Oppositieleider Den Uyl: „ER IS GEEN REËEL OVERLEG OVER WERKSPOOR GEWEEST \-c^dzan^ ROD! ER PARIS! mariette Regeringssteun voor landbouwbedrijven Direct beschikbaar: INDUSTRIETERREIN QratiS oudecprerft biFBoldoot (JUt) aeodorarjt DE STERRENHEMEL IN JUNI Garantiepolitiek kan worden vervangen Afval voor verfraaiing Landelijke Partij voor Bejaarden Waarschuwing van vakbond tegen vrijwillig ontslag Jovanda Enschede Auto Onderlinge gaat met AGO samendoen Mansholt over EEG in Hilversum: Organisaties als marktr egelaars 13 MODENIEUWS Drink louter Kabouter Alle geëmancipeerde kabouters doen 't ook. DINSDAG 2 JUNI 1970 99 Grote Houtstraat 26-30 Haarlem Drie maatschappen stichten vuilbank (vlakbij Haarlem) I n Alkmaar/Oudorp 6 ha inSchagen12ha; in Grootebroek 3 ha in Heerhugowaard 15 ha in Wieringermeer 3 ha. Goede verbindingen, uitstekende woningen beschikbaar, prettig leefklimaat. Prijzen van f 8.- tot f 33.- Aanvragen voor inlichtingen die vertrouwelijk worden behandeld en uitvoerige documentatie- brochure bij Noord-Holland-Noord, Postbus 3007, Haarlem, telefoon 023 - 31 6440. Noord-Holland-Noord Vlakbij Amsterdam Omscholing E3 O LDOOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. N yjpi mms Ml i Lange termijn ADVERTENTIE Tergal-blouses uit Frank rijk; mouwloos, maar ook met korte mouw. U weet wel met zo'n leuke strik. In wit, écru, bleu en rose Maat 40 t/m 48. Prijs: 45,47,50 en 49,75. DEN HAAG. De NV Vuilafvoer Maatschappij (VAM), de Koninklijke Ne- derlandsche Heidemaatschappij en Gront- mij NV hebben een overeenkomst van sa menwerking gesloten in de vorm van een vuilbank. Deze samenwerking beoogt de specifieke werkzaamheden van elk der drie initiatiefnemers te bundelen op het terrein van de verwerking en bewerking van vaste afvalstoffen. De drie maatschappijen achten het zeer goed mogelijk vaste afvalstoffen in de aanleg van toekomstige stadsgewest-, re gioparken en groenvoorzieningen te ver werken. Daarbij is het mogelijk en aan trekkelijk om met deze afvalstoffen re liëf aan vlakke gebieden te geven, waar door deze aan recreatieve waarde kun nen winnen. Zij zeggen verder dat door de eisen van milieuhygiëne het probleem van de vaste afvalstoffen zulke vormen aan neemt dat uitbreiding van doelmatige ver werkingsmethoden hogelijk gewenst is. Het grote aantal vuilnisbelten (thans meer dan 1.000, plus 2.000 clandestiene stortplaatsen) zal zo snel mogelijk moe ten worden vervangen door een gering aantal verantwoorde verwerkingsplaatsen, aldus de maatschappijen. (Van onze correspondent) TJTRECHT In Utrecht is gisteren de Landelijke Partij voor Bejaarden opgericht. De partij kan uiteraard morgen niet mee doen aan de gemeenteraadsverkiezingen, maar gaat zich wel in de verkiezingsstrijd werpen voor de Tweede Kamer. Voorzitter en initiatiefnemer van de par tij is de heer P. van Vaalen uit Vaassen De minimumleeftijd voor de partij is 55 jaar. De partij wil onder meer een zoda nig pensioen voor alle bejaarden dat zij onbezorgd van hun oude dag kunnen ge nieten. (Van onze redactie economie) DEN HAAG. Drs. J. M. den Uyl fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, verklaarde gisteravond na afloop van de mededelingen van mi- ENSCHEDE. De twintig vrouwelijke personeelsleden die per 8 juni zullen af vloeien bij de nv De Jong en Van Dam, een onderdeel van Jansen-De Wit nv in Nijverdal, blijken niet te zijn ontslagen. De meisjes hebben op verzoek van de directie zelf ontslag genomen aangemoe digd door een premie van 750 gulden. De directie heeft de ondernemingsraad ge vraagd alle personeelsleden te verzoeken ontslag aan te vragen. De onderneming kan het personeel niet ontslaan omdat er een werkgarantie is gegeven die pas op 1 september 1971 afloopt. De algemene bedrijfsbond textiel en kleding „De Een dracht" heeft een poging de twintig meis jes te ontslaan enige tijd geleden met succes voorkomen. Tegen het vrijwillig ontslag namen kan de vakbond niets on dernemen maar men waarschuwt er wel voor. Werknemers die bij Jovanda vrijwillig ontslag genomen hebben en bij een nieu we werkgever voor 1 september 1971 hun baan kwijtraken hebben namelijk geen recht op uitkering krachtens de werkloosheidwet omdat ze van gegaran deerd werk tot 1 september 1971 hebben afgezien. De vakbond meent dat bij het aanmoedigen van vrijwillig ontslag deze aspecten vrijwel niet werden bekendge maakt. Volgens insiders streeft de direc tie van nv De Jong en Van Dam ernaar half juli de laatste arbeidscontracten be ëindigd te hebben. nister Nelissen en Roolvink: „Dit is een onbegrijpelijke houding van het kabinet. Er is geen reëel overleg geweest. De re gering onttrekt zich aan de verantwoor delijkheid, die zij als groot opdracht geefster heeft tegenover dit bedrijf en de werkers van Werkspoor. Dit is onaan vaardbaar". Zoals bekend zal vandaag de VMF-af- faire in de Tweede Kamer behandeld worden tijdens het beantwoorden van de mondelinge vragen door het socialisti sche kamerlid Wieldraaijer. De metaal-vakbondsleider Brussel ver klaarde dat het resultaat van de bespre kingen gisteren in ieder geval geleid heeft tot een positievere uitspraak van ADVERTENTIE Uw vakantie is pas 100% geslaagd met een heerlijk dun en soepel vest van Rodier. V-hals in wit of marine 47,50. Maten 40 t/m 46 GR. HOUTSTRAAT T' HAARLEM DEN HAAG. „De uitkomst van het gesprek was bevredigend, namelijk on geveer wat we ervan verwachtten. Dat wil nog niet zeggen dat we tevreden zijn", Aldus de voorzitter van het landbouw schap, ir. C. S. Knottnerus, in het ver slag dat hij uitbracht van het gesprek dat het schap maandag had met een vijf tal ministers: minister-president De Jong en de heren Lardinois (Landbouw), Ne lissen (Economische Zaken), Roolvink (Sociale Zaken) en Witteveen (Finan ciën). De delegatie van het schap bestaande uit het dagelijks bestuur, kreeg van de bewindslieden onder meer het volgende te horen: Van minister Lardinois: deze bewinds man zal in Brussel niet meer aandrin gen op lagere prijzen voor landbouwpro- dukten. In het deze maand te voeren EEG-overleg hoeven ook geen prijsverla gingen verwacht te worden, evenmin als produktiequoteringen. De heer Lardinois zal de vorige week door het ontwikke- lings- en saneringsfonds voor de landbouw genomen besluiten inzake stimulering van de afvloeiing van oudere landarbei ders goedkeuren. Hij zal zorgen voor vol doende geld in het fonds om van deze re geling een succes te maken. ADVERTENTIE Van minister Nelissen: deze zal zich met alle kracht inspannen voor de industriali satie van het noorden des lands. Het landbouwschap had, terwille van een snel lere afvloeiing uit de landbouw, zware nadruk op regionale industrialisatie ge vraagd. Binnen twee weken zal deze bewinds man voorts een nadere beslissing nemen over de prijsstelling van consumptiemelk. Hij gaf toe dat bij dit produkt de kosten structuur in het westen des lands aan zienlijk verschilt van die in overig Neder land en achtte het wel waarschijnlijk, dat de per 1 juni toegepaste prijsverhoging van een cent per liter aan de lage kant is. De studie over dat kostenverschil kost echter veel tijd. Daarbij speelt ook de vraag mee of er ook niet verschillen zijn tussen verschillende delen van „overig Nederland". Vandaar dat de minister met het produktschap voor zuivel en met be trokkenen wil overleggen voordat hij een beslissing neemt. De minister zal ook een onderzoek instellen naar mogelijkheden om de bezwaren van het huidige systeem van prijsstelling te ondervangen. Van minister Roolvink: deze zal sterk bevorderen dat er, zoals door het land bouwschap gevraagd, een voorlichtings- en omscholingsregeling komt voor boeren die de landbouw verlaten en nog in staat zijn op een ander beroep over te gaan. Het landbouwschap meent dat deze men sen voorlichting nodig hebben om een in zicht te krijgen in de mogelijkheden bui ten de landbouw. Van minister Witteveen: deze zal bij de commissie fiscale positie zelfstandigen (commissie Van Soest) op spoed aandrin gen. Hij verwacht het rapport van deze commissie in september en zal, als het er is, zijn overleg met het landbouwschap over fiscale problemen van boeren en tuinders voortzetten. AMSTERDAM. Directie en commis sarissen van de verzekeringmaatschappij de Auto Onderlinge te Groningen en van de onder de naam AGO samenwerkende verzekeringmaatschappijen maken be kend dat zij de mogelijkheid tot samen werking onderzoeken. Over de wijze waarop een samenwerking zal worden geeffectueerd zal te zijner tijd na overleg met de verzekeringskamer en vertegen woordigers van het personeel mededeling worden gedaan. Nu al staat vast dat een samenwerking geen ontslagen ten gevol ge zal hebben, zegt een gemeenschappe lijk communiqué. Tot de Ago behoren de levensverzeke ringmaatschappijen Algemeene Friesche, Groot-Noordhollandsche en Olveh, de nv Spaarbeleg, alsmede de schadeverzeke ringmaatschappijen Algemeene Friesche, Compagnie van Assuradeuren, Onderlin ge Verzekering Maatschappij OOM en West-Friesche. Het totale premie-inko men (inclusief koopsommen) van de AGO bedroeg in 1969 302 min. De Auto On derlinge boekte in dat jaar ƒ32 miljoen aan premies. de regering over de ordergarantie van zestig rijtuigbakken tot 1972. „Wij neb ben daarmee duidelijk tijdwinst gekre gen", zo zei hij. De vakbondsleiders me nen dat nu de tijd voor onderhandeling met de leiding van het concern is geko men om voldoende garanties voor de werkgelegenheid en de sociale voor waarden te krijgen aan de hand van het standpunt van de regering. „Het is ons er in de eerste plaats om te doen ge weest, dat de continuiteit van de werk gelegenheid gehandhaafd zou blijven", zo zei men. De vakbonden hebben een claim voor een afvloeiingsregeling (de zogenaamde Kromhoutregeling) die vrij gunstig is voor de werknemers, maar die voor VMF vele miljoenen zal kosten. Jhr. Sickinghe deelde gisteravond mee dat de VMF v-oor een dergelijke afvloeiings regeling niets reserveert. Minister Rool vink denkt tot grote tevredenheid van de vakbondsleiders aan het vragen van een SER-advies over het bijspringen van andere bedrijven uit dezelfde be drijfstak voor het verwezenlijken van een dergelijke „dure" afvloeiingsrege ling, zodat niet een geheel bedrijf te gronde kan gaan als een der afdelingen gesloten zou moeten worden. Minister Roolvink verklaarde overigens met na druk dat een afvloeiingsregeling niet in de eerste plaats een zaak voor de rege ring is, maar van de VMF zelf. Woensdag overlegt de raad van be stuur van Werkspoor Utrecht met de vakbonden. Donderdag praat de VMF met de NS. ADVERTENTIE Bij elke Boldoot deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 verschillende prenten Stuur het gouden zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van uw keuze per omgaande thuis. POOLSTER leine/beer DRAAK jSLA SLANG MERCURIUS, die zich maar zelden goed laat zien, gunt in juni een kansje aan hen die zoeken willen. De planeet bevindt zich thans ten westen van de zon en is dus zichtbaar even voor zonsopkomst boven de noord oostelijke horizon. Mercurius is tamelijk helder, maar in de lichtgloed van de schemering springt zij niet erg in het oog. Op het einde van de maand is Mercurius hel derder dan in het begin; haar grootste westelijke elon- gatie (verwijdering) van dfc zon bereikt zij op 5 juni (24 graden). De schitterende planeet Venus staat 's avonds in het noordwesten en is te zien tol twee uur na ondergang van de zon. Men hoeft haar niet te zoeken, zij valt met een op als het helderste hemellichaam op de zon en de maan na. Op 11 juni kan men deze planeet overdag terugvinden, dit komt doordat de posities van de zon en van Venus die dag zó zijn dat ze na verloop van een •bepaalde tijd eenzelfde stand innemen ten opzichte van de horizont. Wil men Venus zien, dan gaat men als volgt te werk: in de loop van de voormiddag dient men zijn verrekijker naar de zon te richten. Uiteraard dient het oog dan beschermt te worden. Men noteert dan de juiste tijd en de plaats van de zon aan de hemel, dit laatste bijvoorbeeld door de verrekijker in deze stand op een statief o.d. te laten staan. Wanneer men nu 2 uur en 27 minuten later naar dezelfde plaats kijkt, staat Venus in het gezichtsveld. De rode planeet Mars staat nu op minder dan twintig graden van de zon; men kan haar dan ook niet waarnemen. Bij het vallen van de duisternis staat Jupiter ongeveer in het zuiden; hij blijft vrijwel de hele nacht zichtbaar in de nabijheid van de ster Spica, hoofdster van het sterrenbeeld Maagd. Jupiter straalt een helder wit licht. SATURNUS wordt 's morgens zicht baar, men dient, hem dus in het oosten op te sporen. Deze planeet is verder van de zon verwijderd dan Mercurius. Schijnbaar verwijdert ze zich van de zon. HILVERSUM. Het valt niet te ver wachten dat duurzame overheidsgaranties voor het mar kt prijspeil van landbouwpro- dukten mogelijk zullen zijn. Daarom zal men een natuurlijk evenwicht tussen vraag en aanbod moeten zien te bereiken door in zicht in de marktontwikkeling. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de Europese commissie, zei dit vorige week in de te Hilversum gehouden vergadering van de stichting voor Nederlandse zelf standige handel en industrie. Hij kondigde de verschijning aan van een nieuw memo randum dat een uitwerking zal zijn van het memorandum Landbouw 1980 (het plan Mansholt) en waarin gesuggereerd zal wor den in Europees verband interprofessionele ADVERTENTIE Jonge Oude jenever organisaties per produkt of produktengroep in het leven te roepen. Boeren, handel en verwerkers van landbouwprodukten en de vakbeweging zouden erin moeten samen werken. Deze organisaties zouden zich ten doel kunnen stellen: het beter doen functio neren van de markt; stimulering van de vraag; voorlichting over de afzet; informa tie over vraag en aanbod; economisch tech nische informatie inzake de opnamecapa citeit van de markt. Van de EEG-ministerraad zou een orga nisatie bepaalde taken toegewezen kunnen krijgen bijvoorbeeld het geharmoniseerd vaststellen van de marktnoteringen, die nu tussen de landen der gemeenschap onver gelijkbaar zijn. Zij zou, gemachtigd door de raad zelf eisen op het gebied van stan daardisering en verpakking der produltten kunnen stellen. Het is echter niet de be doeling deze organisaties marktinterventie en dergelijke op te dragen. De organisaties zullen niet onder dwang moeten ontstaan. Hun optreden zal geen overheidsingrijpen zijn, maar zij zullen juist taken op zich nemen die bij het be drijfsleven zelf thuis behoren, niet bij de overheid of de Europese commissie. Dr. Mansholt meent dat de huidige ga rantiepolitiek in belangrijke mate zal kun nen worden vervangen door het optreden van deze organisaties en door het sluiten van contracten op langere termijn tussen boeren enerzijds, handel en industrie an derzijds. Er moet, zo zei hij, een nieuwe be- dryfs- en marktstructuur komen om het „cureren aan het symptoom" te voorkomen en dat kan alleen in samenwerking met handel en industrie. Met dat „cureren aan het symptoom" bedoelde hij het wegwerken van de over schotten. Op het ogenblik geeft de ge meenschap 11 miljard gulden per jaar uit voor overtollige produkten, een bedrag waarvan tien procent voor rekening van Nederland komt. Beter inzicht in de markt zou bijvoorbeeld bij de fruitteelt veel el lende hebben kunnen voorkomen, meende dr. Mansholt. Het memorandum staat op het ogenblik nog ter discussie en is nog geen voorstel van de Europese commissie. Op 6 juni te 23 uur kan men de maan sikkel ten noorden van de heldere Venus zien, dit is dus te bewonderen in het noordwesten. Op 10 juni kan men 's avonds de bijna halve maan zien, ten oosten van de ster Regulus, wat erop wijst dat er in de loop van de dag een conjunctie heeft plaats gevonden tussen deze hemellichamen. Op 15 juni komt de maan in de nabij heid van Jupiter, om op 29 juni ten noor den van Satumus voorbij te trekken. Dit laatste verschijnsel doet zich 's morgens in het oosten voor. DE ZOMER begint op het noordelijk halfrond op 21 juni te 20 uur 43 minuten. Op dat ogenblik bereikt de zon zijn noor delijkste punt aan de hemel. De dagen duren het langst, de nachten het kortst. VAN 31 MEI tot 21 juni lengen de dagen met 26 minuten; van 21 juni tot 30 juni korten ze met 5 minuten. Voor de dag neemt men de periode, die begint bij de aanvang der schemering vóór zonsop komst en eindigt bij het einde der sche mering na zonsondergang. Maan: Nieuwe maan4 juni te 3.21 Eerste kwartier 12 juni te 5.07 Volle maan 19 juni te 13.28 Laatste kwartier 26 juni te 5.01 Om de kaart te richten, moet men haar boven het hoofd houden en het noorden (N) laten samenvallen met de noordelijke horizon. De stand van de hemel is die op 15 juni te 22 uur. Voor vroegere tijdstippen de kaart draaien in de richting van de wijzers van het uurwerk, voor latere tijdstippen in tegenovergestelde richting. De plaats van de maan is voor enkele tijdstippen aan gegeven: de getallen duiden de dag van de maand aan. Ook is de positie van Ve nus (V) en Jupiter (J) aangeduid. De stippellijn die door de Zwaan gaat duidt de hartlijn van de Melkweg aan. De an dere gestippelde lijn is de ecliptica (Die renriem of Zodiak); de zon, de maan en de belangrijkste planeten bevinden zich steeds in de nabijheid van deze lijn. Eierpoeder. De ministerraad heeft vrijdag besloten vijf miljoen eieren in poeder- vorm aan Roemenië te schenken. Pre mier De Jong deelde na afloop van de kabinetszitting mee dat de zending is bedoeld voor de slachtoffers van de re cente watersnoodramp.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13