Modern Links van boven naar onder: Italiaanse dramatiek ;n „Orlando Furioso" (Razende Roeland), dat door het Tea- tro Libero uit Rome wordt gespeeld o.a. in het Amster damse Beursgebouw. De spe lers zijn bezig op stellages, die tussen het publiek door rijden. The New Troupe uit Neio York speelt in het Holland Festival o.a. Gurtons Apoca lyptic Needleeen stuk dat het midden moet houden tus sen een middeleeuws sacraal spel en een ruig stuk uit de Tudor-tijd. Het National Youth Thea tre van Michael Croft uit Londen brengt een tumultu euze voorstelling waarin de reacties van het voetbalpu bliek worden verbeeld. Hieronder: „De uitstapjes van meneer Broucek" heet de opera van Leos Janacek. De Nationale Opera uit Praag komt met een groot gezelschap zangers en technici naar het Holland Festival. Op de voorgrond Benno Blachut, die de titel rol vertolkt. ZATERDAG 6 JUNI 1970 Erbij AAN HEDENDAAGSE muziek wordt kwantitatief weinig gedaan. Maar de drie concerten actuele mu ziek, dié er zijn, beloven veel. Een van de belangrijkste aanvoerders van de nieuwe muziek, Luigi Nono leidt twee concerten (waarvan één samen met Ladislav Kupkovic) voornamelijk gewijd aan zijn eigen composities. Het derde concert is een Nederlandse aangelegenheid, geheel van en door de Notenkrakersjongens die vorig jaar met Reconstructie furore maak ten. PAS AAN HET slot van het Holland (Van onze kunstredactie) LANGZAAM MAAR ZEKER begint het Holland Festival een beet]» gewoner te worden. Het festival (van 15 juni tot 10 juli) heeft de naam snobistisch te zijn en zwaar cultureel. Nu is cultureel ten onrechte zwaar en snobs zijn niet erg, zolang ze het zelf maar weten. Wat wel erg is, dat is met gesloten ogen en een serieuze vinger onder de kin luisteren naar muziek van de oude Hay dn. Franz Joseph Haydn, die weliswaar in een grijs verleden leef- de (1732-1809), maar daarom nog geen indruk mag wekken snob of zwaar cultureel te zijn fl geweest. Hij is niet voor niets het kind van een H harpspelende wagenmaker, die op kermissen met vrouw en kind muziek maakte; niet voor niets trouwde Franz Joseph een barbiersdoch- ter. En pas op zijn 29ste kreeg hij een vaste baan, want Waar Talent gaat nooit teloor. De man heeft ontzettend veel muziekjes gemaakt. Op enkele grotere werken na, veel entertainment, waarbij de toehoorders mochten praten. Inder daad: barmuziek, die de tand des tijds heeft doorstaan. Welnu aan deze Haydn is een groot muzikaal deel van het Holland Festi val gewijd. Een ander deel is voor Leos Janacek, een „modern" 1854- 1928) componist uit Praag. Van bei den gaat een opera in het Holland Festival. Van Janacek: „De uitstap jes van meneer Broucek'' en van Haydn: „De beloonde trouw", een opera die onlangs ontdekt is en klaar gemaakt voor de eerste opvoering in deze eeuw. MUZIEK IS ALTIJD de hoofdmoot geweest van het Holland Festival pro gramma. Ook nu weer. Er zijn zo'n 45 concerten. (Denk maar aan de Haarlemse Orgelmaand met de vele concerten). Muziek is een internatio nale taal, wat des zomers zijn voorde len heeft, omdat ook de buitenlandse toeristen kunnen komen luisteren. Al is het programma voor het allergroot ste deel gewijd aan muziek van wel eer, waardoor het niet zo veel nieuws biedt, het bijzondere is dat er musici en dirigenten van klasse ingehuurd zijn voor de uitvoeringen: Yehudi Menuhin, Elly Ameling, Frans Brüg- gen, Bernard Haitink, Christa Lud- wig; de Nationale Opera uit Praag HOLLAND

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 18