dit jaar weer iets gewoner r Toneel m ZATERDAG 6 JUNI 1970 Erbij 19 FESTIVAL Festival zullen klassieke en actuele muziek elkaar metterdaad kunnen re lativeren. Dat gebeurt op het slotcon- cert in alle zalen van het Concertge bouw. De organisatoren van het festi val, die van de gemeente Amsterdam de vrije hand hebben gekregen, reke nen kennelijk op een sfeer zoals die bij de eerste Hartewensfestivals heeft geheerst. Men zal er (in col-trui uiter aard of spijkerpak) van het Ensemble Syntagma Musicum kunnen dwalen naar de Pakistaanse gebroeders Ali, van het „musies lab" naar het trio Louis van Dijk. En je mag praten, als je daar behoefte aan hebt. OP HET EERSTE gezicht lijkt het festivalprogramma weinig theater kunst te bieden. Maar wat er komt is interessant omdat het enige nieuwe toneelvormen laat zien. Het Teatro Libero komt uit Rome „Razende Roe land" spelen. Een kleine zestig spe lers zijn er bij betrokken, geregis seerd door de toneelrevolutionair Luca Ronconi. Hij probeert, zegt men, het volkstoneel met het avant-garde- theater te verzoenen. „Razende Roe land" (Orlando Furioso) is gebaseerd op een klassiek Italiaanse verzenro man. Het wordt gespeeld op een groot aantal rijdende stellingen die tijdens het spel voortdurend van plaats ver anderen, zodat het publiek de gele genheid krijgt zelf zijn scènes te kie zen en haast gedwongen wordt het spel van alle mogelijke kanten te be kijken. Verder komt er een grote groep Engelse jongelui van het Youth Thea tre van Michael Croft, een vaste ga;t in ons land. Ze spelen Zigger Zagger, dat een beeld geeft van de reacties van het publiek op een voetbaltribu ne. Een Weens gezelschap brengt tra ditioneler toneel: Das Wort van Ar thur Schnitzler. Verder is er avant- garde toneel door Tom O'Horgans New Troupe (van La Mamma) uit New York en door Studio. Zeer avantgarde is het balletgezel schap van Merce Cunningham uit New York. Cunningham is een cho reograaf en danser uit de school van Martha Graham, maar is sinds een paar jaar nog veel verder gegaan dan zijn geestelijke moeder. Ook liefheb bers van hedendaagse muziek moe ten er heen, want de vaste componist van de groep is John Cage. Hoewel Frank Zappa dit jaar niet in het H.F. optreedt, komt er toch eni ge Amerikaanse underground aan de oppervlakte. Het Public Theatre, 22 in commune levende jongelui van de universiteit van Texas(l), brengt in verschillende steden in ons land een multi-media-protest-rock-musical en tertainment, „Stomp" geheten. Met dansen, films, muziek en ontkledings- scènes. Onder het hoofdje populair, als men dat per se zo wil zien, vallen ook de gebroeders Ali en de Neder landse music-hall met de dames Bloe- mendaal en Arean en de heren Cox en Halsema. Voor het eerst doet het Holland Fes tival wat aan films. Er komen veer tien films, die een beeld moeten geven van de Amerikaanse samenleving nu. Ook in Haarlem zijn alle films te zien: in Studio. Verder is er teveel nog om op te noemen. In de komende weken zullen we dagelijks de Holland Festival pro gramma's publiceren en zo mogelijk verdere informatie geven. Vandaag alvast foto's van enige spectaculaire evenementen. Rechts van boven naar onder: De Nederlandse Slagwerk Groep, die een groot aandeel heeft in het concert van nieuwe Nederlandse muziek. Op de voorgrond Niels le Large; van links naar rechts verder: Gerard Schoonen- berg, Piet Luckerhof, Willy Goudswaard, Ruud van den Brink en Jan Labor dus. De heer die zo oneerbiedig de viool vasthoudt is Ladis- lav Kupkovic, die een van de concerten van actuele mu ziek dirigeert. Naast hem Luigi Nono, de Italiaanse avant garde componist van wie veel werk zal worden uitgevoerd in het Holland Festival. Hij dirigeert zelf. Dit is een van de jongste balletten van Merce Cunning ham uit New York. Met zijn groep zit Cunningham (rechts) tussen plastic kubus sen. Dergelijke decorstukken evenals de muziek spelen een even grote rol in zijn ballet ten als de dansers. Een kostuumontwerp van Jean Pierre Ponelle voor de Haydn-opera La Fedelta Pre- miata, die door de Neder landse Opera-Stichting wordt gebracht. Ponelle regisseert de uitvoering. Hieronder: De keizerlijke hofkapel, Gagaku, uit Tokio geeft enige concerten van zeer oude Ja panse muziek tijdens het fes tival. mmmmms -V-

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 19