Legale en illegale visserij in Noordzee en Ierse Zee Dirk Groen sterk triomfator in Beverwijkse sportweekronde Groenten zijn duur, door aanhoudende droogte Jan Dobber woensdag voor losplank Bibliotheek kampt personeelsgebrek met m VERENIGINGSNIEUWS UIT DE IJM0ND Verkorting openingstijden dreigt Weinig kans gesloten periode voor haringjacht Jeugdige dief op heterdaad betrapt Vrijspraak voor Beverwijker na dodelijke aanrijding Aardbeien krijgen concurrentie Liquiditeit baart bestuur zorgen Sport- en speldag voor jeugd in Velsen Dit kan ook üw pruik zijn de elitepruik voor modieus Nederland 4 ZATERDAG 6 JUNI 1970 IJMUIDER COURANT 5 Taboe T waalf mijl grens V elsen-IJ muiden Velsen-Noord Fa. v. d. Outenaar Raave (Van een medewerker) IJMUIDEN Nu bijna alle grotere eenheden zich op de haringjacht heb ben begeven is er voor de handel een bijna chronisch tekort aan rondvis ontstaan, waardoor de prijs voor deze soorten aanzienlijk is opgelopen. De aanvoerders hebben hiervan behoor lijk geprofiteerd, zodat de trawlers Haarlem" er „Hendrika Johanna", die zich van de drukte rond de groene haring niets hebben aangetrokken en aldus de visserij in de noordelijke Noordzee normaal bleven beoefenen, hun activiteiten ruimschoots zagen beloond. Beide schepen waren in de loop van zondag binnengekomen, waarop de vangsten aan de maandag en dinsdagmarkt werden verhandeld. Met als resultaat dat beide schepen hun reizen konden afsluiten met de respectieve besommingen van f 104.000 en f 101.000. En dan zijn hier nog niet eens de eventuele premies bijgeteld, die op de premiekistjes wor den uitgekeerd. Rondvis Makreel IN DE VISHAL PRUIK SPECIAAL 49.95 PS (Pruik Speciaal) is de kwaliteitspruik van 100% echt haar. Keus uit vele modellen, ook gemeleerd, in maar liefst 24 kleuren Saskia 39.95 Gma 89.95 Tara 59.95 Sophia 99.95 Marina 69.95 Lolita 119.95 Nu ook synthetische pruiken prachtig met garantie 29.95 Uw aitijd-klare tweede kapsel Om 'pst' tegen te zeggen (Van een verslaggever) IJMUIDEN. Omstreeks augusrus van dit jaar kan bekend zijn of volgend jaar al dan niet de haringvisserij voor de tijd van twee maanden in de Noord zee en in het Skagerak wordt gesloten Het ziet er echter niet naar uit, dat dit zal gebeuren. De Noordoostatlantische Visserijcom missie is onlangs, na moeizaam onder handelen in Den Haag en Londen tot een compromisvoorstel gekomen. Volgens dit voorstel zou in mei en van 20 augustus tot en met 30 september in genoemde gebieden niet op haring gejaagd mogen worden. Maar Frankrijk en België voe len daar niet voor, terwijl Zweden en Denemarken er nog over willen denken. Als er drie van de leden-landen tegen blijken te zijn, gaat het niet door. Intussen is de haringvisserij in volle gang. IJmuiden beleefde een eerste week van schaarste, Scheveningen en Vlaar- dingen begonnen de haringteelt 1970 met een heel gelukkige week. Wij wezen er al op daarbij de mening van Neder landse en buitenlandse visserij-biologen weergevend dat het uitstekende zeker niet maatgevend is voor wat er in de Noordzee aan haring aanwezig is. De Ierse Zee en de Britse wateren lij ken bij teleurstellende vangsten in de Noordzee uitwijkmogelijkheden Voorzich tigheid is daarbij wel geboden. Met betrekking tot de magische aan trekkingskracht van deze gebieden op buitenlandse vissers laat mr. J. B. van der Horn van de Directie Visserijen een waarschuwend woord horen. Binnen de visserij grenzen van Enge land, Schotland en Ierland komen in sommige maanden van het jaar grote haringscholen voor. Ze zijn taboe voor buitenlanders. Elk jaar weer blijkt, dat sommigen echter de verleiding niet kunnen weerstaan. De straffen die de Britse en Ierse rechters opleggen bij betrapping op he terdaad van stroperij" zijn niet mals. Het mag dan zo zijn. dat overschrijding van de grens niet altijd bewust is ge daan, het blijft meestal heel moeilijk zo iets waar te maken. Men mag de zaak echter ook wel eens bezien uit Iers en uit Brits standpunt. De Ieren staan wat de visserij betreft ver achter bij hun buitenlandse concur renten. Zij hebben nog geen goed uitge ruste en van alle moderne hulpmiddelen voorziene vloot en ze kunnen concurren tie daarom moeilijk aan. Hun marine heeft ook al onvoldoende middelen: die kan de visrijke Ierse kustwateren on mogelijk effectief beschermen. Een feit is, dat in het derde kwartaal van vorig jaar ongeveer vijftig buiten landse trawlers strooptochten hebben on dernomen binnen de Ierse visserijgren- zen, tot dicht bij de kust. Volgens de Ieren zijn met nauwmazige netten rava ges aangericht in hun visstand. Wie de visserijzöne van Ierland binnen komt (tenzij op grond van internationaal recht, op grond van een verdrag, over eenkomst of regeling tussen Ierland en het land waartoe het vaartuig behoort of om andere wettige reden) kan bij eerste overtreding rekenen op 50 pond boete: de volgende overtreding kost het dubbele. Bovendien kan vis en vistuig verbeurd worden verklaard, als er gevist en of zelfs maar gepoogd is te vissen binnen het verboden water; in andere gevallen kan de rechtbank dit ook doen. Over schrijding van de territoriale grenzen (drie mijl van de basislijn) kan als extra overtreding worden opgevat en dat bete kent dus een extra boete. Een niet onbelangrijk deel van de ha ring wordt bij de noordoostkust van En geland gevangen In augustus en septem ber opereren grote concentraties buiten landse haringtrawlers op de haringgron- den bij de Yorkshire kust Zij vissen, volgens de Engelsen, niet alleen buiten de visserij-zóne maar ook daarbinnen: op die paaigronden vissen Nederlandse en Duitse vissers met trawls de zee volko men leeg, heet het. Om het prefentieef karakter van de boe- ZATERDAG 6 JUNI Jeugdsociëteit De Ark, Kerkplein, Vel sen-Zuid, 20 u. slotavond met de Sea Sound Combination. ZONDAG 7 JUNI Velserbad, Briniostraat, IJmuiden, 9- 10.30 u. zwemver. VZV; 10.30-12 u. ge mengd zwemmen, 12.00-13.45 u. zwemveren, CBS: 13.15-14.45 u. gemengd zwemmen; 15-16.30 u. gemengd zwemmen. MAANDAG 8 JUNI Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, IJmuiden, 19.45 u. Bridgecentrum De Jump. De Brulboei, Kanaalstraat 228, IJmul den, bejaardensoos, meisjesclub, tiener groep, volksdansen voor jong en oud. Cultureel Centrum, Moerbergplantsoen, 19.30 tot 20.45 u. bibliotheek en voorlich tingscentrum van de Ned. Vereniging voor Sexuele Hervorming. Openbare leeszaal en bibliotheek, Plein 1945, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 u.; filiaal Wijkerstraatweg 77, Vel- sen-Noord, 14.30 tot 17.30 u.; filiaal Wil- lemsbeekweg 96, IJmuiden, 14.30 tot 17.30 en 19-21 u.; filiaal Venusstraat 15, IJmui den, 15 tot 18 en 19 tot 21 u.; filiaal Velsen-Noord Banjaertstraat 13, 14 tot 17 en 19 tot 21 u.; filiaal „Spaarnberg" Wüstelaan 79, Santpoort-Noord, 14.30 tot 17.30 en 19 tot 21.30 uur. Velserbad, Briniostraat, IJmuiden: 6.30- 8 uur gemengd zwemmen; 8-16.15 uur schoolzwemmen; 16.15-16.45 uur zwem lessen; 16.45-18 uur gemengd zwemmen 18-21 uur zwemver. Kenn. St.; 21-22.30 uur zwemver. R. K. Velsen. ZATERDAG 6 JUNI De Meerpaal, Banjaertstraat. 20-23.30 u dansen. ZONDAG 7 JUNI De Meerpaal, Banjaertstraat. 11-13 u jeugdkaffee (vanaf 13 jaar), 14.30-17 en 19.30-22.30 u. dansen (vanaf 15 jaar). MAANDAG 8 JUNI Katholieke openbare bibliotheek, Ban jaertstraat. Geopend van 14-17 en 19-21 u, Handenarbeidcentrum, Schulpweg 560 Geopend van 9-12, 14-17 en 19-21 u. De Meerpaal, Banjaertstraat. 15-17 en 18.45-20 u. jeugdkaffee (vanaf 13 jaar) 18.45-22 u. jeugdkaffee (vanaf 15 jaar) ten te vergroten heeft de Britse regering in november van het vorig jaar de maxi ma van de geldelijke straffen verhoogd Illegale visserij kan de schuldig bevon den schipper (rederij) vijfhonderd pond kosten, het niet opvolgen van bevelen vierhonderd pond; bovendien kunnen bij veroordeling wegens illegale visserij vangst en vistuig in beklag worden ge nomen. Zes controle-vaartuigen bewaken een zeegebied tot twaalf mijl buiten de kust, in totaal een oppervlakte van 44.000 vier kante mijl. Een buitenlands vaartuig, dat zich door omstandigheden binnen de verboden vis- serijgrenzen bevindt, mag geen vistuig buiten boord laten hangen: alle netten, borden en andere toebehoren moeten los gemaakt zijn van de lijnen en bovendien zijn vastgesjord. Het zijn wel allemaal dingen die de lust om een kansje te wagen vergallen. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. Beverwijkse politie mannen, die in de afgelopen nacht in een surveillance-wagen door de stad patrouil leerden, zagen bij het Stationsplein een knaap zich verdacht ophouden en muur schilderingen aanbrengen bij enkele automaten. Bij hun nadering sloeg de jongen op de vlucht en rende het sta- tionsplacement op. Daar werd hij door de politiemannen ih de kraag gegrepen, ter wijl hij uit de automaat gestolen kou sen, panty's, en geldstukken nog bij zich had. Het betrof een negentienjarige jonge man van Velsen-noord, die door de poli tie is ingesloten. WEEKABONNEMENTEN dienen uiterlijk op woensdag te worden betaald, daar de bezorgen op donder dag moeten afrekenen. DE ADMINISTRATIE nr,rx, (Van onze wielermedewerker) BEVERWIJK Na een spannende en aantrekkelijke koers is de ronde van Beverwijk, waarmee vrijdagavond door de Beverwijkse rennersclub „Kennemer- land" in het sportpark Adrichem het tweede sportweekend van Beverwijk werd ingezet, op naam gekomen van Dirk Groen uit St. Pancras. Samen met de stijlvol fietsende Haarlemmer Ron Bakker, die hij in een fel betwiste eindsprint met smper een kwart wieltje verschil naar de tweede plaats verwees, was Groen uit een negen man sterke kopgroep ontsnapt. De ze negen aanvoerders hadden een ronde voorsprong behaald op alle overige ren ners. Aanvankelijk waren Groen en Bak ker ook nog vergezeld door de verras send sterk rijdende Amsterdammer Eddy de Vos, maar hij verspeelde zijn winst kansen door een lekke band. Aan deze Beverwijkse sportweekronde namen zo'n zeventig amateurs deel. Zij moesten tachtig rondjes in het sportpark Adrichem afleggen. Het was voor de nij vere organisatoren alleen jammer dat de publieke belangstelling zo ver onder de verwachtingen bleef. Er waren amper vijfhonderd kijkers van de strijd getuige. Aan de renners heeft het overigens niet gelegen, want zij zorgden voor een boeiend koersverloop. Na verschillende schermutselingen kwam er een kopgroep van negen man tot stand met Ron Bak ker, Dirk Groen, Peter Pennekamp, streekfavoriet Lies de Vries, Eddy de Vos, stayerkampioen Cees Stam, Leo v.d. Berg, wegkampioen Ben Janbroers en Marcel Pennings. Deze demarranten leg den er flink de zweep over en bleven ondanks fel verweer van Nico Hendriks, Roy Schuiten, Nico van 't Hof en Co Gi ling volledig buiten schot. Het kop- groepje van negen man liep steeds ver der uit en bracht het tenslotte tot ron dewinst op het peloton. De negen koplopers waren nog maar amper goed en wel op het peloton neer gestreken of er kwam een nieuwe af scheiding tot stand met Duin, Vermeu len, Giling, Van 't Hooff, Van der Wey- den, Nijhof, De Jong en Durge. Van de aanvoerders sloten Bakker, Groen en De Vos zich bij deze vluchters aan. De overigen bleven in het peloton hangen. Met nog vijftien ronden in het verschiet werden alle „gedubbelde" renners na dat zij eerst nog om klasseringen vanaf de negende plaats hadden gespurt door de jury uit de strijd genomen. Juist op dat moment leed Ed de Vos bandbreuk en moest hij Groen en Bakker laten schie ten. Deze twee koplopers roken hun kans, werkten eendrachtig samen en gaven hun aanvankelijke vluchtmakkers geen kans ADVERTENTIE Voor al uw LOODGIETERSWERK, AANLEG en VERKOOP van SANITAIR Tuindersstraat 9193 - IJmuiden Telefoon 10851 (Van een onzer verslaggevers), BEVERWIJK. Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gisteren de 21-jarige chauffeur-straatmaker J. C. H. V. uit Beverwijk vrijgesproken van de hem ten laste gelegde dood door schuld van een zestienjarige Beverwijkse bromfietser. Op de kruising Alkmaarseweg-Schans was de chauffeur in aanrijding gekomen met de bromfietser, die na de aanrijding door de zware vrachtauto vrijwel onmid dellijk overleed. Geen enkele ooggetuige, ook niet ver' dachte, kon de toedracht van de vreselij ke aanrijding verklaren. De enige ter zitting gehoorde ooggetuige, een 22-jarige Beverwijkse verpleegster, kon niet meer verklaren, dan dat ze plotseling vlak voor haar ogen gezien had hoe de links- afslaande vrachtwagen met het rechter' achterwiel de bromfietser greep. Waar de bromfietser vandaan gekomen was, zal wel altijd een mysterie blijven. De Procureur Generaal bij het Hof had veertien dagen geleden eveneens tot vrij spraak geconcludeerd. In eerste aanleg was V. door de Haarlemse Rechtbank veroordeeld tot een hechtenisstraf van één maand en één jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. meer om bij te komen. In de beslissende eindsprint tussen het leidende tweetal trok Dirk Groen aan het langste eind Hij kwam als eerste door de laatste bocht en hield de fel aandringende Ron Bakker met amper een kwart wieltje verschil op afstand. Het spurtje van de verslagen kop lopers om de derde plaats regelde Mar cel Pennings in zijn voordeel. De uitslag was: 1. D. Groen, St. Pan cras, de 85 km in 1.55.28; 2. R. Bakker, Haarlem; 3. Pennings, Nieuw Vennep; 4. C. Stam, Neck; 5. P. Pennekamp, Blok ker; 6. L. de Vries, Heemskerk; 7. B. Janbroers, Amsterdam; 8. L.v.d. Berg, Noordwijk; 9. E. de Vos, Amsterdam; 10. N. Vermeulen, Amsterdam; 11. C. Gi ling, Den Hulk; 12. J. van Hooff, Bever wijk; 13. R. Duin, Alkmaar; 14. J. v.d Weyden, Nieuwkoop; 15. J. Nijhof, Den Ham; 16. J de Jong, Halfweg; 17. C. Durge, Heemskerk; 18. J. Groeneveld, Haarlem; 19. N. Hendriks, Heemskerk, 20. R. van Trigt, Hillegom. BEVERWIJK. De aanhoudende droogte doet zich op de groentenmarkt gelden, de aanvoeren zijn net voldoende om aan de toenemende vraag te kunnen voldoen. Het gevolg hiervan is, dat de prijzen drastisch omhoog gaan en men de afgelopen week al kon spreken van dure groenten. Een artikel als bloemkool is bijna niet te betalen, want voor een doodgewoon Hollands kooltje werd t ot twee gulden per stuk betaald. Men ondervindt heel weinig concurrentie van de Belgische kool, daar de oogst rond Mechelen ook bitter tegenvalt. Spinazie ging boven een gulden per kilo en noteerde 106 cent: sla komt in flinke partijen m aar ging vlot weg tot 29 cent per krop. De aanvoer van andijvie wordt iets ruimer maar voor deze bladgroenten betaalde men tot 65 cent per kilo. Postelein sprong in prijs omhoog tot 98 cent per kilo. Leek het er in het midden van de week op, dat de bos- peen wat gemakkelijker in de markt kwam te liggen. Vrijdag vloog de prijs omhoog tot 106 cent per bos; de waspeen liep op tot 138 cent per kilo. Rabarber ging vlot weg en bracht van 17 tot 45 cent per bos op. De meer schaarse pro- dukten zijn niet te betalen: een kilo peu len ging tot 840 cent, voor de asperge werd tot 510 cent per kilo betaald, de bo nen kwamen tot 460 cent p°r kilo. Een bosje radijs liep op tot 54 cent, terwijl de A (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK Tot de zeven kweek schoolbezetters die aanstaande woensdag voor de Haarlemse politierechter komen behoort de bekende woordvoerder van de Alternatieve Pedagogische Academie Jan Dobber. Hij komt als laatste aan de\beurt tijdens de zitting, die 's middags wordt gehouden. Hij is voortdurend op de voorgrond getre' den als woordvoerder (leiders erkent de APA niet) vooral bij TV-uitzendingen, met name het beruchte programma „Goed leven", dat de aanleiding is geworden tot de bezetting. Tijdens de eerste zitting, die woensdag chaotisch is geëindigd, zijn zes van de tien zaken uitgesteld tot 1 juli. Op woensdag 10 juni komen er zoals gezegd zeven. In totaal moeten er 108 bezetters berecht worden, zodat men nog wel enkele maan den de handen vol heeft. Loek Zonneveld, die bij de rel woens dagmiddag gearresteerd is, zal waarschijn lijk dinsdag worden voorgeleid bij de rechtbank, die zal beslissen of zijn voor lopige hechtenis wordt verlengd met maxi maal dertig dagen of niet. De aanklacht tegen hem is „opruiing tot het plegen van enig strafbaar feit", waarbij vooral zijn uitroep in het gerechtsgebouw: „Forceer die deur!" zwaar zal wegen. tomaten tot 145 cent per kilo kwamen Prei profiteert ook van de dure groenten want men betaalde tot 55 cent per kilo, Bosbieten noteerden van 51 tot 66 cent er bos. Aardbeien ondervinden wat concur rentie van de pluk die in het Zuiden is be gonnen, er werd hiervoor tot 94 cent per doosje betaald. De noteringen waren vrijdag andijvie 43-65, aardbeien 70-94, asperge 380-510, peulen 810-840, bloemkool 72-198, bospeen 71-106, bosbieten 51-66, sla 14-29, spinazie 65-106, spereibonen 410-440, snijbonen 420 460, postelein 62-98, prei 22-53, rabarber 17-45, radijs 44-5, tomaten 135-145, was peen 115-138. DEZE HOGE prijzen wisten zich ver der de gehele week te handhaven, want de platvis werd slechts in geringe hoe veelheden aangevoerd, mede door de wil de stakingen in Denemarken. Vrijdag werd deze situatie echter plotseling ge wijzigd, door het bekend worden van het einde van de staking. Dit was een nogal ongunstig bericht, omdat er toevallig juist van een vergrote aanvoer van schol sprake was, waardoor de prijs van een gulden ner kilo onmiddellijk werd gehal veerd. Een en ander wel tot groot ge noegen van de fileerders, die door deze hoge prijzen enigszins in de verdrukking dreigden te komen AAN DE vrijdagmarkt was er opnieuw sprake van een geringe aanvoer van rondvis, met als gevolg zich op een hoog niveau bewegende prijzen. Hierbij was het opmerkelijk dat de geringe hoeveel heid rondvis aan de woensdagmarkt nog goedkoper is geweest als dinsdag, waar mee werd bewezen dat de handel zich aan het begin van de week reeds had bevoorraad, waarvan een deel in de koel cellen werd opgeslagen. Dit laatste om de diverse afnemers niet teleur te stel len. DE HARINGVISSERIJ is tot dusver nogal bevoorrecht geweest, omdat vele schepen dagvangsten van soms meer dan honderd kantjes wisten te maken. Op de ze wijze kon na één dag vissen de thuis reis alweer worden aanvaard. Door sche pen die niet aan de combinaties van een of meer rederijen hebben deelgenomen, werd behalve deze honderd kantjes ook nog enige verse haring aangevoerd, die in hoofdzaak door de exporteurs naar België werd opgekocht. Hiervoor werd dan ongeveer dertig gulden per premie kistje betaald. DOOR DE DEZE week eveneens aan de wal gekomen spanvissers werd haring uit de laadruimen verkocht, waarvoor per veertig kilogram ongeveer veertig gulden werd betaald. Voorts werd nog verse ha ring aangevoerd door schepen die in de Ierse Zee hadden gevist. Deze haring werd niet alleen aan België, maar ook aan Duitsland verkocht, waarvoor naar gelang van kwaliteit van 29 tot ƒ21 werd betaald. Zij waren groter van stuk dan die in de Noordzee was gevangen. DE SCHEPEN die de reis naar Ier land maakten zijn niet meer naar deze contreien teruggekeerd, doch hebben zich naar aanleiding van de successen van Noordzeeschepen ook in deze rich ting begeven. Aldus kon de grootste con centratie worden waargenomen aan de noordkant van het Farned Deep. Deze vangplaats staat bij de vissers bekend als een oord, waar de stekelige grond veel schade aan de netten kan veroorza ken. Vandaar de bijnaan „nettenkerkhof". Hier wordt bijna niets anders als ha ring gevangen, hetgeen voor de rokers een tegenvaller betekent, want wanneer men zich iets meer naar het oosten of noorden begaf, zou waarschijnlijk ook makreel kunnen worden meegebracht. Dit is echter niet geschied, waardoor er voor de rokers bij de haringjacht weinig eer valt te behalen. En, zolang er nog van zulk succes bij het Farned Deep sprake is, zal hét operatieterrein van de ze schepen zeker niet naar elders worden verlegd. ADVERTENTIE (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De Verenigde Open bare Bibliotheek Beverwijk-Heemskerk breidt gestadig uit, maar worstelt met twee problemen, liquiditeitsmoeilijkheden en personeelsgebrek. Voor het eerste heeft men een betalingsregeling met de crediteuren moeten treffen, voor het tweede is geen oplossing zolang er nog te weinig geschoolde krachten in het ei genlijke bibliotheekwerk terecht komen. De consequentie hiervan kan zijn dat men het aantal openingsuren moet beperken. De bibliotheek meldt dit in het 'verslag over 1969, waarin ook opgenomen zijn de jaarverslagen van de Vereniging Ópen- bare Leeszaal en Bibliotheek en de R.K. Stichting Openbare Leeszaal en Biblio theek, die zoals bekend is, samenwerken onder de naam Verenigde Ópenbare Bibli otheek. De nieuwe centrale bibliotheek, die wordt gebouwd op een stuk grond van 1200 vierkante meter ten noor den van de Grote Kerk bij het cultureel centrum, is in ontwerp (van architect J. Bleeker) al ver gereed. Men is nu zover (Van onze medewerkers) Scheveningen Zaterdagmorgen werden in Schevenin gen aangevoerd: 70 kisten en 10 kleine kis ten schelvis, 60 kisten en 100 kleine kisten wijting, 130 kisten gul, 300 kleine kisten haring, 27 kleine kisten makreel, 700 kisten schol, 150 stijve kabeljauwen, 50 kisten varia en 12.000 kilogram tong. Urk Vrijdag werden in Urk door 34 vaar tuigen aangevoerd (in kilogrammen) en geveild (in guldens): 40.121 tong, 5.53-6.57; 2840 tarbot, 2.79-5.62; 562 griet, 1.80-2.18; 120.000 schol, 0.45-1.00; 4000 kabeljauw, 0.72-1.40; 1250 wijting, 1.20-1.32; 1500 schar, 0.36-0.42; 2600 poon, 0.80-1.10. dat er met de financiering begonnen kan worden zodra het uitgewerkte plan klaar is. Voor tijdelijke huisvesting van de jeugdafdelingen heeft het gemeentebe stuur vier lokalen van de voormalige Zeewij kschool ter beschikking gesteld, waardoor de centrale werd ontlast. In Heemskerk kon men gelukkig in De Jans- heeren blijven zitten, hoewel men eerst de mededeling kreeg dat men er op korte termijn uit moest. Nu zijn er zelfs mo gelijkheden om uit te breiden. Het afgelopen jaar nam het boekenbe zit toe met 4.700 banden tot 74.382. Het aantal ingeschreven lezers steeg van 8.040 tot 8.232, een toename van bijna 2 percent, waarbij het opvalt dat er slechts 83 volwassenen en 109 jeugdigen zijn bij gekomen. De uitleningen stegen met bij na 11 percent, namelijk van 343.200 tot 380.176. De jeugdige lezers lazen vorig jaar gemiddeld 40 en de volwassenen 50 boeken. In tegenstelling tot vorig jaar, toen het grotere aantal uitleningen vooral in de nieuwe wijken gesignaleerd kon worden, is de stijging nu ook in de oude wijken niet onbelangrijk. Door de subsidie van de gemeenten Be verwijk en Heemskerk, van de provincie, van het rijk en van de Stichting Vrien den der Openbare Bibliotheek heeft men ook nu weer een sluitende begroting ge haald, maar de liquiditeit blijft het be stuur zorgen baren. Het gevolg is, dat men met de crediteuren een betalingsre geling heeft moeten treffen, die de exploi tatierekening ongunstig beïnvloedt. De personeelssituatie baart het bestuur ook zorgen. De laatste tijd heeft een aantal medewerkers onder meer door hu welijk de dienst verlaten, terwijl het bij zonder moeilijk blijkt om technisch ge schoolde krachten aan te trekken. De ca paciteit van de opleiding is wel groter geworden, maar het bestuur vraagt zich af of de scholen niet te ver gaan in hun specialisatie, zodat te weinig cursisten in het eigenlijke bibliotheek terecht komen. Aan de salariëring ligt het niet. Als de situatie niet verandert ziet het bestuur zich genoodzaakt de openingstij den in bepaalde afdelingen te beperken En dat terwijl juist het vergroten van het aantal openingsuren in het programma van de bibliotheek een eerste plaats in neemt. AUDREY Uitsluitend verkrijgbaar bij on derstaande, deskundige PS- agentes. Bel voor 'n afspraak; óók 's avonds en in 't weekend. SANTPOORT: Mevr. Zwaan, Kerkweg 54, telefoon 0 2560 - 52 72 VELSEN-NRD.: Mej. de Greef, Lad- derbeekstr. 72, tel. 0 2510-2 70 82 HEEMSKERK Mevr. Roosendaal, Scheldestraat 8. tel. 0 2510-3 47 09 HEEMSKERK Mevr. M. Winder, Van Gayenlaan 2. tel. 0 2510-2 86 01 VELSEN. Zondag 7 juni van 10 tot 17 uur wordt op het sportterrein van de voormalige HBS (Prof. Visseringschool) tussen de Troelstraweg en de Lorentzstraat, in IJmuiden-Oost, een sport- en speldag voor de jeugd gehouden. Organisator is de Sportbond IJmuiden. Deelnemen kunnen kinderen van 14 tot 15 jaar. Drumband Voorwaarts zal een show geven. Men kan zich tot en met zaterdagavond opgeven bij de heren F. J. A. van der Eynde, Lange Nieuwstraat 438; P. Veen. Radarstraat 98: A. G. Lindhout, Gerard Doustraat 26 en H. Bakker, Lorentzstraat 40. Voorts op de dag zelf op het sportveld

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5