VAN DAG TOT DAG HARRIMAN UIT CRITIEK OP „VIETNAMISERING" Reddingsactie in Peru komt heel langzaam op gang ■i ze... ze zijn er ween Plundering in Zweden na politiestaking Pers ee democratie Ontwikkelingswerk" van CIA in Laos „Program van Nixon gericht op oorlog" Van rouwstemming in Lima is weinig te bespeuren Minister Finch neemt ontslag Ex-president Soekarno ziek Driekwart van Italiaanse kiezers naar stembus Twee linkse professoren in Parijs opgepakt commentaar op actuele zaken Zwitserse kiezers verwerpen plan om reemdelingen uit te wijzen Amerikaanse met „mannenhart" overleden De Gaulle praat met Franco MAANDAG 8 JUNI 1970 3 Tijdschema (Door onze speciale verslaggever) LIMA De omvang van de aardbevingsramp is zc kolossaal, dat de juiste gegevens na een week nog niet bekend zijn. De regering van Peru schat dat er behalve de 30.000 doden, 800.000 getroffenen zijn die huis en haard hebben verloren. Het reddingswerk wordt bemoeilijkt door een gebrek aan helikopters (men heeft de beschikking over twintig toestellen, waarvan twaalf door de Verenigde Staten werden gezonden) en doordat de vlieg velden in het rampgebied zijn bedolven, zodat efficiënte vluchten met gro tere toestellen niet mogelijk zijn. - Laag inkomen Tijdens een demonstratief congres in Amsterdam hebben zaterdag leden van de Nederlandse Journalistenvereniging (de overkoepelende vakorganisatie voor alle Nederlandse journalisten) zich una niem ongerust getoond over de toenemen de concentraties in het Nederlandse dag- bladwezen. Zij bleken van mening dat door cue neiging tot samenbundeling van dagblad bedrijven de democratie wordt onder mijnd, doordat grote groepen van de be volking de maximale mogelijkheid wordt onthouden informatie naar eigen keuze te verspreiden en te ontvangen. De democratie in de Nederlandse sa menleving heeft uiteraard Daat bij een zo groot mogelijke verscheidenheid van voorlichtingsorganen en het is daarom begrijpelijk dat het verdwijnen van steeds meer dagbladen de vraag doet op komen, of de commerciële samensmel ting van dagbladbedrijven niet op een of andere manier moet worden begeleid door een statuut dat het voortbestaan en zelfs de uitbreiding van het aantal gedif ferentieerde bladen waarborgt. Het is nauwelijks aan te nemen dat het bestuur van de Nederlandse Dagblad pers, de vereniging van dagbladdirecteu ren, niet evenzeer het belang van een zo groot mogelijke variëteit op het gebied van de gedrukte voorlichting zal inzien. Bij afzonderlijke gelegenheden echter is de praktijk geweest, dat persconcentra ties leidden tot een groter uniformiteit, of dat bladen werden opgeheven. Een recent voorbeeld is de samenvoe ging van Handelsblad en Nieuwe Rotter damse Courant, die inderdaad een ver mindering van de pluriformiteit tenge volge heeft. In Amsterdam is geen bruikbaar alter natief ter tafel gekomen voor de onont koombare commerciële factor van renta biliteit, die het bestaan en voortbestaan van een dagblad bepaalt. Wat in de Am sterdamse resolutie werd aangeduid als de eis van grote groepen der bevolking om „informatie naar eigen keuze" te ont vangen, kan worden vertaald door het abonnementengetal. Hoe groter de groep is die een bepaalde vorm van informatie (in de gestalte van een bepaald dagblad) wenst te ontvangen, des te groter is het abonnementental en daarmee hangen zo wel de advertentie-inkomsten als de al gehele commerciële gezondheid van het bedrijf samen. In zekere zin kan men een krant, die geweldig blijkt in te slaan en enorme hoeveelheden abonnementen kan noteren, ook een voorbeeld van „persconcentra tie" noemen. De keuze en de smaak van het lezerspubliek bepalen voor een groot deel het bestaan van een krant. Als alle Nederlanders op een bepaald moment slechts één en dezelfde krant zouden wil len lezen, zou de differentiatie op het gebied van de voorlichting nul zijn en dan zou, althans volgens het journalis tencongres, de democratie volledig zijn ondermijnd. De democratische gezindheid, de mon digheid van het lezerspubliek, de zin voor een zo gevarieerd mogelijke voor lichting zijn dus factoren die het patroon van de Nederlandse pers voor een groot deel bepalen. Zij tekenen de behoefte, en zowel de Nederlandse journalisten als de Nederlandse dagbladuitgevers zullen aan die behoefte gebonden zijn, ook al kun nen zij die behoefte gedeeltelijk regule ren en stimuleren. Dat laatste lijkt voor de Nederlandse pers een van de belangrijkste factoren van dit moment. Het stimuleren van een zo gevarieerd mogelijke behoefte aan volledige en alzijdige voorlichting. En op dat punt zullen journalisten en uitgevers elkaar ongetwijfeld weten te vinden. Zij zullen elkaar op dat punt móeten vinden, omdat het goed renderen van dagbladen voor beide groepen van het grootste be lang is en een directe, essentiële voor waarde vormt voor de kwaliteit van de voorlichting die wordt geboden. Natuurlijk zijn grote dagbladconcen traties een gevaar. De grootste in den lande hebben echter een reactie ontke tend bij kleinere bedrijven, die zich be dreigd voelen en op hun beurt samen sterk willen worden om de klap op te kunnen vangen. Die reactie is een gezon de en doelmatige consequentie, die de democratie eerder dient dan ondermijnt. Om tot enige orde op dit gebied te ko men is echter wel een nieuwe positiebe paling nodig, waaraan alle belangengroe pen zullen moeten meewerken. In dat opzicht kunnen congressen als dat van zaterdag veel nuttigs bijdragen. WASHINGTON (Reuter en AP) Averell Harriman, die het hoofd is geweest van de Amerikaanse dele gatie naar de vredesbesprekingen over Vietnam in Parijs, meent dat het „Vietnamiseringsprogram" van presi dent Nixon niet gericht is op het her stel van de vrede, maar op bestendi ging van de oorlog. Hij zei dit in een toespraak tijdens een promotie plechtigheid aan de universiteit van Georgetown in Washington. Harriman, die zeer kritisch staat te genover het besluit van Nixon om Ame rikaanse troepen naar Cambodja te zen den, zei in zijn rede dat de Amerikaanse president van opvatting is dat Noord- Vietnam met militaire middelen gedwon gen kan worden te onderhandelen op „Amerikaanse voorwaarden". De er varing, in het verleden in Vietnam opge daan, toont echter duidelijk aan dat dit een vorm van zelfbedrog is", aldus Har riman. De voormalige onderhandelaar in Pa rijs meent voorts dat tot dusver uit niets is gebleken dat de Zuidvietnamese troe pen, als zij eenmaal de taak van de overgenomen, met succes kunnen blij ven opereren zonder de steun van de Amerikaanse luchtmacht en artillerie. „De vietnamisering hangt af van een impopulair militair bewind onder leiding van presdent Thieu dat zich door dwangmaatregelen moet handhaven. Harriman dringt er bij Nixon op aan de terugtrekking van alle Amerikaanse troepen uit Zuid-Vietnam volgens een nauwkeurig en vastomlijnd tijdschema bekend te maken, omdat dit derege ring-Thieu zal dwingen serieuze onder handelingen voor een regeling van het conflict te beginnen. Tot slot zegt Harriman dat de Ameri kaanse president een vervanger moet benoemen voor Cabot Lodge, die in no vember aftrad als leider van de Ameri kaanse delegatie naar het vredesover leg in Parijs. „Zolang hij dit niet doet, zal men moeilijk kunnen geloven dat De voornaamste zorg is op het ogenblik geconcentreerd op het vinden en over brengen van overlevenden en gewonden uit het gebied naar ziekenhuizen in Lima. In het presidentiële paleis is een grote werkruimte ingericht waar een com missie voor de noodtoestand onder leiding van de minister van Gezondheid de red dingswerkzaamheden voor alle ministe ries coördineert. Men heeft er de beschik king over krachtige zenders die het ramp gebied bestrijken. Een woordvoerder van de regering, Augusto Zimmermann, zei dat behalve helikopters ook dringend behoefte is aan noodhospitalen. Behalve de oproep om hulp aan de Verenigde Naties, wordt niet verwacht dat de regering in Lima zich met nog meer verzoeken tot de wereld zal richten. De aardbeving vond plaats in een lang dal tussen wat hier de Zwarte en Witte Andes wordt genoemd, ter aanduiding van de ketens met en zonder eeuwige sneeuw toppen. De sneeuwkap van een van de WASHINGTON (Reuter). Robert Finch zal aftreden als minister van Ge zondheid, Opvoeding en Maatschappelij ke Zorg. Finch wordt adviseur van pre sident Nixon. De opvolger van Finch als minister is Elliot Richardson, tot dusver onderminis ter van Buitenlandse Zaken in de V.S. Het is de eerste kabinetswijziging sinds de ambtsaanvaardig van Nixon in janua ri 1969. Nixon heeft zelf de mutatie aan de pers meegedeeld. Hij zei niet, wie hij als onderminister van Buitenlandse Za ken zal benoemen. DUBLIN (Reuter). Het huis in Dublin van de republikein John Kelly, die in de gevangenis zit in verband met een wapensmokkel-affaire die tot een cri sis in de Ierse regering leidde, is door een ontploffing zwaar beschadigd. hoge pieken werd door de beving losge- schud en stortte langs de steile hellingen omlaag. Het is de eerste keer dat de eigen lijke contouren van de piek te zien zijn en geologen hebben dan ook hun belangstel ling geuit om dit fenomeen nader te be studeren. Het dal stond bekend als het Peruviaanse Zwitserland en was een zeer gezocht toeristisch gebied. Vanaf vandaag hoopt men beperkt ge bruik te kunnen maken van een stuk of twintig kilometer van de pan-Amerikaan- se hoofdweg die door de getroffen vallei loopt, en die over grote stukken totaal is verwoest. Het herstel van de weg wordt vertraagd doordat men keer op keer op bedolven auto's met doden stuit, die eerst geborgen moeten worden. Zodra de repa raties gereed zijn, kan men de zware ma chines aanvoeren om een begin te maken met het ruimen van puin. Het zwaarst getroffen is het stadje Yun- gay, dat met de grond gelijk werd ge maakt. Een militaire luchtfoto toont vier kleine zwarte stippen in een egaal grijze massa. Het zijn vier palmbomen het enige dat overeind is gebleven van de stad. Het puin ligt soms dertig meter hoog opgestapeld. Daarin bevinden zich de lichamen van 20.000 inwoners. De slachtof fers in de stad Huaraz worden geraamd op 6.000. In Ranrahirca 3.000, in Chim- bote 1.000. Dat zijn dan bekendere plaat sen maar er zijn nog talloze kleine dorpen en gehuchten met duizenden inwoners die letterlijk van de aardbodem zijn wegge vaagd. Van een rouwstemming in Lima is wei nig te bespeuren. In de kerken werden gisteren wel speciale missen opgedragen, maar voor zover bekend werden bijvoor beeld geen theatervoorstellingen of con certen afgelast. Toen zaterdag Peru tegen Marokko uit kwam in de wereldkampioenschappen voetbal in Mexico, was de bevolking van hoog tot laag, inclusief de regeringsfunc tionarissen aan de televisie gekluisterd De enige maatregel die na afloop werd genomen, nadat Peru met 3-0 had gewon nen, was dat door de hele stad speciale politietroepen werden gestationeerd om te voorkomen dat de bevolking, zoals ge bruikelijk na een overwinning van het elf tal, luid claxonerend door de straten zou rijden. Washington werkelijk geïnteresseerd is in onderhandelingen". John A. Hannah, de directeur van het Amerikaanse programma voor buiten landse hulp, heeft toegegeven dat zijn organisatie wordt gebruikt als dekman tel voor de operaties van de centrale in lichtingendienst (CIA) in Laos. Hannah zei dat president Nixon wel licht zal voorstellen om voortaan het in lichtingenwerk gescheiden te houden van de hulp aan het buitenland. Hannah, die geïnterviewd werd voor de radio, legde er de nadruk op dat Laos het enige land is waar de CIA onder het mom van ontwikkelingswerk zijn opera ties uitvoerde. In zijn verklaring over de Amerikaan se politiek in Laos op 6 maart heeft pre sident Nixon niets gezegd over activitei ten van de Amerikaanse geheime dienst in dit land. De Amerkaanse activiteiten in Laos worden in het algemeen verzwegen. Een subcommissie van de Amerikaan se Senaatscommissie voor buitenlandse betrekkingen heeft bekendgemaakt dat de Amerikaanse regering sinds 1966 ruim 230 miljoen dollar heeft verstrekt om de Thailandse troepen in Zuid-Viet nam, gevechtsklaar te kunnen honden. Deze bekendmaking, die gebaseerd is op verklaringen van getuigen, afgelegd op hoorzittingen, zou in tegenspraak zijn met de woorden van premier Kittikats- jorn van Thailand. Deze zei op een pers conferentie op 1 iuni in Bangkok dat de vrijwilligers uit Thailand die in Cambod ja zullen gaan strijden, in tegenstelling tot de Thailandse vrijwilligers in Viet nam die door Thailand zelf worden be taald, op kosten van de V.S. bewapend zullen worden. (Door onze redacteur in Rome) ROME. Gisteren en ook nog vandaag hebben miljoenen Italianen hun stem uit gebracht voor de verkiezing van de vijf tien pas-ingestelde regionale parlementen en voor de provinciale en communale besturen. Naar wordt verwacht zullen de communisten een regeerbare meerderheid kunnen vormen in de drie „rode" regio nes, Emilia Romagna,Toscane en Um- bria. Aan opinie-onderzoeken doen de Ita lianen niet. Zij vrezen dat deze de uitsta- gen beïnvloeden. Toch werd midden mei, in opdracht van de christen-democraten, een onderzoek ingesteld, waaruit bleek dat 12 percent van de kiezers nog geen beslissing had genomen. Het blijkt dat gisteren 76,1 percent van de kiezers hun stem hebben uitgebracht, tegen 75,9 percent bij. de verkiezingen van 1964. BERN, (Reuter) De mannelijke kie zers in Zwitserland hebben in een refe rendum over een voorstel om binnen vier jaar het aantal in Zwitserland wo nende vreemdelingen met een derde te verminderen afgewezen. Volgens de grondwet had het voorstel, afkomstig van het parlementslid James Schwarzenbach uit Zürich, zowel een meerderheid van stemmen in het gehele land nodig, als ook de steun van een meerderheid van de kantons. Toen de uitslagen van achttien kan tons bekend waren, bleken er elf het voorstel in meerderheid te hebben ver worpen. Er zijn in totaal 25 kantons. De opkomst was bijzonder groot. Ter wijl gewoonlijk slechts dertig percent van de mannelijke kiezers bij een refe rendum naar de stembus komt, varieer de de opkomst nu van 63 tot ongeveer 83 percent. Het voorstel van Schwarzenbach was ingegeven door vrees voor „buitenland se overheersing", vooral gericht tegen het grote aantal gastarbeiders uit lan den als Italië, Joegoslavië, Spanje en Griekenland. Daarbij werd echter ook gedacht aan de vluchtelingen uit Tsje- cho-Slowakije en Hongarije die zich in Zwitserland hebben gevestigd. MILWAUKEE, (AFP) De 37-jarige mevrouw Elverna Fillner, die op 13 mei j.l. in het Sint Lucas-ziekenhuis in Mil waukee het hart van een overleden man overgeplant kreeg, is aan een longinfec tie overleden. Er openbaarden zich bo vendien bij haar ruim een week gele den afstotingsverschijnselen. Zaterdag is ex-president Soekarno van Indonesië 69 jaar geworden. De regering gaj toestemming dat hij werd bezocht door zijn Iaatst-overgebleven echtgenote, Hartini, en door twee dochters en twee zonen. Soekarno is ziek. Hij lijdt aan een nierkwaal en moet in bed blijven. De artsen die hem verplegen hebben moeten zweren dat zij met niemand over de presi dent zullen spreken. Op de foto naast Soekarno zijn dochter Rachma Wati. Caraz is één van de vele Peruaanse dorpen, waai de aardbeving van vo rige week vrijwel alles heeft vernield. Een vrouw met een kindje op de rug zoekt tussen de puinhopen naar ver loren bezittingen. ADVERTENTIE MADRID (AFP). Vandaag zal de Franse ex-president De Gaulle, in Ma drid een ontmoeting hebben met het Spaanse staatshoofd, generaal Franco. Na het onderhoud zal Franco De Gaulle een lunch aanbieden. (Door onze redacteur in Stockholm) STOCKHOLM. Demonstraties, een teveel aan overwerk, ambassadebewa kingen, veeleisende staatsbezoeken en een lage slariëring hebben tot „staking" van het grootste gedeelte van de Zweed se politie geleid. In Stockholm, met z'n één miljoen inwoners, waren in de nacht van zaterdag op zondag slechts twintig politiemannen beschikbaar. De rest had zich op zaterdag ziek gemeld en ver twijfelde commissarissen probeerden de vier politieauto's voor permanente bewaking in beweging te houden. Dank zij het feit dat kranten, radio en televisie dit meteen bekend maakten re sulteerde dit tekort aan ordebewaking in een festijn voor de gemotoriseerde no zems. Nozems bestormden drankzaken in het centrum van Stockholm en plun derden deze volledig. Ook in de verschil lende voorsteden werden drankzaken volledig leeggehaald, waarna radio- en herenkledingzaken werden beroofd. Niet gestoord door de politie werd de orgie daarna voortgezet op een open luchtdancing in de voorstad Vaxholm, waar men auto's, muziekinstrumenten en inrichting vernielde. De kassa van die avond werd eveneens meegenomen. De enige politieagent die in dit geval de overmacht van enkele honderden no zems volgde kon niets anders doen dan de nummers van de auto's noteren. In Gotenburg, Malmö en Stockholm werden eveneens levensmiddelenzaken en automaten geplunderd. De vertwijfel de zakenmensen, die de politie belden, kregen slechts te horen dat er jammer- genoeg geen politie beschikbaar was. Iedereen was ziek. Oorzaak van deze staking is voorna melijk het lage inkomen. Een politie man in Zweden verdient gemiddeld 1360 gulden per maand, plus toeslagen, het geen in Zweden absoluut onvoldoende is en in geen enkele verhouding staat tot het vele werk dat de agenten moeten verrichten. Gemiddeld werden tijdens het weekeinde zeven inbraken per uur geregistreerd, waaruit moge blijken dat ook het korps inbrekers deze gelegenheid dankbaar heeft aanvaard. De 500 agen ten die in Stockholm staken werden gis teren vervangen door tweehonderd agen ten van de gemeentelijke politie uit plat telandssteden. De hoofdcommissaris van politie ii Stockholm achtte het op zondag nog niet noodzakelijk de hulp van het leger in te roepen, maar waarschuwde met klem voor een langer uitblijven van een her nieuwde collectieve arbeidsovereenkomst voor de politie in Zweden. (Door onze redacteur in Parijs) PARIJS. Zaterdag in de vroege och tend hebben politie-inspecteurs in burger twee professoren in de wiskunde van de Parijse universiteit gearresteerd. De arrestatie werd verricht op verzoek van de deken van de universiteit, die de beide professoren enkele dagen eerder had betrapt, toen ze eigenhandig de gan gen van de faculteit met enkele anti-gou vernementele slogans decoreerden. Een van de slagzinnen luidde: „Weg met de smerissen binnen onze universiteit", een kreet die betrekking had op de aanstel ling van speciale suppoosten, die de mi nister van Onderwijs had willen opdragen de orde in de hogescholen te handhaven of te herstellen. De twee professoren, die hiertegen pro test hadden aangetekend, zullen nu voor de rechter moeten verschijnen om hun houding te rechtvaardigen. Dat de activiteiten van een kleine ultra linkse minderheid nu ook onder de rech terlijke macht in Frankrijk een nieuwe spokenjacht ontketend hebben, werd even eens zaterdag geïllustreed door een von nis waarbij twee minderjarige studenten tot zes en tot acht maanden gevangenis straf veroordeeld werden, omdat ze vori ge maand op een spoorwegbrug in een Parijse voorstad een oproep aan de be volking hadden gekalkt aan een openbare manifestatie deel te nemen. Men herinnert zich dat een Parijse rech ter twee weken eerder al een 20-jarige studente tot dertien maanden had ver oordeeld omdat ze een paar conserven blikken uit een comestibleswinkel had ge stolen, waarmee de volgende dag gastar beiders werden verrast.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3