Verkiezingsvoorspel in Groot-Brittannië WILSON EN HEATH BESTOKEN ELKAAR OVER DE SCHUTTING PONTIAC Dreigend tekort aan kolen Girobetaalkaart do's makkelijk! SPÜKEB BROEKEN EN ■SOCKETS HENSEN Ex-premier Pengel begraven HOOGOVENS blije gezichten, fijne horloges van f59,50 tot f 900,- P0HTIAC TIJD JUISTE TIJD I 't wordt t|jd, dat u er óók een draagt Regering neemt SER-advies ondernemings raden over Bouwbedrijf failliet Zeven percent voorsprong Nederland mag op Java 7 erevelden in stand houden Schoolstakingen veroordeeld DONDERDAG 11 JUNI 1970 LEE.LEVIS. ROY ROGER Eigen parochie Wegblijvers voor wie 'm aanneemt ...voor wie 'm afgeeft Lees maar! betaalkaart Schrijf maar! Postgiro: meer dan 2 miljoen rekeninghouders. Daar onder zijn alle winkeliers, leveranciers en dienst verlenende ondernemingen. Over en weer kunnen dus vele miljoenen Nederlanders bij elkaar terecht voor betalen en incasseren. Alleen via de betaalkaart van de Postgiro gebeurt dat nu al meer dan 1.000.000 keer per maand. En dat groeit! Het Is toch immers dood gewoon geworden dat men met 'n kaart en het giro pasje betaalt! Gemisvoor wie 'm nog niet heeft ADVERTENTIE RIBCORD VELOURS DENIM KINDERMATEN VA.= DAMES EN HERENMATEN VA: 13.90 17.50 PARAMARIBO. Onder enorm grote belangstelling is woensdagmiddag het stoffelijk overschot van ex-premier J. A. Pengel van de rouwkamer van 's lands hospitaal overgebracht naar het kantoor van de Nationale Partij Suriname. De kist werd met een militair voertuig overge bracht. Bij het vertrekpunt van de rouwstoet, waar duizenden waren samengestroomd, barstten vrouwen in snikken uit. Zij wuif den met hoofddoeken de kist na. Ook veel mannen hadden tranen in de ogen. „Vader, wij hebben zo ellendig veel van je gehou den", zo werd geroepen. In de grote stads kerk van de Evangelische Broederge meente werd een rouwdienst gehouden. Er waren familieleden, tal van autoriteiten en vertegenwoordigers van verschillende groeperingen aanwezig. Bisschop Doth van de Evangelische Broedergemeente verzorg de de schriftlezing. (Door onze redacteur in Londen) LONDEN Een van de vredigste plekjes in deze razende miljoenenstad is Smith Square, het koele pleintje onder de platanen lommer vlakbij Big Ben. Aan de ene kant een rijtje karaktervolle Georgiaanse herenhuisjes, in het midden de half opgekalefaterde ruïne van een lelijke oude kerk en aan de andere kant de hoofdkwartieren van de drie grote politieke partijen Transport House, Labours machtige burcht Schuin daar tegenover het vriendelijker conservatieve „central office", met als nevenbuurman de libe rale, die er vroeger een eigen gebouw bezaten, maar nu in een kantoortje van politieke vrienden zijn ondergebracht. Elke ochtend bevechten in deze dorpse omgeving de politieke leiders, Wilson, Heath en lord Byers, op hun persconfe- enties elkaar. Wilson doet dit in een zaal tje van een zondagschool in een somber steegje vlakbij. Zij bekogelen elkaar als het ware over de schutting met propaganda en proberen op slag elk woord, elke uitlating en voor al elke aantijging van de tegenstander met tegenargumenten en andere nog krassere aantijgingen te ontzenuwen. Echt of niet, men kan zich niet aan de indruk onttrekken dan Wilson en Heath elkaar werkelijk haten. Onmiddellijk na dit dagelijkse woorden gevecht vertrekken de politieke generaals naar het verkiezingsfront. Oppositieleider Heath doet dit in Amerikaanse stijl met zijn gehuurd vliegtuigje ijlt hij, ver- (Vervolg van voorpagina) Door vergroting van de oxystaalproduk- tie worden de voorwaarden geschapen voor verbetering van de milieuhygiëne. Ener zijds omdat de ontstoffing van de oxystaal- fabriek wordt verbeterd, anderzijds omdat de produktie van de uit 1939 daterende Martin-staalfabriek grotendeels of gedeel telijk kan worden stilgezet, uiterlijk op het moment waarop het staalbedrijf op de Maasvlakte staal aan IJmuiden zal kun nen leveren. De investeringen in de kookssector be treffen de bouw van een moderne kooks- fabriek met drie batterijen. Het tekort aan verkooksingscapaciteit in Europa maakt uitbreiding van de eigen capaciteit nood zakelijk. Bij het ontwerp van de installatie werd eveneens veel aandacht besteed aan de milieuhygiënische voorzieningen. Behalve dat de nieuwste technieken voor de nieuwe batterijen worden toegepast, zul len bij de ingebruikneming van de instal latie twee oude batterijen worden gedoofd. Voorts is besloten de produktiecapaciteit van het dunne, tweemaal koudgewalste blik, op te voeren en tevens een installatie te bouwen waarop het materiaal zowel kan worden vertind als verchroomd. Het dunne materiaal wordt vooral toegepast voor de verpakking van bier en frisdranken. Ver wacht wordt dat deze toepassing een be langrijke ontwikkeling tegemoet zal gaan. Het laatste onderdeel van het investe ringsprogramma omvat de bouw van een nieuw rekencentrum. Hierin zullen de cen trale computers worden opgesteld. gezeld van een schare journalisten naar alle delen van het land. Op het pleintje staat een luxe persbus voorzien van een bar en televisie voor hen gereed. Ook in het vliegtuig kunnen zij zich rijkelijk la ven. Heath die minder goed is in persoon lijke contacten met het publiek spreekt bijna uitsluitend op grote vergaderingen, hoofdzakelijk voor eigen parochie. Men wordt alleen op plaatsbewijzen toe gelaten zodat een sympathiek gehoor is verzekerd. Heath's populariteit als leider kan nog steeds niet aan die van Wilson tippen. Volgens de opiniepeilingen boekt hij als persoonlijkheid niet meer dan fwir- tig punten tegen Wilson ruim viiftig. De gepolijste Heath kan moeilijk op tegen de rauwere Wilson, een geslepener politicus en meer volksman dan hij. De script-jongens hebben Heath van korte inslaande staccatozinnetjes voorzien, maar ook dit is riskant want een caba retartiest is hij bepaald niet. Maar ge zegd moet worden dat de vroegere vaak ietwat kunstmatige Heath naar mate zijn mogelijke premierschap meer in zicht komt veel meer ontsnannen is. Heath ge bruikt doorgaans kalme rustige argumen ten. Wilson vermijdt echter het grote po litieke debat omdat hij instinctief voelt dat de kiezers in hun zomerse zelfgenoeg zaamheid niet willen worden gestoord. Heath's vrienden verdedigen hem hij is een man van daden. Wilson, zo zeggen zij, is alleen maar een man van woor den. Ook Wilson heeft voor zijn campagne iets nieuws bedacht. Dagelijks gaat hij per trein en auto naar de voor beide partijen wankele, maar afgelegen distric ten, voornamelijk om zijn eigen mensen op te jutten. Want ook Engeland kent het probleem van stemonthouding dat echter bij alge mene verkiezingen, wanneer het er op aankomt de juiste regering te kiezen, nog al meevalt. Bij vorige verkiezingen toog gemiddeld 75 percent naar de stembus, een laagterecord. Nu worden er meer ver wacht. Aangezien het hard tegen hard gaat, doen de partijen alles om vooral in de vijftig districten waar de werkelijke beslissing zal vallen, idereen er met de haren bij te slepen. Doorgaans zijn de meeste wegblijvers Labourmensen omdat zij degenen zijn die economisch vaak onder welke regering ook de klappen krijgen. Als het werkelijk om een einduitslag net slechts enkele zetels verschil zou gaan, lijkt dit een bedenkelijke vorm van de- LONDEN (Reuter) Een door het bureau Harris verrichte opiniepeiling geeft Labour een voorsprong bij de al gemene verkiezingen van zeven per cent op de conservatieven. Dit is gisteren meegedeeld door een woordvoerder van de „Daily Express". Het blad kon het resultaat niet publi ceren in verband met de typografen- staking in Engeland. Veertien dagen geleden gaf ditzelfde instituut Labour een voorsprong van vijf percent. Ver taald in verkiezingsuitslagen zou La bour nu een meerderheid van ongeveer honderd zetels krijgen in het 630 zetels tellende Lagerhuis. Dat is meer dan de socialisten bij de verkiezingen van 1966 kregen. Toen bedroeg de socialis tische meerderheid 97 zetels. mocratie, hoewel, zo dient hieraan te wor den toegevoegd, de primitievere kiezers meestal met de algemene nationale stroom meezwemmen, zodat hun optreden toch representatief mag worden genoemd. Ware dat niet zo dan zou deze enorme verkiezingsinspanning een slag in de lucht zijn. ADVERTENTIE BRUSSEL. Er bestaat in West-Eu ropa een tekort aan steenkool dat niet door andere energievormen opgevangen kan worden. Ooor verkeerde vooruitzich ten misleid, hebben de regeringen van de DJAKARTA. (Reuter) De Indonesi sche minister van Buitenlandse zaken, Adam Malik, en de Nederlandse ambas sadeur in Djakarta, mr. H. Scheltema, hebben dinsdag in Djakarta een oorlogs- gravenovereenkomst ondertekend op grond waarvan Nederland het recht heeft zeven erevelden op Java in stand te hou den. Op de zeven erevelden bevinden zich de graven en op één van de velden ook de urnen van in totaal 22.611 personen die in militaire dienst of als burgers als gevolg van oorlogsomstandigheden zijn omgekomen van 1942 tot 1949. Aanvan kelijk waren de stoffelijke overschotten verdeeld over twaalf begraafplaatsen in geheel Indonesië maar in de afgelopen jaren zijn de graven geconcentreerd op zeven velden op Java. meeste Westeuropese landen een beleid van produktievermindering gevoerd en dat heeft tot gevolg dat er momenteel ernstige bevooriadingsmoeilijkheden zijn, vooral wat cokes en cokeskolen betreft. Dit is een van de voornaamste conclusies uit een rapport van het studiecomité van de Westeuropese steenkolenproducenten dat woensdag "n Brussel bekend gemaakt Het door de steenkolenproducenten ge schetste tekort aan steenkool wordt vol gens het rapport van hun studiecomité veroorzaakt door de prijsstijgingen van de nieuwe energievormen waarvan men dacht dat ze steenkool konden vervangen. Voornamelijk zijn dat aardgas, petroleum en kernenergie. De prijsstijgingen voor petroleum zijn voornamelijk het gevolg van de politieke instabiliteit in het gebied waaruit Europa zijn meeste olie betrekt: de Arabische wereld. Aardgas vertegenwoordigt op Europese schaaJ slechts een beperkt po tentieel en de ontwikkeling van kern energie heeft gevoelige vertragingen op gelopen terwijl bovendien de kosten van deze energievorm aanmerkelijk hoger blijken te hggen dan was voorzien. De steenkolenproducenten zijn er van over tuigd dat inschakeling van nieuwe pro ductiecapaciteiten op het stuk van de ko len dev anders ongetwijfeld uitbrekende prij zenhausse zal kunnen afremmen. ADVERTENTIE garantie gemak Elke girobetaalkaart wordt door de Postgiro tot 100,- gegarandeerd. Dat is de waterdichte zekerheid dat elk bedrag tot 100,- per kaart op uw postrekening wordt bijgeschreven. Snél, gespecificeerd en wel! Dus: kaart ontvangen? Giropas gezien? Kassal i garantie tot 100 gulden STATIONSSTRAAT 33 LOOWOUDE 9999 de Betaal met de pen prompt en precies het juiste bedrag. Zonder buikige portemonnaie of bultige portefeuille. De girobetaalkaart - u krijgt er steeds 20 - is altijd pasklaar: geen gewissel en „Hebt u niet kleiner?". En ai uw uitgaven staan overzichtelijk zwart op wft dank zij de dagafrekeningen. 1 niet kreuken vetqel.,k ge9evens met glrapas r- I I I I I I I K I Trekt u wél profijt van een postrekening maar nog niet van de girobetaalkaart? Dan mist u het gemak van deze moderne vorm van betalingsverkeer. Wend u tot een van de girokantoren of praafs gratis met telefoonnummer 0017, dan komt u snel aan de weet hoe u aan die betaal kaarten komen kunt. Bent u nog niet bij de Postgiro, dan kunt u twee vliegen in één klap slaan. Op 2300 post kantoren kunt u overigens óók terecht met al uw vragen en wensen! de postgiro DEN HAAG Het ligt in het voor nemen van de regering uitvoering te geven aan het SER-advies betreffende de her ziening van het vennootschapsrecht. Dit wil zeggen, dat aan de ondernemingsraden het recht zal worden toegekend bezwaar te maken tegen een voorgenomen com missarissen-benoeming. Deze aan de ondernemingsraden toe fe kennen bevoegdheid zal een plaats krij gen in het wetboek van koophandel, waar in de inrichting van de naamloze ven nootschap is geregeld. Ook wat de verdere samenstelling en dé bevoegdheden van de raden van commissarissen betreft zal het nog in te dienen wetsontwerp het SER- advies volgen. De ministers Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid), Polak (justitie) en staats secretaris Van Son (economische zaken) hebben dit woensdag de Tweede Kamer meegedeeld in de memorie van antwoord op het ontwerp van wet op de onderne mingsraden. In deze Memorie van toelich ting wijzen de drie bewindslieden de van uit de kamer bepleite en de door de groep van achttien, het overleg-orgaan van KVP, ARP en CHU, ook voorgestane figuur van de ondernemingsvergadering af. Deze ver gadering, die de directie formeel dezelfde beslissingsrechten geeft als de raad van commissarissen, zou in strijd komen met het SER-advies inzake de herziening van het vennootschapsrecht, hetgeen de re gering wil volgen, aldus de memorie van toelichting. (Van onze correspondent) ASSEN De rechtbank te Assen heeft het aannemersbedrijf H. Hogelink in Klazienaveen failliet verklaard. Het ver zoek om het bedrijf opnieuw surséance van betaling te geven is niet ingewilligd. In het faillissement is tot curator be noemd mr. A. J. M. ten Holte te Emmen. Het aannemersbedrijf hield zich voor namelijk bezig met het bouwen van koop woningen in de noordelijke provincies. Enige tijd geleden kwam het financieel aan de grond te zitten toen zijn opdracht gever, de N.V. Emro Bouw- en Recreatie maatschappij failliet werd verklaard. Belangrijke bouwopdrachten bleven daar door uit. Bovendien werd de heer Hoge link aansprakelijk gesteld voor de slechte afbouw van de Emro-woningen. Over de toekomst van het personeel (zeker twintig man sterk) is nog geen be slissing genomen. Allen zullen naar wordt aangenomen naar ander werk moeten omzien. Volgens een accountantsrapport, opge maakt door het accountantskantoor Poel man uit Emmercompascuum, heeft de eigenaar van het bedrijf een schuldenlast die de 1,2 min gulden ruim overschrijdt. De fiscus alleen zou al een vordering van f 180.000 hebben. AMSTERDAM. Het hoofdbestuur van de Vereniging voor Openbaar Onder wijs distancieert deh van elke actie, hoe begrijpelijk deze ook moge zijn waarin kinderen passief of actief een rol spelen. Het hoofdbestuur deelt dn mee naar aanleiding van de recente scnoolstakingen in Amsterdam en Rotterdam, waarbij vele leerlingen voor een dag de openba re kleuter- en lagere scholen niet be zochten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 15