FAO-bijeenkomst in Reykjavik over ontwikkeling vistechniek Nu ook weer Communisten in de raad Jeugd stookte vuurtje in onderaardse gang Haar journaal BRUINEN IN EN BUITEN DE ZON Kinderoperette in IJmuiden Niet praktisch, wel opvallend Bowlingbar afgebrand Verfijning geeft vis minder kans tot ontsnapping Jeugdige inbreker aangehouden Fractieleiders voor commentaar in Patronaatsgebouw Door leerlingen van Clara-school Uni-sex badmode DINSDAG 2 JUNI 1970 7 Opsporen en vangen Japan en IJsland VS. en Engeland Beverwijk C. BERGHUIS Heemskerk 1 MUSKEE Frankrijk AUTO IN BRAND In Castricum (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Na een bezoek aan IJs land zijn in IJmuiden teruggekeerd de heren H. C. Besanson en G.P. Boonstra. Beide heren hebben de Directie Visse rijen van ons ministerie van Landbouw en Visserij vertegenwoordigd op de FAO-bijeenkomst in Reykjavik, waaraan tweehonderd afgevaardigden uit Europa, Noord- en Zuid-Amerika, Azië, Australië, Nieuw Zeeland en Zuid-Afrika hebben deelgenomen. De Voeding- en Landbouw Organisatie van de Verenigde Naties (FAO) had deze vergadering georgani seerd met het doel gegevens op het ge bied van visserij-technieken uit te wisse len. Ook het Nederlandse bedrijfsleven was in Reykjavik vertegenwoordigd. Niet rechtstreeks vertegenwoordigd waren de zo genoemde ontwikkelingslanden in Afri ka; deze laatste beschikken nog niet over visserij vloten van enige betekenis. Er is een voortgaande verbetering en uitbreiding van apparatuur die gebruikt wordt voor het opsporen en vangen van vis. In de laatste jaren zijn opvallende vorderingen gemaakt in de verfijning van de vangtechniek. Verdieping in ken nis van de eisen waaraan vissersvaar tuigen moeten voldoen om tot een doel matige visserij, met zo groot mogelijke resultaten te komen, is een noodzakelijk heid geworden. Een belangrijke vooruitgang is al be reikt in de ontwikkeling van het zo ge noemde „multi purpose ship", een vis serijvaartuig dat geschikt is voor diver se soorten visserij, al naar gelang de eisen die de markt stelt en de mogelijk heden die plaats en seizoen bieden door de aanwezigheid van vis (soorten). Gestreefd wordt om via de Wereld Me teorologische Organisatie (WMO) te ko men tot het verzamelen van die gege vens waaruit de mogelijke aanwezigheid van bepaalde soorten vis valt af te lei den, zoals zoutgehalte, zuurstofgehalte, temperatuur, voorkomen van plankton. Uit al deze gegevens wil men tot een visserij-voorspelling komen, die aan de schipper wordt medegedeeld in de vorm van een radio-telegrafisch overgebrachte visvangkaart. Op dit gebied hebben de Japanners de bruikbaarheid van een dergelijke metho de bij hun visserij in de Pacific al aan getoond. Een ander onderwerp dat ter sprake kwam is het gebruik van informatiever werkingsmachines en het plaatsen van computers aan boord van de (uiteraard grotere) schepen. IJsland toont nu reeds ook zonder het gebruik van bovenbedoelde visvang kaart de grote voordelen van het uit wisselen tussen de vangschepen van zoek- en vangstgegevens. Iets dergelijks, maar nu nog in een experimenteel sta dium, is het Nederlandse zo genoemde „buiten-Noordzeeproject". Bij de uitwisseling van technische ge gevens is ook in Reykjavik wel duidelijk geworden, dat er niet zo iets bestaat als „het wonder-vistuig", dat „onder alle omstandigheden het beste" is. Een voorbeeld van techniekverfijning geeft de toepassing van de „multi-net- sonde", waarmee het gedrag van een school vis (haring) voor de mond van het net kan worden waargenomen en de vluchtrichting van de school kan worden vastgesteld. Door wijziging van de snel heid van het schip en/of verandering van de vislijnlengte kan het net de beweging van de school Volgen om zodoende de vluchtende haring de pas af te snijden. Enkele Duitse hektrawlers maken hier van reeds een dankbaar gebruik. Door toevoeging van een temperatuur meter aan de net-sonde kan de schipper weten of zich in het water waarin het net zich bevindt inderdaad de vis aan wezig kan zijn waarop hij jaagt. Iedere (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Gistermorgen is een zestienjarige inwoner van Beverwijk aan gehouden, die de diefstal van ,f 500, be kende uit de schoonheidssalon Janmaat aan de Büllerlaan. Van het geld werd nog 280 in zijn be zit aangetroffen. Toen hij nader aan de tand werd gevoeld, bekende hij ook op 23 mei in hetzelfde pand te hebben inge broken en ook dat hij zich schuldig had gemaakt aan de inbraak in garage Zent- veld en Van Breemen in de nacht van 24 op 25 april. (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. Woensdag 3 juni, des avonds om acht uur zullen in het Patro naatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost de fractieleiders in de Vel- sense gemeenteraad vande verschillende politieke partijen bijeenkomen voor het leveren van commentaar op de deze dag gehouden verkiezingen. Hoogstwaarschijnlijk zullen hier de C.P.N. P.S.P., P.P.R., en D '66-fracties vertegenwoordigd zijn. Televisietoestellen worden eveneens geplaatst ADVERTENTIE vissoort heeft namelijk een bepaalde temperatuursgrens waarbinnen zij zich „lekker voelt". Dit alles bij elkaar genomen vergroot de hoeveelheid informatie die de schip per nodig heeft om te weten wat hij doet. Zijn werk wordt er bepaald niet gemak kelijker door, maar het voorkomt veel arbeid die niet genoeg of niets oplevert. De Verenigde Staten maken gebruik van een op afstand bestuurbaar onbe mand onderwaterlichaam, waarin televi sie- en filmapparatuur is gemonteerd. Daarmee is het mogelijk op doelmatige wijze de zeebodem te onderzoeken op de aanwezigheid van bijvoorbeeld schelpdie ren (mosselen, oesters). De Amerikanen verrichten er bestandsopname mee. Het systeem zou ook op andere bestanden dan schelpdieren zijn toe te passen. De Engelsen lieten door een film zien, hoe een door het Visserij-instituut in Lo westoft ontwikkelde „sector scanning so nar" de gedragingen van het net op de zeebodem aan boord van het vaartuig kunnen worden gevolgd. Dit instrument belooft een zeer belangrijk middel te worden voor het waarnemen van het ge drag van vistuigen en het gedrag van de vis ten opzichte van het vistuig. Omstreeks half zes maandagmiddag moest de brandweer met een hoge- druk- en een lagedrukspuit uitrukken voor een brand in de kelderruimten van de voormalige PEN-centrale aan de Kanaalstraat in IJmuiden. Uit een luchtkoker stegen dikke zwarte wol ken op, die het ergste deden vermoe den. Een onderzoek in de kelderruim ten in feite stortkokers voor de kooks waarmee vroeger in de PEN- centrale gestookt werd wees uit, dat de brand niet direct onder het pand woedde. Uiteindelijk bleek de vuurhaard tientallen meters verder te zijn en wel aan de waterkant van de Kanaaldijkwaar in het talud een deur toegang geeft tot de onderaard se gangen die naar de vroegere PEN- centrale voeren. Kinderen hadden daar weggeworpen brokken met teer bestreken schuimplastic in brand ge stoken, waarna de rook zich door allerlei gaten en kieren een uitweg zocht naar buiten. Toen deze vuur haard eenmaal gevonden was duurde het blussingswerk niet lang meer. De brokken schuimplastic zijn afkomstig van de geluiddempende bekleding der centrale. Nu deze centrale door de IJmuidense jeugd wordt ingericht als centrum voor haar activiteiten moest de bekleding op last van de brandweer worden verwijderd. Dat de allerjongsten onder de jeugd het daarna in brand zouden steken was bepaald met in het programma opge nomen. De Fransen kwamen met een nieuw systeem voor het bemannen van vissers vaartuigen. Een viertal trawlers werkt in groepsverband en hiervoor zijn vijf bemanningsploegen beschikbaar, die bij toerbeurt een „vrije reis" hebben, of thuis zijn, maar toch uitbetaald krijgen. Men hoopt met dit systeem te berei ken, dat het aantal dagen op zee wordt vergroot en daarmee het rendement, ter wijl de omstandigheden voor de beman ningen er beter op worden. (Van een onzer verslaggevers) UITGEEST. Maandagmiddag om kwart over vier is de brandweer in ac tie gekomen voor een brand in een per sonenauto op de Julianaweg. De schade is beperkt gebleven tot een geblakerde motorkap en wat gesmolten bedrading. De auto, die even geparkeerd stond, ge raakte door tot nu toe onopgehelderde oorzaak in brand. De brandweer bestreed het vuur met schuimblussers. IJMUIDEN In de overvolle zaal van gebouw De Rank aan de Ko ningin WiJhelminakade trad maan dagavond de Claraschool voor het HEEL KORTE tuniekjurken van glimmende jersey kunnen deze zomer als „après-bain"-kleding mee in de vakantiekoffer. Om over badpak of bikini te dragen, met lange mouwen of zonder mouwen, met hoge knoopsluitingen of V- halzen, met ingerimpelde tailles of brede heupceintuurs. Alle kleuren, van het helderste geel tot het diep ste donkerbruin. Voorts krijgen ge breide katoenen badpakken weer een kans. De eendelige zijn recht en glad, zonder figuumaden en met ingebreide motiefjes. Bij de gebrei de bikini's horen korte ultra-nauwe gebreide hesjes in afstekende kleur, of gebreide maxi-strandman- tels van hetzelfde materiaal. Zon en zomer gaan voor de meeste liefhebbers hand in hand met mooi bruin worden. Vandaar dat een aantal fabrikanten zich weer heeft bejjverd om aan de rij artikelen tegen zonnebrand er enkele toe te voegen. Allereerst noemen wij u Ultravioletta- zonnebruin van ACF Chemiefarma. Dit preparaat wordt geleverd in plastic tu be of plastic flacon met een handige doseersluiting. Breuk en lekkage zijn uitgesloten en de prijs is redelijk. De in houd van de tube is 75 ml, de flacon bevat 175 ml. De naam Candahar voor zonne-cos- metica van Sacher uit Wenen geniet in ons land al enige bekendheid. Deze firma brengt verschillende crè mes, oliën en milks op de markt. Om buiten de zon om bruin te worden kunt u Candahor-Quick gebruiken, een kleurloze crème die de pigmentreactie in de huid opwekt. Ook het Franse huis Ayer heeft zich niet onbetuigd gelaten en brengt een serie huid beschermende en bruinende produkten uit voor in de zon, na de zon en buiten de zon om; milks en ook een basislipstick die de lippen tegen uit drogen beschermt. Evenals Candahar presenteert Ayer een kleurloze verzorgingscrème onder de naam Bronze Permanent om voordat u op vakantie gaat er niet als een bleek- gezicht-buitenbeentje uit te zien. Deze crème wekt drie vier uur na het aan brengen de pigmentreactie van uw eigen huidtype op. Zo ontstaat een zo natuur lijk mogelijk, bij uw eigen type passend, zongebruind uiterlijk, zonder dat de huid rood wordt of vervelt. Het effect blijft enkele dagen behouden. Weest u echter met alle merken bruiningscrèmes voorzichtig bij het op brengen. U dient dit gelijkmatig en niet te dik te doen, want dan verfraait het uw uiterlijk beslist niet. Aangepast aan de kleuren van de voorj aars- en zomermode heeft Max Factor vier sprankelende nieuwe lip- stickkleuren in de California uitvoering het licht doen zien. De kleuren zijn Gol- Deze uitzonderlijke, grappige brilmonturen komen uit Japan. Niet praktisch, maar wel opvallend. Links het montuur voor de sportwagenliefhebber, in het midden iets voor een dorstig hartje (te combineren met een blikje bier of frisdrank) en rechts het uitgesproken montuur voor diegene, die altijd en overal te laat komt. den Bronze, Peach Bronze, Bronze en Coral Bronze. Elke kleur heeft een vleugje doorschijnende glans van puur goudbrons en past perfect zowel bij de zongebruinde- als bij de blanke huid. Voor een volmaakte oogmake-up is er de California Aqua Palette. In drie ver schillende kleuren-assortimenten voor blauwe, groene en bruine ogen. De pa lette biedt u vier Aquafactor Eyesha dows, twee Cake Eyeliners en twee uit sparingen in de bodem van het doosje, om respectievelijk de aquafactors en de eyeliners te kunnen mixen. Voorts is aan het palette toegevoegd een speciaal ontworpen tweezijdig „opmakertje" met aan de ene kant een ragfijn penseeltje en aan de andere kant een kwastje. Guerlain lanceerde een lotion gomman- te. Deze lotion werkt inderdaad als een radeergum. Dode huidcellen worden verwijderd en de huid krijgt hierdoor een frissere teint. In het bijzonder aan te bevelen voor hen die een vette huid hebben. In een lang verhaal over het onder werp „facelift" vertelt een medewerk ster van Ladies' Home Journal nog eens hoe verschrikkelijk slecht een grote do sis zomerzon voor de gezichtshuid is. Langdurig zonnebaden tijdens de va kanties is verantwoordelijk voor een groot aantal van de lijntjes, rimpels en andere ouderdomsverschijnselen in het gezicht. Doordat het gezicht vaak al vroeg in het voorjaar aan de zon wordt blootgesteld veroudert de gelaatshuid toch al sneller dan de huid op de rest van het lichaam. Naast de zon is veel vuldig alkoholgebruik de grote boosdoe ner in het verouderingsproces van het gezicht, vooral in de zone rondom de ogen. Goed voor het gezicht zijn: vol doende slaap, een gezonde voeding met weinig of geen alkohol, en een kon- stant lichaamsgewicht. Probeer op uw rug te slapen om rimpelvorming in het gezicht zoveel mogelijk tegen te gaan. BÊ TER MAAT Hij en Zij in het uni-sex badpak anno 1970. Deze badmode, ge ïnspireerd op de badmode uit de jaren twintig, komt uit Dene marken. Als we de voorspellingen mogen geloven, wordt het de hit aan het strand voor de komende zomerEn nu maar onze ogen in Zandvoort goed de kost geven. voetlicht met de splinternieuw door kapelaan J. Smit geschreven kinder operette „De gelaarsde kat", het der de sprookje dat de kapelaan op mu ziek zette, bewerkte en van originele teksten voorzag. Onder bezielende leiding werd de kers verse kinderoperette echter met strakke discipline ingestudeerd door de kape laan en de heer G. Wessel, een der leer krachten van de Claraschool. Het moet geen eenvoudig karwei geweest zijn om een zo grote groep kinderen tot operettezan gers om te scholen, maar het is in elk geval gelukt. Als volleerde artiesten ston den de leerlingen van de vierde, vijfde en zesde klas op de planken en zij bewogen zich alsof zij zongen in de Scala van Mi laan, met brede gebaren en enkele forse uithalen. In een wai nerveuze spanning hadden de spelers en organisatoren de eerste voor stelling afgewacht (dinsdagavond is voor belangstellenden een tweede voorstelling) want op het allerlaatste moment werd een der hoofdrolspelers, Rudie Meijer, die de gelaarsde kat zou spelen, ziek. Gelukkig bleek de goede raad ditmaal niet zo ver schrikkelijk duur te zijn, want broertje Eric had al zoveel met zijn broer opge trokken dat hij reeds een groot deel van de tekst van buiten kende. En zo kwam het dat Eric Meijer op het laatste ogenblik inviel. Deze omstandigheid in aanmerking genomen, heeft hij het er uitstekend af gebracht. Hij speelde een alleraardigste slimme kat. Voor de andere hoofdrol, die van Hans de Molenaarszoon, had de Clara school oud-leerling Ferd van Liempt aan getrokken er ook hij won weldra de harten van de toeschouwers met zijn onbevangen spel en heldere zangstem. Kapelaan J. Smit leverde met „De ge laarsde kat" wederom een origineel werk stuk af. Voor de muziek gebruikte hij allerhande bekende melodieën: Zo konden de aanwezigen genieten van „M'n opa, m'n opa", „Santa Lucia", „Tiritombe" en tal van andere populaire en meer of minder bekende wijsjes die dè mensen pakken. De voorstelling was verzorgd tot in de puntjes. Er was gezorgd 'voor een bijzon der fris en fleurig decor (vervaardigd in eigen atelier waarvoor de leerlingen zelf de handen uit de mouwen hadden gestoken onder leiding van twee onderwijzers, de heren W. Handgraaf en G. Wessel. De vro lijke en grappige kostuums waren gemaakt door de dames van het oudercomité, ónder leiding van de dames Duyn, Meijer (moe der van de beide gelaarsde katjes) en Schellings. De grappige en vindingrijke belevenissen op het toneel hebben de ouders en beken den van de leerlingen van de Claraschool een kostelijke avond bezorgd. Wie de voor stelling gezien heeft, die moet erkennen: er zit heel wat jong talent bij de Clara school. (Van een onzer verslaggevers) CASTRICUM. De afgelopen nacht is de Bowlingbar aan de Dorpsstraat totaal uitgebrand. De brandweer, die met groot materieel uitrukte, slaagde er in om een groot kaaspakhuis ernaast en een woning voor brand te behoeden. De schade van de bar, die vanmorgen een volledige ruïne was, valt voor wat betreft de inboedel nog niet te schatten, maar de vervangswaarde van het pand wordt geraamd op f 75.000 a 80.000. De brandweer arriveerde om kwart over twee vannacht toen de Bowlingbar van voor tot achter in lichterlaaie stond. Het was duidelijk dat er van dit pand niets meer te redden viel. De brandweer richtte dan ook alle aandacht op de belendende percelen, aan de ene kant een groot zui- velpakhuis, dat tegen de Bowlingbar aan gebouwd stond, en aan de andere zijde een woonhuis. Van het woonhuis liep de dak goot enige schade op, maar het kaaspak huis kon geheel behouden blijven. De brandweer, die om half vijf vanmorgen kon inrukken, heeft hier 24 man aan het werk gehad met een hogedrukspuit en twee mo torspuiten, die gezamenlijk twaalf stralen leverden. De schade aan het pand wordt ruw ge schat op ongeveer 80.000, maar de total# schade is veel groter omdat de inboedel ge heel verloren is gegaan. Behalve de bar- inventaris bestond die uit twee volledige bowlingbanen. De oorzaak van de brand, die nog goed afgelopen is, doordat het windstil was, is nog niet bekend. De Arbeidsinspectie stelt een onderzoek in.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 7