Frankrijk tegen vermindering van de bewapening NAVO WIL VEILIGHEIDSGESPREK m EERSTE KANTJE Sartre: „Vervolg ook mij" Parijs verbiedt Mao-beweging Theodorakis demonstreert in Rome [spaanplaat I Blauwe girokaart in diskrediet Bezetters van kweekschool 3 juni voor rechter morris wat een makkelijke verf Hollandse Nieuwe voor f 1,50 i" HET WEER Defecte schakelaar oorzaak mislukte vlucht Apollo-13 Sommige grote zaken besluiten tot weigering „Schone" benzine eind juni in Nederland Veerboot door ontsnapte patiënt vertraagd before you buy i AGENDA pagina 17 Verder in de krant BOEKEN BOETIEK See m 60e JAARGANG NUMMER 170 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN DONDERDAG 28 MEI 1970 Het woord is aan Dezelfde temperaturen Betogingen Autobedrijf KONING N.V. Haarlem: Barteljorisstraat.Tel. (023) 3126 55 Amsterdam: Leidsestraat, (bij Koningsplein), Tel. (020)2235 96 Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning DEN HAAG. In de loop vaii de och tend is de eerste Hollandse Nieuwe op straat gekomen. De prijzen zakten al snel van twee gulden tot één gulden vijftig. (Zie verder uasfina 5). IJmuider Courant Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post. f 1.13 per week Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Loog, onderdirecteur Samuel Johnson: Ronde getallen zijn altijd vals. (Door onze redacteur in Rome) ROME De voorjaarszitting van de NAVO-rninisterraad in Rome ein digde gisteravond met een communique, waarin de deelnemende landen verklaren bereid te zijn „verkennende gesprekken te beginnen met alle be- 1 angstellende partijen over alle vragen, die op de vrede betrekking hebben Deze gesprekken zouden als een van de belangrijkste thema s de Europese veiligheid en samenwerking hebben. den in het communiqué ondersteund en de hoop wordt uitgesproken op een goede afloop. Dat er scepsis over die afloop be staat, steken de leden die voor het eerst spreken van de DDR op elegante manier niet onder stoelen of banken. Ze vragen van de andere zijde aan de conferentie tafel deze besprekinser „niet te compro mitteren met het stellen van onaanvaard bare eisen" De Nederlandse delegatie met een aantal andere delegaties is niet hele maal gelukkig met de vage formulering, dat vrede moet berusten op het univer sele respect voor onder meer politieke on afhankelijkheid en territoriale integriteit De huidige tekst is een verwaterde ver sie van een duidelijke afwijzing van de zogenaamde Brezjnev-doctrine, die gebo ren werd uit het recente Russisch-Tsje- choslowaakse vriendschapsverdrag. Deze doctrine houdt in dat de Sovjet-Unie ge rechtigd is in de binnenlandse aangelegen heden van een land van het Warschau pact in te grijpen wanneer haar dit goed dunkt. Een openlijke stellingname tegen deze doctrine stuitte echter op tegenstand onder andere van de Franse delegatie. Met een driewerf „hoera" is woens dagmiddag in de Trawlerhaven van IJmuiden op het dek van de KW 123 „Holland" van rederij Arie Ouwe hand de eerste Hollandse Nieuwe van het nieuwe seizoen verwelkomd. Schipper Leen Dubbelaar van de KW 123 uit Katwijk had het klaar gespeeld om als eerste de nieuwe haring op Nederlandse bodem te brengen en van alle kanten zijn hem gelukwensen ten deel gevallen. In de ochtenduren nog was het niet zeker, wie de zege zou behalen, want de KW 144 „Cornells den Duik" poogde hem de loef af te steken. Even na twee uur een half uur na de KW 123 meerde de KW 144 in IJmuiden af Op deze foto wordt het eerste kantje op het dek geopend omringd door de 14-koppïge beman ning, reder A. Ouwehand jr. en de vrouwen van enige van de opvaren den. Volgens kenners ziet de nieuwe haring er „opperbest" uit. De „Hol land" voerde de maximum hoeveel heid van 10C kantjes aan, alsmede 138 kleine kistjes verse haring. De gezouten haring werd direct gelost en naar Katwijk vervoerd, waar zij vannacht om twaalf uur werd geveild. Uit het binnenland2, IS Buitenlands nieuws3, IS Wan Dag tot Dag3 Plaatselijk nieuws 5, 79, 11 Kunst 13 Radio en tv13 Weerrapport 17 Feuilleton 17 Beeldverhalen 17 Economisch nieuws19 Scheepsberichten 19 Beurs 19 Sport21 Luidsprekers 6 Deze krant bestaat uit vierentwintig pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot vrijdag avond: Opklaringen, maar tijdelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige wind uit westelijke richtingen. Weinig verandering in temperatuur. PARIJS (Reuter en AFP). In Parijs is vandaag tot diep in de nacht hevig ge vochten tussen studenten en, politie. De demonstranten eisen vrijlating van twee voormalige redacteuren van het blad „La Cause du Peuple", tegen wie de rechtbank in Parijs vandaag vonnis zal wijzen. Gisteren heeft de Franse regering de onmiddellijke ontbinding bevolen van de maoïstische beweging „Proletarisch Links". Volgens de regering is het doel van de radicale groep met wapens de macht in Frankrijk over te nemen. De Franse filosoof Jean Paul Sartre heeft gisteren voor de rechtbank getuigd in de zaak tegen Michel le Bris en Jean Pierre le Dantee, mede-redacteuren van het weekblad „La Cause du Peuple" („De zaak van het volk"), orgaan van de ver boden beweging. Sartre zei voor de rechtbank: „Het is een schandaal. Deze rechtszaak is onvol ledig; er waren drie redacteuren van „La Cause du Peuple" en maar twee moeten terechtstaan. Sinds ik redacteur ben, zijn drie van de vier publikaties in beslagge nomen en is men met een onderzoek naar „X" begonnen. Ik ben „X". Waarom word ik anders behandeld dan deze twee ver dachten." Sartre werd redacteur van het blad na dat Le Bris en Le Dantee werden gear resteerd. Volgens de Franse filosoof wer den zij gearresteerd wegens hun politieke overtuiging en niet wegens de inhoud van het blad. Sartre vervolgde dat de huidige ge welddadigheden in Frankrijk het ant woord zijn op het geweld van de maat schappij. Vóór hem legden twee paters een getuigenis af. Ook zij verklaarden dat „La Cause du Peuple" alleen maar on rechtvaardigheden in de maatschappij signaleert Zij drongen aan op vrijheid van drukpers. „Proletarisch Links" is een maoïstische beweging, die voornamelijk bestaat uit voormalige leden van de marxistisch- leninistische jeugdbeweging en van „de beweging van 22 maart" van Daniel Cohn-Bendit. Deze beide bewegingen zijn in juni 1968 opgeheven. Naar schatting telt „proletarisch links" ongeveer twee duizend strijdbare aanhangers. Een van de leiders is Alain Geismar, die ten tijde van de meirevolte secretaris generaal van de studentenbond was. „Proletarisch Links" stelt zich de acties van de verzetsstrijders uit de Tweede We reldoorlog ten voorbeeld. De beweging richt haar acties vooral tot het lompen- proletariaat, met ï.ame tot de immigran ten in de huurkazernes en de Parijse krotwijken. Behalve het communiqué werd door de NAVO-leden minus Frankrijk een verkla ring opgesteld met betrekking tot_ een wederzijdse en venwichtige verminde ring van strijdkrachten. De verklaring is voornamelijk aan het adres van de Sov jet-Unie gericht en zal door de Italiaan se regering aan de betrokken landen wor den verzonden. Het einde van de c_nf eren tie verliep in grote saamhorigheid, nadat aanvankelijk de meningsverschillen groter leken dan ze waren. Voor de Britten is er tenslotte de teleurstelling, dat in et communiqué niet direct wordt besloten tot het begin nen van de door hen gevraagde multila terale besprekingen over Europese veilig heid en coöperatie. Op het ogenblik is men nog in de fase van de bilaterale ge sprekken en de meerderheid van de deel genoten ziet nog geen reden voor ver gaande stappen. De Duitse bilaterale besprekingen wer- WASHINGTON (DPA). Het falen van twee kleine automatische schake laars in het verwarmingssysteem van 'n zuurstoftank in het dienstcompartiment van de Apollo-13 heeft kennelijk de ex plosie aan boord van dit ruimtevoertuig veroorzaakt. Dit heeft de commissie die een onderzoek naar de oorzaak van de ontploffing heeft ingesteld bekendge maakt. Het defect is vermoedelijk drie of vier dagen voor de start van de Apollo ont staan. Het veroorzaakte een kettingreac tie, waarbij enkele draden in de tank tot 500 graden werden verhit, het isolatiema teriaal doorbrandde en de zuurstof ont plofte. De beide schakelaars zouden het begeven hebben bij een aftellingsproef De Franse filosoof Jean-Paul Sartre laat bij zijn aankomst in het Parijse „Palais de Justice" de politie zijn papieren zien. In Rome en Milaan is gisteravond door ongeveer 10.000 jongeren gedemonstreerd tegen de NAVO. De betogingen waren georganiseerd door de communisten. De grootste menigte was bijeen op een plein in Rome waar het woord werd ge voerd door de Griekse componist Theo dorakis. Theodorakis, die een blindedarm opera tie zal moeten ondergaan zei dat de NAVO de organisatie is die het Griekse leger de wapens verschaft welke worden gebruikt om de vrijheid in dat land te onderdrukken. ADVERTENTIES Official dealer: v./h W ZWIER Bloemstraat 34 IJmuiden Tel. 15141 ZIE DE NIEUWSTE MODELLEN IN ONZE SHOWRUIMTE I Afm. 375x178 cm, dikten 10-16-20-25 I Afm. 375x178 cm, dikten 10-16-20-25 mm. Wegens fabriéksfoutjes alle dikten 30,— per plaat (bij partij aantrekkelijke korting). Tevens het goedkoopste adres voor Droomkeukens - R.V.S. bladen, Nylon vilttapijt en tegels. Sanitair, Hard- en zachtboard. Grote sortering Houtwandplaten. PESCHAR CASH CARRY - Tempeliersstraat 28 - Tel. 322937 (Van onze redactie economie) AMSTERDAM/ARNHEM. Na 1 juni accepteren de zaken van De Bijenkorf geen blauwe girokaarten meer. Albert Heijn besloot hiertoe al eerder. Verschil lende grote bedrijven, onder meer Vroom en Dreesmann en de Hema zullen waar schijnlijk nog volgen. Aanleiding is, dat men bij herhaling onregelmatigheden in de administraties tegenkomt als blauwe kaarten niet- of onvoldoende gedekt blij ken te zijn. Iedereen kan voor 2,50 een boekje met blauwe kaarten krijgen en er op los kopen, of hij voldoende saldo heeft of niet. Dat heeft tot veel klachten bij de politie geleid. Het warenhuis of de super markt stuurt de kaarten door naar de girodienst, waar de betalingsopdracht op voldoende saldo wordt gecontroleerd. Is het saldo te klein, dan wordt de kaart onder normale omstandigheden terugge stuurd naar degene, die hem uitgeschre ven heeft. De verkoper kan dan meestal fluiten naar zijn geld. Politie-instanties, die met deze kwestie veelvuldig te maken hebben gekregen, spreken onomwonden hun voorkeur uit voor het gebruik van de giro-betaal cheques, die, in navolging van de groene bank-betaalcheques, wél worden gegaran deerd (tot ƒ100). Bij de girodienst in Arnhem spreekt men van een overgangs verschijnsel, omdat de giro-betaalpas nog niet volledig is ingevoerd. Voor de niet- gegarandeerde blauwe kaarten is intus sen een speciaal toonbank-stempel ge schapen, dat iedere winkelier kan aan vragen en dat gratis wordt geleverd. Als de winkelier een blauwe kaart van dat stempel voorziet, krijgt de kaart een speciale behandeling. Blijkt het saldo on toereikend, dan wordt de rekening van de uitschrijver meteen geblokkeerd. De kaart wordt daarna een maand apart ge houden. Is er dan nog niet voldoende saldo, dan krijgt de winkelier voor wie de betaling is bestemd en wiens naam op de blauwe kaart als begunstigde staat vermeld, de kaart toegestuurd. Hij heeft dan in ieder geval een soort schuldbekentenis van de uitschrijver in handen Als er van dat toonbankstempel gebruik wordt gemaakt, wordt fraude voorkomen, aldus de giro dienst. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Op woensdag 3 juni, 's morgens om kwart voor elf, komt de eerste deelnemer aan de bezetting van de Beverwijkse kweekschool voor de politie rechter in Haarlem. Er staan voor die dag tien bezetters op de rol. Zoals bekend zullen 108 mensen terecht moeten staan die hebben deelgenomen aan de bezetting van de kweekschool in januari en daarmee artikel 138 van het Wetboek van Strafrecht hebben overtre den. Bij de tien eersten wier zaak wordt behandeld, bevindt zich de heer C Berg huis. raadslid voor de C.P.N en beheerder van het vrijetijdscentrum „De Slof" dat sedert de bezetting ook centrum is gewor den van de Alternatieve Pedagogische Academie. Een opvallende bijzonderheid is, dat het raadslid juist moet voorkomen op de dag van de raadsverkiezingen. Hij staat als eerste op de lijst van de C.P.N. Hij behoort tot de buitenstaanders die zich bij het ontruimen van de school door de politie hebben laten arresteren. Voor het overige komen woensdag bijna alle maal studenten van de kweekschool aan de beurt. DEN HAAG. Het hoofdkantoor van Chevron in Den Haag heeft vandaag mee gedeeld dat eind juni in Nederland „scho ne" benzine op de markt zal worden ge bracht. De klopvastheid blijft hetzelfde en de prijzen eveneens. De test met Europese auto-motoren is positief uitgevallen. In de VS' is Chevron al eerder tot de verkoop van „schone" benzine overgegaan. Het nieuwe type benzine, aldus Chevron, heeft een aan zienlijk lager luchtverontreinigend effect als het huidige produkt, vooral voor wat betreft de emissie van koolmonoxyde. AMELAND. Een ontsnapte patiënt van de psychiatrische inrichting in Fra- neker is er de oorzaak van geweest dat de veerboot Holwerd-Ameland grote ver traging heeft opgelopen. Op Ameland hield hij zich verstopt. Woensdag gaf hij zich aan bij de poli tie. Hij werd op de boot naar het vaste land gezet, maar daar maakte hij amok. Hij sprong zelfs overboord. Met een andere boot is hij tenslotte naar de wal gebracht. Bij zijn gedragin gen had hij verwondingen opgelopen. ADVERTENTIES UNIEKE COLLEKTIE Seks maand weekbladen' ook films Kijkt U vrijblijvend Ruime parkeergelegenheid Amsterdamsevaart 70 Haarlem Uitgebreide sortering dames- heren- en kinder-suède- nappa-en lamsvachtjassen. Dames-en heren- suède- en nappa pantalons. Pigskin sports-coats.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1