Teneur in perscommentaren: KABOUTERS EEN TEKEN AAN DE POLITIEKE WAND Teleurstelling over de talrijke thuisblijvers BUURTPROTEST TEGEN VERKROTTING Fa. B. ENGELENBERG Stel dienstplichtigen schadeloos barbecue Wennen aan idee wegwerpschool D Belinfante gaat toch praten met staf So Benoeming van Leito rustig ontvangen k In 1969 werden 276 huizen gevorderd Statenfractie wil abortuskliniek Vereniging onderofficieren: Winkeldiefstal bij jongeren neemt toe Kamervragen over ramp in Peru DR. H. A. SCHURING LICHT ONDERWIJSCOMMISSIE VOOR H&J LAMP U verdient ƒ250,- per week Nou »118i steeds jonger DONDERDAG 4 JUNI 1970 2 Dames! Pussycat Nederland. In de regio In Zuid-Holland OFFICIëLE VERKOOP SIKKENS LAKKEN VERFSPUIT INSTALLATIE li# siiyg'.' m i OP ANTILLEN Haagse kinderpolitie ff 99 Statussymbool Beweging DODE OP nvRRWEG HAARLEM De perscommentaren op de raadsverkiezingen van gisteren hebben, bij alle verscheidenheid naar politieke kleur en levensbeschouwing, twee markante punten gemeen. Als een rode draad loopt de teleurstelling over het wegblijven der kiezers er door heen. terwijl voorts de winst van de kabouters door vele bladen wordt gezien als een teken aan de wand. Positief of negatief geïnterpreteerd, het wordt gezien als een aanduiding dat „er iets mis" is met de image van de gevestigde partijen. Voorts heeft de terugval van de Boerenpartij over het algemeen de commentators geen reden gegeven een traan te laten. De Volkskrant constateert dat de hoop. op een gro'ere opkomst van kiezers, ge rezen bij de raadsverkiezingen, niet ver vuld is. Er blijkt voor de partijen én landelijk én plaatselijk veel te doen om de belangstelling voor de politiek te laten herleven aldus het blad. De Boeren zijn met een klap uit vrij wel alle gemeenteraden verdwenen. Vergeleken met de statenverkiezingen hebben de christelijke partijen zich vrij goed weten te handhaven. DS'70 kwam enigszins van de grond maar bewees toch nog niet dat zij landelijke toe komst heeft. Het meest opmerkelijke is de even verrassende als sterke opmars van de Kabouters. Het is een teken aan de wand, waaruit moet worden begre pen dat vooral bij jonge mensen een groot onbehagen leeft ten opzichte van het huidige bestel en dat er behoefte is aan een grondige en wezenlijke ver nieuwing, aldus de Volkskrant. Het dagblad De Telegraaf zegt in com mentaar op de gisteren gehouden ge meenteraadsverkiezingen. dat hoewel deze altijd vrij ondoorzichtig zijn, niet temin kan worden geconcludeerd dat de verkiezingsuitslag van gisteren in grote lijnen overeenstemt met het resultaat van de Statenverkiezingen. De conclu sie kan derhalve wederom zijn, dat de partijen, die het kabinet De Jong steu nen, met uitzondering van de V.V.D. een op zichzelf niet omvangrijk verlies hebben geleden, waartegemover staat, dat de grootste oppositiepartij, de P.v.d.A. geen enkele vooruitgang heeft geboekt. Tegen de verwachting in, zo schrijft Het Algemeen Dagblad (onafh.) hebben de gemeenteraadsverkiezingen toch een duidelijke aanwijzing gegeven van de verschuivingen in de politiek. Afgezien van Amsterdam, dat nu weer met Ka bouters zijn aparte plaats in de Neder landse samenleving verscherpte waren het geen uitzonderlijke verschuivingen. De lijnen die zich reeds bij de Staten verkiezingen aftekenden, zijn doorge trokken. Het aantal kiezers dat van hot naar her zwalkt is overigens wel groot. Dit heeft een gunstig resultaat opgele verd: de complete debacle van de Boe renpartij. Wat de geringe opkomst be treft meent het blad dat er kennelijk geen gevaarlijk aftakelingsproces aan de gang is maar het is nu wel zaak „de thuisblijvers er van te overtuigen, dat de grondrechten er zijn om te gebrui ken". Trouw schrijft dat de uitslag een weinig opwekkend beeld biedt. Het is er een van ongeïnteresseerdheid en verbrok keling. Combinaties blijken het niet te doen. Dat geldt zowel voor het P.A.K. als voor het samen optrekken van de christelijke partijen. Trouw deelt de mening van C.N.V. voorzitter Lanser dat de protestants christelijke partijen er goed aan zouden doen volgend jaar zelfstandig op te treden. Het „vrijmoedig commentaar" van De Tijd luidt: „Het grote met name mo rele verlies is voor D'66 dat niet tot een nieuw record wist te komen en voor de Boerenpartij, die goddank groot verJiec. leed. De verrassing, die zich van lokaal terrein ook in de lan delijke politiek voortplant is de ,/inst van de Kabouters en van de diverse partijen, van bejaarden. Velen komen nu pas met een schok tot de ontdekking dat de buitenparlementaire democratie op verbluffende wijze tot de verbeel ding kan spreken en aldus grote winsten op de traditionele parlementaire par tijen kan behalen. Vaak is men geneigd van onvruchtbare versplintering en speelse afwijkingen te spreken tot het moment dat men zetels moet prijsge ven en tot de erkenning moet komen dat er terreinen verwaarloosd zijn en ludieke fantasieën begraven werden onder bergen saai papier. De grote les van deze verkiezingen moet zijn dat de buitenparlementaire acties het van de parlementaire gewonnen hebben. „Negatief" luidt de kop van het commen taar in Het Vrije Volk, dat schrijft: „De kiezers die dan wel zijn opgeko men en die uiteraard ook voor de thuis blijvers de dienst uitmaken hebben in tussen wel eventjes afgerekend met een paar partijen. De Boerenpartij be staat nauwelijks meer. De P.S.P. i s meer dan gehalveerd. De P.P.R. blijkt ook op plaatselijk niveau niet te kun nen aanslaan en DS'70 lijkt in de kiem gesmoord. Voegt men daarbij dat de samenwerkingsverbanden P.A.K. en C.D.U. kennelijk aan de basis niet aan slaan plus het feit dat D'66 de weg te rug lijkt te zijn ingeslagen dan kan men constateren dat de kiezers zich nogal negatief hebben opgesteld. Het enige positieve dat daar tegenover staat is de winst van de C.P.N. en de V.V.D maar wij kunnen dat eerlijk gezegd niet als positief beoordelen. O ja en na tuurlijk de winst van de Kabouters maar dat is eenverhaal apart, een sprookje eigenlijk. Het dagblad De Waarheid (C.P.N.-blad) ziet in de verkiezingsuitslag een onder streping van de resultaten bij de ver kiezingen voor de Provinciale Staten, toen als een belangrijk element „een ernstige terugslag van de regeringspar tijen" naar voren sprong. Deze neder laag is nu bevestigd, aldus De Waar heid. Een bijzonder element met be trekking tot de nederlaag van de rege- rings- en NAVO-partijen is de nieuwe klap die D'66 heeft gekregen. „Zij ver tegenwoordigde een nieuwe, in feite agressieve NAVO-koers in het land en maakte van de bestrijding van ae C.P.N. een hoofdpunt in haar program. Daarnaast is het van betekenis dat de Boerenpartij geheel is weggevaagd en dat de Goedhart-club van DS70 niets te betekenen blijkt te hebben. Dit lot wordt thans door de P.S.P. gedeeld al dus het blad. De tendens van de Sta tenverkiezingen heeft zich ook voortge zet in de opnieuw door de C.P.N. be haalde winst. De stemmenwinst van de Kabouters onderstreept, aldus het blad dat velen, vooral jongeren, zich afkeren van de NAVO-partijen en dat zij nieuwe wegen volgen. De NRC (Nieuwe Rotterdamse Courant) schrijft over de thuisblijvers in de ste den, dat daar iets aan moet worden ge daan. Maar men zal er zich bij moeten neerleggen, als op den duur een op komst van 70 tot 75 percent normaal gaat worden. Over het succes van de Kabouters: als de heer Goedhart gelijk heeft met zijn stelling dat zij een vriendelijk vermom de anarchistische beweging vormen, zijn zij gevaarlijker dan indertijd Had- je-me-maar. En als hij geen gelijk heeft blijft het feit dat we nooit hard zullen opschieten met een groep die een Ar- cadië wil maken van een dichtbevolkt geïndustrialiseerd land dat hard moet werken om redelijk voort te bestaan ADVERTENTIE of meer met de verkoop van pruiken volgens unieke methoden Ook als bijverdiensten. Geen vak kennis vereist. Bel. 02998 - 217 ook 's avonds en in weekends. Tot slot na deze landelijke bladen nog een greep uit de commentaren van kranten in de regio. Het Nieuwsblad van het Noorden, verschijnend in Gro ningen, het gebied waar bij de Staten verkiezingen de C.P.N. veel winst boekte, schrijft dat thans zich het fail liet aandient van de traditionele poli tieke partijen. Hoewel deze percentueel nog steeds een heel eind komen (K.V.P., P.v.d.A., A.R.P., V/V .D. en zelfs D'66), brokke len hun resultaten af. Als men met Pak-ken of gecombineerd christelijke partijen gaat werken. De Haagsche Courant vindt: „Een hoge lach zou hebben geklonken in de huis kamers van Nederland als onze politici zich op de beeldbuis andermaal allen tevreden hadden getoond met de ver kiezingsuitslag maar zo onbevangen zijn zij niet meer. Het gegoochel met de cijfers om aan te tonen dat de eigen partij het er toch eigenlijk best had af gebracht bleef gelukkig achterwege. Daarvoor in de plaats kwam verlegen eerlijkheid, doch helaas geen duidelijk heid. Het Utrechts Nieuwsblad constateert dat ondanks alle verschuivingen en nieuwe verschijnselen toch de „traditionele" partijen als K.V.P., P.v.d.A., V.V.D. C.H.U. en A.R.P. de kern blijven vor men die gemeentes, provincies en het land bestuurbaar moet houden. Zij wor den bedreigd door afkalving naar links en rechts, maar beide vormen hebben geen grote successen. Onder de kop ,;chaotisch beeld" schrijft de Nijmeegse krant De Gelderlander: „De gemeenteraadsverkiezingen van gisteren hebben hier en daar een chao tisch beeld te zien gegeven, 's lands hoofdstad gaat er in voor maar ook in vele andere gemeenten zijn sinds jaar en dag bestaande politieke verhoudingen danig verstoord. Dat is dan het resul taat van de gezamenlijke wilsuitdruk- king van de kiezers die kwamen stem men. Vraag is slechts of men over die verstoorde verhoudingen treuren of zich verheugen moet, alsmede op welke an dere manieren zich een steeds verder om zich heen grijpend onbehagen ver der nog piten moet vooraleer het tot wezenlijke partijvernieuwing komt. De Nieuwe Limburger stelt dat het nogal onjuist zou zijn te veronderstellen, dat de Nederlander niet politiek geïnteres seerd zou zijn, nu opnieuw rond één derde van de kiezers het niet de moeite waard vond zijn stem uit te brengen. Wel een juiste conclusie lijkt het dit blad, dat het huidige functioneren van onze democratische overheidsorganen de doorsnee-burger niet meer aanspreekt. Het Brabants Dagblad tenslotte schrijft onder de kop „niet verheugend": Overal hebben nieuwe lijsten en groepjes deze keer de kop opgestoken om een gooi te doen naar de raadszetels. Dit ver schijnsel zou kunnen betekenen een ver hevigde belangstelling van het volk in de politiek: politiek in dit geval dan te verstaan als locaal bestuur en beleid. Als echter deze veronderstelling grond onder de voeten wil krijgen, zou zij ge dekt en bevestigd moeten worden door een redelijke aanhang tot uitdrukking komend in een zetel, althans stemmen- aantal van betekenis. En dat blijkt niet het geval. (Van onze correspondent) DEN HAAG De als eenheid optreden de fracties van P.v.d.A., P.S.P. en P.PR. in de Provinciale Staten van Zuid-Hol land hebben verklaard verheugd te zijn over het plan van de stichting Stimezo in Rotterdam om een abortuskliniek te stich ten. De samenwerkende fracties vertrouwen dat van deze kliniek gebruik kan worden gemaakt ongeacht de financiële draag kracht van de betrokkenen. Zij hopen dat ook elders in de provincie vergelijkbare mogelijkheden zullen komen. (Van onze correspondent) AMSTERDAM De rector magnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. mr. A. D. Belinfante, gaat vrijdag to"h praten met leden van de wetenschappelij ke staf. Eerder weigerde hij een dergelijk gesprek. De rector wordt verweten dat hij on langs een scheef beeld heeft gegeven van de toestand aan de Amsterdamse univer siteit en dat ten onrechte bepaalde vor men, waarin het beheer van instituten is gegoten, worden verboden. Bijna honderd zeventig stafleden van de universiteit lie ten weten dat zij zich het recht voorbe hielden de verboden naast zich neer tc leggen. ADVERTENTIE Doelstraat 39 - Haarlem - Tel. 312206 r AMSTERDAM. Eén van de wensen die de president van de Koninklijke Ver eniging van Onderofficieren van de Ko ninklijke Land- en Luchtmacht „Ons Be lang", de heer L. van Anholt, vandaag op de tweeenzestigste algemene verga dering in Amsterdam naar voren heeft gebracht is een volledige schadeloosstel ling voor de dienstplichtigen voor ge derfde burgerinkomsten. De middelen zullen volgens hem door hen, die geen dienstplicht behoeven te vervullen moe ten worden opgebracht. Voorts zullen garanties moeten worden gegeven, dat de dienstplichtigen niet door de dienst- (Van onze correspondent) CURACAO De benoeming van de 47- jarige drs. B. M. Leito tot gouverneur van de Nederlandse Antillen is op Curacao bijna geruisloos ontvangen. Zo fel als er enkele maanden geleden gereageerd werd toen dr. Efraim Jonckheer gouverneur zou worden, zo lauw zijn de reacties nu. De benoeming van de nieuwe gouverneur kon nauwelijks de voorpagina's van de plaatselijke dagbladen halen. Na het tumult rond de kwestie Jonck heer leek het er op dat mem met de be noeming van die nieuwe gouverneur voor de Antillen in een uitzichtloze impasse was geraakt. Een nieuwe gouverneur leek voorlopig onmogelijk. De politieke partijen op de Antillen waren van mening dat eerst de „koloniale" procedure rond de benoeming van de gouverneur ingrijpend gewijzigd moest worden. Met drs. Leito hebben de Antillen de eerste kleurling als vertegenwoordiger van de Kroon. In de volksmond heet hij echter een „Makamba Pretu" (een Zwarte Hollan der), een etiket dat op iedere Antilliaan wordt geplakt die zich door een langdurig verblijf in Nederland en door een huwelijk met een Nederlandse een min of meer Europese levenswijze heeft aangemeten. In 1938 vertrok hij naar Nederland om pas in 1950 als doctorandus in de economie naar Curagao terug te keren. Zijn carrière ligt geheel in het ambtelijke vlak. Gouverneur Leito zou wel eens iets meer kunnen worden dan de compromis-figuur die hij geacht wordt te zijn. De eerste reacties van de politieke partijen op de benoeming van de nieuwe gouverneur zijn unaniem gunstig. vervulling in hun carrière in de burger maatschappij worden geschaad. Sprekende over de democratisering zei de heer Van Anholt dat hoewel in de krijgsmacht het proces reeds op gang is gebracht nog veel zal moeten gebeuren vooraleer de bereidheid tot medewerking daartoe op alle niveaus is bereikt. Tegenover de democratiseringsgedach te echter is volgens hem een stroming in tegengestelde richting aanwezig: „Wij mogen deze stroming niet het predi kaat „defaitisme" toekennen. Wel moe ten wij er rekening mee houden, en er van een storende en in elk geval rem mende invloed verwachten. In deze stro ming is volgens de heer Van Anholt ook nog een groep, die zich niet met de mili taire dienst kan verenigen en zich duide lijk manifesteert door provocerend op treden. „Ten aanzien van hen menen wij een waarschuwend geluid te moeten la ten horen. Hun streven is toch wel dui delijk in strijd met het op democratische wijze vastgestelde regeringsbeleid. De middelen, die sommigen menen te moe ten hanteren, zijn gevaarlijk. Men speelt niet alleen met materieel, maar even zeer met het leven van de overige mili tairen. Spelen met de inzetbaarheid van de krijgsmacht kan voor de gehele sa menleving fatale gevolgen hebben", al dus de Ons Belang-voorzitter. DEN HAAG. Winkeldiefstal door jongeren is een in aantal toenemend mis drijf. Aldus de statistiek van de Haagse kinderpolitie. De Haagse politie had in 1969 bemoeie nis met 4.094 minderjarigen van wie 914 meisjes. In wangedrag verschillen de aantallen jongens en meisjes aanzienlijk minder dan wanneer het om misdrijven gaat: 2152 jongens en 282 meisjes kwa men met de politie in aanraking wegens misdrijven, waarvan het leeuwendeel wordt gevormd door de 1906 vermogens delicten, en daarvan zijn er 488 winkel diefstallen. aldus de politie. Werd in 1968 de grootste jeugdcrimi naliteit in de Schilderswijk aangetrof fen met 7,3 percent van de jeugd tot 21 jaar, vorig jaar kwam slechts 6,1 per cent van de jongeren uit deze woonwijk met de politie in contact. Relatief de grootste jeugdcriminaliteit werd in 1969 gemeten in het centrum van de stad: met 6.8 percent van de jeugd had de po litie bemoeiingen. Het gemiddelde per centage voor Den Haag bedroeg toen 3,1. De bevolking van de Spaamdammer- straat in Amsterdam heeft deze weg afgesloten voor alle verkeer en als „speelstraat" in gebruik genomen. Dit als protest tegen de verkrotting. Deze wordt volgens hen vooral ook in de hand gewerkt door de restanten van de gesloopte kerk die de buurt een lager aanzien geven. DEN HAAG. Het Kamerlid Van den Bergh heeft minister Luns en minister U- dink gevraagd, welke medewerking en hulp van Nederlandse zijde aan Peru zal worden geboden, nu dit land is getroffen door een aardbevingsramp. In zijn vragen wjjst de heer van den Bergh er op, dat Nederland in net kader van de hulp aan ontwikkelingslanden bijzondere banden met Peru onderhoudt. De stichting Amazonehospitaal Albert Schweitzer in Gouda heeft voor het gelijk namige hospitaal in Pucallpa in Peru haar gironummer 1605800 beschikbaar gesteld. De Nederlandse stichting is een steunfonds voor het Peruaanse hospitaal, dat volgens de voorzitter van de Goudse stichting na de ramp in dat land dringend om finan ciële middel m verlegen zit. ADVERTENTIE compleet met windscherm, rooster, draaispit en driedelig grillbestek (Van onze correspondent) DEN HAAG. Het Kamerlid dr. H. A. Schuring heeft een nieuw woord gelan ceerd in de Nederlandse taal: wegwerp- scholen. Maar hij lanceert eigenlijk meer dan een woord, namelijk een nieuwe mentaliteit. Scholen en tal van andere gebouwen bouwen wij alsof ze de eeu wen moeten trotseren, maar wij zouden voor hetzelfde geld veel meer scholen kunnen optrekken, die bovendien dan berekend zijn op de stormachtige ont wikkelingen die gaande zijn. „Wij moe ten", zegt dr. Schuring in een gesprek, „zorgen dat de gebouwen niet oud kun nen worden". Maandag gaat hij zijn gedachten eta leren tijdens een openbare zitting van de vaste commissie voor Onderwijs uit de Tweede Kamer. Over bijvoorbeeld de christelijke HBS in Aalten, waar hij voor heen conrector was, zei hij: „Voor acht miljoen staat er het gebouw. We zeiden wel dat het het enige atoombomvrije pand van het dorp was. Dikke muren. Maar wat doe je ermee nu de HBS is samengesmolten met de MULO tot een scholengemeenschap en nu er gewerkt gaat worden in groepen van steeds wis selende grootte?" De „atoombomvrije" muren geven geen krimp, bedoelt hij, maar bij scho lenbouw in een heel ander systeem kan er geschoven worden met indelingen en met wanden. Dit wenst de heer Schuring trouwens niet beperkt te zien tot het in nerlijk van de school: het hele pand moet mobiel zijn, na een aantal jaren verplaatsbaar naar een plek waar het dan beter bruikbaar is. Hij weet dat tot dusver de verplaatskosten schrikba rend hoog waren in verhouding tot de nieuwe waarde, maar als reactie op zijn eerste uiting over de „wegwerpscholen" kwam er al contact met een bouwbe drijf, dat zulke verplaatsingskosten heeft weten te beperken tot 6 percent van de nieuwwaarde. Wat is het grootste probleem om de bouw van wegwerpscholen ingevoerd te krijgen? „Men zal moeten wennen aan het vreemde van het idee". De gemeente en schoolbesturen moeten 't schoolgebouw niet langer als statussymbool zien, maar het zwaartepunt moet liggen op wat er in school kan gebeuren, namelijk het moderne onderwijs. Dr. Schuring schetst wat er allemaal op komst is of al half onderweg. Aansluiting tussen kleuter- en basisonderwijs, in groepen werken in plaats van in de klassieke klas, de speel- leerklas als beginjaar van de basisschool met andere ruimtelijke indeling, straks de audio-visuele media die hun intrede in de school doen. „Weten w ij veel wat er over vijf jaar nodig is?" zo vraagt dr. Schuring. „De maatschappij is altijd wel in bewe ging geweest maar daarnaast was het onderwijs een symbool van rust en van statisch denken. Nu is de maatschappij nog steeds in beweging, maar het onder wijs is dat nog veel meer". Wegwerpscholen, plooibare scholen, acht hij ook nodig omdat de gebouwen na vier uur open moeten zijn, voor de hele gemeenschap. Nu staat de investe ring er renteloos. In een flexibel pand met een groot aantal kleine ruimten kan van alles huizen. Ontwikkelings werk, huisvrouwencursussen en een ta lenpracticum Nederlands voor Turken", aldus dr. Schuring. „Het gaat me niet om een vorm van besparing", zegt dr. Schuring nadrukke lijk, „wel om met hetzelfde geld eenvou dig veel meer te doen". Verder zal hij maandag de commissie ook het idee van de „lump sum", een vast bedrag aan de hand doen. „Geef de scholen op basis van het aantal leerlin gen een vast te besteden bedrag. Con troleer af en toe hoe dit wordt gebruikt. Dan zal men eens zien hoe efficiënt de scholen kunnen rekenen", aldus dr. Schu ring. HOFLEVERANCIER w BAkTtLJORl SST RAAT 18 1F1 HOON 319049 (Van onze correspondent) DEN HAAG In 1969 zjjn in totaal 276 huizen gevorderd. Van de 37 gemeenten waarin is gevorderd gebeurde dat in 21 gemeenten maar een keer. In vijf gemeen ten zijn het afgelopen jaar vijftien vorde ringen geweest: Amsterdam, Den Haag, Rotterdam, Utrecht en Maasstricht. Dat deelt minister Schut (Volkshuisves ting en Ruimtelijke Ordening) schriftelijk mee aan de vaste Tweede Kamercommissie. De noodzaak tot vorderen is meestal de weigering van de woningeigenaar of diens gemachtigde een door de gemeente voor gestelde kandidaat te accepteren. De reden van een dergelijke weigering kan volgens minister Schut zijn: de eige naar wil wel verhuren, maar heeft om welke reden dan ook bezwaar tegen de kandidaat of de eigenaar wil zijn woning niet verhuren maar verkopen. De totale vorderingsprocedure duurt ge middeld nog geen twee maanden. In een van de genoemde gemeenten zelfs niet meer dan 3 a 4 weken. Alleen in gevallen waarin een eigenaar bij zijn voornemen blijft de woning te verkopen kan het ge beuren dat de procedure meer tijd vraagt. Minister Schut meent, dat de tijdsduur die voor vordering nodig blijkt te zijn aan vaardbaar is, rekening houdend met de zorgvuldigheid die in acht moet worden genomen om alleen In uiterste gevallen de maatregel van vordering uit te voeren. UTRECHT Op een met automatische knipperlichten beveiligde overweg in Nij- kerk is woensdag de 16-jarige Bartus Janssen uit Nijkerk om het leven ge komen. Hij botste met zijn bromfiets tegen de intercity-trein Zwolle-Amersfoort.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2