Ook Balkan-orkest op avond van Marie-Cécile Lunapark op Breesaperhof Nieuw transport systeem voor voetganger 1. Ir. G. A. Schoonkind 2. Mevr- A. J. P. van Heel - Montijn 3- B. J. van Os 4. M. Hotte 5. D. J. Gouda warn Kolos kantelde bij de Velsertunnel Bejaarde man viel van fiets Heemskerk zingtin de sporthal 1 i Autotechniek van toen in boekvorm verschenen Snelle versie van Simca 1 100 mmf Nieuws in het kort OPNAMEN VOOR NCRV-RADIO Lange vakantierit moet goed worden voorbereid DINSDAG 1 JUNI 1970 V.\ i Voor een woningbouwbeleid dat niet uitslui tend gericht is op de wensen van de woning zoekenden van vandaag, maar ook en vooral op de behoeften van iedere burger, nu èn in de toekomst. Voor het scheppen, waar mogelijk, van be roepsmogelijkheden voor de burger tegen maatregelen van de overheid. Deze schets toont hoe het Carveyor-systeem kan worden ingepast in het stadsbeeld: onder een overkapping van plastic schuiven de cabines hoog boven de straat verder. Special: twee i ft I U' Op de oostelijke toevoerweg naar rijksweg 9 bij de Velsertunnel is een tankauto gevuld met 20,4 ton los ge storte kalk op de weg vanaf de Kalk- zandsteenbunker in IJmuiden naar Leeuwarden door onverklaarbare oor zaak omgeslagen. De chauffeur, een 46-jarige inwoner van Molenend, ver klaarde langzaam rijdend de bocht te hebben genomen, toen hij plotseling voelde, dat de zware tankauto ging kantelen. Ofschoon de cabine flinke schade opliep, kon de man er onge deerd uit kruipen om hulp te gaan zoeken. Politie en brandweer waren snel ter plaatse, doch de brandweer mannen hadden hier verder geen taak. Het overeind takelen van het gevaarte bleek een ernstig probleem op te leveren, daar de tankwagen een gewicht heeft van 33 ton, zodat men ongeveer 53 ton gewicht moest recht zetten. Om half negen ongeveer tweeëneenhalf uur na het ongeval kon daarmede begonnen worden met behulp van beschikbare kraanwagens. Eerst om 24 uur was het karwei ge klaard. De tankauto zal aan een onderzoek worden onderworpen ten einde te pogen klaarheid te brengen in de oorzaak van het ongeval. IJMUIDEN. Een 72-jarige inwoner die op zijn fiets door de Lekstraat reed is door een achteruitlopende jongen geraakt, waardoor de bejaarde man ten val kwam en met zijn gelaat op straat viel. Met een bloedende neus- en hoofdwond is hij door de Ongevallendienst naar het Anto- niusziekenhuis overgebracht. (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK Donderdagavond om acht uur begint in de sporthal een avond van volksliedjes en volksmuziek, waarbij iedereen welkom is die graag zelf zingt. Van de avond „Heemskerk zingt" worden opnamen gemaakt voor de NCRV-radio. De grote verrassing is een optreden van Marianca met haar Balkan-orkest. De avond wordt georganiseerd onder auspiciën van de Nederlandse Vereniging voor de Volkszang, waarvan zoals bekend Marie-Cécile Moerlijk directeur is. De ver eniging stelt zich ten doel het bevorderen en verbeteren van de volkszang door aan trekkelijke festiviteiten te organiseren, waarbij kinderen en volwassenen welkom zijn. Dergelijke avonden zijn bij voorbaat een succes omdat ze geleid worden door Marie-Cécile zelf, die de meest verstokte zwijger tot zingen schijnt te kunnen bren gen. Zij is in Heemskerk te gast bij de christelijke gemengde zangvereniging De Morgenster; zij heeft dit koor onder lei ding van Dirk de Vries één keer gehoord en rustte toen niet voordat zij deze avond voor elkaar had. Het is donderdag geen gewone Marie- Cécile-avond. Zij zal wel de samenzang leiden met muzikale medewerking van haar broer Carlos en de gitarist Benny Ludeman, maar daarnaast treedt op Ma rianca en haar Balkan-orkest, gekleed in fraaie kostuums, een groep die al op di verse plaatsen veel succes heeft geoogst en waarover Marie-Cécile zelf laaiend enthousiast is. Het zal me het avondje wel worden in de sporthal, waarvan de radio-opnamen worden uitgezonden in september of ok tober. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN-NOORD Van woensdag 3 tot en met zaterdag 6 juni wordt op het Breesaperhof in Velsen-Noord de traditio nele jaarlijkse kermis gehouden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds (kan kerbestrijding). Het altijd weer aantrekkelijke lunapark- voor-een-goed-doel op het Breesaperhof zal dit jaar bestaan uit vijftien attracties, waaronder een autoscooter, een schiettent, gebakkraam, hollycranes, suikerspin, draaimolen, suikerwerkkraam, zweefmo len, reuzenrad, bussensport en lijntrek- spel. De kermis wordt georganiseerd door de afdeling Velsen van het Koningin Wil helminafonds. ADVERTENTIE Stemt V.V.D. LIJST 4 I •wr Een vakantierit per auto vergt altijd voorberei dingen, zowel voor de wagens, als voor passagiers en bagage. Reisdocumenten moeten tijdig in orde worden gemaakt, terwijl voor Griekenland, Oost-Duitsland en Rusland een internationaal rijbewijs nodig is. Even tueel is het beter ook voor Spanje een internationaal rijbewijs aan te schaffen. Sluit eveneens voor vertrek een reisongevallenver- zekering af en een verzekering voor rechtsbijstand. En natuurlijk zal uw auto er op de dag van vertrek uiterst verzorgd bij moeten staan. Niet zozeer naar het uiter lijk. Controleer echter wel banden, stuurinrichting, remmen, schokbrekers, uitlaat, trekhaak, koelsysteem, accu en ontsteking. Het kan een heleboel narigheid voorkomen. De lijst van tips is daarmee nog niet uitgeput: brengt u een motorboot of trailer mee naar het buitenland, zorg dan voor een carnet de passage en douane. Laat op uw groene kaart eventueel de caravan of de bagagewagen bijschrijven. controleer het tijdstip waarop uw paspoort ver loopt. Overigens mag een pas vijf jaar verlopen zijn voor reizen naar onder meer Andorra, West- Duitsland (niet voor Berlijn), Griekenland, Italië, Frankrijk, België, Monaco, Oostenrijk, San Marino en Liechtenstein. voor Italië kunt u benzinebonnen tegen geredu ceerd tarief krijgen bi] de AMRO-Bank of de Al gemene Bank Nederland. De banken verstrekken u bonnen voor maximaal 225 liter. In het algemeen voldoende voor de eerste twee weken. In Italië kunt u bonnen bij kopen aan de kantoren van de A.C. Italia, de Touring Club Italia en bij de E.N.I.T. neem enige reserveonderdelen mee in de wagen. U kunt de eigen dealer vragen een vakantiepakket van onderdelen samen te stellen. Gaat u naar Oost-Europa met een wagen op tubeless-banden, neem dan een binnenband mee. In Oost-Europa is het vrijwel onmogelijk een tubeless-band te laten repareren. denk beslist om een gevarendriehoek (voor Tur kije zelfs twee), een verbandtrommel, een brand blusser, en een pechlamp. een NL-plaat is verplicht voor buitenlandse reizen. laat in het buitenland geen inwoner van dit land in uw auto rijden en waarschuw bij een eventueel ongeluk direct de politie. In Frankrijk heeft het zin ook een deurwaarder (huissier) te waarschu wen, omdat deze functionaris civiele zaken behan delt. Laat tenslotte uw kostbare foto- en filmtoestellen, t.v.- apparaat, transistorradio of bandrecorder bij het kan toor Invoerrechten en Accijnzen registreren op een bewijsbriefje. Bij terugkeer zal de douane anders wel eens invoerrechten kunnen laten betalen. Een zeer lezenswaardig en goed ingedeeld boekwerk over de „autotechniek in de historie" is enige tijd geleden verschenen bij de Stichting Vam in Voorschoten. De schrij ver B. H. Heldt heeft op een goed geslaagde manier ge tracht verband te leggen tussen de autotechniek van „toen" en die van heden. Hij heeft daarbij onomstotelijk aangetoond, dat de historische ontwikkeling van de auto techniek de basis vormt van de huidige en zelfs van de toekomstige ontwikkelingen in de autobouw. Het is tevens erg grappig te lezen hoe moderne ontdek kingen als de schijfrem bijvoorbeeld, reeds voor de oorlog werden toegepast op bepaalde renwagens. Ook in de ontwikkeling van de auto is er weinig of geen nieuws onder de zon. B. H. Héldt heeft dit op een overzichtelijke wijze, daar bij geholpen door veel foto's, oude patenttekeningen enz., duidelijk gemaakt. Aanbevolen voor hen, die niet alleen maar in hun auto willen rijden, maar ook nog eens willen weten hoe alles nu eigenlijk werd ontdekt en werkt. Technici van de Amerikaanse banden fabriek Goodyear hebben een nieuw trans portsysteem ontwikkeld, dat volgens hen verkeersopstoppingen in de binnensteden met succes bestrijdt. Het transportsysteem, Carveyor geheten, bestaat in hoofdzaak uit een aantal kleine cabines die continu door de stad circuleren. Het werd ont worpen met het oog op een vlot afwik kelen van het voetgangersverkeer. Zo'n 22.000 passagiers per uur kan dit systeem, volgens de entwerpers verplaatsen. Naast gebruik in een binnenstad, ziet Goodyear in de toekomst goede afzetmogelijkheden bij winkelcentra, vliegvelden en grote industriële complexen, kortom overal waar veel mensen zich binnen een bepaalde tijd dienen te verplaatsen. De eerste plaats waar dit Carveyor-systeem in gebruik zal worden gesteld is de Californische stad San José, waar medio 1972 de ongeveer 400.000 inwoners in het centrum kunnen beschikken over dit personenvervoer via de trans portband. De maximum snelheid waarmee deze band de voetganger verplaatst is ongeveer 25 kilometer per uur. Zowel bij het in- als uitstappen wordt de circulatie niet onderbroken, al leen wordt dan de snelheid teruggebracht via een aantal remwielen tot 2,5 km per uur. De passagiers stappen dan uit op een platform, dat met dezelfde snelheid ronddraait. Bij het verlaten van het stal ion zorgen versnellingswielen ervoor dat de kruissnelheid van 25 km per uur weer wordt bereikt. Behalve gelijkvloers, is de aanleg van dit transport systeem ook mogelijk onder of boven de grond. Deze beide laatste aanlegmethoden hebben het grote voordeel dat het voetgangersverkeer zich onafhankelijk van het gemotori seerde verkeer voortbeweegt. Goodyear meent dan ook dat dit systeem zeer waardevol is om oponthoud door voet gangersverkeer te vermijden. Bij een meer algemene toe passing zou zelfs de behoefte aan autoverkeer en het open baar vervoer verdwijnen, aldus de Amerikaanse uitvinders. Het front van de Simca halogeenlampen extra. 1100 Gemetalliseerd blauw met een donker interieur, dat worden de herkenningskleuren van de nieuwe Simca 1100 Special, die volgende maand in Nederland verkrijgbaar zal zijn. De nieuwe Simca heeft een krachtiger motor, dan de „normale" uitvoeringen van de 1100: een krachtbron van 1204 cc met een vermogen van 75 fin-pk bij 6000 t.p.m. Evenals in de 1000, 1301 en 1501 serie, heeft nu ook de 1100 serie dus zijn special gekiegen. Naar uiterlijk verschilt deze sportieve Simca-uitvoering weinig van de LS, GLS en Tourist-uitvoeringen. Aan de voorzijde zijn twee vier kante halogeenverstralers ingebouwd en de nieuweling staat op radiaalbanden. Het interieur is voorzien van hoofdsteunen op de voor- stoelen, opbergruimten in de deurpanelen, een sportstuur en toerenteller. Vóór zijn schijfremmen aangebracht, achter trommelremmen met remkrachtverdeler. Simca geeft als top voor het nieuwe model op, 155 km per uur. Tien kilometer meer per uur dan de inmiddels vertrouwde Simca 1000-uitvoering, waarvan er in ons land nu 16.300 stuks zijn verkocht. De Simca 1100 werd in de herfst van 1967 op de markt gebracht. In Nederland is een Amerikaanse vinding op de markt gebracht, waarmee de koelvloeistof van verbrandings motoren snel kan worden gecontroleerd op de aanwezig heid van corroderende stoffen. Het is de Corometer, die binnen dertig seconden vaststelt of de koelvloeistof vol doende vrij is van agressieve stoffen die corrosie veroor zaken. Een computer gaat binnenkort via een signalerings systeem het verkeer op de Britse autowegen regelen. Over een gedeelte van de autoweg M 1 wordt reeds een der gelijke regeling gebruikt via een computer. Bij slecht weer, in geval van een ongeluk of bij reparatiewerkzaamheden aan het wegdek zet de computer de signalen in werking, waardoor het verkeer wordt gewaarschuwd voor de stoor nis een paar kilometer verderop.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6