Leefbaarheid in gevaar door krap regeringsbeleid PvdA-program wil hogere belastingen Situatie bijzonder somber Mens moet zelf tijdstip pensionering bepalen i mim HU Een all-round auto, dieMercedes280 Een klasse apart. Al eens gereden? Tweede Kamer: pensioen voor oorlogsslachtoffers Consument beschermen tegen harde verkoop Uitzetting van Kaapverdianen onfatsoenlijk PROTEST VAN HUISVROUWEN PvdA-MOTIE PLEIT VOOR MEER GELD VOOR GEMEENTE: Cals bij de NOVIB Oud-minister Veldkamp: Recordopbrengst kankerbestrijding van WIJK van MECHELEN VVD steunde motie oppositie Derde kind uit gezin gedood CONGRES MINISTERS VAN JUSTITIE: Eis 5 jaar en tbr voor wurging van kind WOENSDAG 27 MEI 1970 (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De Partij van de Arbeid, daarbij in elk geval gesteund door de P.S.P. en de P.P.R., wil dat de regering meer geld voor de gemeen ten beschikbaar stelt voor het uitvoeren van werken waarvoor door de provinciale overheid al toestemming is verleend. Het huidige financierings beleid van het rijk brengt de leefbaarheid zeer ernstig in gevaar. Bezwaar Geen concurrentie Exclusieve couture •m-v §m De rijkst geïllustreerde brochure verbleekt, vergeleken bij een proefrit met de Mercedes 280 S of SE. Die is groots. Hier ondergaat u één harmonische totaliteit van veiligheid, betrouwbaarheid en comfort zoals u misschien niet voor mogelijk hield. In deze auto is op alle punten nèt dat stapje verder gegaan waardoor de volmaaktheid bereikt lijkt. Mooie woorden? Neen. Want zoals we al zeiden: de praktijk is nog veel mooier. Een praktijk die niet hoeft te éindigen met een proefrit. Apropos: voor de snelle beslissers die willen kiezen uit wat beschikbaar is of komt, kan de levertijd voor deze typen kort zijn. N.V. AUTOBEDRIJF GARAGE PROTEST Mondlane Stichting: (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De P.v.d.A. wil in 1975 van elke 100 gulden 49 reserveren voor belastingen en sociale premies. Thans wordt 45 gulden hiervoor afge staan. Dat blijkt uit het concept verkie zingsprogramma van deze partij, dat is opgesteld door een groenje socialisten uit partijbestuur en Kamerfractie onder lei ding van partijvoorzitter dr. A. Vonde ling. Ondanks dit grotere beslag op het nationale inkomen zal het vrij besteed bare inkomen in de komende vier jaar met 2 percent per jaar stijgen. Het verkiezingsprogramma wil de mo gelijke uitgavestijging in de komende ja ren vooral ten goede laten komen aan het onderwijs, de woningbouw, de ontwikke lingshulp en de sociale verzekering. De defensie-uitgaven kunnen veel minder zijn. Het program voorziet in een belasting op vermogenswinsten, in een progressie in de vermogensbelasting en in hogere successierechten. Het wil de bijdragen uit algemene middelen in de sociale verzeke ring verhogen. De toeneming van de belastingopbrengst wegens groei van het reële inkomen, moet niet ongedaan wor den gemaakt maar of de totneming die voortvloeit uit de inflatie moet worden teruggegeven, moet van jaar tot jaar door het parlement worden beslist. Vorig jaar heeft de P.v.d.A. zich tegen het doorvoe ren van deze laatste inflatiecorrectie ver zet. Andere punten in het programma zijn: bij grote banken en bij mam moetondernemingen moet een regerings commissaris toezien op de behartiging van het algemeen belang. Overheidsdocumen ten moeten openbaar zijn en vertegen woordigende lichamen moeten ambtena ren kunnen horen. Rang en stand in ti tulatuur en onderscheidingen dienen te verdwijnen. Het beheer van huizen wordt gedemocratiseerd per woningcomplex. Wie 18 jaar is moet recht krijgen op een tegoed-bon voor besteding in kunst. Er moeten regionale en plaatselijke radio- en televisieomroepen komen, te verzorgen door onafhankelijke, niet com merciële organen. Er moet een belasting op radio- en televisiereclame worden in gevoerd, waarvan de opbrengst mede ten goede komt aan de pers. UTRECHT De algemene vergadering van de Nederlandse Organisatie voor In ternationale Ontwikkelingssamenwerking (NOVIB) is in Utrecht akkoord gegaan met het bestuursvoorstel oud-minister-president mr. J. M. L. Th. Cals tot voorzitter van de NOVIB te be noemen. De heer Cals zal zijn werkzaam heden in december aanvangen, wanneer hij klaar is met zijn werkzaamheden voor de Expo in Osaka. Hij volgt oud-minister H. A. Korthals op, die zes jaar voorzitter van het NOVIB is geweest. Dit is neergelegd in een motie die P.v.d.A.'er Franssen gisteravond heeft ingediend bjj een interpellatie over de financiering van gemeentelijke investeringen. De heer Franssen schetste de situatie als bijzonder somber ondanks het feit dat in september vorig jaar al zes maal in de Tweede Kamer over deze zaak is gesproken. Hij wees op de vele klachten die er zijn, onder meer van de Raad van de Gemeenteflnanciën, de Vereniging van Nederlandse Gemeenten en verscheidene provinciale besturen. Aan de hand van verschillende voor beelden, onder meer ten aanzien van scholenbouw en rioleringen, waarvoor wel urgentieverklaringen worden afgege ven, maar geen gelden beschikbaar wor den gesteld, staafde de socialist zijn be toog. Hij kondigde aan dat de P.v.d.A. nog deze week met een initiatief zal komen „omdat van de regering toch niets te ver wachten is". Minister Witteveen van Financiën meen de dat de heer Franssen de zaak te zwart voorstelt. De minister gaf de Kamer op vragen van de heer Franssen een gede tailleerd overzicht waaruit moet blijken dat in de eerste maanden van dit jaar on geveer 40 miljoen gulden méér beschik baar is gekomen voor de gemeenten dan in dezelfde periode van vorig jaar. De heer Franssen maakte tegen deze cijfers echter bezwaar omdat het gunstig effect niet zit in de gelden die het rijk heeft gegeven, maar juist de activiteiten van de gemeenten zelf die aan de hand van zogenoemde burgerzinleningen gel den hebben weten aan te trekken. Een door de heer Franssen gevraagd overzicht van de bedragen die gemoeid zijn met de werken in de gemeenten waarvoor al budgettaire toestemming is verleend kon minister Beemink van Bin nenlandse Zaken niet geven. Volgens hem beschikken de provincies op zo korte termijn niet over die cijfers. Dit riep bij de heer Van Thijn (P.v.d.A.) de vraag op waarom de VNG dan weet te melden dat het om een bedrag van ruim 1200 miljoen gulden gaat. Minister Beemink zegde toe te trachten de cijfers zo snel mogelijk in zijn bezit te zullen krijgen en ze dan aan de Kamer beschikbaar te zullen stellen. Vóór de interpellatie had minister Wit teveen vragen van de K.V.P.'ers Noten boom en Kolfschoten over deze kwestie beantwoord. Volgens de minister is er (Van onze correspondent) UTRECHT In de toekomst zal ledereen vanaf een zekere leeftijd zelf het moment moeten kunnen bepalen waarop hjj met pensioen gaat of bijvoorbeeld voor halve dagen wil gaan werken. Dit zal mogelijk worden door integratie van de Wet op de Arbeidsongeschiktheidsverzekering (WAÓ) en de AOW. Dit is een van de stellingen die dr. G. M. J. Veldkamp, oud-minister van Sociale Zaken en voorzitter van de Ne derlandse Vereniging voor Gerontologie, dinsdag in Utrecht poneerde op de jaar vergadering van d e Contactcommissie (binnenkort stichting) Landelijke Organi saties van Bejaardenhuizen. De heer Veldkamp meende dat het automatisme uit de pensionering moet verdwijnen. Dit kan als er een volksver zekering komt die het mogelijk maakt om vanaf een bepaalde leeftijd of wan neer men gehandicapt raakt het werk neer te leggen. Men valt dan terug op een percentage van het laatst genoten inkomen dat welvaartsvast wordt ge maakt. Deze volksverzekering maakt de WAO en de AOW overbodig. In feite gaat het bij beide namelijk om maat schappelijke ongeschiktheid om deel te nemen aan het arbeidsproces. Dr. Veldkamp zei verder onder meer dat er in de medische wereld een vol strekt onvoldoende inzicht bestaat in de gezondheidstoestand van de ouder wor dende mens. Dit heeft veel onnodig lij den tot gevolg. Hij heeft het ernstig vermoeden dat ADVERTENTIE uiden Plein 1940-1945 nr. 48 grote bedragen niet goed worden be heerd. Voor de oude bevolkingsgroepen wordt in Nederland per jaar tien miljard gulden uitgegeven. Slechts minimale be dragen zijn echter beschikbaar voor een onderzoek om te komen tot een doelma tiger beleid. De heer Veldkamp vond dat er een einde moet komen aan de curate le die er in feite over de bejaarde men sen wordt uitgeoefend. Niet alleen de jonge mens heeft recht op inspraak, maar ook de oudere. geen gevaar aanwezig dat de staat en de Bank voor Nederlandse Gemeenten el kaar op de kapitaalmarkt beconcurreren. Er is volgens de minister geregeld over leg. Toch lijken de vooruitzichten voor 1970 voor de gemeenten op dit moment niet zo best wat betreft de mogelijkheid om een beroep te doen op de kapitaal markt, aldus minister Witteveen. Ook de heer Schakel (A.R.) was ern stig verontrust. Wel vroeg hij zich af welke consequenties een eventueel aan vaarden van de motie Franssen zal heb ben voor de financiering. De heer Wie- benga (PS.P.), medeondertekenaar van de motie-Franssen, meende uit het be toog van de heer Schakel te kunnen af leiden dat de motie eigenlijk te beschei den is. Hij meende dat ze desondanks toch wel weer zal worden verworpen, het geen inderdaad te verwachten is. Het rijk volgt momenteel de door Ge deputeerde Staten opgestelde urgentielijn aldus minister Witteveen. Hij zegde in het antwoord op vragen van de heren Kolfschoten (K.V.P.) en Van der Mei (C.H.U.) toe te zullen trach ten volgende jaren aan de gemeenten voor nieuwe werken ten minste hetzelf de bedrag uit de centrale middelen als in 1969 beschikbaar te stellen, vermeer derd met een gebruikelijk groeibedrag. De motie van de heer Franssen zal van middag in stemming komen. De Nederlandse Vrouwenbeweging heeft in Utrecht een protestdemon stratie gehouden tegen onder meer de loonwet van Roolvink en de Ameri kaanse invasie in Cambodja. Hier de dames onderweg. DEN HAAG. Omstreeks 75 miljoen is in de afgelopen twintig jaar opgebracht voor de kankerbestrijding. Vorig jaar werd daarbij een record geboekt: de in komsten bedroegen toen 10.409.862,59. In dit bedrag is een som van 3.790.699,97 begrepen aan erfstellingen en legaten. Dit blijkt uit het financieel overzicht over 1969 van de Nederlandse Vereni ging tot steun aan het Koningin Wilhel- minafonds voor de Kankerbestrijding. Het uiteindelijke batig saldo over vorig jaar beliep ruim 8,7 miljoen. Het werd overgedragen aan de stichting „Koningin Wilhelmina Fonds". Uit het jaarverslag blijkt, dat de belangstelling voor de ver eniging stijgt. Eind 1969 telde de vereni ging rond 16.500 leden meer dan een jaar tevoren. Daarmee was het ledenbestand op 391.000 gekomen. ADVERTENTIE Overveen, Bloemendaalseweg 329, tel. 023 32 62 50 Hoofddorp» Marktplein 43, tel. 02503 - 65 47 26 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De meerderheid van de Tweede Kamer heeft gistermiddag te kennen gegeven dat met ingang van 1 oktober voor oorlogsslachtoffers een pensioenregeling zou moeten komen in plaats van de huidige rijksgroepsregeling, die voor de ongeveer 5.000 voornamelijk joodse slachtoffers geldt. Met 64 stemmen voor en 52 stemmen tegen aanvaardde de Kamer een motie van het socialistische Kamerlid Voogd, ondanks het feit, dat staatssecretaris Van de Poel (CRM) deze motie ten sterkste had ontraden. De heer Voogd, die samen met de heren Visser (D'66) en Van der Lek (P.S.P.) deze motie tijdens een commissievergade ring op 11 maart reeds had ingediend, kreeg bij de hoofdelijke stemming steun van de V.V.D., de P.v.d.A., de P.S.P.. D'66 C.P.N.. groep-Goedhart, Boerenpartij en groep-Harmsen. Alle confessionele par tijen stemden tegen de motie. In de motie wordt aan de regering ge vraagd zo spoedig mogelijk, in elk geval voor 1 oktober, een regeling voor deze groep oorlogsslachtoffers, waarbij de bij standsregeling veanderd zou moeten wor den in een pensioenregeling in te voeren. Om in aanmerking te komen voor een dergelijk pensioen zou een verklaring van bona fide organisaties als de Stichting 1940-'45 en de Stichting Joods Maatschap pelijk Werk voldoende moeten worden geacht om iemand als oorlogsslachtoffer te erkennen, terwijl daarnaast de verkla ring van een arts voldoende zou moeten zijn voor de bepaling in hoeverre men geheel of gedeeltelijk invalide is. Bij de bestaande regeling beoordeelt een landelijk departementale commissie in Apeldoorn plus een medische commis sie of men al of niet als oorlogsvervolgde in aanmerking komt voor een speciale financiële bijstand. Daarvoor moeten eerst echter vragenformulieren worden ingevuld, die bij vele betrokkenen bij zonder pijnlijke herinneringen oproepen. Mevrouw Dettmeijer (V.V.D.) verklaar de dat haast geboden is met een goede regeling. „Wij hebben een ereschuld die tot uitdrukking moet worden gebracht in een speciale pensioenregeling", zo zei zij. „Het is misschien een emotioneel argu ment, maar een pensioenregeling onder streept de speciale situatie waarin deze mensen verkeren." Namens de K.V.P., A.R.P. en C.H.U. verklaarden mej. Kok, mej. Van Leeu wen en drs. Tilanus dat de motie van de heer Voogd voortijdig was ingediend om dat staatssecretaris Van de Poel te ken nen had gegeven eerst de hele situatie rond de oorlogsslachtoffers te willen be studeren en daarover op I juli met de (Van onze correspondent) DRIEBERGEN. Door elektrocutie is gistermiddag de 22-jarige dienstplich tig soldaat C. de Kruijf uit Driebergen op slag gedood. Hij was in de schuur achter de woning aan het werk met een elektrische boor machine, waaraan een verlengsnoer zat met een ondeugdelijke stekker. Het is het derde kind uit het gezin De Kruijf dat bij een ongeval om het leven komt. DEN HAAG. De ministers van Justitie van de zeventien landen van de Raad van Europa, die momenteel hun tweejaarlijkse congres in het Haagse con grescentrum houden, hebben zich dins dag uitvoerig beziggehouden met de be scherming van de consument. In vrijwel alle landen treft men een vergelijkbare situatie aan, maar de me thoden van bescherming lopen uiteen. Het gaat hier om bijvoorbeeld harde ver koopmethoden en misleidende reclame. De consument wenst daartegen te worden beschermd. Zo is in Groot-Brittannië het verbod van verticale prijsbinding vooral een maatregel ter bescherming van de consu ment, in Nederland meer ter bevordering van de concurrentie, zo zei minister Po lak gisteravond op een persconferentie. De minister zei interessant te hebben gevonden dat verscheiden landen speciale organen hebben ter bescherming van de consument. Andere landen, zoals Neder- lad laten dat voornamelijk over aan particuliere organisaties. In Zweden denkt men er over een speciale ombudsman voor dit terrein aan te stellen. Ook over pornografie werd gesproken. Sir Elwyn Jones, de Engelse minister van Justitie, merkte tijdens de perscon ferentie op dat de Britse bevolking en deswege het Britse kabinet anders denken over pornografie dan de meeste andere landen van de Raad van Europa. Hij ver telde dat de douane en de post in 1968- 1969 de hand hadden gelegd op ander half miljoen pornografische boeken en tijdschriften. Dat is dan nog alleen maar wat niet aan de aandacht van douane en post is ontsnapt. Sir Elwyn Jones zei voorts onder meer dat pornografie kennelijk internationaal „big buisiness" is. Grote in beslag genomen hoeveelheden worden vernietigd, maar de handel levert kennelijk zoveel op dat de zakenlui zich dit kunnen veroorloven. Hij zei de in druk te hebben dat de vloed van porno grafische lectuur en plaatwerken nog steeds wassende is. Naar zijn mening be wegen uitgevers en auteurs hiervan zich meer en meer in de richting van het perverse. Het hoofdbestuur van de Nederlandse Vereniging voor Sexuele Hervorming (NVSH) heeft bij minister Polak van Justitie geprotesteerd tegen de anti-por)- no-acties van de politie in Amsterdam, Den Haag en Rotterdam waarmee deze gisteren gestart is. In een telegram aan minister Polak wordt verzocht zijn in vloed aan te wenden om een einde aan deze willekeurige acties te maken. De NVSH meent dat deze acties aanto nen dat bepaalde autoriteiten zich ver zetten tegen de groeiende mondigheid van de Nederlandse burgers en dat zij de mening van tweederde van ons volk (resultaat van een NIPO-enquête voor de NVSH), dat porno voor volwassenen vrij moet zijn, naast zich neerleggen. Kamercommissie in overleg te willen tre den. Hoewel de Kamer de motie aanvaardde, is nog niet bekend of de staatssecretaris deze motie inderdaad zal uitvoeren. For meel bestaat de mogelijkheid voor hem om de motie naast zich neer te leggen. Via de voorlichtingsdienst van zijn mi nisterie liet hij gisteravond echter weten dat hij zich nog moest beraden over de consequenties van de aanvaarding van de motie. Het Nederlands Auschwitz Comité in Amsterdam heeft inmiddels een telegram aan de staatssecretaris van CRM, mr. H. J. van de Poel, gezonden. Hierin iaat het comité weten zeer ingenomen te zijn met het aannemen van de motie-Voogd. Het comité vertrouwt erop dat de lang nagestreefde pensionering voor vervolg de Nazi-slachtoffers uit de tweede we reldoorlog direct wordt uitgevoerd. ROTTERDAM. „De uitzetting van vijftig Kaapverdianen is in strijd met de algemene beginselen van menselijkheid en fatsoen". Dat is de reactie van de Dr. Eduardo Mondlane Stichting op de beslis sing van minister Polak van Justitie dp- ze Portugezen Nederland uit te wijzen. „Er wordt voorbijgegaan aan het feit dat de onderdrukking van Portugal op de Kaap Verdische Eilanden erger is dan door de Russen in Tsjecho-Slowakije. De grondfout ligt niet bij de Kaapverdianen, maar bij het beleid. De straatarme Kaap- verdiaanse emigranten zijn niet in staat zich gedurende de officiële procedure van vier tot zes maanden in Portugal in het leven te houden", aldus de stichting. Volgens de minister zijn de betrokke nen op legale wijze uit hun land gegaan. Voordien hadden zij op legale wijze een voorlopige verblijfsvergunning voor Ne derland moeten aanvragen, hetgeen zij na gelaten hebben. Zij hebben bij hun terug keer geen moeilijkheden te vrezen. De Kaapverdianen die in Nederland werk zochten waren in Rotterdam gear resteerd omdat zij geen vergunning heb ben. „Wil de minister op deze wijze zijn be leid voortzetten dan zal hij waarschijnlijk de hulp van het leger moeten inroepen om razzia's te houden, aangezien er zich nog een groot aantal illegaal verblijven de Kaapverdianen in Rotterdam be vindt", aldus de Mondlane Stichting. De werkgroep DAR voor buitenlandse werknemers in Amsterdam en Kerk en Vrede hebben aan de minister protestte legrammen tegen de verwijdering van de Kaapverdianen gezonden. (Van onze correspondent) AMSTERDAM. De officier bij de Amsterdamse rechtbank heeft tegen een 23-jarige Amsterdammer vijf jaar ge vangenisstraf geëist en onvoorwaarde lijke ter beschikking stelling van de re gering. De man had op 30 mei vorig jaar zich in het Beatrixpark in Amsterdam- Zuid vergrepen aan de 10-jarige Simon Danny Visser. Daarna had hij het kind gewurgd. De dader had zichzelf maan den na de moord bij de politie aangege ven. Maar later had hij zijn verklarin gen ingetrokken. N

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2