Vage beloften voor 25 die 1000 waard zouden zijn Volks Handels Onderneming wil met andermans naam vertrouwen wekken... t ■IN Stork verwacht in 1970 beter resultaat DAAROM kunt u Durex overal krijgen! Strijd om „schone" benzine ontbrand Lood nog probleem voor naverbranders Taxistaking in Eindhoven gaat door ifs^cn Durex is zo veilig Durex the best there is Wall Street SCHEEPVAART BOEFJE de beste hekken komen uit Best' MISNOEGEN ZATERDAG 6 JUNI 1970 10 (Van onze correspondent) DEN HAAG Kunt u, met 25 gul den, 1000 gulden verdienen? Dat kan, roept de omslag van een brochure ons toe, die in de afgelopen weken bij vrijwel alle girorekeninghouders is bezorgd. Knappe economen, wiskun digen, en juristen hebben met goed willende zakenmensen maanden van hun tijd gegeven", vertelt de bro chure, „om heel Nederland voortaan met enorme kortingen inkopen te laten doen". Hoe? Door uitschakeling van handel, transport, reclame, op slag, risico, rente en zo meer. En wat moet je ervoor doen? In blind ver trouwen 25 gulden gireren aan de VHO Volkshandelsondememing c.v., postbus 2135, Utrecht. Die zal bij de fabrikanten dusdanige kortingen gaan afdwingen, dat voortaan bij het in kopen doen elke zes dubbeltjes een gulden waard zullen zijn, zegt de brochure. Wie het niet onaardig uit gevoerde drukwerkje leest, heeft aan het eind de indruk dat hem hier het ei van Columbus wordt voorgezet, zacht gekookt en met een paasstrik erom. Want het klopt, nietwaar, in theorie. Schakel met zijn allen de duurte uit. en alles is voortaan goed koop. En de consumentenorganisaties schijnen er ook iets mee te maken te hebben, dus wat wil je nog meer. B G levert gegarandeerd roestvrije hekwerken door geheel Nederland tegen de scherpste prijzen. l H liiêil®! l'flllfM! i-r t I Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Zo simpel en eenvoudig te gebruiken, dat er geen specialisten voor nodig zijn om 't te verkopen. U krijgt het overal zonder doktersrecept In de winkel of uit de automaat. Even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. En dat is maar goed ook. Durex is een wereld-bekend merk van de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. Toevoeging Afwachten Lage compressie De brochure zegt: in de consumenten gids hebt u bijvoorbeeld kunnen lezen hoeveel tussenwinst er op gashaarden zit. De brochure zegt: hoe vindt u de weg in de doolhof van aangeboden artikelen? De Consumentengids uitgave van de Consumentenbond geeft hierop een dui delijk antwoord. De brochure zegt: „wij kopen alleen het beste in, en dat beste moet dan nog getest worden op alle pun ten die voor u van belang zijn. Hierbij zal zoveel mogelijk worden samenge werkt met bestaande organisaties op dit terrein." En wat zegt de Consumentenbond? De bond zegt getracht te hebben in contact te komen met de VHO, maar daarin tot aan het verschijnen van de brochure niet geslaagd te zijn. De bond is er niet ge lukkig mee, zo vaak in de brochure ge noemd te zijn, want hij waarschuwde eind vorig jaar zelf tegen de VHO, omdat deze toen in een eerste brochure de in druk wekte dat zij samenwerkte met de girodienst. In die eerste brochure stonden dingen zoals „de girodienst verzorgt onze centrale administratie". Slim gevonden foefje, want dat doet de girodienst voor iedereen die geld gireert. Maar laten we de VHO zelf eens laten vertellen hoe de zaken in elkaar zitten. Wie en wat is de VHO? Eind vorig jaar, toen de eerste brochu res bij een aantal girorekeninghouders in de bus vielen, bleek de VHO op naam te staan van een mevrouw Mol in Utrecht. Haar echtgenoot, de heer Chr. K. Mol, heeft een reclame-adviesbureau. Wie toen wat meer wilde weten over de VHO, kreeg ten antwoord dat de zaak van de heer Mol was, maar dat hij op naam van zijn vrouw was gesteld om geen ver warring tussen reclame en VHO te krijgen. Wie is thans de VHO? Postbus 2135 in Utrecht, waarheen 25 gulden moet wor den gegireerd, blijkt op naam te staan van de VHO, Tafelbergdreef 20 in Utrecht En Tafelbergdreef 20 in Utrecht is het adres van de heer Chr. K. Mol. „Fout", zegt de heer Mol, „dat wist ik niet, dat moet ik laten veranderen, want de zaak is nu anders opgezet. Maar ik weet er alles van, want ik ben een van de initiatiefnemers." Van wie is de VHO, die 25 gulden van u vraagt, dan wel? Na enig aandringen zegt de heer Mol dat de VHO eigenlijk eigendom is van de n.v. Verzending- en Verpakkingscentrum. Hij zegt: „de direc teur daarvan is de heer Van Marsbergen en de grote financier erachter is baron Van Dedum. Dus dan weet u wel dat die er niet over wakker ligt hoe hij de men sen 25 gulden moet teruggeven, als dat nodig zou zijn" Dat weten we helemaal niet, want vol gens de heer Mol zelf hebben eind vorig jaar 1800 rekeninghouders aan de VHO 25 gulden gestuurd en die kregen tot dusver geen bestellijst om voordelig te ADVERTENTIE HEKWERK ^Industrie v®g 71-75j ^Tel. 04998-271OJ BEST - -»H«. l'i"",.,* kunnen inkopen, maar slechts in maart een briefje waarin stond dat het allemaal nog wel even kon duren. De heer Mol: „we hadden eind vorig jaar 250.000 brochures klaar liggen om weg te sturen. Maar toen er 60.000 de deur uit waren, verbood de juridische dienst van de PTT ons de verdere ver zending, omdat wij met de envelop de indruk wekten dat de VHO van de giro dienst uitging om de mensen tot lezen aan te sporen. En dat, terwijl wij hem van tevoren bij de PTT hadden laten zien en goedkeuring hadden gekregen. Maar ja, wij wilden met niemand ruzie hebben, en hebben toen de zaak even aangehouden en de eerste zending als een steekproef beschouwd. Daaruit heb ben wij 3 percent deelnemers gekregen. Deze keer sturen wij 1,4 miljoen brochu res uit. Ik reken erop dat daaruit 40.000 deelnemers komen, en binnen het jaar zitten we zeker op 80.000." Het wordt allemaal niet erg duidelijk waarom 200.000 brochures niet zijn uit gestuurd, als de PTT alleen maar be zwaar had tegen de enveloppen. De „sa menwerking" met de PTT is overigens nu hechter dan ooit, want de PTT ver kocht voor de nieuwe verzending aan de VHO per computer vervaardigde giro adresbandjes. De PTT zegt daarover: iedereen kan uit een giroboek adressen overschrijven. Dan zitten er een hoop verouderde adressen tussen, waarvan de onbestelbaarheid hoge kosten voor ons veroorzaakt. Nu verdienen we er ten minste nog aan. Wij kunnen niet gaan controleren voor welk doel de adressen worden gebruikt." Enfin, er kwam een geheel herziene folder, zonder verwijzing naar de giro dienst (hoewel de PTT daartegen niets had kunnen doen), maar wèl met een tekst, die de indruk achterlaat dat de Consumentenbond goede vrienden is met de VHO. i De heer Mol vertelt het omgekeerde van wat de Consumentenbond zegt: „Ik heb eindeloos geprobeerd een gesprek met de Consumentenbond te krijgen, maar ze reageerden niet. Pas nu de brochure uit is bellen ze me op." Eerst leunt de VHO tegen de girodienst aan, om vertrouwen te wekken, nu tegen de Consumentenbond. Beide keren tot misnoegen van de instantie waartegen wordt geleund. En die warentests van artikelen die de VHO zegt te gaan inkopen? De heer Mol: „Kijk, er verschijnen publikaties over warenonderzoeken die in binnen- en bui tenland worden gedaan. Als je die naast elkaar houdt kun je wel zien welke arti- (Van onze correspondent) Drs. G. A. Bernelot Moens, directeur van Stork Hengelo, verwacht dat de re sultaten bij de machinefabriek Stork over 1970 aanmerkelijk beter zullen zijn dan in 1969. Hij zei dit gisteravond op een besloten bijeenkomst van het staf personeel van zijn bedrijf. De binnen komst van orders ligt aanmerkelijk ho ger dan vorig jaar. Drs. Bernelot Moens, weet de moeilijkheden die zijn ontstaan ten dele aan structurele en ten dele aan incidentele factoren. De kostenverhogin gen hebben Stork in een positie gema noeuvreerd, die concurreren bijzonder moeilijk heeft gemaakt, stelde hij. Jhr. mr. F. O. J. Sickinghe, woord voerder van de raad van bestuur van de VMF, zei: „Het is duidelijk dat sommige mensen dit verrekte moeilijk kunnen verwerken". Hij meent dat Stork-Hen- gelo in een aantal sectoren teveel men sen heeft. Maar dit zal geen zodanige gevolgen hebben dat we ons daar be zorgd over hoeven te maken, voegde hij er direct aan toe. Spreker toonde zich ondanks alle problemen optimistisch. „Het zit erin dat wij binnen niet al te lange tijd weer boven Jan zijn". Jhr. Sickinghe vindt dat het Hengelose VMF- onderdeel met een deel van zijn activi teiten op een te kleine basis stoelt. „Wij moeten aansluiting zoeken op een bre- der niveau", zei hij. kelen er goed uitkomen." Ja ja, een Eskimo stelt immers dezelfde eisen aan zijn koelkast als iemand in tropisch Afrika. De VHO, zoals die het publiek momen teel wordt gepresenteerd, is een zaak die theoretisch helemaal klopt. Maar wie er achter zitten om er iets aan te verdienen en hoeveel dat is en blijft onduidelijk. Wel geeft de heer Mol toe dat de korting ook minder kan zijn dan de beloofde 40 percent. En dat er veel van afhangt of iedereen zoveel mogelijk één merk en één type van een bepaald artikel wil kopen. De heer Mol zegt dat de VHO wegens aanloopkosten nu al verplichtingen heeft tot een miljoen gulden. In IJsselstein is een showroom, maar daar staan wat arti kelen in die door eventuele toekomstige leveranciers op zicht zijn gestuurd. De VHO belooft eventuele ontevredenen hun 25 gulden terug te sturen, als zij „na het ontvangen van de twaalfde aanbiedingen serie" nog niets van hun gading hebben gevonden. Maar wanneer is dat? Voorlo pig moet de eerste aanbieding nog ko- Een kijkje in het VHO-voorlichtings- centrum, aldus het onderschrift onder een foto in de brochure. Wat men hier ziet is evenwel nog niet het beloofde keuzepakket, maar een verzameling zichtzendingen van naamloze leveran ciers. men, en dat zal niet zo vlug zijn,want de heer Mol zelgt wel dat de VHO bin nen zes weken met een eerste lijst zal komen, maar hij vertelt ook, dat hij eerst een enquête wil houden onder de deel nemers, om hun wensen te leren kennen. Intussen zou de VHO bij 40.000 deel nemers in totaal een miljoen gulden heb ben geïncasseerd. De „goedwillende za kenmensen" achter het idee zouden dan inderdaad niet wakker hoeven te liggen over geld, althans niet dat van hen zelf De VHO, die vertrouwen wil wekken met andermans naam, geen enkel merk van te voeren artikelen kan noemen, een postbus op een verkeerde naam heeft staan, en alleen maar wat willekeurige zichtzendingen kan laten zien, is een te vage zaak om zonder meer in te geloven. ADVERTENTIE (Van onze correspondent) DEN HAAG Er is een nieuwe slogan in de concurrentiestrijd tussen de benzine- maatschappijen: schone benzine voor uw anto. Schone, dat wil zeggen schoon ver brandende benzine, waarvan de verbrandingsgassen niet ook nog eens een keer een extra bijdrage vormen aan de luchtvervuiling. Want behalve door de schoorsteen- dampen van fabrieken en tuinbouwstookhuizen, wordt de lucht die w(j inademen mee vergiftigd door onverbrande koolwaterstoffen, die uit de uitlaten van auto's komen. Het gevaarlijkste van de uitlaatgassen in het reukloze koolmonoxyde (kolen damp), dat voor de mens ook in geringe concentraties al fataal kan zijn. Het is een sluipend gif, dat in het bloed wordt opgenomen, en langzaam maar zeker de gezond heid aantast. Dit een onderzoek van een specialist bleek enkele jaren geleden hoe ongemerkt, door kleine lekken in zijn eigen uitlaat, de automobilist zelf daarvan aanvankelijk ongemerkt de dupe kan worden. Wat die automobilist in kleine hoeveel heden in zijn wagen krijgt, komt de men sen die achter hem fietsen of lopen, of die langs drukke verkeersstraten wonen, weliswaar verdund, doch in grote wolken tegemoet. Een andere factor die zorgen baart, is het lood dat aan de benzine wordt toe gevoegd om het octaangetal te verhogen, maar dat eveneens door de uitlaat de mo tor verlaat. Op deze manier komen er dagelijks tonnen en tonnen lood op en langs de weg terecht. De benzinemaatschappijen stellen, dat dit lood geen aanwijsbaar schadelijke ge volgen voor de mens heeft. Maar dat het de gezondheid ten goede komt, is niet aan te nemen. ROTTERDAM. De taxistaking in Eindhoven zal in ieder geval tot volgen de week donderdag onverminderd voort duren. Dit is het gevolg van het feit dat de president van de Rotterdamse recht bank vrijdagmiddag tijdens de urenlang durende behandeling van een kort geding niet kon slagen in zijn opzet om de bij de staking betrokken partijen bij elkaar te brengen. Woensdag of donderdag aan staande zal het kort geding, dat door de drie taxi-ondernemingen in Eindhoven was aangespannen tegen de niet erkende Landelijke Bedrijfsbond Verkeer (LBV), worden voortgezet. Treinongeluk. Vijf mensen werden gedood en twintig zwaar gewond bij een spoor wegongeluk op het station van CeÜe in de Westduitse deelstaat Nedersaksen Door nog onbekende oorzaak liepen van de expressetrein StuttgartHamburg, bij het passeren van een wissel zeven van de elf rijtuigen uit de rails. In Amerika is men er toe overgegaan maatregelen te nemen tegen de luchtver ontreiniging door uitlaatgassen, waarbij men in de staat Califomië het verst is gegaan. De autofabrieken hebben door verschil lende constructies zoals het aanbrengen van naverbranders en het monteren van speciale carburateurs gedaan wat zij konden. Maar ook de benzinemaatschap pijen zaten niet stil. Chevron heeft nu, zoals gemeld een benzine ontwikkeld, die wordt aangeduid met F 130, die een vermindering met 23,6 percent van de onverbrande koolwater stoffen in de uitlaatgassen teweeg brengt en een gemiddelde reductie van 43,7 per cent van de koolmonoxyde. Deze verbete ring werd bereikt door het toevoegen van een bepaalde stof aan de benzine en niet door een vermindering van het loodgehalte, Als men de hoeveelheid lood in de ben zine vermindert, hetgeen heel goed mo gelijk is, wordt het octaangetal te laag. Daardoor gaan de hoog gecomprimeerde motoren slecht lopen en pingelen, wat de eigenaar van een moderne automobiel natuurlijk helemaal niet op prijs zou stel len. Omdat lood in de benzine tot gevolg heeft, dat naverbranders slecht gaan wer ken, zal men daar toch iets op moeten vinden, want naverbranders worden vol gend jaar in Nederland verplicht voor al le nieuwe auto's. De benzinemaatschappijen verklaren, dat het wel mogelijk is hoog-octanige ben zine met weinig lood te maken, maar dat dit enkele jaren van ontwikkeling zal vergen. Dat kost veel geld en het ligt in de verwachting, dat de consument dat zal moeten betalen in de vorm van een ho gere prijs voor de benzine Mogelijk zou de regering dat kunnen comoenseren door een verlaging van de accijns. In ieder geval is het op het ogenblik zo, dat Chevron heeft aangekondigd in juni met de F-130 benzine op de Neder landse markt te zullen verschijnen. De ze benzine zal zowel als gewone en als super-benzine worden verkocht tegen de zelfde prijzen, die nu worden berekend. Shell zegt, dat zij al enige jaren ben zine op de markt brengt die dezelfde toe voeging bevat als de nieuwe Chevron- brandstof, maar Chevron ontkent dat ten stelligste. In ieder geval zullen de andere maat schappijen wel niet achterblijven in de strijd om schone benzine. Esso geeft toe, dat zij bezig is met de ontwikkeling, maar wil nog niets con creets loslaten. Voor de consument wordt het dus af wachten. In ieder geval zal hij voorlopig niet dieper in de zak behoeven te tasten als hij de nieuwe schone benzine wil gaan gebruiken tot heil van zijn eigen gezond heid en die van anderen. De heer A Brussaard, directeur van de stichting voorlichting en controle ben- zineverkoop, die de zogenaamde witte benzine verkoopt, staat wantrouwig tegen over de activiteiten van de benzine maatschappijen. Hij denkt, dat de prijs wel degelijk De omzet ln Wall Street was lf 450.000 aandelen Dow Jo- nescijfersIndustrie 695.03 <_ri,50) sporen 142.21 (—3.08), nutsbedrijven 101.61 0.96). Avondverkeer (tussen haak- les slotkoers van gisteren AKZO R0.50 (8080) Hoogovens >5.20) Kon Olie 124.50— •25 80 (125.30). Philips 58.70- >9.50 '59.60), Unilever 83.70 gb— 64.50 (84.60), KLM (114.20). Santa Fé tnd. Can. Pacific Illinois Cent Penns. Centr. South. Pan. Union Pac. •tilled Chem \m Can A.C.F. tnd Am. Smelting Am. T. a. T. Am. Brand Anaconda Beth. Steel Boeing Chrysler City Bank Cona. Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen Electr. Oen. Motor* Goodyear T. gisteren 22% 54% 22% 13% 28% 33 183,4 38% 41% 27% 43% 36% 25% 24% 16% 21% 63% 23% 15% 114% S5% «7% 68% 24% beden 22% 54% 21% 12% 29?4 32% '8% 37 39% 27 43 36% 25% 23% 13% 32% 63% 23% 14% '12% 65V8 66% «5% 24% Am. Motor* Int Harv. Int Nickel Int T. a. t. Kennecott Radio Com Republic St Royel Dutch Sears Roeb. Shell OU Soc. Vacum Stand Br. Stand. Oil NJ Studebakef Texaco Un. Aircraft Un. Corp. Un. Fruit Ua. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolworth Ford gisteren 7% 26% 393% 38% 44% 23 31 35% 58% 38% 44 45% 55% 40% 26% 29% 9 39% 14 33% 62% 28% 44% 323,4 heden 7% 253,4 38 37% 44% 22% 30% 34% 58% 38% 43% 4514 54% 39% 25% 28% 9% 38 14% 32% 61% 28% 42% 32% verhoogd zal worden en doelt daarbij op de benzine met een laag loodgehalte, Shell produceert volgens de heer Brus saard al benzine met een loodgehalte van ongeveer 0.4 gram per l'ter en dat is eer veilige grens. Hij zegt er echter niet bij. dat het hier de normale benzine betref: en aangezien er in Nederland slechts 1 liter normale benzine wordt verkocht te gen 4 liter super, legt dit niet veel ge wicht in de schaal. De super-benzine uit de Witte Pompei bevat, aldus de heer Brussaard, niet meer dan 0,6 gram looa per liter en is de grens, die in Duitsland wordt ge steld. In Amerika is door de automobielfabri kanten aangekondigd, dat nog een ande re weg zal worden ingeslagen in de strijd tegen de luchtverontreiniging Zij gaai namelijk motoren maken, die het benzi- ne-lucht-mengsel minder comprimé» Deze motoren zullen dus genoegen ne men met benzine van een vee) lager oc taangetal. Die kan dan wèl van een la ger loodgehalte zijn en tevens een uit laatgas produceren, dat arm is aan on verbrande koolwaterstoffen. De Amerikaanse regering wil dit no>. stimuleren door een belasting op lood- toevoegingen in benzine te gaan heffen Aan de ene kant komt men zo aan ho gere inkomsten en aan de andere k®' spoort men de benzinemaatschappije' aan tot het fabriceren van lood-arme ben zine. Alkmaar t> v. ivia-iang n. Geelong Anltlllcape 5 te Kuapstad Ameland 5 dw Lissabon n. Eastham Atys 6 te Bangk ik verw Camitla 5 te Stanlow Capisteria 6 te Esslder verw Carchester 5 v. Manchester n. Port Cartler Ceres p. 5 Casquets n Cristobal Chevron Delfzijl 5 Casquets n Rotterdam Castilla 3 te Arm ielles EA 5 dw Den Helder n. Montevideo Esso Den Haag 5 v. Brega n Mllfordhaven Forest Town 5 'e Hamburg Geestland 5 v. Ppreston n. Dominica Graveland p. 5 Qesasnt n Amsterdam Hermes 5 v. ffisbjerv n Hamburg Houtman 5 v. Damman n Doha Kara 5 te Bermuda Kossmatella 6 t- Bukom verw Koratia 6 te Singapore verw Llberiak.jst 5 v Dakar n Vllssingen Leuvellovd 5 te Duinkerken Neder Lek 5 v. .issabon n. Rotterdam Onoba 5 v. Rotterdam n. Thameshaven Ouwerkerk 5 v Durban 7 te Beira verw Rotte 5 te Paramaribo Schlekerk 5 j Moji n. Hongkong Sinoutskerk l te Kobe verw Stad Vlaard'ngcu 'e P'ucr Stoltwestertorei dw kp Delgado n St Vincent Straat Chatham 7 te Aucklan verw Straat Florida te Durbar verw. Straat Singapore te Por' Swettenham verw. Sertan 5 dw k*> gilano n Nice Stad Den Haag dw Brindisi n Augusta Straat Florida te Durban verw TJibantjet 4 v. Mm.ie n. Mombasa Vasum 5 v. Seinr.baai n. Curasao

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10