LEGIOENEN IN MEXICO WEREN ZICH DUCHTIG Voorbereiding voor duel tegen Brazilië Roemeense voetbalcoach Angelo BRAZILIAANSE VERDEDIGING OPENEN MET OFFENSIEF SPEL Haarlems Dagblad Voetbal op hóóg niveau «OOR f2.95 KAARTJE ERETRIBUNE Schnazu won TT-races op eiland Man m wm Tenniscracks naar Engeland ZO KWAM DE CUP IN PE KUIP IJmuider Courant Beverwijkse Courant DINSDAG 9 JUNI 1970 11 Bewijs DOOR DICK BRUYNESTEYN Hete duels luuuumnnnnnnnnnnnnn nrmrv (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA. Mocht men na afloop van het tweede weekend van dit wereldtoernooi alweer wat verlich ter ademhalen, omdat er op de vel den opnieuw geen excessen te melden vielen: dat geldt niet alleen voor voet balofficials, maar ook voor politie agenten. Want het supportersdom in Mexico roert zich uitermate duchtig De legioenen zijn dan ook omvang rijk: bijna vijfduizend Engelsen in Guadalajara, waarbij nu ook de rood harige jongeling Barry Nichols, die uit Engeland is komen liften, daarbij 55 landen aandeed, tot zelfs in Nieuw Zeeland belandde, Mexico redelijk op tijd haalde, maar toch Engeland Brazilië niet zag omdat bronchitis hem op 500 kilometer afstand van Guadalajara velde. Barry bracht de dag van Engelands verlies dan maar in Mexico-stad door, wat wellicht wat beter was voor zijn gemoedsrust Want het Engelse legioen raakte nog al aangeslagen door het verlies van de geadoreerde ploeg die daags voor de wedstrijd nogal flink was lastig ge vallen door de eigen en door Brazi liaanse supporters, die in Guadalajara ook met minstens 5000 zijn vertegen woordigd. In het Hilton-hotel diende men tenslotte in de late avond agen ten bij de trappen en liften te poste ren omdat de tiende verdieping, die door Engeland is afgehuurd, niet meer veilig bleek. Groepen enthousiastelin gen van beide kampen waren er in ge slaagd op een voor de concentratie vol komen onverantwoord uur het nodig aan aanmoedigingen dan wel honendi taal te produceren, alsmede langduri; op de deuren te bonzen. Toen zij wa ren verwijderd bleek de nachtrust ech ter ook nog niet gewaarborgd: honder den bleven op het plein voor het hotel duelleren met spreekkoren, waarin zich ook Mexicanen mengden en die kunnen wat lawaai betreft wel hei een en ander aan zoals iedereen die hier auto rijdt om de twee tellen per claxon meent te moeten bewijzen. Enfin, matige zaterdagnachtrust dus voor de Engelsen. En misschien wilde Francis Lee daarvoor zondagavond dan wel wraak nemen. De ijzeren di scipline in de Ramsey-elf blijkt toch nog wel mogelijkheden te laten om tenminste één keer op stap te gaan Om van de last van het uithuilen bevrijd te zijn. Francis Lee had daar- nee geen problemen. Hij trad in de 'oop van de avond de bar van ons ho tel binnen, bestelde een pint en nog een, acteerde daarna vrij opgewekt en qreep tenslotte de microfoon om ook zingend en met begeleiding van hoogst verbaasde Mexicaanse musici zijn bij drage aan het toernooi te leveren. En daarin nu school Francis' wraak Want muzikaal genot was vanaf dat ogenblik voor de supporters wel onge veer taboe omdat Lee heel erg veel beter voetbalt dan zingt DOUGLAS De Westduitser Siegfried Schauzu heeft maandag, evenals in 1969, de zijspanklasse van de TT-races op Man gewonnen. Hij reed de drie ronden over het Engelse eiiand (181 kilometer) in 1 uur 15 minuten en 18 seconden, wat neerkomt op een gemiddelde van 145,120 km per uur. De uitslag: 1. Schauzu (W.-Dld.) 181 km in 1.15.18 g?m. 145,120 km/u; 2. Brown (G.B.) BSA 1 19.00.4 gem. 138.350; R. Reece (G.B.) LMS; 4. Cooper (G.B.) WEC; 5. Hors- pole (G.B.) Triumph; 6. Sansum (G.B.) Triumph. De snelste ronde reed Klaus Enders (W.-Dld.) op BMW 24 min. en 30,6 sec. De uitslag in de 250 cc lichtgewicht over 364 km is: 1. K. Carruthers (Austr.) op Yahama 2.21 19.2 (gem. snelheid 154.60 km/ u.) 2. Cr. Gould (G.B.) op Yahama 2.24.54.0 (150.86 km/uur); 3. Bartusch (O.-Dld.) op MZ 2.26.58.4 (148.00 km/uur); 4. C. Mor timer (G.B.) op Yahama 2.27.44.2 (147.97 km/uur); 5. Berwick (G.B.) op Suzuki 2.27.46.0 (147.94 km/uur); 6. A. George (G.B.) op Yahama 2.28.35.8 (147.12 km/uur). Snelste ronde 23 minuten 5.4 sec. In de zijspanklasse moest Klaus Enders, die in de tweede ronde het baanrecord op 24 min. 30.6 sec. bracht wegens schade aan de accu opgeven De Roemenen bereiden zich uit stekend voor op de komende slijtage slag. Dit is een plaatje van een mor g entraining die wordt geleid door Angelo Mienlesen. BRISTOL De profs, semi-profs, onaf- hankelijken er» de enkele amateurs, die vrijwel onafgebroken over de gehele we reld tennis bedrijven, beginnen zich al lengs in Engeland te verzamelen waar in de laatste week van deze maand Wimble don begint. Daarvan profiteren de klei nere traditioneel aan Wimbledon voor afgaande toernooien, die voor tamelijk weinig geld op een sterke bezetting kun nen rekenen Maandag begon in Bristol het „Wills open" kampioenschap met deel neming van onder meer Newcombe, Stolle, El Shafei en Davidson. Ismael el Shafei winnaar van het proftoernooi in Amsterdam verloor al in de eerste ronde Tijdens zijn partij tegen de Amerikaan Jim McManus kwam hij in de eerste set nogal ongelukkig te vallen, waarbij hij een enkelblessure opliep. De pijn verbijtend zette hij door, won de tweede set. maai was uiteindelijk toch te- zeer gehandi( ap1 om ook de derde op zijn naam te brengen Hij verloor met 68, 6—1. 46 Heren enkelspel: eerste ronde: Bill Bow- rey (Austr.) Jim Osborne (V.S.) 86, 63; Fred Stolle (Austr.)—Patricio Connejo (Chili) 4—6, 7—5, 6—2; Owen Davidson (Austr.)—Roy Barth (V.S.) 6—2, 6—3; Jim McManus (V.S.)Ismael el Shafei (Eg.) 86, 16, 64, Tim Gorman (V.S.) Premjitt All (India) 62, 64; Jaideep Mukerjea (India)Ron Holmberg (V.S.) 64, 97; Chfi Drysdale (Z.-A.)Torben Ulrich (Den.» 6—2, 46, 75. Damesenkelspel: eerste ronde: Betty Stöve (Ned)—Wendy Tomlinson (Z.-A.) 6—2 61; Lesley Hunt (Austr.)- Pam Tee- guarden (V.S.) 64, 64; Judy Dalton (Austr.)mevr. Drysdale (Z.-A.) 61 t; Kathy Harris (Austr.)—Rita Bentley (G.B.) 64, 46, 6- 2, Kerry Melville (Austr.) B. Walsh (Austr 6—2. 6—2. (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA De heer Angelo Niculescu. voormalig docent licha melijke opvoeding aan de universiteit van Boekarest, is een uiterst be minnelijk man. Net zo vriendelijk, eigenlijk, als zijn voornaam. Hij popelt bijna om parelende beschouwingen over voetbal in het algemeen en het Roemeense in het bijzonder ten beste te geven, en als zodanig onderscheid! hij zich van negenennegentig percent van alle andere voetbalcoaches ter wereld. Wat nog plezieriger is: Niculescu verliest zich in uiterst bruik baar Frans nimmer in vage algemeenheden, die het „de hal is rond' maar nauwelijks te boven gaan. Integendeel, Angelo durft wat te zeggen. Zoals: „BraziliëEngeland is me flink tegengevallen. Technisch zowel als tactisch gesproken had ik er veel meer van verwacht. Hier waren twee ploegen bezig elkaar te bestuderen, in plaats van hun eigen voetbal te spelen". De Roemeense coach bouwt in deze da gen vlijtig aan het imago van de man, die met veel bluf zijn laatste kaart zal uitspelen. Woensdag ontmoet zijn team de Braziliaanse formatie. Wint Brazilië, dan kan alleen een Tsjechische „coup" nog verhinderen, dat Engeland de kwart finales haalt, maar dat zou dan een in faam spotten met alle voetbalwetten be tekenen, want de Tsjechen, die de tickets voor de terugreis op zondag aanstaande al hebben besteld, zouden dan met min stens vijf doelpunten verschil het in deze dagen iets minder trotse Albion moeten opvegen. „En toch", piekert Niculescu, „kunnen die Tsjechen eventueel nog veel doen. Als wij namelijk van Brazilië win nen, en zij remmen Engeland, dan halen wij de kwartfinales toch nog", Vreemd: op het moment, dat zo'n man zoiets uit spreekt, klinkt het niet eens zo onaan vaardbaar. Terwijl toch niet de eerste de beste brute supporter daar het woord voert, maar de coach van een hoogst merkwaardig elftal. Waarin hij een gren zeloos, maar ook wat naief vertrouwen lijkt te hebben. Niculescu dan, spreekt onvervaard de stelling uit, die een aantal beschouwers hier al eens eerder hebben geponeerd: dat Brazilië eigenlijk alleen maar te klop pen is met een offensieve tactiek. Voor komen van doelpunten alleen, heeft geen zin men dient slechts te trachten zo weinig mogelijk ballen achter de eigen doelman te zien verdwijnen. Niculescu „verpakt" het zo: „voor de match van woensdag is niet onze defensie het be langrijkste onderdeel van de ploeg. We moeten gewoon veel offensiever spelen, dan we tot nu toe deden. Kijk, de ach terste lijn mag natuurlijk niet vergeten worden, maar ik voel er niets voor om, zoals Ramsey, een scherpe mandekking toe te passen. Volgens mij kun je de Brazilianen het beste aanpakken met een positiedekking, veel activiteiten op het middenveld en een speciale bewaking voor maar één man. Dat zal dan in dit geval Jairzinho moeten zijn". Het heeft veel weg van een grote gok om de laatste slag toch nog binnen te halen. Niculescu: „dat is het ook wel een beetje. Het is tenslotte onze laatste kans. Ook voor ons liggen de retourbil jetten al klaar. En ons hotel is niet ver der dan tot aan de kwartfinale bespro ken. Ik wil niet zeggen, dat we nu maar als dwazen gaan rennen en werkelijk al les op de aanval zullen gooien. Maar we spelen Kët 'wel adders dan Rahlsey. Het heeft me werkelijk verbaasd dat de man niet veel eerder opdracht heeft gegeven om met lange, hoge passes die Brazi liaanse verdediging te bestoken. Luister: die verdediging is gewoon zwak. En kop pen doen ze helemaal slecht. Toen wij een paar maanden geleden door Brazilië toerden, hadden we trouwens Ook al in de gaten, dat ze daar helemaal geen behoor lijke keepers hebben. Daar moet je al lemaal gebruik van maken". En hij ra telt door: „neem bijvoorbeeld ook het positiespel in die Braziliaanse verdedi ging. Zwak. En het overnemen van de passerende man is er niet of nauwelijks geregeld". Als „bewijs" voert Niculescu dan aan: „Engeland had toch de kansen tegen Bra zilië? Sterker nog: Engeland had tegen de Brazilianen meer kansen dan tegen ons. En zelfs hadden wij tegen de Engel sen meer mogelijkheden dan de Brazilia nen". Een stelling, die nog eens goed herlezen dient te worden maar Nicu lescu tekent er grif voor. Zoals hij ook onderschrijft: „de Engelsen waren als team veel beter dan de Brazilianen, die eigenlijk alleen maar een paar individua listen als sterk punt hebben: Jairzinho en Rivelino. Maar Pele dan, en Tostao? Niculescu wuift ze min of meer weg. „Die zijn, stelt hij vast, „op het midden veld al onschadelijk te maken, of onbe reikbaar. Daarop zal dan ook onze tac tiek voor een deel zijn gericht: veel ac tiviteiten op het middenveld". Op zich zijn dat natuurlijk aardige plannen, qn misschien bevatten ze, theo retisch gesproken, ook wel wat waarhe den. Maar over Niculescu's beweringen hangt toch ook de schaduw van de po vere verrichtingen van Roemenië tegen Engeland. Gesterkt door de winst op de Tsjechen (die inderdaad in een veel ho- (ZOUDEN) ZB OE COMPE TITIE MI6SCPIEN) /M DE SEnJEn) BAF BLOKHXiFD SPPOA4G MET HOOÖ lAUeB-üw-MBr DE-PPT RR(Z6A- (5ÉERPIZDÊ Ml ET SMEL M MlfcT ItU ÓMAKEL<X£. U)E MOEtEm r HOGER OP ZOË kENJ.. P/pr PITPIET J.IEP miet HARP GEMoEO WAAI? ger tempo tot stand kwam) komt Nicu lescu dan met een wat laag-bij-de-grond- se verklaring: „tegen Engeland gokte ik op een gelijk spel. Dat moet iedereen hebben kunnen zien. Toen zij met 1-0 voorkwamen, waren wij geslagen". Waar om, als een gelijkspel toch de bedoeling was en met een doelpunt nadelig ver schil toch nog best te realiseren? Ook daar weet Niculescu een antwoord op: „als nu Dembroski in de eerste vijf mi nuten niet die prachtige kans had ge mist, was alles anders gegaan". Vraag tekens. „Jawel, want mijn jongens zijn gesterkt door het idee. dat een vroege treffer in het voordeel ook altijd een goed resultaat inhoudt. Neem de wed strijd die we bijvoorbeeld nog niet zo lang geleden tegen West-Duitsland in Stuttgart speelden. Toen kwamen we ook snel met 1-0 voor en we eindigden op 1-1. En, langer geleden, gebeurde dat ook al een paar keer". Roemenië worstelde zich vooral via he te duels met de Grieken door de voor ronden. Het stelde zich 'n paar maal zeer vinnig op en de ploeg maakte bij die ge legenheden op het speltechnische en tac tische vlak weinig indruk. Wél een grote homogeniteit, en wel een instelling die de Engelsen met „to rise to the occasion" plegen te typeren Zoals Feijenoord. als het slecht in vorm was, toch een stap verder op de Europese weg placht te zet ten. „Maar", zegt Niculescu, „ons ge heim, als je het zo kunt noemen, is, dat we precies weten waar we staan in het voetbal van vandaag. Geen grote ploeg, zeker ook geen slechte. We hebben ge luk nodig. We kunnen ook de teleurstel ling wel verwerken". Dat blijkt uit zijn instelling ten opzichte van een eventueel zeer nabij vertrek. „Ach, als het vrijdag met ons afgelopen is, gaan we rustig naar huis. En als we er doorkomen: geen paniek omdat we geen hotel heb ben. Er zal in Guadalajara best nog wel een kamertje vrij zijn". Hoe groot acht hij de kansen om toch nog door te stoten? „Niet in percenta ges uit te drukken, maar wel aanwezig. Speelden we tegen de Tsjechen niet een knappe partij? We zullen rustig beginnen. Maar met grote zekerheid, omdat we niets te verliezen hebben. We hebben nog één kaart in handen, en die spelen we uit met alle kracht die we hebben. En luister: het is niet alleen Dumitrache, die bij ons de goals moet maken. Integendeel. Natuur lijk: hij is een goede voetballer. Zeer geliefd in Roemenië. Maar daarom mis schien iets teveel een vedette. Hij moet niet naast zijn schoenen gaan lopen. Hier heeft hij voorlopig alleen maar op vijftig procent van zijn kunnen gespeeld" Ook die kritiek op een eigen speler spuit Niculescu charmant en strikt-eer- lijk. Een eerlijkheid die hij van de Bra zilianen verwacht: „zij zullen zich niet durven permitteren te verliezen omdat dan Engeland eventueel zou worden uit geschakeld. Zij hebben zich bij wijze van spreken nog niet eens gekwalificeerd. Ook wij kunnen nog op vier punten ko men en de Engelsen hoeven daarvoor ook alleen maar van de Tsjechen te winnen Nee, Zagalo mag nog geen risico nemen Hij zal het ook niet doen". Een zes jaar oud meisje is zondagavond in Rio de Janeiro om het leven geko men en talrijke kinderen raakten gewond door vuurwerk dat werd ontstoken ter viering van de overwinning die het Braziliaanse voetbalelftal in Guadalajara op Engeland had behaald. Het meisje, Maria Gloria stierf nadat vuurwerk in haar gezicht was ontploft. Het feest van de overwinning werd met carnavaleske optochten gevierd tot vroeg in de morgen. In Copacabana, Ipanema en andere wijken van Rio, beeft het verkeer uren stil ge legen doordat jongeren de ,iut" s tot stilstand brachten. Op de daken van geparkeer de auto's werden vreugdedanser uitgevoerd. De Duitse voet balie» an u tblinker Reinhard Libuda is een man van grote daden en uiterst weinig woonden Een Franse journalist heef' hem een kwartier lang ondervraagd en nu en dan kwam er met moeite van d. zijde van Libuda een ,ja' of nein' uit. Hij werd even spraakzaam namelijk toen men hem voeg waar hij de voorkeur aan gaf, man-dekking of ruimic dekking. Libuda haalde diep adem en antwoordde .Hangt ervan af Na de overwinning van Brazilië op Engeland hebben de bookmakers in Londen hun koersen gewijzigd. Brazilië is op dit momcr-t favoriet voor het veroveren van de coupe Jules Rimet met een notering van 9 tegen 4. Engeland staat op de tweede plaats met 3 tegen 1. De andere leidende ploegen op de Hjst zijn: Italië 6 tegen 1, Peru en West Duitsland 8 tegen 1. Rusland en Uruguay 10 tegen 1 en Mexico 14 tegen 1. Het beste wat Brazilië kan doen om te helpen Engeland uit te schakelen is zwaar te verliezen tegen Roemenië, schrijft de Evening Standard. De plaatsing voor de kwartfinales wordt dan beslist op doelpunten, een gevaarlijke ontwikkeling voor de wereldkampioen Het blad schrijft .Mario Zagallo is de manager van Brazilië die de komende twee dagen complotten en plan»-en Kan smeden, terwijl sir -Mf Ramsey van Engeland niet veel meer kan doen dan af -vacl len J. L. Manning var de E -en ng Standard zei dat-het laatste wat Brazilië wil is na zijn benauwde overwinning van zondag Engeland in de finale te ontmoeten. Zagallo zal tegen Roemenië grotent,eels met reserves spelen en Engeland de volgende dag aan zijn lot overlaten tegen de wanhopige Tsjechen. Wint Roemenië van Brazilië dan hebben deze beide ,aoden elk vier punten. Dit aantal kan Engeland ook behalen door een overwinning op Tsjechoslowakije. Voor de overgang naar de kwartf naJes gaat dan het doelgemiddelde tellen. Brazilië staat thans 5 voor en een doelpunt 'egen een voordelig verschil van vier. Wint Roemenië met bijvoorbeeld 3—0 var B -zilië. dan komen de Roemenen op 52, een verschil van drie. Gebeurt dit da.i ai Engeland, waarvan de doelpuntencijfers thans 11 zijn, met een verschil van viei doe'runten van Tsjechoslowakije moeten winnen om er ze ker van te zijn Roemenië te passeren en met Brazilië te kwalificeren. En de Tsjechen zullen hard vechten om a vorens naar huis te gaan althans de eer te redden. De Belgische ploeg «ai aanstaande donderdag tegen Mexico alles op alles moeten zetten om te winnen Een gelijKspe, is niet genoeg. „We moeten risico's nemen, we moeten winnen," aldus een van de officials van de ploeg, Roger Petit De Belgen hebben El Salvador met 30 verslagen maar gingen tegen de Sovjet- Unie tenonder met 4 tegen „Het is niet alleen een kwestie van beter zijn maar ook van moreel, zei oefen- meester Raymond Goethai:, Toen van Moer zaterdag tegen de lat schoot en de bal er niet in ging leek het ineens of onze jongens de moed hadden verloren." Een aantal Belgische spelers wa.en het er allerminst over eens dat er drie man uit Zuid-Amerika zijn aangevw zer, om de wedstrijd Mexico-België te leiden, namelijk de Argentijnse scheidsrechtei Angel Coerezza en de grensrechters Airton de Moraes uit Brazilië en Rafael Hormaz*bal uit Chili. „Je kunt zonder twijfel zeggen dat er sprake is van Zuid-Amerikaanse selidar'teit", zei Goethals Enige spelers waren van oordeel dat hei wilde lawaai door 107.00(1 toeschouwers in het Azteken stadion niet "on nalaten invloed te hebben op de scheids- en grens rechters. „Je kan je nu al voorstellen wat er zou gebeuren als wij de Mexicanen versloegen zei Petit. „We zouden betei ergens kunnen gaan onderduiken." ADVERTENTIE Een kroniek van absolute hoogtijdagen in de Neder landse voetbalhistorie. Lees de enerverende verslagen van alle Feijenoord-wedstrijden uit het Europacupseizoen 1969-1970. Het boekje „Zo kwam de cup in de kuip" wordt uitgegeven door OPRECHTE HAARLEMSCHE COURANT Het is verkrijgbaar voor de zeer lage prijs van 2,95 bij onderstaande adressen: HAARLEMS DAGBLAD. Grote Houtstraat 93, van 817 uut Soendaplein, Haarlem-Noord, 8.3012 30 en 13—17 uur. Italiëlaan 190, Schalkwijk. 912.30 en 1317.15 uur IJMUIDER COURANT: L. Nieuwstraat 427, IJmuiden, 912.30 en 1417 uur. BEVERWIJKSE COURANT: Zeestraat 18 Beverwijk, 912.30 en 1417 uur. 's Zaterdags alle kantoren van 911 uur

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11