GUERRILLA'S BEZETTEN ANKOR VAT TEMPELS Strijd in Jordanië bedreigt de gehele Arabische wereld Apeldoorn enZn. nieuw van .^chocolade „Agressie van VS oorzaak spanning „parlement" Cambodja s haven Kompong Som bedreigd Conflict tussen radicalen en conservatieven Joodse Russen doen beroep op Oe Thant Optimisme in Bonn na gesprekken met Polen Kosmos vlak bij Sojoez-9 Russische premier Kosygin: Zelfverbranding in Zuid-Vietnam Manson met rug naar rechters T sjecho-Slowaki je wenst uitlevering van luchtpiraten V akbondsleiders in Praag krijgen ontslag CARROSSERIE REPARATIEBEDRIJF telegrammen DONDERDAG 11 JUNI 1970 3 m&A t - - (Door onze redacteur in Beiroet) BEIROET Met de hevige gevechten in Jordanië is de lang verwachte confrontatie tussen Arabische guerrilla's en militairen een feit geworden. De gevechten in Amman kunnen het begin zijn van een omvangrijk conflict, dat zich tot ver buiten de Jordaanse grenzen zal uitstrekken. De directe toekomst van het Midden-Oosten hangt af van de snelheid waarmee de Jor daanse troepen het verzet van de commando's definitief de kop kunnen in drukken, of omgekeerd de guerrilla's de troepen van koning Hoessein weten te verslaan. Hoesseins oom Vreemde troepen Speldjes STEPHENSONSTRAAT 8-10-23 HAARLEM - TELEF. 24 48 27 WAARSCHUWT ALLE AUTOMOBILISTEN Verzekeringen betalen voor VOLLEDIG herstel van aanrijdingschade DIT kan alleen bereikt worden door specialisten. Ons bedrijf, sinds 35 jaar hierin gespecialiseerd, is door het samengaan van ouderwets vakmanschap en modern gereedschap in staat u dit te garanderen. MOSKOU (AFP) Premier Kosy gin van de Sovjet-Unie heeft gisteren het Amerikaanse imperialisme de voornaamste oorzaak van de inter nationale spanning genoemd. Kosygin zei dit in een toespraak op een ver kiezingsbijeenkomst in het Bolsjoi- theater in Moskou. Het Amerikaanse imperialisme tracht, aldus Kosygin, de ontwikkeling in de internationale betrekkingen op basis van vreedzame samenwerking, zoals deze zich in ver scheidene kapitalistische landen voordoet, te verstikken. China Zo nu en dan staan idealisten op die de „Europese geest" nieuw leven willen in blazen en de hoop op een spectaculaire voortgang van de Europese politieke een wording willen verlevendigen. Idealisme is de motor van de culturele ontwikkeling en vooral, wanneer het ge paard gaat met verbeeldingskracht. De gang van zaken op het stuk van de Eu ropese eenheid echter is zeer geschikt om die verbeeldingskracht te verlammen en dat idealisme daardoor tot een on- practische dromerij te degraderen. Drs. Westerterp, K.V.P.-Kamerlid, blijkt echter de moed nog niet te hebben opgegeven. Hij heeft het plan om door middel van een initiatiefwet de Neder landse afgevaardigden naar het Europe se parlement in Straatsburg voortaan door de bevolking te doen kiezen, tege lijk met de Kamerverkiezingen. Momen teel is de situatie zo dat die afgevaar digden uit de Kamerleden worden aan gewezen door de Kamervoorzitters. Drs. Westerterp noemt deze wijziging een „democratisering" en op het eerste gezicht is het dat ook wel, maar er zijn twee overwegingen die het belang van zulke „Europese verkiezingen" toch heel wat verschralen. In de eerste plaats: wat men „Euro pees parlement" noemt is helemaal geen parlement, maar een raadgevende ver gadering zonder practische bevoegdhe den. De dienst wordt uitgemaakt door het ministerscomité, dat zich doorgaans weinig gelegen laat liggen aan wat de raadgevende vergadering wel of niet wil. Onder leiding van het ministerscomité is de Europese samenwerking vergroeid tot een ingewikkeld stelsel van economische en financiële afspraken, met als kern een paar „gemeenschappen" die voortdurend worstelen met de souvereiniteitsbeginse- len der aangesloten landen. Van een wer kelijke vooruitgang der Europese verbon denheidsgedachte of van wat men met een groot woord „Europese burgerzin" noemt is geen sprake. Een sprekend voorbeeld van de afwe zigheid van ook maar een summiere doorbraak der souvereiniteiten in Europa levert nog altijd de Benelux, die de naam heeft de eenheid der drie landen te ver tolken maar in feite op het gebied van de werkelijk belangrijke onderdelen van een beginnende eènheid voortdurend faalt en eerder achteruit dan vooruit gaat. Ook vandaag weer wordt bericht dat de grenscontrole tussen de drie Be- nelux-landen niet per 1 november vereen voudigd zal kunnen worden, zodat de urenlange vertragingen van het goede renvervoer bij de grensovergangen voor lopig nog zullen voortduren. In de tweede plaats zouden de verkie zingen van Europese parlementsleden ei genlijk weinig met democratisering te maken hebben, omdat een keus moet worden gedaan uit reeds gekozen Kamer leden en de contingenten van de delega ties zouden worden vastgelegd op tevo ren aangegeven grootten. Het enige gevolg van verkiezing door de bevolking zou dan ook zijn, dat wij ziging zou kunnen optreden in de perso nen, niet in de omvangverhoudingen der fracties. Verder geeft een eventuele vei- kiezing de mogelijkheid dat kleinere par tijen niet meer in Straatsburg vertegen woordigd zullen zijn, wat ook al geen democratische winst zou betekenen. Werkelijke democratisering op dit ge bied zou pas ontstaan indien voor de ver kiezing van parlementsleden voor Straatsburg echte Europese actiegroepen en super-nationale partijen zouden kun nen meedingen buiten de nationale par lementen om, maar daar zal een Neder lands parlement evenmin als de volks vertegenwoordigingen in andere Europe se landen niet aan willen meewerken. Bij de aankondiging van initiatieven en besluiten zoals dat van drs. Westerterp moet men niet de povere betekenis ervan door irreëel enthousiasme laten verdrin gen. Er is op het gebied van de Europe se „eenwording" zo weinig concreets te bereiken, dat iedere poging tot vooruit gang wel moet worden toegejuicht, maar niet behoeft te worden overdreven. iwvwnfwvwvvvvvtnflniiMiVHVvimwMifwvtmAiinnAwvvvvvvtfwvvvvvvvMwvviwvvvwAAWvviAnmfinMvwwvvin SIEM REAP (Reuter, AFP en AP) Cambodjaanse en Vietnamese guerrillastrijders hebben met hulp van de Pathet Lao de tempels van Angkor Vat, zes kilometer ten noor den van de Cambodjaanse stad Siem Reap, bezet. De Noordvietnamezen hebben direct daarop kanonnen en mitrailleurs in de ruïnes opgesteld. In de omgeving van Siem Reap wordt al zes dagen hard gevochten. De toe stand is er kritiek. De stad en het vliegveld zijn nog steeds in Cambod jaanse handen maar worden van drie kanten bedreigd. Gisteren werd opnieuw de belangrijke W W* Y's r, MOSKOU, (Reuter) Volgens Joodse kringen in Moskou hebben 75 Joodse Russen een oproep tot Oe Thant gericht. Zij vragen zijn hulp bij hun pogingen naar Israel te emigreren. Zeer waarschijnlijk houdt de oproep ook verband met het feit dat de secre taris-generaal binnenkort een bezoek aan de Russische hoofdstad zal brengen. De ondertekenaars, van wie er enke len een onofficiële campagne hebben ge voerd tegen het anti-zionisme in de Sov jet-Unie hebben afschriften van de op roep gestuurd naar het ministerie van Buitenlandse Zaken in Moskou en naar het kantoor van de Verenigde Naties in de Russische hoofdstad. LOS ANGELES (AFP). Charles Man son, leider van de bende die wordt ver dacht van enkele moorden onder meer gepleegd op de actrice Sharon Tate, heeft de rechtbank tijdens het vooronderzoek de rug toegekeerd. „De rechtbank heeft mij geen respect getoond, daarom heb ik ook geen eerbied voor de rechtbank", aldus Manson. Hij weigerde de rechters aan te kijken. Uit eindelijk liet de rechter hem in een cel opsluiten. De advocaat van Manson heeft ge vraagd de zaak naar een andere recht bank te verwijzen, omdat zijn cliënt bij de rechters in Los Angeles niet zeker kan zijn van een rechtvaardig proces. De rechtbank wees het verzoek af. Het proces begint op 15 juni. CAIRO (AFP). Negentien dagen vóór het vastgestelde tijdstip heeft de laatste Amerikaanse militair de basis Wheelus in Libië verlaten. Voor het eerst sinds vijftien jaar waait nu de Libische vlag over de voormalige Amerikaanse basis, die is omgedoopt in Ibn Okba". Directe aanleiding tot de gevechten was het bombardement op de Israëlische stad Tiberias, eind verleden week. Officieel gold het hier een represaille voor Israë lische beschietingen, maar in werkelijk heid werden orders van de hoogste Jor daanse militaire overtreden. De guerril la's zouden enkele officieren onder druk hebben gezet, die daarop min of meer tegen wil en dank opdracht tot het af vuren van raketten hebben gegeven. De Jordaanse legerleiding wilde namelijk tot elke prijs nieuwe provocaties van Israel voorkomen, om heviger bombardementen op eigen steden inclusief de hoofdstad Amman te voorkomen. Verder op de achtergrond is er de al lang gekoesterde wens de Palestijnse guerrilla's geheel onder controle te krij gen. Het is zelfs waarscijnlijk dat de be schieting van Tiberias mede is aangegre pen om al bestaande plannen eindelijk te kunnen uitvoeren. Bij de laatste regeringswisseling, nu anderhalve maand geleden, heeft koning Hoessein premier Talhouni voor de keus gesteld: of hij zou een regering samen stellen waarmee de Palestijnen binnen enkele maanden in het gareel zouden zijn gebracht, of hij zou als premier en po liticus voorgoed naar de achtergrond ver dwijnen. Hij werd nog sterker onder druk gezet met het dreigement dat de uiterst- rechtse Wasfi Tall eventueel tot premier zou worden benoemd. Die had al een lijst met 21 sterke mannen klaar liggen. In alle verwarrende gebeurtenissen neemt de opperbevelhebber van het Jor daanse leger. Hoesseins oom Ben Jamil Nasser, een belangrijke plaats in. Hij vooral zou de confrontatie met de guer rilla's hebben doorgedreven. Die hebben de generaals trouwens altijd al be schouwd als de gevaarlijkste tegenspeler. Ook nu is weer een aanslag op Nasser gepleegd, en mislukt. Volgens de guerril la's kan er slechts rust komen als hij wordt vervangen. Een belangrijke vraag blijft in welke mate de buitenlandse troepen in Jorda nië aan mogelijke nieuwe gevechten gaan deelnemen. Evenals in een recent verle den hebben Irak en Syrië de Palestijnen steun toegezegd. Iraakse troepen hebben zich al een en kele keer met het conflict bemoeid en incidenten uitgelokt met hun Jordaanse broeders aan de grens met Israel. De militairen uit Saoedi-Arabië zullen zeker de kant van Hoessein kiezen. Bij een der gelijke confrontatie zou het interne Jor daanse conflict kunnen uitgroeien tot een krachtmeting tussen de conservatieve en radicale regeringen van de gehele Ara bische wereld. De uitkomst van de gevechten in Jor danië is waarschijnlijk bepalend voor de rust in alle gematigde Arabische landen. Zijn de guerrilla's in staat het regerings- gezag in hun.basisland te weerstaan, dan zullen zij zeker proberen elders eenzelfde succes te behalen. In de eerste plaats in Libanon. Daar heeft de spanning tussen regering en guerrilla's ook al een hoog tepunt bereikt. BONN (AFP). De Tsjechoslowaakse regering heeft langs diplomatieke weg West-Duitsland verzocht om uitlevering van de acht Tjechoslowaker.. die maan dag de bemanning van een Iljoesjin-14 dwongen naar Neurenberg te vliegen. Het toestel maakte een lijnvlucht van Karlovy Vary naar Praag. Het verzoek ging via de Amerikaanse ambassade in Bonn. Er bestaan namelijk geen diplo matieke betrekkingen tussen Praag en Bonn. Van de zijde van het Westduitse mi nisterie van Buitenlandse Zaken werd gezegd, dat er tussen de twee landen geen uitleveringsakkoord bestaat. Prins Norodom Sihanoek, de voor malige president van Cambodja, heeft in Noord-Vietnam gesproken met boeddhistenleider Thick Tri Do (rechts). Hel afgezette staatshoofd was in gezelschap van de Noord- vietnamese premier Pham Van Dong (midden). Cambodjaanse haven Kompong Som, het vroegere Sihanoukville, aangevallen. Volgens een Cambodjaanse woordvoerder houden regeringstroepen goed stand, on danks vijandelijke druk op een militaire buitenpost langs een autoweg naar de haven. Deze haven is van groot belang voor de economie van het militaire regime van Cambodja. Sinds de Amerikaanse inval in Cam bodja op 1 mei zouden de grondgevechten in Cambodja sterk zijn afgenomen. Een 74-jarige Zuidvietnamese boeddhis tische monnik heeft zich door zelfverbran ding om het leven gebracht uit protest tegen de regeringspolitiek en om te pleiten voor vrede in Vietnam. Een week geleden heeft een jonge boed dhistische non zich om dezelfde redenen verbrand in de kuststad Phan Rang. De monnik die zich vandaag heeft ver brand, was Thich Thien Lat, lid van de boeddhistische An Quang sekte, die het niet eens is met de regeringspolitiek. Speciaal ontworpen „Kill Cong"-speldjes zijn verleden jaar door een bataljon van het Amerikaanse leger uitgereikt aan sol daten die konden aantonen dat zij een Zuidvietnamese guerrillastrijder hadden gedood. Dit hebben van het front terug kerende Amerikaanse soldaten in de VS verteld. „Een manier om aanspraak op z'n speldje te kunnen maken was de inlevering van een vijandelijk oor", vertelde de 23 jaar oude ex-sergeant Frank Shepard tegen een verslaggever van de „Detroit Free Press". „Die speldjes maakten mij misselijk", zei hij. De „eretekenen" werden uitgereikt aan soldaten van de Negende Amerikaanse in fanteriedivisie, toen dat verleden jaar ge legerd was in Rach Kien in Zuid-Vietnam. De speldjes hadden een olijfgroene on dergrond met daarop de woorden „Kill Cong" in zwarte letters. Toen Senator Philip Hart, een democraat uit Michigan, bij het ministerie van Defensie naar de speldjes informeerde, kreeg hij schriftelijk als antwoord, dat „inlichtingen van het hoofdkwartier in Vietnam uitgewezen hebben dat het Cong- speldje een onlangs ingesteld programma punt was van het 5de bataljon van het 60ste regiment infanterie". Door de dood van de bataljonscomman dant en de brigadecommandant bleek het onmogelijk nadere inlichtingen over de speldjes te verkrijgen. „Maar", zo werd hieraan officieel toe gevoerd, „de speldjes en emblemen zijn van de uniformen verwijderd. Er zijn voorts maatregelen getroffen om soort gelijke gebeurtenissen in de toekomst te voorkomen." ADVERTENTIE n iHUb^dtz/JK k alles ffiML/ (Door onze redacteur in Bonn) BONN. Na drie dagen confereren (op zoek naar wat koelte zelfs enkele uren tijdens een tochtje op de Rijn) reist vandaag de Poolse delegatie terug naar Warschau. Het gesprek in Bonn over nor malisering van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en Polen is volgens de Westduitsers „een opmerkelijk succes" geweest, waarna men de toekomst met voorzichtig optimisme' 'tegemoet ziet. Resultaten werden van dit eerste over leg in Bonn (de vorige drie rondes had den in Warschau plaats) niet verwacht. In een communiqué werd gistermiddag slechts meegedeeld dat de vijfde ronde in de tweede helft van juli in de Poolse hoofdstad zal plaatshebben, waarbij men zich dan zal concentreren op het onder woorden brengen van de belangrijkste be standdelen voor een verdrag tussen beide landen. Vandaag beraadt de regering in Bonn zich opnieuw over het gesprek dat ook voor een toekomstige regeling met de Po len van grote betekenis kan zijn. namelijk dat met dé Sovjet-Unie. Een datum voor hervatting van dit gesprek, vrijwel zeker eveneens in juli en nu voor het eerste met minister van Buitenlandse Zaken Scheel als de Westduitse onderhandelaar, zal pas na de deelstaatverkiezingen van komende zondag worden bepaald. Bemoedigend, ook voor het contact met de Polen (die tot dusver officiële erken ning van de Oder-Neisse-grens door Bonn hebben geëist) noemt men in Bonn het feit dat in de door Gromyko en Bahr uitgedokterde „verdragsideeën" het woord erkenning niet voorkomt. MOSKOU (AFP) De Russen heb ben een nieuwe kunstmaan gelanceerd, de Kosmos-346. Deskundigen wijzen er op dat de baan van de onbemande Kosmos- 346 dicht bij die van de Sojoez-9 loopt, waarin sinds vorige week de kosmonau ten Nikolajev en Sevestjanov om de aar de cirkelen De omstandigheden zouden gunstig zijn voor wendingsmanoeuvres of een even tuele koppeling. Hoewel de Sojoez-9 voor een koppeling is uitgerust, heeft Nikola- jev onlangs in een vraag gesprek met journalisten via de boordradio verklaard, dat er tijdens deze vlucht geen gebruik van deze mogelijkheid zal worden ge maakt. PRAAG (Reuter). Vjjf leden van het presidium van de Tsjechoslowaakse Cen trale Vakbondsraad, een overkoepelend orgaan, zjjn gisteren ontslagen. Zij worden beschuldigd van „ernstige politieke fou ten". Het presidium heeft 24 leden. Zes andere leden van de Centrale vak bondsraad, die gisteren vergaderde zijn eveneens van hun functie ontheven. Tien anderen namen zelf ontslag. Jan Piller, de orthodox-communistische voorzitter van de Centrale Vakbondsraad en lid van het presidium van de commu nistische partij, zei op de vergadering, dat vele plaatselijke vakorganisaties nog steeds door „rechts-opportunistische fi guren zijn besmet." Vorige maand werden veertien leden van de Tsjechische vankbondsraad uitge stoten. Daarbij was de voorzitter van deze raad, Rudolf Pacovsky. Hij is een van de vijf, die gisteren uit het presidium van de Centrale Vakbondsraad werden ge zet. E 2 Honger. Premier Leaboea Jonathan van de Afrikaanse staat Lesotho heeft een beroep op de wereld en op internatio nale organisaties gedaan zijn land te hulp te komen, aangezien het door een ernstig voedseltekort wordt bedreigd. Overstromingen. In het door watersnood getroffen Roemenië staat nog 455.000 hectare onder water. Eenentwintig dor pen zijn nog geheel en 99 gedeeltelijk geïsoleerd. Honderdduizenden mensen die uit de getroffen gebieden waren ge- evacueerd zijn inmiddels in hun woon plaatsen teruggekeerd. Onderzoekscommissie. De Russische re gering heeft Indonesië via haar ambas sadeur in Djakarta laten weten dat zij een commissie van onderzoek, die door de conferentie van Djakarta is inge steld om een oplossing te zoeken voor het conflict in Indo-China, niet zal ont vangen. Belastingvrij. De Amerikaanse generaal Earle Wheeler, voorzitter van de ge zamenlijke stafchefs, zal voor 25.200 dollar van zijn jaarlijks pensioen we gens invaliditeit vrijgesteld worden van de federale inkomstenbelasting. Whee ler wordt „permanent ongeschikt be vonden voor dienstverrichting wegens twinitg percent lichamelijke invalidi teit". ADVERTENTIE Wat de „Amerikaanse agressie in Zuid oost Azië" betreft zei de Russische pre mier dat de enige oplossing voor het In- dochinese vraagstuk „onmiddellijke en volledige terugtrekking" van de Ameri kaanse troepen uit dat gebied is. De geruchten over „beweerde binnen landse meningsverschillen in de Sovjet- Unie" en over agressieve en expansionis tische doeleinden van de Sovjet-Unie wer den door de premier betiteld als „leugen achtige verzinsels" Deze geruchten zijn afkomstig van mensen „die bereid zijn voor geld van alles te schrijven". Goede betrekkingen tussen de Sovjet- Unie en de VS acht Kosygin in het be lang van de wereldvrede, maar deze be trekkingen zijn door de steun van Washington aan Israel en de oorlog in Indo-China de laatste jaren niet verder ontwikkeld. Moskou heeft de afgelopen jaren ge tracht de betrekkingen met China te nor maliseren, maar China volgt een politiek die er de oorzaak van is dat bjj de hui dige besprekingen met Peking geen voor uitgang wordt geboekt De Sovjet-Unie zal deze besprekingen echter voortzetten om in het belang van beide partijen tot een overeenkomst te komen, aldus de Russische premier. Inzake de Europese politiek van de Rus sische regering stelde Kosygin dat lering getrokken meet worden uit de tweede we reldoorlog, dat de Europese veiligheid moet worden geconsolideerd en dat het wederzijdse vertrouwen op basis van vreedzaam naast elkaar leven moet wor den versterkt. „Het is ten volle gerecht vaardigd te zeggen dat wij vandaag dich ter tot deze vreedzame doelen zijn gena derd dan vier jaar geleden." In dit ver band noemde hij de betrekkingen met Frankrijk een duidelijk voorbeeld van de doelmatigheid van de Russische politiek. Ook met West-Duitsland wil de Sovjet- Unie samenwerken De besprekingen over een niet-aanvalsverdrag zijn nuttig ge weest en zullen waarschijnlijk worden voortgezet, aldus Kosygin.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 3