NOS en voetbal Cambodja remt Vietnam-schema van Nixon LAIRD: „TEGENSLAGEN BIJ TERUGTREKKEN" Meer militaire bijstand voor Cambodja Spoedig formele beslissing Minister Scheel juni naar Moskou Processen geëist tegen contra-revolutionairen Hoge rechters in Praag ontslagen Manifest van Britse socialisten Wilsons economische wonder in de verkiezingsetalage Opheffingsuitverkoop Extra verlaagde prijzen FRANKEN's SCHOENENMAGAZIJN Arrestaties in Russisch leger Kippen zonder veren J 10% DONDERDAG 28 MEI 1970 Bombardement Volgens ondergrondse pers in Sovjet-Unie: Uit de schaduw (Door onze redacteur in Londen) LONDEN Zoals te verwachten was prijkt als aantrekkelijkste artikel in Labours verkiezingsetalage de opgetuigde betalingsbalans die nu ein delijk een overschot van ruim 4miljard gulden toont. Na veel pijn heeft de Britse socialistische regering het van de Tories in 1964 geërfde tekort van acht miljard gulden weggewerkt. Hierdoor ligt de weg nu voor Labours lang voorspelde opgang open. Namelijk grotere produktiviteit door grotere investeringen, verdergaande industriële reorganisatie en planning. NOG ENKELE WEKEN Recept ANEGANG 5 V erwezenlijking Onderwijs KREUKEL HANDTASSEN Het traditionele zondagse radio- en t.v.-genot van miljoenen voetballiefheb bers is in gevaar, nu een conflict is ont staan tussen de NOS en de K.N.V.B. over de prijs van de reproduktie-vergunning die de gezamenlijke omroepen moeten betalen aan de K.N.V.B. Volgens mededelingen van de NOS eist de K.N.V.B. voor het komende seizoen een half miljoen gulden méér dan tot dusver werd betaald en „dat kan de NOS onmogelijk opbrengen", werd er bijge voegd. De kwestie is in het stadium van harde onderhandelingen gekomen en zo is de voetballiefhebber-thuis de inzet ge worden van een strikt zakelijke trans actie, die geheel en al het karakter heeft aangenomen van het commerciële loven en bieden om een winstgevend object. De voetbalsport is nu eenmaal een amusementsbedrijf geworden, waarin miljoenen worden omgezet en waarin de keiharde regels gelden die ook in andere sectoren van het betaalde amusement van kracht zijn. Sinds voetballen in Neder land ook een beroep is geworden, ont komt men niet aan het feit dat financiële belangen voorrang nemen boven spor tieve. Men kan zich troosten met de over weging, dat de kwaliteit van het beroeps voetbal in ons land zich tot internationaal niveau heeft opgewerkt en dat de zake lijke exploitatie van het voetbal, waartoe de clubs en de bond gedwongen zijn, de belangstelling voor deze sport met spron gen heeft doen toenemen. De K.N.V.B. moet zich voortdurend realiseren dat hij een zakelijke instelling is geworden, waarvan een strikt commer cieel beleid wordt geëist. De communica tiemiddelen die oorspronkelijk de sport als een terrein van vrije nieuwsgaring konden beschouwen, worden nu gecon fronteerd met het feit dat zij niet langer alleen maar een stimulans voor de sport belangstelling vormen, maar ook een belemmering zijn geworden voor de zo efficiënt mogelijke exploitatie der „voet balvoorstellingen". Radio en televisie kunnen door hun aanwezigheid op de ter reinen de verkoop van toegangskaarten reduceren en moeten in ruil voor de schade, die zij op deze manier aan de clubs toebrengen, betalen. Een redelijke vergoeding, door de NOS aan de K.N.V.B. te betalen, kan het even wicht in de wederzijdse belangenverhou- ding bewaren. De NOS is weliswaar niet afhankelijk van de publieke belangstel ling wat haar inkomsten betreft, maar aangezien zij een samenwerkingsorgaan van de omroepen is en de omroepen va riabele inkomsten hebben van hun con- tribuenten, zou men kunnen stellen dat een goede service van de NOS aan het luisterend en kijkend publiek voor de omroepen een financieel belang vormt. Maar wat is een redelijke vergoeding? Men krijgt de indruk dat de K.N.V.B. met opzet te hogë bedragen eist, terwijl de NOS zich armer houdt dan zij in wer kelijkheid is. Daaruit ontstaat het loven en bieden, met op de achtergrond de dreiging voor de voetballief hebber-kijker luisteraar dat hij zijn zondagse amuse ment in de huiselijke kring zal moeten missen. Het is niet sportief van de NOS, dit dreigement als een opwarmertje via haar eigen communicatiemiddel te ge bruiken. Het is immers ondenkbaar dat de onderhandelingen over de prijs voor de voetbaluitzendingen zouden eindigen met een breuk en dat de NOS voortaan geen aandacht meer zou besteden aan het professionele voetbal. Zij kan zich een voudig niet veroorloven, de miljoenen luisteraars en kijkers in de kou te zetten. Aan de andere kant zal de K.N.V.B. zich wel realiseren dat de radio en de t.v. niet alleen concurrentie, maar ook medewer king bieden. De propaganda die van de radio- en t.v.-uitzendingen over voetbal uitgaat, levert de clubs ongetwijfeld meer j ,/jleef lllllp bezoekers aan de velden op. Radio en t.v. bedrijven bovendien niet alleen op zon dag. maar ook bij alle mogelijke andere gelegenheden voetbalpropaganda. Zij brengen spelers voor de microfoon en de camera, laten hele elftallen in een quiz opdraven en zorgen voor de weergave van de entourage, die het professionele voetbal nodig heeft om populair te wor den en te blijven. Aan weerszijden van de onderhandelingstafel zal dan ook wel terdege worden beseft, welke gezamen lijke belangen op het spel staan. Mis schien denken de partijen dan ook nog even aan de morele verplichting, die bei de dragen tegenover miljoenen consu menten van het voetbalamusement. WASHINGTON (Reuter) De Verenigde Staten zullen zich houden aan het door Nixon aangekondigde schema om vóór 1 mei volgend jaar 150.000 militairen uit Vietnam terug te trekken Misschien zal dit zelfs al eerder voltooid zijn, zo heeft de Amerikaanse minister van Defensie, Meivin Laird, op een bijeenkomst van militaire organisaties van het mi nisterie van Defensie verklaard. De minister is overigens van oordeel, dat er „enige tegenslagen" zullen zijn. Volgens hem dringen de VS er op aan, dat Aziatische landen verantwoordelijk heid nemen voor de strijd te land in In- do-China. Daarvoor zouden zij echter de Amerikaanse steun ter zee en in de lucht moeten hebben, terwijl de VS voorts voor meer opleidingsmogelijkheden en moder ne wapens zouden moeten zorgen. De woordvoerder van het Pentagon deelde later mee, dat er geen plannen zijn voor het terugtrekken van grote aan tallen militairen vóór het einde van juni. wanneer het Amerikaanse militaire optre den in Cambodja zal eindigen. Dit bete kent een opschorting van tweeëneenhaive maand in het terugtrekkingsschema. Functionarissen van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heb ben laten doorschemeren, dat de bijna 30 miljoen gulden aan militaire bijstand voor Cambodja niet het absolute plafond behoeft te zijn. Zij meenden, dat buiten dit dinsdag bekendgemaakte hulpprogram om extra wapens en militaire uitrustin gen via het Zuidvietnamese leger naar het bewind in Pnom Penh overgeheveld zouden kunnen worden en dat dit ver moedélijk in feite al gebeurde. Tot dusver hebben de Verenigde Sta ten officieel steeds verzoeken van Cam bodja om grootscheepse militaire hulp van de hanid gewezen en de senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen reageerde onlangs met critiek toen de regering bekendmaakte, dat zij Pnom Penh op beperkte schaal aan wapens heeft geholpen. Senator Fulbright heeft het Witte Huis ervan beschuldigd, dat het de voorge schreven procedure heeft omgedraaid door generaal Lon Nol eerst wapens te ver strekken het zouden voornamelijk op de Vietcong buitgemaakte geweren zijn geweest en pas daarna het parlement op de hoogte te stellen. Twee Amerikaanse jachtbommenwer pers van het type Phantom hebben deze week maandag Noord-Vietnam gebom bardeerd. De resultaten van het bombardement zijn niet bekend, al dus een woordvoerder. Volgens hem ge beurde de aanval op ongeveer 100 km ten noordwesten van Dong Hoi, dat 80 km ten noorden van de grens tussen Zuid- en Noord-Vietnam ligt. Het was de 60ste luchtaanval na het staken van de Amerikaanse bombarde menten op 1 november 1968. De Belgische televisieploeg die sinds 25 maart in het noorden van Laos werd ver mist is behouden en in goede gezondheid in Loeang Prabang aangekomen. Dit heeft het Franse Persbureau AFP in goed ingelichte kringen in Vientiane ver nomen. De vier verslaggevers en technici zul len vandaag per vliegtuig naar Vientia ne reizen en vandaar zo spoedig moge lijk naar België vertrekken. Cambodjaanse soldaten bewaken twee mannen, die ervan worden verdacht met de Vietcong te sympathiseren. Het tweetal zit met de armen vastge bonden in een met water gevulde bomtrechter te wachten op verhoor. Deze foto werd genomen nabij Doum Roka, op ongeveer 50 kilometer van de Cambodjaanse hoofdstad Pnom Penh. ROME (AP). Een aantal Russische officieren van de Oost-Zee vloot is gear resteerd wegens politieke misdrijven. Zo wordt van westerse diplomaten verno men. Volgens deze berichten afkomstig van de ondergrondse pers in de Sovjet- Unie zou zeker één Russische officier zijn terechtgesteld. Drie van de gearresteerden zouden zijn, Kosyrev, Favrilov en Paramanov. Zij zouden door de geheime politie zijn ingerekend in een stad in de buurt van Tallinn en in Kaliningrad. Allen werden ervan beschuldigd een „bond van strijders voor politieke vrijheid" te hebben'opge richt met de bedoeling de VN-verklaring van de rechten van de mens in de Sov jet-Unie door te voeren. Sommige Russische militairen zouden zich achter de campagne van de intel lectuelen hebben geschaard om te strij den voor de burgerrechten in de Sovjet- Unie. innnfuwinnnnnnnr>finnfinfinnnnfflr""","M"'",,'',,ll,,"**"*"M><>l>JtllM*i>MII<>*ww"<lll*'><><llll>l>ll<ll><l>><l<>,MI<MI> I PRAAG (Reuter). In de Tsjechoslo- waakse Volkskamer, het federale parle ment, heeft een conservatief-communis- tische afgevaardigde aangedrongen op pro cessen tegen „contra-revolutionaire en anti-Russische krachten." Kort tevoren had de kamer, volgens het persbureau Ceteka met algemene stemmen het ontslag bekrachtigd van de president en zes rechters van het hooggerechtshof. De rechters wordt verweten, dat zij zich bij de uitoefening van hun ambt tijdens de hervormingsperiode in 1968 niet tegen anti- Russische en anti-socialistische opvattin gen hebben verzet. De afgevaardigden hechtten vervolgens hun goedkeuring aan de benoeming van Vojtech Prichystal als opvolger van de ontslagen president van het hooggerechtshof, Otomar Bocek. Ook de aanstelling van 22 nieuwe rechters, ver deeld over hooggerechtshof, lagere recht banken en het militaire gerechtshof, werd bekrachtigd. De afgevaardigde die op het houden van de processen aandrong was mevrouw Zdena Dohnalova. „Er is voldoende grond voor een gerechtelijke vervolging van anti socialistische krachten," zei zij. Volgens waarnemers is dit de eerste openlijke op roep tot het voeren van processen tegen de actieve aanhangers van de hervormings gezinde voormalige partijleider Alexander Dubcek. Tegen enkelen van hen zijn al processen in voorbereiding. Het zijn o.a. de schaak grootmeester Ludek Pachmann en de schrijvers Ludvik Vaculik en Vaclav Ha- vel, tegen wie beschuldigingen zijn inge bracht in verband met de verspreiding van een protest tegen de Russische bezet ting van Tsjecho-Slowakije. De zuiveringen bij de rechtelijke macht houden klaarblijkelijk verband met de re cente uitspraken van rechtbanken, die per sonen, die beroep aantekenden tegen om politieke redenen verleende ontslagen, ih het gelijk stelden. DAVIS (AP). Dr. Ursula Abbott van de Californische universiteit in Davis, is al jarenlang bezig een kippensoort te fokken zonder veren. Zij is er nu in geslaagd, maar is het ook een succes geworden? Nee. Het idee van dr. Abbott leek goed: als ik kippen fok die geen veren nodig hebben dan hebben ze meer leefkracht over, wor den ze groter en leggen ze grotere eieren, redeneerde zij. Maar toen de veerloze kippen er waren viel het allemaal tegen. Ten eerste eten de dieren veel meer dan hun gevederde soort genoten, maar ze leggen ook minder eieren. Ze kunnen wel aardig tegen de kou daar is dat meer-eten dan voor maar zijn daarentegen kwetsbaarder voor bepaalde ziekten en kwalen als maagzweren. (Door onze redacteur in Bonn) BONN. Formeel zal pas volgende week de beslissing' van het Westduitse kabinet vallen, hoe en wanneer men met de Sovjet-Unie concrete onderhandelin gen zal beginnen over het afsluiten van een non-agressiepact nieuwe stijl. In feite is het echter een uitgemaakte zaak, dat minister van Buitenlandse Zaken Walter Scheel komende maand naar Moskou reist. Kanselier Brandt's speciale vooronder handelaar, staatssecretaris Egon Bahr. i heeft het kabinet gisteren zulk een opti mistisch verslag over zijn gesprekken met minister Gromyko uitgebracht, dat ook het denigrerende hoofdartikel, waar mee de „Pravda" op dezelfde dag twij fels uitsprak over de oprechtheid van I Brandt's „Oostpolitiek", de pret niet meer vermocht te drukken. Wat de „Pravda" schreef naar aanlei ding van Brandt's in Kassei aan DDR- I minister-president Stoph overhandigde twintig punten-programma, wordt in Bonn als een Russische plichtsoefening zonder bijbedoelingen beschouwd. Wat Bahr in het vooruitzicht stelde was juist de onmiskenbare bereidwilligheid van het Kremlin, met de bondsrepubliek een akkoord te bekrachtigen waarin weder-1 zijds geweld plechtig wondt afgezworen. bij wordt het in Bonn wel de vraag ge acht, hoe een eventueel resultaat parle mentair zal moeten worden geratificeerd aangezien de opvattingen ver uiteenlo pen. Men zal immers moeilijk kunnen volstaan met het eenvoudige regerings overwicht. Er zal een tweederde meer derheid ter wijziging van de grondwet voor elk akkoord met het oosten nodig zijn en het is voorlopig ondenkbaar dat deze tweederde meerderheid zonder de CDU zou worden bereikt. Voor minister Scheel betekent deze fa se bovendien een krachtige gelegenheid eindelijk uit de schaduw van zijn kanse lier te treden. Staatssecretaris Bahr's missie in Moskou was voor Scheel aan vankelijk moeilijk te verteren, omdat Bahr zo duidelijk van Brandt's kansela rij afkomstig is en trouwens ook tot de intimi van de regeringschef behoort. Nu echter, aan de vooravond bovendien van uiterst belangrijke regionale verkie zingen, krijgt Scheel gelegenheid zich zelf en zijn liberalen ook wat meer „oost profiel" te geven. Brandt en Scheel wensen kennelijk ge heel op eigen risico te operenen. Daar- ADVERTENTIE Zoals de Britten uit den treure hebben moeten horen kijkt ook nn een betere toekomst om de hoek. Volgens premier Wilson, die gisteravond Labours verkie zingsmanifest introduceerde, zal dit zelfs tastbare werkelijkheid worden. Wanneer men Labours koers tenminste maar blijft volgen en niet de raad van jachtzeiler Heath, de conservatieve leider, volgt om het roer helemaal om te gooien. Want dat wordt, zegt het partijdocument, een ramp. „Gewoon doorgaan", is Labours weinig I inspirerende boodschap. Dit is waar schijnlijk in overeenstemming met de al gemene gemoedsgesteldheid van de Brit se kiezers die in hun zomerstemming niet door drastische veranderingen wensen te worden opgeschrikt en die voor het over ige steeds minder geloven in het beloof de land dat de beide grote partijen hun voortoveren. Wat de kiezers wel beseffen is dat geen I van de politieke partijen een universeel recept voor Engelands kwalen bezit. Daarom zullen zij waarschijnlijk niet zo gauw overstag gaan naar de oppositie, die door de invloed van Enock Powells rechtse injecties zoveel onzekerheden biedt terwijl Wilson door zijn weifelende zig-zag-politiek min of meer het midden heeft gehouden, de aangewezen route I voor elke regering: Daarom maakt Labour ondanks falen op velerlei gebied een grote kans om de I regeringsveste. zij het met een onvermij- I delijke afbrokkeling, met succes te ver dedigen, ook omdat de herinnering aan de mislukking van het vroegere Tory- regime dat de sociale en economische te genstellingen verscherpte, nog niet is vervaagd. Wanneer Labour voor de derde maal zou winnen betekent dit dat de partij nu definitief als „normale" regeringsmacht wordt erkend en dat het monopolie van de conservatieven als Engelands traditio nele regeerders wordt gebroken. Wilsons obligate slagzinnen kunnen de nuchtere kiezer echter niet meer, zoals vroeger, tot vervoering brengen. Zijn op hemelen van het gewrochte economische wonder bezit een holle klank evenals zijn bewering dat Engeland een van de eco nomisch sterkste landen ter wereld is, Want na vijfenhalf jaar Labour-regering zijn nog nauwelijks de fundamenten voor een welvarender Engeland gelegd. Labours plannen, zo zet dit lijvige ver kiezingsmanifest uiteen, kunnen dank zij Engelands betere financiële positie wer kelijk verwezenlijkt worden door middel van grotere investeringen, verdere plan ning en industriële reorganisatie. Labour heeft meer huizen gebouwd dan de con servatieven. Voor het eerst bezit vijftig percent van de Britse bevolking een wo ning in eigendom, maar er is nog een zee van krotten en miljoenen kunnen geen hypotheek krijgen of betalen. Ook hiervoor kondigt Labour remedies aan. Er zijn nog 7000 lagere scholen die vóór 1870 zijn gebouwd. In 1972 zal de verplichte schoolleeftijd tot zestien jaai worden verhoogd. Door de invoering van bepaalde scholen zal getracht worden een einde te maken aan het systeem waardoor tachtig percent van de kinderen geen be hoorlijk voortgezet of middelbaar onder wijs kon ontvangen. Engeland besteedt voor het eerst meer aan onderwijs dan aan defensie, waarop 25 miljard is bezuinigd. Tegen 1972 zul len de militaire uitgaven met nog eens 17 miljard gulden worden verminderd door concentratie op de verdediging van Europa. De regering is van plan een nationaal instrument te scheppen om de behoefte aan arbeidskrachten op doelmatige wijze te peilen. Deelgenootschap tussen over heid en industrie acht Labour belangrij ker dan totale nationalisering. De regeringsuitgaven voor de kunst zijn meer dan verdubbeld. Er zijn een nationale schouwburg en een nationale filmschool in oprichting. De regering spant zich verder in om Engelands leef baarheid alom te vergroten. ADVERTENTIE Grote sortering in de veel gevraagde WEEKEND-AANBIEDING korting op alle rode v.a. f 20, ANEGANG 48 hoek KI. Houtstraat f

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3