D '66 Beverwijk wil één wethouder voor cultuur, sport en recreatie SPAANPLAAT Schaduw van verkiezingen m Balpennen bij de vleet Pleidooi voor buurtcomités en koopavond KMC-bulletin over besturen Peter Bes exposeert Derde plaats voor Marietje Valkenberg bij kogelstoten I I I I I Hogere omzet, zelfde winst bij AKZO Zanguitvoering door jeugdkoor Iets van U bij? Radiozender voor goede voorlichting Vier Deense motortorpedoboten op bezoek P Feestavond bij „T r open vrienden" Smalfilmfestival in „De Schouw" Met „IJ.I.C." naar Popfestival Bejaarden spelen voor „Het Voetlicht" Beverwijk Bazar en kermis in „De Lichtboei" WOENSDAG 27 MEI 1970 4 Democratie Openheid Dienstencentrum "T" T BEZOEK UIT NIEDERSAGHSEN Eerste kwartaal Kort nieuws (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. D'66, de partij die niet officieel geregistreerd is maar uit komt onder de naam van lijsttrekker Reijkers, heeft zijn gemeenteprogram ma voor 1970 bekendgemaakt. Hieruit blijkt onder meer, dat de partij één wet houder wil voor cultuur, sport eu re creatie. Momenteel is er geen aparte portefeuille voor recreatie en zijn de portefeuilles van cultuur en sport over twee wethouders verdeeld. Het gemeenteprogram kenmerkt zich door een kernachtige aanpak van de ve le zaken die ook deze partij op zijn ver langlijstje heeft staan, maar beslaat toch nog negen kwartovellen. Een belangrij ke plaats is in diverse hoofdstukken in geruimd voor inspraak, waarbij uiter aard de rechtstreekse verkiezing van de burgemeester door de bevolking niet ont breekt. D'66 meent dat één wethouder voor cultuur, sport en recreatie nodig is, om dat dan een samenhangend cultuurbe leid het beste te realiseren is. De drie onderwerpen zijn namelijk organische on derdelen van een breder cultuurbeleid. Door het leggen van deze drie portefeuil les in één hand wordt bereikt de erken ning van het cultuurbeleid als een pri maire beleidstaak, een betere coördina tie van het beleid dan thans het geval is, en het opvullen van hiaten in het be leid. Het langste hoofdstuk in het program is gewijd aan de democratie, die op de eerste plaats dient te worden nagestreefd door een betere communicatie tussen raadsfractie en kiezers. Daarom zal de fractie regelmatig verantwoording af leggen tegenover de kiezers. Als eerste stap in de richting van een gekozen bur gemeester ziet D'66 dat de raad het recht krijgt een aanbeveling te doen. Vergaderingen van raadscommissies die nen als regel openbaar te zijn. De bur gers dienen bij het beleid betrokken te worden vóórdat beleidsbeslissingen wor den genomen. Gepleit wordt voor een vragenuurtje tijdens de raadsvergaderin gen en voor een betere geluids- en zit- accommodatie voor het publiek in de raadszaal. Om de burgers meer invloed te laten hebben op het bestuur moeten buurt comités kunnen worden ingesteld, die de raad adviseren. De kiesgerechtigde leef tijd dient voor deze comités vastgesteld te worden op zestien jaar. De partij meent, dat het publiek goe de voorlichting moet hebben, die niet mag bestaan uit propaganda voor het ge meentelijk beleid maar uit feitelijke in- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Het tweede driemaan delijkse bulletin van het Katholiek Maat schappelijk Centrum voor het IJmond- gebied, dat vandaag verschenen is, is ge wijd aan „besturen als kunde". De samen stellers hebben dit onderwerp in de IJ- mond maatschappijkritisch behandeld. Ook heeft men getracht een inzicht te krijgen in de bestuurskracht en -macht in de gemeenteraden. De driemaandelijkse bulletins van het KMC worden samengesteld en uitgegeven door de zogenaamde brainstormgroep, het bestuur en de staf, die enig materiaal ple gen te verzamelen rond een bepaald onder werp, dat in een fraaie lay-out wordt toegestuurd om als discussiestof te dienen voor mensen met verantwoordelijke func ties in de sector van de maatschappelijke hulpverlening, van de pastorale zorg, het onderwijs, het jeugd- en jongerenwerk, instellingen op sociaal en cultureel gebied, overheid en bedrijfsleven. Dit keer is het onderwerp „besturen" aan de orde waar over gedachten en alternatieven worden gepresenteerd die de discussie op gang kunnen brengen. Met de gemeenteraads verkiezingen voor de deur werd ook een inventarisatie gehouden onder de gemeen teraadsleden in de streek, waarmee men een inzicht heeft verkregen in de bestuurs kracht en -macht die zich in de raden concentreert. Wij hopen nog nader op het bulletin terug te komen. formatie. In het kader daarvan is spoe dige installatie van een radiozender en/ of oprichting van een gemeenteblad in hoge mate wenselijk. Voor wat betreft de gemeentelijke her indeling kiest D'66 voor de grens langs het Noordzeekanaal en de zelfstandig heid van Heemskerk, terwijl enkele grens correctie tussen Beverwijk en Heems kerk dienen te worden uitgevoerd. De gemeentelijke overheid moet zijn taak als schoolbestuurder loslaten en demo cratisering van onderwijs bevorderen. Ten aanzien van het economisch beleid moet een zo groot mogelijke openheid worden betracht door tijdige voorlich ting. Er dient één vaste wekelijkse koop avond te komen. D'66 wil de burgers vooral meer in schakelen bij het behandelen van de ge- In Galerie „Boumans" in Beverwijk wordt van 28 mei tot en met 27 juni het werk tentoongesteld van de grafi cus Peter Bes. Deze expositie, gehouden onder auspiciën van de stichting „Ten toonstellingen Beverwijk", wordt don derdagavond 28 mei geopend, ter gele genheid waarvan door Jos van Hest en kele van zijn gedichten zullen worden voorgedragen, met verdere medewer king van de fluitist Sjirk Westra. Peter Bes is in 1945 in Den Helder geboren en woont en werkt thans in Anna Paulowna. Hij ontving zijn op leiding aan de Normaalschool voor Te kenleraren in Amsterdam en volgde verder Cursussen op de afdelingen mo numentale en schilderkunst aan de Rijksacademie in Amsterdam. Peter Bes exposeerde al eerder in Den Helder, Alkmaar, Den Haag, Bergen en Heer- hugowaard. meentebegroting, waarbij onder meer schriftelijke opmerkingen van de burge rij dienen te worden betrokken. Verder wil men een halfjaarlijkse nota over de financiële situatie, waardoor de raad tij dig corrigerend kan optreden. Op het ge bied van de huisvesting wil men onder meer de normen voor de woonruimte verdeling openbaar maken, terwijl het woningbestand voortdurend dient te wor den geïnventariseerd. Gepleit wordt voor verbetering van het openbare vervoer, onder meer door overleg tussen gemeen te en vervoersmaatschappijen, terwijl deze bedrijven in samenwerking met de taxibedrijven tijdens de uren van gering vervoersaanbod mini-taxi's dienen in te leggen. Bij het maatschappelijk werk moet samenwerking worden bevorderd. Op het terrein van de welzijnszorg is een ge meenschappelijk dienstencentrum nodig waarin zijn ondergebracht kruisvereni gingen, gezinszorg, sociale dienst, bu reaus voor gezinsmoeilijkheden, gezond heidsdienst, huisvesting, enzovoort. Er moet gezorgd worden voor kinderopvang buiten schooltijd, onder meer door dag verblijven en peuterspeelzalen. Er dient ook een districtsgeneeskundige dienst voor de IJmond-Noord te worden opge richt. Voor de milieuhygiëne wenst D'66 pre ventieve zorg van het gemeentebestuur, waarbij regelmatig overleg moet worden gepleegd met industrieën over nieuwe verbeterende maatregelen inzake water en luchtvervuiling en geluidshinder. Spe ciale aandacht wijdt het program aan de vervuiling van de stranden in bei; IJmondgebied, waarvan de bestrijding de grootst mogelijke aandacht moet krij gen, eventueel in overleg met Rijkswa terstaat. Gepleit wordt ten slotte voor mogelijk heden tot sport, spel en andere vormen van creatieve ontspanning voor de jeugd. Jeugdsportsubsidie dient te worden ver beterd en de mogelijkheden moeten wor den onderzocht tot het aanleggen van een bromfiets-, skelter- en/of rolschaats- circuit en ook voor de bouw van een verkeerstuin, (Van onze atletiekmedewerker) HAARLEM. De uit onze streek ge kozen atleten in de atletiekploeg van dis trict West 1 hebben er het hunne toe bij gedragen dat zowel bij de dames als bij de heren de zege in de vijf districten ontmoeting te Amsterdam terecht kwam bij hun eigen district. Tijdens deze be langrijke wedstrijd op sportpark Elzen- hage werd de beste prestatie geboekt door Mieke Sterk, die op de 100 m. hor den haar eigen nationaal record van za terdag met 13,7 sec. opnieuw flink scher per stelde. Zij bracht nu de snelle tijd van 13,4 sec. op de klokken. Bovendien was zij de beste hoogspringster met een sprong van 1,65 m. Marietje Valkenberg bereikte een keu rige derde plaats bij het kogelstoten. Di rect na Els van Noordduijn en Mieke van Rangelrooy klasseerde zij zich met een beste worp van 13.10 m. Op de 100 m. eindigde zij in het selecte zeer snelle gezelschap op de zevende plaats. Met 12,2 sec. evenaarde zij haar clubrecord, doch de wind hielp haar hierbij wel een beet je. Haar DEM-clubgenote Lida Kuijs ein digde bij het speerwerpen op de tweede plaats. Deze jonge Beverwijkse atlete wierp de speer 42,48 m. Wim van der Werff van Suomi nam deel aan het hoog springen. De zege was hier voor Lester- huis met 2.00 m. voor Geelen met 1,95 m. Fr. Linssen van West 1 kwam tot 1,90 m. De andere springers, waaronder Wim van der Werff kwamen allen tot 1,85 v Xv'r-- WW?- ?,y.r Vier motortorpedoboten van de Deen se marine zijn vanmorgen door de sluizen van IJmuiden naar Amster dam gegaan voor een niet-officieel bezoek aan de hoofdstad. Het waren de „Soepjoernen", „Soridderen", „Gleuter" en „Hogen". Op de foto: twee van de bezoekende oorlogs schepen in IJmuiden. y» - 'X- f v> 1 8 rW - ivy,\ Av "'''Ai 'X- y 'y V* /y y, .w, v - y/vyï - - .zvt- v-rv'0- m. Peter Mooy deed het niet slecht op de 400 m. De man van AV Castricum werd weliswaar laatste, doch met zijn tijd van 50,3 sec. was hij sneller dan ooit. Uit Haarlem waren drie atletes van Holland in de ploeg opgenomen. Han- nie Oorthuis werd derde bij het discus werpen met een goede worp van 41,06 m. Thea van Waard deed het met een tijd van 58,— sec. op de 400 m. bijzonder goed. Zij bereikte daarmede een vierde plaats. Mary van der Raadt tenslotte, te elfder ure ingevallen voor de gebles seerde Anita Meijer, deelde met Adrie van Drunen van district Zuid de tweede plaats op het nummer hoogspringen met 1,60 m. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Vandaag is een groep van 35 gemeentebestuurders uit Nieder Sachsen te gast in de IJmond. De groep is uitgenodigd door de Neder landse sectie van de Rgad der Europese Gemeenten voor een bezoek van 23 tot 31 mei aan Rotterdam, Amsterdam, Zaan dam en de IJmond. Er wordt onder meer een rondrit langs Hoogovens gemaakt en de sporthal in Heemskerk wordt bekeken. Vanmiddag wordt het gezelschap ont vangen op het Stadskantoor. ADVERTENTIE Afm. 375x 178 cm, dikten 10-16-20-25 mm. Wegens fabrieksfoutjes alle dikten 30,— per plaat (bij partij aantrekkelijke korting). m Tevens het goedkoopste adres voor I Droomkeukens - R.V.S. bladen, Nylon I vilttapijt en tegels. Sanitair, Hard- en zachtboard. Grote sortering Houtwandplaten. PESCHAR CASH CARRY Tempeliersstraat 28 - Tel. 322937 I ARNHEM. De omzet van de AKZO- groep is in het eerste kwartaal gestegen met 26 percent tot 1.871,9 min, vergele ken met dezelfde periode van 1969. Dit heeft nauwelijks tot een verhoging van de winst geleid ten gevolge van de hogere arbeidskosten en de prijsdruk in enkele sectoren. De nettowinst was 78,6 min, tegen 77,7 min in 1969. Worstelen Het worstelteam van Her cules uit Amsterdam heeft voor de vierde keer in successie het landskampioenschap voor verenigingsteams veroverd. De afdeling IJmond van de ontspan ningsvereniging „Tropenvrienden" heeft voor zaterdag 30 mei opnieuw 'n feest avond georganiseerd in het vrijetijds centrum „De Slof" aan het Raamveld in Beverwijk. Hiervoor zijn drie bands geëngageerd, te weten „Side by side" in een bezetting van tien man uit Amster dam, het combo „Weeds" uit Zaandam en „Iron Fence" uit Amsterdam. Ook treedt weer op de exotische dansgroep „Panta Rhei" met Balinese, Hawaiiaan- se en Thailandse dansen. Zoals gebrui kelijk zullen hier ook weer verscheide ne Indische hapjes verkrijgbaar zijn. Kaartverkoop voor deze feestavond bij de bekende adressen. Vrijdag 29 mei zal in het cultureel centrum „De Schouw" aan de Bleyen- hoevelaan in Velsen-Noord de jaarlijk se smalfilmwedstrijd worden gehouden van het district Noord-Holland van de Nederlandse Organisatie van Amateur- smalfilmers. Het gevarieerde program ma voor deze avond bestaat uit de der tien beste films uit dit district, die uit vijfentwintig reeds van een certificaat voorziene films zijn geselecteerd. De organisatie "hiervan berust bij het bestuur van de smalfilmclub „Velsen", waarvan vier door de leden vervaar digde films aan de wedstrijd deelne men. Het zijn „Er is markt in Schagen" en „Jong geleerd" van Hans van Hoven, „De ballon" van Piet van Eerden en „De val" van Piet van Eerden, Hans van Boven en Jan Smit. Na afloop van de wedstrijd volgt er in de foyer een gezellig samenzijn. Zoals bekend wordt vrjjdag 26, za terdag 27 en zondag 28 juni in het Kra- lingse Bos by Rotterdam een groot pop festival gehouden, waar ongeveer dertig bekende groepen aan zullen meewer ken. Hierby bevinden zich onder meer: „Byrds", „Flock", „Ekseption", „San- tana", „Focus", „Soft Machine", „Jef ferson Airplane", „Bintangs" en „Al Stewart" Dit alles is „niet te kort", dus. Het bestuur van de IJmuider Jeugd Centrale, dat ook bij de voorbereidin gen van dit festival betrokken is ge weest, wil trachten de liefhebbers uit Velsen goedkoop vervoer te verzekeren, waarvoor een aantal bussen zal worden afgehuurd. Uiteraard alleen bij vol doende belangstelling, zodat de jonge belangstellenden wordt verzocht zich tijdig aan te melden bij het kantoor van de VVV Velsen-IJmuiden aan het Marktplein in IJmuiden waar ook kaarten voor het festival verkrijgbaar zijn en bij de firma Spanjaard, Lan ge Nieuwstraat 501. Met Joop Huizinga als dirigent wordt vrijdag 5 juni door het christelijk jeugdkoor „De Goede Herder" uit IJmuiden een zanguitvoering gegeven in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan. Het programma voor dit concert ver meldt o.m. de canons „Cantate Do mino" en „Laten wij nu samen", een vaderlandse en een boerenpotpourri en „Een landelijke concertrepetitie" van Franz von Suppé. De pianobegeleiding is van mejuffrouw Jeanne van Asselt. Volgens een bekend spreekwoord worden komende gebeurtenissen door haar schaduwen vooraf gegaan, hetgeen ongetwijfeld ook geldt voor de volgende week te houden gemeen teraadsverkiezingen. De kandidaten van de verschillende politieke par tijen, die gaarne op een der zetels in de raad beslag zouden willen leggen, zijn al enige tijd min of meer actief bij hun pogingen, de burgerij door middel van spreekbeurten, pamfletten en ad vertenties van hun goede en idealis tische bedoeling te overtuigen. Niet elke kiezer reageert op dit alles even lauw, zoals het echtpaar uit Santpoort dat bereid is gebleken openlijk voor zijn politieke overtui ging uit te komen, ook al zijn deze dan enigszins tegenstrijdig van elkaar. Op deze wijze kan er nimmer van een saai huwelijk sprake zijn. De foto ont hult de politieke voorkeur van de „Hij" en de „Zij". Op uitnodiging van het bestuur van de toneelvereniging „Het Voetlicht" uit IJmuiden wordt de laatste toneelavond van dit seizoen thans verzorgd door het Velsens Bejaardentoneel. Mede omdat een aantal jeugdige leden van „Het Voetlicht" door de examens niet in staat is geweest aan de slotvoorstelling voor de donateurs mee te werken. Het Velsens Bejaardentoneel geeft al dus zaterdag 30 mei in het Hervormd Jeugdgebouw aan de Rembrandtlaan een opvoering van „Het huishouden van de kolonel", blijspel in vier bedrijven door J. Schouten. Onder regie van de heer J. van Baar is dit stuk al meer malen met groot succes in deze om geving gespeeld. Bij de Velsense politie zijn de volgen de voorwerpen als gevonden aangege ven: konijn, Lipssleutel, transistorra dio, regenbroek, tas met pantalon, auto sleutel, hond, kinder jack, portemonnee met inhoud, sleutel, trui, herenbril, da mesportemonnee met inhoud, armband je, boodschappentas met beursje, bloe- se en pakje sigaretten, babyschoentje, zonnekap voor bril, ring met zes sleu tels, tas met combinatietang en schroe- vedraaier, grammofoonplaat, regencape, handschoen, damespolshorloge, twee brillen in etui, herenpolshorloge, ring met steentjes, iongenshorloge, paar da messchoenen, bos sleutels, vier sleutels aan ring. Inlichtingen over deze voorwerpen kunnen dagelijks worden verkregen bij het hoofdbureau van politie in Velsen, waar zij elke dinsdag en vrijdag van 16.30 tot 17.30 uur eventueel zullen worden afgegeven. In Beverwijk bestonden de gevonden voorwerpen uit: vier doublé dameshor loges, zwarte knipparaplu, blauwe kin dertrui, etui met potloden en bril, en kele zonnebrillen, twee portemonnees, verpleegstersschort, grijze winterjas, dolkmes in schede, bruine jongensjas, gouden kinderring met steentje, jonge hazewindhond. Ook voor deze voorwer pen inlichtingen bij het politiebureau. De heer E. Tuin, magazijnmeester bij de n.v. „Panagro", welke onderne ming zoals bekend is belast met de bouw van de duizend woningen in Zeewijk, ontving destijds bij wijze van klein relatiegeschenk, kort na elkaar enige balpennen met reclame-opdruk, waardoor hij op het idee werd ge bracht dit schrijfgerei te gaan verza melen. Na enkele maanden had hij er al zoveel, waaronder uit Duitsland en Denemarken, dat een collega voor hem een muurkastje vervaardigde, waar zijn voorraad in kon worden opgebor gen. Deze verzameling breidde zich voortdurend uit, met als gevolg dat de heer Tuin in het magazijn aan de Orionweg thans reeds over meer dan vijfhonderd verschillende balpennen beschikt. En het eind hiervan is nog lang niet in zicht! Op de foto de heer Tuin met een deel van zijn verzame ling, waarbij een aantal sleutelhan gers, een vroegere hobby van hem. In het buurthuis „De Lichtboei" in Beverwijk wordt van vrijdag 29 tot en met zondag 31 mei een bazar met kin derkennis gehouden, waarvan de op brengst is bestemd voor een nieuw trefcentrum. Deze bazar omvat de ge bruikelijke attracties en verkoopstands en is respectievelijk geopend om 19, 10 en 12 uur.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 4