Éénderde van de kiezers bleef thuis VERRASSENDE ZEGE VAN KABOUTERS; D'66 OP RETOUR; BP UITGETELD Totaal-overzicht PSP raakt vijf van de zes zetels kwijt aktie'68 ribcord bankset 165 vergelijkbare gemeenten Nixon geeft hoog op van succes in Cambodja IJmond: opkomst zeer slecht „VMF-leiding faalde; niet de regering" Weer hevige aardbeving in Peru Cent heeft afgedaan Jongen in Santpoort vermist uwuitzendburoheet AGENDA pagina 19 Verder in de krant HET WEER üil: 60e JAARGANG NUMMER 176 DONDERDAG 4 JUNI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,franco per post, f 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mtfe, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur (7,3 miljoen inwoners, 57% van Nederland) Raad 1966 St. 1970 Raad 1970 perc. perc. perc. Stemmen Totaal 100,0 100,0 100,0 2875075 K.V.P 15,3 11,8 11,9 341197 A.R.P 1,7 1,8 1,8 53304 C.H.U 2,1 1,9 2,1 59416 C.C.P 20,5 18,3 18,8 540049 Totaal 39,6 33,8 34,6 993966 P.v.d.A 17,5 17,8 16,3 467728 P.S.P 3,8 1,5 1,3 37377 P.P.R 0,0 1,1 0,9 25201 P.A.K 11,3 11,5 10,8 311961 Totaal 32,6 31,9 29,3 842267 V.V.D 11,7 13,4 13,2 379178 D'66 0,3 8,8 7,0 202071 C.P.N 4,4 5,7 6,0 171713 S.G.P 1,1 1,5 1,7 49378 G.P.V 0,6 1,0 1,1 31595 B.P 6,6 1,1 0,8 22117 Overigen 3,1 2,8 6,3 182790 W eerrapport 19 Uit het binnenland 2, 21 Buitenlands nieuws 3 Plaatselijk nieuws 4, 5, 6, 7 'Kunst 17 Radio en tv 17 Films 6 Feuilleton 19 Beeldverhalen 19 A angestipt 19 Economisch nieuws 29 Sport 25, 27 Luidsprekers 20 Oostelijke wind Munitie doodt jongen Jongeren P. Brussel (St.-Eloy): Autobedrijf KONING N.V. '2 3 zitsbank met formica COC hoektatel Het woord is aan... Over 15 jaar Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning IJmuider Courant «WWWWWWWWIlWWWWWWWWWWWWWWWWIlWWIlWWWim^ 1 Onze commentaren op de verkiezingsuitslag Landelijk verkiezingsnieuws Gedetailleerde uitslagen Nieuwe gezichten in de gemeenteraden V erkiezingsnieuws uit de IJmond pagina 9 pagina 9 pagina 10 pagina 11 Raadsleden die terugkeerden Perscommentaren pagina 13 i pagina 15 pagina 2 Deze krant bestaat uit tweeëndertig pagina's Verwachting van het K.M.N.I. tot vrijdag avond: Droog en overwegend zonnig weer met een matige tot krach tige oostelijke wind en ongeveer dezelfde temperaturen als van daag. AAIV HEI STRAND Hogearukcentrum boven Scandi navië blijft met een krachtige oostenwind droge lucht aanvoeren. Ook morgen veel zon, tempera tuur 18 tot 20 graden, zeewater 13 granen Vooruitzichten: Nog aanhoudend stabiel en zonnig. (Door onze redacteur in Washington) WASHINGTON. Weinig Amerika nen waren gisteravond verbaasd over het succesverhaal over de acties van Amerikaanse en Zuidvietnamese troepen in Cambodja, dat de kern bleek te zijn van president Nixons nationaal uitgezon den rede van vijftien minuten. De pre sident bleek echter het succes van zijn Cambodjabeslissing af te meten aan de tonnen rijst, wapens en munitie die wer den veroverd voorraden die werden getoond in een „door het Witte Huis be schikbaar gestelde" film, waarvoor Ni xon zelf als commentator optrad. Op de dramatische toon, die de presi dent voor gelegenheden schijnt te reser veren wanneer hij zelf het woord voert, zei hij dat de Cambodjaanse actie „de meest geslaagde onderneming is van de ze lange en moeilijke oorlog". Een actie die hem in staat zou stellen om inder daad 150.000 man Amerikaanse troepen tegen april volgend jaar terug te laten keren naar de Verenigde Staten. Wat hij niet zei, was dat de Cambod jaanse veldtocht de terugtrekking van de troepen aanzienlijk heeft vertraagd en dat nu honderdduizend man in een half jaar tijd (vanaf oktober dit jaar) afge voerd moeten worden, wil men aan het gestelde schema voldoen. (Zie verder pagina 3). GELDROP. Woensdagmiddag is de elfjarige Martien Meulendijk uit Geldrop levensgevaarlijk gewond, toen hij bezig was een stuk munitie uit de Tweede We reldoorlog te demonteren. Enkele minu ten na de ontploffing overleed de jon gen. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM Een verrassende winst voor de Kabouters die in Am sterdam maar liefst vijf raadszetels in de wacht sleepten is een der in het oog springende resultaten geweest van de gisteren gehouden raadsver kiezingen. De winst voor deze jonge groepering kwam van de overige oppositiepartijen PvdA, PSP, D'66 en PPR, met uitzondering dus van de CPN die flink vooruitging. In Am sterdam sprong de CPN naar acht zetels. De regeringspartijen (KVP, ARP, CHU en VVD) bleven stabiel. De opkomst van de kiezers was overi gens weer gering. Ruim 33 percent van hen bleef thuis. Vooral in de steden was de absentie groot. Markant feit bij deze verkiezingen is de vrijwel volledige uitschakeling van de Boerenpartij. Deze partil heeft wel afge daan. De Boeren hadden nog in 118 ge meenten kandidaten gesteld. In slechts 21 gemeenten behaalden ze nog zetels. Deze verkiezingen leverden hun nog 25 plaatsen in gemeenteraden op tegen meer dan 200 vier jaar geleden. Het merendeel van de Boerenwinst ligt in Gelderland. D '66 schijnt eveneens op haar retour De democraten bleven opnieuw achter bij de verwachtingen, zelfs hij de inmiddels enigszins gematigde sinds de statenver kiezingen. D '66 nam in 178 gemeenten met een zelfstandige lijst deel. In 146 plaatsen werden zetels behaald, een to taal van 257. Belangrijke plaatsen voor D '66 bleken te zijn, Haarlem.. Rotter dam, Breda, Delft, Amstelveen, Utrecht en Hellevoetsluis met vier zetels. Vooral de resultaten in het Limburgse bleven achter. De drie zetels in Zwolle en Hel mond zakten tot respectievelijk 2 en 1. Een iets minder resultaat dan de staten- uitslag had doen verwachten. De nieuwe „rechtse" socialistische groep DS '70 nam in elf plaatsen deel maar maakte zich niet waar. Gorinchem, Eindhoven, Leiderdorp en Zeist leverden twee zetels in de raad. Vlaardingen, Rhe- nen en Leiden zien een DS-70'er in de raad. In Amsterdam, Rotterdam, Erme- lo en Capelle aan de IJssel geen zetel. Binding Rechts slaagde vooral in Apel doorn, waar de vroegere Boerenpartij on der leiding van Harmsen in Binding Rechts is veranderd. Ze bleven op 6 ze tels en verloren er in feite één. In 56 ge meenten nam deze groep deel. In 14 plaatsen haalden ze totaal 26 zetels. Na Apeldoorn met 6 zetels is Putten met 3 een belangrijke plaats. De P.P.R. heeft de verwachtingen van de staten ingelost. Het aantal zetels steeg van 5 naar 29. In Didam en Brunssum zaten de radicalen al ir de raad Voor taan maken ze in 20 gemeenten deel uit van de plaatselijke overheid. In Friesland deed de Fryske Natio nale Partij het bijzonder goed. Deze groep nam in 23 van de Friese gemeen ten deel en behaalde in totaal in 15 plaat sen 20 zetels. In de oude raden had de F.N.P. slechts vijf zetels. Over de successen van de kabouters wordt elders voldoende gemeld. Laten we hier slechts volstaan met de totalise ring: elf zetels. In Amsterdam 5, in Den Haag 2 en in Leeuwarden (als Axies). in Arnhem (als witte l(jst), in Alkmaar en in Leiden één zetel. In Sneek, Castricum, Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen kregen ze echter geen paddestoel aan de grond. BpiPliil Wat hebben de jongeren gedaan? Ze namen in zeven gemeenten met een spe cifiek eigen lijst deel. In de helft van de gevallen hadden ze succes, in Halsteren zelfs dubbel, want daar verkregen ze twee zetels. In Vriezenveen (daar was het de C.H.J.O.), in Makken en in Mierlo haalden de jongeren één zetel, in Lich tenvoorde, Grave en Schijndel lukte het niet. (Zie verder pagina 9). (Van een onzer verslaggevers) IJMOND De beslissing in de drie IJ- mondgemeenten is gevallen, de stemmen zijn geteld en de zetels verdeeld althans de raadszetels. De opkomst is slecht ge weest. In Velsen toog 62,04 percent van de kiezers ter stembus, in Beverwijk 58 25 percent en in Heemskerk 63,9 percent. Het landelijk gemiddelde bedroeg 66,6 percent. De komst van D'66 en P.P.R. heeft nogal wat verschuivingen tot gevolg gehad. Be halve in Heemskerk heeft dit tot zetel verlies bij de K.V.P. geleid. In Velsen verloor deze partij één zetel en in Bever wijk gingen er zelfs twee verloren. Ook de P.S.P. kreeg een gevoelige klap, zij heeft in de IJmond nog één zetel van de zes, die zij had. In Beverwijk en Heems kerk verlaat deze partij de gemeenteraden, in Velsen werd het aantal zetels van 3 naar 1 teruggebracht. D'66 en P.P.R. heb ben in de IJmond gezamenlijk of apart in totaal 7 zetels gekregen. In Beverwijk boekte de V.V.D. een zetel winst, in Heemskerk kreeg de P.v.d.A. er één zetel bij. De C.P.N. zal in Beverwijk in het ver volg met twee raadsleden inplaats van één aan de debatten deelnemen. (Van onze redactie economie) UTRECHT. De houding van de VMF-directie in de Werkspoor-affaire doet sterk vermoeden dat de Raad van Bestuur al eerder van plan was de af deling rollend materieel te sluiten. Dat heeft St. Eloy-voorzitter P. Brussel van morgen gezegd in zijn openingswoord op het tweedaagse congres van de katholieke metaalbewerkersbond in Tivoli in Utrecht. De heer Brussel uitte felle critiek aan het adres van de VMF-top, die hij een dubbelhartig beleid verweet. De Raad van Bestuur wil nu de verantwoordelijk heid afwentelen op de regering, maar de leiding zélf heeft gefaald, aldus de heer Brussel. Toen het erom ging een gunsti ge beslissing van de regering voor de af deling rollend materieel van Werkspoor te krijgen, wist de Raad van Bestuur de vakbonden wel te vinden, maar nu die steun niet doorgaat laat de top na met diezelfde vakbeweging te overleggen als een wagonfabriek gesloten moet worden. Dit verzuim, zei de heer Brussel de VMF-top zeer kwalijk te nemen, omdat daarover duidelijke afspraken zijn ge maakt bij het totstandkomen van de laatste metaal-CAO. Het getuigt van een „grenzeloze minachting" voor de werk nemers, dat het besluit om de afdeling rollend materieel te sluiten zonder dat vooroverleg is genomen. Ook de heer Brussel blijft vasthouden aan het standpunt dat geen man bij Werkspoor Utrecht ontslagen zal mogen worden, zonder dat er vervangende werk gelegenheid is gevonden. „Wij zullen de belangen van de werknemers blijven die nen, als het moet tegen de besluiten van de Raad van Bestuur in", aldus de heer Brussel. Opperkabouler Roel van Duyn brengt zijn stem uit. ADVERTENTIES STATEN BOLWERK 3 (t.o. achteruitgang station) TEL. 312170 (dag. 9 - 19u. en zaterdag 12 18u.). official vh Zwier dealer Voor IJmuiden en omgeving Bloemstraat 34, IJmuiden. Tel. 15141* wonkunst Zijlstraat 62 Tel. 310413 Haarlem Francis Bacon Een slecht mens is het slechtst als hij zich goed voordoet. LIMA (AFP). Opnieuw is Peru door een hevige aardbeving getroffen. In de hoofdstad Lima vluchtten mensen de straat op toen een schok die tien secon den aanhield, werd gevoeld. In het noordelijke rampgebied, waar volgens de laatste berichten zeker 40.000 mensen om het leven zijn gekomen kan de nieuwe aardbeving nieuwe ellende te weeg hebben gebracht. Twee gewonde en uitgeputte politieman nen strompelden gisteren de Noordperu- aanse stad Huaraz binnen en vertelden, dat twee bergdorpen met respectievelijk 7.000 en 4.000 inwoners door lawines zijn bedolven. Zij waren getuige geweest van de ondergang van de dorpen Aija en Sucho, en konden Huaraz pas na een bar re tocht bereiken. Het dodental stijgt ook als gevolg van koude en voedselgebrek. Er dreigen ver der epidemieën uit te breken (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het ziet er naar uit dat de cent tegen 1985 geen enkele rol meer zal spelen in het betalingsverkeer. Vanaf 1980 zal het dan ook niet meer no dig zijn de munt aan te maken. Dit zegt een studiecommissie in een rapport over het aantal muntsoorten en muntafmetin- gen in 1990, dat binnenkort aan minister Witteveen van Financiën zal worden uit gebracht. De muntenreeks zal in dat jaar, gezien de te verwachten behoefte aan pasmunt, bestaan uit stuivers, dubbeltjes, kwartjes guldens, rijksdaalders en tiengulden-stuk ken. Rekening wordt gehouden met de mogelijkheid dat het kwartje vervangen zal moeten worden door een 50-centstuk en de rijksdaalder door een munt van ƒ5,- De commissie meent ook dat kleur, ge wicht en afmetingen van de te handhaven munten sterk moeten veranderen. De stui ver zou zwart-brons moeten worden, dub beltjes, kwartjes en 50-centstukken nik kel-messing en de rest nikkel. (Van een onzer verslaggevers) SANTPOORT. Sedert zondag 31 mei wordt in Santpoort vermist de 15-jarige Tom Steevensz is een astma-patiënt gen omstreeks elf uur in een zwaarmoe dige bui de ouderlijke woning te voet verlaten en is sindsdien niet meer terug gekeerd. Zijn signalement luidt: Indisch type, zwart haar met bakkebaarden, dikke lip pen, enige pukkels in het gelaat, lang 1,72 meter, slank postuur, roze overhemd met verticale satijnen streep erin gewe ven, grijze pantalon met ruitmotief en uitlopende pijpen, bruin nylon iack en bruine schoenen van het type moccasin. Tom Steevensz is een asthma-patiënt en moet bepaalde medicijnen gebruiken, die hij niet bij zichvheeft. Door zijn ge zondheidstoestand kan hij te voet niet ver komen, wel echter door te liften Hij heeft weinig geld bij zich, doch heeft wel zijn paspoort op zak. Een ongeluk moet niet uitgesloten worden geacht Bij het aantreffen van de jonger gelieve men te berichten aan de ■ommissaris van politie in Velsen, telefoon (02550)- 19019. q

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1