IN PERU WACHTEN DE OVERLEVENDEN Italiaanse politici vrezen uitkomst van verkiezingen KvanVEEUN Mia Farrow vraagt steun Zwitsers referendum over gastarbeiders Volgende stapje In Memoriam Dodenlijsten worden iedere dag langer Dag en nacht worden namen omgeroepen Niemand gelooft dat Vors ter als toerist in Portugal was WEU besprak Oost-West- politiek Franse boeren boycotten Mansholt Pomnidou in oktober naar Soviet-Unie commentaar op actuele zaken Ergste ramp Sojoez-9 breekt wellicht record van Gemini-7 ZATERDAG 6 JUNI 1970 Lood in de schoenen Fatale dag Grijze mist (Door onze redacteur in Rome) ROME Morgen zullen de kiesgerechtigde Italianen hun stem uitbren gen voor de verkiezing van regionale-, provinciale- en gemeenteraden. Een novum is de verkiezing van de regionale parlementen, die resulteren in re gionale besturen. Ze komt met een vertraging van 23 jaar, want in de nieuwe Italiaanse grondwet van 1947 was ze al voorzien. Eerst waren de christen-democraten ertegen, die hun gezag wilden consolideren in de nieuwe staat en daarna waren de socialisten er weer tegen, die toentertijd bang waren niet genoeg aanhang te hebben voor een dergelijk vergaand ex periment. Strijd gaat voort EERSTE IJMUIDER MARKIEZEN FABRIEK Angstige vraag Bundelen De toenadering tussen de Westduitse socialistisch-liberale regering en de Sov jet-Unie lijkt beter te lukken dan de ves tiging van een betere verstandhouding tussen Bonn en Oost-Berlijn. De degelijke en langdurige voorbereiding van het bo mende gesprek tussen minister Scheel en de Sovjetrussische regering staat er borg voor dat minister Scheel niet met lege handen uit Moskou zal terugkomen, nadat Willy Brandt met lege handen uit Kassei naar huis is gekomen. Een niet-aanvalspact tussen de twee landen behoort tot de reële mogelijkheden. Dat zegt nog niets ten aanzien van de goede verstandhouding, want het minste dat twee naties kunnen doen, is beloven dat zij elkaar niet zullen aanvallen. Zo'n verdrag eindigt op de dag dat de aanval begint. Maar het zegt wel iets ten aanzien van de geschillen, die tussen de twee landen op de loer liggen. Het zou namelijk kun nen zijn dat Scheel in Moskou een goede basis weet te leggen voor verdere onder handelingen met Oost-Duitsland. Russi sche steun voor Westduitse toenaderings pogingen tot de D.D.R. zonder dat daar aan de staatsrechtelijke erkenning van de D.D.R. zou moeten voorafgaan, 'ou de weg kunnen effenen voor betere ver bindingen tussen Oost- en West-Duitsland op diplomatiek gebied, waaruit wederzijd se politieke en economische voordelen te putten zouden zijn. Voor politieke vriendschap tussen de twee Duitslanden echter lijkt nog geen enkele basis aanwezig. Er zijn niet veel woorden meer ver spild aan de man, die nog pas enkele jaren geleden als een triomfator uit verkiezingen te voorschijn kwam en kans zag in het hele land aanhangers te verwerven door alleen maar met een provinciaal accent de simpelste oplossingen voor de moeilijkste problemen te formuleren: Koekoek. Waar is de grote meute, die Koekoek eens met sneltreinvaart de Tweede Kamer binnendroeg en zijn vertegenwoordigers groeiende fracties bezorgde in bijna alle gemeenteraden? Het zou al te voor de hand liggend zijn dat de Koekoekstemmers nu allemaal thuisgebleven zijn. Wel is het aan te nemen dat veel aanhangers van de B.P. behoorden tot de grote groep, die niet op de hoogte was van de aard der proble men en zich ook niet interesseerden voor wat er met de democratie zou gebeuren. Deze grote groep is nu inderdaad thuisge bleven, maar het is onbewijsbaar dat deze voornamelijk uit voormalige Koekoekstem- mers bestond. De spectaculaire opbloei en ondergang van de Boerenpartij blijft altijd nog een tamelijk mysterieus geval. De Nederlandse politiek heeft iets dergelijks nooit eerder beleefd en na Koekoek is ook geen Ne derlands politicus erin geslaagd zoveel uit eenlopende individuen in zo groten getale voor zich te winnen met zo weinig midde len. Op zeker moment bestond de aanhang van Koekoek uit een minderheid van boe ren en een meerderheid van lieden die niet eens wisten hoe een koe eruit ziet. De meerderheid kende ook het programma van de Boerenpartij niet. Die meerderheid vond boer Koekoek een enige man en was het volkomen eens met wat hij te zeggen had. Koekoek zei toen erg veel en kwam vaak In „het beeld". Altijd wist hij met eenvou dige formuleringen de ingewikkeldheid van politieke vraagstukken aan reepjes te snij den. Zijn lijnrechte redeneertrant van ge zellige algemeenheden stak gunstig af bij de gecompliceerde redevoeringen van zijn tegenstanders. Hij wist het zelfs zó ver te krijgen, dat zijn rivalen hem uitlachten. Dat was dom van die rivalen en zij heb ben er veel spijt van gehad. Want ieder spotlachje van Schmelzer of Vondeling be zorgde Koekoek nieuwe drommen ver eerders. Het doet er nu niet meer toe wat Koe koek heeft gewild of heeft gepredikt. Wat er nog wel toe doet is het feit, dat hij destijds de juiste toon en het juiste ef fect heeft weten te gebruiken om „zwe vende kiezers" te vangen. Dat is een kunst je waarin niemand hem tot dusver heeft geëvenaard. Bijna willens en wetens heeft Koekoek later zijn succes afgebroken tot de grond toe. Als hij naast zich een man had gekregen die de verworven aanhang met politieke handigheid aan het lijntje had kunnen houden, zou de B.P. mis schien zijn uitgegroeid tot een geweldige partij. Het geval-Koekoek betekent, dat ook in Nederland het gevaar van een dweepziek- temassaficering op de loer ligt. Niet al leen de thuisblijvers, maar ook velen die nu nog aarzelend op de V.V.D., de P.v.d.A de A.R.P., de K.V.P. en andere partijen hebben gestemd, zijn ieder moment weer bereid hun stem aan een persoonlijkheid te geven zonder zieh af te vragen voor welke principes deze in het krijt treedt. Het is een geluk dat ons land weinig Koekoe ken telt. Maar het is wel vreemd dat de andere partijen na het Koekoek-avontuur zo weinig boeiends aan persoonlijkheden hebben kunnen presenteren dat geen van hen een Boeren-vuurwerk heeft kunnen doen ontvlammen, zodat het vuurwerk- minnend publiek deze keer is gaan vissen inplaats van gaan stemmen. (Door onze speciale verslaggever, mr. H L. Leffelaar) LIMA Het voorgebergte van de hoge Andes-keten ziet er vanuit de lucht uit als met een veer bestreken antracietgrijs zand, dat over een ge bied van honderden vierkante kilome ters met de losse hand werd uitge strooid. Het is van een barbaarse, grimmige schoonheid. Sinds zondag 31 mei is het ook het massagraf van 50.000 mannen, vrouwen en kinderen. De piloot van het lijntoestel zei over het luidsprekersysteem: „Daar links, aan het eind van die lange vallei, was het stadje Huaraz." Er was niets te zien. In Lima, de hoofdstad van Peru, han gen al bijna een hele week de nationale en zelfs commerciële vlaggen halfstok. Het leven in de ordeloze straten gaat schijnbaar zijn gewone gang, maar voor het gebouw van de nationale radio-om roep staan van 's morgens vroeg tot 's avonds laat stille groepen mensen. Ze gaan de lange lijsten af die buiten het gebouw zijn opgehangen met de namen van doden en overlevenden. De doden lijst wordt iedere dag langer. Het radiostation is sinds zondagmiddag zes uur, toen de omvang van de aardbe vingsramp duidelijk werd, niet meer uit de lucht geweest. Dag en nacht worden de namen omgeroepen van levenden en doden. Daar tussendoor opsporingsver zoeken van door de catastrofe uiteenge slagen gezinnen. Sinds gisteren kunnen familieleden ook berichten laten omroepen in de hoop dat ze ergens in het rampgebied worden op gevangen. „Maar," zegt de jonge direc teur van de omroep, „Wij maken ons geen illusies. Deze uitzendingen zijn voor namelijk van psychologisch belang ze geven het gevoel dat er contact gemaakt kan worden." In het kleine park tegenover het sta tion liggen tientallen vrouwen en man nen, soms zelfs hele gezinnen, te wach ten op nieuwe lijsten, waarvoor zij dan met lood in de schoenen de straat over steken. VOOR MARIA Aurora hield de zin van haar toch al povere bestaan in het ha venstadje Chimbote die fatale zondagmid dag op om twintig minuten over drie. Ze had net de lunch voor haar man en voor haar één jaar oude zoontje weg geruimd. Nadat haar man vertrokken was met de vrachtwagen om nog wat klusjes te rijden, zette zij zich aan een spelletje met haar kind. Minuten later hoorde zij de buren schreeuwen: „vlucht, vlucht," maar Maria wist niet waarheen en aarzelde. Toen was het te laat. De muren van het schamele huis beef den, scheurden, stortten ineen. Maria en haar kind werden onder het puin bedol ven. Ze weet niet meer hoe lang ze er heeft gelegen, maar ze heeft geroepen totdat ze niet meer kon. Toen werd ze door een buurman gehoord en onder het puin vandaan gehaald. Haar beide benen waren gebroken (de meeste overlevenden hebben beenfracturen). Haar zoontje was wonder boven wonder op een paar hoofd- sehrammen na ongedeerd. gen op de directe toekomst van Italië zal hebben. De communistische „Paesa Sera" slaat in dit verband de meest verhelderen de toon aan: „De strijd gaat voort" schrijft het blad. Dit betekent dat de communis ten na een eventuele overwinning in ge noemde regiones met meer zelfvertrouwen hun invloed zullen uitoefenen bij het uit breiden in een land waar nu al dertig percent van de stemgerechtigden op de communistische partij en de daaromheen gegroepeerde splinterpartijen haar stem uitbrengt. Terwijl de communistische partij nog geen gooi doet naar een aandeel in de landsregering in Rome, uit angst om zich te vroeg met de lopende problemen te compromitteren, durft ze het in de regio- Nu het dan eindelijk zover is, sidderen zowat alle politici, behalve de communis ten, van angst bij de gedachte aan wat er zondag uit de bus zal komen. De Nederlandse toerist die na de wor steling met het Zwitserse tertiaire wegen net bij Milaan de „Autostrada del sole" heeft bereikt, wist al lang dat Italië al thans landschappelijk geen eenheid is. Na 7 juni kan het heel goed zijn dat de toerist in zijn rit naar het zonnige zuiden door drie communistisch bestuurde regiones komt, en daarmee blijken de geografische verschillen ook politieke ach tergronden te hebben. Bij Milaan begint de regione Emilia Romagna, overgaand in Toscane en zuidelijker daarvan ligt Um- bria, dat als derde regione volgens de kij kers in het electorale koffiedik vanaf vol gende week een meerderheid van commu nisten en socialisten in zijn splinternieuwe parlement zal hebben. Niemand durft te voorspellen welke consequenties de uitslag van de verkiezin- ADVERTENTIE MARKIEZEN ZONNESCHERMEN ROLLUIKEN/ LUXAFLEX JALOUZIEEN {jUODgNHAVpN&TBMT 27 MMUOCN OKW-WW» nes aan. Daar is meer eer te behalen, on gestoord door de internationale problema tiek, die iedere regeringspartij op het thuisfront meestal alleen maar schade toebrengt. In de enige stad, die door de commu nisten tot nu toe wordt bestuurd Bolog na is het stadsbestuur een schoolvoor beeld van hoe het zou kunnen. Ook in de regiones kan de inbreng van ongestoorde vrede onder communistisch bewind nog worden opgehouden. De regiones worden ingesteld om het regionale leven te bevrijden van de ro meinse mammoet die alles opslokt en nooit iets teruggeeft. Maar de angstige vraag blijft of de chaos nog niet groter zal wor den. Ook voor socialisten is morgen het uur van de waarheid aangebroken. Socialisten en sociaal-democraten; hun historie verward, de socialisten neigen meer naar de communisten, de van hen afgescheiden sociaal-democraten zoeken het in de rich ting van de middenweg, ver van het com munisme. Overleven de sociaal-democra ten hun afscheiding van de socialisten in 1968? (Van onze redacteur in Lissabon) LISSABON Premier John Vorster van Zuid-Afrika is zijn eerste officiële bezoek aan Europa begonnen met een zo opval lend toeristisch uitstapje naar Lissabon, dat niemand daarin gelooft. Hoewel het gisteren pijpestelen regende in de Portu gese hoofdstad maakte Vorster met veel tam tam een rondrit door de stad en zijn omgeving. Officieel wordt zijn bezoek omschreven als een „zuivere privé-aangelegenheid" en bij zijn aankonmst werd hij op het vlieg veld van Lissabon ook niet door zijn col lega prof. Marcelo Caetano, maar door een lage functionaris van het ministerie van Buitenlandse Zaken ontvangen. Men acht het ook hoogst onwaarschijn lijk dat er een officieel communiqué be kend zal worden gemaakt over de bespre kingen tussen beide landen. Niettemin twijfelen politieke waarne mers er geen moment aan dat Vorster allereerst naar Portugal is gekomen omdat deze lidstaat van de N.A.V.O. één van de belangrijkste steunpilaren van het blanke kolonialisme in Afrika is. Men neemt aan dat het bezoek van Vor ster zal dienen om de gezamenlijke legers van de drie landen, met gebruik van bases in Malawi tegen de Afrikaanse „nationale bevrijdingsstrijders" nog meer te bundelen. Na zijn bezoek aan Spanje zal Vorster een rondreis maken door verschillende Europese landen, waaronder Nederland. OP DATZELFDE ogenblik, om twintig over drie, werd de vrachtwagen /an haar man vermorzeld onder een vallende ge vel in een van de drukke straten van het havenplaatsje Chimbote. Hij was dood. Maria is 42 jaar. Zij ligt in een kussen loos bed in het militaire ziekenhuis in Lima, op een soort galerij met tientallen anderen. Haar linkerwang is van boven tot onderen ontveld door het vallende puin. Zij heeft haar zoontje bij zich op een bed naast het hare. Hij had' een blauwe motorboot gekregen, maar hij huilde. Maria nam hem bij zich in haar bed, troostte hem, maar zij huilde ook. Buiten hing de grijze mist van een zon- loze dag die ten einde liep. In de onver stoorbare machtigheid van de Andes-ke ten, een paar honderd kilometer ten noordoosten van Lima, viel de nacht over vlakten van puin en gruis en over de lichamen van tienduizenden voor wie er voorgoed geen dag of nacht meer bestond. (Door onze redacteur in Bonn) BONN. Frankrijk neemt weer deel aan het werk van de Westeuropese Unie en leverde gisteren, tijdens de vergade ring van de ministerraad der WEU in Bonn, een positieve bijdrage aan de dis cussies. Dit wordt algemeen beschouwd als het belangrijkste feit van de tweedaagse vergadering, die door de Nederlandse vertegenwoordiger, staatssecretaris De Koster, als de prettigste uit zijn gehele ambtsperiode werd beschreven. Het belangrijkste onderwerp van ge sprek was gisteren de oost-west-politiek, ingeleid door de Westduitse minister Scheel. Van bedenkingen tegen de huidi ge Westduitse politiek bleek in deze kring geen sprake te zijn. Schuman, die enkele dagen eender in Parijs zijn Russische collega Gromyko te gast had gehad, kon een meer positieve indruk geven van Moskou's opvattingen over de recente NAVO-vergadering in Rome, dan uit de Russische persreacties mogelijk was ge weest. Gromyko had de ideeën over het stre ven naar wederzijdse wapenvermindering gewaardeerd, maar in het kader van de door Moskou gewenste Europese veilig heidsconferentie geplaatst. Van Belgische zijde is de mogelijkheid geopperd zo'n conferentie onder het dak van de Vere nigde Naties te laten plaatshebben. Het handvest der VN voorziet in de moge lijkheid regionale veiligheidsovereenkom sten te sluiten. In een discussie over de escalatie in het Midden-Oosten heeft staatssecretaris De Koster de ernstige zorgen van zijn regering onder woorden gebracht. Ter wijl tot voor kort in Den Haag de indruk heeft bestaan dat de tijd in het voordeel van Israel werkte, wordt nu de opvatting gehuldigd dat de tijd slechts in het voor deel van de Sovje-Unie werkt, die in dit gebied grote activiteit ontplooit. „Steunt het Amerikaanse verzet" staat op de pamfletten die actrice Mia Farrow op een van de drukste stra ten in Londen uitdeelde aan voorbij gangers. In de vlugschriften wordt een op roep gedaan deel te nemen aan een avond tegen de oorlog in Zuidoost- Azië. De bekende Amerikaanse kin derarts dr Spock werd genoemd als een van de sprekers. LIMA. „We zullen nooit precies kunnen zeggen hoeveel slachtoffers de aardbeving van zondag heeft ge maakt", vertelde een doodvermoeide regeringswoordvoerder in de hoofd stad Lima. Volgens voorzichtige schat tingen heeft het dodental in Peru nu al de vijftigduizend overschreden. Men verwacht echter dat na het rui men van het puin en de modder het aantal slachtoffers wel een kleine honderdduizend zal bedragen. De ramp is de ergste in de geschie denis van Peru en misschien zelfs één van de grootste sinds mensen heugenis. De plaatsen Yungay, Ramrahirca, Pampas Grandes, Catac, Huallanca en Pallasca zijn volledig van de aard bodem weggevaagd. In Lima kon men niets vertellen over het lot van de vele treinreizigers die bij het uitbreken van de aardbeving onderweg waren. Men neemt aan dat van de treinen die tijdens de aardbe ving juist door een dal reden, nooit meer iets zal worden teruggevonden. (Van onze correspondent) PARIJS. Opnieuw heeft de vice-pre sident van de Europese Commissie in Brussel, dr. Mansholt, moeten ervaren dat ook de Franse boeren nog lang niet voor zijn landbouwplannen gewonnen zijn. Erger, zij willen nauwelijks naar zijn argumenten luisteren. Dr. Mansholt was donderdag vanuit Brussel op uitnodiging van de bond van veeboeren van het departement van Cha- rentes speciaal naar Cognac in Zuid west-Frankrijk gereisd. Zijn eigen gast heren hadden voor zijn aankomst al een scherpe motie tegen zijn jongste voor stellen aangenomen. Een andere boerenbond was demon stratief afwezig gebleven terwijl de communistische MODEF in een bios coopzaal een eigen manifestatie had ge organiseerd. Niettemin heeft dr. Mansholt temid den van al die golven v an protest met stoïcijnse kalmte de beweegredenen van zijn Europese landbouwplannen toch we ten te ontvouwen. De secretaris-generaal van de veeboe renbond die de Nederlandse oud-minis ter van Landbouw had uitgenodigd, toon de zich niet overtuigd. Als econoom mag u dan al gelijk hebben, zo antwoordde hij zonder omhaal, maar het probleem is niet een selectie door te voeren onder de veeboeren, doch de levenskansen van alle landbouwers gelijk te maken en te garanderen. MOSKOU, (Reuter). De Russische kosmonauten Nikolajev en Sevasttjanov, die sinds maandagavond in de Sojoez-9 om de aarde draaien, hebben na hun vijftigste omwenteling de koers van het ruimteschip iets gewijzigd. Volgens een gezaghebbende westelijke waarnemer zou de vlucht meer dan veer tien dagen duren. Totdusver is de be manning van de Amerikaanse Gemini-7 het langst in de ruimte gebleven dat was in 1965 toen de vlucht 13 dagen, 18 uur en 35 minuten duurde. Terwijl Nikolajev rond de aarde cir kelt, bereidt zijn vrouw Valentina Teresj- kova, die ook aan ruimtevluchten heeft deelgenomen, zich voor op de verkiezin gen voor de Opperste Sovjet op 14 juni. Zij is één van de kandidaten. VERSAILLES, (Reuter en AFP). Een haarlok van Napoleon heeft op een vei ling in Versailles bijna tweeduizend gul den opgebracht. Er ging een groot aantal Napoleon-souvernirs, afkomstig uit parti culiere verzamelingen, van de hand voor een totaalbedrag van circa 48.000 gulden. BERN, (SDA) Morgen zullen de mannelijke Zwitsers in een referendum besluiten over het al dan niet nemen van drastische maatregelen egen het snel stijgende aantal gastarbeiders in hun land. De stemming gaat over een voorstel van James Schwarzenbach, par tijloos vertegenwoordiger van het kan ton Zürich in de nationale raad, die een „buitenlandse overheersing" van Zwit serland vreest. Het parlement, de vakbonden, de ker ken, de politieke partijen en andere toonaangevende landelijke organisaties hebben vrijwel eenstemmig verwerping van het voorstel aanbevolen. Niettemin schijnt in brede kringen van de bevol king sympathie voor Schwarzenbach's voorstel te bestaan. De volksstemming van aanstaande zondag heeft meer emo ties teweeg gebracht dan Zwitserland in jaren heeft meegemaakt. Als het voorstel van Schwarzenbach wordt aangenomen, moet de federale regering ervoor zorgen dat binnen vier jaar in ieder kanton niet meer dan tien percent van de bevolking uit buitenlan ders bestaat. Alleen voor Genève wordt een uitzondering gemaakt: daar mogen 25 percent buitenlanders wonen. Op het ogenblik maken de buitenlanders gemid deld 15 percent van de bevolking uit. Doorvoeren van deze maatregelen zou voor de Zwitserse economie een ader lating van ongeveer 210.000 buitenland se arbeidskrachten betekenen. Een uitzondering maakt Schwarzen bach voor seizoenarbeiders die niet lan ger dan negen maanden per jaar in Zwitserland werken en hun gezin niet meenemen, alsmede voor studenten, toe risten en grensgangers, maar niet voor vluchtelingen die politiek asiel hebben gekregen. De vrees voor „buitenlandse overheer sing" richt zich vooral tegen de Italia nen, maar ook Joegoslaven, Spanjaar den, Grieken, Turken, Hongaren en Tsje- choslowaken worden door Schwarzen bach's aanhangers als ongewenste gas ten beschouwd. Het parlement en de re gering erkennen dat de grote toevloed van buitenlandse werknemers een pro bleem is, maar zij willen hun aantal met minder drastische maatregelen beper ken. Het kabinet heeft hiertoe in maart al een wetsontwerp ingediend en enkele dagen later een immigratiestop afgekon digd. Het waarschuwt dat Schwarzen bach's radicale voorstellen ook gevolgen voor de Zwitserse werknemers zullen hebben en tot gedwongen bedrijfssluitin gen kunnen leiden. De regering heeft plechtig beloofd dat haar maatregelen ook doorgevoerd zullen worden als het referendum wordt verworpen. PARIJS. (Reuter en AFP) President Pompidou van Frankrijk zal van 6 tot 13 oktober een officieel bezoek aan de Sov jet-Unie brengen. De Russische leiders Brezjnev, Kosy- gin en Podgorny komen in 1971 naar Frankrijk voor een officieel bezoek.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3