Ontwikkelingshulp wordt eenzijdig uitgevoerd WAT ZULLEN Vffi NOU HEBBEN?! ANTI-AUTORITAIR LESGEVEN Sinas Cassis allebei natuur lijk! Jongerenkritiek op komend FAO-congres: zoals U mode kiest dolfirodam een attractie die eruit springt Rustig verloop van Belgische wijnstaking wat neemt u? DOOR HELGE BONSET Nederland zendt voedsel naar Roemenië DONDERDAG 4 JUNI 1970 (Van onze correspondent) DEN HAAG Een groep Nederlandse jongeren die diverse jongeren organisaties, werkgroepen en comités vertegenwoordigt is al een paar maanden bezig de aandacht van het publiek op het komende Wereldvoedsel- congres in Den Haag van 16 tot 30 juni te vestigen. Een subsidie van f 200.000 van de Nederlandse regering stelt deze kerngroep bijvoorbeeld in staat een veertiendaags blad uit te geven, dat de veelzeggende titel „Hongerkrant" draagt. Deze krant is in de eerste plaats bedoeld om de schooljeugd met het verschijnsel honger bekend te maken. "fr Meepraten Uitdokteren wÊmmm NOOIT Maak kennis met FRI-KI kroketten. 5 STUKS VAN f 0,89 VOOR f 0,79 TIJDELIJK 10 CENT VOORDEEL Vertrouwen Oorzaken •fr Hopeloos Want ze zijn allebei even goed. Allebei zo fris als fruit! Lekker! Een van de hoogtepunten van deze jongerenactie vormde een „Hongercongres" dat op 11 april in Amsterdam werd gehouden. Op dit congres werden de tachtig jongeren aangewezen, die officieel deel zullen uitmaken van de in totaal 300 man grote Neder landse delegatie naar het Wereldvoedselcongres. De kerngroep had overigens graag ge zien dat de Nederlandse delegatie klei ner zou zijn geweest ten gunste van deelnemers uit ontwikkelingslanden en vertegenwoordigers van bevrijdings bewegingen en andere verzetsgroeperin gen. Deze wens kreeg op het hongercon gres in Amsterdam de vorm van een met grote meerderheid aangenomen mo tie, waarin toegang tot het voedselcon- gres werd geëist voor gedelegeerden van zulke bewegingen als de Zwarte Panters de ZANU en de ZAPU (bevrijdingsbewe gingen in Rhodesië), de SWAPO (ver zetsbeweging in Zuid-West Afrika) en het ANC (het Afrikaans Nationaal Congres) uit Zuid-Afrika. Ook spraken de Neder landse jongeren zich uit voor deelne ming aan het congres door de Chinese Volksrepubliek, de DDR en de Vietcong. Dat het de kerngroep ernst is, blijkt uit het feit, dat aan de motie het volgende werd toegevoegd: „Mocht de FAO het to tale aantal deelnemers aan het congres niet meer kunnen of willen verhogen, dan stelt de Nederlandse jongeren-delegatie veertig van de tachtig plaatsen ter be schikking". Inmiddels heeft de FAO laten weten de motie van het Nederlandse jongeren- congres niet te kunnen uitvoeren, omdat de structuur van deze organisatie dat niet toelaat. Bovendien heeft Rome, waar de voedsel- en landbouworganisatie van de VN haar zetel heeft, zijn teleurstel ling uitgesproken over het feit, dat de Nederlandse jeugd haar tot middelpunt van de critiek op het ontwikkelingsbeleid heeft gemaakt. Volgens het laatste num mer van de Hongerkrant moet een FAO- medewerker naar aanleiding van de Ne derlandse critiek hebben gezegd dat de werkelijke schuldigen aan de falende ont wikkelingssamenwerking niet binnen de FAO moeten worden gezocht, maar bij de nationale regeringen, die lid zijn van de FAO. „Het verschijnsel doet zich voor, dat er nu critiek op de FAO wordt geleverd door zowel regeringen als radi calen", aldus deze woordvoerder, die bo vendien benadrukte dat het Nederlandse jongerencongres het enige van de 43 na tionale vóór-congressen is geweest dat zulke scherpe critiek op de FAO heeft geuit. Inmiddels hebben vertegenwoordigers van de bevrijdingsbewegingen uit zuide lijk Afrika op een hongercongres in het Zweedse Uppsala laten weten dat zij de ADVERTENTIE Aandoen, passen, een echt sie raad, dat uw modieuze pakje recht doet. Ais moderne juweliers ontvangen wij u graag gastvrij. We vinden het gewoon fijn u zoveel mogelijk ge noeglijke schoonheid te laten zien. Zoveel dat u met plezier gaat passen wat u gezellig vindt om te dragen. Sieraad en mode horen immers bij elkaar! Maak er geen punt van: zwaard binnen, vraag en uit. Kring Moderne Juweliers Grote Houtstraat 6 bij de Grote Markt Haarlem Telefoon 023-32 42 59 gelegenheid om in Den Haag over het wereldvoedselprobleem mee te praten met beide handen zullen aangrijpen. Zij zeiden van mening te zijn het morele recht te hebben deel te nemen aan het Haagse congres. Deze uitspraak houdt in dat het laatste gedeelte van de Ne derlandse motie actueel is geworden een kwestie die zeker uitgebreid ter sprake zal komen op het internationale jongeren-congres dat op 12, 13 en 14 ju ni in het voormalige Haagse Milva-com- plex wordt gehouden. Op dit voor-congres zullen vertegen woordigers van genoemde bevrijdings bewegingen aanwezig zijn, alsmede hoogstwaarschijnlijk ook delegaties van de verzetsgroeperingen in de Portugese koloniën Mozambique en Angola. Als de Nederlandse jongeren inderdaad zouden besluiten eigen plaatsen af te staan ten behoeve van de niet-genodig- den, dan moet nog maar worden afge wacht of de FAO, de nationale overheid en de oudere leden van de Nederlandse delegatie daar zonder meer akkoord mee zullen gaan. De eveneens uitgenodigde Engelse Black Power-beweging heeft in middels bedankt voor de eer. Roy Sawh, leider van de Engelse Zwarte Macht, heeft een brief geschreven, waarin de volgende Dassage voorkomt: „Ik wil niets te maken hebben met een congres waar zogenoemde experts over de derde wereld waartoe ik ook behoor gaan praten zonder dat die wereld zelf aan het woord komt". Wat Sawh bedoelt heeft inderdaad een kern van waarheid. Het valt niet te ont kennen dat een meerderheid van wel doorvoede lieden uit het rijke westen en van hun „satellieten" uit de ontwikke lingslanden straks in Den Haag gaan uitdokteren wat het beste is voor de hongerende massa's. De praktijk van de ontwikkelingspoli tiek geeft tientallen voorbeelden van de ze bevoogding te zien en Sawh raakt een kernpunt van mislukkingen op dit ter rein, als hij schrijft: „Als u werkelijk de volken van de derde wereld als uw gelijken accepteert en als volken die ca pabel zijn hun eigen problemen op te lossen, vraag ons dan alstublieft wat w ij denken nodig te hebben. Laat de rijke wereld dan ophouden met ons hün ideeën op te leggen". Ook de Nederlandse jongerenkerngroep concludeert dat in het ontwikkelingspro ces de dienst niet alleen door economen en technici moet worden uitgemaakt. Een organisatie als de FAO of dat nu de schuld is van de FAO zelf of van de le- denlanden maakt doordat zij zich po litiek neutraal opstelt en de nadruk legt op technische verbeteringen de fout voor bij te gaan aan de sociaal-economische en politieke problemen in de ontwikke lingslanden, zoals grootgrondbezit en an dere feodale structuren, die eerst moe ten worden opgelost alvorens ontwikke lingssamenwerking vruchten van blijven de waarde kan gaan afwerpen. Daarom schrijft „Socialisatie en Democratie", het orgaan van de Wiardi Beekman-stichting dat Nederland in zijn ontwikkelingsbeleid meer dan tot nu toe het geval is samen werking moet zoeken met landen, die ge leid worden door regeerders met een vi sie op de samenleving in hun eigen land, waarbij het belang van brede lagen van de bevolking centraal staat. En daarom hebben de jongeren op hun hongercon gres de uitspraak gedaan: „Daar waar de groene revolutie de sociale vooruit- ADVERTENTIE tot 7 juni. gang lokkeert, dienen eerst sociale her vormingen doorgevoerd te worden". Onder „groene revolutie" wordt ver staan een betrekkelijke landbouwexplo- sie in sommige probleemgebieden, als gevolg van de aanplant van nieuwe rijst- ADVERTENTIE Dolfirodam, Het drijvende dolfina rium. Een geweldige attractie voor uw kinderen en zeker ook voor u. Een dolfijnenshow, die eruit springt. Met alles! U zit comfortabel. Prima uitzicht op het bassin. Bezoek deze spectaculaire C 70 attractie. Dage lijks is er een programma van vijf shows. Om 10, 12, 14, 16 en 20 uur. Extra shows worden bij Dolfirodam aangekondigd. C 70 biedt meer! Havodam, de enorme havenmaquette...een kabel baan dwars door het centrum... de tot 170 m verhoogde Euromast... overdekte promenades... café's, eethuisjes en winkeltjes midden op straat... Dat alles vijf maanden lang met daarnaast elke dag feestelijke evenementen. Het programma met alle evenementen, wijkfeeaten, muziekuitvoeringen, danafes- tijnen, sportactiviteiten enz. verkrijgbaar bij C 70 (telefoon 010-147237) en bij alle V.Y.V.-kantoren Rotterdam Communicatie 70 Feestelijke ontmoeting van mens en stad en tarwe-variëteiten met een veel hogere opbrengst per hectare dan van de tradi tionele soorten. In de FAO-documenten wordt juichend over deze zeker niet onbe langrijke verworvenheden op landbouw gebied gesproken, maar wat er niet bij staat is dat de groene revolutie het groot grondbezit in stand houdt en zelfs ver sterkt. Reden temeer voor de Nederland se jongeren om sociale revolutie met kracht te eisen van hen, die op het ogen blik in het internationale ontwikkelings beleid aan de touwtjes trekken. Een ander aspect van de „critische begeleiding" van het FAO-congres door de Nederlandse jongeren, betreft de zo genaamde politiek-neutrale opstelling van organisaties als de FAO. Het publiek moet gaan inzien dat deze houding in de praktijk sterk ten voordele van de heer sende. het westen sympathieke politieke stelsels werkt. Landen als Cuba en de Volksrepubliek China ontvangen in geen enkele vorm FAO-bijstand, zo deze lan den al steun zouden wensen. In China, waar vóór het optreden van Mao Tse- Toeng hongersnoden jaarlijks terugkeren de verschijnselen waren, is het met de voedselsituatie overigens gunstig gesteld De werkgroep Ordeprobleem van de Kritiese Leraren Amsterdam heeft de afgelopen maanden een experiment gehouden met anti-autoritair onderwijs op de middel bare school, en daarvan in enkele stencils verslag uit gebracht. Wat is anti-autoritair onderwijs? Meer dan alleen maar vriendelijke verhoudingen tussen leraar en leer ling. De voornaamste uitgangspunten zijn de volgende: de groep en de individuen daaruit stellen zelf hun ge meenschappelijke regels en hun (al of niet gemeen schappelijke) activiteiten vast. De volwassenen die de groep begeleiden onthouden zich niet alleen van straffen of sancties, maar ook van iedere morele druk of over wicht. Blijven redelijke gedragsregels en activiteiten uit, dan grijpen de volwassenen niet in, maar wachten geduldig of ze toch nog ontstaan. Want ordening die uit de groep zelf voortkomt is per definitie beter dan wat de groep wordt aangepraat of opgelegd. Leraar wiskunde Kees van Baaien begon met de tra ditionele situatie in zijn klas te doorbreken: „Je kunt proberen in je eentje in je eigen klas deze situatie te doorbreken door gewoon te zeggen dat zij, de leerlingen, nu verder de gang van zaken bepalen en dat jijzelf er alleen bent als adviseur. Je stelt duidelijk dat je afziet van straf en ordemaatregelen. Je moet je ook vrij maken van morele pressie en zogenoemd natuurlijk gezag dat je je misschien in de lespraktijken verworven hebt". Wat was het gevolg? Van Baaien: „Mocht je soms in je naïviteit een zekere dankbaarheid verwachten, mij bleek daar niets van. Deze les (en misschien nog een enkele andere) is een lek in een goedsluitend autoritair systeem waarin de kinderen moeten stilzitten, mond houden en de hele dag dingen leren die ze meestal ver velend vinden. Reken daarbij de onderdrukking van erotische mogelijkheden die op die leeftijd opkomen, dan mag je niet verbaasd staan bij de enorme chaos die ontstaat en de agressie die losbarst. Eerst tegen jou staande in het traditionele mikpunt, later tussen de leer lingen onderling, waarbij alras de zwaksten of meest gestoorden zich uitkristalliseren als objecten". Ook een tweede keer, toen de klas na een autoritair intermezzo zelf weer om „democratie" vroeg, mislukte het experiment. „Hun verwachting dat het beter zou gaan was natuurlijk te naïef. De chaos en de agressie herhaalden zich vrijwel identiek. Weer vlogen krijtjes, etuis, schriften door de lucht. Jongens raakten in een gevecht waarbij tafels omvielen. Meisjes gilden". Wat moet de leraar doen? Van Baaien: „Je staat voor de onmogelijke taak om duidelijk te maken wat je er mee bedoelt en te blijven vertrouwen dat vanuit de kinderen zelf een democratische contactvorm zal op komen. Je mag daarbij natuurlijk niet passief terzijde staan, maar je moet hun voortdurend een communiqué geven van wat er gebeurt en alternatieve suggesties doen voor een uitweg uit de agressiefase. Op den duur vermindert de chaos. Al blijft de behoefte om af te reageren gevoed vanuit de omringende schoolsituatie, er komt een eind aan het alleen maar uitrazen. „Dan kun je hun iets gaan uitleggen over verdringing, frustratie en agressie. Mij is het niet gelukt daarvan iets over te krijgen. Alleen zagen ze wel dat het niet zonder meer „onmacht van een slappe leraar" was, maar dat er misschien ook een bedoeling achter zat. En het woord „democratisch" gebruiken ze nu te pas en te on pas". Tenslotte heeft de situatie zich als volgt „gestabili seerd": „Het verloop van de lessen is nu zo: met een schreeuw onderbreek ik hun gepraat en geloop en bied aan om de voor dat moment te behandelen leefstof uit te leggen. De periode dat dat ongestoord kan, varieert van vijf tot twintig minuten. In een uitzonderingsgeval is het wel eens een hele les. Meestal begint eerder ru moer te groeien. Dan zeg ik dat dat een onduidelijk ge formuleerd verzoek is om op te houden. Mijn aanbod is dan om leerlingen die dat willen, in dividueel te helpen. Sommigen doen dat. Anderen gaan voor zichzelf aan het werk. Maar er wordt ook gekaart, pornografische poppetjes gemaakt van papier en ge sard. Het komt soms tot een geluidsniveau waarop in dividueel bezig zijn ook niet meer mogelijk is. Dan regent het verwijten: „U moet zorgen dat we hier kun- nen werken", „Als ik op mijn rapport een onvoldoende krijg, dan is het uw schuld". Het enige antwoord dat ik dan weet, is dat in een democratische situatie inderdaad een minderheid met grofheden haar wil aan de meerder heid kan opleggen, maar dat we moeten zoeken naar een oplossing en niet de democratie afschaffen. Steeds gaat tenslotte de verlossende bel Men kan zich afvragen of Van Baaien niet al te ver is gegaan in zijn eis dat de leraar ook nog afstand moet doen van zijn „natuurlijk gezag" (in hoeverre is dat per se autoritair?), men kan zich ook afvragen of het ex periment in hogere klassen niet beter geslaagd zou zijn (ik neem tenminste aan dat het hier om een eerste of tweede klas gaat), toch is en blijft het een interessant experiment en is het de moeite waard de oorzaken van de mislukking op te sporen. Van Baaien duidt er in zijn verslag al enkele aan, die ik hier aanvul. 1. De gezinssituatie: vrijwel geen kinderen komen uit gezinnen waar anti-autoritair wordt opgevoed. 2. Het voorafgegane onderwijs is in de meeste gevallen al evenmin anti-autoritaii geweest. Deze twee punten maken dat de leerling al tot op grote hoogte onge schikt is voor het anti-autoritaire onderwijs als hij op twaalf- tot dertienjarige leeftijd op de middelbare school komt. 3. De druk van de rest van de school. Op de leerling: andere leraren doen het allemaal anders, „gewoon" dan kun je je beter daar op instellen. Op de leraar: hij krijgt van andere leraren aanmerkingen over het lawaai in zijn klas, van de werksters over de rommel in zijn lokaal („waar kinderen vrij mogen snoepen en rondlopen komt vrij veel rommel op de grond"), van de ouders over het feit dat „hun kinderen niets leren", en tenslotte van zijn rector het dringende ad vies met zijn experiment op te houden of het maar eens ergens anders te gaan proberen. 4. De druk van de leerstof en het eindexamen: wat je moet leren en wat je uiteindelijk moet kennen is landelijk van rijkswege voorgeschreven, de leraar is ook maar de uitvoerder ervan. De Kritiese Leraren geven in het stencil in dit verband als suggesties voor anti-autoritair lesgeven o.a.: de leerlingen verdelen zelf de stof van een jaar over de diverse weken; huis werk al of niet maken is puur eigen verantwoorde lijkheid; de leerlingen beslissen zelf of ze proefwer ken willen, stellen ze eventueel zelf samen en kijken ze zelf na; ze bepalen zelf hun rapportcijfers; ze be sluiten zelf of er een uur klassikaal, individueel, in groepen of helemaal niet gewerkt wordt; praten ze door een uitleg van de leraar heen, dan beschouwt deze dat zonder rancune als een verzoek om niet ver der te praten. Maar, zelfs al zouden deze suggesties combineerbaar zijn met het voldoen aan leerplan- en exameneisen, wat niet erg waarschijnlijk is, dan nog zijn ze niet meer dan een vorm van repressieve tole rantie, omdat de inhoud van de lessen en het doel van de opleiding niet discutabel zijn. 5. De maatschappelijke status, aspect van de middel bare school; het behalen van het eindexamen is tot op grote hoogte beslissend voor de maatschappelijke positie die de leerling later gaat innemen. Dit in aan merking genomen is de bezorgdheid van ouders en leerlingen zelf „dat ze niets leren en het examen niet halen" niet onbegrijpelijk. 6. Tenslotte de druk van de omringende maatschappij. Anti-autoritaire verhoudingen en samenwerking ko men in deze vorm in de bestaande maatschappij nau welijks voor. Geen wonder dat de leerlingen zich zullen afvragen waar het allemaal goed voor is, ten zij ze ook verder van plan zijn zich alternatief tegen over die maatschappij op te stellen. Het mijns inziens overigens indrukwekkende experi ment ziet er kortom hopeloos uit, en is dan ook hopeloos mislukt. Toch bewijst dat niet dat anti-autoritair onder wijs onmogelijk zou zijn: je hoeft echt geen al te fanatieke „gelover" te zijn om de mislukking in dit geval te wijten aan een teveel aan vertroebelende factoren, die onver brekelijk verbonden zijn met de aard van de huidige middelbare school. Het anti-autoritair onderwijs zal dan ook moeten star ten bij de anti-autoritaire crèches en kleuterscholen, waarmee nu al op vele plaatsen wordt geëxperimen teerd. Daar werken de ouders daadwerkelijk mee en sluit de opvoeding van de kinderen aan bij het onder wijs, daar is nog geen anderssoortig onderwijs vooraf gegaan, daar is geen dwingende leerstof, die het kind zich niet uit weetgierigheid vanzelf eigen zal willen maken, daar heeft de opleiding nog geen al te grote directe maatschappelijke consequenties. Pas van daaruit zal stap voor stap verder gebouwd moeten en kunnen worden aan een werkelijk anti-autoritaire lagere school en middelbare school misschien wel aan een anti- autoritaire maatschappij. Maar in de tussentijd? „Wat moet je als je ervan overtuigd bent dat autoritaire verhoudingen mensen verminken? En wat als je wilt streven naar opener ge lijkwaardiger verhoudingen? Moet dit dan blijven buiten het lokaal waar je de héle dag met kinderen werkt aan hun toekomst?" vraagt Kees van Baaien zich af. Zonder cynisch te willen zijn ben ik bang dat er hier en nu voor de anti-autoritaire leraren in het middelbaar onderwijs in de praktijk weinig andere mogelijkheid is dan te gaan horen tot de groep die zo treffend verderop in het stencil beschreven wordt: „Je kunt overwegen toch de andere kant te kiezen en het zo te doen als een autoritaire leraar. De beste van dezen houden hun leer lingen in een prettige sfeer onder de duim. Zij doen dat door boeiend te vertellen Zij kunnen iedere lastige leerling op een subtiele geestige manier voor schut zet ten. Zij proberen hun lessen zo gezellig te maken dat geen leerling durft denken aan de onder de vrolijkheid verborgen onvrijheid". DEN HAAG. Premier De Jong heeft de Tweede Kamer meegedeeld, dat af gezien van <*en reeds eerder ter beschik king gesteld geldbedrag de regering be sloten heeft tot hulpverlening aan Roe menië in de vorm van voedselzendingen. Hiertoe is besloten in overeenstemming met de wens van de Roemeense reegring. Zoals bekend is. werd Roemenië zeer re cent getroffen door een ernstige waters nood, die in de afgelopen weken ruim 200 doden heeft geëist en 300.000 mensen heeft dakloos gemaakt. (Van onze correspondent) GENK. De mijnwerkersstaking in het Belgisch-Limburgse kolenbekken heeft gisteren de drie mijnen van Win- terslag, Waterschei en Zolder volkomen lam gelegd. Verwacht wordt dat ook de schachtwielen van de mijn in Beringen waar gisteren nog werd gewerkt helemaal stil zullen komen te staan De mijn in Eisden is nog niet door de sta king getroffen. De mijnwerkers daar zijn in verband met de aanstaande sluiting van de mijn en hun kansen op afvloei ing naar elders wat voorzichtiger dan de kompels van de overige mijnen van de Kempische steenkoolindustrie. Overal verliep de eerste stakingsdag erg vreedzaam. De anders wel snel van de partij zijnde rijkswacht liet zich gis teren nog niet aan de mijnpoorten zien. Intussen is al wel uitgelekt dat de te gen donderdag bijeengeroepen nationale gemengde mijncommissie in het oor is gefluisterd de uitslag van hun beraadsla gingen te richten naar een loonsverhoging van 5 a 6 percent Ook is uitgelekt dat het vergelijkend loononderzoek heeft uit gewezen dat de hoogst gekwalificeerde (en dus best betaalde) werknemers de grootste loonachterstand ten opzichte van collega's bij andere industriële bedrijven hebben opgelopen. De vakbonden hopen voor het in de hand houden van de sta king dat met dat gegeven uiterst voor zichtig zal worden omgesprongen ADVERTENTIE

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 21