PvdA-FRACTlELElDER DEN UYL: GEEN PAK LIJSTEN MEER MAAR STEMBUSAKKOORD Schip gekaapt voor dagtochtje Binella „Persconcentraties ondemocrati sch Omgekomen in het verkeer Fakkeloptocht door Amsterdam Mf Trein steekt berm in brand We nemen het niet dat zonder ons beslist wordt Goed huisvuil is iets edels Man vocht met zes agenten Vechtpartij in park Dordrecht In Harlingen RESOLUTIES JOURNALISTEN: Jacq. Tonnaer tot voorzitter PPR gekozen Bos- en heidebrand bij de Harskamp Jonge bouwvakkers in Utrecht: VAM-D1RECTEUR STOLP OVER VUILBANKPLAN MAANDAG 8 JUNI 1970 2 Wetenschappelijke huidverzorging Depositair „DE VIJZEL" 99 ft 99 Inbouwen 15 miljoen ton „Onder invloed LSD LEEUWARDEN. Een 19-jarige Har- linger vissersknecht had zijn 17-jarig vriendinnetje, haar 15-jarig broertje en een bevriend echtpaar met twee kinde ren van twee en vier jaar, een uitstapje naar Terschelling beloofd. Hij mocht, zo vertelde hij in strijd met de waar heid daarvoor de Noordzeekotter HA 9, „Hilly Jeanette" van A. van der Berge en P. Poortinga uit Franeker ge bruiken. Zaterdagmorgen in alle vroegte ver trok het gezelschap uit de haven van Harlingen. Er werd koers gezet naar Terschelling. De reis verliep aanvanke lijk voorspoedig. Maar ja, de jongen had geen toestemming om met de HA 9 te spelevaren en hij had dus het schip ge kaapt. Een kaperij, die misschien geen gevolgen voor hem zou hebben gehad, ware het niet dat de schipper zaterdag morgen iets van boord moest halen en tot zijn verbijstering bemerkte dat het hele schip verdwenen was. De schipper meldde dit onmiddellijk bij de politie, die de kustwacht op de Waddeneilanden waarschuwde. Zo bleek al gauw dat het vaartuig in de haven van West-Terschelling lag. De eilander politie werd ingeschakeld, vond niemand aan boord en waarschuwde de rijkspoli tie te water. De RP 4, die in Den Helder was, voer naar Terschelling en arriveer de er 's middags om een uur. Het gezel schap was toen inmiddels aan boord. Allen werden onder arrest gesteld. De jongen kreeg opdracht onder geleide van de politieboot naar Harlingen te varen. Tegen de kaper werd daarop proces-ver- baal opgemaakt. ADVERTENTIE DROGISTERIJ PARFUMERIE KRUISWEG 41 HAARLEM TELEFOON (023) 3206 05 (Van onze parlementaire redactie) UTRECHT. De fractievoorzitter van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer, drs. Den Uyl, meent dat het niet uitgesloten is dat de regeringscombinatie volgend jaar bij de Tweede-Kamer-verkiezingen een nederlaag zal lijden. Hij zei, dat in één jaar de verkiezingsuitslag enorm kan veranderen. Hij wees bovendien op het feit dat het verlies van de confessio nele partijen in de laatste jaren een re gelmatige tendens vertoont, welke zich in 1971 zou kunnen voortzetten. Drs. Den Uyl verklaarde dit tijdens een partijraadsvergadering in een ana lyse van de uitslagen van de jongste Staten- en gemeenteraadsverkiezingen. Hij zei dat er in kringen van de chris telijke vakbeweging een duidelijke weer zin bestaat om zich tevoren weer te bin den aan de V.V.D. „Er is een opvallend verzet bij de christelijke arbeiders", zei hij en hij voegde eraan toe dat er kans is op een onafhankelijke A.R.P. als maar genoeg duidelijk gemaakt wordt dat er een prograssief alternatief is voor het kabinet-De Jong. Over de in het algemeen teleurstellen de uitslag voor de PAK-lijsten verklaar de drs. Den Uyl, dat er alle aanleiding voor de P.v.d.A. is op een „stuk herbe zinning". „De partij moet hard gaan den ken over veranderingen op staatsrechte lijk gebied, zoals de invoering van het districtenstelsel en de verhoging van de kiesdrempel. De kleine partijen zuigen net zoveel weg van de plek waar beslist moet wonden, als afbrokkelingen doen", meende hij. „Het is nodig dat wij de PAK-ervaring gaan evolueren. Ik neig er naar geen gemeenschappelijke lijsten meer te vormen, maar te komen tot een stembusakkoord". Uit de verkiezingen trok de heer Den Uyl twee conclusies. Waar er een PAK was opgetreden en de P.v.d.A. met P.S.P. en P.P.R. samengaat, ontstond verlies, en waar de P.v.d.A. met D'66 samengaat (Noord-Brabant en Limburg), is de winst geringer dan waar D'66 alleen opereert. „Maar ik meen dat de cijfers aantonen dat je niet kunt zeggen dat de P.v.d.A. het in haar eentje slechter of be ter heeft gedaan dan het PAK. Het is nuttig dat eens precies na te gaan". De federatievoorzitters Poppe van Am sterdam en Harteveld van Utrecht verwe ten het partijbestuur te weinig actief te zijn geweest in PAK-zaken. Partijvoorzitter Vondeling zei verrast te zijn over deze reactie, omdat het par tijbestuur volgens hem op alle mogelijke wijze het PAK heeft gesteund. In Eindho ven en in Hilversum stond het partijbe stuur er met zijn volle gewicht achter. In september volgen nadere mededelin gen, maar eerst komt er een' stadium waarin alles moet worden samengevat om er een conclusie uit te trekken. Ove- AMSTERDAM „Het verschijnsel persconcentraties ondermijnt de democratie, waardoor grote groepen van de bevolking de materiële mogelijkheid wordt onthouden informatie naar eigen keuze te verspreiden en te ontvangen", aldus luidt een resolutie die is aangenomen op een in Amsterdam gehouden demonstratief congres der Neder landse Vereniging van Journalisten (N.V.J.). In verband met het binnenkort te ver schijnen interdepartementale rapport over de concentraties in het dagbladwezen droeg het congres het N.V.J.-bestuur op alsnog inspraak te eisen in dit voor de journalistiek zo belangrijke beraad. Verder sprak het congres als zijn me ning uit dat een schets van een her structurering van het dagbladbedrijf in Nederland gevolgd zal moeten worden door een kritische analyse van de feite lijke situatie van de Nederlandse pers, mede tegen de achtergrond en ontwikke ling in het buitenland. Het congres droeg het bestuur op daartoe een commissie te vormen die zich eventueel met orga nisaties buiten de journalistiek hierover kan verstaan. In een tweede, niet met algemene stemmen aanvaarde resolutie werd het NVJ-bestuur opgedragen om in samen werking met redactiecommissies zo snel mogelijk, desnoods met harde middelen, te streven naar opneming van een re dactiestatuut in de arbeidsovereenkomst. Een studiecommissie had opneming van een redactiestatuut voorgesteld. Aan haar voorstel moeten volgens de resolu te principiële uitgangspunten v.orden toe gevoegd, die met name betrekking heb ben op de positie van de hoofdredacteur, die niet meer los mag worden gezien DEN HAAG. De burgemeester van het Limburgse Schinveld, tevens lid van de Eerste Kamer Jacques Tonnaer is bij een schriftelijke stemming onder de le den van de Politieke Partij Radicalen ge kozen tot voorzitter van deze partij. Hij volgt mr. E. Jurgens op. De 37-jarige heer Tonnaer kreeg 379 stemmen en bleef daarmee 27 stemmen voor op de tweede kandidaat, dr. M. van Huiten uit Lelystad Bij de stemming werden voorts leden gekozen voor het da gelijks bestuur. De bestuursoverdracht gelijks bestuur. De bestuursoverdracht zal op 13 juni plaatsvinden tijdens het jaarcongres van de P.P.R. in het Groot- handelsgebouw te Rotterdam van de redactie, maar daarvan een on derdeel is. Het NVJ-bestuur zou volgens het con gres zonder reserves solidair moeten zijn met een redactie die zelf acties on derneemt tegen haar directie, wanneer deze blijk geeft van onwil om mee te werken aan democratisering. ï-igens wees hij erop dat D'66 „helaas" niet vóór oktober een uitspraak zal doen over eventuele samenwerking met de P.v.d.A. Hans Kombrink, de woordvoerder van Nieuw Links constateerde dat de P.v.d.A. een a-politieke verkiezingscam pagne had gevoerd door de leuze „Kom Op" te gebruiken. Volgens hem had de partij er beter aan gedaan als zij het standpunt van het P.v.d.A.-Kamerlid Franssen over een verruiming van de ge- meentefinanciën had overgenomen in de verkiezingsstrijd. Dr. Vondeling verklaarde dat in het partijbestuur gesproken zal worden over het onbehagen waardoor de kabouters zo bij de kiezers zijn aangeslagen. „Wij zul len ons beter en scherper gaan bezinnen over de grondslagen van de huidige maatschappij en heel in het bijzonder over de positie van de jongeren", zei hij. Ondanks felle bezwaren van dr. C. de Galan besloot de partijraad bij de vast stelling van de contributies (gemiddeld 40 percent verhoogd) en de begrotingen, om aan de begroting van de dr. Wiardi Beckmanstichting 35.000 gulden te ont trekken voor het aanstellen van een vormingsleider. Dr. De Galan, directeur van dit wetenschappelijk bureau van de P.v.d.A., vond dat het bij de ton bezui niging van vorig jaar moest blijven. „De overheid heeft ons 80.000 gulden subsidie gegeven. Toch is de begroting van de WBS nauwelijks vooruitgegaan. Dat be tekent dat de partij die subsidie inrekent. Dat mag niet. Dan maar geen vormings man". De partijraad was het echter meer met dr. Vondeling eens, die constateerde dat de WBS dan niets aan vormingswerk deed, hetgeen het partijbestuur juist noodzakelijk vindt. SLOCHTEREN De 28-jarige motorrijder F. Sanders en zijn 27-jarige duo-passa gier J. Noordman zijn om het leven ge komen toen hun motor in een bocht tegen een boom reed. MEERKERK De heer Van Leer uit Leerdam is met zijn driewielige auto in een bocht Dij Meerkerk omgeslagen. Hij kwam onder de wagen en was op slag dood. Eveneens bij Meerkerk is op een onbe waakte overweg een auto door een trein enige honderden meters meegesleurd. De bestuurder, de 30-jarige A Buitenhuis uit Hoog-Blokland, kwam om het leven. Zijn 24-jarige zuster werd zeer ernstig gewond. AMSTERDAM De 64-jarige mevrouw M. E. Kulcker, die op de fiets een kruis punt wilde oversteken en geen voorrang verleende aan een auto, werd aange reden en overleed korte tijd later. SASSENHEIM De 13-jarige Gerda Boe- zaard, die vlak voor de Ringvaartbrug de rijksweg wilde oversteken, is aange reden door een auto. Het meisje was op slag dood. TUBBERGEN De 18-jarige E. C. Dub- bers uit Almelo, die pas enkele dagen een rijbewijs had, is in Tubbergen met een auto uit een bocht gevlogen en uit de wagen geslingerd. Hij was op slag dood. OLDEBROEK De 55-jarige mevrouw J. Leusing, die tussen een file auto's door op de fiets een drukke weg wilde over steken, weid overreden. Zij was terstond dood. BARNEVELD De 52-jarige mevrouw G. J. Snijders werd op haar fiets klem gereden tussen een vrachtauto en de stoeprand, waardoor zij viel en over reden werd. Zij was op slag dood. ROERMOND Een bromfietser en zijn duopassagier, de 17-jarige C. Siebald uit Maasbracht, werden overreden toen de bromfietser plotseling linksaf wilde slaan. De duopassagier was op slag dood, de bestuurder liep ernstig letsel op. De „Cambodja-dagen" die vrijdag en zaterdag in Amsterdam werden ge houden, hebben vijf arrestaties opge leverd. Verscheidene gebouwen van Amerikaanse vestigingen werden met rode verf of met runderbloed be smeurd. De vijf mensen werden zater dagochtend op het Damrak aange houden omdat zij pamfletten liepen rond te delen en omdat uit hun groep runderbloea naar het kantoor van de American Express was gegooid. De zakjes bloed spatten echter op de stoep uit elkaar. Een dag tevoren was dat ook ai gebeurd bij het Panam- gebouw. Zonder moeilijkheden ver liep zaterdagavond echter een fakkel optocht door Amsterdam, uit protest tegen de Amerikaanse bemoeiingen in Zuidoost-Azië. De tocht liep van het Rembrandtplein naar de Noorder- markt. Dactie die zeer veel deel nemers trok was op touw gezet door de Algemene Studentenvereniging Amsterdam, het Algemeen Neder lands Jeugdverbond, de Socialistische Jeugd, de Federatie Jongerengroepen van de Partij van de Arbeid en de Katholieke Werkende Jeugd. ROERMOND. Gisteravond heeft een flinke bermbrand gewoed langs de spoor baan onder Maasbracht in Limburg. De brand is veroorzaakt door vonken van de heet gelopen wielen van de trein Heerlen-Zandvoort, waarvan de remmen vastzaten. De brandweer van Roermond is tot laat in de avond bezig geweest met de bestrijding van het vuur. HARSKAMP. Het warme en droge weer van de laatste dagen is er vermoe delijk de oorzaak van geweest, dat zater dagmiddag een felle brand heeft gewoed in het militaire bos- en heidegebied bij de Harskamp. De te hulp geschoten brandweerkorpsen van Ede, Arnhem, Otterlo en Apeldoorn en de militaire kampbrandweer van de Harskamp konden niet voorkomen dat cir ca 20 ha. bos en heide in vlammen op gingen. De schade wordt geschat op enke le duizenden guldens. UTRECHT „De jongeren zijn of komen overal in de wereld in beweging. Het zijn ook de jongeren die de oneerlijke en onredelijke toestanden van onze samen leving niet langer verdragen. Zij weigeren ellende, bedrijfssluitingen, discriminatie, autoritaire machtsstructuren, oorlogen en andere situaties als onvermijdelijke natuur verschijnselen te aanvaarden". Dit zei zaterdagochtend de heer M. Dalhuizen, voor zitter van de jongerenraad van de 50-jarige Algemem Nederlandse Bond voor de Bouwnijverheid, tijdens een door ruim 1.500 jongeren bezochte jongerenmanifestatie in het Jaarbeurscongrescentrum in Utrecht. Onder de aanwezigen bevonden zich vertegenwoordigers van de Tweede Ka mer-fracties van de P.v.d.A., K.V.P., C.P.N., P.S.P. en van verschillende mi nisteries. Minister Roolvink zef bezocht zaterdagmiddag de manifestatie. De heer Dalhuizen benadrukte dat in de NVV-bond zowel de jongeren als de ouderen „het niet nemen, dat het nog al tijd binnen ons democratisch bestel mo gelijk is, dat enkelen in Nederland over de hoofden van duizenden werknemers heen, beslissen over het feit dat een be drijf zijn poorten gaat sluiten, een fusie aangaat of gaat inkrimpen". De heer Dalhuizen meent dat het vroegtijdig in lichten van de vakorganisaties een schijn vertoning van inspraak en democratie is, hetgeen bij Werkspoor in Utrecht nog eens is gebleken. De schijnvertoningen van parlementaire democratie, die nu bij de Kamerdebatten door de regerings partijen worden opgevoerd, zijn voor de jongeren dan ook onaanvaardbaar. De heer Dalhuizen waarschuwde: zo vredelievend onze acties tot nu toe zijn geweest, zo hard kunnen zij worden ge maakt, daar zijn echt geen 50 jaar voor nodig. Daarvoor hebben de werkende jongeren te lang in de verdomhoek geze ten. We eisen medebeslissingsrecht, we eisen dat er met ons als volwaardige in dividuen rekening wordt gehouden, aldus de heer Dalhuizen. Tijdens de jongerenmanifestatie voer den verschillende jongeren uit allerlei windstreken het woord waarbij als be langrijke punten aan de orde werden ge steld: meer mogelijkheden voor vorming van de werkende jeugd, betere basisop- (Van onze correspondent) GRONINGEN. De moderne wel vaartsstaat zal nog eens omkomen in zijn eigen vuil, zo is geprofeteerd, en als je dat bedenkt is het een verademing van deskundigen te horen, dat vast af val zeer wel gebruikt kan worden om het landschap te verfraaien. De vraag is: waar zijn grote parken gedacht in de tweede nota ruimtelijke ordening, en het antwoord Ls dan: stop het vuil onder die parken, want dan ben je het kwijt en dan krijg je bovendien nog fraaie glooiingen en mooie heuvels in het vlakke land. Een bijdrage aan de oplossing van het vuilprobleem, winst op het gebied van de recreatie en een mooi stukje milieu beheer. Het is allemaal niet zo eenvoudig als het er uit ziet, maar de deskundigen denken de problemen, die eraan vast zitten, wel onder de knie te kunnen krij gen. Het plan gaat, zoals bekend is, uit van de NV Vuilafvoer Maatschappij, de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij en de Grontmij. NV, die samen tot de oprichting van een vuilbank heb ben besloten. Met hun drieën zouden ze de kennis hebben om het afval op ver antwoorde en aantrekkelijke wijze in het landschap te verwerken en daaraan vorm te geven. Staatssecretaris Kruisinga staat zeer positief tegenover het plan. VAM-directeur dr. W. Stolp zegt dat er niet aan een stadspark gedacht moet worden (veel te klein) bij de realisatie van deze vuiltoepassing, maar aan iets als het Amsterdamse Bos met zo'n 600 hectare. Je kunt wel zo'n 10 tot 30 me ter omhoog gaan als het nodig is, zegt hij (wijst op het park op de oorlogs puinberg in West-Berlijn, die op het hoogste punt 80 tot 100 meter is). Ver houdingsgewijze is deze methode van „vuilverwerking" goedkoop, maar het is alleen maar goedkoop als je in het groot doet, aldus de VAM-directuer. „Als je industrieslib laat indikken, kun je er enorm veel van kwijt in huisvuil", aldus dr. Stolp. „Als het industrievuil niet „agressief" is, is er geen enkel be zwaar. Je kunt ook autowrakken „inbou wen" in de afvallagen. Chemisch vuil laat zich vaak zeer wel combineren met huis vuil. „We kijken veel te somber aan te gen het chemische vuil", zegt de VAM- directeur. Hij wijst met name op het belangrijke onderzoekwerk van de Duitse dr. Piraul op het gebied van vuilbewerking. En hij prijst de wijze van aanpak in het vuil- stortbedrijf in Emscher Bruch, bij Essen in het Ruhrgebied, waar vuil uit de hele omgeving wordt gestort. „Het goede huisvuil is iets edels, zegt de VAM-directeur, denk aan de compost- bedrijven. Als het plan van ae drie maat schappijen gerealiseerd zou kunnen wor den, bestaat de mogelijkheid om het aan tal van 1000 a 1500 geregistreerde vuilnis belten van de gemeenten („slecht onder houden") terug te brengen tot een klein aantal goed geoutilleeerde verwerkings plaatsen. Bij die verwerkingsplaatsen denkt dr. Stolp aan de VAM-bedrijven in Wijster en Mierlo en een binnenkort te stichten der de, zo mogelijk vierde bedrijf, die ver spreid over het land als buff er bedrij ven zouden kunnen dienen voor al het vuil dat komend van de gemeenten niet direct een bestemming kan vinden in de aanleg van een regiopark. De gemeenten, die een contract daar voor hebben afgesloten, krijgen dan de garantie dat ze het vuil kwijtraken. Bo vendien zou het vuil tegen de laagst mo gelijke kosten verwerkt worden De kos ten bedragen een fractie van die van vuil verbranding, zegt de heer Stolp. Om aan te duiden hoe ontzettend veel vuil men kiyijt kan op een kleine opper vlakte in het kader van de aanleg van regioparken, rekent dr. Stolp voor: de vaste afvalproduktie zal in het jaar 2000 15 miljoen ton per jaar zijn, drie keer zo veel als nu. Bij een gemiddeld van 10 miljoen pier jaar is na dertig jaar (in 2000) de totale afvalberg 300 miljoen ton groot. Trek je voor de vuilverbrandingen in 30 jaar rond 50 miljoen ton af. dan kun je de resterende 250 miljoen ton kwijt op 500 hectare, als je 40 tot 50 meter hoog gaat. (dit is maar een voor beeld, dat beslist niet de afmetingen en stijgingen van een toekomstig regiopark aangeeft). „Op een plaats waar een groot park is gedacht, moeten wij trachten het vuil in te bouwen, samen met een landschaps architect," aldus de heer Stolp. „Ze kun nen ons bijvoorbeeld tien jaar de tijd ge ven om de zaak beplant op te leveren: dan moeten we weg zijn." Er moet nog van alles gebeuren voor dat men op deze wijze aan de slag kan. Zowel de kwestie van de vuillevering -.ls van de bestemming vraagt een overheids- beslissing. Wat voor regelingen moeten er komen? Hoe moet het met het trans port? Wat vinden de gemeenten ervan? Dr. Stolp zegt, dat er gemeenten zijn die „rustig tien jaar met ons bezig zijn" om tot een contract te komen. Hij :ou blij zijn als het eerste project over een jaar kon starten. leidingen, en meer op de praktijk afge stemde leerlingstelsels, verlenging van de leerplicht, een goede introductie in het bedrijf, verkorting van arbeidstijd, het bouwen van tenminste 150.000 betaalbare woningen per jaar, versnelde krotoprui mingen, minimumloon op 21-jarige leef tijd en hetzelfde loon voor dezelfde pres tatie, intensivering van de ontwikkelings hulp, verbetering van de vrijstellingsre geling voor militaire dienst voor jonge bouwvakarbeiders, meer mogelijkheden voor recreatie en sportbeoefening en nauwere samenwerking tussen de drie bouwvakarbeidersbonden en vakcentra les. TILBURG. Zaterdagavond heeft een 25-jarige Tilburger in het centrum van zijn woonplaats, volgens de politie vermoede lijk onder invloed van LSD, voor flinke opschudding gezorgd. Hq vernielde drie spiegelruiten met een totale waarde van 5.000,en leverde een gevecht met zes politiemannen, die hem in een koffiebar wilden aanhouden. Na het ingooien van de ruiten dook de Tilburger onder in een naburige koffiebar, waar hij de oteun kreeg van de circa 50, meest jeugdige, bezoekers. Deze verhin derden vier politiemannen, die de bar wa ren binnengegaan, met hun arrestant naar buiten te gaan. De man zelf ging de po litiemannen nog te lijf met een zware bar kruk, maar deze wisten de slagen te ont wijken. De Tilburger heeft al eerder, ook onder invloed van verdovende middelen, dwaze dingen uitgehaald, zo deelde de politie mee. Met het waanidee dat hij zou kunnen vliegen heeft hij zich eens van een ver dieping van -^en flatgebouw naar beneden laten vallen. Zeer recent nog heeft hij een ten dele mislukte poging gedaan kooien van roofdieren in het Tilburgse dieren park te openen om de dieren de „vrijheid te hergeven" Dank zij het alarmerend ge brul van de dieren kon onheil toen op het allerlaatste moment worden bezworen. Hij is nu ingesloten wegens vernieling en po gingen tot zware mishandeling. DORDRECHT In het Wantij park te Dordrecht heeft zondagavond een massale vechtpartij gewoed tussen Turkse gast arbeiders en een aantal jongelui Enkele Turken hadden naar de zin van de jonge lui een beetje teveel belangstelling ge toond voor het amoureuze spel van twee paartjes. Er vielen vier gewonden door messteken. Een meisje, twee jongens en een Turk moester in een ziekenhuis worden be handeld De Tur'- van wie vast staat, dat hij een mes had get okken en twee van zijn landgenoten zijn gearresteerd.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2