Binella" Gekaapt Italiaans vliegtuig terug LUCHTPIRAAT DREIGDE MET KINDERPISTOOL Servan-Schreiber wil in Frans parlement Gesprek van Scheel met Gromyko verwacht Labour ligt 2 percent achter Duitslands vluchtelingen hebben folkloristisch kostuum afgelegd Brand voert muil waarmee hij wordt gebeten het Protest op tennisbaan het Suez kanaal Vietcong uit Dalat Israëlische tanks vernield Felle gevechten bij Geen interesse voor militair vertoon Parijs ongerust Opiniepeiling van „Sunday-T imes": MAANDAG 1 JUNI 1970 3 Wetenschappelijke huidverzorging Oepositair „DE VIJZEL" Hupka (Door onze redacteur in Bonn) BONN Wat op Westduitse folklore was gaan lijken, is weer bittere ernst geworden. Toen zaterdag meer dan 50.000 „Heimatvertriebenen" samenschoolden in het centrum van Bonn, was hier en daar een Silezisch of Sudetenlands kostuum te bespeuren. Tussen de spandoeken, waarop Brandt verraad aan de Duitse zaak werd aangewreven, viel dat echter nauwelijks minder uit de toon dan de enige slogan waarin geen onvriende lijkheid over een ander land lag opgesloten: die van een in de massa be klemd geraakte venter met Italiaans ijs. Arrogant Vliegtuig bezet Naar Cuba Russen DROGISTERIJ PARFUMERIE KRUISWEG 41 - HAARLEM - TELEFOON (023) 32060S (Door onze redacteur in Parijs) PARIJS De bekende franse journalist Jean Jacques Servan-Schreiber, die zich vorig jaar, plotseling in de actieve politiek stortte door zich tot secretaris-generaal van de Radicale Partij te laten benoemen, heeft zich gisteren kandidaat gesteld voor een kamerzetel in het departement van Lo tharingen, die op 21 juni middels een tus sentijdse verkiezing wordt vernieuwd. De vroegere vertegenwoordiger, de gaul listische advocaat Souchal, had zijn zetel enige weken geleden ter beschikking ge steld uit protest tegen zijn partijgenoten in de regering, die de stad Nancy buiten het traject van een nieuwe autoweg naar Pa rijs hebben gesloten. Niettemin heeft Sou chal zich nu toch naast nog een zestal kan didaten, waaronder dus Servan-Schreiber, in de strijd voor zijn eigen opvolging ge worpen. Het is niet de eerste keer dan J.J.S.S. zoals politiek Frankrijk Sarvan-Schreiber vandaag noemt zich in een verkiezings campagne werpt. Tot dusver heeft het suc ces hem bij die parlementaire wedloop nooit meegezeten, maar sinds een half jaar is het nationale en zelfs internationale aanzien van J.J.S.S. zo hoog gestegen, dat hij de sprong nu nogmaals meent te moeten wagen, ofschoon zijn kansen op papier vrijwel als nihil worden beschouwd. Alle partijen, op de radicalen na, hebben al een soort eenheidsfront tegen Servan- Schreiber gevormd. Daarentegen heeft de senator-burgemeester van Nancy zich gis teren uit naam van de meerderheid van de gemeenteraad achter de kandidatuur van Servan-Schreiber gesteld. Sinds zijn bemoeienissen ten bate van de bevrijding van de Griekse componist Theo- dorakis en andere Griekse politieke gevan genen heeft, enkele weken geleden, Ser van-Schreiber een propagandatournee door tie waarin hij verkeert is dat hij hun medewerking niettemin nodig heeft, ge zien de heel kleine parlementaire meer derheid waarmee hij regeert. Want wel iswaar is Czaja bondsdaglid voor de CDU •en dus op alle fronten in de oppositie tegen de regering, maar plaatsvervan gend voorzitter van de bond der verdre venen is Herbert Hupka, voorzitter bo vendien van de Silezische Landmann- schaft (al is hij op Ceylon geboren). Hup ka behoort in de bondsdag tot de SPD. Hij heeft onlangs verklaard zijn stem niet te kunnen geven aan een Westduits-Pool se overeenkomst waarin erkenning van de Oder-Neisse-grens is opgenomen. In de bondsdag zitten vijftig parlemen tariërs die men tot de verdrevenen zou kunnen rekenen. Van hen behoren er 24 tot de SPD, de partij van Brandt. Tot dusver heeft fractieleider Wehner een voorbeeldige discipline weten te handha ven. Beweerd wordt dat hij Hupka een persoonlijke behandeling heeft gegeven en men behoeft Wehner niet zo goed te kennen om ervan overtuigd te zijn dat je van zoiets nachtenlang wakker kunt lig gen. Niettemin gaan er geruchten dat Hupka naar de CDU zou willen overstap pen. De verdrevenen leveren wellicht het duidelijkste voorbeeld van de gevoelighe den waarmee bondskanselier Brandt tobt, ook al bleek bij een recente opiniepeiling dat 72 percent van de bondsrepublikein- se bevolking de „oostgebieden" als defi nitief afgeschreven beschouwt. Met de simpele uitkomsten van opinie? peilingen is de verhouding in West-Duits^ land onvoldoende weergegeven. Daarom aarzelt de regering bij het sluiten van een verdrag met Moskou, al is het voor de verdere ontwikkeling van haar buiten landse politiek waarschijnlijk noodzaak en valt zelfs erkenning van de Poolse westgrens haar moeilijk. Daarom ook snelt Strauss te hulp als moet worden toegelicht dat „Wie geweld erkent, de vrede in gevaar brengt." On der die leuze zal de 2,5 miljoen betalende leden tellende „Bond der Verdrevenen," daartoe door de regering financieel in staat gesteld, „met alle legale middelen verzet bieden" tegen de regeringspolitiek. de Franse provincie ondernomen, waaraan hij een nadrukkelijk Amerikaans karakter gaf. Een eigen vliegtuig, een uitgebreide „brain-trust", waarin zelfs een van de vroegere medewerkers van wijlen president Kennedy was opgenomen en bijeenkomsten die meer op een massale persconferentie, dan op politieke meetings gelijken en waarbij de radicale voorman zich door een dertig a veertig Parijse en andere journa listen laat begeleiden. BONN. (DPA en AFP) In Bonn doen geruchten de ronde, dat de Westduitse minister Walter Scheel morgen in Parijs een onderhoud zal hebben met zijn Russi sche collega, Andrei Gromyko. Beide ministers zijn dan tegelijkertijd in de Franse hoofdstad. Scheel voor een bijeenkomst van de Westeuropese Unie en Gromyko arriveert die dag voor een offi cieel bezoek van vijf dagen. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Bonn kon gisteren de berichten over een ontmoeting tussen beide minister» niet bevestigen. Minister Scheel verklaar de op een persconferentie in Saarbrücken, dat een dergelijke ontmoeting niet op het programma stond. In goedingelichte kringen in Bonn was men er echter zeker van, dat Scheel en Gromyko elkaar in Parijs zullen ontmoe ten. De Franse regering volgt de onderhan delingen tussen Moskou en Bonn met groeiende ongerustheid, aldus meldt onze redacteur in Parijs. Het vijfdaagse bezoek van Gromyko aan Parijs, mag dan officieel in het teken staan van de Frans-Russische samen werkingsverdragen, in feite moet zijn komst in verband worden gebracht met het vermoeden dat de Franse regering met steeds meer stelligheid gaat koes teren: dat Moskou en Bonn spoedig een verdrag zullen sluiten dat de wederzijdse erkenning van alle huidige grenzen in West- en Oost-Europa zal inhouden. De hereniging van Duitsland zou dan offi cieel voor altijd onmogelijk zijn gewor den. Ofschoon Parijs met de erkenning van de Oder-Neissegrens Bonn op die weg al vele jaren geleden is voorgegaan, blijven de Fransen toch te veel bittere herinne ringen aan Duits-Russische overeenkom sten en afspraken behouden om zich ook nu niet helemaal gerust te kunnen voelen. Gromyko zal zijn Franse gastheren uiter aard wel wijzen op het eminente belang voor de toekomst en de vrede in Europa van de normalisatie van de betrekkingen tussen zijn land en de Bondsrepubliek, maar het is juist het abnormale karak ter van die relaties geweest waaraan Frankrijk, vooral ten tijde van generaal De Gaulle, de mogelijkheid meende te kunnen ontlenen als bemiddelaar tussen Moskou en Bonn een diplomatieke voor rangspositie in Europa te bezetten. INCASSO WEEKABONNEMENTEN De incasso van het abonnementsgeld iedere week kost veel tijd en moeite, aan u en aan onze bezorgers. Er zijn twee mogelijkheden om het ongemak in dit opzicht te vermijden a. Overgang op een kwartaalabonne ment. b. Betaling aan de bezorger voor een periode van 45 weken. U krijgt dan een door de bezorger onder tekend ontvangstbewijs. Misver stand over de betaling is daardoor uitgesloten. Het resultaat voor u Minder geloop naar en gebel aan de deur; in uw wijk daardoor een vlottere bezorging. Voor de bezorger blinder last. Probeert u het eens. DE ADMINISTRATIE CAIRO (Reuter, AP en AFP) Het passagiersvliegtuig van de Ita liaanse luchtvaartmaatschappij „Al italia", dat zaterdag werd gekaapt, is gisteren uit Cairo naar Rome terug gekeerd. Dc kaper, de 24-jarige Gian Luca Stellino, heeft in Egypte poli tiek asiel gevraagd. Hij zou, zo werd aanvankelijk gezegd, lid zyn van een linkse politieke beweging. Stellino studeert aan de universiteit van Genua. Aangezien hij de vliegreis naar Cairo niet kon betalen koos hij de goedkopere manier van kaping. Enige uren voordat het vliegtuig uit Rome naar Genua zou opstijgen kocht hij een kinderpistooltje. Hij deed vijf patronen zonder kogels in de patroonhouder en stak er nog 25 bij zich. Tien minuten na het opstijgen drong hij in de stuurhut door en duwde zijn ongevaarlijke wapen, ge wikkeld in krantepapier, in de nek van de gezagvoerder, met de opdracht naar Egypte te vliegen. De reis verliep rustig. Op het vliegveld van Cairo wachtte de luchtpiraat kalm de politie af en wierp bij hun aankomst zijn „wapen" en zijn paraplu achteloos weg, waarna hij de politiemannen volg de. De piloot bedankte hij met een glim lach voor de reis. De student in de rechten leed de laat ste tijd aan geestelijke onevenwichtig heid, zo heeft zijn huisarts verklaard. De arts zei dat de student onder observa tie staat voor een zenuwziekte, die wel- LONDEN (Reuter). Het Britse blad „Sunday Times" heeft een opiniepeiling la ten houden over de keuze van de kiezers b(j de algemene verkiezingen van 18 juni. Volgens de uitslag zouden de conservatie ven met 2 percent de leiding hebben op de socialisten. Met de verkiezingen voor de deur is deze uitslag het eerste teken dat de voorkeur van de kiezers naar de conservatieven be gint over te hellen. De meeste nationale opiniepeilingen hebben tot dusver een ge ringe wist voor Labour voorspeld. Het onderzoek van de „Sunday Times" is verricht door een wetenschappelijke in stelling die bij recente plaatselijke ver kiezingen tamelijk nauwkeurige prognoses gaf. Op grond van de huidige gegevens geeft het bureau de conservatieven 47 per cent van de stemmen, Labour 45, de libe ralen 7 en de overige partijen 1 percent. De partijleider van de conservatieven, Ed ward Heath, blijkt echter wat persoonlijke populariteit betreft ver achter te liggen bij zijn socialistische tegenstander, premier Harold Wilson. Met de traditionele pinksterbijeenkom sten had de protestbetoging in Bonn al leen het optreden van de zondagsrede- naars gemeen. Dat Herbert Czaja, voor zitter van de Bond van de Verdrevenen, één van hen was, lag voor de hand. Dat als gastspreker Franz Josef Strauss aan de betoging deelnam, kan worden beschouwd als een teken dat de tegenstanders van Willy Brandt weer brood zien in nauwe contacten met de „beroepsverdrevenen," zoals de activis ten uit de voormalige „oostgebieden" en Sudetenland schamper worden genoemd. „Het is een onverdraaglijke mate van arrogantie, wanneer men de verdrevenen als nationalisten verketteet", schalde za terdag de stem van CSU-voorzitter Strauss over de markt in Bonn. Een dag later zou bondskanselier Brandt daarop reageren met de opmerking dat Strauss en Czaja hebben getracht bij de verdre venen nationalistische instincten te mobi liseren. De kanselier beperkte zijn cri- tiek dus tot de sprekers. In werkelijkheid is het echter de tragiek van de groep Duitsers die zich „verdrevenen" noemt, dat zij onvermijdelijk in de obscure hoek terecht komt waar bijvoorbeeld ook de NPD opereert. Het blad dat zaterdag bij de massabetoging in Bonn in grote opla ge werd verspreid was de „National Zeitung" met een herdruk van zijn waar schuwing tegen de benoeming van Brandt. De kop boven de voorpagina: „Mijn God, wat moet er van Duitsland worden." Dat Duitsland blijft voor de oudere mensen óók hun „Heimatland" Pomme- ren of Silezië, dat nu Pools gebied is, of Oost-Pruisen dat een deel van de Sov jet-Unie is geworden, of het Tsjechoslo- waakse Sudetenland. Zij zijn ingeburgerd in de bondsrepubliek, maar draaien thuis de grammofoonplaat waarop de klokken van Stettin, Breslau of Koningsberg beie ren, klokken die bij geen vergadering der „Landmannschaften" en natuurlijk ook nu in Bonn niet ontbraken. Daar was echter een sentimenteel heimwee niet aan de orde. Czjaja verwierp enkele dagen voordat een Poolse delega tie voor het eerst in Bonn over erken ning van de Oder-Neisselijn komt onder handelen, die erkenning met de woorden: „Wij verzetten ons tegen het opgeven van een vierde van ons land ten gunste van Poolse grootmachtsdromen." Wie zo spreekt, mag niet rekenen op veel begrip voor zijn bewering dat hij en zijn „Bond der Verdrevenen" de afgelo pen twintig jaar zoveel voorstellen heb ben gedaan om de betrekkingen tussen de mensen hier en ginds te verbeteren. Dat begrip bestaat slechts onder de verdreve nen zelf, voor wie het een ergernis is dat voor verbetering van betrekkingen rege ringen nodig en compromissen onvermij delijk zijn. En hun stemming wordt in dezelfde bedenkelijk nationalistische wij ze beïnvloed door de felle Strauss als door de „Sieg Heil" brullende tegen-de monstranten. Dat één op de vijf Westduitsers een verdrevene is, was niet meer dan een in teressant gegeven zolang regeringen niet actief doende waren bepaalde realiteiten in het oosten te erkennen. Als men bedenkt dat er zo'n drie mil joen mensen aan Ulbricht's DDR zijn ont snapt en in feite dan ook een kwart van de Westduitse bevolking uit vluchtelingen bestaat, die volledig in het maatschappe lijk bestel zijn opgenomen, wordt het be grijpelijk dat politici in Bonn indertijd trots verklaarden dat er naast het Wirt- schaftswunder een tweede fenomeen be stond: het „Vertriebenenwunder". Had ooit een land zijn grote vluchtelingenpro bleem zó voorbeeldig opgelost? Al gebeurde er weinig of niets aan het „oostfront," de potentiële macht van de verdrevenen heeft men in Bonn altijd on derkend, getuige de royale financiële steun (vele miljoenen) aan de Bond der Verdrevenen en soortgelijke organisaties. Frappant is dat de huidige regering het om propagandistische redenen zelfs no dig heeft gevonden voor dit doel aan zienlijk méér geld uit te trekken dan Kiesinger's „grote coalitie" had gedaan. Het weekblad „Stern" citeert deze week een SPD-parlementslid: „De regering is op de verkeerde plaats sociaal-liberaal: ze voert de muil die haar bijt." Er is namelijk geen sprake van dat Brandt met zijn financiële steun de er kenning van de Oder-Neisse-grens, laat staan de erkenning van de DDR, door de verdrevenen koopt. De benarde posi- licht zijn oorsprong vindt in de twee hartoperaties, die Stellino heeft onder gaan. De eerste operatie werd elf jaar gele den uitgevoerd de tweede een jaar ge leden, aldus dokter Bonifaccio. Acht leden van de Ierse nationalisti sche Sinn Fein-organisatie hebben zater dag een vliegtuig van British European Airways op het vliegveld Shannon bezet. Bewakers van het vliegveld haalden het achttal uit het toestel en leverden hen aan de politie over. De actie was be doeld als protest tegen de gevangenzet ting van Ierse republikeinen in Enge land. De piloot van een twee-motorig vlieg tuig van de Columbiaanse maatschappij „Avianca" dat op weg was van Bogota naar Bucaramanga in het noordoosten van Columbia is gisteren gedwongen van koers te veranderen. Het toestel maakte een tussenlanding in de Noordcolumbiaan- se stad Barrancabermeja om brandstof in te nemen. Het toestel zette daarna koers naar Cuba. Er bevinden zich 41 personen aan boord. De kaping zou zijn uitgevoerd door vier gewapende en ge maskerde mannen. Tijdens tenniswedstrijden in de En gelse plaats Surrey zijn demonstran ten tegen de Zuidafrikaanse apart heid op de tennisbaan gaan zitten. Er moest politie aan te pas komen om de betogers weg te dragen. CAIRO/TEL AVIV (Reuter en AFP) De strijd aan het Egyptisch-Israëlische front langs het Suez-kanaal is het afgelo pen weekeinde in ongekende hevigheid opgelaaid. Aan Israëlische zijde zijn ver rassend grote verliezen toegebracht. Hoewel uit de verwarde en tegenstrijdige berichtgeving van Cairo en Tel Aviv geen duidelijk beeld was te krijgen, staat wel vast dat zeker dertien Israëlische soldaten werden gedood, vier gewond en twee door Egyptische troepen gevangengenomen. Bo vendien zouden vier Israëlische tanks en eveneens vier pantservoertuigen geheel zijn verwoest. De strijd begon zaterdagochtend toen een Egyptische commando-eenheid bij Ras el-Fisj, 15 kilometer van Port Said, het Suezkanaal overstak. De Egyptenaren vernietigden op de oostelijke oever van het kanaal twee Israëlische tanks en twee pantservoertuigen en namen een Israëli sche militair gevangen. Volgens een woordvoerder in Cairo werden tevens alle militairen van een Israëlische pantser- kolonne gedood. Israëlische vliegtuigen die opstegen om de Egyptenaren te verdrijven werden door de Egyptische luchtafweer verjaagd. Deze eerste Egyptische actie werd later op de dag gevolgd door een tweede over steek naar de oostelijke oever van het kanaal, nu bij El-Cap op ongeveer 30 kilo meter van Port Said. Volgens deskundigen van het Midden- Oosten-conflict is het verrassende van de strijd in dit weekeinde geweest dat de Egyptische commmando-eenheden die het Suezkanaal zijn overgestoken zo zorgvul dig en efficiënt te werk zijn gegaan. Zij wijzen er daarbij op dat de oversteek van het kanaal gepaard ging met een hevige artillerie-beschieting van Egyptische zijde en dat tijdens de terugtrekking Egyptische vliegtuigen opstegen om Israëlische stel lingen te bombarderen. Waarnemers in Israël zijn het met deze zienswijze eens en zeggen zelfs dat het de best-uitgevoerde acties van Egyptische zijde zijn geweest sinds een jaar. Alge meen neemt men aan dat de verhoogde Russische hulp aan Egypte en de vermoe delijke aanwezigheid van Russen in de Egyptische stellingen langs het kanaal hieraan niet vreemd zullen zijn. In Londen is het afgelopen weekein de een repetitie gehouden voor de pa rade van de Horse Guards. Onder de toeschouwers bevonden zich vele mili tairen, die veel belangstelling voor de ceremonie aan de dag legden. Het meisje dat door haar vader was mee genomen heeft blijkbaar weinig in teresse voor al dat militaire vertoon. DALAT (Reuter) Zuidvietnamese troepen hebben met steun van Amerikaan se helikopters alle guerrillastrijders van de Vietcong uit de stad Dalat in het cen trale bergland van Zuid-Vietnam verdre ven. Naar schatting 300 Vietcongstrijders hadden zaterdag op dertien plaatsen een aanval op Dalat uitgevoerd en een aantal strategische plaatsen in de buurt van het centrum bezet, waaronder de Zuidvietna mese militaire academie. De gevechten in en rond Dalat hebben volgens een woord voerder in Saigon van 42 Vietcongstrijders het leven geëist. Aan Zuidvietnamese zijde vielen zestien doden en 27 gewonden. Vijfhonderd boeddhisten van de pagode An Quang zijn voor achtenveertig uur in hongerstaking gegaan voor vrede. De actie is door 2500 boeddhistische leiders in het hele land nagevolgd. De boeddhisten eisen onder meer een burgerregering. Het is hun eerste grote actie sedert 1966. TRIPOLI (AFP en Reuter). Een II- joesjin-I8 van de Tsjechoslowaakse lucht vaartmaatschappij is ongeveer vjjf kilo meter van Tripoli in Libië verongelukt. Dertien mensen, tien leden van de be manning en drie passagiers, verloren daarbij het leven. Het ongeluk gebeurde vlak nadat de Iljoesjin van het vliegveld van Tripoli was vertrokken.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3