NAVO-conferentie in Rome SCANDINAVISCHE DRUK OP GRIEKSE KOLONELS V KRL-industrie blijft op zelfde peil Nixon schreef Brosio brief Nederlander sherrydrinker nummer één V rachtwagens in files aan Franse grenzen Rijkspostspaarbank rente tot 7% Visseizoen 1970 gaat alle records breken Dit jaar bijna miljoen hengelaars caballero. de sigaret 15 machine bankwerkers constructie bankwerkers pijpen- monteurs koelmonteurs elektro- monteurs instrumenten monteurs kwaliteits- draaiers/ kotteraars machine bankwerkers eiektro- monteurs instrumenten monteurs HOOGOVENS IJMUIDEN WOENSDAG 27 MEI 1970 Churchill Eten op podium 1 (Van een medewerker) HAARLEM Deze week treft hengelend Nederland de laatste voor bereidselen voor het nieuwe visseizoen dat zaterdag in de prille ochtend schemering van start gaat. Het zal druk worden langs de waterkant, druk ker dan ooit tevoren, voorspellen de experts. En in de wetenschap dat er anno '70 in dit kleine land zo'n driekwart miljoen geregistreerde sport vissers zijn, is dat niet zo'n moeilijke profetie. Grote toeloop anders dan andere. De zee roept Verre" visserij ADVERTENTIE Hoogovens Umuiden heeft voor werktuigkundige en elektrotechnische vaklieden in de leeftijd van circa 25 - 45 jaar met een goede opleiding en ruime ervaring de volgende plaatsingsmogelijkheden: (meet/regeltechniek) in dagdienst, minimum jaarsalaris 11.610,- in 2-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.170,- (incl. ploegend iensttoeslag) (meet/regeltechniek) in 4-ploegendienst, minimum jaarsalaris 13.760,- (incl. ploegendiensttoeslag) Schriftelijke sollicitaties onder nummer HF 253 te richten aan: Hoogovens IJmuiden Personeelsvoorziening Hoofdkantoor 2. VELP. In de eerste maanden van 1970 heeft de produktie in de Nederland se katoen-, rayon-, linnen- en jute-indu- strie zich nagenoeg op hetzelfde peil be wogen als in dezelfde maanden van 1969, aldus deelt de stichting coördinatiecom missie Nederlandse Textiel Ondernemers- verbonden (Stichting Coortex) mede. De orderpositie in spinnerijen, weverij en en drukkerijen is bevredigend en kan voor de tijd van het jaar overwegend als normaal worden beschouwd. De export van garen en weefsels vertoonde in de eerste drie maanden van 1970 een lichte daling. De invoer van afgewerkte KRL- weefsels daalde in deze periode in ster kere mate. De Nederlandse tricot- en kousenindu strie die over 1969 een totale afzetver- groting van 17 percent wist te realiseren ziet na een aanvankelijk enigszins aar zelend begin van 1970 de laatste maan den de orderontvangst toenemen en de produktie stijgen. Opvallend is dat on danks het voor de verkoop aan de consu ment lange tijd ongunstige weer, toch de doorstroming naar de handel een normaal verloop heeft. In het algemeen en op een enkele uit zondering na was 1969 voor de wolindu strie wat produktie- en afzetontwikkeling betreft, niet ongunstig. Goede resultaten werden geboekt in de meubelstoffen en de gordiinstoffensector. In de eerste maanden van 1970 handhaafden deze sec toren een bevredigend produktie- en af- zetniveau. (Door onze redacteur in Rome) ROME De eerste dag van de ministersconterentie van de NAVO begon gisteren in Rome onder de druk van de ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Het belangrijkste dis- cussiethema was echter de Oost-West- verhoudmg. In de wandelgangen daarentegen ging de belangstelling vooral uit naar de houding die Dene marken en Noorwegen tegenover het Griekse bewmd van de kolonels zou den innemen Zoals bekend eisten zij een wapenembargo ten aanzien van Griekenland De officiële NAVO-woordvoerder ont hield zich van ieder commentaar op de eventuele beslissing over Griekenland. Hij argumenteerde dit met te zeggen dat de interne aangelegenheden van dit land niet op de agenda staan. Bekend werd echter dat de leiders van de Scandinavische NAVO-partners hun aanval op Griekenland toch hadden in gezet. Ze stelden dat de regels van het verdrag inmenging in binnenlandse aan gelegenheden weliswaar niet toestaat, maar de geest van de preambule vas van dien aard dat de NAVO duidelijk ook de plicht heeft de democratie in de landen van de organisatie te verdedigen De kleine, breekbare Griekse minister van Buitenlandse Zaken Pipinelis ver klaarde volgens onofficiële berichten op de aanvallen van Noorwegen en Dene marken dat hij „diep in het hart getrof fen is door het noordelijke initiatief' Pipinelis verklaarde dat Griekenland „altijd vooraan heeft gestaan als het er om ging voor de vrijheid te vechten' Hij ging zelfs zo ver te herinneren aan de woorden van de Britse ambassadeur in Athene die aan Winston Churchill bij de Duitse inval in Griekenland had be richt dat Britse hulp beslist zinvol zou zijn „omdat de Griek vecht voor zijn vrijheid". Minister van Buitenlandse Zaken Pipi nelis voegde aan dit betoog nog toe dat zijn land „door een totalitaire staat wordt bedreigd". Het is duidelijk niet de bedoeling van de Griekse minister naar aanleiding van de Scandinavische activi- I teit met uittreding uit de NAVO te drei gen. Van Nederlandse zijde werd het be-1 toog van de Denen en de Noren niet on dersteund. Minister van Buitenlandse Zaken Luns gaf gistermiddag de visie i van zijn regering op de politieke toe stand van het ogenblik. Deze visie is vrij somber. Een doorbraak in de oost-west-relatie is er ongelukkigerwijze nog niet, aldus minister Luns. En als er in de oost-west- (Van onze correspondent) TILBURG Terwijl Ierland jarenlang] de naam had, dat er per „capita" het meest sherry werd gedronken, heeft Ne derland dit fenomeen sinds kort overge- nomen. Werd in 1966 in Nederland 7,8 miljoen liter sherry geconsumeerd, vorig jaar was de export naar ons land tot liefst 14,8 miljoen liter gestegen. Het betekent dat wij Nederlanders per hoofd per jaar de meeste sherry van alle landen ter we reld drinken, zelfs meer dan de Span jaard. De heer M. Vincente Trelles y Anciola, Spaanse handelsattaché, reikte gisteren in Tilburg de Gonzales Byass-Trophy uit aan wijnimporteur L. Kerstens sr., ter onderstreping van het behaalde record. Hij deed dit op een Spaanse cocktail-par ty, waarbij de attaché opmerkte dat Ne derland door het veroveren van de Euro pa-Cup naam heeft gemaakt in Engels sprekende landen. PARIJS. Voor de Franse grens vor men zich lange rijen vrachtauto's, op sommige plaatsen tot vier km lang, als gevolg van de stiptheidsactie van de Franse douane. De actie, die maandag is begonnen, dient om de looneisen van de douaniers kracht bij te zetten. De grootse vertraging doet zich voor bij de grenspost Halluin op de route van Rijssel naar Oostende, waar 400 vracht wagens staan te wachten. Aan de Frans- Spaanse grens vindt het verkeer normaal doorgang. De actie van de douane-ambtenaren richt zich niet tegen het toeristenverkeer. Wel ondervinden toeristen vertraging door de lange rijen wachtende vracht auto's, maar de chauffeurs hebben een rijbaan vrijgelaten voor het personenver keer. relatie zwarte plekken zijn, is dat meer de schuld van het oosten dan van het westen. De bedoeling van Moskou is op het ogenblik beslist niet in de eerste plaats het zoeken van toenadering met. het westen, maai vooral een consolide ring van zijn eigen invloedssfeer, aldus Luns. Minister Luns had tijdens de openings plechtigheid weer eens de aandacht op zich weten te vestigen, doordat hij op het podium en temidden van zijn collega's duidelijk zichtbaar bezig was enig voed sel te nuttigen. De NAVO-secretaris-generaal Manlio Brosio ontving de eerste dag van de con ferentie een brief van de Amerikaanse president Nixon, waarin deze de inval in Cambodja probeert te rechtvaardigen. Voor de gebouwen waarin de confe rentie plaatsvond, hield een sterke poli tiemacht een officieel toegestane pro testoptocht tegen de NAVO in bedwang De betogers waren van de aangewezen koers afgeweken en hadden geprobeerd het gebouwencomplex te bestormen, waar de NAVO-ministers bijeen zijn. Dit complex is tot in de verre omtrek her metisch afgesloten. Gisteravond zou de Griekse componist Mikis Theodorakis een betoging in Rome toespreken. De componist, die kortgeleden uit Griekse gevangenschap wist te ontkomen, zal het protest leiden tegen de NAVO en niet minder tegen de aanwezigheid van het Griekenland van de kolonels in de ver dragsorganisatie. O*™'* v.',; :1 SPAARBANK iz SERIE- EN VOLG 999-123j U» spaarrekening is bekrnd sen* en volgnummer. Ven op de formulieren voor inle| Oneven, die u aan de Centrale de Rijkspostspaarbank rendt De STAAT door de (Oik spoils poor bank hntrn hoar door n/kraehtm' Er zijn 2300 vestigingen. Op de postkantoren kunt u de hele dag terecht. Een aantal daarvan is zelfs ook op vrijdagavond of de plaatselijke koopavond geopend. Voorde postagentschappen gelden aparte openingstijden. MINDER ZEKERHEID bestaat er over de omvang van de buit, want hoewel er enorm veel oootvis is uitgezet is het toch altijd maar afwachten of ze bijten willen. Hetgeen, welDeschouwd, juist een der voornaamste attracties van de sport is. Want wie d<= ene dag mischien geen zier tje „leven" ziet, die kan de volgende za terdag met .ten Leefnei vol „joekels" thuis komen, en dat op precies hetzelfde „stek kie" als de eerste keer GOEDE VANGSTEN hebben totnogtoe alleen de hengelsportwinkeliers gedaan, wier omzetten m de meimaand van ouds her recordtoppen bereiken. Cijferaars heb ben berekend dat er ieder jaar voor zo'n 50 miljoen gulden aan nieuw materiaal wordt uitgegeven, nog ongerekend de uit gaven voor visvergunningen e.d„ die jaar lijks vele honderdduizenden guldens in het laatje van de OVB (Organisatie Verbete ring Binnenvisserij) brengen. Ook de pro vincies en gemeenten pikken overigens een stevig graan+je mee van de zakcenten des sportvissers. AANZIENLIJKE BEDRAGEN worden voorts besteed aan botenhuur en verterin gen in de cafeetjes en eethuizen. Het vis serslegioen dat zeker tot de koopkrach tige groepen hobbyisten gerekend mag worden, groeide de afgelopen jaren als kool en zal zich ook de komende jaren nog sterk uitbreiden. Dat baseert men op de cijfers van het aantal verkochte hen gelsportvergunningen der laatste jaren. Alleen in het seizoen 1969-1970 werden 449.000 bijdragebewijzen afgehaald op stadhuizen en politiebureaus. NAAST JIT enorme aantal werden er ook nog 268 000 kleine visakten aan de man gebracht. Opgeteld komt dat op een totaal van 717.000 hengelvergunningen voor het Nederlandse viswater. Bezien we de cijfers van de laatste vijf jaar dan komt ADVERTENTIE Toneelspeler en TV-acteur Eric Schneider. - UI. LAUHENS de frappante -tijging nog duidelijker tot uitdrukking. In het seizoen 1965-1966 werden 356.000 bijdragebewijzen uitgereikt Het jaar daar na was het aantal gestegen tot 374.000. Weer een jaar later werd de 400.000 fors overschreden. In het seizoen 1968-1969 was er opnieuw een flinke winst te regis treren: het aantal visbijdragebewijzen was toen gestegen tot, 443.000. Het afgelopen jaar kwamen er nog eens zesduizend nieu we visenthousiasten bij. Met de kleine visakten ging het de af gelopen jaren ook crescendo. Gestart in 1965-1966 met 171.000 kleine visakten, was in 1966-1967 net aantal al gestegen tot 191.000. Het seizoen daarna werd de 200.000-grens gepasseerd. In 1968-1969 werd dat nieuwe recoid opnieuw gebro ken: er werden 243.000 kleine visakten ge- koemht. Het afgelopen seizoen kwamen er nog eens 25.000 bij. het totaal kwam op 268.000, Uitgaand van het vorig jaar geregistreer de aantal van 717.000 visvergunningen en van de regelmatige stijging met rond tien percent, komt dit jaar het sportvissers legioen al dicht in de buurt van het ma gische getal: één miljoen. Want b(j het ge registreerde aantal vissers moeten we nog optellen de heel jeugdige hengelaars die niet worden geregistreerd. Tot vijftien jaar behoeft men voor het vissen met één hen gel nl geen verguuning te hebben. STEEDS GROEIEND is ook de categorie zeevissers. Dat blijkt uit het toenemend aantal rederijen dat zich gaat toeleggen op de zeesportvisserij. In vrijwel alle bad plaatsen aan de kust zijn schepen die elke dag uitvaren nel de sportvissers. De sche pen gaan een paar mijl uit de kust voor anker en er kan vanaf de boot gevist wor den. Voor de zee geldt nog steeds het mare liberum" en ook voor de visserij vooral langs de kust is geen enkele ver gunning nodig. EEN ANDERE categorie die het gemunt heeft op het .zakgeld" der sportvissers zijn de reisbureaus en de toeristische bu reaus in het buitenland. Met kleurige fol ders, gelardeerd met foto's van monster- vissen wordt de Nederlandse sportvisser voorgeschoteld hoe hij voor een „bespot telijk lage prijs" een heerlijke vissport vakantie kan bemachtigen door in te schrijven op een van de „speciale aanbie dingen". OP DE sportvisserijtentoonstelling Vis- ma '70 had de Prim-Air uit Ierland bij voorbeeld een -speciale stand ingericht. Dit Ierse reisbureau heef* zich gespecialiseerd op reizen voor sportvissers Voor ruim driehonderd gulden vliegt men met de Ierse Aer Lingus naar de zeehaven Dun- garvan, waar men acht dagen kan genie ten van de visserij op haai, rog, conger, pollak, zeebaars en nog een handvol an dere soorten, die nooit vermoede lengten en gewichten kunnen bereiken. OOK MET diverse Nederlandse reisbu reaus kan men al op de „verre visserij" naar de rijke visgronden van Engeland, Ierland en Noorwegen. Voorlopig echter zal „het legioen" zijn geluk wel gewoon aan de vade-landse waterkant willen be proeven. En als het een beetje meezit, nou, dan kunnen ze daarginds de blauwe haai en, hun conger congers en hun koolvis- sen wel houden. Een mooie maatvoom of een felle baars, met veel finesse en tech niek in „eigen water" gevangen, geeft im mers veel meer sport en spanning als zo'n zeemonster dat zich in zijn gretige hon ger zelf op de beaasde haak vastbijt..* lm

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15