VVD-Kamerlid valt mét PvdA en D'66 minister Rooi vink aan Protest tegen uitlatingen prof. Belinfante Amsterdamse raad met Oostlijn akkoord I Meer openheid in staatszaken nodig Nederlanders zijn bijzonder tolerant Eind 1970 in heel Nederland stereo \}cadzan^ Reünie oud-verzetsstrijders PBO MOET DEMOCRATISCHER WORDEN Pyromaan actief in Alkmaar Pijpleidingen in Zuid-Holland ondergaan test Kaapverdianen krijgen mogelijk toch werk COMMISSIE BIESHEUVEL PRINS CLAUS IN TELEVISIE-INTERVIEW: Gezinnen de dupe van failliet bouwbedrijf BADNIEUWS DONDERDAG 28 MET 1970 2 DO VOOR MODERNE SUÈDE-, NAPPA- en LEDEREN KLEDING Roofoverval opgelost wie jam koopt wt proeven Kabouters opgebracht Extra ruimte 2000 Protesten Grote Houtstraat 26-30 Haarlem 4 MR. A. GEURTSEN (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM. Het instituut voor Neerlandistiek van de Amsterdamse uni versiteit heeft in een open brief aan de rector-magnificus van de universiteit, prof. mr. A. D. Belinfante, krachtig ge protesteerd tegen zijn opmerkingen dat met name aan het instituut voor Neer landistiek de onderwijssituatie slecht zou zijn en dat niet enkel ten gevolge van de sinds jaren bestaande zeer ern stige onderbezetting. Wij tekenen hierbij krachtig protest aan tegen de onjuiste weergave van de situatie aan ons instituut, gegeven als voorbeeld van wat u een „deplorabele" toestand van de universiteit noemt", al dus de brief, die is ondertekend door het algemeen bestuur van het instituut. „In werkelijkheid is in het afgelopen jaar, ondanks de zeer onvoldoende huis vesting en het uitzonderlijk grote perso neelstekort, in de beste atmosfeer ge werkt, met betere resultaten dan voor heen het geval was", zo vervolgt de brief. „Wij zijn ernstig bezorgd voor de re percussies die uw voorstelling van za ken kan hebben voor de toekomstmoge lijkheden van de docenten en studenten. Wij zijn van mening dat uiterst onzorg vuldig is gehandeld met hun belangen". DEN HAAG. Door een amendement heeft het V.VJD.-Kamerlid Geurtsen gis teren de confessionele fracties tegen zich in het harnas gejaagd en minister Rool- vink voor een duidelijk dilemma ge plaatst. Aanvankelijk zag het er gisteren zelfs naar uit dat minister Roolvink zijn voorstel tot wijziging van de wet op de bedrijfsorganisatie (PBO) zou intrekken. Maar na een kort beraad met enkele leden van de K.V.P. en A.R.P. na afloop van de vergadering gisteren bleek de be windsman een tussenoplossing te hebben gevonden, waarmee hij hoopt een drei gende nederlaag te voorkomen. Mr. Geurtsen, die in totaal maar liefst 21 amendementen had ingediend, zorg de voor de opwinding door met een amen dement medeondertekend door de Ka merleden Sake van der Ploeg (P.v.d.A.) en Nypels (D'66) te proberen vrije verkiezingen van het bestuur van een pro- duktschap of bedrijfschap te laten in voeren. „Het wetsontwerp is alleen aan vaardbaar als deze democratiseringsvoor- stellen worden aanvaard", z o betoogde hij. Vooral de heren Kikkert (C.H.U.), Brouwer (K.V.P.) en Boersma (A.R.P.) bleken niets voor vrije verkiezingen door alle betrokkenen te voelen. Zij sloten zich daarbij aan bij het standpunt van de SER, die eveneens deze vrije verkie zingen heeft afgewezen. Met name de he ren Kikkert en Brouwer waren van me ning dat mr. Geurtsen niet consequent was omdat hij datzelfde niet wil voor de Sociaal-Economische Raad, immers ge vormd wordt door aangewezen Kroon-, werknemers- en werkgeversleden. Minister Roolvink was met deze wets wijziging gekomen om, op basis van het SER-advies van begin 1966, een nieuwe stimulans te geven ten gunste van de ADVERTENTIE Zijlstr. 29 Haarlem Telef. 0 23 31 07 66 HEDEN WEER GROTE VOORRAAD LAKJASSEN ook voor de kleintjes. AMSTERDAM De Amsterdamse gemeenteraad is woensdagavond laat akkoord gegaan met de aanleg van de Oostlijn van het stadsspoor. Alleen de vier leden van de PSP-fraetie, mevrouw Baank (onafhankelijk) en de BP'er Fontani stemden tegen de voordracht van B. en W., waarin werd gevraagd het tracé van de lijn vast te stellen en voor de uitvoering een krediet van 405 miljoen te verlenen. Een motie van de PSP om het voorstel aan te houden kreeg geen steun. Het rijk heeft voor de 18 kilometer lange Oostlijn, die van het Centraal Station via Nieuwmarkt, Weesperstraat, Wibautstraat en Amstelstation naar de Bijlmer zal lo pen, een bijdrage van 195 miljoen toege zegd, die over de periode 1970-'76 zal worden verdeeld. De belangrijke beslissing viel na een langdurig debat waarbij het gemeente bestuur critische vragen rond de metro- bouw kreeg te beantwoorden. VVD-fractie- leider Jacobse had critiek op degenen die meenden dat de beslissing over de Oost lijn niet door de huidige maar door de nieuwe raad genomen diende te worden. Hij zei dat het principebesluit over de stadsspoorweg reeds twee jaar geleden was gevallen en er duizenden Amsterdammers zouden worden gedupeerd als men de klok wilde terugdraaien. (Van onze correspondent) BREDA. De roofoverval op de AMRO-bank in Goirle op 10 november vorig jaar gepleegd, waarbij 95.000 werd buitgemaakt is opgelost. Van de zes daders en medeplichtigen zitten er momenteel vijf in de gevangenis. Al het geld is opgemaakt. ADVERTENTIE NEEMT VAKER ZWAARDEMAKER zonder kleurstof en conserveermiddel PBO. Zo zouden zogenaamde „lichte schappen" (met minder vergaande be voegdheden dan de bestaande bedrijf- en produktschappen en bedrijfscommissies, samenwerkingsorganisaties van werkge vers en werknemers) kunnen worden in gesteld. Verder wordt in dit voorstel, naast wat meer technische wijzigingen, de openbaarheid van de vergaderingen beter geregeld. „Er is geen bezwaar tegen de uitbrei ding van de mogelijkheden", zo betoog de mr. Geurtsen, „maar dan alleen als aan de ondemocratische structuur van de PBO een einde wordt gemaakt. Van de huidige situatie kan op zijn best gezegd worden dat het een elite-democratie is, waarbij een soort census-kiesrecht is ge bonden aan de eis van lidmaatschap van een als representatief erkende organisa tie. Maar zelfs dat geeft een te gunstig beeld". „Elke dag zou ik willen werken aan verbreding van de democratie", aldus sloot de vakbondsleider Van der Ploeg zich bij de heer Geurtsen aan. Hij ver onderstelde dat de tegenstand van de confessionelen te verklaren is uit het feit dat de confessionele bonden nu over-ver- tegenwoordigd zijn in de besturen. „De algemene organisaties hebben om de lie ve vrede ingestemd met bijvoorbeeld een 2-2-2-verdeling, maar als er werkelijke verkiezingen zouden zijn, dan wordt de vérhouding misschien wel 4-1-1 ten gunste van de algemene organisaties, meende het socialistische Kamerlid. „Ik behoor niet tot degenen die menen dat vrije ver- keizingen het einde betekenen van de PBO." De debatten worden nog voortgezet. (Van onze correspondent) ALKMAAR. In Alkmaar is momen teel een pyromaan actief. Gisteren en vanochtend stichtte hij vier branden, die doordat ze tijdig werden ontdekt beperkt konden worden gehouden. Gisterochtend stichtte de pyromaan op zeven plaatsen brand in het gebouw van de Kamer van Koophandel in Alkmaar. Er werd grote schade aangericht. Vanmorgen moest de brandweer drie maal achtereen uitrukken naar branden die aangestoken waren. In de afgelopen weken zijn in Alkmaar al meer branden geweest, waarbij als oorzaak werd ge dacht aan een pyromaan. AMSTERDAM De Amsterdamse politie heeft woensdagavond zes leden van de zogenoemde „auto-eliminatie- dienst" van de hoofdstedelijke kabouteis aangehouden en tegen hen proces-ver baal opgemaakt wegens belemmering van het verkeer. Na afloop van de raadszitting hadden de kabouters bij de uitgang van het stadhuis verhinderd dat de raadsleden met hun auto naar bui ten reden. Zij waren op de rijweg gaan zitten. Nadat proces-verbaal was opge maakt zijn de kabouters vrijgelaten. Koningin Juliana woonde in het Amsterdamse RAI-congrescentrum een herdenkingsbijeenkomst bij van de internationale unie van organisa ties van oud-verzetsstrijders. Zij ont moette onder meer Simon Wies enthal (links), de man die Eichmann en Stangl opspoorde. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De hogedruk-transport- leidingen voor aardgas, aardolie- en che mische produkten in Zuid-Holland moe ten met het oog op nieuwe inzichten in zake de veiligheidseisen hieraan worden getoetst. Deze enigszins alarmerende fei ten staan in het verslag, dat Gedeputeer de Staten aan Provinciale Staten hebben uitgebracht over de gang van zaken in 1969. Deze hogedrukleidingen, waarvan sinds 1965 enige honderden kilometers in Zuid- Holland zijn gelegd, waarvan de diame ter soms 900 millimeter is en waarin dik wijls een druk heerst van 100 atmosferen, kruisen vaak boezemwateren en kaden, kanalen, polderwatergangen, wegen, ri vieren, hoofd- en binnenwaterkeringen. De leidingen moeten met het oog op de grote belangen die hiervan afhangen, vol doende beveiligd zijn tegen explosies en lekkages. Ervaring met een en ander was des tijds nog niet opgedaan en men beschikte slechts over de Amerikaanse veiligheids normen. Studiegroepen (gasclubs ge naamd) hebben sindsdien onderzoeken in gesteld en richtlijnen opgesteld, die in 1968 werden gebundeld in de zogenoemde pijpleidingcode. Nu zal worden nagegagn, of de hoge drukleidingen aan de pijpleidingcódè vol doen. Gedeputeerde Staten geloven, dat er weinig reden tot ongerustheid behoeft te bestaan, omdat de vroeger gestelde eisen ook zwaar waren, soms zelfs zwaar der dan die nu gelden. Niettemin zal men met spoed de nodige tests uitvoeren, waarbij natuurlijk de zwakste punten het eerst aan bod komen. Het werk zal op zijn minst enige maanden duren. HILVERSUM. Minister Polak van Justitie heeft woensdagavond in het NOS-radioprogramma „Cosa Nostra" ge zegd dat alsnog zal worden bezien of in Nederland werk kan worden gevonden voor de 45 bewoners van de onder Por tugees beheer staande Kaap Verdische Eilanden, die Nederland moeten verla ten, omdat zij niet beschikken over een verblijfsvergunning. Vooralsnog blijft het uitwijzingsbevel van kracht. De Portugezen hebben in Lissabon langs legale weg wel uitreispapieren verkregen, maar hebben daarna niet meer gewacht op een verblijfsvergunning. De minister zei in het radio-programma, dat hem geen andere mogelijkheid open stond dan de Portugezen uit te wijzen. De werkgroep-Rotterdam van de dr. Eduardo Mondlane stichting had, zoals wij berichtten, het besluit van de minis ter in strijd genoemd met het beginsel van medemenselijkheid en fatsoen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Commissie-Bies heuvel, die door de regering is ingesteld om advies uit te brengen over een ver betering van de overheidsvoorlichting, wil overheidsdocumenten openbaar maken en meer openheid betrachten in de voorlich ting over zaken die de overheid onder zich heeft. De commissie zal de regering binnenkort een wetsontwerp voorleggen waarin deze openbaarheid wordt geregeld. Alleen voor staatsstukken, die vanwege het algemeen belang geheim moeten blij ven, zal een uitzondering kunnen worden gemaakt. De commissie zal haar rapport begin juni aan de minister-president aanbieden. Zij doet in haar rapport een aantal aan bevelingen ter verbetering van de over heidsvoorlichting, men spreekt zich uit tegen de benoeming van een aparte mi nister voor deze taak, omdat een dergelijke politieke functionaris nooit volledig objec tief informatie zal kunnen verstrekken. Wel is er een minderheid in de commissie die voorstander is van een apart staats secretariaat voor voorlichtingszaken, dat onder verantwoordelijkheid van de mi- nister-president zal moeten functioneren. Op het ogenblik is de RVD met deze zaken belast. In het rapport kant de commissie zich tegen voortzetting van de overheidsuitzen- dingen in radio en televisie. Zij vindt dit beslag van de overheid op zendtijd in principe fout, maar wil wel zendtijd ter beschikking stellen ingeval de regering die dringend nodig heeft. De NOS (Neder landse Omroep Stichting) zou daartoe zijn medewerking moeten geven. De commissie wil af van het recht van de Tweede Kamer om regeringsvoorstellen en mededelingen te ontvangen voordat zij aan de openbaarheid worden prijsgegeven. Door dit pnmeurrecht, dat overigens ner gens wettelijk is vastgelegd, wordt de pu- blikatie van staatsstukken vaak onnodig (Van onze correspondent) HILVERSUM. Prins Claus is van mening, dat „als het erop aankomt" de Nederlanders bijzonder tolerant zijn. Weliswaar gaan ze ook de straat op om te vechten, aldus de prins en dan vallen er soms brokken, „maar ik zou dit niet als onverdraagzaam willen zien." Prins Claus zei dit in het NOS-televisieprogramma „Persoonlijk", dat woensdagavond werd uitgezonden. Bepaalde veranderingen zou ook de prins zelf graag sneller doorge voerd willen zien. Voorbeelden daarvan zei hij niet te kunnen geven in verband met de hem opgelegde constitutionele be perkingen, die hij soms als hinderlijk er vaart, „maar ik zie volkomen in dat het in een constitutionele monarchie niet an ders kan." De prins zei voorts te menen dat men de mogelijkheden van leden van het Ko ninklijk Huis meer zou kunnen gebrui ken. Hij en de andere leden van het Ko ninklijk Huis voelen zich bovendien ge wone staatsburgers. Gedurende bijna 40 minuten beantwoordde prins Claus in de laatste uitzending van dit programma vragen van de journalisten W. L. Brugs- ma en H. W. Sandberg, respectievelijk hoofdredacteur van de Haagse Post en van Het Parool. Gevraagd of de Neder landers jegens hem onderdanig zijn, ant woordde de prins: „Ik geloof niet dat er veel Nederlanders onderdanig zijn. Een van de kenmerken van de Nederlander is juist dat hij dat niet is. Maar iedereen is bijzonder vriendelijk, aardig en hoffe lijk." Gevraagd of de prins niet het gevoel heeft veroordeeld te zijn om met de „establishment" contact te hebben en daardoor afgesneden te zijn van de be volking, antwoordde de prins dat er tal loze mogelijkheden zijn om contact te hebben met die mensen die niet tot die zogenoemde establishment behoren. Hij wees op zijn contact met avant-gardisten en kunstenaars waaruit hij geleerd had over de denkwijze van deze jonge men sen. Op de vraag of hij het gevoel heeft dat zijn talenten en capaciteiten in voldoende mate gebruikt worden, aptwoordde de prins: „Je kunt natuurlijk aan zelfover schatting lijden of je kunt je eigen kwali teiten hoger schatten dan ze in werkelijk- PRINS CLAUS heid kunneft zijn, maar ik heb soms het gevoel, heel eerlijk, dat men van ons mis schien meer gebruik kan maken." Er is volgens de prins nog extra-ruimte om meer activiteiten te ontplooien. Wan neer hij straks prins-gemaal zal zijn, is hij niet bevreesd dat zijn „speelruimte" beperkt zal worden. „In de eerste plaats hoop ik dat dit evenement nog heel lang op zich zal laten wachten. Ten tweede: als ik naar mijn schoonvader kijk, dan heb ik het gevoel dat hij in zijn mogelijk heden vreselijk beperkt is door het feit dat hij de man is van de koningin". Hij zei verder zijn functie niet als een ornament van de kroon te zien: „Ik ge loof niet dat wij in deze tijd met een ornament verder kunnen gaan. Dat is misschien in het verleden gedeeltelijk zo geweest. Maar voor de toekomst zeker niet." Refererend aan een Engelse publikarie werd gevraagd of iemand een heel leven lang toegewijd kan zijn aan wat in wezen „een onbaan" werd genoemd. Prins Claus: „Onbaan zou ik overdreven vinden. Ik zou het wel kunnen onderschrijven als u zei „een heel zware baan". Dan bedoel ik niet mijn persoonlijke baan, maar een baan als u het dan baan wilt noemen van een koningin, ook van mijn vrouw." Als je de gelegenheid krijgt een bijzonder zware baan goed te doen, ver schaft dat ook een bijzondere voldoening, aldus de prins. Kan de democratisering halt houden voor het Koninklijk Huis of zal die ook het Koninklijk Huis zelf betreffen? En vrat zijn daarvan de consequenties? Prins Claus: „Wilt u inspraak op Soestdijk of hoe bedoelt u dat?" Een van de vraagstel lers antwoordde, dat met democratisering vaak wordt bedoeld de wens dat leden van het Koninklijk Huis zich meer als „gewone mensen" zullen gedragen. Prins Claus: „Ik kan u geruststellen. Ik geloof dat we ons precies zo gedragen als de gemiddelde Nederlander. Ik geloof dat er geen enkel verschil is.Goed, wij rijden een keer per jaar als er geen huwelijk is in de gouden koets. Maar in het al gemeen voelen wij ons als een heel ge wone staatsburger." Hoopt de prins dat zijn oudste zoon naar schatting niet voor het jaar 2000 op de troon zal komen of denkt hij dat dit in de wereld van dan niet meer nodig is? Een Amerikaanse uitspraak citerend zei de pirins: „Je moet niet zo veel kijken naar het jaar 2000, je moet het nu doen. En alles wat we nu goed doen, is ook goed in het jaar 2000. Alles wat we nu ver keerd doen, is ook verkeerd in het jaar 2000. Wij proberen dus onze kinderen, vooral onze oudste zoon, zo op te voeden dat hij als het moet de functie kan over nemen. Maar hoe de maatschappij in Ne derland zich zal ontwikkelen, en of er voor hem nog plaats zal zijn, is natuur lijk volkomen open." Over de opschudding bij zijn komst in Nederland zei de prins tenslotte dat hij, voor zichzelf sprekend, zich volkomen op genomen voelt in het Nederlandse volk. „Maar ja, ik kan natuurlijk niet spreken namens diegenen die hierover, toen of nu, een andere mening zijn toegedaan. Voor mijzelf is het een heel duidelijke kwestie. Ik voel mij hier thuis, dit is mijn land." Over ruimtelijke ordening merkte prins Claus op dat dit een breder begrip is dan de meeste mensen denken. Economische groei is geen dogma meer zoals vroeger toen het jaarlijkse groeipercentage per se werd geboekt als succes van de nationale economie. Met de negatieve bijverschijn selen als lucht- en waterverontreiniging en lawaai werd vroeger geen rekening gehouden. „We zouden tot een evenwich tiger ontwikkeling kunnen komen", aldus prins Claus, „indien ook deze moeilijk in geld te kwantificeren produktiefactoren mede in de calculatie zouden worden be trokken. Hoewel we niet achter mogen blijven in de economische groei zal in alle beslissingen de prioriteit moeten wor den gegeven aan de leefbaarheid." Hij pleitte voor een internationale plan ning, die naar zijn mening met grote spoed moet worden doorgevoerd. Op een vraag of de ruimtelijke orde ning te bedenken is zonder een bewuste bevolkingspolitiek antwoordde de prins: „Het gaat om de manier waarop. De be volking zou zo opgevoed dienen te wor den dat iedereen beseft dat het zo niet langer kan. Maar u begrijpt dat het voor mij moeilijk is daarover te praten als vader van drie kinderen." Prins Claus betreurt het, dat het naar aanleiding van bepaalde industriële ves tigingen s oms tot openbare protesten komt omdat de inspraak van de bevol king al door ervaring en praktijk geac cepteerd zou moeten zijn. „Maar ik kan mij goed voorstellen dat de bevolking iets gaat ondernemen." Hij juicht het toe, dat hieruit een begin van bewustwording spreekt voor de problemen van de milieu vervuiling. De prins vindt dat hij gedurende zijn verblijf van vijf jaar in Nederland wel een representatief beeld van het land heeft gekregen. Hij heeft niet het gevoel dat er tijdens de vele werkbezoeken een muur is tussen hem en de werkelijkheid. „Misschien is dat even aan het begin van een gesprek, maar het komt er ge loof ik op aan hoe je optreedt en hoe je de vragen stelt." vertraagd. Ook wil de commissie af van de gewoonte informatie op te houden zolang de Kamer geen antwoord heeft gekregen op schriftelijk gestelde vragen over een bepaalde kwestie. Aangenomen wordt dat de minister-president het rapport zal voor leggen aan de voorlichtingsraad die wordt gevormd door de voorlichtingsfunctiona rissen van de verschillende departementen, om advies over de uitvoerbaarheid van de voorstellen. (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG Eind 1970 zal in heel Nederland ontvangst mogelijk zijn van stereofonische radioprogramma's. Ne derland is dan een van de eerste landen waar dit mogelijk is. Aldus meldt het personeelsorgaan van de PTT „Aange tekend". Het wachten is nog op het geschikt maken van de FM-zenders in de Wie- ringermeer voor stereo-uitzendingen. In 1963 werd begonnen met het voor stereo- fonie bruikbaar maken van de zender Lopik. In 1969 volgden Markelo, Smilde en Goes. Onlangs kwamen hierbij de FM-zenders van Roermond en Hulsberg. STADSKANAAL. Door het faillisse ment van het bouwbedrijf NV Emro in Assen zijn veertig gezinnen in moeilijk heden gekomen. Voor zestien geiznnen betekent het een schade van in totaal 150.000. In Stadskanaal kunnen nu zes tien woningen niet worden afgebouwd. De dubbele woningen zouden 26 mei gereed zijn. In 1968 moesten de kopers van deze woningen bij het tekenen van het koopcontract 5000 betalen. De di recteur en enige aandeelhouder, de heer W. Fopma uit Dwingelo, verzekerde toen dat in november 1969 de woningen zou den worden opgeleverd. Tijdens de bouw moesten de toekomstige eigenaars her haaldelijk komen kijken om erop toe te zien dat de woningen werden gebouwd volgens hun wensen. Het was echter anders. Muren moes ten weer worden afgebroken omdat er twee soorten stenen voor waren gebruikt. Ook de fundering van de garages was niet in overeenstemming met de wensen van de bewoners. Door dit bouwsChandaal zijn enkele ko pers niet alleen financieel maar ook in ander opzicht gedupeerd. Omdat zij hun andere woning reeds hadden opgezegd. Zelfs moesten huwelijken worden uitge steld. De kopers hebben nu besloten met be hulp van bouwvakkers, die in hun vrije tijd wat willen bijverdienen, de woningen af te bouwen. ADVERTENTIE Zojuist ontvangen van Nina Ricci, badkostuums voor grotere maten. Maat 42 t/m 48. Perfecte pasvorm. Uw vakantie-genot is nu pas 100%.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2