VAN DAG TOT DAG De norm bij pornografie Volgens Israëlische minister Day an: PAKISTAANSE SOLD ACTIEF IN JORDANIË Westduitse bisschoppen mengen zich onverwacht in verkiezingsstrijd Geen Belgisch geschut voor Spaanse tanks Radio-reclame van Vaticaan Britse conservatieven zingen toontje lager Twee grootmachten in Midden-Oosten Nu is het tijdvoor Beschuit met aardbeien. Libanon wil hulp van Marokko en Tunesië Jr p» Kernproeven in VS commentaar op actuele zaken/ WOENSDAG 27 MEI 1970 Ififir** üi Staking nodigt U uit haar assi stente te raadplegen van over de verzorging van Uw huid en de nieuw ste toepassingen van een „harmoniërende make-up" Pierlot i Objectief voorlichten bij verkiezingen (Door onze redacteur in Washington) WASHINGTON Israel heeft alle diplomatieke zeilen bijgezet om de Amerikaanse regering te overtuigen van de noodzaak om de 25 Phan tom- en 100 „Skyhawk"-straaljagers te leveren, nu Russische piloten zijn toegevoegd aan de Egyptische luchtmacht. Een beslissing hierover werd op 23 maart door president Nixon uitgesteld. Hoewel enkele van Nixons adviseurs een voor Israel gunstig besluit voorstaan, berichtte de Israë lische minister van Buitenlandse Zaken, Abba Eban, die dezer dagen een langdurig onderhoud had met de president, dat diens houding in wezen onveranderd is sinds het officiële bezoek van Israels premier, mevrouw Golda Meir, aan de Verenigde Staten. Alles wat de Amerikaanse regering op dit ogenblik zelf wil zeggen, is dat het de leverantiekwestie „zeer ernstig en nauwkeurig bestudeert". Waarom Cambodja Buigen Officieren van Justitie in Nederland voelen zich niet gelukkig met het dage lijks blijkend verschil van inzicht bij di verse gerechtelijke instanties en politie over de vraag wat nu eigenlijk porno grafie is en wat niet. - In de grote steden is de politie reeds begonnen met wat men „de grote lijn" zou kunnen noemen, toe te passen op bepaalde publicaties op het gebied van de sex. Het zal moeilijk bereikbaar zijn dat in alle gemeenten van Nederland het politiële op treden tegen pornografisch geachte ge schriften en afbeeldingen volgens dezelfde normen zal gebeuren, maar het zou al een hele winst zijn wanneer tenminste in de grootste steden enige harmonie van opinie daaromtrent aan de dag zou treden, zodat het justitiële beleid niet langer de indruk van willekeur en subjectiviteit zou ver tonen. Er is wellicht in de wetgeving geen moeilijker onderwerp te bedenken dan dat van het „aanstoot geven". De justitie en de politie voelen in het algemeen die moeilijkheid ook wel zeer duidelijk aan, zodat men zich beijvert om een zo groot mogelijke tolerantie te betrachten. Dat is ook wel nodig, omdat een gebrek aan tole rantie op dit gebied de overheid zou kunnen meeslepen in een doolhof van cul turele en pseudo-culturele verwarring, waar zij niet zonder kleerscheuren uit zou kunnen komen en waar zij gevaar loopt aan gezag in te boeten. Dezer dagen heeft de minister van Justi tie, dr. Polak, bij een internationale ont moeting een vergelijking getrokken tussen inzichten op het gebied van de wettelijke normen die ter beteugeling van de porno grafie in diverse landen gelden. Daarbij bleek dat deze inzichten van land tot land sterk verschilden, waarbij wel duidelijk werd dat het onbegonnen werk zou zijn een algemeen geldende definitie van por nografie te leveren. Deze definitie is trouwens niet alleen in internationaal opzicht, maar ook op lande lijk niveau onmogelijk te geven. De op vattingen in ons land lopen van gewest tot gewest uiteen en verschillen zelfs per gemeente aanmerkelijk, waarbij de justi tiële en politiële acties uiteraard eveneens op geheel verschillende normen zijn ge baseerd. Wat wél langzamerhand als een maat schappelijke verruiming van inzicht is geaccepteerd is het feit, dat een zo tolerant mogelijke benadering van het onderwerp noodzakelijk is geworden. Er is de laatste jaren een openheid ontstaan op het gebied van de sex-publicatie en de erotische litte ratuur die het mogelijk maakt, veel dingen als onschadelijk te beschouwen die vroeger streng werden tegengegaan. Dat is trou wens de belangrijkste factor in het hele probleem: de schadelijkheid. De justitie treedt slechts dan terecht op, wanneer met enige redelijkheid moet worden aange nomen dat publicaties of afbeeldingen schadelijk zijn, waarbij de invloed op de jeugd een hoofdstuk apart vormt. Pedagogen en psychologen hellen steeds meer over tot de overtuiging, dat openheid bij de opvoeding en de ontwikkeling van de jeugd de schadelijkheid van wat men als pornografie beschouwt zeer sterk kan neutraliseren. Wat volwassenen voor zich zelf verkiezen te lezen of te bekijken moet zoveel mogelijk aan deze volwassenen zelf worden overgelaten. Ook de justitie is er aan toe om te erkennen dat sex-bladen in een behoefte kunnen voorzien en andere frustraties kunnen voorkomen. Maar de jeugd blijft een kwetsbare groep en de verkrijgbaarheid van pornografie of op pornografie lijkende geschriften moet voor al met het oog op de jeugd zeer nauw keurig worden bekeken. Veranderende inzichten en veranderende mensen stellen ook aan de wet en de toe passing daarvan de eis tot een zo soepel mogelijke interpretatie. Met krenten- wegerij op het gebied van de litteratuur en de beeldende kunst is in ons land nog niet helemaal afgerekend. Maar er ligt een veel breder gebied naast die kunst vormen open, waar de justitie naar de af paling van haar eigen bevoegdheid en plicht tot ingrijpen moet zoeken. Als dat zoeken in nationale eenstemmigheid zou kunnen gebeuren, zodat men in ons land praktisch overal dezelfde normen en de zelfde strafbaarheid zou ontmoeten, zou de mogelijkheid dat commerciële handig heidjes de geestelijke volksgezondheid zouden doorkruisen, sterk worden beperkt. En om die volksgezondheid gaat het in de eerste plaats. Het justitiële middel moet het heilige doel dienen, niet omgekeerd BONN. Verrassend, want ook in overwegend rooms-katholieke delen van de Bondsrepubliek werd zoiets niet meer mogelijk geacht, hebben de vijf bis schoppen van Noord-Rijnland-Westf alen zich gisteren gemengd in de campagne voor de deelstaatverkiezingen van 14 ju ni. In een gemeenschappelijke verklaring worden de christenen aan Rijn en Ruhr opgeroepen hun stem te geven „aan zulke mannen of vrouwen, die bewezen hebben dat zij in hun handelen christelijke be ginselen en maatstaven vertegenwoordi- gen". Aangezien alleen de politici van de CDU het woord christelijk in hun vaandel voeren, is deze verklaring algemeen be schouwd als een keuze voor de unie, die ook in het deelstaat-parlement de opposi tie vormt. Dat de SPD, die in Noord-Rij nland- Westfalen net als op bondsniveau in Bonn samen met de liberale FDP regeert, de aangevallen partij is, blijkt uit het feit dat de bisschoppelijke critiek zich voor al richt op de onderwijspolitiek. Verlangd wordt dat het recht op vrije schoolkeuze wordt gewaarborgd. De SPD heeft onlangs een nieuw pro gram ontwikkeld om uit de onderwijsmi- sère, die het binnenlandse probleem num mer één van de Bondsrepubliek lijkt te worden, te komen. Bij een bespreking daarvan liet vorige week een vooraan staand SPD-politicus zich ontvallen dat christenen niet in een cultuurreservaat leven, een opmerking die door de bis schop van Munster als een bedreiging van het bijzondere onderwijs is be schouwd. De stap van de bisschoppen trekt sterk de aandacht omdat het bij deze deel staatverkiezingen niet louter gaat om lo kale probleempjes. Ook in Saarland en Nedersaksen hebben op de veertiende ju ni verkiezingen plaats. Zij worden be schouwd als een eerste zware test voor de regering-Brandt. Vooral de CDU con centreert de campagne dan ook op de buitenlandse politiek van de regering in Bonn. Die politiek is vandaag onderwerp van een Bondsdagdebat, waarin het mede onder invloed van de komende verkiezin gen fel zal toegaan. Gisteren al heeft de fractie van CDU en CSU nog eens verklaard dat zowel de volkenrechtelijke erkenning van de DDR als een politiek die ondanks anders luiden de beweringen praktisch tot erkenning leidt, door de oppositie onherroepelijk wordt verworpen. Ook van grensregelin gen (dat betekent in dit geval inclusief de DDR) moeten CDU en CSU niets hebben. Dat met Moskou, Warschau en Oost-Berlijn naar een overeenkomst over het afzien van geweld wordt gestreefd heeft de instem ming van de oppositie. Voordat de regering vanmiddag de ad viezen van onderhandelaar Bahr, om nu spoedig met de Russen zaken te gaan doen, verneemt, hebben CDU en CSU echter alvast verklaard dat het afzien van geweld niet kan worden verwezen lijkt met het interventierecht dat de Sov et-Unie zich op grond van het VN-hand vest toekent. JERUZALEM (AP en Reuter) Pakistaanse soldaten doen actief dienst in Jordanië. Dit heeft de Is raëlische minister van Defensie, gene raal Mosje Dayan, in het parlement verklaard. Hij zei dat Israëlische militairen tot dusver niet met deze Pakistaanse militairen in gevecht zijn geweest. De Libanese minister-president Rasjid Karami, heeft in het parlement meege deeld dat de regering overweegt Marokko en Tunesië te vragen troepen te zenden om te helpen Libanon tegen Israëlische aanvallen te beschermen. Het definitieve besluit zou vandaag worden genomen en het antwoord zal morgen aan het parlement worden voor gelegd. Een van de ministers die er sterk voor is dat het Libanese leger versterkingen ontvangt, is de socialist Joemblatt, mi nister van Binnenlandse Zaken. „Als wij hier geen Syrische of Egyptische troepen willen hebben, dan kunnen wij hulp vra- ADVERTEN TIE Marokko en Tunesië," zei de gen aan minister. „Als volgende week onze eisen niet zijn ingewilligd ga ik de straat op om grootscheepse betogingen te leiden. We zullen de paleizen, de villa's en de grote zaken in Beiroet bezetten, want de vluch telingen kunnen liet slapen onder door het Libanese Rode Kruis verstrekte tent zeilen. Als de regering passief blijft zul len de straten worden afgesloten." Deze dreigementen uitte een vertoorn de geestelijke leider van de mohamme daanse Sjiïtische sekte, imam Moesa el Sadr gisteren op een demonstratieve bij eenkomst in de Libanese hoofdstad, waar een algemene staking en betogingen aan de gang waren. Tot de Sjiïti-sekte behoren de meesten van de 400.000 inwoners van de aan Is rael grenzende zuidelijke provincie van Libanon. Ongeveer 17.000 bewoners van dit gebied zijn overhaast uit hun woon streken gevlucht toen Israel vorige week vrijdag hun dorpen langs de grens met zware artillerie onder vuur nam. Sidon, de hoofdstad van zuidelijk Libanon, is gisteren gestaakt en gedemonstreerd. De Libanese regering heeft tot dusver niet op de eisen van de verschillende par tijen gereageerd. DINSDAG 2 JUNI T/M ZATERDAG 6 JUNI Voor een afspraak: Zijlstraat 88 - Haarlem Telefoon 310817 en 310845. Uit solidariteit met de vluchtelingen, voor wie naar de mening van vele Li- banezen de regering te weinig doet, begon gisteren in Beiroet een algemene staking, die door imam Moesa el Sadr was uitge roepen. De mohammedaanse leider eist van de regering dat deze meer aandacht aan de veiligheid van de inwoners van de zuide lijke provincie besteedt. Hij denkt daar bij aan bewapening, training en het aan leggen van versterkingen. „We zullen de wegen naar het vliegveld en de haven van Beiroet afsluiten, en ook de grote verkeerswegen, zodat iedereen vluchte ling wordt," dreigde de imam De sta king van gisteren was volgens hem nog maar een begin. Ook in Tripoli in het noorden en in BRUSSEL, (ANP) De Belgische mi nister van Buitenlandse Zaken, Harmei, heeft in antwoord op parlementaire vra gen verklaard dat zijn land niet het ge schut zal leveren voor tweehonderd Leo- pard-tanks die de Spaanse regering in de Westduitse bondsrepubliek besteld heeft. In verscheidene Belgische bladen heb ben berichten gecirculeerd dat België die 200 tanks met geschut zou uitrusten nadat de Britse regering had geweigerd Spanje het gewenste geschut voor de tanks te leveren. Minister Harmei heeft de berichten onjuist genoemd. WASHINGTON (DPA). De V.S. heb ben op het proefterrein in Neveda twee ondergrondse kernproeven genomen. De eerste had een kracht gelijk aan die van „nog geen 20 kiloton tnt". De tweede ont ploffing lag tussen de sterkte van 20 en 200 kiloton tnt. ln het parlement heeft mevrouw Golda Meir, premier van Israel, ge zegd. dat als gevolg van de rol die de Sovjet-Urne nu in Egypte speelt de toestand zeer gevaarlijk is geworden in hei Midden-Oosten. (Door onze redacteur in Rome) ROME. Ruim tien dagen voor de regionale verkiezingen in Italië begint het ook binnen de regeringscoalitie on rustig te worden. Deze zogenaamde re gering van midden-links is samengesteld uit christen-democraten, socialisten, so ciaal-democraten en liberalen. Op het ogenblik is een strijd tussen de sociaal-democraten en socialisten ont brand. terwijl zowat alle partijen boos zijn over het feit dat radio Vaticaan be gonnen is met dagelijks propaganda te maken voor de christen-democraten, zon der evenwel de naam van de grootste partij van het land met zoveel woorden te noemen. De propaganda-uitzendingen van radio- Vaticana ten bate van de christen-de mocraten begon afgelopen zaterdag. De naam van de partij wordt weliswaar niet genoemd, maar de gelovigen worden op geroepen hun stem uit te brengen op de partij die het beste met hun geweten te verenigen is. Iedere dag worden zoge naamde getuigenissen voorgelezen van vooraanstaande rooms-katholieken waar in op het gemoed van de kiezers wordt gewerkt. De eerste getuigenis was af komstig van de Italiaanse bisschopscon ferentie. De daarop volgende dagen kwa men christen-democratische parlements leden aan het woord. Op protesten tegen de uitzending, die naar men aanneemt in strijd is met de verdragen van lateralen, die de relatie tussen staat en kerk regelen, antwoord de een woordvoerder van radio Vatica- na dat men met de uitzendingen op de zelfde weg zal voortgaan De woordvoerder wees er nog op dat de naam van de christen-democratische partij toch niet werd genoemd. De officiële woordvoerder van het Va ticaan trachtte zelfs de indruk te wekken alsof hij niet begreep waarom al die op winding ontstaan was. „We willen de mensen toch alleen maar objectief voor lichten", zo verklaarde hij desgevraagd. (Door onze redacteur in Londen) LONDEN. De Britse conservatieven zingen in hun gisteren gepubliceerde ver kiezingsmanifest een toontje lager dan ze deden toen de stembus nog maar in de verte schemerde. Blijkbaar zijn ze van hun eigen voortvarendheid geschrok ken. Want enkele maanden geleden ver kondigden hun topmannen op een week endconferentie bijeen om hun nieuwe pro gramma te bekokstoven, dat wanneer zij de macht zouden veroveren zij op Enge land de stralen van de koude douche zouden richten. Dat wil zeggen de staatsalmacht zoals die onder Labour is gegroeid, beknotten, de vakbonden en het stakingseuvel hard handig aanpakken. Met een vlijmscherp woord stelde pre mier Wilson al deze „barbaarse" voor nemens aan de kaak. Het is zo goed als zeker een van de redenen waarom het po litieke getij ten gunste van de Labour- regering is gekeerd. Orgelspeler-oppositieleider Heath op zijn beurt danig geschokken van de reac tie op zijn forse plannen laat zijn instru ment nu zacht preluderen. Want ook hij heeft moeten vaststellen dat de kiezers wijzer zijn geworden en niet meer gelo ven in plotselinge dramatische verande- juuinwvwiwvvwifyi-.«iiwwi.iMiAiwiwwiii*www De leverantie van de straaljagers werd destijds door predident Nixon afhankelijk gesteld van een verschui ving in de militaire balans in het Mid den-Oosten ten nadele van Israel. De ze situatie is volgens minister Eban ontstaan door de aanwezigheid in Egypte van een tienduizend Russi sche piloten en technici om de SAM II en III raketten van Russische makelij te bedienen. Volgens Israel is de confrontatie met Egypte, na een eerste stadium waarin de Sovjet-Unie het land voor zag van wapens, tanks en straaljagers om zich defensief te weer te kunnen stellen, aangeland in een tweede en gevaarlijker fase. In dit stadium van de strategie zou Egypte overgaan tot wat „actieve de fensie" wordt genoemd, dat wil zeg gen artillerie-aanvallen en uitvallen van kleine commando-eenheden op door Israel sinds de oorlog bezet ge bied. In dit precaire militaire spel ging Egypte er blijkbaar van uit dat het voldoende was om de overhand te krij gen door de steun van de Russische SAM-raketten, die al naar gelang van hun effectiviteit in staat zijn om Is raëlische vliegtuigen op een afstand, variërend van 15 tot 25 kilometer, neer te halen. Maar vanuit Israel bekeken beteken de de installatie van deze raketten dat men de aanvalszone aan de andere zijde van het Suezkanaal moest uit breiden, om deze raketbases te ver nietigen, voordat ze in werking werden gesteld. Bombardementen werden dientengevolge uitgevoerd op bases in aanbouw, en het wordt als vrijwel ze ker beschouwd dat daarbij al Russi sche technici om het leven zijn geko men. Het antwoord van Moskou hier op was de introductie en installatie van de nóg doeltreffender SAM-III-ra- ketten. Op dit punt besloot Israel zich vrijwillig verder te onthouden van aanvallen op punten ver in Egypte ge legen. DE VRAAG die diplomatieke krin gen bezig houdt, is waarom de Sov jet-Unie na dit tegemoetkomend ge baar van Israel er toch toe over is gegaan piloten te sturen en hen in te schakelen bij de luchtverdediging van Egypte. Het meest voor de hand lig gende antwoord is dat deze piloten uit breiding van de SAM Ill-bases, nog- dichter bij de Suez-kanaalzone, moge lijk zouden moeten maken, zodat Is rael gedwongen wordt om zijn eigen artillerie-posities aan de andere zijde landinwaarts te verplaatsen. Israel heeft op deze uitbreidingspo gingen gereageerd met bombardemen ten op deze bases-in-aanbouw, vooral om Moskou te tonen dat het bereid is zich te blijven verdedigen, ook al zou dat een confrontatie met Russi sche piloten betekenen. In feite heeft een dergelijke confrontatie al plaats gevonden op 18 april, toen acht Egyp tische Migs, bemand echter door Rus sische piloten, opstegen om twee na derende Israëlische jagers te onder scheppen. De Egyptische pers maakte van deze actie melding als gold het een zuiver Egyptische operatie, maar Israëlische bewijsstukken (opnamen van de radio-contacten tussen de Rus sische piloten) tonen het tegendeel aan. HET ISRAËLISCHE argument is dat Moskou besloot piloten te sturen nadat gebleken was dat de VS de in stallatie van de naar schatting twin tig tot veertig Sam IH-raketbases over zijn kant liet gaan. En, zegt men, wanneer Washington nu niet over de brug komt met de 125 straaljagers zal dat een tweede teken voor Moskou zijn om de derde fase van de Russisch-Egyptische stra tegie in werking te stellen, namelijk om met Russische hulp door Israel bezette gebieden te gaan heroveren. Het is een argument dat ogenschijn lijk hout snijdt, maar dat op de keper beschouwd risico's inhoudt die groter zijn dan zelfs de inschakeling van Russische piloten. Want de overschrijding van het Suez-kanaal door Egyptische troepen, gesteund door Russische adviseurs, zal dan niet alleen door Israel uitge legd kunnen worden als een agressie in de zin van een oorlogshandeling. Men moet aannemen dat ook Moskou geen belang heeft bij een plan dat vrijwel onherroepelijk moet uitlopen op een nieuwe, volledige oorlog waar bij de VS dan door de Russische be trokkenheid niet afzijdig kunnen blij ven. 't Lijkt daarom waarschijnlijk dat het Moskou voorlopig alleen te doen is om haar aanwezigheid in de Mid dellandse Zee een grotere reden van bestaan te geven, en een grotere ma te van rechtvaardiging. i IfMftflflMlllfllflflflIlllflflilfliftlllliMtflfMAMMIflIMMIMIIMMMflfllMAfl WAT WEERHOUDT de Verenigde Staten ervan Israel de straaljagers te geven waar het land al zo lang om vraagt? De belangrijkste reden op het ogenblik schijnt te zijn dat Washing ton zich kwetsbaar voelt door Nixons plotselinge Cambodjaanse avontuur, en dat men wil wachten totdat deze onderneming omstreeks 30 juni zijn beslag heeft gekregen met de terug trekking van de Amerikaanse ge vechtstroepen uit Cambodja. Een tweede reden kan zijn dat de leverantie van de straaljagers door de Amerikaanse regering beschouwd wordt als een troef achter de hand. Vastgesteld kan worden dat de Sov jet-Unie zich een positie heeft ver worven in het Midden-Oosten die zij voordien niet had, en dat de VS dat niet hebben kunnen tegengaan. In dit opzicht heeft Moskou dan in Egypte gewonnen, wat het in Cuba verloor, toen president Kennedy de in stallatie van Russische lange-afstand- raketten wist te voorkomen. Men zou daaruit de conclusie kunnen trekken dat Amerika's eigen zachte onderbuik (Cuba) belangrijker wordt gevonden dan Europa's zachte NAVO-flank in het zuiden. uuuuuuuuurMuinonnfmnnnfiftnninr---""-**"a'*"''"—*' ringen. Zij schijnen eerder Labour nu dit op het goede spoor blijkt te zijn nog een kans te willen geven. Ook Wilson sprak eens als oppositielei der daverende taal toen hij gewaagde van de witte gloeihitte der technologische revolutie die Engeland zou omsmeden. Deze verzengende vuurstraal bleek spoe dig niet veel meer dan een laag pitje te zijn. Heath is, voor het helemaal voor hem te laat is, teruggekrabbeld. Hij weigert onverantwoorde beloften te doen, maar zijn politieke ploeg wil eerst alles met de ambtenaren van Whitehall bespreken. Wilson had Heath al gehoond over diens fanfare inzake verlaging van de di recte belastingen omdat de Conservatie ven die door hoge indirecte met name BTW wilden vervangen vooruitlopend op Engelands toetreding tot de EEG en daarmee een waardevol onderhandelings object prijsgevend. Heath houdt inzake BTW nu een op merkelijke slag om de arm. De leus van drastische belastingverlaging leek ook onverenigbaar met Heaths voornemen om Engelands militaire macht in het verre oosten (samen met Australië, Nieuw-Zeeland, Malakka en Singapore) te herstellen en die in de Perzische Golf te handhaven. Heath spreekt nu ook mil dere taal tegenover de vakbonden die al leen op vrijwillige basis met de regering bereid zijn samen te werken en wars zijn van alle dwang inzake de sociale voorzieningen. Bovendien erkent ook Heath dat er voor alles tijd nodig is en dat met de uitvoering van het conservatieve pro gramma zo goed als zeker een volle wet gevende periode van vijf jaar zal zijn ge moeid Ook Heath moest buigen voor de Britse openbare mening die in meerderheid op het ogenblik fel nti-EEG is, hoewel de drie politieke partijen hebben gezworen dat Engeland in beginsel zal toetreden tot de gemeenschappelijke markt. Heath verbindt zich evenals Wilson alleen maar tot onderhandelen. „Als het moet, namelijk wanneer de prijs te hoog is, kan Engeland best op eigen benen staan!" Een zwak geluid van de man, die eens als opperonderhan- delaar Engelands voortvarende kam pioen voor het EEG-lidmaatschap is ge weest. ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3