Wij moeten het eens worden over de koers van ARP Vrouw doodt man met vergif Auto botste tegen huis; een dode Het komt aan op: de dagelijkse vervoerskosten Niet op eenmalige aanschaffingskosten Politici wilden niet op zondagmorgen praten Drie gewonden bij explosie Presbyterianen slaags met katholieken Op Antillen dreigen weer onlusten CNV-voorzitter Lanser tijdens bezinningsconferentie: Katholieke Werkende Jeugd boos NS-dienstregeling goed gestart Klappen tijdens kerkdienst WERKNEMERSVOORZITTER ONG-A-KWIE: Erasmusprijs uitgereikt MAANDAG 1 JUNI 1970 2 Ongelukken in weekeinde Grondslag N.V. Automobielbedrijf W. Los Zn. Met lucifer gaslek gezocht Opleiding milieubeheer aan universiteit Stakingen Onbenullig LUTHERLIED (Van onze parlementsredactie) HILVERSUM CNV-voorzitter J. Lanser wij van de Anti-Revolutio naire Partij een christelijke volkspartij maken die zich solidair verklaart met de zwakke in de samenleving en de huidige structuur van de maat schappij ter discussie stelt. De heer Lanser sprak zich zaterdag op de be vindingsconferentie van de ARP uit tegen een geforceerde „scheiding der geesten", zoals door de radicaal drs. H. Feddema werd bepleit. De CNV- voorzitter meent dat het zaak is het binnen de partij eens te worden over de koers die moet worden ingeslagen. Wie die koers niet aanstaat gaat er maar uit. De heer Lanser, die „contacten" met KVP en CHU voor de hand liggend vindt, maar verder vanuit de eigen identiteit van de ARP wil opereren, meent dat het zo lang zamerhand tot een duidelijke plaatsbepaling van de partij moet komen. Solidariteit met de zwakke in de samenleving is voor hem bijvoorbeeld een rechtvaardiger in komensverdeling en spreiding van de macht. Van christelijke politiek is naar zijn op vatting sprake als ook de jongste bediende verantwoordeliikheid krijgt te dragen voor de werkgevei „Het gaat om de mentali teit", aldus de heer Lanser. „Wij moeten bereid zijn eer, stuk van onze rijkdom en van onze machtspositie voor de ander op BREDA. De 62-jarige tweede echt genote van de zes jaar geleden invalide geworden ex-classificeerder H. E. Ele- woudt in Breda heeft zaterdag tegenover de politie van Breda bekend in twee pe rioden van enkele weken haar man te hebben vergiftigd. Om de dag gaf zij hem thallium in de thee. De man is za terdagmorgen in het Academisch Zie kenhuis in Utrecht overleden De vrouw werd donderdagavond aan gehouden. Tot zaterdag ontkende zij. Naar de vrouw bekende heeft zij bij haar man in oktober van het vorige jaar ge durende vier weken om de dag thallium in zijn thee gedaan. De man werd als gevolg daarvan op 28 november opgeno men in een ziekenhuis en behandeld doo*- een neuroloog. De verschijnselen van thalliumgevallen zijn namelijk identiek aan die van een aantal neurosegevallen Op 20 februari verliet hij nagenoeg ge nezen het ziekenhuis. Vier weken gele den begon de vrouw opnieuw met ver giftigen. De man werd ernstig ziek Een urinemonster wees uit dat het thallium bevatte. Pas op 28 mei kreeg de politie de tip dat de man vergiftigd zou kunnen zijn. Opmerkelijk is dat de vrouw tegen de politie vertelde zeer nauwkeurig de zaak van de Schijndelse gifmengster te heb ben gevolgd. SCHEEMDA. In de nacht van zater dag op zondag is de 38-jarige A. van der Gans uit Scheemda met zijn auto in zijn woonplaats tegen een huis ge botst. De man kreeg een schedelbasis- fractuur en overleed op weg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Het huis werd ernstig beschadigd. DUBBELDAM. In Dubbeldam verleen de zaterdag een auto geen voorrang aan een motorrijder met duopassagier. Eén van hen verloor hierbij het leven. STADSKANAAL. De 4-jarige Joyce Gorter kwam om toen zij in Stadska naal onverwacht de straat overstak. Zij werd overreden door een auto. RINSUMAGEEST. De 22-jarige ijzer- vlechter W. Stelwagen verongelukte de afgelopen nacht met zijn wagen toen hij de macht over het stuur verloor. Zijn wagen raakte in de berm en kan telde. Hij was op slag dood. Zijn vrouw die naast hem zat kreeg geen verwon dingen. SCHIEDAM. De 86-jarige voetgan ger J. Holswilder werd zaterdag in zijn woonplaats Schiedam aangereden door een 21-jarige bromfietser. Hij overleed later in het ziekenhuis. HOENSBROEK. Bij een verkeersonge luk in Hoensbroek verloor zondag de 66-jarige mej. M. Peerboom het leven toen zij met haar auto links reed en frontaal op een tegenligger botste. Zij was op slag dood. LIESSEL. In Liessel is de 16-jarige Maria van Heugten bij het oversteken van de weg onder een auto gekomen en verongelukt. AMSTERDAM. Zaterdagmiddag is de 35-jarige Amsterdammer H. M. Mom ber met zijn auto in de Suezhaven in de hoofdstad gereden. De wagen zonk onmiddellijk. De bestuurder verdronk. TERNEUZEN. Zaterdagmiddag is de 61-jarige J. Bernaerd omgekomen toen hij met zijn bromfiets viel. HEERHUGOWAARD. De 3-jarige Wil ly Bul uit Heerhugowaard is in een sloot vlak bij de ouderlijke woning ver dronken. Het kind was in een onbe waakt ogenblik het huis uitgelopen 's GRAVELAND. De 9-jarige Ronald van Leur uit Utrecht kwam om toen hij zondag onverwacht een straat over stak. Hij liep perdoes onder een auto. te geven, zowel nationaal als mondiaal". De opvattingen van de C.N.V.-voorzit- ter, die dus geen splitsing maar een soort afvalsysteem voorstaat, zullen wel licht de formule kunnen zijn waarop men zich op het partij convent, dat op 12 en 13 juni in Utrecht wordt gehouden om zich op de samenwerking met K.V.P. en C.H.U. te bezinnen, kan vinden. Met par tijvoorzitter dr. A. Veerman vinst ook een1 aantal gematigd radicalen het een acceptabele opstelling. Andere radicalen, zoals drs. Feddema en oud—A.R.-J.O.S. - voorzitter Hans de Boer menen echter dat thans de tijd is aangebroken waarop progressieven en conservatieven ieder huns weegs dienen te gaan. Het progres sieve deel van de A.R.P. zou moeten sa menwerken met P.v.d.A. en P.PR., de conservatieven met V.V.D. en Boeren' partij. Dat zou, volgens drs. Feddema, een geweldige sanering van het partijwe zen zijn die de machteloosheid van het parlement kan doorbreken. C.N.V.-voorzitter Lanser haakte met zijn bijdrage aan de discussie in op de oproep van staadsraad J. Smallenbroek, oud-fractieleider in de Tweede Kamer, om de A.R.P. te handhaven als evange lische volkspartij, waarin zowel werkge vers, werknemers, boeren als midden standers zijn georganiseerd. Alleen via die weg is volgens de heer Smallenbroek een harmonische samenleving op te bouwen. Hij meent dat daarvoor moet worden ge accepteerd dat er een geregeld spannings veld ontstaat tussen ideaal en werkelijk heid. Splitsing in progressief en conser vatief vond de heer Smalelnbroek „een stukje hoogmoed, dat een blaam werpt op de christelijke politiek en dat de achter ban in verwarring brengt". De conferentie, die was georganiseerd om zich te bezinnen op de grondslag en de pilaats van de A.R.P. in de politiek, leverde overigens een veelheid van me ningen op, waaruit echter wel viel te distilleren dat voor een C.D.U. naar Duits model niemand te vinden is. Men wil de samenwerking met K.V.P. en C.H.U. dan ook beperkt houden en de eigen identi teit van de A.R.P. ais christelijke volks partij met een vooruitstrevend karakter handhaven en versterken. Voor staatsrechtelijke vernieuwingen, zoals de verhoging van de kiesdrempel en de aanwijzing van de kabinetsforma teur door de kiezer, bleek onder de con ferentiegangers weinig belangstelling te bestaan. Wel was een deel van de werk groep, die zich met deze zaken bezig hield, voorstander van invoering van een gematigd districtenstelsel. ADVERTENTIE Mercedes-Benz praat u niet naar zó maar een uitvoering toe- Mercedes-Benz past de uitvoering juist hélemaal aan bij uw wensen. Maar dan ook hélemaal. Dat betekent dagelijks: ruimte-winst, tijd-winst, energie-winst. Dus geld-winst. Of: minder kosten per kilometer en bedrijfsuur. Dat telt veel zwaarder dan éénmaal een hogere aanschafprijs. MERCEDES-BENZ Parallelweg 2-6 tel. 02510 - 2 73 41 BEVERWIJK Burg. D. Kooimanweg 6 PURMEREND tel. 02990 - 48 51 14 (Van onze correspondent) SOESTERBERG De Katholieke Werkende Jeugd is verontwaardigd: de organi satie heeft zondagmorgen op haar centrale vergadering te Soesterberg niet kunnen discussiëren met vertegenwoordigers van de voornaamste fracties in de Tweede Kamer. Voor zover de KWJ heeft kunnen naspeuren was er tussen de fracties een afspraak gemaakt niet aan de bijeenkomst deel te nemen. Daarbij zou in het geding zjjn dat de zondagochtend een privé karakter dient te hebben. In een brief aan de fracties en een tele gram aan de Kamerfractie stelt de KWJ dat de werkende jeugd zelf naast een drukke week werken en studie weinig an ders rest dan ook op zondagmorgen te vergaderen. Niet alleen de acht partijen KVP. CHU, AR, PSP, PPR, PVDA, D '66 en VVD ont vangen brandbrieven van de KWJ, dc cen trale raad besloot ook de ministers Klom- pé, Veringa en Roolvink te vragen om een onderhoud op korte termijn. Men wil met de drie ministers een „hard gesprek" voe ren, samen met de twee andere organisa ties van werkende jongeren. De bedoeling is van de drie ministers te horen wat er nu eigenlijk terecht is gekomen van de inwilliging der eisen van de werkende jeugd en wat de ministers nog van plan zijn te doen. De eisen werden geformu leerd op de dag van de werkende jeugd, vorig jaar 1 november in Den Haag, toen 10.000 jongeren samen waren gestroomd op het Malieveld. Als tijdslimiet noemden de jongeren toen de 1ste augustus van dit jaar voor inwilliging van hun eisen. Voor die datum wenst de KWJ het gesprek te voeren. AMSTERDAM. Drie personen zijn zaterdagmiddag met brandwonden in een Amsterdams ziekenhuis opgenomen na dat zich een gasexplosie had voorgedaan aan boord van hun jachtje. Het scheepje lag aan de Noordholland se kanaaldijk toen de eigenaar gas rook. Met een brandende lucifer wilde hij con troleren waar het gas ontsnapte, maar doordat al te veel gas was ontsnapt, ont plofte het. Het schip kreeg brandschade en een lek. Omwonenden hebben het vuur geblust. De ambulance die met grote snelheid naar het scheepje onderweg was, schepte in Amsterdam-noord nog een bromfietser, de jongen werd licht gewond. AMSTERDAM. Een commissie van de faculteit der wiskunde en natuurweten schappen van de Amsterdamse universiteit heeft een plan gereed voor een opleiding milieubeheer. De bedoeling is om uiteinde lijk te komen tot een inter-universitair in stituut. Het congres „Criteria voor milieu beheer", dat in oktober in de aula en Artis gehouden wordt, vormt een aanloop tot deze nieuwe opleiding. De Benynse architect prof. dr. Hans Scharoun die onderscheiden is met de Erasmusprijs 1970 ontving zaterdag de oorkonde uit handen van prins Bernhard Links mevrouw Scharoun. UTRECHT. Zondag is de nieuwe dienstregeling van de Nederlandse Spoor wegen, die wordl gekenmerkt door grotere frequenties hogere snelheden, volgens de N.S. vrjjwel vlekkeloos van start ge gaan. Voor zover vie' na te gaan was er maar één trein die vertraging kreeg vjjf minuten door een fout die met de uit voering van de dienstregeling samenhing. De grote vuurproef voor de NS werd pas vandaag verwacht. Vandaag reden er 800 treinen meer dan zondag, nl. ruim 4000. Vooral in het ochtend-spitsuur werd veel van het aanpassingsvermogen van de N.S.- ers gevergd. (Van onze correspondent) DEDEMSVAART Een groep van ongeveer twintig Hoogeveense presbyterianen, een afgescheiden groep uit de Nederlandse Hervormde Kerk, heeft zondagochtend onder leiding van de Hoogeveense predikant ds. G. Taverne, getracht een bijzondere kerkdienst van de rooms-katholieke St. Vitusparochie in Dedemsvaart te verstoren. De ruim 1.500 Dedemsvaartse katholieken vierden het afgelopen weekeinde het 150- jarig bestaan van hun parochie. Omdat hun eigen kerkgebouw te klein was om aan alle te verwachten belang stellenden plaats te bieden, werd de spe ciale dienst, waarin kardinaal Alfrink als hoofdcelebrant optrad, gehouden in het kerkgebouw van de Nederlands Her vormde Gemeente. Kerkeraad en kerk voogdij hadden het gebouw daarvoor be schikbaar gesteld, iets dat van katholie ke zijde bijzonder op prijs werd gesteld. De Hoogeveense presbyterianen, die (Van onze correspondent) WILLEMSTAD. Vijfduizend plunde rende en vuurspuwende arbeiders en werklozen zorgden op 30 mei 1969 voor een uitschieter in de tot dan toe nogal eentonige Antilliaanse geschiedenis. De sociale revolutie van vorig jaar dreigt achteraf het karakter te krijgen van een bedrijfsongeval. „Politiek en sociaal is er niets veranderd op Curacao" vindt Stan ley Brown, de man die of hij wil of niet, als de braintrust achter de 30 mei-bewe ging wordt gezien. Als enig winstpunt ziet hij het feit, dat de Curapaose neger zich in het afgelopen jaar critischer heeft opgesteld tegenover de blanke min derheid. Ook geen jubelstemming bij vakbonds leider Ong-A-Kwie, voorzitter van de Cu- racaose faderatie van werknemers (CFW) met ruim vijfduizend leden. Ver leden jaar trok hij samen met Papa Go- det aan het hoofd van de stoet eerst stakende en later muitende arbeiders naar de regeringsgebouwen in het fort Amsterdam. „Ik zie geen reden tot fees ten. Een halve stad afgebrand en wat hebben we bereikt? Incidenteel is er mis schien sprake van enige verbetering, maar over het algemeen is het leefkli maat van de Curagaose arbeider even slecht of zelfs slechter dan een jaar ge leden. Men is gewoon weer bezig af te zakken naar het oude" Dit laatste geldt dan ook voor de vak bonden. De voor de Antillen unieke eens gezindheid, waarmee men verleden jaar de regering-Kroon uit het zadel wipte is al lang weer verdwenen. De verschil lende stakingen van de afgelopen we ken, zowel op Aruba als op Curagao, eta leerden weer het oude beeld van de el kaar beconcurrenerende vakbonden. Ook meer gematigde vakbondsleiders worden genoodzaakt bij de minste aanleiding en dikwijls tegen beter weten in, een vuist te maken, omdat anders de leden over lopen naar de concurrent. Stakingen zijn de afgelopen maanden een gewoonteverschijnsel geworden in de Nederlandse Antillen. Ong-A-Kwie: „De oorzaak is dat er tot nu toe niets is ge daan voor de arbeiders Frente Obrero (het arbeidersfront) heeft een minister in de regering. Het lijkt prachtig, maar ik vraag me af of de arbeiders werke lijk een stem in het regeringsbeleid heb ben. Waar blijft de wet op de minimum lonen, de ziektewet, de ontslagregeling? Als de beloofde minimum-lonen niet gauw komen voorspel ik grote moeilijk heden". De regering en het bedrijfsleven heb ben echter al herhaaldelijk laten doorsche meren, dat de voorgestelde tachtig gul den per week voor ongeschoolde arbei ders en de tweehonderd gulden per maand voor winkelpersoneel, economisch niet verantwoord zijn. Economisch haalbaar of niet, de arbei ders in dienst van de overheid hebben, dankzij de stakingsgolf van begin decem ber, hun 20 percent loonsverhoging met terugwerkende kracht tot 1 januari 1968 al in het loonzakje. Hun minder gelukkige collega's in de particuliere sec tor moeten ervoor bloeden. De enkele ja ren geleden afgeschafte schoolgeldbelas ting is weer ingevoerd. Er is een nieuwe belasting op huisvuil gecreëerd. De we genbelasting is met veertig percent op gevoerd en de autobustarieven zijn ver hoogd. Allemaal maatregelen die een bankdirecteur minder treffen dan een bouwvakker, die van zijn weekloon van vijfenzestig gulden dagelijks alleen al twee gulden aan transportkosten moet betalen. De Frente-aanhang voelt zich overi gens genomen. Amador Nita, de man die, toen Brown en Godet in de gevangenis zaten Frente Obero naar de overwinning heeft gevoerd, door Jonckheer, Kroon, Bikker en Isa in iedere toespraak als corrupte uitbuiters aan de kaak te stel len, blijkt nu hij eenmaal minister is, uit hetzelfde hout te zijn gesneden Excellentie Nita heeft van zichzelf een enorme showfiguur gemaakt. De dienst- hij laten voorzien van een eigen postze gel. In generaalsuniform, compleet met revolver op de dij, gaat hij weldoende rond onder zijn talrijke familieleden en degenen die hem ondanks alles trouw zijn gebleven. Politieke benoemingen kwamen in zo'n ontstellend hoog tempo uit zijn kantoor met enkele klassen lagere school kan men tot ongekende hoogten in het ambtelijk apparaat stij gen dat premier Petronia hoogst per soonlijk aan de noodrem trok on een be noemingsstop afkondigde Als minister van Arbeid heeft hij ech ter nog niets gepresteerd. Als er bij de talrijke arbeidsgeschillen van de laatste enveloppen van zijn departement heeft tijd op regeringsniveau bemiddeld moest worden, gaf hij niet thuis en schoof het probleem door naar het bureau van pre mier Petronia. Stanley Brown verbijt zich: „Nita doet stomme dingen. Hij maakt Frente kapot" Stanley Brown heeft eigenlijk weinig reden zich te beklagen. Als medeonder tekenaar van het „Akkoord van Kralen- dijk" heeft hij zelf minister Nita in het zadel geholpen. Wat is er veranderd op Curagao? Het kabinet Petronia heeft na een half jaar regeren nog steeds geen duidelijke koers uitgestippeld. De „troonrede" die enkele weken gelden door waarnemend gouver neur B. Leito werd uitgesproken bij de opening van het nieuwe zittingsjaar van de Staten van de Nederlandse Antillen, was een aaneenschakeling van vage be loften en onbenullige mededelingen. Een onrustige arbeidsmarkt en een on zekere regering drukken zwaarder op de economie van de Antillen dan de 30 mei branden van verleden jaar. Buitenlandse investeerders, die toch al nooit in de ri, hebben gestaan, laten het nu helemaal afweten. Winkeliers die verleden jaar hun zaak door brand verloren hebben, zitten hier of daar in noodwinkeltjes of zijn helemaal verdwenen. Er is in Willem stad nog geen steen /erzet voor de we deropbouw van de op 30 mei 1969 ver woeste panden. Ruïnes en open gaten in de gevelrij herinneren neg steeds aan de woelige dagen van een jaar geleden. optreden onder de naam Reformato risch Verbond, konden zich met deze gang van zaken niet verenigen. In zes auto's trok een groepje van hen daarom onder leiding van ds. Taverne, die reeds in 1953 uit de Hervormde Kerk werd gesto ten en daarna een eigen gemeenschap stichtte, naar Dedemsvaart. In kleine groepjes en zonder dat de Dedemsvaart se kerkganeers er erg in hadden, betra den zij het kerkgebouw. Precies om kwart voor tien, een kwartier voordat de dienst zou beginnen, begonnen ze met hun actie. Een aantal Hoogeveners be gon met het uitdelen van pamfletten, waarin zij het besluit van de hervormde kerkeraad hekelden. Men verweet de hervormden dat zij hun kerkgebouw voor afgoderij lieten gebruiken en dat daar aan zelfs het hervormde kerkkoor, dat voor deze speciale gelegenheid het rooms-katholieke kerkkoor was komen versterken, medewerking verleende. Voordat de „gewone" kerkgangers be seften wat er gebeurde, ging één van de ordeverstoorders achter het altaar staan, blies de kaarsen uit, gooide die op de grond en begon voor de microfoon, die voorin het kerkgebouw stond, het Lutherlied te zingen. Vooral in de eerste ogenblikken was de verwarring com pleet. Niemand van de honderden aan wezigen wist precies wat er aan de hand was. Toen men tenslotte begreep dat hier een actiegroep aan het werk was, die de orde trachtte te verstoren, greep men in. Broederlijk zetten protestanten, die de dienst als genodigden bijwoonden en rooms-katholieken de indringers uit de kerk. Daarbij ging het soms bijzonder hardhandig toe. Enkele leden van de Hoogeveense groep kregen zelfs een paar rake klappen te incasseren en ds. Ta verne moest zelfs tot twee keer toe uit het kerkgebouw worden verwijderd, want na de eerste keer slaagde hij erin door een andere toegangsdeur opnieuw bin nen te dringen. Buiten probeerde de actiegroep tever geefs de tekst van het Lutherlied aan de kerkdeuren te bevestigen. Anderen hie ven het Wilhelmus aan. De dochter van ds. Taverne begon onder het uitroepen van allerlei ant.i-katboliekp kreten rond het kerkgebouw te hollen. De politie ver dreef tenslotte de ordeverstoorders van het kerkterrein Toen de groep naar het Marktplein trok om anti-katholieke nam- fletten uit te delen kwam het met omwo nenden tot een handgemeen. Er werd hard geslagen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2