„In Zeewijk is het nog niet zo slecht" vinden de bewoners Allerminst saai Langs sluizen en havens Eind mei 0.9% werkloos Protest van Libanon bij de VN Een baan is maar een baan... ANDERE MENINGEN OVER NIEUWE WIJK Niet sociaal gedacht Wel wensen Ogen gebruiken ZAAL Kotter „Magda" Van Dien'VanUden'Besan?on'Kbppenberg+Co Accountants Noord-Korea boort schip van de YS in de grond Twee kleuters verdronken TEL. 150M ZATERDAG 6 JUNI 1970 6 xort IJmondnieuws /y..- tet /r, 4 r< y W& fi rjry f 'V -V y v i -y HAVENBERIGHTEN Aan de eind-examinandi 1970 (waarom niet kiezen voor een carrière?) In een vrijblijvend informatief gesprek lichten wij geïnteres seerde eind-examinandi gaarne in over de mogelijkheden die het accountantsberoep biedt Uiteraard kan of wil niet iedereen accountant worden. Maar voor hen die over een „administratieve knobbel" beschikken biedt dit beroep mogelijkheden die je elders maar zelden vindt: zeer goede financiële perspektievenboeiend werk op intellektueel niveau (en dit is immers ook een belangrijk aspekt bij je beroepskeuze!); ten derde hangen je carrière mogelijkheden uitsluitend af van je eigen ambitie (praktisch iedere accountant is als assistent begonnen). Accountant zijn betekent een bij uitstek modem vak beoefenen met een breed veld van taken. Het tegendeel van saai: je zit niet steeds op dezelfde stoel, maar wordt voortdurend gekonfronteerd met andere mensen en andere situaties. Tenslotte is het een belangrijk punt dat je verdient én blijft doorstuderen (op basis van een gunstige studiekosten regeling). Daardoor verdiep je je in de praktijk opgedane kennis en vergroot je je mogelijkheden. Wij zullen het op prijs stellen als je voor het maken van een afspraak, onderstaande bon wilt gebruiken (in ongefrankeerde envelop verzenden; adresseren: Van Dienj Van Uden, Besangon, Koppenberg Co Antwoordno. 3426/ Amsterdam-c). informatie-afspraak Ik zou inderdaad graag een gesprek met u willen hebben over het accountantsberoep in het algemeen en over de mogelijkheden die daarbij - gezien mijn opleiding - voor mij in het bizonder bestaan, op korte zowel als op lange termijn. Naam Adres Woonplaats:. Leeftijd - I .Tel.:. Diploma: Je kunt ons echter ook rechtstreeks schrijven of telefoneren voor een afspraak aan ons kantoor Amsterdam, Frederiksplein 1, telefoon (020) - 6 46 06. Bijdrage verbetering vissersschepen Huurverhoging voor particuliere bouw TAXI 3000 TEL. 23000 ADVERTENTIE Spreekuur. De wethouder van sociale zaken in Velsen, de heer J. van Leeuwen, houdt op woesdag 10 juni geen spreek-] uur. (Van een onzer verslaggevers) IJMUIDEN Is Zeewijk werkelijk zo moeilijk te bewonen, als werd omschre ven door een van de bewoonsters in ons artikel van vorige week, dat wij plaatsten in verband met een gehouden enquête? Een aantal bewoonsters van deze nieuwe wijk heeft zich na het lezen van dit be richt ook deze vraag zelf gesteld en over het algemeen is men van oordeel dat het er best meevalt, al dienen er uiteraard nog verscheidene voorzieningen te worden getroffen maar waar is dat niet in een wijk-in-bouw?. „Er is een enquête gehouden over een te realiseren kindercrèche ten einde de ouders en dan vooral de vrouw de gelegenheid te geven om op bepaalde momenten uit de sleur van het gezin te ko men, bijvoorbeeld door een paar uur per dag op een kantoor of in een winkel bezig heden te verrichten teneinde even in een andere sfeer te komen. „Maar dat is dan in het belang van de moeders en niet van de kinderen althans de opzet niet" vertelde ons mevrouw W. de Niet-Mens, die hieraan toevoegde, dat tal van be woonsters het in Zeewijk bepaald niet slecht wonen vinden. Als men over gebrek aan speelruimte klaagt, dan is met een beetje goede wil de Zeewijkjeugd heel wat beter af dan me nig jong IJmuidenaartje, die het in zijn smalle straatje maar moet uitzoeken in haar mening en zij zegt niet te weten waarom men in Zeewijk meer rechten zou moeten hebben, dan de mensen elders in de gemeente. Zij is het op dat punt niet eens met de woordvoerster in ons vorig artikel, mevrouw N.C. Zwenne-Bakker, die de hekken om de speelplaatsj es weg wil hebben en de duinen vrij wenst te zien. Zij is van oordeel, dat men derge lijke wensen los moet zien van de gehou den enquête, welke uitsluitend ging om een crèche. „Wat het hek om de kinderspeelplaats betreft, mag het dan misschien geen symbool van vrijheid zijn, waardoor de een zich ergert maar dan staat daar wel tegenover dat anderen er blij mee zijn omdat het de kinderen een zekere bescherming geeft. Nu kunnen die klein tjes niet zo gemakkelijk weglopen en kan een moeder ze daar met af en toe een blik naar beneden met een gerust hart laten spelen. Zonder het hek er omheen zijn de kinderen zo het duin in. Een en keling mag dat misschien wel prettig vinden, maar duinzand weliswaar mooi om in te spelen kan ook gevaar lijk zijn bij bepaalde graafwerkzaamhe den en wat doen de kinderen er haast anders dan er in graven? Het hekwerk staat haar dan ook niet in de weg. Inte gendeel, zij meent dat menige moeder er gelukkig mee zal zijn. Om de parkeerterreinen verder van de flats te plaatsen en op de huidige plek ken gras aan te leggen als speelgelegen- heid voor de jeugd, vindt zij niet so ciaal gedacht tegenover de mensen, die blij zijn een auto te hebben om er eens een dagje op uit te kunnen trekken. Zij zijn zuinig op hun voertuig en zij dienen de gelegenheid te hebben er een beetje controle op uit te oefenen. Het verwijde ren van de parkeergelegenheden van de flats naar centrale parkeerplaatsen ver derop heeft alleen nut voor ongenode gasten, die daardoor gemakkelijker de benzinetank leeg kunnen halen of auto's kunnen stelen. Gras om de flats wordt bij regen mod der, welke dan alleen maar ingelopen wordt in de flats en in de woningen. Ove rigens blijkt mevrouw Zwenne weinig be hoefte te hebben aan natuurschoon zo vindt mevrouw De Niet want er is ge steld, dat het duin van de jeugd moet zijn. De kinderen zouden er mogen doen wat zij willen. Dat geeft weliswaar de ge meente het voordeel, dat zij de zandbak niet hoeft te verversenmaar daar staat dan wel tegenover, dat de jeugd van het duin één grote zandbak zal maken door de begroeiing te vernielen, waardoor te vens de flats heerlijk onder kunnen stui ven. v S-XV NV.SV.V -- V.SVAV s%s>.>v N.,v, SVSSV-.-.SV J\\ W - Een omstreden plekje in Zeewijk: het door hekwerk omgeven speelterrein voor de jeugd. Moet het hek verdwij nen omdat men zo graag ruimte wil; of zullen de moeders hier de kinderen nog rustig heen kunnen brengen? Een mooi discussie-onderwerp voor de volgende hoorzitting. ,v ---•$-- w«SpSSS A IKh - y r :sW.. -"'•\/ 'U/ f i -U. Naar het oordeel van mevrouw De Niet doet de gemeente reeds veel voor Zeewijk en is zij ervan overtuigd, dat er nog veel meer gedaan zal worden. Zij is dan ook sterk voornemens de eerstvolgende „hoorzitting" welke belegd wordt om de wensen van de wijkbewoners te veme men, te gaan bezoeken. Reeds meer malen heeft de gemeente gereageerd op klachten en verbeteringen aange bracht waar dit mogelijk was. Dat neemt niet weg, dat er vanzelfsprekend wensen overblijven. Immers: er zou voor de wat grotere jeugd een trapveldje kunnen ko men; het zou in een behoefte voorzien in dien er ergens een gebouwtje kwam waar de jongere en wat oudere jeugd zich kan vermaken, een soort wijkcentrum dus waar men eventueel ook kan knutselen of aan de brommer sleutelen. En dan be paald niet te vergeten: er is grote behoef te aan kleuterschoolruimte, want op dit gebied is de nood hoog. Wie spreekt over het saaie Zeewijk, moet zich wel voor ogen houden, dat er twee mogelijkheden zijn Of het ligt aan de omgeving of aan de saaie bewoners zelf is haar oordeel. Maar saai vindt zij Zeewijk bepaald niet. Overigens kan men indien men de ogen goed de kost geeft legio mooie plekjes vinden, zoals in Velserbeek, waar door de week bijna niemand komt; Beeckestijn met zijn fraaie wandelpark en de daarbij gelegen dagrecreatiecam ping, welke waard is om een volwaardige camping te worden al zou het voorlo pig alleen maar voor de weekeinden zijn. Dan is er nog het zwembad aan de Heerenduinen, waar men met mooi weer uitstekend terecht kan. Ook Zeewijkers kunnen naar al die plekjes toegaan. Dan is het niet nodig de hekken te verwijde ren rond de duinen en behoeven deze niet te worden vernield. y - ADVERTENTIE Discobar "DE POORT VAN VELSEN" Plein 1945-4 IJmuiden heeft een gezellige voor recepties, vergaderingen en voor uw Na de oorlog zijn er in IJmuiden enke le nieuwe rederijen gekomen en een daarvan was de NV Nederlandse Visse rij Maatschappij. Een bijzonderheid was, dat deze rederij niet met trawlers begon maar uitsluitend kotters in de vaart heeft gebracht. Het was in het jaar 1946 dat achter eenvolgens de kotters Nevima I IJM. 79, Nevima II IJM. 80, Nevima III IJM. 81, Alice IJM. 270 en Huibertina IJM 271 in bedrijf kwamen, die alle nieuw waren gebouwd door de Nederlandse Scheeps bouw Mij. in Amsterdam. Het waren kleine kotters van 40 bruto reg. ton met een hoofdmotor van 80 pk., die niet alleen voor de trawlervisserij ge schikt waren maar ook aan de snurre- vaadvisserij konden deelnemen, welke visserij sommige dan ook hebben uitge oefend. In '48 kwam er nog 'n zesde kotter van gro ter formaat bij, de Magda IJM. 272 die ge bouwd is door de Scheepswerf Firma S. Seymonsbergen te Amsterdam. De afme tingen: 84 bruto reg. ton bij een lengte van 22,60 m. breedte van 6,02 m. en een holte van 2,81 m. De hoofdmotor was een 4 cil. Kromhout van 200 pk. Deze motor werd in 1957 vervangen door een 4 cil. Industrie motor van 200 pk. De Nederlandse Visserij Mij. was een dochteronderneming van de NV Visserij onderneming De Vem en in 1949 gingen de vaartuigen aan deze rederij over, de meeste werden meteen doorverkocht. De vijf kotters van 40 bruto reg. ton vonden nieuw emplooi in Urk en Ouddorp en de vroegere Alice IJM. 270 zien we nog wel eens in IJmuiden als Op Hoop van Zegen KL. 50, thuisbehorende in Klundert. Dit vaartuig eindigde z'n bestaan bij De kotter die oorspronkelijk Magda IJM 272 heette. de Nederlandse Visserij Mij. in april 1949 en werd toen het eigendom van S. en J. Van den Berg in Urk. Onder de naam Jannetje UK. 7 heeft het schip gevaren tot juni 1956 en werd toen verkocht aan C. Sperling in Ouddorp, die het in de vaart bracht als Op Hoop van Zegen OD. 3. In 1963 werd de 80 pk Kromhout mo tor vervangen door een Kromhout van 190 pk. In 1964 veranderde de OD. 3 we derom van eigenaar en dat werd Jac. Sperling, de naam, het letterteken en het nummer bleven onveranderd. Sedert mei 1969 voert het vaartuig het letterteken en nummer van Klundert en als KL. 50 heet het nog Op Hoop van Zegen. De Magda IJM. 272 ging in april 1965 naar de heren Joh. Hoek en J. van Rijn. De naam werd gewijzigd in Hermes KW. 10 maar het schip heeft slechts kort on der die naam gevaren want in september 1965 veranderde de kotter wederom van eigenaar: de heer J. de Waal in IJmui den. De naam Hermes KW. 10 verander de in Noordzee IJM. 3 Genoemde eigenaar had daarvóór ook een kotter IJM. 3 gehad. De Twee Ge broeders, die tevoren in Yerseke als YE. 93 had thuisgehoord. Deze kotter werd in november 1958 verkocht aan W. de Mol in Katwijk aan Zee en heeft een paar jaar gevaren als Vijf Gezusters KW. 53 totdat het vaartuig op 29 april 1960 op de Noordzee zonk. Nog niet zo lang geleden is de kotter Noordzee IJM. 3 wederom van eigenaar veranderd. Het vaartuig dat daarvoor korte tijd de Hermes KW. 10 is geweest en oorspronkelijk voer als Magda IJM. 272, is thans eigendom van W. van Duijn in Katwijk aan Zee. ARIE VAN DER VEER DEN HAAG. Eind mei waren 27.000 I mannen zonder werk, dat is 4600 minder dan een maand tevoren. De werkloosheid bedroeg daarmee 0,9% van de afhankelijke beroepsbevolking. De geregistreerde arbeidsreserve van I mannen en vrouwen tezamen daalde met I 5300 tot 43.100, maar steeg met 1300 tot 53.000 indien het cijfer voor het seizoen wordt gecorrigeerd. Eind mei waren 93.500 vacatures voor mannen bij de arbeidsbu reaus geregistreerd, een stijging van 9100 ten opzichte van de vorige maand en van 20.300 ten opzichte van vorig jaar mei. Het voor het seizoen gecorrigeerde cijfer daal- de echter enigszins. NEW YORK (AP). Libanon heeft bij de Verenigde Naties een protest ingediend waarin staat dat Israëlische gemotirseer- de eenheden de afgelopen veertien dagen dagelijks het Libanese grondgebied zijn binnengedrongen „onder het valse voor wendsel Palestijnse commando's te ach tervolgen". Volgens Libanon is Israel begonnen met het aanleggen van wegen op Libanees j gebied. Een woordvoerder van het Israëlische ministerie van Buitenlandse Zaken heeft in de pers verschenen berichten tegenge sproken over contact tussen de Sovjet- Unie en Israel inzake het conflict in het Midden-Oosten. Secretaris-generaal Thant van de VN heeft vrijdag laten weten dat er weer een waarnemingspost van de VN is gesloten. Na luchtaanvallen, waardoor een deel van het gebouw van de post op de westelijke oever van het Suezkanaal werd verwoest en de toegangsweg niet meer berijdbaar was, kan er niet meer gewerkt worden. De vorige week wend er ook een waarne mingspost gesloten nadat er door de strij dende partijen op was geschoten. Vrijdag aangekomen ln IJmuiden: Zeeburgh, I Rotterdam; Adele Hagenah, Antwerpen; Ch. Vin- nen, Rotterdam; Vogtland, Antwerpen; Pergo, Poole; Cambrian Coast, Londen; Zeus 2, Lon den, IJmuiden; Lady, Sarita, Lowestoft; Stiren, Antwerpen, IJmuiden; Markab, Delfzijl; Rosa. Port la Nouvelle; Rijnstroom, Shoreham; Lin- geborg, Hawina; Baden, Oslo; Maasborg, IJstad, Zaandam; Eemsmond, Boston; Irtyskles, Le ningrad, Zaandam; Claus, Londen, IJmuiden; Jel, Dordrecht, IJmuiden; Marie, Londen; Ger- trude Wiener, Rotterdam. Zaterdag aangekomen in IJmuidenFry ken, Skoghall; Helena Schepers, Hamina; Edith Ter- kol, Liverpool; Hayling, Ipswich; Stella Maris, Noordzee. Vrijdag vertrokken van IJmuiden: Mathilde, Trollhattan, IJmuiden; Merkur 2, Helsingborg, IJmuiden; Annuka Aamio, Bogoma; Arrow, Leith; Drie Gebroeders, Neath, IJmuiden; Mar- garetha, Helsingborg, Beverwijk; Markborg, Delfzijl; Tor Scandia Immingham; Tagri, Lon den; Sagacity, Manchester; Anholt Moville; Aaltje, Londen; Zrzelle, Boston, Zaandam; Stub- benhuk, Antwerpen; Kimry, Archangel, Bever wijk; Zeeburgh, Stockholm; Martina, Hull; Ba- wean, Antwerpen; A hena, Helsinki; Remscheid, Christobal; Spaarnestroom, Harlingen; Libertas, Rotterdam; Babotas, Rotterdam; Adele Hagenah, Antwerpen; Djatisari, Djakarta; Malbork, Stet tin; Markab, Minachester; Kai, Rotterdam; Be- Zaterdag vertrokken van IJmuiden: Zeus 2, verwijk; Tomes, Liverpool. Londen, IJmuiden; Fiducia 2, Hull; Cambrian Coast, Silloth; Rille, Trigon, Londen, Zwijn- drecht, Quebec. ,(Als geen nadere aanduiding volgt, is het schip van of naar Amsterdam gegaan). I.IM 1 AMSTERDAM 'S-GRAVENHAGE ROTTERDAM ARNHEM GRONINGEN HENGELO HOOGEVEEN LEEUWARDEN WAALWIJK ZWOLLE ANTWERPEN WILLEMSTAD (CURACAO) ORANJESTAD (ARUBA) PHILIPSBURG (ST. MAARTEN) CARACAS (VENEZUELA)* HONGKONG (Reuter en AFP). De Noordkoreaanse marine heeft gisteren een Amerikaans verkenningsvaartuig, dat in de Gele Zee de territoriale wateren van Noord-Korea was binnengedrongen, in de grond geboord. Dit is volgens het Russi sche persbureau Tass door het Noord koreaanse nieuwsagentschap meegedeeld. Het is, aldus het Britse persbureau Reuter, niet duidelijk of het hier een Ame rikaans of Zuidkoreaans vaartuig betreft. Een woordvoerder in Washington heeft te gengesproken, dat er een schip van de Amerikaanse marine wordt vermist. Eerder op de dag had Noord-Korea be kendgemaakt, dat een Amerikaans spio nageschip was opgebracht. Dit zou in het zelfde gebied zijn gebeurd waar nu een vaartuig tot zinken is gebracht. Het is niet zeker of het hier om hetzelfde vaar tuig gaat of dat er sprake is van twee indicenten. DEN HAAG Aan de eigenaar van een beroepsmatig voor de zee en/of kust visserij gebezigd vaartuig kan ook dit jaar weer een overheidsbijdrage worden ver leend ten behoeve van voorzieningen, die het vaartuig meer geschikt maken voor een verantwoorde uitvoering van de vis- serij. De bijdrage is ook verhoogd. Daar onder wordt niet begrepen een andere wijze van vissen dan tot nog toe toegepast. De aanvragen moeten betrekking heb ben op schepen tot tweehonderd ton, waar van de kiel voor 26 mei 1965 is gelegd en ten aanzien waarvan de voorzieningen tussen 1 januari 1967 en 31 december 1970 zijn getroffen. Bij toekenning van een bijdrage kunnen nadere voorwaarden worden gesteld. In het algemeen zal de eigenaar bij verkoop van het vaartuig of bij blijvende onttrek king daarvan aan de visserij binnen drie jaren na het ontvangen van de bijdrage verplicht zijn de tegemoetkoming aan de overheid terug te betalen. WOERDEN. In Woerden zijn vrijdag avond twee kleuters verdronken. Het wa ren kinderen die nog maar enkele dagn in een in aanbouw zijnde wijk van Woer den waren komen wonen. Het zijn de bijna 2-jarige Kees Jan Suurendonk en de 3-jarige Arthur Vinceni Kretzer. De familie Suurendonk was pas uit Haarlem naar Woerden verhuisd, de familie Kretzer enkele dagen geleden uil Kortenhoef bij Hilversum. Beide gezinnen telden twee kinderen. De kinderen zijn verdronken in een wa terpartij dicht bij hun woningen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG. Per 1 juli wordt het maximaal toegestane rendementspercen tage van nieuw te bouwen particuliere huurwoningen, die worden gesubsidieerd, van 10,4 op 10,6 gebracht. De maatregel, die aansluit op de ver- honging van het rentepercentage van de Bank Nederlandse Gemeenten, heeft voor de betrokken woningen een verhoging van de huurprijs van ongeveer 7 gulden per maand tot gevolg. ADVERTENTIE IJMUIDEN en Tel 14864 - Garage: Scheldestraat 0 Voor BEVERWIJK: GarageBreestraat 55

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 6