Foto album uit Treblinka Privé-reisje is voor premier Palme moeilijke onderneming Betogingen verwacht bij bezoek aan V.S. Kritiek op invasie in Cambodja 113 weken Haarlems dagblad|1 dj H3 weken ijmuiper courant!! 0 „Joden uit Jemen" Cursief Hl3 Weken Beverwijksa Courant^ 0 Ex-voorzitter van Grieks parlement voor rechtbank WOENSDAG 3 JUNI 1970 Excuses Fulbright Bekogelen Deze foto's zijn afkomstig uit het particuliere album van een oorlogs misdadiger. Het zijn nimmer gepubli ceerde beelden van het vernietigings kamp Treblinka in Polen. Zij werden gemaakt in een periode waarin de Duitsers bezig waren het kamp te liquideren nadat tijdens een opstand in augustus van 1943 enkele honder den overlevende gevangenen, die bij de vernietiging van andere joden moesten helpen, waren ontkomen. In Düsseldorf is nu de rechtszaak aan de gang tegen Franz Paul Stangl, één van de voormalige comman danten van Treblinka. Hij werd drie jaar geleden in Brazilië gearresteerd op aanwijzingen van Simon Wiesenthal. De Duitsers hadden in het vernietigingskamp een kleine dierentuin (foto 1) aangelegd, de „zoo", waarin zij onder andere vossen hielden (foto 2). In de barakken daarnaast werd het goud gesorteerd dat uit de gebitten van de slachtoffers was verwijderd. De nazi's hebben bij de liquidatie van het kamp pogingen gedaan om het bestaan van de massagraven voor honderdduizenden vergaste joden te verhullen. De lijken werden opgegraven en verbrand. De graafmachine die daarbij werd gebruikt staat op foto 4 en was afkomstig uit hetzelfde Düsseldorf waar nu het proces tegen de laatste commandant wordt gehouden. De hond Barry (foto 3) was speciaal afgericht om mensen te doden. Hij scheurde niet alleen slachtoffers in Treblinka uit elkaar, maar werd later ook gebruikt in Sobibor, nadat de bezetting van Treblinka naar de Adriatische kust was overgeplaatst om daar de partisanen te bestrijden. Foto 5 laat zien hoe de Duitsers met keurige rustieke berkestammetjes de paden hadden afgezet. Op de wachttoren zat een soldaat met een geweer. Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant Antwoordnummer 416, Haarlem. Meer troepen in Ulster (Door onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Vandaag ver trok Olof Palme van Zweden naar de Verenigde Staten voor een onofficieel tiendaags bezoek. Wat aanvankelijk slechts een privéreisje was om een ere-doctoraat in ontvangst te nemen, is nu uitgegroeid tot een politieke onderneming van onverwacht grote proporties. De berichten over ongeregeldheden bij de Amerikaanse ambassade in Zweden en het gooien van eieren en tomaten naar de Amerikaanse (ne ger) ambassadeur Jerome Holland, die in de Amerikaanse pers zijn ver schenen, vormen geen al te beste in troductie voor Palme. Moeilijk zal hij het zeker krijgen aange zien hij een uitzondering op de doorsnee politicus is en niet alleen zegt wat hij meent, maar ook meent wat hij zegt. De Zweeds-Amerikaanse diplomatieke verbindingen die de afgelopen jaren toch al rond het vriespunt lagen, zijn niet ver beterd sinds de komst van ambassadeur Holland. De invasie in Cambodja heeft de anti- Vietnamprotesten weer doen oplaaien en de Amerikaanse ambassade staat dan ook weer dag en nacht onder bewaking. Gemiddeld éénmaal per week heeft een woordvoerder van Buitenlandse Zaken in Stockholm officieel de excuses van de Zweede regering moeten aanbieden voor tegen de Amerikanen gerichte demonstra ties. Anderzijds steekt de Zweedse regering haar mening over de expansieve buiten landse politiek van de regering-Nixon ook niet onder stoelen of banken. Bij de opening van een Amerikaanse vrije tijdstentoonstelling in Stockholm zei minister van Handel Gunnar Lange weinig over de tentoongestelde attributen. Hij richtte zich tegen ambassadeur Holland die de opening bijwoonde en in plaats van de tentoonstelling te prijzen, keurde hij met nadruk de inval in Cambodja af. Verschillende van deze voorvallen van Zweedse regeringswoordvoerders hebben «rtoe bijgedragen dat men in de VS de PREMIER PALME indruk is gaan krijgen, dat de herhaalde lijk aangeboden excuses misschien toch niet zo heel veel te betekenen hebben. Olof Palme zal het niet gemakkelijk heb ben in de Verenigde Staten, ondanks het feit dat ex-premier Tage Erlander de af gelopen weken tijdens een privé-bezoek heeft geprobeerd zoveel mogelijk het pad te effenen. Met twee tongen spreken kan Palme niet, iets wat hij inmiddels heeft bewezen, en dus zal hij ten overstaan van het Ameri kaanse publiek de Vietnam-oorlog moeten afkeuren, evenals de inval in Cambodja. Een ongetwijfeld onbehaaglijke situatie dat op Amerikaans grondgebied te moeten doen, rekening houdende met het feit dat verschillende demonstraties al zijn voor bereid. De helpende hand wordt Palme gereikt door senator William Fulbright van de se naatscommissie voor buitenlandse betrek kingen in Washington. Op diens verzoek heeft Palme er in toegestemd zich ter be schikking te stellen voor een senaatsver- hoor. In dit informele gesprek waarbij geen pers, maar wel enkele speciaal uitgenodig de politici aanwezig zullen zijn, zal Palme het Zweedse standpunt ten opzichte van de kwestie-Vietnam verduidelijken. De sena toren en genodigden zullen hem daarna hierover vragen stellen. Ongetwijfeld zal Palme keer op keer er de nadruk op leggen dat Zweden ondanks zijn neutraliteitspolitiek zich het recht voorbehoudt datgene te bekritiseren wat men wil. Of dit nu de Amerikaanse Zuid- Oost-Azië politiek betreft, de inval van de Sovjet-Unie in Tsjecho-Slowakije of de Zuidafrikaanse apartheidspolitiek. Uniek is het natuurlijk wel dat een premier van een neutraal land tijdens een bezoek aan de Verenigde Staten critiek zal gaan leveren op een complete situatie die op het thuisfront al tot grote meningsver schillen heeft geleid. Al even uniek is de situatie rond ambassadeur Holland nu zo wel de haviken in Amerika als de anti- Vietnam groepen in Zweden hem het liefst naar Washington zien vertrekken. Een verbreking van de diplomatieke be trekkingen hoeft niet binnen afzienbare tijd te worden verwacht, maar op het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington liet men wel weten, dat meer bekogelingen van Nixons repre sentant niet zouden worden getolereerd. Olof Palme's reis heeft verder enorme betekenis voor de verkiezingscampagne die op het ogenblik langzaam maar zeker in Zweden van de grond komt. Op 20 septem ber zullen er parlementsverkiezingen in Zweden worden gehouden, waarbij de so ciaal-democraten weer in het politieke veld treden tegen een coalitie van drie partijen, die onderling nog nooit tot overeenstem ming zijn gekomen. Veranderingen in het staatsbestel hoeft men niet te verwachten, maar Palme's evenwichtsprestaties op het slappe koord van de Zweeds-Amerikaanse betrekkingen zullen nauwlettend worden gevolgd. Slaagt Palme, dan betekent dat veel voor het thuisfront, terwijl een mislukking nadelige consequenties kan hebben voor hem per soonlijk. In zijn bagage heeft Palme overigens ook een exemplaar van een onderzoek naar het seksuele leven in Zweden, maar redelijker wijs mag worden aangenomen dat het nu eens niet de zogenaamde Zweedse losban- Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u x U Hoeft geen poetzegel te plakken. Dat doen «rij voor a. Ondergetekende wenst een proefabonnement van S «reken voer tl» op I A B 6. ADRES i WOONPLAATS! Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen. digheid zal zijn, die de voorpagina's zal halen. Tijdens zijn bezoek zal Palme onder an deren de minister van Buitenlandse Zaken Rogers en secretaris-generaal Oe Thant van de Verenigde Naties ontmoeten, maar een ontmoeting met Nixon staat officieel niet op het programma. De mogelijkheid daartoe moet echter niet geheel worden uitgesloten. Zonder twijfel kan echter wor den gezegd dat Olof Palme met zijn reis naar de Verenigde Staten voor een van de moeilijkste laken staat in zijn korte loop baan als premier. ATHENE (AFP) Dimitrios Papaspy- roe, voorzitter van het Griekse parlement ten tqde van de militaire staatsgreep in april 1967, zal vandaag voor de rechtbank van Livadia in Centraal-Griekenland ver schijnen. Hij wordt beschuldigd van het zich ont houden van stemming bij het referendum over de grondwet in september '68. De 69-jarige Papaspyroe kan worden gestraft met 'n gevangenisstraf van maxi maal een jaar. Wel loopt hij tevens nog het risico zijn rijbewijs en zijn paspoort kwijt te raken en kan hem voor de duur van drie jaar het stemrecht worden ont zegd. LONDEN (AFP). In Belfast zijn 750 Britse mariniers aangekomen. Zij zullen twee maanden lang de 7.000 man Britse troepen die al in Noord-Ierland zijn, hel pen bij het handhaven van de orde. Binnen die twee maanden zullen er in Ulster verkiezingen worden gehouden. t'vpS.Kb „Joden uit Jemen" zo luidt de fraai allitererende titel van een verhalen bundel samengesteld door Chanah Milner en Dolf Verroen. N. Kiuwer in Deventer verzorgde de uitgave van de pocket, die verlevendigd wordt door een reeks treffende foto's. Verhalen, legenden, gedichten en liederen wisselen elkaar af. Daartus sen door zijn historische gegevens verwerkt van de Jemenitische joden die destrijds zo luidde een bepaling „niet hun stem mogen verheffen in aanwezigheid van mohammedanen". Deze wettelijke bepaling was nog van kracht tijdens de laatste Imam. De volksverhalen en legenden waar van de strekking vaak uiterst simpel is, worden kleurrijk voorgeschoteld. Liefhebbers van dit genre zullen be paald plezier aan de 1 undel beleven, hoewel het niet uitgesloten moet wor den geacht dat zij een verklarende woordenlijst achterin pijnlijk zullen missen. De stof voor „Joden in Jemen" werd door Chanah Milner bijeenge bracht nadat zij door een rijksstipen dium in staat was gesteld de Jemeni- tisch-joodse cultuur in Israel te bestu deren. CURSIEFJES VAN befaamde cur siefjesschrijvers (Carmiggelt, Bo- mans, Blokker, Scheepmaker, Boontje etc.) moeten in de krant gelezen wor den en niet in een bundeltje. Deze stel ling wordt bewezen bij lezing van het bundeltje „Cursief". Het werd door een onbekende samengesteld en voor zien van een stomvervelend voor woord. (Uitgeverij Wereldbibliotheek). (Van onze reisredacteur)

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11