Hotel en motel in moeten hele dagen Beverwijk sluiten PATIO VAN O.L. SCHOOL „DE BRANDING" WORDT „ALTERNATIEF SCHOOLLOKAAL" VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJMOND Allerlei speelse activiteiten in de open lucht PERSONEELSGEBREK IN HORECABEDRIJVEN Astamotel zal in toekomst verdwijnen Beeldende kunst in Brederode deze zomer Vonkenregen over Delftlaan Havenberichten n y CfBP'S P£A> s o Af££ iz y.i' IV y Cf NOOÖZftft*T 3/ T Ur- £A/D T£ 7£A Puntenwinst voor heren DEM Antecedenten verwisseld Eigen programma van de SGP DINSDAG 2 JUNI 1970 IJMUIDER COURANT 5 Kort IJniondnieuws n Velsen-1J muiden I elsen-Noord Wijk aan Zee Hoe de duiven vlogen (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Bezoekers van het As tamotel aan de Parallelweg en van hotel Ter Burg aan het Stationsplein, die er in het afgelopen weekeinde wilden binnen lopen, hebben kunnen vaststellen, dat bei de horecabedrijven dermate te kampen hebben met personeelsgebrek, dat men tot sluiting gedurende een of meer hele of halve dagen is moeten overgaan. Het Astamotel was al eerder zaterdags gesloten, hotel Ter Burg heeft deze ge dragslijn moeten volgen. In het afgelopen weekeinde is hotel Ter Burg zaterdag de gehele dag en zondag tot vier uur gesloten geweest, het Astamotel bleef drie dagen dicht en is vandaag weer open gegaan. De heer J. ter Burg, die de directie voert over beide ïorecabedrijven twee af zonderlijke zaken overigens deelde ons mede, dat schrijnend gebrek aan perso neel er de oorzaak van is. Op het ogenblik voert hij onderhandelingen met café Brinkmann in Haarlem voor overname van personeel en werkt hij reeds met twee Ma rokkanen van dit Haarlemse bedrijf, dat zoals bekend de deuren geheel gaat slui ten en waar men thans druk bezig is met de afwikkeling van de personeelsaangele genheden. Op de deuren en ramen van het Asta motel waren in het afgelopen week einde mededelingen geplakt door de directie, gericht aan de bezoekers met vermelding van de reden van het gesloten zijn. Auto gestolen. Gistermorgen is in Beverwijk een auto gestolen, merk Re nault 4, kenteken MT 91-99, crêmekleu rig, met imperiaal. In de wagen lag lood gietersgereedschap. Het Astamotel aan de Parallelweg, dat in de toekomst zal verdwijnen, althans in andere handen zal over gaan mede door gebrek aan perso neel. Het motel werd in 1962 gebouwd op initiatie) van de heer A. Stam en drie jaar later door de heer Ter Burg overgenomen. SANTPOORT. Donderdagavond zal in de ruïne van Brederode te Santpoort de eerste van een serie van drie zomer- tentoonstellingen van moderne beeldende kunst worden geopend. Tot 5 juli exposeert Gerrit van Dijk schilderijen en collages in de kelderruimten van het oude slot. Gerrit van Dijk werd in 1938 in Uden (N.Bgeboren. Hij "tudeerde aan de Kunstacademie in Tilburg en woont nu in Haarlem, waar hij tekenleraar is en de vrije schilderkunst beoefent. Hij heeft deelgenomen aan verschillende groepsten toonstellingen en had onder meer een- mansexposities in Delft, Eindhoven en vo rig jaar in Haarlem. In de pers werd hij toen gekarakteriseerd als een bewogen en verontwaardigd wereldburger, die graag protesteert. Ook in zijn werk. dat kracht dadig en persoonlijk werd genoemd en waarin hij zich bedient van een flink aan tal technieken. Ter gelegenheid van de opening zal de Toneelschuur uit Haarlem donderdag avond (5 juni) om half negen bij gunstig weer een opvoering verzorgen van het to neelproject „Eindspel" van Samuel Beckett. De verlichte kasteelruïne zal daarbij normaal voor het publiek geopend zijn. De beide andere zomerexposities zijn' 10 juli tot 2 augustus tekeningen en gra fisch werk van Pieter Holstein en 7 tot 30 augustus etsen van PetT Teeling. De tentoonstellingen zijn zowel overdag als 's avonds tijdens de verlichting voor het publiek geopend. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Omstreeks half drie vannacht constateerden weggebruikers op de Randweg in Haarlem ter hoogte van de jeugdherberg aan de Jan Gijzen- kade een vonkenregen. Een onderzoek wees uit, dat op Velsens grondgebied, tussen het Van d en Berg van Eysinga- plantsoen en de Delftlaan een stapel hout en afval lag te branden, waardoor de von kenregen werd veroorzaakt. De brand weer heeft het vuur geblust. Maandag te IJmuiden aangekomen: Sundern, Kiel; Senegalkust, Takoradi; Essex Shore, Con tinentaal Plat, IJmuiden; Empire, Malta; Zwijn- drecht, Cartier; Maud, Stanlow; Karlshorst, Ha- mina; St. Sophia, Bordeaux; Diana V, Teraeu- zen; Otello, Iggesund, Zaandam; Schulenburg, Isnaes, Zaandam; Hercules, Rotterdam; Nieuw- land, Leith; Loa, Rotterdam; Apollo 2, Rotter dam. Maandag vertrokken van IJmuiden: Baron Cowdor, Brake; Lea, Great Yarmouth; Prinses Margriet, Santander; Voline, Dagenham; Stavos, Antwerpen; Gazelle, Boston, Zaandam; Confid, Grimsby; Lady Sabina, Grimsby; Helios 2, Stockholm; Argo, Par; Erik Seyd, Wismar; Jan Kahrs, Danzig, Zaandam; Rosemary Everhard, Londen; Schweiburg, Brussel; Regina, St. Malo; Sta deland, Delfzijl; Daranger, Brake, Velsen; Kechra, Finland; Dania, Rotterdam; Galata, Piraeus; Rubicon, Avonmouth; Alert, Kirkaldy. Dinsdag te IJmuiden aangekomen: Apollo, Homelvik; Vamos, Rotterdam; Abbenfleth, Southampton; Canis, Rotterdam; José Diaz, Abö; Konin, Khorramshar; Bartenstein, Bremen; Ha milton Trader, Hull; Myra, Swansea; Amstel- stroom, Hull; Marus, Naantali, Zaanstroom, Felixtowe. Dinsdag vertrokken van IJmuiden: Kroonborg, Delfzijl; Phidias, Rotterdam; Diana V, West- hartlepool; Burtonia, Gunnes; Bobrix, Silioth. „Ik sta ingeschreven bij de arbeidsbu reaus van Amsterdam, Haarlem, Beverwijk en Alkmaar in de hoop ergens vandaan tenminste nog personeel te kunnen aan trekken", vertelde hij. „De mensen hebben recht op hun vrije tijd en kunnen niet aan één stuk door blijven werken. Zelf ben ik van 's morgens vroeg tot 's nachts één uur in touw en dat is echt geen sinecure. Het enige wat wjj kunnen doen is de zaak dan maar hele of halve dagen sluiten Het Astamotel zal op een gegeven moment wel verdwijnen, doch daarover valt voors hands nog niets te vertellen. En voor het overige zal het er naar uitzien, dat ik met serveersters ial moeten gaan werken in hotel Ter Burg' ty .'V C, f I JJ t S, DINSDAG 2 JUNI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 20 u. bijeenkomst De Vogel vrienden. De Rank, IJmuiden, 20 u. kinderoperette De Gelaarsde Kat, door leerlingen van de Claraschool. PTT-gebouw, Lange Nieuwstraat, ingang Spaarnestraat, 19-20 u., spreekuur Medisch Maatschappelijk Consultatiebureau voor Alcoholisme. Openbare leeszaal en bibliotheek, filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 19 tot. 21.30 u. Gymzaal Moerbergschool, IJmuiden, 19.30 u. Boksver. „Manly Sport". WOENSDAG 3 JUNI Gebouw Velserduin, Velserduinweg, IJmuiden, 20 u. kienavond Vrouwenbond NVV. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, 14.30 tot 17.30 u. en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Velsen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Santpoort-Noord Spaarnberg, Wüstelaan 79, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Willemsbeekweg 96, IJmuiden; 10 tot 12 en 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Ban- jaertstraat 13, Velsen-Noord 14 tot 17 uur. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmui den, spanningsgymnastiek voor dames, be- jaardensoos, kinderclubs. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: 6.30 tot 8 u. gemengd zwemmen; 8-9.30 u. schoolzwemmen; 9.30-10.45 u. dameszwem- men; 10.45-11.15 u. zwemlessen dames; 11.20-13.00 u. schoolzwemmen; 13-14 uur gereserveerd; 14-15.15 u. gemengd zwem men; 16.15-16.45 u. zwemlessen; 16.45-17.15 u. zwemlessen; 17.15-17.45 u. zwemlessen; 18-19.30 u. zwemver. R.K. Velsen; 19.30- 21.30 u. zwemver. VZV; 21.30-22.30 u. ge mengd zwemmen. Gem. Vergaderlokaal, Abeelenstraat, IJmuiden, 20 u. repetitie Harmonie-orkest IJmuider Harmonie. DINSDAG 2 JUNI Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560. Geopend 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 18.45- 20 u. jeugdkaffee (vanaf 13 jaar), 18.45- 22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar). WOENSDAG 3 JUNI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat 13. Geopend 14-17 u. Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560 Geopend van 9-12, 14-17 en 19-22 u. De Meerpaal, Banjaertstraat 13. 13.30 u. cursus koken (10-14 jaar), 14 en 16 u. kinderfilm (vanaf 3 jaar), 15.30 u. cur sus fijne keuken (14-17 jaar), 20 u. „Van alles" (9-12 jaar), 21 u. „Van alles" (13- 15 jaar). WOENSDAG 3 JUNI Verenigde openbare bibliotheek. De Zwaanstraat 4a. Geopend 14.30-17.30 en 19-21 u. (Van onze atletiekmedewerker) BEVERWIJK Voor de tweede com petitiewedstrijd in de eerste klasse trok de herenatletiekploeg van DEM naar het atletiekcentrum in het Stadspark in Gro ningen. Opnieuw kwam de Beverwijkse ploeg niet op volle sterkte in actie. Toch gelukte het bijna 1000 punten meer te be halen dan in de eerste wedstrijd. Door dit resultaat is DEM enkele plaatsen op de competitie-ranglijst gestegen. Toch zal in de derde en laatste wedstrijd in augustus op „Adrichem" het puntento taal nog hoger moeten worden opgevoerd om zich te handhaven in de eerste klasse. Voor het meest verrassende resultaat zorgde Peter Visser bij het hoogspringen. Met een sprong van 1,80 m. won hij dit nummer en wist hiermee het oude club record van Anton Meekels te evenaren. Op de 100 m. won Stan Ackermans zijn serie 100 m. in 11,3 sec. en het gelukte hem snelle lopers als Roosen van Holland en v.d. Lugt van GAC achter hem te hou den. Roel Akkerman liet een goede tijd van 11,9 sec. voor zich noteren. Peter Heijnis liep een goede 800 m. in 2.01,2 sec. Ook Chris Duijker deed het met 2.04, sec. niet onverdienstelijk Op de 1500 m. ging hij na 4.15,3 sec. door de finish. Arie Bosjes tot 16.58,2 sec. Op de 400 m. kwa men Henk Martens met 53,6 sec. en Roel Akkerman met 53,9 sec goed voor de dag. De overige resultaten waren: Hoogspringen: A. Vessier 1,60 m. Ver springen: T. Nijssen 5,91 m.; A. Karei 5,71 m. Kogelstoten: F Martens 11,32 m, J. Henderson 10,77 m. Discuswerpen: C. Quist 28,24.; H Kleine 26,81 m. Speerwer pen: C. Quist 47,64 m.; J. Henderson 39,23 m. Polsstokhoogspringen: F. Mar tens 3,00 m.; H. Kleine 2,50 m. 4 x 100 m. liep DEM in 44,7 sec. en de 4 x 400 m. in 3.37,8 sec. 110 m. horden: P. Visser 18,- sec.; A. Vessies 19,5 sec. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Abusievelijk zijn in ons blad van maandag bij de vermelding van verkeersongevallen enkele antecedenten verwisseld, waardoor onjuiste situaties ontstonden. Bij het ongeval op de hoek van de Lange Nieuwstraat en het Markt plein heeft aldus de politie een 39- jarige automobilist geen voorrang ver leend aan twee meisjes op één bromfiets, die beiden gewond raakten. Op het kruispunt OrionwegRaafstraat heeft de bestuurder van een personenau to, een 49-jarige inwoner van Kromme nie, naar de politie vaststelde, geen halt gehouden voor de verplichte stop bij het kruispunt, waardoor zijn auto in botsing is gekomen met een van rechts naderende bestelauto, welke werd bestuurd door een 23-jarige verkoper uit IJmuiden-Oost. Bij dit ongeval waren, zoals reeds gemeld, drie gewonden. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK De nieuw te bouwen openbare lagere school „De Branding", welke zal verrijzen in plan Assumburg II, zal verrijkt worden met een school-onder- deel, dat uniek genoemd mag worden in de wijde omgeving. Er komt namelijk een „alternatief" schoollokaal-zonder-dak, waartoe een ingebouwde binnenplaats zal worden ingericht. Het ontwerp daarvan is tot stand gekomen dankzij een uitstekend samenspel tussen het hoofd der school de heer J. Elderenbos, diens leerkrachten en de oudercommissie enerzijds en de Alk- maarse kunstenaar Hans Mantje ander zijds. „De mogelijkheid hiertoe is ontstaan door het beschikbaar stellen door de gemeente van één procent van de ruwe bouwkosten voor een kunstwerk" aldus onthulde wethouder A. F. M. van Herpen bij het tonen van de maquette van dit „alterna tieve schoollokaal". De school is een zeven- klassige school volgens het bekende Muwi- systeem, waarbij de lokalen gegroepeerd zijn rond een vierkante binnenplaats, het speelplein een patio in feite. Door bemiddeling van de Culturele Raad voor Noord-Holland zijn de heer Elderen bos als hoofd der school, zijn leerkrachten en de oudercommissie in contact gekomen met de kunstenaar Hans Mantje uit Alk maar. Het voor-overleg was reeds zo inten sief, dat men met een afgerond idee kon komen. Men was er namelijk van uitge gaan, dat de patio binnen de school geheel benut moest worden. Zodra er zon is, kan men erheen, zit men in de zon en uit de wind en kan hier allerlei schóól-activi teiten bedrijven. De meisjes kunnen er handwerken, de jongens handenarbeid doen; kinderen moeten elkaar kunnen hel pen, bijvoorbeeld met sommen; zij moeten er kunnen tekenen, groepswerk kunnen doen, samen opdrachten vervullen, kortom er zijn mogelijkheden te over, alleen al omdat er overal gelegenheid voor is en men er muurtjesbouwt, paaltjes gaat plaatsen in de vorm van een doolhof, een podiumpje neerzet, hoekjes en nissen creëert en op de grond 35 vierkante meter asfalt aanlegt, waarop de kinderen met krijt kunnen tekenen, rekenen en kleuren. In dit samenspel heeft Hans Mantje een plastiek ontworpen, dat aan dat alles dienstbaar gemaakt kan worden binnen die ruimte van 15 x 15 meter. Deze zal bestaan uit roestvrij stalen blokken van ongeveer 35 centimeter, die opgestapeld kunnen worden in een bepaalde vorm, doch ook met behulp van de leerkrachten uit elkander genomen en dan benut kunnen worden voor het podium als figuratie, maar ook als blokken om op te zitten of iets leuks van te bouwen, daarnaast ook een functie kunnen krijgen bij een toneel stukje. Worden zij niet benut, dan stapelt men ze op tegen een schuine roestvrij stalen wand en ontstaat een kunstwerk van ongeveer 1.90 meter hoogte. Voorop bij de opdracht stond, dat niet bindend moest worden voorgeschreven hoe het terrein ingedeeld moest worden en evenmin de plastiek een vast „iets" mocht zijn. Alles diende functioneel te wezen. Daar is men in onderling overleg volkomen in geslaagd en de heer Elderenbos en zijn leerkrachten kunnen straks volop profiteren van de werkelijk unieke ge legenheid welke hier bij de „Branding- school" zal ontstaan. Temeer omdat men niet met stoeltjes en tafeltjes behoeft te sjouwen daar allerwegen al zitgelegenhe den zijn op de podiumpjes, de muurtjes de paaltjes en de stalen blokken. Volko men passend in dit geheel zal er tevens Een bovenaanzicht van de maquette van het „alternatieve schoollokaal" bij de openbaar lagere school „De Bran ding" welke in plan Assumburg II in Heemskerk zal verrijzen. In het midden de uitneembare plastiek van de Alkmaarder Hans Mantje. enig groen in worden aangebracht in de vorm van bomen en struikgewas. VELSEN. Nu ook de Staatkundig Ge reformeerde Partij met een eigen lijst de gemeenteraadsverkiezingsstrijd is ingegaan schrijft men ons van S.G P.-zijde, dat deze kiesvereniging onder de naam „Quido de Brés" sinds 1962 in Velsen bestaat. Er ontstond een samenwerking met de ARP en CHU en sinds 1967 vertegenwoordigt de heer W. de Tong de SGP in de protes tants-christelijke fractie. Het SGP-bestuur kon zich echter niet langer verenigen met de samenwerking toen de AR en CHU be sloten met de KVP een gezamenlijk pro gramma op te stellen, waarin enkele pun ten stonden waarmee het bestuur het niet eens kon zijn. De SGP besloot toen met een eigen lijst en gemeenteprogramma uit te komen. Enkele punten uit dit programma zijn: christelijke normen en waarden, eco nomische ontwikkeling, naast de indus triële ontwikkeling dient grote aandacht te worden geschonken aan de ontplooiings mogelijkheden van de kleinere familie- en middenstandsbedrijven. Speciale woningen voor grote gezinnen, voldoende betaalbare woningen voor minder draagkrachtigen, aanleg van oerken, vijvers en speelweiden, subsidie voor restauratie van kerken, on derhoud van gebouwen en scheppingen met historische waarde. De SGP pleit verder voor maatregelen tegen vervuiling van lucht, bodem en water en wenst maatrege len te nemen tegen geluidshinder. Van de postduivenhoudersvereniging „De Snelle Wieken" in Santpoort werden met een zwakke zuidwesten wind 141 duiven in Cor- beil gelost. De lossing geschiedde om 6.10 uur. De duiven hadden in Frankrijk wind mee, maar later tegen. Het was erg mooi vliegweer voor de duiv. Een duif van C. Sneekes bereikte als eerste het hok om 12.58.27 uur. Ook J. Kuit- waard had dit keer een vroege duif. De laat ste prijsduif kwam om 13.37.41 uur. De duiven van W. Tervoort vlogen weer zeer goed. De uitslag midt als volgt: C. Sneekes 1, 4, 14, 23; J. Kuitwaard 2, 12; W. Dekkers 3; C. van Duyn 5; C. Koks Jr. 6, 25; E. M. Gorter 7, 27; W. Tervoort 8, 9, 11. 13, 21, 28; G. Brouwer 10, 20, 22, 24: J. van Kooten 15; C. de Graaf 16; A. Tabemal 17, 26; J. de Jonge 18. 29; S. Schenk 19. Van de postduivenhoudersvereniging „De Snelvlieger" in IJmuiden namen 250 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 453 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.10 uur. Een duif van S. Voet en Zoon bereikte als eerste het hof om 12.55.41 uur; de laatste prijsduif om 13.45.09 uur. Eindelijk gelukte het de combinatie S. Voet en Zoon de eerste plaats te bemachtigen. Zij draaiden voorts een flink aantal duiven in de kop van de uitslag. Inkorven Tergnier vrijdag avond van 18.30 tot 19.30 uur. De uitslag was als volgt: S. Voet en Zoon 1, 2, 8, 10, 14, 18, 22, 38, 42; F. Daalhuizen-Plug 3, 37, 48; Gebr. Boender 4, 30; K. Klepper 5, 15; A. de Weers 6, 44; E. Reker 7; J. Minneboo 9, 49; H. J. Exalto 11, 39; K. van Breemen 12, 28, 32, 33; M. Hensen 13; M. J. Vendel 16, 23; J. Koom 17, 50; F. Reker 19; B. Visser 20; P. Schotvanger 21, 35; W. Remmers 24, 26, 36; A. van der Zee 25 29; Chr. Prins 27, 46; J. v. d. Kammen 31, 34, 41; F. de Boer 40; H. J. Broek 43; W. A. Rolvink 45; J. Wijker 47. Van de postduivenhoudersvereniging „IJmui den" in IJmuiden namen 103 duiven deel aan een wedvlucht van Corbeil af over een afstand van 453 km. De lossing van de duiven geschiedde om 6.10 uur. Een duif van J. Raap bereikte als eerste het hok om 13.24 uur. De uitslag was als volgt: J Raap 1 en 21; J. Sponselee 2; K. Metzelaar 3 en 16. F. Piers 4, 5, 8, 13 en 17; R. Sloot 6; J. van de Bos 7, 10 en 15; J. de Vlugt 9; J. Waal 11; M. Middelkoop 12; A. J. Koster 14 en 20; P. Parlevliet 18; Hoek stra en Zoon 19.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5