Commissie-Biesheuvel: Bestuursapparaat dient doorzichtiger te worden Critiek op gegoochel met defensiecijfers Rapport Fraude bij examen op KMA Premier moet voorlichting coördineren Conflict thans opgelost WMMm verhalen" VERBOUWINGSOPRUIMING VNO-voorzitter Bruynzeel: één lijn trekken „Niet iedere lastenverzwaring Roep mr. Belinfante ter verantwoording PARKEERRECHT VOOR INVALIDEN OPEN HAAM MET KORTINGEN VAN 15-50%! F. J. DRIESSEN N.V. Publikatie in„Oost-W est" „Witte" scholen en „wegwerpscholen" ASVA Nederlander in Menton ernstig gewond Mogelijk vertraging door inspraak -brief aan senaat: Apenbad in Artis VERKOOPSTER LEERLING VERKOOPSTER DINSDAG 9 JUNI 1970 Verantwoordelijkheid Radio en televisie Geen propaganda Kabinetsformatie Niet goedkeuren C onsultatiesbureaus /open kaarfs over openhaarden 2 Bij roofoverval: Overschrijding STRAALJAGER NEERGESTORT; PILOOT GERED HAAST U! HAAST U! Koop N U reeds voor VADERDAG Premier De Jong: (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG In het rapport van de commissie-Biesheuvel worden met betrekking tot de overheidsvoorlichting in het rapport „een weerbarstige materie" genoemd voorstellen gedaan. Er wordt met nadruk op gewezen dat de bepleite openbaarheid voor de organen van de centrale overheid ook dient te gelden voor de overige publiek rechtelijke lichamen en in het bijzonder ook voor de gemeenten. Ook wordt aange drongen op instelling van een Raad voor de Openbaarheid. (Van onze correspondent) DEN HAAG „Het gemak waarmee (door het Pentagon) met cijfers wordt ge werkt, zonder dat men zich op herkomst en samenstelling bezint, is vaak verbijsterend en heeft mede het klimaat rond de NAVO in een dubieuze sfeer getrokken. Soort gelijke voorlichting vindt ook in ons land plaats. Men leest veelal, in grote opmaak, over het toenemende aantal divisies in het Warschaupact en het gelijkblijvend of kleiner wordend aantal in de NAVO. Wanneer echter vragen worden gesteld over aantal manschappen, vuurkracht, mobiliteit, ondersteuning etcetera, dan komt een aanmerkelijk ander beeld naar voren". DEN HAAG. Tijdens het examen economie zijn op 1 juni bij de Koninklijke Militaire Academie in Breda door zes ka- detten onregelmatigheden gepleegd. De gouverneur, generaal-majoor Mulder, heeft een onderzoek ingesteld. Donderdag zal de raad van gouverneur en assesoren van de KMA beslissen tot welke adviezen aan de minister van De fensie dit onderzoek heeft geleid. Deze adviezen zullen worden opgesteld als de ware proporties van de gepleegde onre gelmatigheden zijn vastgesteld. (De ka- detten zouden voor het examen kans ge zien hebben een aantal examenvragen in handen te krijgen). In Amsterdam zijn de eerste palen geplaatst die aanduiden dat een par keerplaats gereserveerd is voor een invalide automobilist. Het gaat om parkeerruimte vóór de woning van de betrokkene. Diens kenteken is op de paal aangegeven. De commissie adviseert o.m.: Publikatie van voorontwerpen van wet en algemene maatregelen van bestuur. Vergroting van de doorzichtigheid van het financiële beleid door toezen ding in het voorjaar van een priori teitennota aan het parlement. Ruimere openbare inschakeling van niet-ambtelijke adviesorganen. Ruimere toepassing en openbaarma king van glijdende meerjarenplannen, waarbij per jaar de uit te voeren ta ken zo concreet mogelijk worden aan gegeven. De commissie meent dat informatie niet onder alle omstandigheden kosteloos behoeft te worden verstrekt. Zij sugge reert de opzet van een openbare infor matiebank, waarin op microfilm alle openbare overheidsdocumenten worden opgenomen. De commissie bepleit ook de instelling van een adviescollege voor de openbaarheid dat de regering van advies kan dienen over de meest wenselijke toe passing van het openbaarheidsbeginsel door de overheidsorganen. Dit college zou moeten worden samengesteld uit ambte lijke en niet-ambtelijke deskundigen op het terrein van de overheidsvoorlichting, de journalistiek en het bestuursrecht. Volgens het rapport moet de plicht tot openbaarmaking essentieel bestanddeel worden van de ministeriële verantwoor delijkheid. Iedere minister zal verantwoor delijk moeten worden gesteld voor de in houd van de voorlichting over zaken die zijn departement betreffen. Een betere coördinatie van het voorlichtingsbeleid van de overheid is geboden om het alge mene regeringsbeleid beter uit de verf te laten komen. Deze coördinatie dient te geschieden door de minister-president. Een deel van de commissie sluit niet uit dat deze taak aan een onder de premier ressorterende staatssecretaris kan wor den gedelegeerd. Om de praktijk van de overheidsvoor lichting te verbeteren doet de commissie de suggestie, uitbreiding van de taken van de departementale voorlichtings diensten financieel mogelijk te maken en meer en tijdige informatie te verstrek ken over de vergadering van de minis terraden. Verder stelt zij voor de opzet van de Staatscourant zodanig te wijzigen dat in redelijke volledigheid een beeld wordt verschaft van de activiteiten van regering en parlement, o.a. door een kort verslag van elke Kamervergadering te publiceren. Ook wil de commissie pu blikatie van de Handelingen van de Sta- ten-Generaal in een wekelijks verkrijg bare editie. De commissie rekent af met het pri- meurrecht van het parlement bij het ont vangen van informatie en besluiten van de zijde van de regering. Zij meent ook dat de overheid pas van de wettelijke mogelijkheid om zelfstandig radio- en te levisie-uitzendingen te verzorgen, ge- bruk moet maken als op andere wijze (Vervolg van voorpagina) „Het Nederlandse systeem is op zich zelf goed. De regering zal in ieder geval een machtsmiddel bij de hand moeten houden. Dat moet ze hebben om gevaren onvoldoende via deze media informatie over haar beleid naar buiten komt. De commissie stelt voor tot een vorm van periodiek overleg te komen tussen over- heidsvoorlichters en zendgemachtigden met betrekking tot die onderwerpen van overheidsbeleid, waarover uit een oog punt van algemeen belang ook via radio en televisie voldoende informatie dient te worden verstrekt. Een deel van de commissie meent dat overheidsvoorlichting niet mag ontaar den in „public relations" en waarschuwt dan ook voor inschakeling van externe public relations-adviseurs vanwege het risico van verstrengeling van belangen. Wel meent dit deel van de commissie dat in beginsel plaats is voor ambtelijke PR-deskundighed in de rijksdienst. Een ander deel van de commissie meent dat in het kader van de bepleite openneid de aanwezigheid van externe PR-deskun- digheid binnen de overheid niet kan wor den gemist en erkent dat een minister behoefte kan hebben aan extern advies omtrent zijn persoonlijk optreden. Dit deel van de commissie wil echter ver mijden dat „public relations" als propa ganda wordt beschouwd. Ook de kabinetsformatie dient zich naar de mening van de commissie zoveel mogelijk in het openbaar te voltrekken. Daarom wordt publikatie van de adviezen bepleit die de koningin van de fractie leiders, informateurs en formateurs ont vangt. De commissie noemt ook een aan tal suggesties ter verbetering van de bui tenlandse voorlichting. Zij acht het voorts wenselijk dat de schooljeugd op grotere schaal informatie krijgt over de ontwik kelingsproblemen. DEN HAAG. De commissie voor On derwijs van de Tweede Kamer voelt meer voor het „witte seholenplan" van de heer Laban (P.v.d.A.) dan voor het plan voor „wegwerpscholen" van C.H.U. afgevaardigde Schuring. Dat bleek gis termiddag tijdens een openbare commis sievergadering. De „witte scholen" van de heer Laban moeten functionele, mo derne gebouwen zijn, die buiten de school uren gebruikt kunnen worden voor re creatieve en culturele doeleinden. Zij verschillen in zoverre van de „weg werpscholen" van de heer Schuring dat zij in elk geval geruime tijd meegaan en niet een semi-permanent karakter heb ben. De heer Schuring wilde scholen van eenvoudige materialen bouwen, een levensduur geven van slechts een tiental jaren en ze bovendien gemakkelijk ver plaatsbaar maken. Staatssecretaris Grosheide van Onder wijs voelde voor beide plannen niet veel. Hij zegde echter toe in het kader van de studie over moderner en functioneler scholenbouw ook dit aspect te zullen on derzoeken. De commissie was bezorgd over de si tuatie bij het lager onderwijs, waar met ingang van het nieuwe schooljaar een te kort van bijna 500 onderwijzers lal be staan. Toch voelen de meerderheid van de commissie en de staatssecretaris niets voor een motie van de heer Laban, waar in een algemene vrijstelling van dienst plicht voor onderwijskrachten wordt ge vraagd. Het merendeel van de commis sie is van mening dat het incidentele ontheffingsbeleid goed werkt. voor de nationale economie te kunnen af wenden. Het werkelijke probleem is dat de bedrijfstaksbonden zich niet gebonden achten aan centraal gemaakte afspraken tussen werkgevers en vakbeweging. Daar om zijn we nu intensief bezig één lijn te trekken. Dat is de enige manier om er gezamenlijk uit te komen. De Duit sers laten hun „wage leaders", toonaan gevende bonden in het loonoverleg, mee praten. Maar dat betekent daar dan ook dat de onderliggende organisaties of be drijven zich erachter moeten stellen". „Er wordt van werknemerskant wel eens gezegd, dat het Centraal Plan Bu reau aan de leiband van de -egering loopt. Dat is per se niet waar. Dat bureau heeft zijn nut wel degelijk bewezen. En als er tussen werkgevers en werknemers ge praat wordt over een alternatief loonsys teem, dan zeg ik niet zomaar: laten we nu dat planbureau en de Sociaal-Econo mische Raad maar afschaffen". Over de ingebouwde inflatie-beveiliging in de collectieve contracten zegt VNO- voorzitter Bruynzeel: „Als ik de regering was zou ik volle dige indexering voor het tweede achter eenvolgende jaar niet goedkeuren. Als je Ook de apen op de apenrots in Artis vinden het warm. Ze nemen zo nu en dan een frisse duik in het vijvertje rond de rots. AMSTERDAM. Het curatorium van de Nederlandse Stichting Consultatiebu reaus heeft tijdens de afgelopen weken bemiddeld in het conflict, dat ontstaan was tussen het stichtingsbestuur en de medische raad van de stichting. Deze be middeling heeft geleid tot overeenstem ming over enerzijds de formulering van het begrip „overleg en overeenstemming" volgens welke het beleid in de nieuwe stichting zal worden gevoerd, anderzijds over een procedure ter realisering van de Dr. Jan Rutgers Stichting op korte termijn. Dit heeft het curatorium van de stichting consultatiebureaus maandag meegedeeld. In de nieuwe organisatie zullen de con sultatiebureaus van de nu nog nauw met de NVSH verbonden stichting worden on dergebracht. Daarmee wordt een besluit van het congres van de NVSH van maart 1969 gerealiseerd. V anonzecorrespondent AMSTERDAM. De ASVA heeft bij alle senaatsleden van de universiteit van Amsterdam er op aangedrongen de rector magnificus, mr. A. D. Belinfante, ter ver antwoording te roepen. In een brief die de ASVA maandagavond aan de senaatsleden de gezamenlijke hoogleraren heeft verzonden, wordt ge suggereerd een senaatsvergadering te eisen, in de eerste plaats om te protes teren tegen de brieven van de heer Belin fante aan de Amsterdamse studenten, voorts tegen de brieven waarin de rector magnificus van enige (sub-) faculteiten verlangt dat het overwicht van docenten bij de bepaling van het beleid zal pre valeren. De ASVA meent dat de rector magnificus zich zozeer van de universiteit heeft ver vreemd, dat hij „zijn toevlucht moet ne men tot bedenkelijke cultuur-historische overwegingen, waarbij hij een begrip cul tuuroverdracht hanteert dat in wezen be stendiging van deze cultuur en deze machtsverhoudingen betekent". „Het zou", zo schrijft de ASVA tenslotte „al een hele winst zijn als de universi taire gemeenschap verdere huilerige en met een pseudo-wetenschappelijk sausje overgoten brieven zouden worden be spaard". iedere vorm van lastenverzwaring wilt verhalen door de lonen bij te sturen, dan is de deur wijd open voor inflatie. We moeten niet eenzijdig oplossingen willen bevechten. Stel dat iedere verhoging van de indirecte belastingen (accijnsen of BTW) automatisch gecompenseerd zou worden. Dan zou het uitgavenbeleid van de regering vast lopen. Als het gaat om verbetering van de collectieve voorzienin gen, dan moet iedereen daaraan meebe talen". Over de recente bedrijfssluitingen en de prijs- en steunpolitiek van de regering merkt de VNO-voorzitter op: „Die be drijfssluitingen zijn een teken aan de wand. Als er sprake is van rendements tekorten, dan kun je niet investeren en moderniseren en dan beperk je dus de groei van de economie. Ik heb het gevoel dat er van de zijde van de regering on voldoende vertrouwen is in de „op- schwung"-mogelijkheid van ons bedrijfs leven. Het klimaat is gewoonweg niet in orde. Daarom is ie regering erg voorzichtig met steun. Dat zou voor de vakbonden zo zwaar moeten wegen, dat ze zo snel mogelijk maatregelen nemen om uit de problemen <e Komen. Het VNO heeft er begrip voor dat de regering niet zomaar alles steunt. Maar zij moet die steun wèl geven wanneer zich in het buiten land concurrentie-vervalsing voordoet. Deze bittere verwijten aan het adres van de militaire voorlichters staan in het laatste nummer van Oost-West, waarin drs. W. van der Does de Willebois een samenvatting geeft van het wijdverbrei de onbehagen over „een uiterst ontoe gankelijke, gesloten sector in de samen leving". In het brandpunt van die kri tiek staat het Pentagon. „De cijfers van dit ministerie van Defensie, op grond waarvan de meeste parlementaire be slissingen worden genomen op dit ge bied, zijn niet alleen er vaak systema tisch naast, maar worden veelal in be langrijke mate gemanipuleerd. De Amerikaanse defensie-uitgaven zijn ADVERTENTIE Wees zeker van uw keus. Vraag beslist brochure met uitvoerige inlichtingen over Ringlever open haarden. Antwoordnummer 1444, Rotterdam. SYSTEEM Perfectie sinds 1902 Havenstraat 209-213, Rotterdam-W. Tel. (010)-25.65.65* Showr. geopend v. 9-17 u. zaterdags van 9-13 uur. Eigen parkeerruimte. Dan kun je eenvoudig niet volhouden: als zij het doen, hoeven wij het nog niet". „Ik hoop en dat is noodzakelijk dat we voor de CAO-onderhandelingen beginnen ver genoeg zullen zijn met de inzichten over een aangepast loonsys teem. Dan is er een kans dat de vak beweging met redelijke looneisen komt, die onze economie ook wekelijk kan dra gen. Zo kan de inflatie worden afgeremd" „Het zit hem niet alleen in de prijsbe- heersing. Van de bedrijven moet nu een kleine groep het gelag betalen. Die voelt de duimschroeven al te lang en blijft daar door achter. Vorig jaai was het prijsbe leid gewoonweg belachelijk. Er werd niet in het minst rekening gehouden met een redelijk rendement Zoiets werkt op de duur juist prijsverhogend. Nu zijn de teugels dan wat gevierd, maar voldoen de is het nog altijd niet". „De levensmiddelenbedrijven bijvoor beeld voelen de nadelen van de prijsbe- heersing erg sterk. Heel wat beter af zijn de ondernemingen die offerte kunnen maken en de projecten stuk voor stuk kunnen uitrekenen, zoals aannemings maatschappijen. Zo langzamerhand zou het ook in Nederland mogelijk moeten worden ook voor langlopende orders de prijzen bij te sturen, als de kostenontwik keling daartoe aanleiding geeft. JOHN BINDELS (Van onze correspondent) PARIJS. Bij een roofoverval in de Zuidfranse stad Menton, waarbij 2000 franken werden gestolen, werd gisteren de 20-jarige Nederlander Roland Thijs zo ernstig gewond dat zijn leven in gevaar verkeert. De Nederlandse jongeman werkte als kassier in een wisselkantoor bij zijn va der. Bij de overval loste de dader een schot op de jonge kassier waardoor zijn rechter long geraakt werd. De auto waar mee de overvaller na de aanslag vlucht te, werd later bij de Italiaanse grens te ruggevonden. Het was een gestolen wa gen. sinds 1948 meer dan verdrievoudigd, de inflatie buiten beschouwng gelaten. Be langrijke factor is het steeds duurdere en ingewikkelder wapentuig: tijdens de Koreaanse oorlog kostte het toen mo dernste vliegtuig 300.000 dollar, nu kost een dergelijk toestel drie mi ljoen dollar en defensie overweegt al over te gaan op een straaljager van veertien miljoen per stuk. Een bedrag dat uiteindelijk wel hoger zal liggen, want de begrotingen vari het Pentagon worden nogal onbe trouwbaar genoemd. „In antwoord op kritiek publiceerde het Pentagon een overzicht van recente gevallen waarin een budget werd over schreden. Het gemiddelde daarvan kwam uit op 220 percent. De meeste re cente studie van het Brookings Institu tion toont echter afwijkingen van 300 a 700 percent. Senator Kennedy kwam met een andere berekening (van het begro tingsbureau zelf) uit op 200 a 300 per cent. Nadien is bekend geworden uit een geheim rapport dat het Pentagon de gevraagde gegevens niet ter beschik king wilde stellen, zodat het cijfer van Kennedy zeker te laag is", zo schrijlt Oost-West. Het blad stelt verder dat in Nederland de openbaarheid van Defensie veel klei ner is dan in de Verenigde Staten, waar regelmatig cijfers bekend worden over missers in wapenaankopen en -ontwikke lingen. Individuele uitgaven zi jn in Ne derland geen belangrjke bron van kri tiek. De vraag lijkt gewettigd of dit sa menhangt met gebrek aan gegevens. De „bedrijfsblindheid" van de Amerikaanse defensie heeft de gemeenschap al „mil jarden dollars" gekost, aldus het blad. „Ook in ons land worden gaarne onbe werkte cijfers gepubliceerd, die door een groot publiek oppervlakkig worden ge waardeerd. De herhaalde presentatie van de verhouding in de strijdkrachten aan weerszijden van het IJzeren Gordijn is een notoir voorbeeld. Het wordt voorge steld alsof een divisie in Oost-Duitsland gelijk is aan een Amerikaanse in het Rijnland, of een Tsjechoslowaakse even waardig aan een Russische. Voorlich tingsambtenaren weten dat dit gelijk is aan het optellen van appels en citroenen. Het is trouwens bekend dat deze fout niet aan Russische kant wordt ge maakt". (Van onze correspondent) LEEUWARDEN Gistermiddag om hau drie is een Thunderstreak van de vlieg basis Eindhoven bij de westpunt van Ter schelling in zee gestort. De piloot, de 31- jarige eerste luitenant K. Hoogers, slaagde erin zich met zijn schietstoel te redden. Twintig minuten na het ongeluk werd hij uit zee opgepikt door een helikopter van de luchtmacht. ADVERTENTIE GRETHA de BRUYN SPORT n.v. In ons zich snel uitbreidend bedrijf, hebben wij plaats voor Wij bieden de moderne arbeids voorwaarden en zullen met reeds gemaakte vakantie-af spraken rekening houden. i wijnderslaan 7—9 - Haarlem Telefoon 31 33 58 DE ZAAK WAAR KWALITEIT DE SPORT IS ADVERTENTIE Nog tot 14 juni kunt u profiteren van onze met toestemming van de Kamer van Koophandel Juweliers sinds 1776 BARTELJORISSTRAAT 1 hoek Smedestraat - HAARLEM Telefoon 32 03 00 DEN HAAG. Minister-president De Jong heeft over het rapport van de commissie-Bisheuvel gezegd dat het de koers van de overheidsvoorlichting wellicht voor de eerste tientallen jaren zal bepalen. Volgens de premier dienen de staats rechtelijke aspecten van de voorstel len van de commissie zorgvuldig te worden onderzocht, evenals de finan ciële gevolgen. Uitbreiding van de voorlichtingsafdelingen, die zeer nauw bij de beleidsvorming moeten worden betrokken, zal geld kosten. De behoef te aan inspraak, die door de gewenste openheid wordt versterkt, zal tot een zekere vertraging in de besluitvorming leiden. Wellicht zal het huidige besluit vormingsproces met name de pro cedure van de begrotingsbehandeling moeten wonden verkort. De pre mier wees erop dat de overheid en aanzien van bepaalde zaken zoals De fensie, monetaire vraagstukken en fis cale en justitiële dossiers geheimhou ding zal moeten blijven betrachten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 2