ASATIANI EN BISJOVETS GROTE MANNEN IN VERRASSEND OPERERENDE SOVJETPLOEG Russische vuurkracht en conditie voor Belgen nog fataler dan hitte TSJECHOS LO WA KI JE AL UITGESCHAKELD fa ZATERDAGAMATEURS MOGEN NU OOK OP ZONDAG SPELEN fa fa Voetbal op hóóg niveau m L. Kuys (DEM) eerste in Heiloo Booy beste sneldammer van Nederland Pieters Graafland stopt met voetbal Swift en Hermes grepen jeugdtitels Zege Baronie GVAV contracteert hockeyer Hylkema X Sporttoto 47 Goed debuut van René v. d. Kerkhof bij FC Twente Goede start van Uithoorn s i MAANDAG 8 JUNI 19 70 14 Atletiek Veto XimImmM» 1 Urumi»y H»B» 2 twmm. ÜKilitta riti-TiliÜrm- d I I 1 'y B*l«fe4R#-iNh»t G£tobor«»Aii4*fL r" it DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S C R A C K BÜDKUOÜFD, STf?ükU2£f? TïOE WAT..!' WAAGOM DEKkEW ZE DIE VEblT MIET »■- rli<^%r^«n^%^nrf%r^r^r»n.-^rtrv<^n_nj- f-uT-ruxrirLn^-uarij-uTU-UTjxruTj-^ rLn_n_ri -jTJTJTjTJxn^-_r»^uxru-u -ru-iruxruLTUT-.njn_r<ji^xrLX.-ir>^ r^y^nrK.nj-u-u\-ru-xj>jx4 Wilfried van Moer grijpt naar zijn de tegen de onderkant van de lat. hoofd na hel missen van een unieke Van links naar rechts Asatiani, doel kans. Zijn kogel van dichtbij beland- man Kavazashvili, Kaplichni en de Belgen Lambert en Van Himst. MEXICO. In het Aztekenstadion van Mexico Stad bleef België op vele punten achter op de zeer degelijke ploeg van de Sovjet Unie. In conditie en schotvaardig heid echter het meest. Aanvallend kwamen de Russen zelden dichter b(j het doel van Piot dan de Beigen b(j dat van Kavaztsj- wili. Maar waar de Belgen ten lange leste steeds vastliepen met hun een-twee-com- binaties waarin de rechtervoet van Van Hinst een weinig doeltreffend aandeel had, combineerden de Russen zelden tot diep in het strafschopgebied, z(j schoten. Moentian, Asatiani de middenvelders die herhaaldelijk mee oprukten wanneer daartoe gelegenheid was en de aanvallers Kmelnitski en vooral Bisjovets richtten hun volle vuurkracht op Piot. De Belgi sche doelman redde een aantal keren voor treffelijk, maar greep vier keer mis op de vurige schoten van de Russen. Een keer in de eerste helft en drie keer na rust en pas toen de stand 10 was, schoorde Lambert voor de Belgen. Het elftal van de Sovjet unie bezat de conditie om zijn schutters voortdurend in stelling te brengen tegen een Belgische verdediging die vooral na rust geen afdoende verweer had tegen de ruim opgezette aanvallen van de Russen Tegenover het op ploegverband ge baseerde voetbal van de Russen, stelden de Belgen meer individueel en individualis tisch werk. In het eerste kwartier werd de (Van onze atletiekmedewerker) HEILOO. Zondag hebben de atleten en atletes uit Kennemerland op diverse plaatsen getoond tot goede prestaties in staat te zijn. De Meerkampkampioenschappen van district West I te Heiloo leverde bij de meisjes A een le plaats op voor L. Kuys van DEM met 3504 pnt. De vierde plaats was voor Van de Lem van DEM met 3226 pnt. B(j de meisjes B werd A. Smits van Atmodes 3e met 2954 pnt., respec tievelijk 12.7 sec. 1.35 mtr., 10.23 mtr., 12.8 sec. A. Bouma werd eerste bij de meisjes C met 2905 pnt. en een voor sprong van 274 pnt. op no. 2. Bij de dames ontbraken alle top-atle- tes. Hier werd P. Hilders van Holland 4e met 3155 pnt. In Rotterdam werd een bijzonder goe de prestatie geleverd door de 15-jarige B. jongen R. Wielart met 1.80mtr. hoog. De 100 mtr. jongens B. was voor W. Wie lart in 12.2 sec. R. Korridon bereikte een derde plaats op de 800 mtr. in 2.02.3 sec. De Atmodes-meisjes deden het in Rot terdam ook al niet slecht: Loes Visser werd bij de A. meisjes eerste op de 80 mtr. horden met 12.4 sec. en op de 100 mtr. eveneens le. met 13 sec. Bij de meisjes B. werd Gebke Visser le op de horden met 13 sec. en Joan Keijser op de 100 mtr. met 13.1 sec. tweede. Het verspringen meisjes. B. was voor G. Vis ser met 5.20 mtr. Bij de C. wedstrijden in Amsterdam werd P. Keijser 2e op de 80 mtr. met 10.8 sec. A. Munsterman 4e met 11 sec. Kogelstoten was voor A. Munsterman met 9.34 mtr. Op versprin gen werd A. Munsterman 2e met 4.46 mtr. en J. Gortemaker 3e met 4.44 mtr. DORDRECHT De Hagenaar Booy heeft de titel als nationaal sneldammer veroverd op de Limburgse Pool Okrogel- nik. Vorig jaar won deze Limburger van Booy. Op een gedeelde derde plaats ein digden Van Westerloo (Amsterdam), Bas- tianet (Zwolle) en De Ruiter (Deventer). ZEIST De afgevaardigden van het zaterdag-amateurvoetbal hebben zich in het KNVB-sportcentrum in Zeist princi pieel uitgesproken over het uitkomen van spelers van die sectie in een vertegen woordigend amateurelftal op zondag. Na langdurige discussie aanvaardde men de suggestie dat in de toekomst de beslissing over het al dan niet spelen op zondag ligt bij de clubs, waarvan de betrokken speler lid is, b(j zijn ouders en b(j hemzelf. De vereniging krjjgt indien in de statuten is opgenomen dat leden ervan niet op zon dag mogen spelen het recht z(jn veto over de verkiezing in een vertegenwoor digend elftal uit te spreken. Tot voor kort was het leden van de za terdagsectie in het geheel niet toegestaan zondag in een wedstrijd uit te komen. Toen een gecombineerd Nederlands amateurelf tal werd samengesteld uit spelers van de zaterdag en zondagsectie, ontstond een conflict, kort voor de eindronden van het toernooi om de Europese beker voor ema- teurlandenteams, waarvoor Nederland zich had geplaatst. Deze principiële beslissing, die door het bestuur nader zal worden uitgewerkt, maakt de situatie voor de spelers aanmer kelijk gunstiger. Natuurlijk kan een club Russische achterhoede (door Dockx,, Van Moer en Puis) nog we] eens geopend, maar de inspanningen die de Belgen daarvoor moesten leveren waren slopend in het ijle Mexico en moordend in het Aztekensta dion, waar in de schaduwvlakte van het speelveld een temperatuur van 33 graden heerste. Veel erger dan ijle lucht en hitte was de openingstreffer van de Russen voor het redelijk goed begonnen Belgische elftal. Die klap kwam na een kwartier keihard aan omdat België de eerste vijftien minu ten meer dan gelijkwaardig aan de Russen was geweest en een dikke minuut voor het eerste doelpunt zelf een voorsprong had moeten nemen. Wilfried van Moer, be gaafder maar minder ijverig dan Dockx, was tot in het doelgebied doorgedrongen bij een vrije trap. Hij had de bal voor het inkoppen, maar Kavazatsjwili redde ge weldig. De Russische doelverdediger kon de bal echter alleen maar tegenhouden en niet wegwerken. Daardoor kreeg Van Moer zijn tweede ge'egenheid, maar van vlakbij vuurde hij dreunend tegen de lat. Terwijl Van Moer en heel België'nog na- treurden om die twee gemiste kansen sloeg Rusland terug, keihard. Bisjovets naderde het «frafschopgebied en terwijl de Belgische verdedigers een pass verwacht ten, schoot de Russische aanvalsleider on verwacht en van buiten het strafschopge bied. Dat nu was het laatste dat Piot ver wacht had. Wat moest België doen? Aan vallen. Wat kon België doen? Niets. Lam bert voelde de adem van Koertsilawa voortdurend in zijn nek, Kaplitsjni week niet van Van Himst en was best bereid van tijd tot ajd een overtreding te maken. Gezegd echter moet worden dat de Belgen door hun korte combinaties als het ware de overtreding uitlokten. De Russische aanvallers zochten hun tegenstanders veel ROTTERDAM Eddy Pieters Graafland 47 maal doelman van het Nederlands elftal heeft besloten zijn voetballoopbaan te be ëindigen. De 36-jarige Feyenoorder had evenals een jaar eerder van zjjn vereniging een vrjje transfer gekregen, doch heeft be sloten daarvan geen gebruik te maken. „Ik heb alles bereikt wat ik wilde in de voet balwereld", aldus de Rotterdamse doelman, „ik heb in het Nederlands elftal gestaan. Europa Cup gespeeld en deel uitgemaakt van het elftal dat de beker veroverde, ik ben geridderd en daarom wil ik op het hoogtepunt van mijn sportcarrière er een punt achter zetten. Als ik zou doorgaan bij een andere vereniging zou dat alleen om het geld gaan. Dat heb ik met mijn zaak niet nodig. Ik heb trouwens in de voetballerij nooit in eerste instantie aan geld gedacht. Het ging mij om de sport zelf. Van 1952 hij was toen achttien tot 1958 speelde Pieters Graafland in het topelftal van Ajax. Hij ging vervolgens over naar Feijenoord, waarvoor hij zo'n twintig Europacupwed strijden speelde. In 1968 werd de populaire Feijenoord er, die zich door een uitgebreide fan-club gesteund wist, ridder in de Orde van Oranje Nassau. SW en de Belgische vereniging Ostende zijn tot overeenstemming gekomen over een transfer van Aad Koudijzer. Koudijzer echter, die zelf reeds een aantal weken in onderhandeling was met Ostende heeft nu laten weten nog een week te willen wach ten met zijn besluit. Koudijzer heeft intussen van een ere divisie vereniging uit de omgeving van Schiedam verwacht wordt Sparta een verzoek gekregen eens te komen praten. Het contract dat hem door Ostende is aan geboden was zeer goed. Een deputatie van drie man, bestaande uit de voorzitter, de secretaris en coach van Ostende heeft zaterdagmiddag met SW volledig overeenstemming bereikt. Het wachten is nu op het fiat van Koud ijzer. zijn veto over een verkiezing uitspreken. De betrokken speler heeft dan echter de mogelijkheid overschrijving aan te vragen naar een vereniging, die hem wel zal toe staan ook zondag in actie te komen. Aan genomen kan worden dat de spelers niet zullen wachten tot zij worden gekozen voor een wedstrijd die op zondag plaats vindt doch al tevoren zullen aftasten wat hun mogelijkheden zijn. Het besluit is vooral van belang voor de Olympische Spelen 1972 van München, waarvoor op korte termijn moet worden ingeschreven Uitdrukkelijk heeft voorzitter Remmers In de vergadering te Zeist betoogd dat in eerste instantie voorkomen moet worden dat het amateurelftal wedstrijden op zon dag speelt en dat daartoe bij de FIFA, de UEFA en het organisatiecomité van de Olympische Spelen de nodige stappen moeten worden ondernomen. De vergadering ging unaniem akkoord met het beleid dat het bestuur heeft ge voerd inzake de kwestie van de reis van de amateurs naar Italië en betreurde het dat het bondsbestuur dit beleid had door kruist. Een motie van de heer Schut met betrekking tot dit onderwerp werd met algemene stemmen aanvaard. De inhoud van de motie was: „De algemene vergade ring zaterdag-amateurvoetbal, 6 juni 1970 te Zeist bijeen, spreekt er haar misnoegen over uit dat het bondsbestuur om het door haar gewenste doel te bereiken beslissin- minder op. Hoe de Russen ook aanvielen, snel of langzaam, steeds werd door het meesterbrein van Asatiani en in mindere mate van Moentijan een voortreffelijk ge bruik van de ruimte gemaakt. Maar wat de Russen tegen Mexico niet konden, lukte zaterdag wel: bet aanbrengen van varia ties in het spelpatroon. Goed tien minuten na rust bijvoorbeeld verraste Asatiani de hele verdediging en ook doelverdediger Piot zoals Bisjovets het bijna een vol uur eerder had gedaan. Weer vloog de bal van buiten het .strafschopgebied „binnen", 2—0. Rusland dat zeker leek, werd door die kogel van Asatiani absoluut veilig. De ploeg trok zich iets meer terug en liet het (vruchteloos) pogen over aan de Belgen. Maar de Belgische drang werd geleidelijk AMERSFOORT In Amersfoort werd zondag gestreden om de juniorenkampioen schappen van Nederland. Bij de dames junioren bleef Swift uit Arnhem onge slagen en veroverde de nationale titel. HMS uit Utrecht werd tweede voor Hellas, Den Haag. Bij de heren-junioren prolon geerde het Haagse Hermes de titel. Attila- Utrecht en Actief-Groningen werden twee de en derde. WATERPOLO. Op de tweede dag van het vierlandenwaterpolotoernooi in Boro- vo bleef West-Duitsland met 7-5 de meer dere over Tsjecho-Slowakije en zegevier de Joegoslavië met 9-4 over Spanje. De Joegoslaven zijn de enige ongeslagen ploeg. De laatste wedstrijd in de tweede divisie tussen Baronie en Limburgia is geëindigd in een zege voor de Bredanaars. Limburgia werd op een regelmatige wijze verslagen met 32. Vooral voor rust domineerde Ba ronie. Via Saris, Maas en Havermans nam het een 30 voorsprong, terwijl Coolen de ruststand op 31 bepaalde. In de tweede helft werd alleen nog gescoord door Jan sen: 32. gen heeft genomen inzake het Nederlands amateurelftal, welke in strijd zijn met ge maakte afspraken en met de geest van de reglementen. De vergadering is tevens verontrust over het zwakke beleid, speci aal ten opzichte van de voorlichting voor radio, tv en pers. De algemene vergade ring is verder van mening dat het bonds bestuur bij het nemen van zijn beslissing de belangen van de zaterdag-amateurclubs en hun besturen niet in overweging heeft genomen". (Van onze sportredactie) GRONINGEN De 24-jarige ex- hockey-international Gerard Hijlkema krijgt een profcontract bij GVAV. Hijlke ma, een der uitblinkers van het Gronin ger HMC, speelde enkele malen in het Nederlands hockey-elftal, waarmee hij deelnam aan de Olympische Spelen in Mexico. De laatste twee jaar legde de vooral door zijn snelheid gevreesde hockeyer zich op voetbal toe. Hij speelde korte tijd in Mexico en volgde daarna trainingen bij DWS en recentelijk bij GVAV. minder. Dockx en Van Moer gingen niet meer lichtvoetig over het veld, Thissen en Heylens konden niet van voor naar achter blijven rennen, Van Himst werd voorna melijk verkeerd begrepen en dat begreep hij weer helemaal niet waarmee iedere grond voor een vruchtbare samenwerking in de aanval van de Belgen was verdwe nen. Zeven minuten na de treffer van Asa tiani scoorde Bisjovets opnieuw met een meesterlijk kopballetje, waar Piot zich best een klein beetje voor mocht schamen en tien minuten later vuurde Kmelnitski nog een keer feilloos in. Pas enkele minu ten voor tijd verzilverde Lambert een kans zoals Van Moer er in het eerste kwartier een had laten liggen. Die treffer kwam echter bijna vijf kwartier en vier Russi sche treffers te laat. Kvasnak (rechts) van Tsjecho- Slowakije tacklet de Roemeen Neagu. DEN HAAG. Aan toto nummer 47 na men 425.341 deelnemers deel. Het inleggeld bedroeg 814.407. Het prijzenbedrag was 366.483. Voor de eerste en derde prijs is beschik baar een bedrag van 109.945,en voor de tweede en extra prijs is een bedrag van 73.296,—. ENSCHEDE Amateurinternational René van der Kerkhof samen met zijn tweelingbroer door FC Twente gecontrac teerd heeft bij de Twentenaren een uitstekend debuut gemaakt. Dat gebeurde in het intertotoduel tegen het Tsjechische Teplice in Enschede. De Tsjechen, die drie dagen geleden in eigen huis dank zij zes doelpunten van hun spitsspeler Bycovsky met 6-2 zegevierden, moesten FC Twente nu een 2-0 revanche toestaan. René van der Kerkhof scoorde de eerste treffer zelf en stelde Nagy enkele minuten voor rust in staat de voorsprong te vergroten. Na rust bezette Willy van der Kerkhof de rechtsbuitenplaats voor Nagy. FC Twente speelde zonder de geblesseerde Drost en Achterberg. Middenvelder Notten, na lange tijd weer terug in de Twentse ploeg, speel de een uitblinkende rol. In een zeer matig duel werd Holland Sport in Duisburg door MSV met 2-1 ver slagen. Bij de rust was de stand nog 0-0. Voor MSV Duisburg scoorden eerst Budde en Kremer, voordat Roodnat de eer van het zeer defensief spelende Holland Sport kon redden. ADO heeft zijn kans op de eerste plaats in zijn groep verspeeld door een 0-0 gelijkspel tegen HSV Hamburg, dat zonder zijn internationals Seeler en Schulz speelde. Doelman Thie in het Haag se doel en de Turkse doelman özcan van de HSV vervulden een hoofdrol in het Zuiderpark. Thie bij schoten van Beyer en de uitblinkende Dörfel; zijn collega bij pogingen van Mansveld, De Zoete, Holm- ström en gastspeler Geurten. MEXICO CITY Een teleurgestelde coach Marko kon na twee wedstrijden van zijn Tsjechische team al conclusies trek ken. Door een tweede nederlaag tegen Roemenië de eerste wedstrijd werd met 4-1 van Brazilië verloren konden de Tsjechen zich als uitgeschakeld beschou wen. Een onnodige nederlaag ditmaal. Marko gaf zelf de verklaring. „Het ont breekt ons aan de vechtlust van de Engelsen. Technisch hoeven wij van nie mand iets te leren." Dat gebrek aan inzet had Marko tegen Roemenië bestreden door Adamec tegen Brazilië aange wezen als grootste zondebok in dit op zicht buiten de ploeg te laten. Het leek aanvankelijk een gelukkige greep. Opnieuw nam Tsjechoslowakije door de uitstekende Petras de leiding. De Tsjechen moesten het initiatief echter nog voor rust prijs geven ondanks het enorm energieke optreden van Bohumil Vesely. Na de rust, toen Adamec toch weer in de ploeg kwam in de plaats van Jurkanin, domineerden de Roemenen. De geringe produktiviteit speelden de Tsjechen ook nu weer parten. Roemenië was wat dat betreft beter op dreef. Eerst scoorde Neagu de gelijkmaker, waarna vedette Dumitrache een strafschop door scheids rechter De Leo toegekend voor een over treding tegen Neagu van Zlocha verzil verde. De 3-0 zege van Peru op Marokko gaf in zoverre een vertekend beeld, dat het lijkt of Marokko de Peruanen, die nu zeker in de kwartfinales Engeland of Brazilië zullen treffen, geen strobreed in de weg hebben kunnen leggen. Toch kwam het eerste Peruviaanse doelpunt pas na 63 minuten tot stand. Voornamelijk dank zij de met veel mankracht opererende Marokkaanse defensie met doelman Allal Kassou wiens meespelen met een pijnstillende injectie moest worden veilig gesteld in de hoofdrol. Maar ook het zwakke schie ten van de Peruviaanse aanval met name van de tegen Bulgarije uitblinkende Callardo, die in de tweede helft door coach Didi vervangen werd was oor zaak van het moeizame optreden van de zekere kwartfinalist. De ban werd einde lijk gebroken door doelpunten van Cu- billas, Challe en opnieuw Cubillas. Peru had daarbij nog het geluk dat Marokko in de tweede helft, toen het veel aanvallen der opereerde, uitstekende kansen liet lig gen. Met name Filiali en Hoemane hadden de wedstrijd een ander aanzicht kunnen geven. Schrille fluitconcerten waren het loon voor de voetballers van Uruguay en Italië, dat opnieuw zonder Rivera aantrad die met een maagaandoening op bed lag. Het was een wedstrijd in een laag tempo zon der veel hoogtepunten. De Italiaanse doel- puntenmachine Luigi Riva werd degelijk uitgeschakeld door de 21-jarige Ancheta aan wie hij slechts bij uitzondering ont snapte. Mujica bij Uruguay en Mazzola bij Italië waren de enige uitblinkers in dit duel. Mujica miste in de tweede helft een unieke kans door alleen voor Albertosi gekomen huizenhoog over te knallen. UITHOORN. Uithoorn heeft in de competitie om het Nederlands amateur voetbalkampioenschap een uitstekende start gehad. De ploeg uit Uithoorn versloeg het bezoekende Sanderbout met 61. Uithoorn plaatste zich daarmee aan het hoofd van de zes ploegen die om de titel strijden. Ook Sneek won zijn eerste wedstrijd. De Friezen versloegen op eigen terrein Papendrecht met 20. TSC en De Treffers, de twee an dere gegadigden voor de titel, kwamen in Oosterhout tot een gelijk spel: 11.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 14