Velsen streeft naar oplossing van „bejaardenprobleem Nieuw centrum aan Kanaalstraat kan omstreeks juli worden geopend Over enige jaren plaats voor vijfhonderd bejaarden -• -v. DONDERDAG 11 JUNI 1970 13 99 Gegadigden (Van een onzer redacteuren) VELSEN Door het gemeentebestuur van Velsen wordt er al geruime tijd naar gestreefd een afdoende oplossing te vinden voor het zogenoemde „bejaardenprobleem", waarmee dan in de eerste plaats wordt bedoeld het creëren van een goede huisvesting, wanneer de bejaarde mens eenmaal door de omstandigheden wordt gedwongen zijn vertrouwde woning te ver laten. Deze oplossing dient uiteraard voor een deel te worden gevonden in de bouw van zoveel bejaardentehuizen, dat men geen enkele gegadigde meer behoeft af te wijzen. Een gebiedende eis is hierbij hem in dergelijke gevallen een nieuwe, zij het dan ook kleinere woning te verschaffen, waar zijn of haar zelfstandigheid zo lang mogelijk blijft behouden. Dat dergelijke plannen wel degelijk voor verwezenlijking vatbaar zijn kan door een ieder worden waargenomen, die aan de Kanaalstraat in Sluiswijk de nieuwe be jaardenflat in ogenschouw neemt, waarvan over enkele weken de officiële opening zal kunnen plaatsvinden. Deze flat behoort tot het project van twee grote bejaardencentra, elk voor bijna honderddertig bewoners, waarvan de tweede aan de Grote Beerstraat zal verrijzen voor de Christelijke Inter kerkelijke Stichting voor Bejaardenverzorging. Doordat het hier een her- halingsbouw betreft door dezelfde aannemer volgens dezelfde plannen en tekeningen, konden de totale stichtingskosten aanzienlijk worden beperkt. idBi V oorbereidingen Deskundigen «15 worden en de telefoon bij de tafel dient te worden geplaatst Behalve badkamers voor de bewoners, waarvan er op eke woonlaag één is in gericht, bevat het centrum ook een aan tal gemeenschappelijke voorzieningen, zoals een ziekenafdeling, een activerings ruimte, een biljartkamer en een eet- en recreatiezaal. Want ofschoon de maaltij den op de kamers zullen worden geser veerd, heeft men /oor feestelijke gele genheden toch over een gezamenlijke eetzaal willen beschikken. Voorts word- den overal gezellige zitjes ingericht, waar de bewoners onderling kunnen con verseren, om daarbij desgewenst een kaartje te leggen. Het gebouw telt ver der nog een moderne keuken van bijnan enorme afmetingen, enige liften, drie lo geerkamers en dertien wooneenheden voor het inwonend personeel, welke laat ste voor zover niet bewoond, ook in spoed- en noodgevallen voor bejaarden kunnen worden gebruikt. Hef nieuwe bejaardencentrum in Sluiswijk, dat over enige weken offi cieer zal worden geopend. Uiteraard telt Velsen thans enige hon derden gegadigden voor deze centra, zo dat hier voorlopig nog een selectie moet worden toegepast. Deze geschiedt door de gemeentelijke sociale en geneeskun dige diensten, in samenwerking met de federatie „Bejaardenzorg", waarbij voor toelating uitsluitend medische en sociale aspecten zullen gelden. De normen wor den dan aan de hand van een puntenlijst vastgesteld. Van belang is dat ook be jaarden die reeds in een bepaald tehuis zijn ondergebracht, voor dit nieuwe cen trum in aanmerking kunnen komen, het geen dus ook geldt voor de huidige be woners van het W. F. Visserhuis. Wanneer bejaarden een wooneenheid in dit nieuwe centrum wordt toegewezen, is het hun veroorloofd deze kamers geheel naar eigen inzicht te meubileren. Wel be staat er een bepaald voorschrift voor de vloerbedekking, maar omdat er in de meeste gevallen bij het verlaten van de oude woning een doorstromingsvergoe ding wordt toegekend, zullen de even tuele kosten hier gemakkelijk uit kunnen worden bestreden. Een en ander past volledig in de opzet van deze centra, na melijk de bewoners in de gelegenheid te stellen de eigen zelfstandigheid zo lang mogelijk te behouden. Op deze wijze kan er van „opname in een inrichting" geen sprake meer zijn. Vandaar dat bij het exploiteren de zogenoemde „inspraak" evenmin zal worden vergeten, omdat het in de bedoeling ligt de bewoners in het bestuur te betrekken. Een uit de bejaar- De grote keuken, voorzien van alle moderne kookapparatuur. Het waarlijk riante gebouw, voor een deel gelegen aan de Kanaalstraat en de Keizer Wilhelmstraat, is opgetrokken uit negen bouwlagen, waar de wooneenhe den in zijn ondergebracht. Hiervan wor den er honderdvijf ingericht voor een per soon en elf voor echtparen, terwijl men hier voorts zal kunnen beschikken over dertien eenheden voor inwonend perso neel, drie logeerkamers en dertien bed den voor zieken. Ook in de éénpersoonskamers is het koelkastje niet vergeten. Zoals hierboven reeds werd aangeduid, bestaan deze wooneenheden uit een serie één- en tweepersoons kamers, waardoor een alleenwonende hier de beschikking krijgt over een woon- en slaapkamer van ongeveer 15 m2. Voor deze categorie in dergelijke centra een bijna ongekende luxe, vooral wanneer men weet dat bij voorbeeld in het W. F. Visserhuis twee samenwonenden het met minder ruimte moeten doen. Een wooneenheid voor twee personen omvat, behalve een gezellige ^■i Een tweepersoonskamer, met rechts de slaapkamer en links het keuken tje. In de bergruimte bevindt zich een kleine koelkast. den samengestelde commissie zal met de directeur geregeld de gang van zaken kunnen bespreken, waarbij bepaalde voorstellen uit deze kring serieus in be handeling zullen worden genomen. De behoefte aan dergelijke centra trad reeds jaren geleden aan het licht, zodat destijds de wethouders Maas en Verbeek zich al met dit probleem hebben bezig gehouden. Ten gevolge van deze prille voorbereidingen kon dan eindelijk door wethouder C. Ockeloen de eerste paal worden geslagen, nadat eerst nog enige weerstanden moesten worden overwon nen over de situering van het gebouw. Een plaats, waar men thans overigens bijzonder gelukkig mee is. Ook al omdat de bouw hiervan als een mooi aanloop punt kan worden gezien voor de verdere sanering van Oud-IJmuiden. De snel naderende voltooiing van deze fraaie bejaardenflat heeft tot gevolg ge had, dat ook in het W F. Visserhuis eni ge nieuwe voorzieningen zullen worden getroffen. Wanneer dan binnen nu af zienbare tijd ook het centrum aan de Grote Beerstraat in gebruik zal zijn ge nomen, kan de gemeente Velsen onge veer vijfhonderd bejaarden een geriefelijke huisvesting bezorgen. Men beschikt dan namelijk over bijna tweemaal honderd- dertig plaatsen in de centra aan de kei zer Wilhelmstraat en de Grote Beer straat, honderdzestig in het katholiek be jaardencentrum en negentig in het W. F. Visserhuis. En omdat het gemeentebe stuur hierbij een op elkaar afgestemd opnamebeleid voor ogen staat, is men er welhaast van overtuigd dat Velsen tegen die tijd geen urgente problemen meer zal kennen. JAN VAN DAM De aanstaande bewoner van deze kamer wordt straks een riant uitzicht geboden op Sluiswijk en de haven werken. woonkamer van ongeveer 18 m2, ook nog een slaapkamer van 13 m2. Al deze wooneenheden krijgen een aansluiting op de centrale installatie voor warmwatervoorziening en op het centraal antennesysteem en zij worden verder uitgerust met een eigen toilet met doucheruimte, een aanrecht met elektri sche kookplaat voor het bereiden van kleine hapjes en het zetten van koffie en thee, terwijl er bovendien een kleine koelkast zal worden geplaatst. Ook be staat de mogelijkheid tot het aansluiten van een eigen telefoontoestel, al kan de bewoner geregeld gebruik maken van de cel, elders in het gebouw. Deze indeling is tot stand gekomen na uitvoerig overleg met Amsterdamse des kundigen, waarmee aan de hand van een hier reeds ingerichte proefkamer de af metingen en inrichting konden worden vastgesteld, Op deze wijze kon het inte rieur tot in de finesses en zo doelmatig mogelijk worden ingericht, waarbij on der meer werd bepaald1 dat het lichtpunt ook van het bed uit bediend moet kunnen W ,.,v.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 13