Schrale oogst voor Nederlandse boksers Derde toernooi werd financieel debacle MAAL LAATSTE JOHAN NEESKENS „Nederland-Schotland werd een herhaling van Feijenoord tegen Celtic Moore speelt eerste wedstrijd niet mee Bens trainer bij SVV Voetbal op hóóg niveau Merckx won met gemiddelde van ruim 47 kilometer Beek in contact met Go Ahead Mikkola-Vlam won Mexico-rally Nederland leidt in ploegenklassement ji c WOENSDAG 1970 19 mm f Li Figurant Ronde van Engeland Restant Schadeloosstelling Verontwaardiging DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K juuumniwuinnnnnfwnnnnnfMVifyvw*ir*"""*"M,'**,,**M*l,****',w*""""www*<>i>il,i,wl<>,l,>l><wl,ll*l>lllt#^ nnnnnnnrn1 (Van onze sportredactie) HEEMSTEDE. Al in de eerste met 6-1 tegen Zwitserland gewonnen wedstrijd werd het Nederlands UEFA- elftal tijdens het jeugdtoernooi in Schotland geconfronteerd met de ongekende populariteit en faam die Nederland op dit ogenblik op voetbal- gebied in dit land geniet. Door het luid scanderen van „Holland. Hol land" en „Feijenoord, Feijenoord", sta ken de Schotse toeschou ers hun voor keur bepaald niet onder stoelen of banken. De internationale verrichtin gen van het Nederlandse voetbal wor den na Feijenoord-Celtic door de po tentiële tegenstanders met angstogen nauwlettend gevolgd. Daarom komt centrale verdediger en permanent uit blinker van de Nederlandse ploeg tij dens het toernooi, Johan Neeskens, tot de volgende conclusie: Zwitserland was geen partij. Tegen Wales (1-1) hebben wij misschien onbewust iets te angstig gevoetbald. Wellicht speelden wij teveel met de gedachte in ons ach terhoofd dat Wales Engeland (dat op zijn beurt Noord-lerland met 10-1 had verpletterd) tijdens de voorronden met 4-1 had uitgeschakeld. Ook van West-Duitsland kenden wij de kracht. Ik vond ze een stuk slechter voetbal len dan destijds in Geleen, toen wij gelijk speelden. De gedachte dat wij moesten winnen en het feit dat wij over alle onderdelen gewoon beter wa ren heeft de wedstrijd in ons voordeel beslist (2-1). Tijdens de wedstrijd zelf bleek mij echter dat zij veel benauw der voor ons waren dav wij voor hun. Door dit resultaat bereikte Neder land de halve finale waarin men tegen het favoriete Schotland uitkwam. Een halve finalt ook, waarin de jeugd de naam van het Nederlandse voetbal nog meer cachet zou geven. Het werd in het Hampden Park in Glasgow voor 32.000 toeschouwers die hun ogen uitwre ven van verbazing een reprise van Feijenoord-Celtic. Neeskens: „Die vergelijking werd na afloop voortdu rend getrokken. Wij hebben Schotland namelijk op precies dezelfde wijze ge klopt. Binnen een kwartier waren ze met hun lange ballen naar de spitsen, uitgeraasd. Ze werden op het mid denveld volkomen overklast. In de Schotse kranten werd smalend ge schreven dat men maar eens een paar coaches naar Nederland zou moeten sturen om uit te zoeken hoe het komt dat in zo'n klein land zo goed wordt gevoetbald. Het was trouwens toch een geweldige ervaring voor mij. Ik had nog nooit voor zoveel toeschou wers gespeeld. Het betekende een ge weldige stimulans." De Schotten kunnen uithuilen maar hoeven bepaald niet opnieuw te begin nen. Neeskens: „Ik tip ze als Euro pees kampioen voor het volgend jaar Van het elftal waarmee ze in dit toer nooi hebben gespeeld blijven namelijk negen spelers over." Van Nederland blijft niets over. Van het huidige elf tal zullen alle spelers het volgend sei zoen de grens van achttien jaar ge passeerd hebben en derhalve zal bondsoefenmeester De Vroet met een volkomen nieuw elftal moeten starten Daarom ook was het des te schrijnen der dat Nederland dat ook in de finale op alle fronten domineerde tegen Oost-Duitsland door het opwer pen van een muntstuk werd geëlimi neerd. Neeskens: „Een waardeloze gang van zaken. Neem dan penalties Het beste is natuurlijk om zo'n wed strijd gewoon over te spelen Het was verschrikkelijk jammer, omdat wij deze week hebben gevoetbald als nooit tevoren. De zorgvuldige opbouw wij hebben vorig jaar augustus een maand in Denemarken gezeten is er tij dens dit toernooi volledig uitgekomen. Tot voor kort moesten wij het hele maal van onze sterke verdediging heb ben. In Schotland hebben en de verde diging, en het middenveld en de aan val uitstekend gedraaid." Neeskens neemt met bezwaard hart afscheid van zijn UEFA-periode waar in hij dertien keer voor het nationale elftal uitkwam. Een tijd ook die zijn voetbalcapaciteiten sneller hebben ontplooid. Neeskens: „Ik heb ontzet tend veel ervaring opgedaan. Het is heel wat anders dan de eerste-divisie. In het UEFA-elftal merk je dat je met elf technisch begaafde spelers voet balt." Omdat aan zijn internationale con tact een gedwongen einde is gekomen en hij wel aantrekkelijker dingen dan tweede-divisievoetbal (nu RCH is ge degradeerd) weet te bedenken, hoopt de 18-jarige Heemstedenaar dat hij vóór het komende seizoen overeen stemming bereikt met een ere-divisie- vereniging, zodat hij voetbal kan spe len op het niveau waar hij thuishoort. Neeskens: „Ik heb contact met ver schillende verenigingen. Er is echter nog niets definitief. Ik hoop echter wel dat de zaak rond komt. Ik wil graag naar een ere-divisieclub De tototips van Johan Neeskens lui den: ExcelsiorElinkwij k Willem IIHeracles Blauw Wit—DFC De Graafschap—Helmond Sport Fortuna VI.RCH Den Bosch—Volendam Fort/SittVolewijckers CambuurVitesse VeendamHVC RBC—Velox BaronieHeerenveen WageningenEindhoven Roda JC—ZFC namelijk op precies dezelfde wijze ge- tact een geawongen emae ;IUUÜUUUU (Van onze sportredactie) DEN HAAG De strijd is ge streden. De strijd van liet derde Hol land Toernooi van de Nederlandse Boks Bond. Vergeten is alle leed dat de boksers elkaar aandeden, vergeten zyn ook de knock outs die er legio vielen. Slechts wat schrammen, bui len en andere verwondingen herin neren de boksers eraan dat zij vijf dagen lang in de ring elkaar hebben bestreden zoals men van goede ama teurs mag verwachten. En dat er sterke amateurs waren, daar is een ieder van overtuigd. Het was een select gezelschap van amateurboksers waarop de Roemenen hun stempel hebben gedrukt, en waarin in wat mindere mate de Polen, Hongaren en Bulgaren voor successen zorgden. Het waren de boksers van achter het ijze ren gordijn die de meeste prijzen in de wacht sleepten. De staatsamateurs hadden met name in dit toernooi hun talenten laten zien die bepaald niet gering waren Dit derde Holland toernooi werd spor tief gezien een enorm succes, maar fi nancieel een groot debacle door de ge ringe publieke belangstelling in Amster dam, Utrecht en Rotterdam. Slechts aan Zwolle en aan de finale avond in de Haagse congres zaal den ken de organisatoren met plezier terug. De andere steden zorgden voor een fi nancieel tekort. Zoals in alle voorronden waren de Roe menen weer superieure klasse. Zij won nen maar liefst 6 eerste prijzen. Euro pees kampioen Constantiin Ciuca opende de rij. Met zijn gevaarlijke linkse hoek en rechtse directes scoorde hij volop pun ten tegen de conditioneel sterkere Hon gaar Sandor Orban. De fraaie partij was met 4-1 voor Ciuca. Vedergewicht Pavel Nedelcea zorgde voor het tweede Roe meense succes. Met korte harde stoten bestookte hij de Bulgaar Danail Russi- nov voortdurend maar niet overtuigend, wat tot uiting kwam in de magere 3-2 puntenzege. 'v' is het meisje dat zegt Bobby Moore de armband te hebben zien stelen. Zij heet Clara Padilla. TREVISO. Eddy Merckx heeft in de etappe van gisteren, een tijdrit van Bas- sano Del Grappa naar Treviso <55 km.), opnieuw bewezen dat hij een wielrenner is van zeldzame klasse. Op het zeer ge accidenteerde en zware parkoers van de negende etappe konden zelfs de wereld recordhouder de Deen Ole Ritter en de waarlijk niet langzame Italiaan FeMcc Gimondi hem geen moment bedreigen. Reeds op de helft van de tijdrit had de Belg, die zoals gewoonlijk zeer snel van start was gegaan een voorsprong van 65 seconden op Ritter en van 70 op Gimondi. In de tweede helft bouwde Merckx deze voorsprong uit tot 116 seconden op de Deen en 122 seconden op de Italiaan. Bij de finish in Treviso bleek Merckx gereden te hebben m et e en gemiddelde snelheid van 47,380 kilometer per uur en deze formidabele prestatie was ruim schoots voldoende om voor de derde keer een etappeoverwinning te behalen en om ook vandaag weer met de rose leiders trui over de schouders te kunnen rijden Uitslag van de negende etappe van de ronde van Italië: 1. Eddy Merckx (Bel.) 1.10,55, 2. Ole Ritter (Den.) 1.12,41, 3. Felice Gimondi (Ita.) 1.12,57, 4. Adriano Pella (Ita.) 1.13,39. 5. Gosta Petterson (Zwe.) 1-13,51. 6. Giuseppe Rosolen (Ita.) 1.13,58. 7. Vit- torio Adorni (Ita.) 1.14,01, 8. Martin van den Bossche (Bel.) 1.14,57, 9 Franco Bi- tossi (Ita.) z.t„ 10. Italo Zilioli (Ita.) 1.15,06. Het algemeen klassement na negen etappes luidt als volgt: 1. Eddy Merckx (Bel.) 35.05.55. 2. Ole Ritter (Den.) op 2 min en 41 seconden, 3. Felice Gimondi (Ita.) op 2.52, 4. Martin van den Bossche (Bel.) op 3.59, 5. Fran co Bitossi (Ita.) op 5.06, 6. Bittorio Ador ni (Ita.) op 5.19. 7. Itali Zilioli ,'Ita.) op 5.34, 8. Michelle Dancelli (Ita.) op 6.22 9. Gosta Petterson (Zwe.) op 6.33, 10 Franco Vianelli (Ita.) op 7.07. - V.- i'> X'V.V -...'vfr.tv. (Van onze sportredactie) VELSEN. Dick Beek, de blonde mid denvoor van Telstar, heeft in het kader van de jaarlijkse stoelendans in de voet ballerij, contact gehad met Go Ahead en NEC. Als ik zou mogen kiezen, zo zei Keek, dan neem ik natuurlijk Go Ahead, maar zeker weet ik nog niets. Een eventuele beslissing hangt voor wat mij betreft vol ledig af van het transferbedrag dat wordt geboden. Bij Haarlem heeft na Couperus nu ook Hoeben de wens te kennen gegeven op de transferlijst te worden rpgevoerd. Commentaar van de voorzitter betaald voetbal Gosen: „Ik maak me tijdens die transferperiode nooit zo druk. Als spe lers op de lijst willen dan moeten ze dat doen. Meestal blijkt echter dat de clubs wel informeren, maar geen kopers zijn. FORTIN DE LAS PALMAS. De Lon den—Mexico-rally is gewonnen door de FinsZweedse equipe Hannu Mikkola/ Gunner Plam met Ford Escort. Zij leg den de meer dan 25.000 kilometer af met een straftijd van 9 uur en zeven minu ten. CARLISLE Marcangelo Locatielli, een Italiaanse amateurwielrenner, heeft gisteren de derde etappe, Penrith-Car- lisle (141 kilometer), van de ronde van Engeland gewonnen. Locatielli bracht een tijd van drie uur 56 minuten en 46 secon den/op de chronometers en dit was vol doende om de leiderstrui over te nemen van zijn landgenoot Armando Topi, de etappewinnaar van maandag. Nederland nam de eerste plaats In het ploegenklas sement over van Italië. Uitslag van de derde etappe Penrith— Carlisle (141 km): 1. Marcangelo Loca tielli (Ita) 3.56.46. 2. Louis Westrus (Ned) 3.57.02. 3. Tino Tabak (Ned) zt. 4. J. Mainus (Tsj) zt. 5. Matthijs de Koning 3.57.03. De Nederlandse wielrenner Karei Del- noij legde beslag op de 11e plaats van het klassement van de derde etappe. Zijn tijd was 3.59.02. Ad Duyker werd 39e (3.59 05) en Henk Nieuwkamp bezette met een tijd van 4.13.29 de 57e plaats. Nog voor de pauze maakte Europees kampioen Caiistrat Cutav de Roemeense hattrick al compleet. Deze talentrijke bokser scoorde met zijn bijzondere linkse hoeken gecombineerd in een hoog tempo voor zo'n overwicht dat er voor de Bul gaar Stojan Ignatov slechts een figurante rol was weggelegd. Ook de Pool Anton Stawski slaagde er j niet in de Roemeense hegemonie te door breken. De Roemeense weltergewicht Victor Zilberman was een klasse apart en diende Stawski een afstraffing toe die de Pool lang Zal heugen. Een snel verloop had de finale partij in het middenge wicht. Al in de eerste ronde haalde Alex Nastac (Roemenië) met een zuivere rechtse hoek op de kaak de Brit David Wellington neer waarna even later arbi ter Ben Bril wijselijk door interventie de partij afbrak. Alax Nastac zorgde voor de vijfde Roemeense zege. Zwaargewicht Ion Alexe uit Roemenië zorgde tenslotte voor de zesde Roemeen se overwinning. De Europese kampioen trof in de finale de enige Nederlander die het zo ver wist te brengen, Lolle van Houten uit Leeuwarden die wel een moe dige partij bokste maar duidelijk de ring- routine miste. Het werd dan ook 5-0 voor de Roemeen. Ook Jimmy Verstappen haalde een tweede plaats. Zonder op de laatste avond te boksen mocht ook hij het zilver in ontvangst nemen. Het wa ren de enige povere Hollandse successen. (Van onze correspondent) MEXICO STAD. De aanvoerder van het Engelse voetbalelftal Bobby Moore zal niet in vrijheid worden ge steld voordat Engeland zijn eerste wedstrijd speelt in Mexico voor het wereldkampioenschap. Het onderzoek naar de diefstal van de armband, die Moore zou hebben gestolen, is nog steeds in volle gang. Eerdere berich ten deden vermoeden dat Moore wel in vrijheid zou worden gesteld en dat hij zich bij de ploeg zou kunnen voe gen. Dennis Follows, de secretaris van de Engelse voetbal bond had ver klaard: „Wij hopen dat wij hem vrij krijgen en dat wij onze reis kunnen vervolgen om ons zo snel mogelijk bij de rest van het gezelschap te kunnen voegen." Deze woorden werden echter gelo genstraft door de eerste secretaris van de Engelse ambassade in Bogota, Keith Morris, die zei: „Het onderzoek wordt voortgezet. Moore is dinsdag niet meer ondervraagd en hij heeft de dag rustig doorgebracht ten huize van senor Alfonso Senior." Alfonso Senior is een Columbiaans voetbalofficial. De rechter, die een onderzoek instelt naar de aanklacht tegen Moore, stond hem toe bij Alfonso te blijven, onder be waking van de geheime politie. Rechter Pedro Dorado zei dat de wet hem vijf dagen geeft om te be slissen over Moore's arrestatie of vrij lating. Sir Alf Ramsey, de manager van de Engeland-ploeg, heeft verklaard dat Moore niets verkeerds heeft gedaan en volkomen onschuldig is en dat hij er zeker van is dat Moore's naam zal wor den gezuiverd. „Het is belachelijk", zo zei de ontstelde Ramsey. In de opwinding over deze drama tische gebeurtenis is er wellicht on vermijdelijk van een algemene over drijving sprake. De gouden armband ter waarde van 600 pond (ruim 4800 gulden) welke oorspronkelijk werd genoemd, is dan ook uitgegroeid tot een met diamanten en andere edelste nen bezet sieraad, welke een waarde van 5.000 pond (ongeveer 44.000 gul den) zou hebben. welke 3.000 pond (25.000 gulden) kan bedragen wegens ondervonden scha de omdat hij zijn zaak tijdens het voorlopige onderzoek heeft moeten sluiten. Indien schuldig bevonden kan Moo re van zes maanden tot zes jaar ge vangenisstraf krijgen. Wanneer tot zijn arrestatie zou worden besloten, zal hij misschien drie maanden in voorarrest moeten doorbrengen. Moo re was in het gerechtsgebouw verge zeld door leden van de Britse ambas sade en van zijn verdediger Vicente Laverde, een vroegere Columbiaanse minister van Justitie. Moore zou tegenover de rechter heb ben verklaard dat hij samen met Bobby Charlton in de winkel was ge weest. Moore had maandag, terugke rende van Ecuador naar Mexico, ge makkelijk Bogota door een directe vliegverbinding kunnen vermijden. Toen hij uit het vliegtuig stapte werd hij door een rechercheur aangehouden. Vrijwillig ging hij naar de rechter om een verklaring af te leggen. Hoewel menselijke zwakheden na tuurlijk nooit zijn uitgesloten vraagt men zich in Engeland af of hier mis schien sprake is van een complot om het moreel van de Engelse ploeg te ondermijnen. De eerste prijzen die niet naar Roe menië gingen, kwamen terecht bij: Miha- ly Fehler (Hongarije) in het lichtgewicht: Aldo Consentino (Frankrijk) in het ban- tamgewicht en Witold Stachurski (Polen) in het zwaarweltergewicht. Moore zou de armband uit een vi trine hebben gehaald. De diefstal zou zich vorige week maandag, toen de toer begon, hebben voorgedaan in een kleine iuwelierswinkel van Danilo Ro- jas welke zich in de winkelgalerij van het hotel waar de spelers logeerden bevindt. Een aantal hunner bezocht de zaak. Sommigen kochten juwelen, anderen keken alleen maar rond. Een 20-jarige verkoopster die ach ter een glazen deur stond zou hebben gezien dat Moore, die zich op één me ter afstand van haar bevond, de gou den armband in zijn zak stopte, terwijl de eigenaar dit in het gedrang niet kon waarnemen. De juwelier eist bo vendien een extra schadeloosstelling Het Engelse team is vanzelfspre kend ook geschokt en weigert commen taar te leveren om de dingen voor Moore niet nog moeilijker te maken dan ze al zijn. Premier Wilson laai zich volledig over de ontwikkeling van deze onverkwikkelijke zaak op de hoogte houden. Het Engelse voetbal- nubliek is ziek van verontwaardiging. De eerste reactie was: „Dat kan niet waar zijn". De elegant geklede Moore, de „gol den boy" van de Engelse voetbalwe reld is een van de rijkste spelers. „Hij heeft geld genoeg om de hele winkel te kopen", zei iemand. Zelf bezit hij een souvenirszaak en is ook bij ande re commerciële activiteiten betrok ken, zoals een lucratieve fabriek van suède-artikelen. Hij heeft ook belan gen bij een advertentieconcern en bij de teleyisie en is bovendien medewer ker van tal van bladen. Bobby Moore's 27-jarige aantrekke lijke vrouw Tina, moeder van twee jonge kinderen, die per telefoon uit haar woning in Chigwell in Essex met haar man sprak, zei: „Hij vertelde me niet dat het niet waar is. Ik weet in mijn hart dat het een verschrikkelijke leugen is. Bobby vroeg me me geen zorgen te maken. Hii heeft een advo caat. Het is een valse beschuldiging. Dat Bobby zoiets belachelijks heeft kunnen doen, is onmogelijk". Tina zou vrijdag aanstaande met drie andere spelersvrouwen naar Me xico vliegen. Misschien neemt ze wel een Britse advocaat mee. „Dat zou beter voor hem zijn", merkte ze op. „Het is een nachtmerrie voor me. Hoe kan iemand geloven dat een man in zijn positie iets dergelijks zou doen?" SCHIEDAM. SVV, door het vertrek van trainer Rinus Gosens naar Heracles, voor problemen gesteld is er toch in ge slaagd een nieuwe trainer te vinden. Het is Jan Bens geworden, vorig seizoen nog onder contract bij Cambuur. Jan Bens is 48 jaar en zal binnen met al te lange tijd in Schiedam komen wo nen. VOETBAL. Voor de competitie van de b-elftallen van de betaalde verenigingen zijn dinsdag twee wedstrijden gespeeld. Feijenoord en Ajax, die in de eerste klas se uitkomen, speelden in Rotterdam te gen elkaar gelijk met 1-1. In de tweede klasse b eindigde de wedstrijd Volewij ckersHaarlem in 2-2. HE.WftT f 603Ü VBOUW V/L1BSHJI6 T EEU V MlMUT&J MB(I CO V4 Mb> 601IEM HELPEE 7

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19