Rampen op zee voor Raad v.d. Scheepvaart ZATERDAGS GEOPEND RESTANT VAN DE MAGNEET BRANDDE ALS EEN FAKKEL Suede- - Nappa kle VELDHUS Vierhonderd deelnemers aan avond-driedaagse BLEEKER BOUWMATERIALEN N.V, Verpleegstersflat op 25 juni in gebruik ZWANENBURG Schipper schuldig aan zinken van „Inge" IJM. 41 VELSER SPORTWEEK Jeugdgebouw nu helemaal verwoest Wijzigingen in dienstregeling Maar se en Kroon en Naco Werktent gestolen 3SP-vergadering over woningbouw Havenberichfen Faillissementen STOOK MET PETROLEUM CHEVRON POLITIERECHTER DONDERDAG 28 MEI 1970 Matroos Ramon verdronk David ramt Goliath Opslag: GREVELINGENSTRAAT 1, IJMUIDEN, Tel.: 02550-14510 VAN 8.00 TOT 13.00 UUR GEEN EXPEDITIE li Examens ■j KOLEN - OLIE LEEUWERIKLAAN 35 IJMUIDEN-O TEL 154 04 Voor do Lastig Onder invloed voor dames en heren ö.reeej Beverwijk Tel. 25629 w aanzien van de kaoitein en de dienstdoen- Liberiaan door lichtsignalen (hetwas (Van een verslaggever) IJMUIDEN Ofschoon hij schuld heeft aan het verloren gaan van zijn schip, is de schipper van de (op 1G juli van het vorig jaar gezonken) IJmuidense kotter „Inge" IJM 41 er met een berisping door de Raad voor de Scheepvaart afgekomen. Ilil dankt hij aan het feit, dat hij geen diploma bezit. In de vroege avond van 16 juli vorig jaai werd aan boord van de „Inge" brand ont dekt. Die brand is naar alle waarschijnlijk heid ontstaan nadat eerder de motorkamer water maakte, door een lek in het zout- koelwatersysteem. Betrokkene treft in deze geen verwijt. De motor is mogelijk zodanig verhit ge raakt, dat lekolie en eventueel ook brand baar vuil tot ontbranding zijn gekomen. Nadat de brand was geblust, werd ge constateerd dat het water in de motor kamer stijgende was. Er werd echter geen ernstige poging gedaan om de oorzaak van het binnendringen van het water op te sporen en zo mogelijk te niet te doen. De schipper heeft zelfs niet eens in over weging genomen om de afsluiters dicht te draaien. Hij gaf zich aanvankelijk niet voldoende rekenschap dat zijn schip ern stig gevaar liep. Hij meende wel, dat hulp van buiten geboden was en zond daarom een noodbericht uit. Ook het logies liep vol, waardoor het schip ten slotte zonk. Met weinig meer moeite, kundigheid ter zake en initiatief had, volgens de raad deze schipper kunnen voorkomen dat het, logies vol water liep. Hij heeft in ernstige mate gefaald in hetnemen van maat regelen om zijn schip te behouden: hij heeft schuld aan het veirioren gaan van zijn schip. Een langdurige bevoegdheidsontneming zou in dit geval op haar plaats zijn. Maar betrokkene is niet in het bezit van een diploma. Hij behoeft dit ook niet, want het voeren van een schip als de IJM 41 (een kotter, gebruikt voor de boomkorvisserij, 58,38 brt., lengte over alles 21,45 meter) eist zoiets niet. Tijdens werk voor onderhoud van de .Oldekerk" in de haven van Douala in West-Afrika, is vorig jaar de Spaanse matroos Ramon Fontenla in het water ge vallen en verdronken. In de morgen van de 31ste maart moest het werkvlot over boord gezet worden, omdat drie Spaanse matrozen de scheeps huid onder handen zouden nemen. De bootsman was niet ter plaatse en de Span jaarden hebben toen voortvarend en zelt- standig gehandeld. Ramon ging op het vlot. dat later door de twee collega's werd verhaald en langs de scheepswand om hoog gehieuwd. Hierbij is een fout gemaakt: toen de draad doorgehieuwd werd, is deze stuk getrokken. Het vlot viel en Fontenla, die waar schijnlijk gewond werd, raakte te water en verdronk. Een ongelukkige samenloop van omstan digheden. Een bedrijfsongeval, waarvan aan niemand een speciaal verwijt kan wor den gemaakt. Wel moet worden vastge steld, dat de samenwerking aan boord onvoldoende is geweest, aldus de raad. De raad past geen straf of maatregel ten aanzien van de kapitein en de dienstdoen de eerste stuurman toe. De raad maakt wel een slotopmerking. Er waren lijflijnen aanwezig, maar die werden niet gebruikt, hoewel daarvoor een „standing-order" was. De naleving van orders dient in ieder afzonderlijk geval steeds gecontroleerd te worden en afge dwongen. De „Hendrik B", nog geen 234 brt. me tende, is medio november van het vorig jaar in het Kattegat in aanvaring ge komen met het Liberiaanse tankschip „Trybej", een reus van 60.000 brt. De Hollander liep alleen boven de wa terlijn schade op. De schepen lagen in kruisende koersen. „Hendrik B" had de plicht om uit te wijken, maar deed dit niet, hoewel de (Van een onzer verslaggevers) Liberiaan door lichtsignalen (het was 05.20 uur) van zijn nadering liet blijken. De kapitein van „Hendrik B" had de brug verlaten, nadat hij „rondgekeken" had, maar de „Trybej" (op nog geen mijl afstand verwijderd) daarbij niet had op gemerkt. De roerganger op de brug heeft de sig nalen van het tankschip niet goed waar genomen danwel deze verkeerd geïnter preteerd. De kapitein heeft een verkeerd tijdstip uitgekozen om de brug te verlaten, want het schip bevond zich in druk bevaren water. Ook heeft hij kennelijk onvoldoende uitgekeken. Derhalve is de aanvaring te wijten aan de schuld van deze gezag voerder. De raad straft hem door hem de be voegdheid te ontnemen om als kapitein op zeeschepen te varen voor de tijd van twee maanden. ADVERTENTIE vy(.y<; het laatste deel van hun tien kilometer op weg naar de Ilugo de Grootschool op tri- VELSEN. De avond-driedaagse, geor- 0mfantelijke wjjze mochten besluiten. Dit ganiseerd als onderdeel van de Velser wer(j i,un mogelijk gemaakt, dank zij de Sportweek kon woensdagavond een fees- medewerking "an de korpsen „Spli", teliik besluit worden verleend, doordat de „Schulpen en Meerweiden" en „Voor- onaeveer vierhonderd jeugdige wandelaars waarts", plus het tamboer- en trompetter- I korps van het padvindersgilde. Door al deze fanfares en vrolijke marsmuziek trok de intocht een grote belangstelling, waarna de deelnemer in het bezit werd gesteld van een fraaie herinneringsmedaille. Bij de in de sporthal „Zeewijk" ver speelde korfbalwedstrijden om het kam pioenschap van ^elsen, werden de titels bij de senioren, junioren en adspiranten res pectievelijk behaald door Neptunus en DKV. De'uitslagen waren: Senioren: IJmondiaDKV 1—6; Neptu nus—IJmondia 6—1; DKV—Neptunus 1—4. Junioren: DKVNeptunus 1—1; IJmon dia—DKV 2—2; Neptunus—IJmondia 11 (Neptunus kampioen na straf worpen). Adspiranten: DKVIJmondia 61; IJ mondia—Neptunus 0—0; Neptunus—DKV 1—5. Voorts werden woensdag op het hoofd- veld van het sportpark „Schoonenberg" jeugdwedstrijden honkbal gespeeld met als ^mrtnortrekkina uitslagen Terrasvogels-Bloemendaal 10-3 de dOOrtreKHing Haarlpm Nieols tiumo- en TerrasvogelsHaarlem Nicols (junio ren) 107. De basketbalwedstrijden op het speel plein aan de Cepheusstraat hadden het volgende verloop Exercitia AHoofddorp A (junioren meisjes) 74; Exercitia BHoofddorp B (jongens) 2817. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Per 31 mei gaan de nieuwe dienstregelingen van de Naco en van Maarse en Kroon in. De voornaamste wijzigingen bij Maarse en Kroon z.(in de opheffing van lijn 25 van Schiphol Centrum via Badhoevedorp naar Amster dam Surinameplein; de invoering van lijn 8 van Amsterdam Haarlemmermeersta tion naar Uithoorn en de .doortrekking van lijn 24 van Hillegom via Hoofddorp naar Amsterdam Surinameplein, die in het vervolg zal doorrijden naar het NAU busstation aan de Marnixstraat. Voor lijn 25 bestond weinig belangstel ling Door de opheffing ontstaat een een- uursverbinding tussen Amsterdam en Badhoevedorp, maar als compensatie Ka programma vrijdag volgens de Maarse en Kroon-directie ge- Ret prograrnma van da Velser sport den dat lijn 24 zal doorrijden tot de bm vriidag 29 mei luidt als volgt: nenstad van A^terdam,uSnS't gaan S- Sporthal „Zeewijk" 19 uur: handbal- ingevoeic, za nieuwe woonge- demonstraties Hellas (Den Haag) Zee- den^via onder meer het ^ieu^etWde fij J burg (Amsterdam) dames; Hellas (Den (Utrecht) here.r Tussen Amsterdam en Uithoorn. Speelplein Cepheusstraat.. Basketbal- ïlet nieuwe dienstregelingboekje van de wedstrijden voor de jeugd HOC C—Exer- NACO is in nieuwe vorm verschenen. I citia C (meisjes); HOC AExercitia A Het is aangepast aan de normen van de (jongens). Koninklijke Nederlandse Vereniging van patronaatsgebouw, Willemsbeekweg, 20 Transportondernemingen die voor de I uur; bokswedstrijden, met deelnemers uit openbare vervoersbedrijven richtlijnen jjmuiden, Zaanstreek, Hilversum en voor de nieuwe dienstregeling heeft op- 1 Frjes[and gesteld. Deze opzet is gericht naar het 1 voorbeeld van het spoorboekje. Voor alle buslijnen geldt dat het ver trektijdenschema is aangepast aan de NS-dienstregeling. Nieuwigheden zijn dat het onderbreken van de reis vrijwel on beperkt zal worden toegestaan, dat de rittenkaarten met zes retours in plaats van twee weken een maand geldig zullen zijn en dat alle bagage-kosteloos zal worden meegenomen. Wat de lijndiensten betreft, lijn H van Haarlem via Krommenie en Wormerveer naar Purmerend heeft gewijzigde veitiek- en aankomsttijden, waarmee deze zijn aangepast aan het schema van de nen. Het vaarschema van de pont bij Buitenhuizen is in verband hiermee met vijf minuten vervroegd. Lijn 56. de stads dienst Beverwijk zal met ingang van juni geheel door de NACO worden ge ëxploiteerd. Voor lijn AB van Lgmorut aan Zee via Castricum naar Beverwij k zal een strakke tweeuurdienst worden in gevoerd en tussen Egmond aan Zee en Castricum een strakke uurdienst, waar mee goede treinaansluitingen in Castri cum en Beverwijk worden verkregen. ADVERTENTIE ■ff- (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Het jeugdgebouw De Magneet, dat maandagavond voor het grootste deel door brand was verwoest, is woensdagmiddag volledig in een puin hoop veranderd doordat kinderen met vuur hebben gespeeld in de overblijfselen Om ongeveer twee uur stond het gebouw in lichterlaaie, waarbij de vlammen zo hoog opwaaiden dat de omliggende be bouwing gevaar liep. De Magneet brandde om twee uur gis termiddag letterlijk als een fakkel. Over de hele lengte brandde het gebouw waar bij zware rookontwikkeling ontstond. Von ken werden her en der verspreid en le verden groot gevaar op voor woningen in de buurt. De supermarkt De Kijkgrijp kreeg een aantal vonken op het dak, dat begon te smeulen en door eigen mensen zo goed en zo kwaad als het ging met een tuinslang werd nat gehouden. De hit te was zo groot, dat niet minder dan ne gen ruiten van de supermarkt sprongen. De brandweer had nog veel werk om het vuur onder de knie te krijgen, hoe wel er door de snelle ontwikkeling van de brand, aangewakkerd door de wind, niet veel meer van het gebouw over was toen het korps arriveerde. HAARLEM. „Sancta Maria" R.K. Scholengemeenschap: Geslaagd voor het eindexamen M.M.S. (eerste groep) de da mes Ernie Baljon, Henriëtte Bonarius, Maaike Bij voer, Frida van Dijkman, Ja- nine Egelie, Hanneke Eradus, Hilda van Geldorp, José Gepkens, Sylvia Goemans, Astrid van Heezik, Marian van der Heijde, Karin Hoes, Marjan Jordaan, Jannie Lou- rijsen, Hetty Roholl, Els Roozekrans, Toos Rijkenberg. Lidwien van Spanje, Francien Steeman, Willy Verkroost, Yvonne Zonne veld. HAARLEM Eerste Christelijk Lyceum: geslaagd voor het eindexamen afd. HBS-B. mej. A. I. Chr. v. Millingen, J. B. Claus, B. C. v. d. Eems, J. v. d. Gouwe, J. J. Hel- lings, H. F. Kaan, A. Oderkerk, J. L. Rek- man en C. J. Sliggers, Haarlem; J. B. Griep, Halfweg; mej. A. C. Lukkassen en mej. J. M. E. Nieveld, Zand voort; M. D. Mooijaart, Aerdenhout. AMSTERDAM (V.U.) Geslaagd voor kandidaatsexamen Engels mej. E. J. van Linschoten, Heemstede. BEVERWIJK. Vermoedelijk in het weekend is uit het duinterrein bij Wijk aan Zee een werktent van wit zeildoek, PTT- model, gestolen, die door personeel van de Nederlandse Kabelfabriek te Delft werd gebruikt. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Een vijftiental leden van de P.S.P. was woensdagavond naar hotel Parkzicht gekomen voor een verkie zingsvergadering, waarop het Tweede Ka merlid Gortzak sprak over het woning bouwbeleid. De heer Gortzak hield een algemene in leiding over het beleid van minister Schut, dat hij scherp veroordeelde. Hij zot onder meer dat de P-S.P. steeds meer medestanders krijgt bij de aanvallen op de minister. Zlefs het A.R.-Kamerlid Aantjes staat niet meer achter partijge noot Schut. Plaatselijke problemen kre gen op deze avond weinig aandacht. Wel merkte de heer Gortzak op, dat Be verwijk in de afgelopen vier jaar geen enkele woningwetwoning heeft gebouwd. Dit onderwerp kon echter niet verder wor den uitgediept bij gebrek aan voldoende informatie. Het was de aanwezigen bij voorbeeld niet bekend dat een gedeelte van het woningcontingent van Beverwijk in IJmuiden is gerealiseerd. Wel was men op de-,hoogte van het feit dat Beverwijk de laatste jaren bijna geen ruimte heeft om te bouwen. De heer Gortzak zei, dat gemeenten vaak de neiging hebben om „uit te wijken" naar premiebouw, omdat men dan zelf niet voor de financiering hoeft te zorgen. Woensdag in IJmuiden aangekomen: Brinda, Duinkerken, IJmuiden: Clarity, Grangemouth; La Paloma. Rouaan. Zaandam; Bravo Conten der, Immingham; Dora, Antwerpen: Wega, Delf zijl: Oranjeborg, Hamina, Zaandam; Aaltje, Londen; Innstein. Calowitch; Alca. Kemi, Vel- sen* Cherrywood, Newport: Elation, Londen; Aar'denburgh, Getle; Dahomeykust, Rotterdam: Niceto de Larrinaga, Rotterdam. Woensdag van IJmuiden vertrokken: Gn1e7.no, Stettin; Spiekeroog, Rotterdam*. Lizard, Vlaar- dingen: Tor Hoilandia, Immingham: Senior. Great Yarmouth: Draka, Antwerpen, Westzaan; Eemstroom, Solvesborg, IJmuiden*. Amstel- stroom, Hull: Hoegh Gunvor, Stettin; Marichu, Bremen, IJmuiden; Gert Starke, Gothenburg, Willem Koerts, Rotterdam; Crinan, Port Tal bot; Hilversum, Bremen; Wega, Bergen*, Stir- lingbrook, Jakobstad: Steinvarg, Bergen: Rijn stroom, Shoreham: Karonga, Gent; Bravo Con tender, Immingham; Hummel. Swinoujscie, IJ muiden. Donderdag te IJmuiden aangekomen: Hermann Helene, Frederikstad; Alcetas, Rotterdam; Dio genes, Antwerpen; Essex Shore, Continentaal Plat, IJmuiden; Gazelle, Boston, Zaandam; Tiny Rotterdam; Tor Scandia, Immingham: Boreas, Hamburg; Benny Skou, Rotterdam; Baldrian, Londen. Donderdag van IJmuiden vertrokken: Oranje- borg, Delfzijl, Zaandam; Minoan Bull, Gdynia. (Van een onzer verslaggeefsters) HAARLEM. „Daar maak je geen band mee kapot", zei de verdediger van een 19-jarige jongeman gisteren tegen de Haarlemse poltierechter en strooide prompt een aantal asfaltnagels over de tafel heen Met zo'n asfaltnagel zou de jongen in februari de achterbanden van een politiebusje voor het bureau in de Smedestraat kapot hebben willen maken. Dit uit ergernis en protest tegen het po- litie-optreden bij de Badmintonhal toen de Zuidafrikanen daar speelden. Ver dachte was er zich van bewust dat dit niet de juiste manier is om te proteste ren. Zijn actie kwam volgens de politie rechter mr. Vink nauwelijks neer op vernieling, maar slechts op een lichte beschadiging en daarom legde hij de ongen, wiens raadsman pleitte voor een symbolische boete, ƒ35,- op. De officier had ƒ100,- geëist. U bezorgt ons een boel last zei mr. Vink tegen een 21-jarige man uit Haar lem Verdachte was nog met lang gele den door dezelfde politierechter veroor deeld, en was nu gedetineerd wegens een vechtpartij waaraan messen te pas wa ren gekomen. Gisteren werd hij wegens liet stelen van een accu conform de eis tot een geldboete van 100,- veroordeeld. Een getuige aan wie hij had gevraagd de accu te vullen had van een vriend van de diefstal gehoord en kreeg arg waan. Hij zei verdachte zeer duidelijk als zijn klant te herkennen. Deze bleef halsstarrig de diefstal ontkennen. „De aard van dit feit staat in geen verhouding tot de straf die de officier eist", zei de raadsman van een 55-jarige verdachte uit Haarlem. De man was op 7 februari aangehouden in de Barrevoe- testraat, doordat het licht van zijn auto het niet deed. Het bleek toen dat hij nog al wat op had. De raadsman ging uit voerig in op de voorgeschiedenis van de man, die zich door gedwongen verplaat sing van zijn zaak zwaar in de schulden had moeten steken en voor wie zowel een geldboete als een ontzegging van de rij bevoegdheid zware repercussies zou heb ben. „Hij drinkt zelden thuis alleen wei eens wn citroentje". De officier wees op een openbare dronkenschap in 1967 die echter was terug te voeren op een plotselinge flauwte van verdachte De eis luidde ƒ500,-, 14 dagen voorwaarde lijk en een jaar ontzegging. De politie rechter maakte er van, gezien de woorden van de raadsman over de economische toestand van de man en het feit dat hij hartpatiënt was, veertien dagen voorwaar delijk, ƒ500,- boete en een jaar ontzeg ging waarvan 6 maanden voorwaardelijk. Al even triest lagen de zaken voor een 49-jarige Haarlemmer, die onder invloed had gereden en zijn rijbewijs niet kon missen wegens het vervoer van zijn ast matische vrouw. De aanrijding die hij bij de Melkbrug over het Spaame had veroorzaakt, bleef een twijfelachtige zaak. Hij werd alleen veroordeeld we gens het rijden onder invloed en wel (ot 14 dagen en een jaar ontzegging. De of ficier had 3 weken en een jaar geëist. Een student van 22 jaar uit Bloemen- daal had op 21 februari met zijn motor over de Jansweg gereden met wat pilsjes op. Zijn alcoholpromillage lag net op de grens en daarom werd hij, con form de eis vrijgesproken van rijden on der invloed. Wegens een aantal kleinere verkeersovertredingen kreeg hij een boe te van 75,-. De officier had f 125,- ge- eist. (Van onze stadsredactie) HAARLEM. De rechtbank heeft dins dag in staat van faillissement verklaard: Werner Kurt Wilhelm Braun, laatst ge woond hebbende te Santpoort, Willem de Zwijgerlaan 8, aldaat een zaak gedreven hebbende onder de naam „Gilbern Con tinental", doch thans zonder bekende woon- of verblijfplaats in het koninkrijk. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Co- kart, Curator mr. L. Laus in Haarlem; A. Hendriks, wonende te Beverwijk, Amstelstraat 9. Rechter-commissaris: mr. H. J. M. Co- kart, Curator: mr. A. J. T. Karskens in Beverwijk. Wegens het verbindend worden van de enige uitdelingslijst is op dinsdag 26 mei 1970 geëindigd het faillissement van: de N.V. Bouw- en Aannemingsbedrijf „Guja" gevestigd ie Heemstede. Dinkellaan 25, uitgesproken 16 september 1969 curator mr. .1 H A M van Son »r Haarlem Op donderdei& 25 juni wordt de ver pleegstersflat van het Rode Kruis Ziekenhuis feestelijk in gebruik ge nomen. Men ziet de nieuwe aanwinst van het RKZ hier van de achterzijde.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7