Minister Nelissen houdt in Kamerdebat vol: WERKSPOOR REDT HET NIET Nu is het lékker met lekker: Beschuit met aardbeien. Nog duurder buskaartje verkleint exploitatietekort m Bestraalde champignons Op een zwaan DIENSTREGELING IN DE WAR TOT MIDDERNACHT Treinen kampten met grote vertraging Pools congres binnenvisserij Zwaartepunt ligt nu bij experimenten Apeldoorn en Zn. Crèches in bezette huizen Hoogste punt KLM-gebouw Nieuw Rechts wil burgerwacht Rapport Economisch Bureau weg- en watervervoer: Help gevangen Nederlanders in Brazilië Europese primeur REACTORCENTRUM UIT BEZORGDHEID GEBOREN Inkomen Kamerlid op ministerniveau Galadiner in paleis op De Dam isTMr CARROSSERIE REPARATIEBEDRIJF WOENSDAG 3 JUNI 1970 Geen oplossing Havenschap Vlissingen Spelletje Religieuzen Beraad in Rotterdam: VMRt VAN Het oude spel van zwaankleefaan bezorgde aan een zwarte zwaan de desillusie van zijn leven. Gereed om rustig aan te kleven verloor het dier op weg naar Kleef de drijfveer die hem daartoe dreef. Trijntje Fop STEPHENSONSTRAAT 8-10-23 HAARLEM - TELEF. 24 48 27 WAARSCHUWT ALLE AUTOMOBILISTEN Verzekeringen betalen voor VOLLEDIG herstel van aanrijdingschade DIT kan alleen bereikt worden door specialisten. Ons bedrijf, sinds 35 jaar hierin gespecialiseerd, is door het samengaan van ouderwets vakmanschap en modern gereedschap in staat u dit te garanderen. Internationaal B. en W. Amsterdam Dr. J. F. de Meyer: ADVERTENTIE DEN HAAG. „De politie moet lijde lijk toezien hoe het recht wordt ver kracht bij gebrek aan orders van hoger hand, met name van burgemeester Ma- rijnen". Dat stelt de Haagse afdeling van de partij Nieuw Rechts, die vrijwilligers op roept om te komen tot de oprichting van een burgerwacht. Deze zou een halt moe ten toeroepen aan de „toenemende aan tasting" van eigendommen, zoals door woningkrakers. Nieuw Rechts acht de tijd gekomen „om voor onze eigendom men, alsmede voor orde en rust nu zelf iets te doen". (Vervolg van voorpagina) DEN HAAG. Minister Nelissen van Economische Zaken heeft gisteren tij dens het debat laten blijken, dat overna me van de afdeling rollend materieel of een garantie van de overheid niet moge lijk en zelfs niet verantwoord en niet eer lijk zou zijn. In het buitenland werkt men met produktieseries die zeven maal zo groot zijn, aldus de minister. Minister Nelissen liet er zich door de oppositie niet toe verleiden te zeggen dat het bedrijf inderdaad geen levensvatbaar heid meer heeft. De socialist Wieldraaijer vroeg hem op de man af of de bewindsman van oordeel is dat het bedrijf binnen twee jaar zal moeten sluiten. Minister Nelissen zei dat een dergelijke beslissing met inachtne ming van het resultaat van de gesprek ken met de regering en de toegezegde hulp bij de directie van 't bedrijf zelf ligt. Dit bracht oppositieleider Den Uyl ertoe minister Nelissen mede-aansprakelijk te stellen voor een eventuele sluiting van het bedrijf. Minister Nelissen citeerde enkele con clusies uit het rapport van de Nationale Investerings Bank en het efficiency bu reau Berenschot.Hij gaf daarmee tevens antwoord op een suggestie van de commu nist Bakker dat de hele zaak 'n doorgesto ken kaart is waarin alles al bekeken was. De bewindsman zei dat het uitputtend onderzoek van de regering heeft aange toond dat Werkspoor Utrecht vorig jaar een verlies heeft geleden dat meer dan 10 percent van de jaaromzet bedraagt. Ook de produktie van dit jaar draait op ver lies uit. In de aandeelhoudersvergadering van de VMF had jhr. mr. F. O. Sickinghe 's middags gezegd, dat de VMF als con cern de eerste vijf maanden van dit jaar zonder verlies had gewerkt. Ten aanzien van de bouw van treinrij tuigen liet minis ter Nelissen weten dat zelfs bij een staatsgarantie voor 70 rijtuigbakken per jaar naar Europese begrippen en gelet op een goede concurrentiepositie geen renda bel beleid is te voeren. Een garantie van regeringszijde van deze 70 rijtuigbakken per jaar gedurende 'vijf jaar biedt dan ook geen enkele oplossing vandaar de af wijzende houding van de regering, aldus minister Nelissen. Minister Roolvink van Sociale Zaken verklaarde dat de overheid al het moge lijke zal doen om eventueel ontslagen DEN HAAG Het is niet uitgesloten, dat een verhoging van de tarieven bjj een aantal gemeentelijke vervoerbedrijven voor een verkleining van het exploitatietekort kan zorgen. Daarbij mag evenwel het effect van het tariefniveau op de vraag naar vervoer niet uit het oog worden verloren. Deze uitspraken zijn te vinden in een in opdracht van de staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat door het Econo misch Bureau voor het weg- en water vervoer uitgebracht rapport over de kos ten van het stedelijk openbaar vervoer. Het kostenniveau van de verkeerspres- taties ligt in de gemeentelijke vervoer bedrijven aanzienlijk hoger dan in het lokale vervoer van de onderzochte streek - vervoerbedrijven. Ten aanzien van de ge meentelijke vervoerbedrijven valt op, dat het kostenniveau van de bedrijven in de middelgrote steden over het algemeen belangrijk lager ligt dan dat van de be drijven in de drie grote steden. In hoe verre de oorzaken van deze verschillen bij de plaatselijke omstandigheden dan wel bij de bedrijven zelf gelegen zijn, kan in dit stadium niet worden beoordeeld. Tramexploitatie en in mindere mate ock trolley-exploitatie is, per plaats/km bere kend, aanzienlijk duurder dan de exploi tatie van autobussen. Oorzaak hiervan zijn de hoge infrastructuurkosten. Doch ook wanneer men deze buiten beschouwing laat, blijft de tram- en trolley-exploitatie relatief duur. Slechts indien men er in slaagt over te gaan op een eenmansbe- diening, kan wellicht bij exploitatie van grote eenheden (afgezien van de infra structuurkosten) de tramexploitatie kos tenvoordelen bieden, echter onder voor behoud van een voldoende passagiersbe zetting. Ook voor de metro in Rotterdam kan gesteld worden dat deze relatief duur in exploitatie is. In deze kostenfase kan niet worden beoordeeld in hoeverre an dere dan kostenoverwegingen pleiten voor het gebruik van tram, trolley of metro. De bij het onderzoek betrokken gemeen ten hebben hun opmerkingen over het rapport gemaakt en deze zijn door het onderzoekbureau van een kanttekening voorzien. Door enkele gemeenten is de opmerking gemaakt dat gezien de veel heid van gegevens en de beperkte tijd ruimte welke voor de gemeenten beschik baar was om commentaar te leveren, er geen mogelijkheid was zich een gefun deerd oordeel te vormen. Zij zien de in dit rapport gepubliceerde cijfers als een eerste verkenning en achten het trekken van conclusies niet mogelijk. Andere gemeenten gaan op een aantal punten dieper in. DEN HAAG. De Tweede Kamer heeft dinsdagmiddag irt vlot tempo de Wet havenschap Vlissingen afgehandeld en zonder hoofdelijke stemming aan vaard. Dat gebeurde nadat minister Bakker van Verkeer en Waterstaat op een aan tal wensen van de Kamer een stevig eind was tegemoet gekomen en met na me over de toekomstige verhouding van Middelburg en Goes tot het havenschap de nodige garanties had gegeven. werknemers zo goed mogelijk te begelei den. Hierbij zal vooral worden gelet op de genen die ouder zijn dan 60 jaar. Hij gaf 'n overzicht van het aanbod en de vraag naar metaalarbeiders in de stad en de provinrie Utrecht. Hieruit blijkt dat de vraag voor de stad 1123 is en voor de provincie in clusief het Gooi zelfs 2068. Hier tegen over staat een reserve van respectievelijk 50 en 74. Ook de totale cijfers voor de provincie Utrecht, de gunstigste van het land, zijn bezonder bemoedigend, aldus minister Roolvink. Hoewel volgens hem cijfers niet alles zeggen, meende hij toch aangetoond te hebben dat ten aan zien van de werkgelegenheid zich niet al te grote problemen zullen voordoen. Het felst tegen de hele gang van zaken keerde zich de communist Bakker, die de regering verweet met de leiding van VMF een spelletje te spelen dat slechts moest leiden tot afstoting van het niet winstgevende deel van het bedrijf, waar door er geld zou vrijkomen voor meer winstgevende delen. De directie van de Nederlandse Spoor wegen staat buiten elke steun aan Werk spoor in Utrecht, zo heeft drs. H. Wis- sink chef van de afdeling voorlichting van de Nederlandse Spoorwegen dinsdagavond verklaard naar aanleiding van de door de Verenigde Machinefabrieken gelan ceerde berichten dat de spoorwegen de afdeling rollend materieel zouden wilier overnemen. Dit is in eerste instantie een regeringszaak, zo meent de spoorwegdirec tie. De Nederlandse Spoorwegen gaan niet zelfstandig in deze aangelegenheid initia tieven ontplooien. Naar verluidt is er ver schil van opvatting in de NS-top over de vraag of het zin heeft dat de Spoorwe gen de wagonfabriek van werkspoor Utrecht overnemen. De commissarissen, die namens de regering in het bestuur zitten (ondermeer staatssecretaris Keij- zer van Verkeer), zijn in ieder geval tegen overname. ROTTERDAM. Het diocesaan Reli gieuzen Beraad in het bisdom Rotterdam heeft in een brief aan de Tweede-Ka merfractie van de K.V.P. gevraagd alle middelen die de K.V.P. ten dienste staan aan te wenden om Nederlanders te hel pen die op het ogenblik in Brazilië ge vangen zitten. „Help hen door minister Luns en onze ambassadeur in Brazilië die maatregelen te laten nemen waardoor er voor de ge vangen gehouden Nederlanders in Brazi lië werkelijk iets gebeurt," zo schrijft het diocesaan religieuzen beraad. In de brief aan de K.V.P.-fractie wordt voorts ver zocht niet alleen op te komen voor de Nederlanders, maar voor al de mensen die het slachtoffer zijn van het wat in de brief wordt genoemd Brazili aanse dwangsysteem. De brief is door ruim duizend Rotter damse religieuzen ondertekend. Het nieuwe hoofdkantoor van de KLM te Amstelveen heeft zijn hoog ste punt gisteren bereikt. Tweehon derd genodigden zijn de trappen (de lift werkt nog niet) naar de negende verdieping opgeklommen om de vlag- hijsing bij te wonen. Voor een feestje moei men wat overhebben. (Van onze correspondent) DEN HAAG. De Nederlandse huis vrouw zal deze week voor het eerst bij de supermarkten van Albert Heijn kun nen kennismaken met champignons die door een elektro-magnetische gamma bestraling wat langer houdbaar zijn. De champignons zijn het allereerst be straalde voedingsmiddel dat op de Ne derlandse en zelfs op de Westeuropese markt komt, want de bestraling van voedsel wordt buiten onze grenzen alleen in de Sovjet-Unie, Canada en Israël toe gepast. De verkoop van bestraald voedsel, staat het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid alleen toe wanneer er een speciaal vignet op de verpakking staat. Men wil de consument namelijk na drukkelijk de keus bieden tussen ver se, ingeblikte, ingevroren en bestraalde voedingsmiddelen. Volgens dr. J. Spaander, directeur-ge neraal van het Rijksinstituut voor de Volksgezondheid, biedt bestraling de con sument vele voordelen omdat het product in zijn natuurlijke vorm blijft. Vandaar dat na de champignons binnenkort be straalde aardbeien en aardappelen op de markt zullen verschijnen. Dr. Spaander voegde eraan toe, dat de bestraling zo is uit jarenlange onder zoekingen gebleken absoluut onschade lijk voor de gezondheid is. UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben gisteren te kampen gehad met langdurige vertragingen wegens een storing op de brug over de Maas bfj Hedel. In Midden-Nederland liep het treinverkeer hierdoor in de knoop. Op de lijn Utrecht- Hilversum was een beperking van de treinenloop van kracht die tot het eind van de reizigersdienst duurde omdat het Centraal Station in Utrecht ook rond het midder nachtelijk uur het normale verkeer niet meer kon verwerken. De sein- en wisselstoring bij de enkel- sporige brug over de Maas bij Hedel was er de oorzaak van dat de treinen loop tussen Zaltbommel en Den Bosch een uur lang onmogelijk was. Dit ver oorzaakte een sneeuwbaleffect. Om weer „lucht" te krijgen moest men de trei- nendienst enige tijd drastisch inkrim pen. Zo moesten tot omstreeks drie uur twintig treinen worden opgeheven. Er deed zich ook nog een andere ongere geldheid voor. Toen bij Utrecht net een kleine „vertragingshaard" was wegge werkt waren twee machinisten van aan sluitende posttreinen bij het wisselen van trein allebei in de verkeerde trein gestapt en weggereden. Toen ze hun ver gissing bemerkten waren ze genoodzaakt hun trein midden op het baanvak te la ten stoppen omdat ze niet bekend waren met de route. Hierdoor liep het trein verkeer rond Utrecht tijdelijk vast. Bij de oude dienstregeling zou de tech nische storing bij Hedel wellicht soepe ler zijn opgevangen en zouden er min der ingrijpende maatregelen nodig zijn geweest. De frequentie van de treinen bij de nieuwe dienstregeling is zo hoog dat men al een trein moet laten verval len als er een kwartier vertraging is. Bovendien kwam daarbij nog het feit dat het personeel en met name de verkeers leiding nog niet helemaal op de nieuwe regeling is ingespeeld, zo zei een NS- woordvoerder. DEN HAAG Delegaties van 23 Europese landen hebben in Krakau in Polen gesproken over de binnenvisserij. Als voornaamste probleem kwam daar bij naar voren de verontreiniging van de Europese wateren en de gevolgen daar van voor de visstand. Aan het slot van de bijeenkomst is aanbevolen een werkgroep in te stellen die ten aanzien van de mate van water verontreiniging eenheid in de interatio- nale terminologie moet brengen. Voorts moet een speciaal onderzoek naar de voor vis gevaarlijke hoeveelheden koper, kwik, zink, fenol en ammoniak in water worden gedaan en gezocht worden naar een algemene methode voor het bepalen van de visstand en van de schade aan die visstand. Tenslotte werd nog gepleit voor een gezamenlijke en internationale bestrijding van de ernstige vervuiling van de Rijn. (Van onze correspondent) PETTEN. Het reactorcentrum Ne derland is in het begin van de jaren '50 geboren uit een bezorgdheid die achter- ADVERTENTIE m IkUA.. diuw ailes m. m Cfw»erirtfdr af geheel overbodig is gebleken. Hetgeen overigens niet wil zeggen dat de stichting van het onderzoekcentrum geen nut zou hebben gehad. De zorg die 20 jaar gele den bestond gold de wereldvoorraden aan steenkool en olie die op den duur niet toe reikend zouden zijn om aan de steeds stij gende behoefte aan energie te voldoen. De enige uitwijkmogelijkheid leek de ontwikkeling van de kernenergie, waartoe in Nederland het RCN werd gesticht. Ach teraf is gebleken dat het niet zo moeilijk lag vooral daar de aardgasvondsten nog al meevielen. Maar dat heeft de ontwik keling van de kernenergie toch niet kun nen tegenhouden. Dit zei gisteren in het ontvangstgebouw op het RCN-terrein de voorzitter van het stichtingsbestuur dr. E. L. Kramer tot een 150-tal genodigden, die luister kwa men bijzetten aan de viering van het 15- jarig bestaan van het onderzoekcentrum. Hij schetste de beginjaren van het RCN dat van start ging met alleen de erva ring die een aantal jonge academici had opgedaan in Noorwegen. Voor de rest werkte men met een schone lei en een volkomen gebrek aan inzicht wat de kos ten van een dergelijk onderzoekcentrum betreft. Met de 28 miljoen gulden die men ge dacht had voor de eerste inrichting van het centrum, kwam men vrij goed uit. Maar de 1 miljoen gulden, die men da delijk voor de exploitatie nodig dacht te hebben, was zonder meer een lachertje. „Gelukkig", aldus dr. Kramer, „had de staat begrip voor de situatie en werd de zo nodige ontwikkeling niet afgeremd". In de afgelopen 15 jaar is inmiddels voor 100 miljoen gulden in het RCN geïnves teerd. De jaarlijkse exploitatiekosten be lopen 40 miljoen gulden. Voor die 40 mil joen wordt heel wat gedaan. Aanvankelijk werkte men in Petten met een weinig compleet program, maar toen in het Nero project de ontwikkeling van de licht wa terreactor ter hand werd genomen, kon bijvoorbeeld het onderzoek zich toespitsen op het ontwerpen van een economisch draaiende scheepsreactor. Dit onderzoek werd tot spijt van vele medewerkers niet afgerond met de bouw van een prototype, omdat inmiddels de snelkweekreactor de aandacht van de kerngeleerden begon op te eisen. Wel neeft men naderhand met tevredenheid kunnen constateren, dat het werk aan de scheeps reactor voor het RCN van grote beteke nis is geweest. Immers, het water ge koelde reactortype wordt het meest be nut bij de bouw van kernenergiecentrales zodat de verworven kennis en de grote ervaring nu van pas komen. In samenwerking met de Rotterdamse Droogdok Maatschappij wordt thans ge werkt aan een studie om voor grote con tainerschepen een rendabele reactor te ontwerpen. Daarnaast vindt in de reac toren en laboratoria een grote verschei denheid aan onderzoekingen plaats. Zo wordt in samenwerking met de centra in Karlsruhe en Mol gewerkt aan onderzoe kingen ten behoeve van de zogenaamde snelkweekreactoren (natrium gekoelde reactoren), die het voordeel hebben dat zij het niet-splijtbare uranium 238 kunnen omzetten in het splijtbare plutonium. Deze internationale samenwerking zal worden voortgezet bij de bouw van een prototype van de snelle reactor, die te zijner tijd in het grensgebied van Neder land, Duitsland en België zal worden ge realiseerd. Ook de ontwikkeling van splijtstofele menten, de produktie van isotopen voor Philips-Duphar, Hoechst, het Belgische centrum voor kernenergie en A.B. Atom- energi in Zweden vormen belangrijke on derdelen van het werkprogramma. Veel wordt ook gedaan aan gammabestraling van o.a. hartkleppen, zenuwen en huid delen, waardoor zonder beschadiging een hoge graad van steriliteit wordt verkre gen. Sinds 1962 doet het RCN in opdracht van het Dragon-project van het OESO grafietbestralingen voor gasgekoelde re actoren, waaruit reeds belangrijk cijfer materiaal is verkregen. (Van onze Amsterdamse redactie) AMSTERDAM. Burgemeester en wethouders van Amsterdam zullen de twee huizen aan de Sarphatistraat die za terdagmiddag door kabouters van Oranje Vrijstaat zijn bezet, binnenkort inrichten tot crèche. In een verklaring die het college van middag heeft uitgegeven wordt de Oran je Vrijstaat te kennen gegeven dat de huizen moeten worden ontruimd. Met nadruk wijzen B. en W. erop dat het college ten aanzien van deze kraak geen ander standpunt inneemt dan tot nu toe het geval is geweest. Diverse ma len heeft het college, aldus de verklaring, meegedeeld dat in geval van bezetting van lege huizen van geval tot geval zal wor den nagegaan of die bezetting tijdelijk kan worden getolereerd of dat ontruiming wenselijk is. In het geval van de Sarphatistraat wondt ontruiming wenselijk genoemd. De huizen zullen worden ingericht tot crèche voor de kinderen van vrouwen die in het Weesperpleinziekenhuis werken. „Deze bestemming zal op korte termijn worden gerealiseerd", zo schrijven B. en W DEN HAAG. Het Tweede-Kamerlid voor de K.V.P. dr. J. F. de Meyer (ouil- staatssecretaris van Sociale Zaken) heeft K.V.P.-fractievoorzitter drs. Schmelzer geschreven dat hij, zoals hij al eerder aan de K.V.P.-voorzitter had laten weten, aan het eind van de huidige parlemen taire periode zijn Kamerzetel beschikbaar zal stellen. Dr. De Meyer is van mening dat het Kamerlidmaatschap uiteindelijk een volledige dagtaak zal worden, met de daaraan beantwoordende noodzaak van een honorering gelijk aan die van minis ters. Het beroepsleven van dr. De Meyer speelt zich steeds meer af in het be drijfsleven als commissaris en adviseur van vennootschappen. Hij acht dit niet langer verenigbaar met zijn Kamerlid maatschap. Dr. De Meyer zal in de tijd die hem nog rest meewerken aan het uit werken van de gedachten over de nood zaak van een nieuwe industrialisatieron de. Een dergelijke ronde acht hij ten zeerste in 's lands belang, want de re gelmatig terugkerende „debacles" in het bedrijfsleven illustreren dat het zo niet langer kan, aldus schrijft hij aan drs. Schmelzer. AMSTERDAM. De president van Ivoorkust en mevrouw Houphouët-Boig- ny hebben gisteravond in de Krijgsraad zaal van het koninklijk paleis op de Dam aangezeten aan een galadiner, dat te hun ner ere door koningin Juliana en prins Bernhard werd aangeboden. In haar welkomstwoord zei de vorstin, dat de verstandhouding tussen Nederland en Ivoorkust door het bezoek van de gas ten zeker zal worden verdiept. Zij wees er op dat de huidige en komende generaties staan voor gigantische vraagstukken, die zich in de gehele wereld voordoen en in feite van elkaar afhankelijk zijn en niet te scheiden. „Daarom moeten wij elkaar le ren begrijpen, helpen en bijstaan in onze gemeenschappelijke strijd voor de ver overing van een leefbare toekomst, een toekomst die het menselijk bestaan zal garanderen", aldus de koningin.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2