Snelle regeringsbeslissing over steun aan bedrijf geëist STAKING BIJ WERKSPOOR IN UTRECHT Zevenhonderd arrestaties Weer felle strijd in straten van Parijs D'66 dreigt minister met kort geding |Ds. Toornvliet jnu definitief I ontslagen Ambtenaar straft De Spartaan: week niet trainen in Lisser sportpark Mgr. Camara op Schiphol ribcord bankset ZOMERPANTALONS 29.75 fac-wanning Supersoon vliegen boven Engeland wordt verboden AGENDA pagina 15 Verder in de krant HET WEER Twee Amerikaanse officieren van poging tot moord beschuldigd Eigen kantine met behulp van de politie gesloten GROTE GEZINS-TAART 60e JAARGANG NUMMER 171 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijki E. Koning Het woord is aan... Tweeduizend man 1 'i Iets lagere temperaturen NIEUW NIEUW tij de lij k 8,50 SPECIALE AANBIEDING: TRUITJES Gedurende juni, juli en augustus 's maandags gesloten. 1 IJmuider Courant WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN VRIJDAG 29 MEI 1970 Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur Propertius: Voornaamheid helpt de minnaar niet. (Van onze correspondent) UTRECHT De werknemers van Werkspoor in Utrecht zijn vanochtend in staking gegaan om een regeringsbeslissing over de maanden geleden ge vraagde steunverlening aan de Verenigde Machine Fabrieken (V.M.F.) te forceren. Het besluit om vandaag niet aan het werk te gaan werd genomen nadat achtereenvolgens directeur ing. E. E. van Rhede van der Kloot en secretaris van de ondernemingsraad A. de Jong de verzamelde werknemers hadden toegesproken. „Als de ministerraad met zijn beslissing wil wachten tot na de verkiezingen is het duidelijk dat ze negatief zal zijn riep de lieei De Jong in de microfoon. De Ondernemingsraad stelde voor, tot half elf te staken, maar het personeel besliste met handopsteken, dat het de he le dag zou worden. Onmiddellijk na de bijeenkomst begon de heer G. Hoogenberg, kandidaat-C.P.N.- raadslid, een protestrit naar Den Haag te organiseren. Om twaalf uur vanoch tend zouden tachtig auto's, voorzien /an spandoeken met het opschrift „Handha ving werkgelegenheid Werkspoor Utrecht en VMF" met een snelheid van 30 ki lometer per uur naar Den Haag vertrek- ken. In sommige andere VMF-bedrijven is vanochtend een sympathie-staking van een uur gehouden. Bij Conrad Stork in Haarlem werd normaal doorgewerkt. Ing. Van Rhede van der Kloot zei van morgen dat berichten, waarin uitstel van de regeringsbeslissing werden aangekon digd, bij hem een schok van teleurstel ling hadden veroorzaakt. „Is het zo dat Werkspoor Utrecht een speelbal wordt in het politieke vlak?", zo vroeg hij zich af. „Ons verzoek om regeringssteun is toch redelijk?". Gistermiddag heeft de raad van be stuur van de VMF een gesprek gehad met de minister-president, die belang stellend heeft geluisterd maar niet kon zeggen wanneer de regeringsbeslissing zou worden genomen en hoe die zal uit vallen. „Ik hoop de komende dagen op een beslissing. Tot die tijd lijkt het me niet verstandig om het werk neer te leggen, daar doen wij meer schade mee dan goed. Ook al is het moeilijk, ik vraag u nog enig geduld te ebben. Zelfs al zou de regeringsbeslissing negatief uit vallen, dan nog betekent dit geen onmid dellijke afgang voor Werkspoor Utrecht. Wij hebben immers een orderportefeulle tot volgend jaar", aldus directeur Van Rhede. Indien vandaag in het wekelijks kabi netsberaad geen besluit valt over Werk spoor de kwestie staat officieel niet op, de agenda zal deze zaak waar schijnlijk dinsdag in de Tweede Kamer komen. De heer Nypels (D'66) heeft een interpellatie aangevraagd. De heer Wiel- draaijer (P.v.d.A.) zal dan tevens ant woord krijgen op zijn vragen over de kwestie. Hij wil een bevestiging of ont kenning van berichten, dat de regering reeds een beslissing zou hebben geno men, maar met de bekendmaking wacht tot na de raadsverkiezingen van volgen de week woensdag. Het college van B. en W. van Utrecht heeft gisteravond na een spoedvergade ring telegrammen verzonden aan de mi nisterraad en aan minister Nelissen van Economische Zaken. Met klem wordt ge vraagd, geen enkele beslissing te nemen die het voortbestaan van Werkspoor Utrecht aantast, voordat met het colle ge overleg is gepleegd. Premier De Jong heeft gisteren een telegram gekregen van de drie bij Werk spoor betrokken vakbonden, waarin erop wordt aangedrongen, nog vandaag een kabinetsbeslissing te nemen. Gisteravond kwam „Het Vrije Volk" met een krant dat Werkspoor Utrecht met sluiting werd bedreigd en dat ont slag op handen zou zijn voor ruim ?f)00 man omdat het kabinet-De Jong in 't hui dige stadium niet bereid zou zijn de fa briek met een naar prijs en omvang vol doende ordergarantie te helpen. Deze krant (waarin het tegengestelde stond van wat een week eerder door Else- viers Weekblad werd gepubliceerd) werd aan de werknemers van Werkspoor uitge reikt. Tevoren had de directie van het be drijf in Utrecht een gestencilde verkla ring uitgegeven, waarin uitdrukkelijk werd gesteld dat, hoewel niet woorde lijk op de hoogte van dit artikel, de strekking ervan noch bevestigd noch ont kend kon worden. i l ¥-3 Directeur Van Rhede van der Kloot spreekt het personeel toe. De „rode" bisschop Dom Helder Ca mara is vanmorgen uit Brazilië op Schiphol aangekomen voor een twee daags bezoek waarin hijzijn her vormingsideeën voor Zuid-Amerika wil toelichten. De bisschop, kandidaat voor de Nobelprijs voor de vrede, kreeg bij zijn aankomst bloemen aan geboden van Fleurtje Mooren uit Venlo. Ham zusje wordt morgen door de bisschop gedoopt. (Zie ook pagina 19) LONDEN (Reuter). De Britse rege ring is van plan het vliegen met snelhe den hoger dan die van het geluid boven Engeland te verbieden. Dat zou kunnen betekenen dat het Brits-Franse vliegtuig „Concorde", dat in 1973 operationeel moet zijn, niet boven Engeland mag vliegen met snelheden waarvoor het ontworpen is. Uit het binnenland 2 Buitenlands nieuws3, 19 Van Dag tot Dag3 A chtergrond 3 Plaatselijk nieuws 5, 7. 9 Medische verzorging 9 Kunst 13 Radio en tv13 Films 13 Feuilleton 13 W eerrapport 13 Puzzel 19 De Kleine Wereld19 Uitgaan in Haarlem21 Schrijvende lezers21 Economisch nieuws23 Scheepsberichten 23 Sport 31, 33, 33 Luidsprekers 8, 11, 23 Deze krant bestaat uit zesendertig pagina's Verwachting van het K.N.M.l. tot zater dagavond: Veel bewolking en af en toe regen. Meest zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. Iets lagere middagtemperaturen. (Van onze redacteur in Parijs) PARIJS. Vanmorgen vroeg was de politie in Parijs nog druk bezig met het verspreiden van groepen demonstranten. De veroordeling van de redacteuren Le Bris en Le Dantec van het Maoïstische blad „La Cause du Peuple" tot respec tievelijk acht en twaalf maanden heeft opnieuw heftige rellen tot gevolg gehad. Van de daken der universiteitsgebou wen bekogelden studenten gisteravond de politie met stenen, stukken ijzer en ande re projectielen. De politie gooide met traangas terug. Evenals eergisteravond werden in het Quartier Latin barricades opgeworpen en auto's in brand gestoken. Er zijn meer dan zevenhonderd mensen opgepakt. De jonge universiteitsdocent Alain Geismar, die in de meidagen van 68, naast Daniel Cohn-Bendit al een leidende rol speelde in de studentenrevolutie, heeft nu, als voornaamste leider, naast Sartre, van de Franse Mao-communisten het commando opnieuw op zich genomen. De linkse activisten hebben nu hun ideologie veel duidelijker geformuleerd en ook hun strategie doelmatiger georga niseerd. Het vage, lyrische, sympathieke en tegenstrijdige idealisme waarmee de studenten zich in 1968, onder de kreet van „de verbeeldingskracht grijpt nu naar de macht", in de strijd hadden ge stort, heeft vandaag plaatsgemaakt voor een doelbewust en gewelddadig activis me. Ook de Franse politie heeft sedertdien trouwens zichtbare technische vorderin gen gemaakt, door voor een deel nii t meer in uniform, maar als burgers te opereren. Die agenten in burger kon men ook gis teren weer met hun knuppels en ploer tendoders bezig zien en sentimenteler zijn ze er in ieder geval sedert die twee jaar niet op geworden. Alle voetgangers of passanten, die de 25 tot 30 jaar nog niet hebben gepaseerd zijn in de Parijse studentenwijk bij de politie nu kennelijk weer verdacht en wanneer een jongeman bovendien een baard of wat langer haar draagt, dan mag hij helemaal op de spe ciale attentie van de bewakers der open bare orde rekenen. Tientallen jongeren, die niets met de Mao-rebellen te maken hebben zijn zo ook gisteren weer zonder pardon via de bran cards en de knuppels het ziekenhuis bin nengedragen. ROTTERDAM. De lijstaanvoerders van D'66 in Rijnmond en Rotterdam heb ben minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) in een telegram een kort geding aangekondigd voor het geval hij niet onmiddellijk overleg opent met een actiecomité voor behoud van het Stael- duinse bos (bij Hoek van Holland). In dit bos is men begonnen bomen te rooien voor de aanleg van een golfbaan. (Van een onzer verslaggevers) BLOEMENDAAL. De Bloemendaalse radiopredikant ds. G Toornvliet is nu definitief door de particuliere Synode van Noord-Holland van de Gereformeerde kerken buiten spel gezet. Gisteren &nt- ving bij de schriftelijke mededeling dat hij met ingang van 1 september is ontsla gen als predikant in algemene dienst voor Radio Bloemendaal. Tot die datum is hem verlof aangezegd. Mr. J. J. van der Plas uit Den Haag, de raadsman van ds. Toornvliet, kondigde ons vanmorgen aan opnieuw in beroep te zul len gaan bij de Generale Synode. Ds. Toornvliet gaf jns als reactie: „Hier zijn geen woorden voor. Ik ga hier geen seconde mee akkoordDe predikant is niet van plan bij de pakken neer te gaan zitten. „Ons werk gaat gewoon door WASHINGTON (Reuter) Het Ame rikaanse leger heeft twee officieren be schuldigd van poging tot moord op een nog onbekend aantal burgers in Zuid- Vietnam. Zij zouden het bevel hebben gegeven bij wijze van oefening het vuur te openen I op huizen die door burgers werden be woond. De schietpartij vond vorig jaar juni plaats in de buurt van het Zuidvietna- mese dorp Dong Tam. De twee officieren zijn de 32-jarige ka- I pitein Vincent Hartmann en de 22-jarige eerste luitenant Robert Lee. ADVERTENTIES U snijdt er wel 16 punten uit. met vruchten9-50 en als extra verrassing Bijpassende gebakschaal gratis. Voor uw uitstapje hebben we een grote sortering verpakte lekkernijen DUS NAAR Telefoon 1 64 79 m..m..m.. heerlijk ADVERTENTIES (Van onze sportredactie) LISSE Elke avond trainen deze week honderdvijftig tot tweehonderd atle ten van de bekende atletiekvereniging De Spartaan op het terrein van „De Keuken hof" in plaats van op de atletiekbaan van het Lisser sportpark. Dat komt omdat de plaatselijke sportambtenaar de atletiek vereniging een straf heeft opgelegd. Een week lang mag De Spartaan niet trainen op de haan. De oorzaak van deze maatregel is de in Lisse al bekende „kantine-affaire". Op het sportpark functioneert een kleine kan tine van de atletiekvereniging naast een grotere lokaliteit van het sportpark. Tot vorig jaar waren er geen moeilijkbeden. De familie Beijks exploiteerde de grote kantine. En de Spartaan maakte tijdens verenigingsactiviteiten gebruik van de eigen „bar". De familie Beijks stopte het vorig jaar echter met de exploitatie van de grote kantine. Er werd een nieuwe pachtover eenkomst gesloten, maar De Spartaan, een van de gebruikers -van het sportpark, werd niet op de hoogte gesteld. Veertien dagen geleden ontving de at- letiekclub van de Commissie Sport en Re creatie van de gemeent Lisse een brief, waarin werd meegedeeld dat de eigen Spartaanse kantine tijdens wedstrijden moest worden gesloten. De Spartaan gaf daaraan geen gevolg. Zondag kwam het daardoor tot een ex plosie. Tijdens belangrijke districtswed strijden werd met behulp van de politie de kantine gesloten. Dinsdagmorgen ont ving De Spartaan een brief van de sport ambtenaar, waarin werd verteld dat de club werd gestraft. Van dinsdag tot en met maandagavond mag De Spartaan het sportpark niet betreden. Een door de voorzitter van De Spar taan, het raadslid ir. A. H. J. Paarde- kooper, ingesteld onderzoek leerde, dat de ambtenaar op eigen houtje deze beslis sing had genomen. De Commissie van Sport en Recreatie wend niet geraad pleegd. Dinsdagmiddag bleek dat de amb tenaar gesteund werd door loco-burge meester Mesman. Een verzoek van De Spartaan om de straf ongedaan te maken werd toen afgewezen. De Spartaan heeft inmiddels de com missieleden op de hoogte gesteld van de gang van zaken door hen een afschrift te sturen van een brief die gericht is aan het college van burgemeester en wethou ders. Ir. Paardekooper: „wij voelen ons ge discrimineerd. Wij willen ons recht. Wij hebben het college verzocht om een eigen kantine. Dan kunnen er geen moeilijkhe den meer komen. Ja, de leden staan deze week nog op de straat. Dankzij de be reidwilligheid van de rentmeester van De Keukenhof kunnen zij toch trainen". Loco-burgemeester Mesman wilde geen publiciteit rond deze affaire. Hij ant woordde op onze vraag hoe 't zat met de straf van De Spartaan: Dat gaat je geen barst aan". KENNEMERLAAN 36 IJMUIDEN Illflf1 licit «rt' maxi-jas 109,— 2 3 zitsbank met formica CQR hoektafel wsonkunst Zijlstraat 62 Tel. 310413 Haarlem Enorme keuze in met korte en lange mouw HERENMODE Marktpiein/hk Lange Nieuwstraat IJmuiden EDELSMID JUWELIER Korte Houtstraat 16, Haarlem. Tel. 31 15 82, zijstraat Grote Houtstraat, 1ste straat links vanaf Houtbrug.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1