VN-rapport over B- en C-wapens alarmeert publiek GEVAREN ZIJN NIET TE PEILEN Oorlog met zenuwgas en pest (I) In Nederland traangas rellen te bestrijden om In juli verkiezingen Op Cyprus heerst grote onzekerheid GEEN WINST BIJ VERKADE Bewaar de jeugd van Uw uiterlijk Girobetaalkaart do's makkelijk! Cabot Lodge wordt informeel gezant bij Vatikaan ii ZATERDAG 6 JUNT 1970 11 99 GESCHONDEN Grivas Gewelddaden „RUIMTE" I LIJST Dividend 6% Goede bescherming Elastische huid Dauwfrisse teint Rondom de ogen voor wie 'm aanneemt ..voor wie 'm afgeeft Lees maar! betaalkaa Schrijf maar! Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Gemis... voor wie'm nog niet heeft (Van een speciale medewerker) HAARLEM In 1960 beweerde de Amerikaanse generaal en chemicus Stubbs, dat een vijand eenderde van de bevolking ongeveer zestig mil joen mensen snel zou kunnen doden. Daarvoor zijn tien vliegtuigen met biologische wapens nodig, om precies te zijn „droge biologische stoffen die op het lichaam inwerken". Zes jaar later behoorden dergelijke wapens tot het B- en C-arsenaal van de Verenigde Staten. Dit illustreert de vérgaande ontwikkeling van bio logische en chemische wapens, die nauwelijks peilbare gevaren in zich bergt. Even veelzeggend is dat vijftien weten schapsmensen onderwie de Nederlander dr. Bartlema (RVO/TNO) hun voor de VN opgestelde rapport afsluiten met een beroep op het publiek, dat zich die ge varen bewust moet worden. „Het is te hopen dat een gealarmeerd publiek de verzekering zal vragen en krijgen dat re geringen werken aan de snelst mogelijke uitroeiing van chemische en biologische wapens". Van de gevolgen van een aanval met biologische middelen kan men zich slechts met afschuw een voorstelling maken. Che mische strijdmiddelen zijn veel langer be kend en ook toegepast, eeuwen geleden al in de primitiefste vormen. Bij de belege ring van een stad in 429 voor Christus ge bruikten de Grieken „gas". De inwoners van Belgrado verdedigden zich in 1456 met succes tegen de Turken door onder meer een giftige vinding van een alche mist in te zetten. In het Romeinse recht staat dat oorlog met wapens, niet met ver gif, zal worden gevoerd. In de Eerste Wereldoorlog werden voor het eerst „moderne" chemische strijdmid delen op grote schaal toegepast. Op 22 april 1915 bombardeerden de Duitsers de Fransen met chloorgas, dat kostte 5000 militairen het leven. In die oorlogsjaren is in totaal 125.000 ton aan giftige stoffen gebruikt, waaronder 1.300.000 mensen te lijden hadden ongeveer 100.000 met do delijke afloop. Het protocol van Genève werd voor de Tweede Wereldoorlog maar één keer ge schonden, door Italië dat in 1936 de Ethio- piërs met mosterdgas bombardeerde. Na de wereldoorlog is melding gemaakt van het gebruik van gifgassen in Jemen door de Egyptenaren en ontbladeringsmiddelen en traangas door de Amerikanen in Zuid- Vietnam. Met de „bedrfjfsongelukken" in de VS en op Okinawa is echter nog eens duide lijk geworden dat de zogenaamde verstik kende, blaartrekkende en zenuwgassen in grote hoeveelheden voorhanden zjjn in Oost en West. Daarbij zijn in de loop van de laatste jaren de biologische wapens gekomen, in de formulering van het VN-rapport „le vende organismen of daaraan ontleed in- fecteus materiaal, bedoeld om ziekte of dood te verspreiden onder mensen, dieren en planten" bijvoorbeeld bepaalde bac teriën en virussen. Dit type strijdmiddelen (Door onze redacteur in Istanboel) ISTANBOEL. De groots opgezette wa penroof in Limassol komt het klimaat van onzekerheid versterken, dat de laatste maanden op Cyprus heerst. Makarios, die persoonlijk de verhoren leidt, vecht daarbij als het ware voor eigen leven. Nog vorige week heeft de president verklaard dat het heel goed mogelijk zou zijn dat een tweede moordaanslag op hem kan worden gedaan na de mislukte van 8 maart. Twintig personen hebben vorige week dreigbrieven ontvangen, waarin zij worden gesommeerd binnen tien dagen het eiland te verlaten. Bij het voorlopige rechtbank- onderzoek tegen zes verdachten van de aanslag op Makarios was er sprake van een staatsgreep door de nationale garde, die op 29 mei moest plaatsvinden en de voormalige Eoka-leider generaal Grivas aan de macht moest brengen. De vermoor de oud-minister Georkatzis zou van deze plannen op de hoogte zijn geweest zonder er achter te staan. Grivas zelf, die op het ogenblik in Athene verblijft, heeft enige weken gele den verklaard, dat alleen het vertrek van Makarios een oplossing kan bieden voor het probleem-Cyprus. Het eiland zou bij Grie kenland moeten komen en Turkije zou als schadeloosstelling een flinke basis moeten krijgen. Men kan er slechts naar gissen of Grivas met dat woord „vertrek" ook ma cabere bijbedoelingen heeft en ook in hoe verre hij de junta of een deel daarvan aan zijn zijde vindt. Een van de griezeligste facetten van de toestand is dat behalve de Cypriotische na tionale garde nu ook de politie wordt ge leid door een figuur, die door de junta „ter assistentie" is gezonden. Elke geslaagde aanslag, die de politie ridiculiseert, roept de vraag op welke rol deze gezagshandhavers nu eigenlijk in het huidige bestel spelen. En ook hoever Ma karios bij zijn onderzoek kan gaan. De meeste speculaties gaan in dit verband uit naar de rol van kolonel Lekkas, voorma' lig chef van het kabinet van de opper bevelhebber van de Griekse strijdkrachten, die kort na de mislukte aanslag op Maka rios werd gedegradeerd tot secretaris-ge neraal op het ministerie van Industrie. Weinigen geloven, dat dictator Papado- poulos zelf een crisis wil en zowel hij als Makarios zullen waarschijnlijk trachten te verhinderen dat Grivas zich andermaal naar Cyprus begeeft zoals hij al tweemaal in zijn carrière in het geheim heeft gedaan Zijn aanwezigheid op Cyprus zou voor Ma karios des te meer ongewenst zijn omdat het eiland zich in de eerste fase van een wat onwezenlijke verkiezingscampagne bevindt. Zowel Grieks- als Turks-cyprio ten zullen op 5 juli een nieuw parlement kiezen. Er is Makarios bijzonder veel aan gele gen dat de Grieks-Cyprische verkiezingen doorgaan in weerwil van het klimaat van geweldpleging omdat hij daarmee kan be wijzen, dat het illegale „Nationale Front" met zijn leuze „vereniging met Grieken land nu" kwantitatief geen voet aan de grond heeft. Vier van de vijf partijen, inclusief de communistische, staan achter de president, hoezeer z(j verder ook onderling verschil len. Alleen de Democratische Unie wil net als het Nationaal Front de onmiddellijke ,Enosis". Maar de leider, de psychiater Evdokas, kreeg bij de presidentsverkiezin gen van 1968 slechts vier percent van de stemmen. Daarbij moet men echter niet uit het oog verliezen dat deze verkiezingen toen nog voor Makarios werden georgani seerd door minister Georkatzis, die later in ongenade viel. Elke beschouwing over deze verkiezin gen is echter voorbarig zolang een reeks gewelddaden het uitbrengen van stem men onzeker maakt. HAARLEM. Binnen afzienbare tijd verschijnt een Nederlandse verta ling van het VN-rapport: „Chemi sche en biologische wapens en de gevolgen van hun eventuele toepas sing." Deze kwestie is op het ogenblik het belangrijkste onderwerp van ge sprek op de ontwapeningsconferen tie in Genève. Daar wordt gesleu teld aan verschillende resoluties, die een verbod op chemische en/of bio logische wapens beogen. De besprekingen en het rapport ac centueren de 45ste „verjaardag" van het protocol van Genève van 1923 betreffende chemische en biologi sche wapens, dat nog altijd niet is geratificeerd door bijvoorbeeld de Verenigde Staten en Japan. De bio logische wapens bieden geen moei lijkheden bij het overleg, wel de chemische, waaronder ook het traan gas dat de Amerikanen in Vietnam gebruiken. In een serie artikelen zal nader op deze materie worden ingegaan. is nog volledig in ontwikkeling, met bij behorende mogelijkheden om ze ook te kunnen gebruiken. Zowel voor chemische als biologische middelen geldt, dat ze moeten worden ingepast in een wapen systeem. En „ofschoon chemische en bio logische wapensystemen goedkoper en ge makkelijker te vervaardigen zijn dan kernwapens en onder bepaalde omstandig heden effectiever kunnen zijn dan com ventionele wapens, zijn zij bijzonder com plex. Exploratie en exploitatie vragen ruime bronnen en grote deskundigheid". Hiermee wordt enige afstand genomen van de vaak gehoorde bewering, dat B- en C-middelen de wapens voor de arme lan den zouden zijn. Alle partijen in Genève zijn het er over eens, dat biologische middelen verboden moeten worden. Dat betekent de ontwik keling stopzetten en de voorraden ver nietigen. Verleden jaar november verklaarde Nixon, dat de biologische middelen afge schaft zouden worden. Minder gul was hij met de chemische middelen. De voorraad zenuwgas zou ingekrompen worden, maar voor het overige liet hij veel ruimte. De VS willen pertinent geen afstand doen van het traangas en de ontblade ringsmiddelen, die als niet-dodelijk worden gekenmerkt, alhoewel onlangs het gebruik van bepaalde ontbladeringsmiddelen in Vietnam werden verboden. Er wordt met het argument geschermd, dat traangas ook wordt gebruikt bij het onderdrukken van „burgerlijke" ongeregeldheden. De Nederlandse afgevaardigde in Genè ve, mr. Eschauzier: „Een verbod op de produktie van dergelijke middelen zou ruimte moeten laten voor de aanmaak van adequate hoeveelheden ten behoeve van de bestrijding van onlusten". (Neder land is wel voor het uitbannen van ont bladeringsmiddelen etc., zoals minister Luns februari in de Kamer heeft gezegd). Hieronder volgt een lijst van een aantal B- en C-wapens. CHEMISCH ZENUWGASSEN: kleur-, smaak- en reukloos tasten het zenuwgestel aan en verlammen vitale lichaamsfuncties snel le dodelijke uitwerking behoren tot de modernste én gevaarlijkste middelen soortenTabun, Sarin, Soman. VERSTIKKENDE GASSEN: snel ver dampende vloeistoffen, die als gas inge ademd de longen aantasten en dood door verstikking veroorzaken minder snel en gevaarlijker dan zenuwgassen soorten: fosgeen, chloor, chloorpicrine. BLAARTREKKENDE GASSEN: ver dampende vloeistoffen die brandwond achtige blaren veroorzaken en de ogen en ademshalingswegen aantasten lang zame dodelijke werking soorten: mos terdgas en lewisiet. PRIKKELENDE GASSEN: als niet- dodelijk aangemerkte middelen (ook traan- en niesgassen genoemd), die door irritatie van de ogen en de longen de weerstand verlammen soorten: traangas en adam- sit. PSYCHO-CHEMICALIëN: veroorzaken geestelijke storingen. ONTBLADERINGSMIDDELEN: vergif tigen bomen en planten waardoor zij de bladeren verliezen of afsterven. BACTERIOLOGISCH PEST: alleen in de vorm van longpest te gebruiken veelal dodelijk. CHOLERA: ernstige darminfectie meestal dodelijk. MILTVUUR: wanneer ingeademd zon der behandeling dodelijk. PAPEGAAIEZIEKTE: hoge koorts, veel al met dodelijke afloop. Entstoffen nog onbevredigend. Q-KOORTS: de Q is afgeleid van Query (vraagteken) hoge koorts gedurende on geveer één week één op de honderd gevallen met dodelijke afloop. ZAANDAM. Koninklijke Verkade-fa brieken nv heeft het dividend over 1969 vastgesteld op zes percent (v.j. acht per cent). Het afgelopen boekjaar heeft geen winst opgeleverd, zo heeft het bestuur meegedeeld. Het bestuur meent echter op grond van de resultaten van de eerste maanden van 1970 te kunnen zeggen dat het dieptepunt is gepasseerd. Deze over weging heeft ertoe geleid dat toch divi dend wordt uitgekeerd. Volgens Verkade heeft de stijging van het prijspeil geleid tot een grotere prijs bewustheid van de consument ten nadele van de aandacht voor het kwaliteitsarti kel Voorts ontstond een druk op de mar ges door kostenstijgingen en hogere prij zen van grondstoffen met name van ca caobonen. HuidverzorgingsspeciaJiste Mary Reynolds Vele vrouwen weten hun huid heerlijk jong te houden - ook op rijpere leeftijd - door een vaste regel te maken van een eenvoudige huidverzorging. Het is een grote voldoening en bepaajd geen overbodige luxe om met een beetje hulp aan de natuur een mooie, zachte en gave huid te krijgen en er veel aantrekkelijker uit te zien. Navolging van onderstaande tips doet Uw huid weldadig opbloeien. Luchtverontreinigingen en make-up-resten verstoppen de poriën, waardoor grote schade aan Uw huid kan worden toegebracht. U kunt dit gemakkelijk voorkomen door iedere morgen even gezicht en hals met „Oil of Olaz" te verzorgen. Het wordt volledig door de huid opgenomen, laat geen spoor tje vettigheid achter en vormt daarom dè ideale basis voor make-up. Uw huid wordt'zo op onnavolgbare wijze beschermd. Olie van Olaz heeft in korte tijd over de gehele wereld be kendheid gekregén door haar optimale vochtinbrengende werking. De basis voor een mooie teint is vocht. Een huid, die aan vochtgebrek lijdt, verliest door uitdroging aan vitaliteit en verslapt, 's Morgens verzorgd met Olaz blijft Uw huid de gehele dag soepel en wordt heerlijk zacht. Gebruik het ook voor de nacht. Deze „beauty oil" is zowel gemakkelijk als aangenaam in het gebruik. Zon en wind hebben een uitdrogende werking. Schrale, trekkende huid en droogte-rimpeltjes krijgen geen kans, wanneer U gezicht en hals regelmatig met Olie van Olaz verzorgt voordat U zich opmaakt. Komt U na een zonnige dag thuis dan is het van belang de frisheid van Uw gelaat te be houden. Masseer de huid licht met Olaz en vergeet ook armen en benen niet. Hier is de huid uitermate dun en kwetsbaar en daardoor zeer ontvankelijk voor rimpelvorming. Een juist vochtgehalte van de huid vormt de beste natuurlijke bescherming. Waakt U ervoor dat deze zacht en soepel blijft door dagelijks Olaz op deze plaatsen te laten inwerken. Kraaiepootjes zullen ver vagen terwijl diepere rimpeltjes belangrijk terugwijken. „Oil of Olaz", zo heerlijk verzachtend in haar werking, is verkrijgbaar bij apotheken, drogisten en parfumerieën. Het is een weldaad voor de huid. WASHINGTON, (Reuter). President Nixon heeft Henry Cabot Lodge benoemd tot informeel gezant bij het Vatikaan voor het houden van periodieke bespre- gen met paus Paulus over internatio nale en humanitaire problemen. Lodge was eerder leider van de Ame rikaanse delegatie bij de onderhandelin gen met de Vietnamezen in Parijs. Cabot Lodge, die in juni naar het Va tikaan zal gaan, is lid van de episco paalse kerk. De kwestie van de betrek kingen tussen de VS en het Vatikaan ligt nogal moeilijk in Washington, vooral gezien de volledige scheiding tussen kerk en staat in de VS. De VS hebben dan ook nooit een ambassadeur bij het Va tikaan gehad. Van protestantse zijde stak een storm van protest op toen ex- president Truman trachtte er een te be noemen. ^Waarnemers menen nu dat de pogingen van paus Paulus om tot vrede in Vietnam te komen een van de rede nen is die Nixon er toe hebben gebracht een nieuwe dialoog met het Vatikaan te beginnen. garantie gemak Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassa! garantie tot 100 gulden b7 TH G STATIONSSTRAAT 33 LQOWOUDE 9999 Betaal met de pen prompt enprecies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En al uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wit dank zijdedagafrekeningen. de rekenmghou i otet fc?eukent vergety* gegevens met guupas Vll^iUISIUmlKlmnfSiw^Mii«K»W(S9SSfi>SSKiS^ r- I I I I I I I I I I I I I I I I I I Trekt u wèl profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praat's gratis met telefoonnummer J 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal- i kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap staan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensenl de postgiro

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11