KLEUTERSCHOOL IS TE KLEIN Zeewijkbewoonsters hielden enquête onder 117 gezinnen Speelruimte voor peuters gevraagd mmm Ovatie voor F ons Jansen in VelsenseStadsschouwburg Dorpshuis Wijk aan Zee zou nu bijna 5000 uur per jaar in gebruik zijn pp®5 Resultaten van enquête INBRAAK IN SUPERMARKT Benzinedieven opereerden in IJmuiden „DRIEMAAL ANDERMAAL" Kabouterzondag in Amsterdam Atletes van naam op „Adrichem" VOORLOPIG SCHETSPLAN Successen van DEM-atleten in Amsterdam Diefstal van ijzer Studenten wijzen eis curatoren af Brief Dolle Mina's aan Grapperhaus Namaakbom bij Griekse ambassade J. L. ZEGERS BEGRAVEN TjU ZATERDAG 30 MEI 1970 Gras voor kinderen Zelf doen HE - Instituut voor de Neerlandistiek VELSEN Sinds Herman van Veen, Seth Gaaikema, Sieto Hoving en andere knappe artiesten zich bij het cabaret in Nederland hebben laten gelden, wordt er nog maar weinig gesproken van „De Grote Drie", een trio dat zoals bekend werd gevormd door twee Wimmen en één Toon. Wanneer echter op de een of andere manier deze aanduiding toch weer in het spraakgebruik zou terugkeren, wordt het stellig de overweging waard eens te gaan denken aan „De Grote Vier", waarbij Fons Jansen dan als aanvullend cabaretier kan fun geren. Want het programma „Drie maal andermaal", dat vrijdagavond in de Velsense Stadsschouwburg voor een zo goed als „uitverkocht huis" door hem werd opgevoerd, leverde voor het enthousiaste publiek de over tuiging op dat Fons Jansen met deze one-man-show niet voor zijn grote confraters uit de weg behoeft te gaan. Grote belangstelling bazar en kinderkermis (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN. Een groepje bewoonsters van Zeewijk heeft zeer recent in kleine kring de hoofden bjj elkaar gestoken en de vraag aan de orde gesteld: „Wat ontbreekt er zoal in deze wijk, speciaal voor de peu ters?" De dames zijn van oordeel, dat er dringend maatregelen genomen moeten worden en hebben daarom geheel op eigen initiatief een enquête gehouden onder 117 gezinnen wonende aan de Orionweg, de Keetberglaan en de Dennekoplaan. Daarbij is komen vast te staan, dat 80 percent posi tief reageerde op de vraag of er iets voor de kleinste bewonertjes van deze wijk moet worden gedaan. Daadwerkelijke medewer king werd toegezegd door 60 percent, ter wijl 89 percent zich bereid verklaarde hier financiële medewerking te verlenen. Een van de dames die zich met deze en quête bezighoudt en zich in hoge mate in teresseert voor de problematiek van leven en wonen in Zeewijk, is mevrouw N. C. Zwenne-Bakker, Dennekoplaan 273, IJmui- den. Zij noemt Zeewijk een „saaie wijk", een verzameling van woningen, waar voor zieningen voor de bewoners totaal ontbre ken. In eerste instantie zijn haar gedachten uitgegaan naar de voorzieningen voor de peuters, die in huis nauwelijks vertier kun nen vinden, er met mooi weer wel op uit willen, maar die men moeilijk alleen naar buiten kan "turen, terwijl zij volgens het huurcontract niet op de galerij mogen spe len. Men enkele dames heeft zij een aan tal vragen opgesteld en tezamen zijn deze Zeewijk-bewoonsters er op uit getrokken om 117 mede-bewoonsters te enquêteren. Deze vragen waren Vindt u het nodig, dat er in Zeewijk een peuterspeelplaats komt? Zo ja: waarom zo nee: waarom niet? Bent u bereid zelf mee te helpen, door een middag of ochtend op te passen, naast een gediplomeerde kracht? Hebt u er financieel iets voor over? De gedachten van de dames gaan name lijk uit naar een speelgelegenheid voor de peuters op een plaats, waar zij zonder be zwaar en gevaar zich kunnen vermaken en daarbij onder toeziend oog van een leidster, bijgestaan door ouders, die bij toerbeurt mede toezien. Als mogelijkheid noemt zijhet samentrekken van twee garageruimten, „want garages zijn er toch maar voor een enkeling om van te profi teren". Mevrouw Zwenne bezat ook eens een auto, doch heeft deze verkocht, omdat zij een auto een a-sociaal iets" acht, welke plaats inneemt en last veroorzaakt. „Bo vendien, waar kun je er in de vrije tijd rus tig ergens mee heen rijden? Alles is over vol langs de vagen". Voorts heeft zij ernstig bezwaar tegen de grote parkeerruimten bij de flats. Die zouden verder-af moeten komen, desnoods op één centrale plaats, terwijl er op de plek van het parkeerterrein gras dient te komen voor de kinderen om te spelen. „Meent u, dat er voldoende droge en niet te koude dagen zijn voor de jeugd om bui ten t espelen", vroegen wij. Het antwoord was positief: „Er zijn vol doende mogelijkheden om de kinderen te gen regen en kou te kleden, dat mag geen argument zijn". Terugkomende tot de gehouden enquête bleek bij het verzamelen van de verkregen gegeven, dat van de 117 gevraagde mede bewoonsters 80 percent positief reageerde op de vraag of er iets voor de peuters ge daan moet worden. Ongeveer 60 percent wil daadwerkelijk meehelpen door een ochtend of een middag op de kleintjes te passen. Ongeveer 89 percent van de onder vraagden verklaarde bereid te zijn finan ciële medewerking te verlenen aan het scheppen van een speelgelegenheid voor de kleintjes. Van dit aantal wilde 14 percent een bijdrage geven van ƒ1,tot 1,50; 44 percent kon 2,— tot 3,— schenken en 3 percent was bereid meer dan drie gulden te betalen. Voorts kwam aan het licht, dat er bij de ge vraagden 66 gezinnen zijn met kinderen van twee tot vier jaar en 46 gezinnen met kinderen jonger dan twee jaar. Naar de mening van de dames heeft de gemeente toch geweten, dat het een kinder rijke buurt zou worden. Maar waarom heeft men dan een kleuterschool gebouwd, welke in 1968 toen pas 288 van de 1008 flats gereed waren reeds te klein was? Een grote groep van vier-jarigen kan nu niet naar de kleuterschool, de anderen zit ten in overvolle klassen. Mevrouw Zwenne beaamde, dat er op 25 april 1968 een „hearing" is gehouden voor de Zeewijkbewoners. „Maar toen woonde men er pas en kon men nog niets zeggen van het klimaat in deze wijk. Daarom nu deze actie. „Het mooie is" aldus mevrouw Zwen ne „dat de ouders heel wat zelf kunnen doen zoals het onderhouden van de speel ruimte. het zelf oplappen van oud speel goed en dergelijke. Alleen is wel de hulp van het gemeentebestuur nodig. Daar naast is er behoefte aan knutselruimten voor wat oudere jeugd". Wat het buiten spelen betreft, ergert zij zich aan de hekken om het speelterreintje achter de flat aan de Dennekoplaan. „Waarom niet alles vrij gemaakt voor de jeugd?" Op onze opmerking, dat dan de duinen wel eens heel spoedig niet meer zouden bestaan, merkte zij op, „nou, en? Wat zou dat. Het gaat toch om de jeugd!" Het blijven voortbestaan van de duinen wordt door mevrouw Zwenne niet als noodzakelijk beschouwd. Zij hoopt nu, dat haar activiteiten en die van haar beide medestandsters in brede kring steun zullen krijgen. Naar zij mededeelde is de uitslag van de enequêle via de Samvro (Samen werkende Vrouwenorganisaties) aan het gemeentebestuur gezonden. lilsPN S&O- V.W.V.V Buitenshuis op straat of tussen de nieuwbouw waar het verboden is speelt de jeugd naar hartelust en het liefst. Een overigens al zeer oud verschijnsel. Een kijkje op een van de speelter- reintjes in hel duingebied, waar aller lei toestellen voor de jeugd zijn ge plaatst. Mevrouw Zwenne ergert zich aan de afrastering, welke zij weg wil hebben. Voorts moet het zand in de zandbak vaker ververst worden naar haar oordeel. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. In de nacht van vrjj- I dag op zaterdag is ingebroken in de su permarkt van Simon de Wit in het station van de Nederlandse Spoorwegen. Hoewel nog niet precies kan worden vastgesteld hoeveel er gestolen werd, is het toch wel zeker dat minstens zes gas- aanstekers ter waarde van 140,zijn ont vreemd. De ongenode gasten zijn binnen I gekomen door verbreking van een raam op het dak. (Van een verslaggever) IJMUIDEN De politie van Velsen heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag een vijftal benzinedieven aangehouden. De bendeleden, in de leeftijd van 15 tot 20 jaar, opereerden aan het einde van de Orionweg in IJmuiden, nabij een torenflat. Uit de brandstoftanks van een aantal auto's die daar waren geparkeerd, hadden zij reeds een aardige voorraad benzine overgeheveld naar „eigen reservoir", toen zij door de politie, gewaarschuwd door bewoners in de omgeving, in de kraag werden gevat. Bij verhoor op het hoofdbureau van politie bleek, dat de bende ook vorige week in dezelfde omgeving haar slag had geslagen. s ^v. N" BEVERWIJK. Het sportpark Adri- chem staat het komende weekeinde m het teken van de atletiek. In het kader van de Beverwijkse sportweek organi seert DEM op de sintelbaan zowel za terdag als zondag atletiekwedstrijden in competitieverband. Op zaterdag komen niet minder dan 38 jeugdploegen uit geheel Noord-Hol land in actie. Voor de DEM-jeugdploe gen is dit de eerste competitiewedstrijd van dit seizoen. Gezien de verrichtingen van de laatste weken kunnen de DEM- meisjes en jongens op enkele nummers vooraanstaande plaatsen innemen. De wedstrijden beginnen om drie uur. Op zondagmiddag, aanvang twee uur, komen tal van bekende cracks aan de start. De sterke clubs ADA, Sagitta, At- modes, Spartaan en Unitas komen met DEM in de strijd. Vooral de ploeg van ADA is met alle tes van naam als Mieke Sterk, Miep van Beek en Carry Piller sterk vertegen woordigd. Er staan vele interessante nummers op het programma, waarbij vooral de 800 m. veel spanning kan ge ven. Joke van der Stelt van De Spartaan Betty Kok van Sagitta en Els Sommers van Unitas zullen de toon wel aangeven. Met belangstelling wordt afgewacht hoe Mieke Ackermans van DEM zich zal kunnen houden in dit gezelschap Ook de herenploeg van Suomi komt in de baan voor het 2e klasprogramma. De troeven zijn Theo Hille, Nico Vinke en Wim van der Werff. De tegenstanders zijn HAV en Zeemacht (met o.a. Teun de Boer) uit Den Helder, Hollandia uit Hoorn (met o.a. speerwerpkampioen Piet Olofsen) en voorts Lycurgus en De Spartaan. Al met al kan het een aantrekkelijke atle- tiekmenu worden op de Beverwijkse at letiekbaan. (Van een onzer verslaggevers) WIJK AAN ZEE. Men hoeft niet bang te zijn dat er te weinig belangstel ling is voor het gemeenschapshuis van Wijk aan Zee, dat thans in voorberei ding is. Een enquête van de Beverwijkse Sociaal Culturele Raad heeft uitgewezen, dat het dorpshuis op dit moment gemid deld voor meer dan dertien uur per dag gebruikt zou kunnen worden, in totaal bjjna 5.000 uur per jaar. En dan te be denken dat het aantal belangstellenden stijgt als het eenmaal in gebruik is geno men. Zoals bekend beschikt de gemeente Be verwijk over een bedrag van 200.000 uit 't jubileumfonds van Hoogovens voor de bouw van het dorpshuis. Er blijft ech ter nog heel wat te financieren over en daarvoor is subsidie nodig, waarvoor een onderzoek ingesteld moet worden naar de behoeften. Dat onderzoek heeft in maart en april plaatsgevonden met behulp van 'n enquête die is opgesteld in samenwerking met drs. P. F. E. M. Schliecher, sociaal on derzoeker van het Provinciaal Opbouwor- gaan. Er zijn vijftig formulieren ver stuurd aan verenigingen, oganisaties en instellingen, waarvan er 32 positief heb ben gereageerd. Acht instellingen lieten weten dat zij de enquête niet van toe passing achtten op haar en één vereni ging, de Christelijke Mannenveremging, bleek te zijn opgeheven. Bij de enquête zijn onder meer ge vraagd het aantal uren per jaar dat men van het dorpshuis gebruik wilde maken en het aantal gebruikers. Wanneer men deze getallen optelt, komt men tot de ont dekking, dat in totaal 1.715 mensen ge bruik willen maken van het dorpshuis, dat dan per jaar bijna vijfduizend uur bezet is. Gemiddeld komt dit neer op meer dan dertien uur per dag, gerekend over 365 dagen. Bijna de helft van het aantal uren is nodig voor sport (waaron der ook de schoolgymnastiek valt). De enquête zal onderwerp van gesprek zijn op de openbare bijeenkomst, die op dinsdag 23 juni wordt gehouden in restau rant Trio. Ook het voorlopig schetsplan van architect Brattinga uit Bergen zal dan besproken worden. (Van onze atletiekmedewerker) BEVERWIJK. Bij avondwedstrijden op de sintelbaan Elzenhage in Amster dam hebben enkele DEM-atleten bijzon der mooie prestaties geboekt. Bij het speerwerpen toonde Cor Quist duidelij ke vooruitgang. Deze DEM-junior won het nummer speerwerpen in de senio- ren-C-klasse met een worp van 48,10 m, een persoonlijk record. DEN HAAG. De hervormde en rooms- katholieken kerken in Amsterdam willen een speciale kabouterzondag instellen, al dus meldt het Hervormd Persbureau. Veel kabouters van de Oranjevrjjstaat hebben belangstelling voor een gesprek met de kerken van Amsterdam, omdat zij met veel zaken bezig zjjn die ook de kerken be zighouden, zo is uit een bespreking tussen Roel van Duyn en de Amsterdamse her vormde predikanten gebleken. In Amsterdam is het volgende besloten: op zondag 31 mei worden bij verschillende kerken in de binnenstad door kabouters pamfletten uitgedeeld, waarin allerlei tek sten verwerkt zijn die de raakvlakken tus sen bijbels denken en de kaboutergedach ten aangeven. Op 14 juni zullen in verschil lende hervormde en r.-k. kerken diensten worden gehouden, waarin het thema aan sluit op wat met de kabouters van Oranje Vrijstaat is besproken. Tijdens of na de diensten kan men hierover van gedachten wisselen. Contactpersoon voor de kerken, is ds. K. E. Eykman in Amsterdam. Bij de dames won Marietje Valken berg het kogelstoten met 12,74 m. In de B-klasse zegevierde Lida Kuijs met 11,30 m. met haar vriendin en clubgenote An- ja Lamers op de tweede plaats met 11,11 m. Op het nummer hoogspringen eindig de Marietje Valkenberg met een sprong van 1,50 m. als tweede achter Miep van Beek, die tot 1,55 m. kwam. Ook Coby van der Lem deed het goed met haar derde plaats en eveneens 1,50 m. Ria Pasman kwam uit op de 200 m. In de D-klasse werd zij in de finale derde in 29,1 sec., nadat zij in haar se rie reeds een tijd van 28,9 sec. had laten afdrukken. Roel Akkerman tenslotte be reikte op dit nummer bij de heren klas se C een tweede plaats met een tijd van 24,1 sec. BEVERWIJK. Een 37-jarige inwoner van Haarlem is door de politie aangehou den na een poging om ongeveer achttien kilo ijzer mee naar huis te nemen van het terrein van Hoogovens. Hij wilde het ijzer gebruiken om een autobrug te maken. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De studenten Neder lands aan de universiteit van Amsterdam zijn van plan de eis van het curatorium, de nu een jaar werkende democratisering aan het instituut voor de Neerlandistiek te beëindigen, naast zich neer te leggen. Intussen hebben drie van de vier insti tuten waar het onderwijs eveneens is ge democratiseerd, te weten die van de an- dragogen, van de sociologen en van de po liticologen, ook een brief van het cura torium ontvangen, waarin gezegd wordt dat de democratisering moet worden op geheven. De studenten van de betrokken institu ten zijn ervan overtuigd dat de brief van het curatorium, die zij zien als een uit vloeisel van de opvatting van de rector magnificus Belinfante, namelijk dat de on derwijssituatie er slecht is, duidelijk erop is gericht de oppositie van de studenten te breken. Verscheidenen verwachten op kor te termijn een grote actie van de studen ten. HIJ MELDDE zich namelijk weer als een bijzonder veelzijdig artiest, met een geheel eigen stijl, plus het vermogen tot het schrijven van hoogst originele teksten. Deze zijn voor een deel gebaseerd op ver nuftig gevonden woordspelingen, waarbij de rest van zijn repertoire hem wordt in gegeven door een scherpe observatie van mens en maatschappij, hetgeen dat onge twijfeld geschiedt met van olijke spot glim sterende ogen. De resultaten hiervan zijn meestal even verbluffend als amusant, waarbij dan onder meer kan worden ge dacht aan zijn komisch hekelliedje op de ongehuwde vader, het eerste slachtoffer van de Dolle Mina's. I WEINIG MINDER kostelijk was „Kin deren aller 'anden" een onweerstaanbaar I geestige monoloog, gebracht in een kinder stoel, waarmee Fons Jansen zich boven dien als een bijzonder knap typeur liet gel den Hetgeen daarvoor trouwens ook al meermalen het geval was geweest met raak neergezette karaktertjes als de oplet tende pianostemmer en de „bekakte" huis arts. Door dit alles kon er in zijn pro gramma nauwelijks een minder geslaagd nummer worden aangetroffen, zodat „Drie maal andermaal" volledig aanspraak maakt op de kwalificatie: klasse-cabaret. Mede door de origineel gevonden persiflage op 't' middeleeuwse lied, zjjn filosofie over het leven b(j de inhoud van twee koffers en niet te vergeten zijn oorspronkelijke manipulaties met verkeersregels. TIJDENS DE pauze vernamen wij van iemand die achter" was geweest, dat Fons Jansen zich bijzonder tevreden heeft uit gelaten over de manier, waarop het Vel sense publiek op zijn programa reageerde. Welnu, hij kan zich ervan overtuigd hou den dat hetzelfde publiek even tevreden over hem is geweest. Getuige de vele „open doekjes" en golven van hilariteit tijdens zijn optreden en de ovatie aan het slot daarvan. JAN VAN DAM (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De start van de bazar en kinderkermis in het buurthuis De Lichtboei is veelbelovend geweest. Met name de jeugd heeft op deze eerste avond een grote belangstelling getoond, maar ook de ouderen hebben zich beslist niet onbetuigd gelaten. De interesse van de ouderen ging na tuurlijk meer uit naar de bazar, die in twee ruimten was ondergebracht. De jeugd zocht haar vertier uiteraard meer bij de verschillende stands op de kinderkermis. De bazar en kinderkermis zijn op zater dag geopend vanaf 10 uur. Op zondag is de openingstijd gesteld op 12 uur. De op brengst is bestemd voor een nieuw tref centrum aan de Beneluxlaan. HAARLEM. De actiegroep Haar lemse Dolle Mina's die zoals wij gisteren berichtten boos zijn over uitlatingen van staatssecretaris Grapperhaus („het ligt niet op de weg van de fiscus de werken de gehuwde vrouw met belastingfacili- teiten tegemoet te treden") hebben een brief aan hem gestuurd. Hierin citeren ze zijn woorden en tekenen er protest tegen aan onder het motto: „Regeren is vooruitzien". DEN HAAG. De Haagse politie on derzoekt in samenwerking met het Na tuurkundig Gerechtelijk Laboratorium van het ministerie van Justitie of er don derdagavond een grap is uitgehaald bij de Griekse ambassade in Den Haag, of dat een aanslag werd ondernomen. De bewakingspost bij het ambassade gebouw aan de Alexanderstraat vond des avonds een kistje, waaruit een tikkend geluid kwam en waarop een brief lag met het opschrift: Eerst lezen". De politie opende het kistje en vond een wekker, die vrijdagmorgen om vijf uur had moest aflopen. Voorts batterijen en een potje met wit poeder. Een en an der was met draadjes aan elkaar verbon- den. Een onderzoek heeft aangetoond, dat het witte poeder een of ander soort gips was. AMERSFOORT. Onder zeer grote be langstelling is vrijdag op de begraafplaats „Rusthof", even buiten Amersfoort het stoffelijk overschot ter aarde besteld van luitenant-generaal (b.d.) L. J. Zegers die begin deze week op 72-jarige leeftijd over leed. De heer Zegers heeft in de oorlog een groot aandeel gehad in de verzetsstrijd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7