Voorstel commissie- Biesheuvel WETTELIJK RECHT OP BESTUURSINFORMA TIE Hevige strijd in Amman Miljoenen schade aan landbouw Ontvoerde Aramburu binnenkort vrij Argentijnse president zwicht voor overmacht legerleiders Werkgevers en werknemers moeten zich aan centrale afspraken houden ^3 weken Haarlems dagbladh GD H3 weken IJmuider courantB CD Iü3 weken Beverwijk» Courantlg CD AGENDA pagina 7 Verder in de krant HET WEER Door droogte Goede hoop op doorbreken loonitnpasse voor 1971 Supporters volgen Feijenoord naar Buenos Aires Loek Zonneveld roept APA op tot rust bij proces 60e JAARGANG NUMMER 181 DINSDAG 9 JUNI 1970 Kantoor: Lange Nieuwstraat 427, IJmuiden. Telefoon administratie 15437 en 16450. Voor bezorging van 18 tot 19 uur tel. 10519. Redactie tel. 15389, na kantoortijd tel. 10709. Uitgave: Grafische bedrijven Damiate N.V. Hoofdredactie: Jos. L. Lodewijks E. Koning WAARIN OPGENOMEN DE KENNEMER COURANT EN HET DAGBLAD VOOR IJMUIDEN Verschijnt dagelijks, beh. zon- en feestdagen. Abonnement bij vooruitbetaling 14,35 per kwartaal, 16,— franco per post, 1,13 per week. Losse nummers 25 cent. Postgiro 129288. Postbus 18. Directie: Mr. H. C. van der Mije, H. P. Stuurman H. van Looij, onderdirecteur I Uit het Binnenland 2 Buitenlands Nieuws 3 Plaatselijk Nieuws 4,5,6 7 7 7 7 9 Radio en TV 9 Economisch Nieuws 10 10 10 11, 13 Onweerskans (Van onze redacteur in Buenos Aires) BUENOS AIRES President Juan Carlos Ongania van Argentinië is ge zwicht voor de overmacht van de drie opperbevelhebbers, die gistermiddag de macht in handen hebben genomen Vanuit zijn omsingelde paleis heeft hij zijn ontslag aangeboden. Hij had zich in het Casa Rosada verschanst met een handjevol vertrouwelingen en een paar honderd man van zijn lijfwacht, de „San Martin"-grena- diers, die traditioneel trouw zijn aan 1 het staatshoofd. Ontslag VNO-VOORZITTER W. BRUYNZEEL: Het woord is aan Brief uit Huis van Bewaring UITNODIGING TOPVLOER Parket Voor de prijs van 1 week 1.13) ontvangt u Bon opsturen aan Haarlems Dagblad/IJmuider Courant/Beverwijkse Courant. Antwoordnummer 416, Haarlem. IJmuider Courant AMMAN. (AFP en Reuter) In de hoofdstad van Jordanië Amman woeden sinds vanmorgen vroeg hevige gevech ten tussen Jordaanse militairen en Pa lestijnse guerrilla-strijders. Met Jordaan se artillerie zijn beschietingen uitge voerd op een Palestijns vluchtelingen kamp. Daarna rukten tanks op naar het hoofdkwartier van een der verzetsorga nisaties. Arabische verzetsstrijders hebben de elektrische centrale van Amman bescho ten. De Jordaanse hoofdstad is nu van elektriciteit verstoken. Vertegenwoordigers van de Jordaanse regering en afgevaardigden van de ver zetsbewegingen zijn na een bijeenkomst overeengekomen dat het schieten onmid dellijk moet worden gestaakt. De grootste guerrilla-organisatie El Fatah, die zich tot dusver buiten de strijd heeft gehou den. zou zich echter vanmorgen voor het eerst in de strijd hebben gemengd. Bij de bevolking van Amman is paniek ontstaan. Voor de winkels vormden zich lange rijen mensen. De attaché van de Franse ambassade in Amman voor pers- en culturele zaken is door een kogel gewond toen hij in zijn auto op weg was naar de ambassade. Gisteren werd de eerste secretaris van de Amerikaanse ambassade in de Jor daans hoofdstad Draper ontvoerd. Hij werd enkele uren later vrijgelaten. Hoe wel algemeen aangenomen wordt dat de ontvoering in verband staat met de op nieuw opgelaaide controverse tussen le ger en guerrilla's kon uit de verwarde be richten niet worden opgemaakt wat de juiste reden was. Deze krant bestaat uit veertien pagina's Verwachting van het K.N.M.I. tot woens dagavond: Zonnig weer met later kans op een onweersbui. Meest zwakke wind en aanhoudend warm. AAN HET STRAND: Ook morgen warm en zomers by een matige oostenwind en middag- temperaturen van 26 tot 28 graden Zeewater 15 graden. Vooruitzichten: In de namiddag een iets toegenomen kans op een verspreid warmte-onweer. (Van onze parlementsredactie) DEN HAAG De burgers dienen recht te krijgen op volledige infor matie over hel gevoerde en te voeren bestuur. De organen van de centrale overheid moeten bij de wet worden verplicht die informatie te verstrek ken. Uitzonderingen op het open baarheidsbeginsel dienen eveneens wettelijk te worden geregeld. Tegen beslissingen op een verzoek om infor matie moet beroep op de Kroon mo gelijk zijn. Dit zijn de hoofdpunten uit het rapport dat de commissie „Heroriëntatie over heidsvoorlichting", de commissie-Bies heuvel, vandaag aan de regering heeft uitgebracht. De commissie heeft bij haar rapport een wetsontwerp gevoegd waarin de openbaarheid van het overheidshande len wordt vastgelegd. Het wetsontwerp somt een aantal omstandigheden op, waaronder openbaarmaking achterwege kan blijven. Die omstandigheden hebben onder meer betrekking op de veiligheid van de staat, de schade voor economi sche of financiële belangen van de staat, benadeling van persoonlijke belangen, schade voor goede betrekkingen met vreemde mogendheden, en bedreiging van de eenheid van de Kroon naar bui ten. De commissie wil de adviezen van de Raad van State over wetsontwerpen en algemene maatregelen van bestuur publi ceren, evenals het nadere rapport van de regering daarop. Ook adviezen van niet- ambtelijke adviesorganen moeten onmid- (Van ee» onzer verslaggevers) HAARLEM. Verwacht wordt dat het warme weer nog enige dagen zal aan houden. Als de voorspelling uitkomt ko men de landbouwbedrijven in 't noorden van het land in ernstige moeilijkheden. Het ministerie van Landbouw en Visserij spreekt van „grote schade die tot in de miljoenen kan gaan lopen". Zeker is bij voortdurende droogte dat talloze bedrijven een slechte oogst financieel niet meer kun nen opvangen. Nu al is de schade bij vele landbouwbe drijven door de vrij plotselinge overgang van winter in zomer groot. Diverse ge wassen komen niet of nauwelijks uit de grond, een tegenslag die na de slechte resultaten van de laatste jaren dubbel hard aankomt. De bierbrouwerijen kunnen nauwelijks aan de vraag voldoen, al is er nog vol doende voorraad voor de eerstkomende dagen. „Maar als dit weer nog een week aanhoudt dreigt er paniek", aldus een woordvoerder van een van de grote brouwerijen. Verscheidene frisdrankenfabrieken wer ken al met extra personeel. De omzet is sinds zaterdag verdubbeld. De voorraden zijn overigens voldoende om de afnemers te voorzien. De fabrikanten van consumptie-ijs zien de toekomst niet zorgelijk in. De piek ligt in juli en augustus, in welke maanden veel meer wordt geproduceerd dan nu. dellijk openbaar worden. Beleidsvoorne mens,» die de belangen van de burgers raken, dienen kenbaar te worden ge maakt op een tijdstip, waarop nog zin vol over alternatieven kan worden ge sproken. Belanghebbende burgers moe ten zoveel mogelijk over deze beleids voornemens worden geraadpleegd. (Zie verder pagina 2). Juan Carlos Ongania (rechts) wordt na zijn afstand van het presidentschap van Argentinië weggebracht. De nieuwe Argentijnse machthebbers. Van links naar rechts admiraal Gnavi (marine), luitenant-generaal Lanusse (leger) en generaal Reyes (luchtmacht) Een grote menigte stond gisteren te wachten bij het gouvernementsge bouw in Buenos Aires. Nu Ongania zijn verzet heeft opgege ven, zal de ontvoerde ex-president Aram buru binnen enkele dagen worden vrijge laten. Dit heeft de commandogroep Mon- tonero's per radio laten weten. „Met het ontslag van Ongania is er geen reden meer Aramburu vast te houden" Ongania's paleis was volkomen inge sloten door troepen, die achter de junta van de opperbevelhebbers stonden Die stonden voor de keus het presidentiële paleis met geweld in te nemen, wat op een bloedbad had kunnen uitlopen of On gania en zijn lijfwacht door een lang durige omsingeling uit te hongeren. Na twaalf uur bedenktijd liet de president een priester zijn capitulatiebesluit aan de junta overbrengen. De opperbevelhebbers hebben de macht overgenomen, omdat Ongania hun plan „voor terugkeer naar een constitutioneel bewind" had verworpen. Zijn enige „com mentaar" was het ontslag van de bevel hebber van de landmacht, generaal La nusse. Deze ging onmiddellijk in overleg met generaal Reyes (luchtmacht) en ad miraal Gnavi. In een eerste van een lan ge reeks communique's maakten zij oe- kend, dat Ongania was afgezet en over tien dagen een nieuwe president zou wor den gekozen. In de tussenliggende tijd zouden zij de plannen voor politieke en structurele veranderingen verder uitwer ken. De staatsgreep is bijzonder rustig ver lopen. De enige knallen die werden ge hoord waren van traangasgranaten, waarmee de politie een groep demon stranten verspreidde. De junta wist zich ook gesteund door de overgrote meerder heid van land-, zee- en luchtmacht. Ongania was president sinds juni 1966 toen hij zelf door een staatsgreep aan de macht kwam. Hij was fel tegenstan der van de communisten en voorstander van de „democratische revolutie" Daarvan kwam in de praktijk weinig terecht. De laatste tijd. steeg de spanning voortdurend door aanhoudende acties te> gen zijn regime. Dramatisch hoogtepunt was de ontvoering van ex-president A- ramburu. Verondersteld wordt dat deze affaire een van de belangrijkste kienen voor de coup tegen Ongania is geweest WWWWWIIIIWWMWWIWIWMWIMWWWIMMMIWWWMWWIIIW i V M J JL JL X M—JJL m. m. w ju j. i «-• - (Van onze redactie economie) DEN HAAG/ZAANDAM. Werkgevers en werknemers zullen zich in het vervolg zonder uitzondering moeten houden aan centraal gemaakte afspraken. We zullen een systeem moeten bedenken om dat te bereiken. Er .ïestaat geen behoefte aan oost-Groningse toestanden, die geken merkt werden door tussentijdse loonsver hogingen in de geldende contractperiode. Dat is zowel voor de vakbeweging als voor de centrale werkgeversorganisaties ge zichtsverlies geweest. Samen met de werk nemers moeren we er nu voor zorgen dat we in 1971 niet in de puree raken. Dat houdt in: afzien van het gebruik van machtsmiddelen Dit heeft de voorzitter van het Nederlands Verbond van Onder nemingen, de heer W. Bruynzeel verklaard in een exclusief vraaggesprek met onze redactie economie. De heer Bruynzeel heeft er goede hoop op, dat er nog voor het gevreesde jaar 1971 een vooi alle partijen bevredigende oplossing word) gevonden voor de im passe. waarin net loonoverleg door afzij digheid van NW en NKV ts geraakt. Voorzitter Biuynzeel: „We moeten weer zo spoedig nogeüjk om de tafel gaan zit ten. Het doe: me plezier dat NKV-voor zitter Mertens ook heeft gezegd dat zijn centrale een eind aar de nu bestaande si tuatie wil Alleen moet de vakbeweging eens ophouden altijd voorwaarden te stel len, als zij ergens bereidheid toe toont. Zowel werkgevers als werknemers moeten kunnen praten zonder zich daarbij gebon den te achten aan voorat gestelde con dities. De vakbonden hebben gezegd: laten we in Duitsland nu eens het systeem van de Konzertisr+e Aktior gaan bekijken. Dat gaan we nu samen doen. We kunnen dat systeem natuurlijk niet zonder meer over' nemen. Maar het is de bedoeling dat we er de goede dingen van mee pikken We moe ten bedenken dat de Duitsers erg angstig zijn voor inflatie Hud hele loonsysteem is daarvan doortrokken Loon-indexering is daar ook oij de wet verboden Een paar jaar is het in Duitsland goed gegaan. Maar sinds de opwaardering van de D.-Mark is het eigenlijk uil de hand gelopen. (Zie verder pagina 2).' (Van onze sportredactie) ROTTERDAM. De eerste aanmel dingen van supporters om met Feye- noord voor de wedstrijd tegen Estu- diantes naar Buenos Aires te vliegen zijn zij het voorlopig binnen. Het zal wel geen stroom worden die naar Zuid-Amerika gaat, maar één tot tweehonderd fervente aanhangers zullen zeker in het vliegtuig stappen. American Express het reisbureau dat altijd de trips voor Feyenoord verzorgt heeft de supporters al kun nen zeggen wat de prijs zal zijn: tussen de negen- en twaalfhonderd gulden voor ongeveer vijf dagen. Die prijs is gezien de afstand naar Buenos Aires en de reisduur (onge veer 17 uur vliegen) betrekkelijk laag. Ze is min of meer gebaseerd op een deelname van zo'n honderd mensen. MWIMWMMMMWWWriflMMWIMMMMNWMINV Men and er Alle zonde komt van binnen uit. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK/HAARLEM. Lock Zonneveld, de onderwijzer die vorige week bij de rel na de APA-proeessen is aangehouden en nog in voorloipge hechtenis zit, heeft zijn medebezetters van de Beverwijkse kweekschool per brief opgeroepen om van de tweede pro cesdag (morgen) geen herhaling te ma ken van de eerste. „Indertijd hebben we het principe van geweldloosheid aange nomen", schrijft hij, „om mij hoef je het niet te doen". De brief is door de Beverwijkse kape laan Jan Ruyter meegebracht uit het Huis van Bewaring, waar hij Loek heeft bezocht. Zonneveld, die schrijft dat hij niet gehersenspoeld is een geen vurdoop heeft ondergaan, vraagt de bezetters van de volgende zitting te maken wat de APA er altijd van heeft willen maken: ,Een indrukwekkende demonstratie van onze maatschappelijke en onderwijskundige idealen". De bezetters hebben een belang rijke zaak te verdedigen, „die in keihar de en flitsende getuigenverhoren en in klaterende verdedigingsredevoeringen naar voren moet komen". De bezetters hebben er niets aan als er nog meer ach ter slot komen; ze zijn elders harder nodig. „Laat je niet langer drijven op emotionele uitbarstingen. Vrouwe Justi- tia slaat harder terug. Je moet de tegen partij de gelegenheid ontnemen om te slaan. Je moet de actie in eigen hand houden. Ook acties en rellen voor mij zijn zinloos. Je doet er mijn zaak eerder scha- meer: „Speel het woensdag waardig en scherp (als je mij tenminste helpen wil). Nu we op het punt staan terrein te win nen, moeten we niet stuk-eskaleren We blijven schijnbaar onbewogen onder de formele toon van de justitie, maar we krijgen toch klaar wat we willen. Maak hun formaliteiten belachelijk, niet door ze met voeten te treden, maar door er overheen te praten". Kapelaan Ruyter (van Septuagint) heeft de brief overgebracht naar het vrijetijdscentrum De Slof, het centrum van de Alternatieve Pedagogische Aca demie, waar hij druk bediscussieerd is. Studentenwoordvoerder Jan Dobber (die woensdag zelf voor moet komen) was er niet van overtuigd dat het een echte brief van Zonneveld was. Hij meende dat Loek hem misschien wel geschreven heeft doch dan in een gedeprimeerde bui. Het leek er vandaag in ieder geval niet op, dat de bezetters zich morgen aan het verzoek in de brief zullen houden Doodgeschoten. Het Noordkoreaanse persbureau meldt dat Noordkoreaanse soldaten een „gewapende spion" van het imperialistische Amerikaanse aanvalsle- ger", die Noordkoreaans gebied was binnengedrongen, hebben doodgescho ten. ADVERTENTIES Elke woensdagavond 7-9 uur vrij blijvend deskundige voorlichting over parket Show-room Zeestraat 57 Beverwijk Tel. 02510 - 23592 U hoeft geen postzegel te plakken. Dat doen wij voor u. Ondergetekende wenst een proefabonnement van 3 weken voor 1.13 opA B C. NAAM ADRES WOONPLAATS Deze aanbieding geldt niet voor abonnees van onze bladen.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 1