SUPERSHOW BRAZILIAANS TEAM Door warmte geteisterde Tsjechen vergaten de achilleshiel te zoeken Treffer van Domenghini tegen Zweden voldoende MAROKKO DICHT BIJ BRACHT DUITSERS GROTE BLAMAGE El Salvador geen ploeg voor Mexico De Graafschap verhoogde de vraagprijs voor Guus Hiddink Belgen gemakkelijk naar 3-0 ut; Stand bij WK f Topscorers Italiaanse defensie zeer sterk Ruimtedekking het enige tegen Brazilië Eddie Scholl schaakkampioen DONDERDAG 4 JUNI 1970 Adem in Groep 1: El Salvador—-België 03 (0—1). Groep 2: ItaliëZweden 10 (10). Groep 3: BraziliëTsjechoslowakije 4—1 (1—1). Groep 4: West-DuitslandMarokko 21 (0—1). Nadat alle ploegen een wedstrijd heb ben gespeeld, is de stand in de verschil lende groepen bij het wereldkampioen schap voetbal: Groep 1 (Mexico) België Rusland Mexico El Salvador 112 1—1—1 1—1—1 11 3—0 0—0 0—0 0—3 Groep 2 (Puebla/Toluca) Uruguay 1 12 20 Italië 1 12 1—0 Zweden 11 01 Israël 11 02 Groep 3 (Guadalajara) Brazilië 1 Engeland 1 Roemenië 1 Tsjechoslowakije 1 2 4—1 2 1—0 1 0—1 1 i_4 Groep 4 (Leon) West-Duitsland 1 1 Peru 1 1 Marokko 1 Bulgarije 1 2 2—1 2 3—2 1 i_2 1 2—3 De Tsjechische doelman Viktor graait in het „niets", want Pele heeft de bal langs hem geschoten. (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA Is het klimaat van Guadalajara, dat ook nu moest worden omschreven met „benauwd", dan toch fu nest voor Europese ploegen: voor elftallen, die op hun eigen continent voluit kunnen ■pelen met de zekerheid, dat ook in de laatste van de negentig mi nuten de conditie hen nog in staat stelt rappe acties uit te voeren. Misschien, dat toch de warme waas, die over het Jaliscostadion hangt, de spieren teveel verlamt. En wellicht is het juist die verlamming, die voor de tweede achtereenvolgende dag een team verhinderde waarlijk te vechten tegen een achterstand. Volhardden daags tevoren nog de Roemenen In een tergend, stilstaand spel, op deze woensdag, die be stemd was voor de Braziliaanse show, sleepten tenslotte tien Tsjechen zich wil loos voort. Een omstandigheid, die even wel niet mag verbloemen, dat op datzelfde moment 's werelds beste voorhoede, be staande uit 's werelds beste voetballers, gesteund door magnifieke „volgers", rond dartelde al in de schaduw van de Jules Rimetbeker. Brazilië overklaste tenslotte Tsjecho-SIowakije. en het enige, dat de vriendelijke heer Marko er over kon zeg gen. was: „De conditie van onze spelers had beter moeten zijn". En dat Ls dan toch een vingerwijzing in de richting van dat klimaat dat Bra zilianen natuurlijk niet hoeven vrezen, maar dat dan wellicht toch als hinderlijk moet worden bestempeld. Want kennen wij, in Europa, de Tsjechische formatie niet als een ploeg, die waarlijk een „hart" heeft. Die kan blijven „gaan," olijven vechten, zoals ook Duitsers een partij nimmer als verloren beschouwen? Waarom dan, vroeg men zich tenslotte af, nadat de genietingen van al die Brazili aanse tovenarijen enigszins waren bezon ken, waarom dan joegen de Tsjechische middenvelders na die twijfelachtige der de goal van de meesterlijke Jairzinho niet zoveel mogelijk lange, hoge passes naar de Braziliaanse afweer? Waarom zocht de Marko-formatie niet de achilleshiel, die de onwaarschijnlijk sterke tegenstan der toch ook moest bezitten? Het ant woord op die vraag kan alleen maar ver scholen liggen in de toespeling van Mar ko op de conditie. De zwakke plek was er. Toch. Verscho len achter de laatste linie, de minste van de drie (als er tenminste nog van linies kan worden gesproken bij dit wervelende spel) stond daar de 32-jarige doelman Felix te hopen, dat hij niet zou worden beproefd. En voor hem gniffelden drie, vier verdedigers telkens weer als de Tsjechen met korte passes hun weg door het midden zochten, angstig in eikaars buurt bleven en zo heel langzaam vaak oprukten. Hoe eenvoudig is dan, voor de technisch perfecte Brazilianen, het in grijpen. Als hij niet hoeft te koppen, als hij de tijd heeft om de altoos uiterst sluw naar de ruimte sprintende collega te vin den. Maar toch: daar bij vlijtige, vaak zor geloze, speelse makkers en bij de kleine, grillige Felix, daar lagen juist de moge lijkheden, die de Tsjechen notabene zelf hadden aangegeven via hun openingsdoel punt. Die goal van de klasseaanvaller Petras, die toch meedogenloos verkeerd, achteloos „uitverdedigen" afstrafte, met een droge knal die Felix ware hij maar enigszins ter plaatse geweest toch niet had kunnen stoppen. Die goal was een gevolg van het driftige, attente terug vechten, dat de Tsjechen toen, in het eer ste kwartier van de partij nog beoefen den. Toen nog ontrolde zich op het Ja- lisco-veld een schitterende partij, die veel hoop liet op een verrassing. In tien mi nuten grandioos, flitsend attaqueren had den de Brazilianen al geen twijfel laten bestaan over wat later zou volgen: na tuurlijk de gelijkmaker. Die moest, wist iedereen die Petras had zien scoren, ko men. Soms houdt men van verbazing de a- dem in, als de Brazilianen waarlijk op tempo komen. Als ze hun wonderlijke switches uitvoeren, hun razendsnelle korte combinaties. Men vraagt zich af, hoe het mogelijk is, dat tegen toch gere nommeerde Tsjechische verdedigers Tos- tao altijd nog een paar meter vrijheid blijkt te kunnen vinden. Hoe het mogelijk is, dat Pele In een flits een tweetal op ponenten volkomen de verkeerde kant kan uitsturen. Dat de hinde Jairzinho tegenstander wenst uit te kiezen. Men MEXICO. in de acht wedstrijden voor het wereldkampioenschap zijn twintig doelpunten gescoord. Dit is één minder dan tijdens het toernooi van 1966. De leiding van het peloton heeft de Belg Wilfried van Moer samen met Jair (Bra zilië). Er zijn verder zestien spelers met elk één goal: Maniero (Uru), Mujica (Uru), Hurst (Eng), Gallardo (Peru), Chumpitaz (Peru), Cubillas (Peru), Dermedjiev (Buig), Bnoeg (Bulgarije), Lambert (Belgigë) Do- menghi (Italië) Rivelinok (Brazilië), Pele (Brazilië), Petras (Tsjecho-SIowakije), Houmane (Marokko), Seeler (West-Duits land) Müller (West-Duitsland). ARNHEM. De voetbalclub Vitesse, die uitkomt in de eerste divisie, heeft van de gemeente Arnhem een voorschot van 100.000 gulden gekregen op de garantie voor de exploitatietekorten van afgelopen en komend seizoen Ook een grote indu strie in Arnhem steunt Vitesse door 100.000 gulden schuld kwijt te schelden. tegen stander wenst uit te kiezen. Men vergaapt zich aan de maehtigmooie, dwarrelende passes van een Gerson, aan de ziedende, nimmer „rechte" schoten van Rivelino. Men ziet Clodoaldo opko men, zonder te weten waar die man in eens vandaan komt, en hoe hij er zo snel kan zijn. Ja, als Brazilië zó voetbalt en dat deed het vaak dan maalt men niet eens meer om systemen, om het tactisch concept, hier wordt alleen maar gevoetbald, zo mooi en zo goed mogelijk. En ook nog effectief. Harder toch wel dan vroeger. Maar niet minder kunstig. En bij dat alles kan het niet anders of men wacht slechts op de effectuering van al dat moois in doelpunten. Een voorhoede met Jairzinho, Tostao en Pele, aangevuld naar believen met welke andere speler dan ook, is niet te overtreffen. Men kan er slechts als ver dediger het beste van hopen, en die hoop dan ook de eigen aanval maar influiste ren. Tegenover het Braziliaanse voetbal kan men, lijkt het, ook alleen maar zelf doelpunten stellen. En het vreemde is, dat de kansen daarop groter zijn. dan iedereen verwacht. Carlos Alberto, Brito, Piazza het zijn geen waarlijk sterke, consequente en vooral attente verdedi gers. Ze kunnen falen, als ze onder de druk komen van een voor hen wat vreemd speltype, dat de hoge voorzet ten, begeleid door driftig bewegende spitsen is. Maar de Tsjechen deden dat niet. Ze werden verpletterd, verblind ook door de schittering van al die individuele acties, van die razendsnelle combinaties, die ook na de 1-1 rust maar bleven voortduren. En toen Pele na een wonderpass van Gerson 2-1 scoorde, stortte de Tsjechi sche ploeg moreel ineen. Toen ook, in eens, voelde men toch die warmte en dat is niet zo vreemd, wanneer men al zo aangeslagen is. Voeg daar dan nog een off-side goal van Jairzinho bij en de strijd is beslist. Zeker als dan nog de trage Kvasnak bij 2-1 de fraaiste kans van de wedstrijd heeft gemist. Jairzinho maakte er tenslotte na een enorme solo 4-1 van. TOLUCA. Een zeer fel gestart Ita lië is er in de tweede helft in geslaagd een uiterst agressief Zweden van zich af te houden en zodoende een 1-0 zege in het negende wereldkampioenschap te Mexico te behalen. Na een eerste helft waarin Italië voortdurend domineerde, moesten de Azurri na de hervatting met liefst acht man de door Domenghi ver kregen voorsprong verdedigen. Maar de Zweden faalden in de afwerking, waar door de treffer van Angelo Domenghi wel van zeer bijzondere waarde bleek. Reeds na zeven minuten ontsnapte Zweden aan een achterstand toen een hard schot van Bertini, gelost uit een voorzet van Mazzola, op de paal dreun de, maar het bleek uitstel te zijn. Vier minuten later ondernam Facchetti één van zijn befaamde rushes en ontregelde de gehele Zweedse verdediging. Hij speel de de bal door naar Domenghi, die van af zestien meter hard inschoot, doch be slist niet onhoudbaar. De onzekere Zweedse doelman Ronnie Hellström liet de bal echter uit zijn haden vallen die daarna tergend langzaam over de doel lijn rolde (1-0). De Italianen beheersten het spel volkomen al kregen de Zweden en vooral Ove Kindvall unieke kan sen op de gelijkmaker. Maar de schoten van de Feijenoorder waren te onzuiver gericht om doelman Albertosi in verle genheid te brengen. Na ruim een half uur moest Niccolai na een harde botsing met Kindvall het veld verlaten. Hij Wf-rd vervangen door Rosato, die echter ook geen wijziging meer in de stand kon aan brengen. In de tweede helft wilden de Italianen door balbezit te spelen de zege gaan con solideren, wat inderdaad aardig gelukte. Weliswaar forceerden de Skandinaviërs een drietal hoekschoppen, maar treffers kwamen er niet uit voort. Toch kreeg Kindvall opnieuw een prachtige kans, maar weer was zijn schot te onzuiver. De Zweedse coach verving Eriksson door Ejderstedt en even had het de schijn dat Zweden een goede greep had gedaan. Maar ook Ejderstedt bleef onder de maat bij de afwerking. De druk van de Zwe den werd steeds groter maar ook de be heersing steeds minder. Weliswaar was de Engelse scheidsrech ter Taylor uiterst mild in zijn beoorde lingen doch in de 57ste minuut van het duel werd het ook hem te bar en kreeg Clas Conquist een officiële waarschuwing na een te harde charge tegen de Italiaan se back Facchetti. Toch bleken de uit vallen van de Italianen zeer gevaarlijk, hoewel Riva geen schaduw meer was van de kwikzilverachtige speler van voor rust. Maar de stugge verdediging die hij zich moest laten welgevallen van Axels- son en Nordquist zal daar wel niet vreemd aan zijn geweest. Twee levens grote kansen werden nog gemist door Boninsegna en Mazzola, maar ook aan Zweedse kant miste Bo Larsson twee maal voor open doel. Het waren overigens de laatste opwin dende momenten uit dit treffen, waarin de Italianen door een schitterende ver dediging twee kostbare punten verover den. (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA. Brazilië wordt, zeggen velen in Guadalajara, de nieuwe wereldkampioen. Zo ver gaat de Tsje chische coach Marko niet: „Als e zo blijven spelen, komen ze in ieder geval wel in de finale", stelt hij, en: „Een spe ler als Pele is niet af te dekken. Die is te goed om daar mandekking voor te or donneren. Zoals trouwens een aantal an deren in de ploeg de vijandelijke verde diging wel noopt om ruimtedekking toe te passen". Wat dan ook gebeurde: een ieder die „in de buurt" was, diende de eerste tegenstander van zo'n goochelen de Braziliaan te zijn. Maar Tommy Newton. Engelands rechtsback ziet dat toch niet zo: .Wij hebben wel degelijk een kans tegen hen. Het moet in onze defensie beter kunnen kloppen dan bij de Tsjechen. En dan moet zelfs zo'n aanval te bedwingen zijp.' zijn". Roemenië's Niculescu kwam met vin nige kritiek: „Die Brazilianen laten zich bij elke attaque als ballerina's omvallen. Maar aan de andere kant: voetballen kunnen ze wel. Al moet ik nog zien of ze er bij ons zo gemakkelijk langs komen". En Sir Alf Ramsey? Wat vond hij er van? Sir Alf had weer een heel mooie. Gevraagd naar zijn mening over de wedstrijd zei hij koeltjes: „I had a day- off". Oftewel: ik had een vrije dag LEEUWARDEN. De 25-jarige Eddie Scholl uit Leeuwarden is gistermiddag in zijn woonplaats schaakkampioen van Ne derland geworden. Hij versloeg met zwart in de beslissingspartij na een tweekamp de internationale meester uit Amstelveen Coen Zuidema. Scholl nam de titel over van Hans Ree. die sinds 1967 Nederlands kampioen is geweest. MEXICO. Al in zijn eerste wedstrijd liet El Salvador er bij de neutrale toe schouwers geen twijfel over bestaan, dat de ploeg in de eindronden van het toer nooi om de coupe Jules Rimet beslist niet thuis hoort. In een zeer eenzijdige wedstrijd versloegen de Belgen in het Azteken-stadion van Mexico-stad de for matie van El Salvador met 3-0. Maar één kans kregen de middenamerikanen. Halverwege de tweede helft kwam links- (Van onze sportredactie) HAARLEM. Guus Hiddink was ten slotte niet bereid om gisteravond aet De Graafschap mee te spelen in de wed strijd tegen het militaire elftal. Uit pro test wel te verstaan. Want nadat de Doe- tinchemse vereniging zich aanvankelijk bereid had verklaard om Hiddink voor een bedrag van rond de 250.000 gulden te laten vertrekken naar PSV werd de prijs nadat men in Eindhoven gene gen leek dit bedrag op tafel te leggen met nog eens een dikke 80.000 gulden verhoogd. Hiddink tekende protest aan. Hij vindt dat een dergelijke vraagprijs in geen enkele verhouding staat tot zijn inkomsten van het afgelopen jaar bij De Graafschap (ongeveer 10.000 gulden). Go Ahead blijft op de transfermarkt uiterst actief. De Deventenaren hebben opnieuw twee spelers gecontracteerd. NEC-linksbuiten Lambert Verdonk en de reserve doelman van Haarlem Jaap Houtkoper, zullen het volgend seizoen voor Go Ahead uitkomen. Miel Pijs, over wie lange tijd het ge rucht ging dat hij naar PSV zou gaan, heeft zijn contract bij NEC verlengd. Ook de vorig jaar van FC Köln overgeno men Jürgen Jendrossek zal nog één jaar in Nijmegen blijven. Wil van Beveren zal het bestuur van SVV een brief doen toekomen met het verzoek om hem op de transferlijst te plaatsen. Aad Koudijzer zou rond zijn met Ostende in België. Van SVV-zijde wordt dit echter nog ten stelligste ont kend. Haarlem heeft voor Gerrie de Goede een transferbedrag van 150.000 gulden betaald. Go Ahead dat het vorige sei zoen 145.000 gulden aan RCH betaalde verdiende aan deze transfer derhalve 5.000 gulden. Verder was er bij Haarlem weinig nieuws. Ook Gerrit Peijs heeft zich in principe akkoord verklaard met een verlenging van zijn contract. Haar lem heeft een mondelinge toezegging van hem ontvangen. EDO is benaderd door Heerenveen over een eventuele transfer van Bosdijk. Verder heeft men bij de Haarlemmers het oog laten vallen op enkele amateurs van Ripperda: Blokker en doelman Cu- pé. Bij Feijenoord krijgt Cor Veldhoen een vrije transfer. Excelsior heeft in middels al contact opgenomen met de Feijenoord-ver ded i ger. buiten Aparicio vrij te staan voor doel man Piot. Hij faalde echter toen het op schieten aan kwam. Slechts één speler van El Salvador kon zich meten met zijn tegenstanders: schakelspeler Fla menco. Bij de Belgen waren Dewalque, Van Moer en Puis de beste spelers. Ondanks de volkomen verdiende over winning (3-0) van de Belgen ontlaadde zich een oorverdovend fluitconcert van de weinig objectieve toeschouwers op de tribunes toen de ploeg het veld verliet. De Belgische zege had overigens aan merkelijk hoger kunnen zijn als aanvoer der Van Himst beter op schot was ge weest. Bij herhaling richtte hij meters verkeerd. Met een afstandschot van Wilfried van Moer opende België na een klein kwar tier de score. Doelman Magana bleek volkomen verrast en liet de bal onder het lichaam doorglippen. Ook bij de twee de treffer ging doelman Magana lang niet vrijuit. Na een hoekschop van Lam bert werkte hij de bal slecht weg, wat Van Moer een unieke kans gaf om voor de tweede maal te doelpunten. Een grove overtreding van Cortez tegen Semme- ling binnen de lijnen van het strafschop gebied leverde België tien minuten voor tijd een penalty op, die Raoul Lambert beheerst inschoot: 3-0. België: Piot (1), Heylens (2), Thissen (3), De walque (4), en Dockx (6), Puis (Ui, Van Moer (8). en van Himst (10), Sem- meling (7), Devrindt (9) en Lambert (18). El Sal va-dor: Magnana (1). Rivas (2), Mariona (3), Osorio (5) en Manzano (14), Vazques (8), Quintanilla (6) en Flamenco (10), Rodri guez (7), Martinez (9) en Aparicio (11). LEON. De kille cijfers gaven Ma rokko geen kans. Maar liefst met een notering van 500 tegen één was de for matie uit Afrika niet slechts een outsi der, eerder nog een volkomen kansloze. Desondanks leidden de schijnbaar on vermoeibare Afrikanen in de wedstrijd tegen West-Duitsland, finalist in 1966, tot in de tweede helft met 1-0 dankzij een treffer van Jarir Houman. De West-Duit se verslaggevers zeiden het na afloop eerlijk, toen met 2-1 de zege nog juist naar de ploeg van Helmut Schön was ge gaan: „een blamage was voorbij". Overigens dient gezegd te worden dat de treffer van Houman niet ontstond door sterk spel van de Marokkaanse aanval. Een grove fout in de Duitse defensie was er eerder de oorzaak van. Horst Hötgges wilde de bal op doelman Sepp Maier te rugkoppen. Hij bracht echter Jarir Hou man in vrije positie voor Maier. De Ma rokkaan maakte geen fout en schoot van drie meter afstand moeiteloos in. Nog geloofden de „Schlachtenbumm- lern" niet dat West-Duitsland voor grote problemen zou komen te staan. Naarma te de wedstrijd vorderde werd hun luid ruchtig zelfvertrouwen echter duidelijk aangetast. Marokko de eerste Afrikaanse ploeg in de eindronden sinds 1934, toen Egypte de achtste finales van het toernooi om de wereldbeker bereikte wist van geen wijken. Bijzonder zelfbewust trad het West-Duitsland, een van de favorieten voor de titel, tegemoet. Gerd Müller kreeg van Kassem Slimani geen meter vrijheid. Ook de grote Uwe Seeler kon vrijwel geen duel met Boujemaa in zijn voordeel beslissen Steeds duidelijker wer den de bewijzen van afkeuring van de Duitse supporters, die eenvoudig een doelpunt eisten. Veel verder dan een schot van Gerd Müller dat door de lat werd gekeerd kwamen de Duitsers voor de rust niet. „Onbegrijpelijk", was het commentaar van Didi, de grote Braziliaanse voetbal architect en thans coach van Peru, „de Duitsers speelden als waren zij in tran ce. Ze dachten maar, dat alleen de weg door het centrum succes kon brengen" Een unieke kans kreeg Duitsland direct na de hervatting. Arbiter Lau van Ra vens kende de ploeg een vrije trap toe. Keeper Allal Ben Kassou was op dat mo ment nog op weg van de kleedkamer naar zijn doel. Maar ook die kans werd niet in een doelpunt omgezet. In de tiende minuut kwam eindelijk de gelijkmaker. Een pass van Müller bereikte Seeler, die hard in schoot: 1-1. Een verwoed offensief van de Duitsers volgde. Het uiterste van de zenuwen van spelers en supporters werd geëist. Maar de winnende treffer kwam, al was het in de slotfase, tien minuten voordat Van Ravens het eindsignaal gaf. Löhr kopte de bal door naar Müller die met een ge richte kopstoot goalie Allal Ben Kassou geen kans gaf: 2-1. „Ik ben tevreden met de twee punten die we veroverd hebben", zei coach Schön na afloop eerlijk, „maar dan ook echt niet meer dan dat Uwe Seeler (zittend) scoort de gelijk maker voor West-Duitsland if

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 25