Velser KVP over raadsverkiezingen: UITSLAG ONAANGENAAM TEKEN AAN DE WAND D'66 Haarlem haalt vier raadszetels Hartstichting maakt samen met Negram een nieuw plaatje KVP verloor in Beverwijk laatste moment tiende zetel op Teleurstelling bij PSP en VVD in de Pvd Heemskerk PCG spreekt over „motie" van vertrouwen Opkomst nog geen 60 pet Commentaren op stemuitslagen KVP kreeg twee restzetels Tilburger schiet op invalide Voorkeurstemmen hebben succes in Noor dwijker hout en Lis se Koop Staelduinse Bos Verrassende ontknoping van kort geding DONDERDAG 4 JUNI 1970 13 fp Werkgroep vraagt regering: WINST TEVREDEN. WEEKABONNEMENTEN Niet ontevreden Redelijke opkomst Optimisme ■fr Verheugd Begrijpelijk Niet ontploft Betreurenswaardig (Van een onzer verslaggevers) VELSEN. „Ziezo, die zitten tenminste weer voor vier jaar gebeiteld", luidde de nogal schampere opmerking van een kennelijk moderne jongere, toen hij woensdagavond het Patronaatsgebouw aan de Willemsbeekweg in IJmuiden-Oost betrad, waar de fractieleiders van de meeste in de raad ver tegenwoordigde politieke partijen aanwezig waren voor het leveren van commentaar op de verkiezingsuitslagen. Het stadhuis van Velsen TILBURG. Een 43-jarige o pkoper uit Tilburg heeft gisteren met zijn pistool geschoten op zijn 53-jarige invalide buur man. Deze laatste werd in zijn boven arm getroffen. De opkoper is op verden king van poging tot doodslag ingesloten Beide mannen hadden geruime tijd ru zie met elkaar. De opkoper woonde met zijn gezin en verdere familie in een grote, klandestien opgetrokken schuur, die woensdag op last van de overheid werd afgebroken. Vermoedelijk hierdoor kwaad geworden ging de opkoper naar zijn buurman en schoot op hem. De op koper zou zijn buurman al meer keren hebben bedreigd. Alleen de C.P.N. en de S.G.P. ontbra ken op dit appèl. Een op deze wijze tot uitdrukking gebrachte geringschattende opvatting over taak en werk van de ge meenteraad bij de jongeren, vormt wel licht een aanwijzing voor hen die zich be zighouden met de vraag, waarom zoveel jeugdige burgers weigeren van het stem recht gebruik te maken Voor dit beloofde commentaar werd eerst het woord verleend aan wethouder C. Ockeloen. die meende dat de uitslag voor de P.v.d.A. nogal was meegevallen, vooral gelet op de -esultaten van de Sta tenverkiezingen. De opmerkelijk geringe opkomst zou volgens spreker kunnen wor den uitgelegd als een blijk van waarde ring voor het zittende college, hoewel hij het aan de andere kant betreurde dat on geveer een derde van de kiezers toch geen behoefte blijkt te hebben aan in spraak en het recht van meebeslissen. „Op een dergelijke manier gaat elke stem bijna dubbel tellen" meende de wethouder, die tenslotte te kennen gaf de uitslag voor D'66 te beschouwen als het begin van de terugloop voor deze partij. Ook wethouder J. G. Kolkman kondig de zich aan als vertegenwoordiger van de dankbare Prot.-Chr. groep, omdat de eigen lijst van de S.G.P. voor deze frac tie geen nadelige gevolgen heeft gehad Hieruit wilde de heer Kolkman gaarne concluderen dat de kiezers geen bezwa ren kenbaar hebben gemaakt tegen de gezamenlijke programma's van K.V.P., A.R. en C H.U., terwijl hij de totale uit slag eveneens een „motie van vertrou wen" noemde voor het huidige college. Op zijn beurt sprak ook wethouder J. van Leeuwen namens de K.V.P. van een „onaangenaam teken aan de wand" (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM De gemeenteraadsverkie zingen hebben in Zuid-Kennemerland en de Bollenstreek nergens tot schokkende verschuivingen geleid. De winst van D'66 bleef over het algemeen ver beneden de verwachtingen. De opkomst van de «le zers in Haarlem was bedroevend: nog geen 60 percent maakte de gang naar de stem bus. In de streek lag dit percentage hoger D'66 légde beslag op 4 zetels in de nieu we Haarlemse gemeenteraad. Daar staat tegenover dat de gehele fractie van de Noodraad niet meer terugkeert. Enige winst was er voor de P.v.d.A., V.V.D. en C.P.N. Deze partijen gingen een zetel vooruit. Het verlies bij de confessionele groeperingen bleef echter beperkt tot één zetel (van de K.V.P.Ook de P.S.P. liep terug. In de omgeving van Haarlem deed het fenomeen voorkeurstemmen zich voor in Lisse en Noordwijkerhout. In Noordwij- kerhout, waar de K.V.P. acht zetels kreeg DEN HAAG De Regionale Werkgroep Staelduin heeft de regering gevraagd in het kader van het wereldnat rbescher- mingsjaar 1970 een daad te stellen door het Staelduinse Bos aan te kopen. In een brief aan de premier en de mi nisters van CRM, van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening, van Landbouw en Visserij en van Financiën wijst de werk groep op de door haar verzamelde 11.000 handtekeningen en op de f 15.000,— die door de bevolking van Rijnmond en het Westland in ier dagen tijd werd gegaran deerd om deel te nemen in de aankoop. (twee minder dan in 1966) gingen die stemmen naar N. H. Hogervorst, die als nummer tien practisch onverkiesbaar op de lijst stond. De heer Hogervorst is momenteel wethouder in Noordwijkerhout In Lisse gingen de voorkeurstemmen naar drs. N. Bet en H. C. M. Mens. Beiden lid van de K.V.P. De heren Mens en Bet ma ken momenteel nog geen deel uit van de raad. waarmee hij de geringe opkomst van de kiezers bedoelde, hoewel hij zich er ui teraard over verheugde dat de drie sa menwerkende partijen haar zetels in de raad hebben behouden. Deze vreugde werd gedeeld door fractieleider Th. C. Witte, die ruiterlijk erkende met het ver lies van een zetel van de K.V.P. rekening te hebben gehouden. Wat D'66 betreft meende de heer Witte dat deze partij reeds thans haar hoogtepunt heeft over schreden. De heer Jac. Zuurbier stelde vast dat de combinatie P.P.R.-L'66 de enige par tijen zijn die winst hebben geboekt, of schoon men toch op vier zetels had ge hoopt. Hij meende dit te moeten verkla ren door de geringe opkomst van de jon gere kiezers. Aldus beschouwde hij zich te behoren tot de „niet geheel tevre den winnaars", waarbij de heer Zuur bier toch wel even wilde vaststellen, dat de uitslag zijn uittreden van de K V.P heeft gerechtvaardigd. De heer C. Hoek van de P.S.P., de grote verliezer dus, gaf te kennen deze klap na de Statenverkiezingen te hebben verwacht, hoewel het percentage in Vel sen toch weer enigszins is gestegen. Vol gens de heer Hoek is het afschaffen van de stemplicht voornamelijk ten goede ge komen aan de gevestigde partijen zodat Het stadhuis in Heemskerk er zo langzamerhand van „traditioneel stemmen" moet worden gesproken „Maar hoe het ook zij, ik zal in de raad mijn best blijven doen", gaf de heer Hoek tenslotte te kennen. De V.V.D. werd hier deze avond ver tegenwoordigd door de heer A. J. Schot man, ook al een tevreden spreker door het behoud van de vier zetels. Hij stelde daarbij vast dat de V.V.D. tot de geves tigde partijen behoort. Het wegblijven van de kiezers meende de heer Schot man te kunnen uitleggen als een blijk van instemming met het door het ge meentebestuur gevolgde beleid, terwijl hij zich er persoonlijk over verheugde dat de heer Hoek voor eb raad behouden is gebleven. Daarvoor had ook de heer E. Algra van de Prot.-Chr groep een grote stabi liteit bij de kiezers vastgesteld, waarbij het hem toch wel intrigeerde waarom er weer zoveel waren weggebleven. Of men is tevreden met de gang van zaken, of dermate gefrustreerd dat de mening heeft post gevat „Waarom zouden we stemmen, er is toch niks aan te doen" Het leek de heer Algra interessant hier eens een onderzoek naar in te stellen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Het kort geding tussen de Nederlandse Hartstichting en de pla tenmaatschappij Negram over de vraag of de hoes van het plaatje „Blijf fit" wel of niet een verkapte kopie is van een af beelding op de bekende „Doe dit, blijf fit"-affiche van de Hartstichting, heeft Iwoensdagmiddag voor de Haarlemse rechtbank een zeer verrassende ontkno ping gekregen. Nadat president mr. F. P. E. Bloe- marts de zaak had aangehouden met de ernstige raad aan beide partijen om tot een schikking te komen, werd in over leg besloten alle strijdpunten ineens uit KJUXI dienen uiterlijk op woencdag te worden betaald, daar da bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE de weg te ruimen door gezamenlijk een nieuw plaatje te gaan maken. Bij deze transactie is ook betrokken de Neder landse Sportfederatie, die onlangs het merkrecht heeft gekregen op het woord „trimmen", een woord dat ook op het gewraakte Negramplaatje voorkomt en aanleiding had kunnen zijn voor een nieuw kort geding.' Dit inziende schoven alle partijen de wederzijdse beschuldigingen onder tafel en gingen samenwerken. Het resultaat is dat binnen twee weken een nieuw plaatje op de markt zal komen, met een andere hoes (misschien wel de originele Hartstichting-affiche) en ook een andere tekst waarvoor de Hartstichting al een ontwerp heeft klaarliggen. Het oude plaatje wordt uit de handel genomen. De algemene verbroedering kwam na een zitting, waarin de president, ondanks verwoede pogingen, er niet in slaagde de kemphanen tot een schikking te bren gen. De Hartstichting vooral maakte be zwaar. omdat zij van mening is dat haar naam meer en meer gebruikt wordt om produkten op de markt te brengen die zij niet onderschrijft. Uiteindeliik bleken de woorden van raadsman mr. J. H. van Wijk van Negram: „Het sop is de kool niet waard", toch voldoende indruk ge maakt te hebben. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. In de politiek ver grijsde Beverwijkers en aankomelingen in dit métier concentreerden zich woens dagavond in het Stadskantoor, waar gro te borden waren geplaatst waarop de uitslagen werden vermeld en waar in de afdeling van de burgerlijke stand hard zwoegende ambtenaren bezig waren de binnengekomen stemuitslagen te verwer ken. Alle partijen waren hier vertegen woordigd en volgden vol spanning de uitslagen op de grote borden. Spanning was er namelijk allerwegen. Deze was af te lezen met name van de gezichten van de P.v.d.A.'ers en van de K.V.P.-ers. De laatstgenoemden zouden volgens een nro- gnose één zetel verliezen, terwijl volgens diezelfde prognose de P.P.R. niet aan een zetel zou toekomen. Eerst op het al lerlaatste ogenblik kwam uit de (stem)- bus, dat de P.P.R. toch een zêtel toe kwam en wel ten koste van de K.V.P. De P.S.P. verloor beide zetels en keert niet meer in de raad terug. Daarentegen won de C.P.N. er een stem bij en keer de de heer J. W. G. Reijkers in de raad terug, nu voor lijst 6 (D'66) Wij vroegen de fractievoorzitters van de zittende partijen en de lijstaanvoer ders van nieuwe partijen naar hun com mentaren op de verkiezingsuitslagen. V.V.D.-fractievoorzitter A. Klomp toon de zich uitermate verheugd. „De V.V.D. had in 1958 één zetel, in 1962 twee ze tels, in 1966 drie zetels en nu bij de ge meenteraadsverkiezingen is er weer een zetel bijgekomen" zo zette hij uiteen. De opkomst in Beverwijk 58,25 procent noemde de heer Klomp zeer teleur stellend. Hij was ervan geschrokken en zei van oordeel te zijn, dat in de toe komst alle politieke partijen daar iets (Van een onzer verslaggevers) HEEMSKERK. Gemengde gevoeleris in zaal Dam te Heemskerk, waar alle politici aanwezig waren en waar de NOS een radiouitzending opnam. Er heerste de nodige spanning toen de zetelverde ling aanvankelijk was: K.V.P. 8, P.v.d.A. 4, P.C.G. 2, V.V.D. 1 en D'66 2, waarna K.V.P., P.v.d.A.. en P.C.G. er ieder een restzetel bij kregen en de K.V.P. zelfs tot een tweede restzetel kwam. In Heemskerk hebben wij de lijsttrek kers om commentaar gevraagd. Ondanks de twee zetels voor D'66, de partij die voor het eerst in de raad vertegenwoor digd is, was lijsttrekker H. van Klaveren teleurgesteld, want uitgaande van de sta tenverkiezingen had hij gerekend op 'drie zetels. Gevraagd naar de wethoudersze tels zei hij dat D'66 daarover nog niets kon zeggen. De heer H. J. M. Roozen van de K.V.P. zei niet ontevreden te zijn toen het er aanvankelijk naar uitzag dat de K.V.P. maar negen zetels zou krijgen in de nieu we raad. Het feit, dat er uiteindelijk toch nog een tiende zetel uit kwam, verander de de tevredenheid bij de heer Roozen in vreugde. Dat de P.v.d.A. voor wat be treft het stemmenaantal achteruit is ge gaan, weet de heer Roozen aan de on duidelijkheid in de P.v.d.A., die de laat ste vier jaar de eigen partijgenoot in het college van B. en W. in het hemd heeft gezet. „Dit neemt de kiezer niet", zo zei hij. Ten aanzien van de verdeling van de wethouderszetels merkte hij op dat de K.V.P. aanspraak zal maken op twee ze tels afhankelijk van de bereidheid van de P.v.d.A. ook een wethouderszetel te be zetten en constructief mee te werken. De heer M. de Groot van de P.v.d.A. gaf als zijn mening te kennen dat de uit slag hem tegenviel. Voor het overgrote deel weet hij dit aan de hetze tegen de P.v.d.A. door de directeur van de dienst gemeentewerken, de heer N. P. Steenstra, die hij de grote man achter de schermen van het comité Vrij Heemskerk noemde. Voor het overige zag hij als oorzaak het onderlinge gekrakeel tussen de politieke partijen en een gebrek aan samenwer king van de linkse kant. Over de ver deling van de wethouderszetels zei hij nog geen commentaar te kunnen geven. Wel verklaarde hij zich bereid tot een gesprek met onder meer de D'66-P.P.R.-combina- tie. De heer P. Vos was tevreden over de uitslag. Voor de royale winst van D'66 zag hij als oorzaak de naar zijn mening redelijke opkomst van de jongeren, die zich bewust bezig houden met het afwe gen van de voor- en nadelen van alle problemen, en een zekere ontevredenheid tegenover de P.v.d.A. Hij meende geen zinnig woord te kunnen zeggen over de verdeling van de wethouderszetels. Hoewel de heer P. Veth van de P.S.P. wel een teruggang in het stemmenaantal verwacht had, vond hij de uitslag van de verkiezingen voor zijn partij wel be treurenswaardig. Hij had de teruggang wel verwacht, omdat er vier jaar gele den duidelijk sprake was van een rest zetel. Mevrouw J. H. Vervelde-Wagenaar van de V.V.D. zei het jammer te vinden dat haar partij geen tweede zetel gekregen had. Zij had hierop zeker gehoopt en het overigens verwacht ook. De uitslag van de verkiezingen vond zij teleurstellend. Ook sprak zij haar verwondering uit over de tweede restzetel welke aan de K.V.P. wend toegewezen. C.P.N.-lijsttrekker J. Muskee beziet de toekomst zoals hij zegt met gerecht vaardigd optimisme. „Wij zaten nagenoeg in de gemeenteraad, want we hadden maar zeven stemmen tekort. Het is jam mer, dat wij het niet gehaald hebben, maar we gaan moedig voorwaarts" vertelde hij ons door de telefoon. De heer Muskee sprak er zijn teleurstelling over uit, dat er zoveel kleinere politieke par tijtjes zijn, die in de oppositie zijn op gegaan. De C.P.N. is naar zijn oordeel de partij van de oppositie. Hij betreur4 het, dat de stemplicht is weggevallen. Velen, die vroeger naar een stemlokaal gingen en in de oppositie wensten te gaan. brachten toen hun stem uit op de C.P.N Nu is het zo, dat men maar thuis blijft, omdat men niet meer vernlicht is te ko men". Men moet beseffen" zo besloot hij „dat zonder de C.P N een door braak naar links onmogelijk is". aan moeten gaan doen, door meer voor lichting te geven aan de jonge kiezers. Het in de ABC-sociëteit getoonde initia tief kwam naar zijn oordeel te laat. De heer Klomp was verheugd, dat de verkiezingen netjes gevoerd zijn. „De partijen hebben elkaar niet met rotte vis gegooid", aldus deze V.V.D.'er, die het succes van zijn partij toeschreef aan t directe contact met de kiezers on - der andere door de op de woensdagmarkt gehouden actie van de V.V.D. Voor het overige meende hij de zaak eerst eens rustig te moeten overzien. Verheugd was ook de C.P.N.-fractie- voorzitter C. Berghuis, wiens partij er een tweede zetel bij heeft gekregen. Het lag in de lijn van de verwachtingen aldus de heer Berghuis maar bij de afschaffing van de stemplicht is de uitslag nu steeds weer twijfelachtig. De C.P.N. zal nu het werk op positieve wij ze met dubbel elan gaan doen. Als re den van de zetelwinst wees hij aan het duidelijk stelling nemen bij bepaalde vraagstukken, hetgeen naar zijn oordeel met name bij de studerende jeugd goed is aangeslagen. Een winstpunt noemde hij het. dat de confessionelen de meer derheid kwijt zijn en nu de mogelijkheid aanwezig is een college van B. en W. sa men te stellen dat steunt op de niet-con- fessionele partijen. Mevrouw M. Schmohl-Heynes (P.v.d.A.) had op acht zetels gerekend en noemde de gekregen zeven zetels wel wat teleur stellend. De P.P.R.-zetel is er als een verrassing bijgekomen, vertelde zij. Nu is er een kleine kans op een progressief beleid vooral ten aanzien van het open baar onderwijs. Een kentering achtte zij mogelijk. De in de raad terugkerende heer J. W. G. Reijkers (Lijst 6-D'66), die onlangs de K.V.P. de rug toekeerde had op meer dan één zetel gehoopt, maar vond de uit slag toch wel begrijpelijk, gezien de moei lijkheden waartegen hij op had moeten roeien. Hij wilde zich geen oordeel aan matigen in hoeverre de slechte opkomst hier een rol bij gespeeld heeft. Wel vond hij het een veeg teken, dat zovelen niet zijn gekomen. Dat betekent, dat dege nen, die in september de gemeenteraads zetels gaan bezetten zeer veel mensen niet vertegenwoordigen. De geringe ma te van interesse voor de gemeenteraads verkiezingen is zijn inziens in de hand gewerkt door de oude politieke partijen. „Desondanks blijf ik roeien", zo besloot de heer Reijkers. De heer Jac. de Weijer, de scheidende fractievoorzitter van de K.V.P., had echt niet gerekend op meer dan negen zetels. Als er twee nieuwe partijen aan de bel gaan trekken, dat moet je als K.V P. op verlies rekenen. Bovendien had hij zich gespiegeld aan de uitslag van de staten verkiezingen. Hij is dan ook te begrijpen dat de heer De Weijer tot na tien uur in feeststemming verkeerde, toen zijn partij volgens de voorlopige uitslag nog op tien zetels stond. Toen later die tien de zetel er af ging (en bij de P.P.R. te recht kwam), viel dat natuurlijk tegen. Overigens had de K.V.P., die in bodega Bellevue verzameld was, uitgerekend lat de partij voor die zetels juist 124 stem men te kort kwam. Natuurlijk was de heer De Weijer niet blij met de versplin tering. Het wordt nu nog moeilijker. „Maar ik laat het graag aan mijn op volgers over hoe ze straks de strijd zul len aanbinden", aldus de heer De Weijer, die zoals bekend in september niet terug keert in de raad na 24 jaar lidmaatschap Het is nu in elk geval gebleken dat de beginselpartijen (confessionelen en socia listen) niet „ontploft" zijn, aldus het commentaar van de P.C.G. fractievoor zitter D. Koger. Hij betreurde het dat er een verder doorgaande splitsing opgetre- Het Beverwijkse Stadskantoor den is, want niettegenstaande dat de P.S.P. weggevallen is. zijn er D'66 en de P.P.R. voor in de plaats gekomen, die bovendien nog tegenover elkaar staan. De K.V.P. en de P.C.G. hebben gepoogd tot eenheid en daardoor grotere bestuurs kracht te komen, maar dit heeft niet ge resulteerd in een krachtiger concentra tie. Het zal nu moeilijk worden om een college van B. en W. te vormen dat de belangen van de hele gemeente kan be hartigen. De confessionelen hebben weliswaar een gezamenlijk program, maar dat i* voor de P.C.G. geen beletsel om samen te werken met andere partijen, die pro grammatisch zo dicht mogelijk bij ons staan, aldus de heer Koger. Van de P.P.R. konden wij de heer P. C. Dijkman Dulkes bereiken, wiens vreugde groot was omdat hij tot laat in de avond nog aangenomen had dat de P.P.R. niet in de raad vertegenwoordigd zou zijn volgens de voorlopige uitslag. Toch vond hij het een betreurenswaardi ge zaak, dat kennelijk zoveel jongeren verstek hebben laten gaan, met name de werkende jongeren, wat bijvoorbeeld af te lezen valt uit de opkomstcijfers van de wijk Oosterwijk. „Als de mensen die het aanbelangt wegblijven, dan moet je je verwachtingen nu eenmaal aanmerke lijk minder hoog stellen", zei de heer Dijkman, die het in het algemeen jammei vond dat er niet een grotere winst uit is gekomen van „uitdrukkelijk progres sief". De heer S. Schoon berg en, voorzitter van de P.S.P. in de IJmond, becommen tarieerde de uitslag namens mevrouw A. Bolte-Prent, die niet in de stad is. Hij had natuurlijk het idee gehad, dat e P.S.P in alle drie de IJmond-gemeenten niet aan bod zou komen. Dat er in Vel sen nu toch nog een zetel is gebleven deed hem toch wel deugd. De P.S.P. zit niet te springen om in groten getale in de raad te komen, maar het is plezierig dat de partij nu toch via een gemeente raad geïnformeerd wordt, zodat men d e wetenschap kan gebruiken bij het bedrij ven van politiek. Want daar gaat de P.S.P, uiteraard mee door, ook buiten een politiek lichaam.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13