Prof. Belinfante stuurde weer brieven Conflict aan Universiteit Amsterdam duurt voort van Premier over kabouters Kabouters vinden bij 57% van bevolking sympathie Runderbloed tegen Panam-gebouw Op twee beren Taxigebruik daalt vooral door stijgende prijzen Briljant leider liet toch chaos achter m3 weken Haarlems dagbladH! E «f J|3 weken ijmüider courant!! E Vleugje parfum Bliksetnonderzoek in Amsterdam: Euthanasie voor geestelijk ernstig gehandicapten Amsterdam steunt doorstroming Kabouters drukken doorlaatbewijzen Dierenmishandeling in Schijndel Onderzoek van het EWB Regeringssteun voor Peru EX-PREMIER „JOPIE"PENGEL OVERLEDEN Geen straf meer voor stakende ambtenaren Protest tegen proces Athene DICHTER BIJ- DE DIEREN of Ül3 Weken Bemwijkse Courantlp E ZATERDAG 6 JUNI 1970 2 Hoogleraar bepleit Nieuwe brief Centrale Verwarming Thermo Techniek Tensen De lange tijd door fijne luiden als tooi gedragen dierenhuiden zijn bij de dieren niet in trek. Zo zag ik laatst, al lijkt het gek, uit Artis twee ongeklede beren zich ijlings in hun blootje smeren. Trijntje Fop Overschat Strateeg 250 hoogleraren (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. „Een vleugje parfum in de dagelijkse spruitjeslucht van het politieke gebeuren". Zo typeerde minis ter-president De Jong gisteravond na afloop van de ministerraad de entree van de kabouters in de Nederlandse po litiek. Volgens de minister-president beantwoorden de kabouters aan een ze kere behoefte, die ook h(j voelt. Maar een serieuze benadering van de werke lijke problemen eist volgens hem een andere instelling. „Uit dien hoofde be treur ik het verschijnsel wel". De minister-president zei voorts niet zo verbaasd te zijn over het grote aan tal wegbliivers bij de raadsverkiezingen die deze week zijn gehouden, al be treurde hij het wel. Hij wees erop dat het pas de tweede keer is dat men vrij was te gaan stemmen of niet De toene mende versplintering, die uit de ver kiezingsuitslag blijkt, vond de premier betreurenswaardig. De grote verande ringen en o roblemen waarvoor de maatschappij staat, maken volgens hem een krachtig bestuur noodzakelijk. De verbrokkeling in de partijpolitiek draagt daaraan volgens hem. niet bij. AMSTERDAM De wetenschappelijke staf en de rector magnificus van de Uni versiteit van Amsterdam zijn vrijdag tijdens een gesprek over het conflict dat is ont staan naar aanleiding van de minimumeisen, die professor dr. A. D. Belinfante als hoofd van de universiteit vorige week had gesteld met betrekking tot het onderwijs, niet tot elkaar gekomen. Na afloop van een anderhalf uur durend gesprek in het Maagdenhuis in Amsterdam verklaarden de vertegenwoordigers van de wetenschap pelijke staf, dat zij geen begrip hadden ontmoet voor hun standpunt. Zij menen, dat de leiding van de uni versiteit haar bevoegdheden heeft over schreden door richtlijnen uit te vaardi gen, die naar hun mening de democra tie aan de universiteit direct beknotten. Zij noemden het gesprek teleurstellend en de enige conclusie, die zij eruit heb ben getrokken, is de vaste overtuiging, dat nu nog meer als voorheen krachtig moet worden gewerkt aan een verdere democratisering met voorbijgaan aan de richtlijnen, die door de universiteit wor den uitgevaardigd. De wetenschappelij - ke staf is namelijk bang voor een ingrij pen van de overheid, als het conflict aan de universiteit zou uitgroeien tot een chaos. Dit gevaar kan huns inziens wor den bezworen door een volledige autono mie van de faculteiten en instituten. De vertegenwoordigers van de weten schappelijke staf hebben de rector een 170-tal handtekeningen aangeboden op basis van een actie, waarbij werd ge steld dat de ondertekenaars zich het recht voorbehouden de richtlijnen van de rector en assessoren naast zich neer te leggen. Bovendien hebben zij prof. Belifante gevraagd de brievenserie aan alle uni versiteitsbewoners, waarin het standpunt van de universiteitsleiding met betrek king tot de democratiseringsbewegingen en de inrichting van het onderwijs uit- (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De kabouters hebben de meeste sympathie onder de aanhan gers van D'66. zo is gebleken uit een bliksemonderzoek van Macrotest afgelo pen woensdag in Amsterdam. De resul taten van dit onderzoek werden gister avond in een extra tv-uitzending van AVRO's televizier bekend gemaakt. Hoe wel 57 percent van de Amsterdamse be volking zei het streven van de kabouters nuttig te vinden, veronderstelde slechts ongeveer 30 percent dat het ook zal luk ken wat de Amsterdamse verkiezings overwinnaars willen. Van de Amsterdamse bevolking (71 per cent van de D'66, 59 percent van de C.P.N. en 51 percent van de P.v.d.A.) verklaarde 57 percent sympathiek te staan tegenover de kabouters, terwijl met name onder de V.V.D. de meeste kriti sche opmerkingen werden gemaakt. Zo vond 40 percent van de V.V.D.-stemmers dat de kabouters teren op andermans zak. Ruim 70 percent van de Amsterdammers vindt de kabouters niet lui en 65 percent niet losbandig, waarbij echter weer 44 percent verklaarde het niet eens te zijn met de methodes van de kabouters. Uit het Macrotest-onderzoek bleek voorts dat 40 percent van de niet-stem- mers mannen waren en 60 percent vrou wen. terwijl de bevolking uit ongeveer evenveel mannen als vrouwen bestaat. Ongeveer 60 percent van de thuisblijvers LEIDEN. „Dankzp de techniek is de neuroloog in staat om een aantal ernstig zieke of gewonde mensen te „genezen" die zonder deze hulp ten dode zouden zjjn op geschreven. Onvermijdelijk heeft het tot gevolg, dat een aantal van deze patiënten „geneest" met een onherstelbare handicap. De geestelijk ernstig gehandicapten on der hen kan men beter een zachte dood la ten sterven, dan hun onmenselijk bestaan te rekken door het toedienen van medica menten of door operaties". Dit gaf prof. dr. A. Verjaal vrijdagmiddag in Leiden als zijn zeer persoonlijke mening in een rede getiteld: „Weten wat men niet weet", waarjnee hij het ambt van gewoon hoog leraar in de geneeskundige neurologie aanvaaidde. AMSTERDAM B. en W. van Amster dam hebben een nieuwe regeling opge steld voor geldelijke steun ter stimule ring van de doorstroming. Zij stellen de gemeenteraad voor aan bewoners van een woning in Amsterdam, die verhuizen naar een andere woning in Amsterdam, in aan merking te laten komen voor een doorstro mingsvergoeding van 1 1250. Zij moeten dan voldoen aan de volgende voorwaarden: De vrij te maken woning moet tenmin ste drie kamers bevatten en een huurprijs hebben tussen 80 en f 170 per maand. De huurprijs van de te betrekken woning moet ten minste 50 percent hogei zijn dan die van de te verlaten woning. De huur prijs van de te betrekken woning moet tenminste 17 percent van het inkomen van het hoofd van het gezin, dan wel de alleenstaande bedragen. De regeling is met van toepassing in geval van woningruil. was uit ongeïnteresseerdheid niet naar de stembureaus gegaan, slechts 29 per cent van de nietstemmers was echt ver hinderd. Van de ongeïnteresseerder! bleek 78 per cent ook niet te hebben meegedaan aan de verkiezingen van de Provinciale Sta ten in maart. Verder is gebleken uit deze enquête onder ongeveer 1000 Amster dammers, dat wanneer de opkomstplicht niet zou zijn afgeschaft vooral de kabou ters en D'66 nog meer stemmen zouden hebben gekregen. Opmerkelijk is dat 45 percent van de P.S.P. deze keer op de kabouters heeft gestemd en 11 percent van de vroegere P.v.d.A.-kiezers, drie percent van de K.V.P., 10 percent van de C.P.N., 4 per cent van de V.V.D. en 21 percent van D'66. Vrijwel alle Boeren-stemmers zijn verdwenen in de niet-stemmers. AMSTERDAM. De Amsterdamse ka bouters hebben vrijdagavond ongeveer 300 doorlaatbewijzen uitgegeven, waarop de houder kort is omschreven als assistent waarnemer van het gemeenteraadslid Roel van Duyn. Bovendien staat er op ver meld. dat het doorlaatbewijs is goedge keurd door burgemeester en wethouders van Amsterdam De bedoeling hiervan is op deze wijze toegang te krijgen tot door de gemeente georganiseerde evenementen of officiële bijeenkomsten. Het doorlaatbewijs, dat is voorzien van een stempel, ziet er zo offi cieel uit, dat het vanavond enkele mensen is gelukt om de controleur bij de manifes tatie „Bal der kampioenen" in het Am sterdams Historisch Museum te mislei den. een wordt gezet, te staken omdat dit slechts de conflicten verscherpt en zorgt voor een escalatie van tegenstrijdige op vattingen. Tenslotte vroegen zij de rec tor af te zien van elke intimidatiepoging en de autonomie van de universitaire in stellingen te handhaven. Professor Belinfante is bij zijn stand punt gebleven, dat het afnemen van exa mens tot de persoonlijke verantwoorde lijkheid behoort van de hoogleraar en een groepsgewijze beoordeling weten schappelijk niet verantwoord is. De rector-magnificus heeft overigens opnieuw in een brief, die vrijdag is ver stuurd aan alle leden van de universi taire gemeenschap, gewaarschuwd voor de vorm van democratisering, waarbij studenten de inhoud van de studie wil len bepalen en hun eigen prestaties, liefst collectieve prestaties, zelf willen beoordelen. Een dergelijk stelsel ontkent de cul tuuroverdracht als wezenlijk kenmerk van onderwijs, zo schrijft de rector in zijn brief. De rector is van mening, dat het uni versiteitsbestuur zich tegen een ontwikke ling moet verzetten die een sfeer schept waarin de docenten niet langer meer kunnen werken. „Colleges en vergade ringen worden regelmatig door actiegroe pen verstoord. Er is een pamflettenre- gen over de docenten uitgestort met ver wijten van machtswellust, dienstbaar heid aan het kapitaal enz., waarbij de persoonlijke grofheden en aanvallen nog onbesproken worden gelaten. Tenslotte zijn instituten bezet. Deze voortdurende terreur op colleges en in instituten maakt de docenten moedeloos. Een voortgang daarvan zou het niveau van het onder wijs doen dalen en daarmee de waar de van de diploma's". Onderwijsvernieuwing, waarbij de ken nisoverdracht wordt vervangen door het kale engagement zoals de studenten dit verlangen, noemt de rector cultuurverar ming en achteruitgang. Het engagament alleen is steriel. Het moet worden toe gepast op kennis. Tenslotte schrijft pro fessor Belinfante, dat ook al gaan er do centen lijdzaam mee met de vernieuwers, die de cultuuroverdracht hebben afge schreven, de universiteit daaraan niet zal kunnen meewerken. Leden van de ASVA, de SJ en PvdA-jonperen hebben gisteren plas tic zakjes met runderbloed tegen de gevel van het Panam-gebouw in Am sterdam laten uiteenspatten. De re den (spandoek): Panam verdient jaarlijks 167 miljoen dollar aan de oorlog in Vietnam en Cambodja. De politie trad met zachte hand op. (Van onze correspondent) SCHIJNDEL De Schijndelse her tenkamp De Beemd, die pas twee weken geleden werd geopend, heeft nu al ge voelige verliezen geleden. Onbekenden hebben negen eenden met buksen dood geschoten. In de nabijheid van de kamp werden ook paarden aangetroffen, waar van de staarten waren verdwenen. Ook dit staaltje dierenmishandeling wordt aan de eendendoders, van wie nog geen spoor is gevonden, toegeschreven. ADVERTENTIE is 25,per m3 te duur Beslist ZELFBOUW bespaart u ƒ2300,—. U wordt gesteund door een erkende vak man, die de gasaansluiting inregeling en garantie/service op zich neemt. LAAT u de aanleg doen, dan besparen wij u toch nog 20% op de gebruikelijke prijs. HOSPESLAAN 55 OVERVEEN TEL. 0 23 - 24 20 44 DEN HAAG. In een aantal Europese steden rijden per 10.000 inwoners veel meer taxi's en huurauto's dan in Am sterdam, Rotterdam en Den Haag. Er wordt elders ook veel intensiever van de taxi gebruik gemaakt. In 1968 werd in Rotterdam bijvoorbeeld gemiddeld 3,5 taxi- of huurautoritten per inwoner ge maakt, tegen ruim 20 in Düsseldorf. Terwijl in het buitenland de omvang van het huurauto- en taxivervoer steeds toeneemt, is er in Nederland teruglopen de belangstelling. Dit houdt nauw ver band met het feit, dat de tarieven hier naar verhouding hoger liggen dan in het buitenland. Dit zijn enkele conclusies uit een vrij dag verschenen rapport over het huur auto- en taxi-vervoer in Brussel, Antwer pen, Düsseldorf, Keulen, Parijs, Bor deaux, Zürich, Londen, Liverpool en de drie grootste Nederlandse steden. Het in dit rapport vervatte vergelijkend onder zoek is verricht door het Economisch Bu reau voor het Weg- en Watervervoer (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft gis teren besloten 2,6 miljoen gulden be schikbaar te stellen voor hulp aan de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru. De Peruaanse regering krijgt een gift van een miljoen gulden, vrij te be steden aan medicamenten, noodverblij- ven of eerste herstelwerkzaamheden. Ne derlandse particuliere hulporganisaties krijgen eveneens een miljoen, bestemd voor de aankoop van melkpoeder, ten behoeve van de slachtoffers. De Peru aanse regering heeft daarom gevraagd. Voorts zal het reeds in Peru aanwezi ge team van vrijwilligers, dat in het ka der van de ontwikkelingshulp werkzaam is bij de uitvoering van de weg- en wa terbouwprojecten, op korte termijn met zes personen worden aangevuld om te helpen bij het herstel van de getroffen gebieden. De hierbij te maken kosten zullen naar schatting 600.000 gulden be dragen, de benodigde materialen inbe grepen. De 2,6 miljoen gulden zal worden ont trokken aan fondsen voor ontwikkelings samenwerking, die voor dit soort doelen zijn gereserveerd. Voor zover men heeft kunnen nagaan zijn er geen Nederlanders onder de slachtoffers van de aardbevingsramp in Peru. (Van onze correspondent) DEN HAAG. „Twintig jaar geleden heb ik het woord genomen, sindsdien heb ik het nooit meer afgestaan". Ruim an derhalf jaar geleden in de roerige dagen van januari 1969, toen zijn bewind op het punt stond in te storten onder het mas sale protest van ambtenaren, leraren en arbeiders, gooide de gisteren overleden Johannes Pengel deze historische woor den de Surinaamse huiskamers binnen. Het was één van de laatste redevoeringen die hp als minister-president van Suri name hield voor de Surinaamse Televisie Stichting. Velen vermoedden toen reeds dat dit een laatste poging *as van „Jopie" om zijn politieke leven te redden. De kritiek in de afgelopen maanden was reeds feller geworden. Beloften voor sa larisherzieningen aan onderwijzers, lera ren en ambtenaren werden niet gehono reerd, Nederland had „neen" gezegd te gen een aanvullende aanvraag voor de sa nering van de Surinaamse begroting, veel jongeren verlieten het land. Kortom Su riname balanceerde op de rand van een economisch en intellectueel faillissement. Johannes Pengel wist dat hij het land niet langer kon redden en deed nog één wanhopige poging. Hij bood het ontslag van zijn regering aan in de veronderstel ling dat geen enkele Surinameer het zou aandurven de leiding van het land op zich te nemen. Immers, hij, Johannes Pen gel, de vader van ons „Sweetie Sranang de man die kans had gezien zich binnen enkele jaren tot de grote leider op te wer ken op de golven van de emotioneel re agerende bevolking, hij zou alleen het land veilig kunnen koersen door de klippen van een dreigend rassenconflict en een econo mische chaos. Maar Pengel had zich misrekend. Het volk zei „neen". Hij kwam niet terug als premier na de zware nederlaag die zijn Nationale Partij Suriname leed in de ver kiezingen van september 1969. Had Johannes Pengel zichzelf over schat? Het antwoord is nee. De Surinaam se bevolking had hem overschat. Jopie „Slim", zoals zijn bijnaam luidde, was te intelligent en een te harde werker om zijn beperkingen niet te kennen. Hij was een man uit het volk en voor het volk. Een man die de kampioenen op het broei erige schaakbord van de Surinaamse poli tiek goed partij wist te geven. Het spel element in de politiek was voor hem het belangrijkste dat er bestond. Vele malen wist hij binnen zijn partij, het vak bonds wezen en in het parlement dit spel te spelen. Soms hard, onverzoen lijk, maar nimmer unfair. Hij kende de persoonlijke zwakheden van zijn tegen spelers. Met een enorm gevoel voor hu mor, pocherijen en wensdromen wist hij deze spelers schaakmat te zetten. Het Surinaamse volk genoot met volle teugen van zijn boutades en zijn briljante verhalen. Zijn nJaste medewerkers ont leenden hieraan het recht om hem voort durend naar de ogen te kijken, hem stroop om de lippen te smeren en hem kunst matig te manoeuvreren in de positie van dictator. Johannes Pengel, de briljante strateeg, die in één moment van een lachbui in een hardverscheurende huilbui kon over schakelen, zag zich steeds meer macht toegeschoveri. Een macht die hem soms boven het hoofd steeg. Hij raakte poli tiek verblind en omgaf zich met pralende requisieten als een lijfwacht, een uitge breid gevolg van nietsnutten en politieke charlatans. Deze pralende requisieten, de ontevre denheid over de traag vorderende sociale en economische ontwikkeling van Surina me maakte acht maanden geleden een eind aan zijn politieke bewind. Toen zijn Nationale Partij Suriname In september 1969 de verkiezingen verloor, was Pengel een eenzaam man. Zijn poli tieke vrienden verlieten Suriname en ves tigden zich in Nederland. Alleen bleef hij achter met de politieke warboel die zij hem hadden helpen schep pen. Hij begon aan herinventarisering van zijn partij en trachtte orde te scheppen in de chaos. Een chaos waarvan hij zelf onlangs erkende: „nu zie ik wat ik heb nagelaten tijdens mijn regeringsperiode. Mijn mensen de discipline bijbrengen Ik neem het woord weer en zal het niet meer afstaan". (EBW), om gegevens aan te dragen, waarmee het Nederlandse huurauto- ei taxivervoer beter kan worden berekend op zijn taak in het totale vervoer. Voor een popularisering van het huur auto- en taxivervoer in Nederland zal al dus het rapport moeten worden afgezien van steeds verdere tariefverhogingen en zal een aanvaardbare rentabiliteit langs andere wegen moeten worden nage streefd. Met name kan dat gebeuren door opvoering van de produktie, die in hel buitenland veelal hoger ligt, doordat juist daar mede vanwege gunstiger tarieven de belangstelling voor de taxi groter is. Ook een anderssoortige beloning van de chauffeurs kan de produktiviteit ten goe de komen. In de Nederlandse steden gaa men uit van een vast grondloon voor de chauffeurs, terwijl in veel buitenlandse steden het accent geheel wordt gelegd op de variabele beloning (provisie en fooii Dit laatste systeem blijkt elders alle partijen goed te voldoen en blijkt ookeea duidelijk gunstige invloed op de praat tiviteit te hebben. De praktijk geeft te zien, dat plaats# steeds opnieuw tariefverhogingen worde- toegestaan vanwege kostenstijgingen maar dat deze tariefverhogingen weet vervoerafstotend werken en aldus op nieuw aanleiding geven tót tariefstijgin gen. Bij een loonsysteem, zoals in Neder land wordt toegepast, oefenen loonstijgin gen een meer directe opwaartse druk 0[ het tariefniveau uit dan bij een loon systeem, dat op een variabele belonine i- gebaseerd. Dit geldt des te meer in m situatie van inkrimpende vervoersomvans aldus het rapport van het EWB. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG. De regering heeft be sloten de strafbepalingen op werkstakin: door ambtenaren en spoorwegpersoneel al te schaffen. Een wetsontwerp daartoe n\ binnenkort worden ingediend. Het staken zelf blijft echter nog voor deze categorieën werknemers verboden. Da regering wil eerst het advies afwachten van de staatscommissie die zich bezint op het rechtskarakter van de ambtenaars- verhouding. DEN HAAG. Ongeveer 250 Neder landse en Belgische hoogleraren hebben in een aan de ministeries van Buiten landse Zaken in Den Haag en Brussel gezonden verklaring gezegd ernstig ge schokt te zijn door de berichten over het recente te Athene gevoerde proces tegen vierendertig van samenzwering ver dachte personen. Zij zijn niet minder geschokt door de zware straffen, waartoe laatstgenoem den op dit proces werden veroordeeld Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1t NAAM: 8 C ADRES m WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2