstadium, maar verwacht wordt dat woensdag zo ver resultaat zal zijn bereikt dat nadere bijzonderheden bekend kunnen worden gemaakt. De Billiton-maatschappij. die onder meer betrokken is bij de bauxietwinning in Suriname en de aluminiumproduktie in Delfzijl, is enkele dagen geleden benaderd door de Shell om te onder zoeken op welke manier er een nauwe samenwerking tot stand kan komen Billiton heefl 9.200 werknemers en een totaal vermogen van 257,1 mil joen. Toen in principe overeenstemming was bereikt is aan het bestuur van de Ver- eeniging voor den Effectenhandel verzocht om de komende dagen de handel in de aandelen Billiton maatschappij en Sing kep Tin op te schorten. De vakbonden en de ondernemingsraden zijn gister avond van een en ander op de hoogte ge steld. De besturen van beide concerns zijn van mening dat een samenvloeiing van de activiteiten belangrijke voordelen kan bieden. De huidige ontwikkeling in de mijnbouw, de metallurgie en haar toe passingen leiden tot een .voortdurende aanzienlijke schaalvergroting. Voor de Koninklijke/Shell is de fusie van grote betekenis omdat hierdoor het streven naar een grote verscheidenheid van produktiemogelijkheden beoogd wordt. Door de winning en verwerking van ertsen, de handel in metalen en in die van metaalprodukten krijgt de Shell- groep een vierde been om op te staan, want tot dusver waren de belangen ge heel verweven met de olie en het aard gas, waaruit allerlei chemische produk- ten wonden vervaardigd. Naast de_ wens tot het zelf ontwikkelen van projecten, zoals kortgeleden is gebleken uit het ini tiatief voor de exploratie van indam- pingszouten in Nederland, ontstond de overtuiging dat op de nieuwe weg eer der een rendabele exploitatie kan worden bereikt door te streven naar nauwe sa menwerking met een bestaande onderne ming. De Billiton, die een internationaal werk terrein heeft, vormt hiervoor een goede aanvulling. Wanneer de samenvloeiing van de activiteiten van Shell en Billiton zal worden gerealiseerd zal Shell een versterkte integratie in deze industrie be reiken. Daardoor kunnen de voordelen worden genoten van de grote internatio nale reputatie die Billiton in de loop der jaren heeft verkregen. Behalve de activiteiten in Delfzijl en m Suriname heeft de Billiton maatschappij belangen bij de olie-exploratie op de Noordzee. De aluminiumwinning in Delfzijl ge schiedt in samenwerking met Hoogovens en het Zwitserse concern Alusuisse. Er is voldaan aan de voorwaarden van de fusiecode, die door de SER is opge steld. Van een overval op de Billiton maatschappij is geen sprake. De bespre kingen zijn in goede harmonie gevoerd. LONDEN (4f). De Britse Conserva tieve Partij heeft vandaag haar verkie zingsprogramma voor de algemene ver kiezingen van 18 juni gepubliceerd. Be loofd wordt: bestrijding van de inflatie, lagere belastingen, vermindering van de immigratie van kleurlingen in Engeland en krachtig optreden tegen geweld Uit het verkiezingsprogramma komt duidelijk naar voren dat de conservatie ven de kwesties van de kleurlingen in Engeland en van „recht en orde" een traal willen stellen in hun campagne. André Maurois: Een advies is altijd een bekentenis. Een vrachtwagenchauffeur reed juist op het moment dat de steunbalken van deze brug in aanbouw het be gaven, onder de brug door. Meer dan 3.000 ton betonnen massa stortte naar beneden en verpletterde de nog niet geïdentificeerde chauffeur. Het on geluk gebeurde in de omgeving van de Amerikaanse stad Los Angeles. HONGKONG. (Reuter, AP en AFP) China en Noord-Vietnam hebben een nieuw akkoord gesloten. Op grond daar van zullen de Chinezen Hanoi militaire en economische hulp verlenen. De hulp is gratis, aldus meldt radio-Hanoi van daag. De Sovjet-Unie heeft Cambodja ge waarschuwd voor het aangaan van een bondgenootschap met Washington en Sai gon. „Wanneer niet de terugtrekking van de Amerikanen en Zuidvietnamezen be werkstelligd wordt, staat het land een langdurige burgeroorlog te wachten", al dus de Russische nota, die twee dagen geleden door de Russische ambassadeur in Pnom Penh werd overhandigd. De nota was gericht aan „de autoritei ten in Pnom Penh". De bedoeling van het Kremlin lijkt duidelijk te maken dat Moskou zal overgaan tot erkenning van de regering in ballingschap van het af gezette staatshoofd prins Norodom Siha- noek, wanneer Pnom Penh geen neutra- listischer koers gaat varen. De Sovjet- Unie heeft het duidelijk moeilijk met de huidige situatie. Moskou's grote ideologi sche rivaal China, waar Sihanoek onder dak heeft gevonden, heeft in tegenstel ling tot Moskou wel de diplomatieke be trekkingen met het bewind van generaal Lon Nol verbroken. Het Witte Huis heeft gisteren met het oog op berichten dat Cambodja om een langer verblijf van Amerikaanse troepen in Cambodja wil vragen, verklaard dat „al het Amerikaanse personeel op 30 juni Cambodja zal hebben verlaten." Woordvoerder Carl Bartch van het Amerikaanse ministerie van Buitenland se Zaken daarentegen zei gisteren dat de Amerikanen de steun van hun artillerie en luchtmacht aan de Zuidvietnamezen in Cambodja wellicht op 30 juni zullen afbreken, maar enkele dagen later weer hervatten. Volgens hoge functionarissen in Wash ington zal het terugtrekken van de Ame rikaanse grondstrijdkrachten voor 30 juni kunnen beginnen. Dit meldt vandaag de „New York Times". Deze functionarissen, van wie het blad de namen niet noemt, zouden hebben verklaard, dat een juiste datum nog niet is vastgesteld. Deze zal afhangen van de militaire situatie, de vernietiging en het vervoer van de buitgemaakte voorraden en van het begin van de moesson. Suriname heeft de Billiton maatscnappi] aas neen. gevunucn, ucai 4 /I 4 I Uit het binnenland2 Buitenlands nieuws 5 Yan Dag tot Dag 3 Plaatselijk nieuws ..4,5,6, 7 Kunst V Radio en tv9 Economisch nieuws 11, 15 Weerrapport 15 Feuilleton 15 Beeldverhalen 15 Aangestipt 15 Scheepsberichten 15 Beurs 25 Sport27 Luidsprekers 22 Deze krant bestaat uit achttien pagina's Verwachting van het K.N.M.1. tot woens dagavond DroQg weer en zonnige perioden, maar vanavond en vannacht in het noorden van het land kans op enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen west en noordwest Weinig verandering in temperatuur. (Van een modemedewerkster) DEN HAAG. De allernieuwste Pa- rijse herenmode valt bij de meeste mensen niet in de smaak. Tot deze, wat spijtige, conclusie kwamen twee van onze medewerkers toen zij in de Haagse binnenstad na een wandelingetje in de allerduurste en nieuwste mannenjurken van modekoning Jacques Esterel, door twee onverbiddelijke politie-agenten naar het bureau werden opgebracht. Daar werd overigens vastgesteld dat travestie in Den Haag niet strafbaar is. „Maar in Amsterdam mag het niet. Veel sterkte, heren, en vat geen kou", was de afscheidswens. Esterel, die zich afvraagt waarom vrouwen wel broekpakken zouden kun nen dragen en mannen geen jurken, leende ons enkele creaties uit. De eerste mannenjurken zijn al voor enkele dui zenden guldens aan Franse en Ameri kaanse TV-acteurs verkocht. In de meeste mondaine badplaatsen zullen ze van de zomer voor nog geen honderd gulden te krijgen zijn. Het wandelinge tje door Den Haag doet overigens twij felen of er in Nederland veel zullen worden afgezet. Lang niet alle voorbij gangers durfden zelfs op hun gemak te kijken; zij gluurden maar wat uit iiun ooghoeken. Enkele commentaren uit het publiek Huisvrouw: „Gunst, dat is geen man meer, maar een plank". Andere huisvrouw: „Als mijn man zo thuis komt gaat de deur voorgoed dicht". Militair: „Laat dat tuig gaan werken". Oma: „Meneer, heeft u het niet koud?" Verkoopster in mini: „Die ene heeft wel een lekker bekkie, maar dan moet die jurk wel uit". Lerares (bewonderend): „Je moet maar durven". Glazenwasser (tegen meisje, dat onze „mannequins" vergezelt): „Ach, loop AMMAN. (AFP) Guerrillastrijders van de Palestijnse organisatie „Al Assifa" zijn gisteravond in het noordelijke Jor- daan-dal een grootscheepse actie begon nen, die de hele nacht heeft voortge duurd. Dit is in Amman bekendgemaakt. Volgens een Palestijnse woordvoerder was het een van de felste aanvallen, ooit door commando-eenheden op Israëlische kibboetsim en installaties ondernomen. Er werd gebruik gemaakt van raket ten, mortieren en automatische wapens. Voorts is een vuurgevecht geleverd tus sen Israëlische en Jordaanse troepen. Uit solidariteit met de slachtoffers van de Israëlische aanvallen op Zuid-Libanon wordt vandaag in de Libanese hoofdstad Beiroet een algemene staking gehouden. Er is geen enkele krant uitgekomen. Er zijn geen markten, een feit dat zelfs bij algemene stakingen in de Libanese hoofd stad een ongewoon verschijnsel is. Ook de bakkerijen zijn gesloten. Door de Libanese regering is bekend gemaakt dat de Israëlische strijdmacht, die gisteren Zuid-Libanon was binnenge vallen, zich na ongeveer vier uur heeft teruggetrokken. (Zie verder pagina 3). (Van onze correspondent) SNEEK Een moeilijk bereikbare, zeer felle brand heeft gisteren in ruim twee uur tijd de bovenste verdiepingen van het grote pand van Vroom en Dreesmann in het centrum van Sneek in de ar gelegd. Het magazijn, de confectie-, de speelgoed- en tapijtafdelingen zijn geheel verwoest. Alle etenswaren in het hele gebouw zijn waardeloos geworden, terwijl op de ove rige afdelingen rook en bluswater het materiaal aantastten. Volgens een ruwe schatting is de schade anderhalf tot twee miljoen gulden aan goederen. (Van onze sportredactie) HAARLEM-AMSTERDAM. Ondanks urenlange onderhandelingen (het werd half drie in de nacht) in hel Olympisch Stadion heeft trainer Joop Brand van DWS geen toestemming gekregen om te J vertrekken naar de voetbalclub Haarlem. De Amsterdamse vereniging wil dat de oefenmeester, die dolgraag bij Haarlem wenst te werken, zich houdt aan het con tract (een half jaar met twee jaren op- tie) Haarlem moet' dus uitzien naar een an dere trainer. Dat wordt, zoals wij giste ren al publiceerden waarschijnlijk de Schot Bill Thompson. Haarlem had liever Joop Brand ge had. Het bestuur heeft gisteravond tot half één op een telefoontje van de trai ner zitten wachten. Ook vanochtend nog. Tot om halt tien Joop Brand de voorzitter betaald voetbal van Haarlem Gosen vertelde dat zijn „transfer" niet doorging. Gosen waagde daarna een allerlaatste poging om voor zitter Dé Stoop van DWS te vermurwen. Ook dit liep op niets uit. Gosen was erg teleurgesteld: „DWS heeft het contract, dat de club had met Brand, met voeten getreden. Er zouden nieuwe spelers worden gekocht. Dat is niet gebeurd. Nu willen ze nog wel wat kopen, maar dan moeten er eerst voet ballers verkocht worden. Brand ziet er geen gat in. DWS heeft Brand verweten dat ook hij zich niet geheel aan het con tract heeft gehouden. Hij zou te open zijn geweest tegen de pers. De enige mogelijkheid dat Brand nog vrijkomt is een fusie tussen DWS. Blauw Wit en/of Volewijckers". Dé Stoop zei vanmorgen geen reden te hebben om Joop Brand te laten gaan. „Haarlem zou misschien nog verandering in ons standpunt kunnen brengen door een paar spelers aan te bieden. Peijs bijvoorbeeld en Couperus. Een fusie komt er, naar mijn mening, niet Het Haarlem-bestuur belt vandaag nog met Bill Thompson. Het hoopt dat de Schot, die drie weken geleden zei Haar lem te willen trainen, ondertussen nog geen andere baan heeft geaccepteerd. ADVERTENTIES Tijdsduur ca. 2 maanden. UURLOON ƒ6.20. Bel even of kom langs UITZENDBUREAU Haarlem. Jansweg 1 (hoek Prinsen- bolwerk) tel. 32 07 25/32 3215 (0 23) en Amsterdam. Leidsegracht 6 - tel. 23 92 86/23 86 38 en Mercatorplein - tel. 1675 66 (0 20). Elke woensdagavond 7-9 urn vrij blijvend deskundige voorlichting, over parket. Show-room Zeestraat 57 Beverwijk TeL 02510-23592 toch niet met die gekke gozers op". Winkelier: „Ze moesten ze overhoop schieten". Ambtenaar: „Ik zou er niet in gaan lopen, maar het is wel geinig". Scholier: „Leuk, maar je wordt er wel mee van school getrapt". Kroegbaas: „Je moet op vaderdag een ladyshave vragen, ken je tenminste je bene onthare". Huisvrouw (na één van de twee in de bil te hebben geknepen): „Nee, hij heeft geen step-in aan". Agent: „Doorlopen, heren, of u gaat mee". Het werd: mee voor korte tijd. UWWWVWtMWVWIAfVWIMfVVWMMWWIMMMflM nfinnnnnnnnrmn— U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 opA B C. aeeeeaeMMaeoeaeae* asen ae aaaaae •••naeaea-r» AORWSi WOONPLAATS t m e •-* om. e ••••••*-• e^e a o o e o o e Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1