Duizenden kijkers maakten openingswedstrijd niet mee SCHEIDSRECHTER TSCHENSCHER WAS DE OPVALLENDSTE FIGUUR in saaie ouverture Mexico-Rusland of Schneider en Maiwald tekenden bij Feijenoord -:v' Betaald voetbal achter bestuur: MEER GELD VAN NOS - DOOR CHAOTISCHE VERKEERSOPSTOPPINGEN - Pele: „in 1973 stop ik er mee" Rivera contra de officials Bosdijk: Hogerop amateur Seeler bedreigd met ontvoering Henk Hoolboom overleden MAANDAG 1 JUNI 1970 13 Beïnvloed 1 m Mm isiii if1 VVCS kwaad i ff MEXICO Duizenden kaarthouders hebben de opening van het toernooi om het wereldkampioenschap voetbal ge mist. Een uur voor het begin van de openingsplechtigheid, twee uur voor de aftrap van MexicoRusland, stond het verkeer op de toegangswegen naar het Aztekenstadion muur- en muurvast. De parkeerplaatsen bij het stadion bleken bij lange na niet voldoende capaciteit te hebben om alle automobilisten de gewenste plaats te verschaffen. De politie, ziende dat de stroom geen meter vooruit meer zou kunnen, begon met een aantal toegangswegen af te sluiten en probeerde daarna de kilo meters lange rij stilstaande auto's terug te geleiden. Het was een hopeloos kar wei, dat de chaos slechts vergrootte. Honderden automobilisten wachtten in een gloeiende hitte gelaten af, of hun wagen misschien nog vooruit zou ko men, duizenden lieten hun voertuigen in de steek op de plaats waar de stil stand absoluut leek te zjjn geworden en gingen te voet verder. Hopend het sta dion nog tjjdig te bereiken. Temidden van de ruim 100.000 toe schouwers werden de enkele duizenden ontbrekenden niet gemist. Zij die wel tijdig naar het stadion waren vertrok ken, zagen een kleurrijke openings ceremonie, waar by de zestien landen werden vertegenwoordigd door jonge Mexicanen die op kwamen in het tenue van de deelnemende landen. De ruim 100.000 in het Aztekenstadion, de capa citeit is bijna 110.000 toeschouwers, be jubelden de vlaggedragers van West- Duitsland hartstochtelijk, maar joelden even hard toen de Union Jack van Engeland werd „voorgeleid". De Engel sen zijn niet populair in de Mexicaanse hoofdstad na enkele duidelijk anti- Engelse krantenverhalen. De Russische ploeg was bij de ope ningsceremonie vertegenwoordigd door een aantal reserve-spelers. Van het mo ment dat zij opmarcheerden weerklonk een luid boegeroep, dat pas afliep toen Mexico, tomeloos bejubeld, de gloeien de arena binnenstapte. De Mexicaanse president Gustavo Diaz Ordaz opende het eindtoernoot officieel, waarna duizenden gekleurde ballons werden opgelaten. Aanvanke lijk had men duiven willen loslaten, maar van dat idee was men afgestapt omdat werd gevreesd dat de duiven door de gedeeltelijke overkapping van het stadion te zeer zouden worden be perkt in hun vluchtmogeljjkheden. nnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnnjinnnnr MEXICO De eerste wedstrijd van het toernooi om het wereldkam pioenschap voetbal heeft in het Az tekenstadion van Mexico enorm veel lawaai, weinig goed voetbal en geen doelpunten gebracht. Net als vier jaar geleden eindigde de openingswed strijd, tóén EngelandUruguay, nu op deze gloeiend warme zondag MexicoRusland, zonder doelpunten. Het meest evidente verschil was dat in het Londense Wembleystadion een elftal (Uruguay) duidelijk uit was op een gelijkspel en dat in het Mexicaan se stadion zowel Rusland als Mexico streden om de winst. De Russische ploeg handhaafde zich tenslotte, meer niet. Dat is toch wel een grotere verdienste, dan het lijkt ten op zichte van de Mexicaanse inspanningen, die erg opportunistisch aandeden. Maar de Russen hadden dan ook alles tegen: het stadion dat een enorm volume produ ceerde, de warmte, de hoogte en tenslot te als bijkomende factor ook nog de lei ding. Want Kurt Tschenscher oefende een op zijn minst merkwaardig gezag uit. De Duitser floot vooral in de eerste helft niet alleen veel stuk, maar dan ook nog de verkeerde kant uit. Hij herstelde zich op het moment, dat de griezelige gedach te begon te leven, dat hier een homere- feree aan het werk was, maar toen had den de Russen al veel te verduren ge had. Niet zozeer omdat de Mexicanen ruw werk produceerden dat Tschenscher toeliet, maar omdat de arbiter veel on opzettelijks van Russische kant hautain bestrafte en daarbij rap het boekwerk tevoorschijn haalde. Toen de partij tegen het einde in een stroomversnelling belandde en de over tredingen een bedenkelijker aard kregen, verdeelde Tschenscher zijn vrije schop pen wat evenwichtiger, maar de totaal indruk bleef: zwak. Het arbitrale optreden kan evenwel zijn beïnvloed door het wat moeizaam worstelen met de stroom van aanwijzin gen, die de scheidsrechters hier in Mexi co te verwerken krijgen. Die notities doen soms hoogst merkwaardig aan, bren gen de spelregelkenner soms tot vertwij- De Russische doelman Anzor Kava- zashvili slaat de bal weg boven het hoofd van de Mexicaan Valdivia. feling, die dan weer weggenomen wordt met een simpel: „Maar in deze gevallen dient de scheidsrechter naar eigen in zicht te .handelen en zijn opinie is bin dend". Waartoe dienen dan die voorschriften? Zoals deze, onder het hoofdstukje „de tackle: tackelen met beide voeten is toegestaan, mits niet gevaarlijk voor de tegenstander. Wat vertaald in te on zent gangbare voetbaltaal betekent: springen met beide benen naar een te genstander mag. Maar het is in Ne derland (bijvoorbeeld) expliciet verboden En bovendien: wanneer levert zoiets nu wél gevaar op voor de tegenstander, en wanneer niét? Omtrent de sliding is ook iets op papier gezet, door het scheidsrechterscomité van de FIFA, maar dat had net zo goed niet hoeven gebeu ren: een sliding met één of twee benen is toegestaan, maar als de bal niet wordt gespeeld en de tegenstander komt ten val, volgt een vrije schop. Maar wat vraagt men zich af is het nut van zo'n aan wijzing als een sliding mislukt, de tegen stander valt, maar de bedoeling wel de gelijk was om de bal te spelen? Het is goed, dat in een zo internatio naal gezelschap scheidsrechters de za ken hier en daar eens worden bena drukt, want de interpretatie van de re gels lijkt per werelddeel niet alleen, maar soms zelfs per land te verschillen. Maar het is de vraag of de arbiters ge diend zijn met zulke niets-zeggende di rectieven. En of de druk, die er via de aanwijzingen op hen wordt uitgeoefend, niet te groot is. Terugkerend naar het openingsduei: Tschenscher was er duidelijk op uit om de zaken zo strak mogelijk te houden en daarbij zelf voor alles en iedereen zo braaf mogelijk zijn best te doen. Wat fu nest is in zo'n topwedstrijd, want de re feree gaat dan de aandacht vragen en dat mag zoals een ieder weet, helemaal nooit. Dat het verloop van Mexico-Rusland is verstoord, staat vast. Al was het alleen maar doordat van de vier man, die hij opschreef (de Russen Asatiani, Lovchev en Logofet, de Mexicaan Pena) slechts de laatste die straf waarlijk verdiende. Tschenscher heeft met zijn notities een speciale commissie aan het werk gezet, die de waarschuwingen moet gaan beoor delen. Als alle arbiters in dit toernooi zo vlijtig gaan schrijven, krijgt dat gezel schap overwerk en wordt het beeld van het hele toernooi net zo vertekend als dat van het openingsduel, dat nauwelijks of geen goed voetbal bracht. De Russen vielen tegen ondanks hun GUADALAJARA Pele heeft in Gua dalajara aangekondigd zich in 1973 uit de voetbalsport te zullen terugtrekken. „Dit is, wat er ook mag gebeuren, mijn laatste wereldkampioenschap", verklaarde „de zwarte parel", die verder uitlegde: „Het wordt voor mij steeds moeilijker voor dit soort toernooien de juiste lichamelijke en geestelijke gesteldheid te bereiken. Boven dien wordt het tijd dat ik eens meer tijd aan mjjn gezin en zakelijke bezigheden kan geven". De 29-jarige Pele, die voor de derde keer voor Brazilië aan het wereldkampioen schap deelneemt, deed reeds tijdens het toernooi om het wereldkampioenschap in 1966 in Engeland een dergelijke uitspraak, waar hij later op terugkwam. „Maar dit maal staat het vast", aldus Pele, „dit is mijn laatste wereldkampioenschap" *$i* grotere activiteiten na rust (toen ze ont dekt hadden dat het parool van dit we- reldtoemooi „balbezit" tegen deze oppo nent niet al te gemakkelijk uitvoerbaar was) en de Mexicanen bevestigden wat hier en daar al was gefluisterd om de gastheer niet te kwetsen hun voet bal rijst slechts bij de gratie van en kele individuele acties soms tot accepta bele hoogte en het is vaak in hoge mate naïef. De Russische trainer Katsjalin bekende na afloop dat de hoogte van Mexico en de hitte nog grotere tegenstanders wa ren geweest dan hij aanvankelijk had ver wacht. „Wij hebben hier twintig dagen getraind, wij hebben ons op de best mo gelijke manier voorbereid en nog zijn wij niet in staat onze ware vorm te la ten zien. Ik geloof dat mijn ploeg in de komende dagen beter zal gaan spelen nu men in een echte wedstrijd heeft onder vonden wat de moeilijkheden hier zijn". Trainer Raul Cardenas van Mexico zei tevreden te zijn over de prestaties van zijn ploeg. „Mijn aanvallers hebben het verschrikkelijk moeilijk gehad doordat de Russische verdediging een strikte man dekking toepaste. Zij hebben nauwelijks ruimte gekregen om te spelen. Scheids rechter Tschenscher vond ik formidabel fluiten. Alleen had hij, vooral in de laat ste fase van de wedstrijd, de voordeel- regel wel iets meer kunnen toepassen. Pele, die de wedstrijd op de televisie had gezien, vond het technisch een ma tig duel. „Maar", vertelde de Braziliaan se speler, „de eerste wedstrijd van dit toernooi was duidelijk sportiever dan de eerste van vier jaar geleden in Londen. Ik mag slechts hopen dat de sportiviteit, die Mexico en Rusland op deze eerste dag hebben gedemonstreerd in de komen de wedstrijden zal worden nagevolgd. Gianni Rivera, de „golden boy" van het Italiaanse voetbal, is het middel punt van een zeer gespannen sfeer in het Italiaanse gezelschap in Mexico. Rivera zou aan buitenstaanders heb ben meegedeeld dat het beleid van de Italiaanse bondsofficials bij de twee vorige toernooien om het wereldkam pioenschap (Chili en Engeland) beneden peil is geweest. Rivera liet zich zelfs ontvallen: „De toenmalige coaches stel den de elftallen samen na overleg met journalisten". Een dergelijke uitlating van Rivera namen de Italiaanse leiders niet en de voorzitter van de technische commissie Walter Mandelli heeft zaterdag ruim drie uur met Rivera van AC Milan gepraat om de gespannen verhouding, waar de opmerkingen een gevolg van waren, uit de wereld te helpen. Het gesprek heeft echter geen enkel resul taat gehad. Het is waarschijnlijk dat Gianni Rivera de eerste wedstrijd van Italië in het toernooi niet zal mee maken. Overigens heeft Rivera de laatste da gen normaal met de ploeg meegetraind. Na de training stelde Rivera: „Het lijkt net of ik er niet meer bij hoor. Ik ben uitgeschakeld. Het toernooi is voor mij misschien al afgelopen". Het Aztekenstadion in Mexico-Stad tijdens de openingsplechtigheid. Even later zouden hier Mexico en Rusland een teleurstellende openingswedstrijd spelen. (Van onze sportredactie) HAARLEM. Tijdens een vrijdag avond gehouden vergadering heeft EDO- trainer Henk Snoeks kennis gemaakt met zijn spelers. Drie voetballers waren hierbij absent. Rob Bosdijk wil in ieder geval weg. Hij was derhalve niet aanwe zig. De EDO-spits, die op eigen verzoek op de transferlijst is gezet, heeft inmid dels te kennen gegeven dat indien hij voor het volgend jaar niet met een ere divisieclub tot overeenstemming komt hij de amateurstatus aanneemt. Ook Frits van der Putten zal bij EDO geen contract meer tekenen. Hij wordt definitief amateur. De derde speler met wie Snoeks nog geen kennis heeft kun nen maken is doelman Oosterbaan. Hij was wegens werkzaamheden verhinderd. EDO zal voor het volgend seizoen kun nen beschikken over twee amateurs. De van RCH gekomen Herman Kamoen (hij had bij de Racing ook geen contract) en doelman Ton Amama, zullen het vol gend seizoen voor de tweede-divisieclub wel uitkomen maar niet tekenen. Landskampioen Ajax heeft zaterdag morgen drie spelers op de transferlijst gezet. Doelman en aanvoerder Ger Bals en de beide middenvelders Pronk en Muller. BONN De Westduitse politie heeft bekendgemaakt dat gedreigd is Uwe See ler, de befaamde spitsspeler van de West duitse voetbalploeg in Mexico, te ontvoe ren. De woordvoerder van de politie in Bonn zei, dat de bedreiging was bekend gemaakt via een brief aan het Duitse pers bureau DPA. In de brief, die ondertekend was door „Tupamaros", een Zuidamerikaanse güer- rillaorganisatie, wordt verwezen naar de ontvoering van en de moord op de Duitse ambassadeur in Guatemala, graaf Karl von Spreti. „Wat zal men zeggen wanneer de kale man van het Westduitse voetbalelftal ontvoerd wordt?", vraagt de schrijver van de brief zich af met een duidelijke ver wijzing naar middenvoor Uwe Seeler. De afgelopen week zijn er door een raam van het Mexicaanse consulaat in Mün- chen twee molotov-cocktails geworpen, die slechts geringe schade veroorzaakten. De politie zegt dat er verband schijnt te bestaan tussen het molotovcocktail-inci dent en de brief. DICK SCHNEIDER AMSTERDAM Tjjdens de zaterdag in het Amsterdamse Krasnapolsky gehouden algemene vergadering van het betaalde voetbal van de KNVB hebben de afgevaar digden zich unaniem achter de beslissing van het sectiebestuur gesteld: geen nieuw contract met de Nederlandse Omroep Stichting, nu deze instantie niet in staat is aanmerkelijk meer dan 250.000 gulden te betalen, zoals dit jaar was overeenge komen, voor het uitzenden van voetbal wedstrijden via t.v. en radio. Het huidige contract loopt 9 augustus af. „Het is een nare zaak", aldus voorzitter Jos Coler, „het grote publiek voelt zich te kort gedaan. Dat hebben we altijd tegen. Als we naar andere landen kijken hebben we het recht aan onze zijde om meer te vragen. Ondanks alles blijf ik hopen dat er volgend jaar toch weer radio- en t.v.- programma's zullen komen". Het voorstel na drie jaar weer een jeugdcompelitie betaald voetbal in te stel len werd verworpen. Evenals het voorstel toe te staan, dat de clubs maximaal vier buitenlanders in plaats van twee zoals nu onder contract mogen hebben waar van er per wedstrijd niet meer dan twee mogen worden opgesteld. Wel werd be sloten, ten aanzien van de toepassing van dit artikel een niet-Nederlandse spe ler, die twee competities voor een Neder landse club heeft gespeeld, niet meer als buitenlander te beschouwen. Tot nu toe stond de limiet hiervoor op drie in plaats van twee jaai Een tussenvoorstel toe te staan, dat een club drie buitenlanders onder contract mag hebben, haalde juist geen tweederde meer derheid (87 tegen 45 stemmen). Wanneer Feijenoord in verband met de wedstrij den voor de Europa-Cup een van de voor naamste belanghebbenden niet afwezig was geweest in Amsterdam zou deze regle mentswijziging zonder twijfel zijn aan vaard. De vertegenwoordigers van de VVCS, die tijdens de debatten over buitenlandse spelers steeds verbolgener werden, verlie ten nadat Wiersma bij de gratie van de heer Coler even iets had mogen zeggen demonstratief de zaal. Wiersma: „Er is in het overlegorgaan helemaal niet met de VVCS over deze voorstellen gesproken. Men heeft dit buiten ons om bedisseld. Wij zullen maandag (vandaag) een gesprek hebben met ons bestuur over deze kwestie. Wij nemen het hoog op. Wij zijn volkomen gepasseerd. Alsof het een zaak is, die ons spelers, niet aangaat". (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. Feijenoord heeft zijn kerngroep aangevuld met twee nieuwe spelers. Go Ahead's rechterverdediger Dick Schneider tekende zaterdag een driejarig contract bij de Rotterdamse formatie. De 22-jarige Schneider had on langs zijn handtekening gezet onder een vijfjarige verbintenis bij Go Ahead, maar Feijenoord heeft tegen een transfer- en afkoopsom van om en nabij de half mil joen Schneider toch aan zich kunnen bin den. Schneider speelt vanaf zijn tiende jaar bij Go Ahead en is afkomstig uit de bekende Deventer voetbalschool. Feijenoord's tweede aanwinst is de 21- jarige Matthias Maiwald. De aanvaller en enfant terrible van DOS zal een dezer dagen bij Feijenoord tekenen. Het is mo gelijk dat Go Ahead in ruil voor Dick Schneider mogelijk Geels met bijbeta ling naar Deventer ziet komen. Het is evenmin uitgesloten dat doelman Nico van Zoghei, die in Deventer min of meer uit de gratie is, eveneens naar Feije noord komt. Met de Zweed Magnusson heeft het bestuur van Feijenoord nog geen persoonlijk gesprek gehad. De door Juventus aan Marseille uitgeleende rechts buiten speelt tot 13 juni in de Franse competitie. „En pas daarna gaan we met hem praten", aldus manager Brox. „We zijn al met Juventus akkoord" Laseroms heeft zijn contract met Feijenoord verlengd. Jansen en Van Ha- negem zijn nog in onderhandeling. Van Hanegem zou zich op de transferlijst willen laten plaatsen PSV heeft van Go Ahead Gerrit van Tilburg overgenomen. Go Ahead is met NEC in onderhandeling over een transfer van Lambert Verdonk. EDE Henk Hoolboom, oud-voorzitter van de technische en keuzecommissie van de KNVB, is zaterdag tijdens de kampi oensreceptie van de voetbalvereniging Ede op 57-jarige leeftijd plotseling aan een hartaanval overleden. De heer Hoolboom. in leven wethouder van sociale zaken en volksgezondheid van Ede, was onder meer oud-voorzitter van het Arnhemse Vitesse.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13