Muziekschool blijft, ook na steun van Den Haag, financieel in impasse ês Alleenstaanden misschien naar Westerhout Kop van de haven beter toegankelijk Burgerlijke stand van Velsen Uit auto gevallen Frans Hals op nieuw tientje Wethouder wel optimistisch over extra uitkering van het rijk Aagtendorp wil TV-aansluitingen niet betalen Carillonklanken over IJmuiden Geen voorrang verleend IN DE VISHAL Havenberichten Kapitein rekende te veel op eigen rijke ervaring „Jonet" verloren door schuld van kapitein en bestman-eigenaar Afgesloten weggedeelten in IJmuiden BRINKMANN SLUIT AL VANDAAG VRIJDAG 12 JUNI 1970 IJMUIDER COURANT 5 MEVROUW VOS MOEST BESCHULDIGING IN RAAD INTREKKEN Meer belangstelling voor vergadering Kritiese Jeugd Vakant ie werk Alleenstaanden W oonwagenkamp W&BÊBÊM Biljetten eind 1971 in omloop (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK KVP-fractieleider Jac. de Weijer het ft tijdens de raadsvergade ring van donderdagavond ernstig zijn bezorgdheid uitgesproken over de financiële situatie van de Stedelijke Muziekschool. Hij zei dat de school zelfs niet uit de impasse zou raken, indien de minister de aanvullende bijdrage zou verstrekken, waartoe de raad deze avond een verzoek deed. De heer De Weijer vroeg zich af of het verant woord was de Muziekschool op deze wijze te laten voortmodderen. Hij wilde het woord „sluiten" niet in de mond nemen, maar vond dat men misschien kon over wegen om enkele afdelingen af te stoten. In het geval van de Muziekschool ging het om een bedrag van bijna 14.000, de extra subsidie die de raad al had ver leend, maar waarvoor Gedeputeerde Sta ten geen toestemming hadden willen ge ven vanwege de slechte budgettaire situa tie van de gemeente. In overweging was gegeven om een aanvullende bijdrage van de regering te vragen ook voor an dere zaken, waartoe nu werd besloten. De heer De Weijer wilde niet zonder meer akkoord gaan met het voorstel, om dat de raad hiermee voor de zoveelste maal geconfronteerd werd met een situa tie die onhoudbaar is. „We zijn nu al zover heen, dat we twee keer in een jaar moeten aankloppen," zei hij, er ver volgens op wijzend dat hij zich het meest zorgen maakte om de Muziekschool. Men dringt nu al enige jaren zonder veel suc ces aan op meer geld uit Den haag, maar nu men dat niet krijgt, moet men zich maar proberen te schikken in de situa tie. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De bewoners van het Sint Aagtendorp hebben een protestbrief geschreven aan het gemeentebestuur, om dat zij, nu de wjjk een centrale-anten nesysteem krijgt, zelf de aansluitsnoeren voor televisie moeten gaan betalen. De aanleg van het centrale-a'ntennesy- «teem geschiedt in het kader van de reno vatiewerken aan de 144 woningen van het Si Aagtendorp. De bewoners zijn wel blij met de verbeteringen en willen daarvooj zoals bij de vergroting van de keukens, graag meer huur betalen. Zij weigeren echter zelf de aansluitsnoeren voor hun tv-apparaten te betalen, waarvan de kosten boven de f 40. liggen. In de brie! aan de gemeente laten zij weten, dat zij wel een bijdrage willen leveren voor ex tra lange snoeren (voor TV langer dan 1.2 meter, voor radio langer dan 2 me ter). De brief is ondertekend door 115 be woners van de wijk. (Van een onzer verslaggevers) BEVERWIJK. De tweede openbare vergadering van de groep Kritiese Jeugd Hoogovens in het vrijetijdscentrum De Slof heeft nog meer belangstelling getrok ken, onder meer van vertegenwoordigers uit de Ondernemingsraad, personeelfunc tionarissen en leraren van de bedrijfs- school. De twee laatsen waren gekomen om dat de jongeren de vorige keer critiek hadden gespuid op de bedrijfsopleiding Dit onderwerp kwam nu in belangrijke mate aan de orde. Met name werd er be zwaar geuit tegen het feit, dat de leraar maatschappijleer voorzitter is van de raad van overleg van de bedrijfsscuool, omdat hij in die functie toch altijd le raar blijft. De betreffende leraar zei daarop, dat hij graag d£ voorzittersha mer aan een jongere wilde overdragen. Diverse onderwerpen werden nog aan de orde gesteld, maar omdat de jongeren zich duidelijk geremd voelden door de aanwezigheid van enkele functionarissen, werd besloten de vergadering te sluiten. Tijdens de vergadering heeft de groep zich solidair verklaard met de Alterna tieve Pedagogische Academie. De jonge ren zullen zaterdag deelnemen aan de demonstraties in Haarlem. Het contacta dres van de groep is thans dat van de Katholieke Werkende Jeugd in de Prins Bernhardlaan. Het programma van de beiaardbespeling door Hein de Ligt op zaterdag 13 juni van 16-17 uur op het stadhuiscarillon te IJmui den luidt als volgt: Preludium VII, van Matthias van den Gheijn; Menuet in G en Für Elise, van L. van Beethoven; Sonatine II, van Sjef van Balkom; Marken er mejet; Londonderry air; Der Mond ist aufgegangen; Improvi satie, van H. de Ligt; Moederke alleen, van J. Wierts; Het lied van de smid, van Fr. Andelhof: Lamtietie, damtietie, van E. Hullebroeck; Sonatine (moderato), van L. van Beethoven; Douce rêverie, van P. I. Tsjaikowski; Maman dites-moi, van J. B. Weckerlin; Fantasia, van H. de Ligt. Het was een ernstige zaak, die ernstig bleef, hoewel dr. M. Albrecht (P.v.d.A.) er in slaagde om er een al vaker ver toond politiek steekspel aan vast te kno pen. Onlangs heeft de P.v.d.A. vergeefs een motie ingediend, waarin bij de re gering werd geklaagd. Die is niet aan genomen, omdat de meerderheid meende dat het niet de taak van de raad is om zich op parlementair niveau te gaan be wegen. De heer Albrecht sprak, terug grijpend op die motie, nu van een onze delijke redenering, indien er een schei ding wordt gemaakt tussen de verant woordelijkheid van een stadsbestuur en van het parlement. Hij noemde de situa tie onzindelijk, wanneer men niet recht streeks terecht kon bij de partijen, die vanuit Den Haag de gemeenten kort hou den. Hij trok fel van leer tegen de re geringpartijen, waarop onmiddellijk werd gereageerd door de heren D. Koger (P.C.G.) en A. J. Oort (V.V.D.), van wie de laatste de P.v.d.A. op zijn beurt on zindelijk redeneren verweet bij het debat over de sporthal, toen men tegen de eigen wethouder in vast had gehouden aan ver hoging van de personele belasting. Het debat liep zo hoog, dat wethouder A. J. Hermes (K.V.P.) zich veiligheids halve maar aan het voorstel hield, waar bij hij zich optimistisch toonde Over deze aanvullende uitkering. Men had goede argumenten en bovendien de steun van de rijksinspecteur. Hij vond dan ook dat de minister voorbarig verwijten werden gemaakt, namelijk al voordat het ver zoek was gedaap. Minder moeite, maar wel veel tijd kost te het besluit om de Stichting Vakantie werk een subsidie van 15.000 te geven, het maximum waartoe de gemeente kon gaan. De organisatoren hadden uit de krant moeten lezen, dat de aanvraag van ƒ21.000 was verlaagd, maar wethouder Hermes zei dat hij hun dit al eerder had voorgehouden en dat het dus niet nodig was geweest om het deze mensen la ter nog eens te laten weten. Het beleid ten opzichte van de sport velden, waarbij de velden aan de St. Aagtendijk/Hofianderweg worden ge handhaafd, vond algemene instemming. Men ging dan ook akkoord met het voor stel waarover wij vorige week hebben bericht, maar de heer De Weiier had en kele vragen. Hij werd min of meer ge rustgesteld door wethouder F. R. W. Kaebisch, die hem echter ook geen ter mijn kon noemen voor de diverse plan nen. De wethouder deelde nog mee. dat in principe de voetbalvereniging Bever wijk naar de nieuwe velden bij het Sint Aagtenhos zou gaan. Het Centrum voor Alleenstaanden, dat een landelijke faam heeft opgebouwd, kreeg na de 2000 vorig jaar nu een sub sidie van 2.500. wat door de meeste le den weinig werd gevonden. Het centrum is ontstaan op initiatief van het echtpaar Van Amersfoort en heeft een enorme groei doorgemaakt, omdat er heel wat meer alleenstaanden zijn dan men zo denkt. Mevrouw A. Bolte-Prent (P.S.P.) wees er op, dat het nog moeilijker wordt om de zaak te continueren nu mevrouw Van Amersfoort het werk op medisch ad vies niet meer mag doen. Wethouder E. Gerritse (P.v.d.A.) zei dat men ook deze subsidie als een aan moedigingsubsidie moest zien; vorig jaar ging het alleen om de vrijetijdsbesteding van eenzamen, maar het werk heeft nu een belangrijke verdieping ondergaan omdat de behoefte aan begeleiding was gebleken, waarmee nu met behulp van andere instanties wordt begonnen. Daar om heeft men nog geen duideliik inzicht in de verdere ontwikkeling. Mocht die gaan in de richting van verdere dienst verlening, dan zag hij zeker mogelijkhe den voor vaste subsidie, waarbij ook an dere gemeenten in de IJmond (waar deelnemende alleenstaanden wonen) en het rijk ingeschakeld konden worden. Voorwaarde voor subsidieverlening bleef echter, dat het centrum een rechtsper soonlijkheid bezittend lichaam werd. wat sedert woensdag het geval was. want toen was de stichtingsakte ondertekend. De wethouder deelde mee, dat er be sprekingen gaande zijn om het centrum onderdak te verschaffen in het paviljoen Westerhout, waarvan men in de avondu ren gebruik zou kunnen maken. De be sprekingen ontwikkelen zich in gunstige zin, zei hij voorzichtig, waarbij het een gelukkige omstandighied is dat de mede werkers van het paviljoen bereid zijn zich ook voor het centrum in te spannen. IJMUIDEN Op de hoek van de Waal straat bij het Gijzenveltplantsoen botsten donderdagmorgen om kwart voor tien twee auto's op elkaar als gevolg van het niet verlenen van voorrang. De negentien jarige bestuurder van de ene wagen kreeg diepe vleeswonden aan de benen en een wond aan het hoofd, alsmede een zware hersenschudding. terwijl men tevens medewerkers krijgt van de BSCR. Mevrouw J. H. Vos-Muller (P.C.G.) merkte bij een ingekomen stuk op, dat het woonwagenkamp in Beverwijk veel duurder was dan dat in Velsen. Het op halen van het vuil kostte bijvoorbeeld 7000, terwijl het aan de andere kant van het kanaal ruim duizend gulden was. Wethouder Kaebisch proefde hierin een verwijt aan de dienst Openbare Werken en accepteerde dat niet. Als het in Be verwijk meer kostte, dan zou Beverwijk er wel meer aan doen, vond hij, maar mevrouw Vos bleef bij haar woorden en zei haar beschuldiging niet zomaar te uiten. De heer Kaebisch protesteerde hier heftig tegen, omdat Openbare Werken in een verkeerd daglicht werd gesteld, en vroeg mevrouw Vos om bewijzen. Deze deelde toen voorzichtig mee, dat er door de dienst wel uren worden opgeschreven, terwijl men niet komt. Een zware be schuldiging, die de heer Kaebisch „loos" noemde. „Dan had u eerder in moeten grijpen," zei hij en vroeg om exacte be wijzen. Die kon mevrouw Vos niet dade lijk overleggen en daarom trok zij haar beschuldiging in het openbaar in, terwijl ze een intern onderzoek aankondigde. ADVERTENTIE Voor exclusieve TUNIEKPAKKEN van RALPH SAINT JOSEPH DICK HOLTHAUS UODCHUIS VLfclN 1945-46 IJMUIDEN Thans wordt ook het gedeelte Zuider kanaaldijk tussen het gebouw van Rijkswatei staat en het Loodsgebouw gereconstrueerd en ten dele verbreed. Dat is het laatste gedeelte in de weg naar de kop van de haven, die lange tijd zeer slecht is geweest. De weg is nu omgelegd door Oud-IJmuiden heen, maar waarschijnlijk voor de komst van de grote toeristenstroom kan dit geaeelte weer open worden gesteld. (Van onze medewerkers) In IJmuiden werden donderdag de vol gende besommingen in guldens gemaakt: VL 14 10.260; IJM 154 12.400, 23 950. 44 10.600; GO 2 7.880, 6 12.000, 24 11.000; UK 7 6.180, 18 6.760, 148 2.540; VD 9 1.600, 15 1.009, 19 1.400, 28 1.000, 44 1.200, 75 900, 89 900. Vrijdagmorgen werden in IJmuiden aangevoerd door 49 vaartuigen: 4350 kis ten en 711 kleine kisten vis 1500 stijve kabeljauwen en 35.000 kilogram tong. Prijzen per kilogram, in guldens: tar bot 5.90-5.20, grote tong 5.76-5.62, groot middel tong 5.84-5.67, kleiumiddel tong 6.35-6.16, tong I 6.60 6 28, tong II 7.27-6.35 Per tien stuks: grote kabeljauw 100-86. middel kabeljauw 74-66 Per 50 kilogram: kleinmiddel schelvis 75, schelvis I 69 -62, schelvis II 55-27, gul I 70-38, gul II 64-52, gul III 45-36, grote schol 35-30. schol I 35-30, schol II 41-35, schol III 33-19, gestripte wijting 38-26. dichte wijting 27, schar 19-8, tarbot 300- 150, griet 160-100, rode poon 85-45, ha ring 52-38, makreel 46-20. Schevingen De aanvoer in Scheveningen bestond vrijdagmorgen uit: 30 kisten en 320 klei ne kisten schelvis, 50 kisten en 27 kleine kisten wijting, 50 kisten gul en kabeljauw, 195 kleine kisten makreel, 550 kisten schol, 50 kisten varia en 19.000 kilogram tong. Donderdag aangekomen m IJmuidenAtomena, Rotterdam; Lissy Schulte, Rotterdam; Nebo, Genua; Zaanstroom, Felixtowe; Polaris, Lon den; Ripon, Port Talbot; Hebe Nobel, Londen; Balticborg, Zweden; Gazelle, Rochester, Zaan dam; Calvijn, Horneborg; Nanna, Dagenham; Bumanger, Hamburg; Transit, Par; Jans, Goole; Jean-E., Londen; Alderamine, Gela; Hollandia, Abbenfleth, Zaandam; Paul Sheu, Hamina; Ma- rola, Immingham; Carabeka 3, Hamburg; Dutch Spirit, Antwerpen; The Duchess, Wisbeck; Helga S., Frederiksverk; Hermann Helene, Fre- deriksverk; Spaamestroom, Rotterdam; Tor Mercia, Gothenburg; Joselin, Quebec, IJmuiden; Inayma, Seven Islands, IJmuiden; Schelpwijk, Thameshaven; Osterclipper, Skutskaer, Zaan dam. Vrijdag aangekomen in IJmuiden: Veen dam, Gunness; John Kruse, Antwerpen; Aardenburgh. Rotterdam; Proton, Londen. Donderdag vertrokken van IJmuiden: Pen- quer, Chicago, IJmuiden; Aardenburgh, Rotter dam; Essen, Bremen; Wieland, Hamburg; Bur- tonia, Hull; E. Bronson Ingman met sleep, Noordzee; Amstelstroom, Huil; Haitabu, Wis beck; Tor Scandia, Immingham; Heinrich Nagel. Hamburg; Kauba Hamburg; Vesta, Tunis; Ae- meas, Rotterdam; Asta, Turku; Ilias, Rotterdam; Zaanstroom, Dagenham; Nunna, Dagenham; Kornes, Arendal; Frangoise, Port Talbot; Afieca, Temeuzen; Petei Sohne, Solvesborg; Alca Ant werpen; Nippon Maru. Seven Islands Vrijdag vertrokken van IJmuiden Proodos, Lower Buchanan; Balticborg, Delfzijl, Vlartha Friesecke, Londen IJmuiden, Argo. Silloth: Oihanna, Helsinki: Hugo Oldendorfi. Lt Havre (Indien geen nadere aanduiding volgt, is het betreffende schip van of naar Amsterdam ge gaan.) GEBOREN: L. E. Zwanenburg-Postma, d., Huijgensstraat 21, IJmuiden; G. D. M. Tesselaar-Warnaar, d., Hunzestraat 8, IJmuiden; E. G. Lemstra-Garritsen, d-, IJsselstraat 33, IJmuiden; C. A. Visser-van Schinkel, z., Thijssenstraat 6, Heemskerk. ONDERTROUWD: J. J. M. Sieberg, Dr. Nolenslaan 191, Sittard, en J. Wegman, Banjaertstraat 3, Velsen-Noord, t.a. Sit tard, Dr. Nolenslaan 191; C. J. W Bak hoven, Casembrootstraat 27, IJmuiden, en E. Raspoort, Roggeveenstraat, IJmuiden, t.a. IJmuiden, Roggeveenstraat 16, IJmui den; G. H. van der Goot, Sara Burger- hardtstraat 44 III, Amsterdam, en J. Meer kerk, IJmuiderstraatweg 15e, IJmuiden, t.a. IJmuiden, IJmuiderstraatweg 16; J. S. Schol, Pres. Krugerstraat 51, IJmuiden, en W. van Leeuwen, Radarstraat 158, IJmui den, t.a. IJmuiden, Pres. Krugerstraat 51; J. H. Postma, Willebrordstraat 7, IJmuiden, en G. Hoogeveen, Geleenstraat 18, IJmui den, t.a. IJmuiden, Geleenstraat 18; J. Delzenne, De Ruijterstraat 159, IJmuiden, en R. J. B. van Golen, De Ruijterstraat 159, IJmuiden; H. J. van Bakel, Brederoodse- weg 13, Santpoort, en A. Fris, Broekber- geplaan 46, Santpoort, t.a. Santpoort, Bre- deroodseweg 13; H. P. Bloemsma, Wester- hoevelaan 19, Santpoort, en C. J. van Mameren, Westerhoevelaan 19, Santpoort. (Van een verslaggever) IJMUIDEN Onder geen omstandig heden mag he< gebruik van middelen en personen ter controle van de navigatie, alsmede de aandacht aan navigatiemerken die de vaarroute aanduiden, worden ver waarloosd. Atgeraden moet worden om zonder behoorlijke controle door middel van de radar en/of van een peiling op een dergeljjk geschatte afstand af te gaan en die te gebruiken bij de navigatie. Aldus de lering die uit het gebeurde met de „Edda" op 18 december van het vorig jaar nabij de vuurtoren Hundskarsknuv in de Stockholmei Scheren is te trekken. De „Edda' 590,41 brt metende, geladen met stukgoed en met tien personen aan boord, stootte op stenen en de Raad voor de Scheepvaart kwam na onderzoek tot de conclusie, dat dit te wijten was aan het onzorgvuldige beleid van haar gezagvoer der. Hij mag daarom gedurende een week niet varen als kapitein van een zeeschip. Betrokkene heeft, om de reis met 40 zee mijlen te bekorten, door de Scheren ge varen; het was goed zicht, de kapitein be schikte over een ruime ervaring in het genoemde zeegebied, zodat dit op zichzelf niet onjuist was. Slechts voor een gedeelte van de te bevaren route was een loods be schikbaar; het besluit van de kapitein om geen loods te nemen was aanvaardbaar. Maar dit impliceerde wel, dat betrokke nen een uiterst nauwkeurige navigatie diende te voeren, dat van alle hulpmid delen ter conlrole gebruik moest worden gemaakt, en dat zorgvuldige aandacht diende te wieden besteed aan de navigatie merken. Dit alles heefl hij echter niet gedaan. Hij heeft onder meer een aanwijzing op de kaart niet opgevolgd, vertrouwde erop om op zicht, bij maanlicht een afstand te schatten =n kwam tot een verkeerde be oordeling. '"in'; had hij een heter gebruik vnr, rle rirUr moeten maken De Fddo' liep zeer lichte schade op, hetgeen een geluk mag worden genoemd, aldus de Raad voor de Scheepvaart. GEHUWD: T. G. Kuil-C. M. Langedijk, Beverwijk, Romerkerkweg 20; J. Schouten- P. Spanjersberg, Santpoort, Arubastraat 7; J. Adriaanse-C. C. Biskanter, Beverwijk, Ringvaart 19; A. van Dijk-M.G. Polder vaart, Heemskerk, De Genestetstraat 4; J. F. van den Berg-1. van Gelder, Sant poort, Bloemendaalsestraatweg 48; F. H. M. van den Belt-M. Zwart, Santpoort, Laz. Müllerlaan 9; P. J. Westgeest-C. H. M. Thijssen. IJmuiden. Planetenweg 44. OVERLEDEN: G. Vrijhof, 44 jr., echt genote van J. van der Steen, Orionweg 87, IJmuiden; M. Oosterhuis, 76 jr., weduw naar van C. Janneman, Trompstraat 190, IJmuiden; A. C. Blinkhof, 79 jr., echt genote van H. Aartsen, Stephensonstraat 72, IJmuiden; A. P. van der Sloot, 65 jr., Zandvoortweg 211, Baarn; H. G. J. Tim mer, 55 jr., echtgenoot van E. Meijer, Tussenmeer 130, Amsterdam. HAARLEM. Stichting Muziekschool van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst. Geslaagd vooi he' examen onderwijsakte de dames A Franssen, piano, R. Duin, viool. E. Kleiberg, cello, Haarlem; A. Schuitemakei solozang, Uit geest, L. C. Mootiman-Rodenburg, blok fluit, Castricum; de heren S Butter, klari net, Haarlem; J v 't Hof, trombone. Sant poort. (Van een onzer verslaggeefsters) IJMUIDEN. Op de splitsing van de Steigerweg, de Kerkstraat en de Zuider kanaaldijk is een 22-jarige grondwerker uit Heerhugowaard donderdagmiddag om kwart voor vijl uit een VW-bestelbusje gevallen waarbij hij een schouderfractuur opliep. Het busje vervoerde een groep werklieden van een aannemer uit Voor hout die onderhoudswerkzaamheden aan de sluizen uitvoert. Op onverklaarbare wijze is bij het wegrijden de dubbele zij deur van het busje, waar de grondwerker tegen aan leunde, open gegaan Vermoe delijk is de spanjoletsluiting niet geheel gesloten geweest. (Van een verslaggever) IJMUIDEN. De „Jonet, een scheepje van nog geen 200 brt., strandde op 15 maart van het vorig jaar bij Mun- desley en werd daarbij zo zwaar bescha digd, dat zij „total loss" moest worden verklaard. De kapitein en de bestman- eigenaar zijn door de Raad voor de Scheepvaart berispt. De „Jonet", 42 jaar oud, was, met zakken kunstmest, op reis van Rotterdam naar Boston. Aan boord waren slechts drie perso nen: de eigenaar, die ongediplomeerd was en dienst deed als bestman, de ka pitein en nog een derde man. Na het passeren van Hoek van Hol land had de kapitein de wacht overge dragen aan de bestman, maar om acht uur 's avonds kwam hij weer op de brug. Vanaf vier uur tot de stranding om kwart over zeven in de morgen is de bestman alleen op de brug geweest. Hij verklaarde dat het zicht slechter was dan de kapitein had beweerd, maar het is niet duidelijk geworden waarom hij de kapitein dan niet had gewaar schuwd. Ook is gebleken dat de bestman af en toe de motor uit zijn werk heeft gezet, om beter te kunnen luisteren naar mistseinen van andere schepen. Het ge volg hiervan was, dat de invloed van de stroom groter werd. Hij heeft zelfs geen moeite gedaan om de stroom in de stroomatlas te controleren en ver zuimde eventueel meer Uit te sturen De bestman valt nog vele andere tekortko mingen te verwijten. Hij heeft mede schuld aan de stranding, maar alles bij- elkaar genomen kan hem geen zwaarde re straf worden opgelegd dan een beris ping, omdat hij niet in het bezit is van enig diploma. De kapitein heeft eveneens fouten ge maakt; hij had onder meer de order moe ten geven gepord te worden bij het aan lopen van Cromer; ook hij heeft de stroomatlas niet geraadpleegd, ten ge volge waarvan hij geen goede navigatie heeft kunnen voeren. De kapitein heeft dus ook enige medeschuld aan de stran ding. (Van een verslaggever) IJMUIDEN In verband met riolerings werkzaamheden zal het gedeelte van de Snelliusstraat vanaf Huijgensstraat tot aan de Kennemerlaan in IJmuiden, met ingang van maandag 15 juni, gedurende 3 dagen voor alle verkeer zijn gesloten. Het ver keer over de Huijgensstraat zal voor het gedeelte tussen de Havenkade en de Snel liusstraat gedurende die periode over de helft van de rijbaan worden geleid. Tij dens deze werkzaamheden geldt ter plaatse een wachtverbod. (Van een onzer verslaggevers) HAARLEM. Waarschijnlijk eind vol gend jaar zal een nieuw bankbiljet van 10 in omloop worden gebracht, waarop Frans Hals staat afgebeeld De Neder landsche Bank heeft bij drukkerij Joh Enschedé en Zonen il enkele tientallen miljoenen nieuwe biljetten laten drukken Een woordvoerder van de bank ver klaarde tegenover ons la' de verbetering van druktechnieken ongeveer elke vijf tien jaar vernieuwing van de biljetten wenselijk maakt. Ook zou het bescher men van de biljetten tegen falsificatie een periodiek „opschudden" van de waar depapieren noodzakelijk maken. Overigens werd het te prematuur ge noemd om details bijvoorbeeld over de afmeting en de kleur van de nieuwe tientjes vrij te geven. E? wordt re gelmatig geëxperimenteerd met nieuw bankpapier, zondat dat het geld op de „markt" wordt gebracht. Over het be treffende ontwerp zei de zegsman van de bank wel, dat het (zoals het nieuwe vijf gulden-biljet) strakker gestileerd zal wor den. Door de keuze van Frans Hals Hugo de Groot moet voor hem het veld ruimen wordt een tweede schilde) opgenomen in de rij van „muntbewaarders" Op de duizend guiden-biljetten is Rembrandt af gebeeld. Volgens de functionaris van de bank ligt het in de nedoeling, in de toekomst over te gaan tot automatisering van de geldsortering. Met het oog daarop is al een proefbiljet van 5. gedrukt, waarop FRANS HALS het cijfer on een andere iets hogere plaats staat dan op het ogenblik De nieuwe biljetten zijn gemakkelijk door 'n computer te „lezen" Het ligt voor de hand, dat ook de nieuwe tientjes op com putercontrole berekend zijn. (Van een onze» verslaggevers) HAARLEM. Het cafe restaurant Brinkmann gaat reeds vandaag defini tief dicht De directie heeft deze beslis sing genomen in verband -net de geslon ken voorraad. Het was oorsnronkelijk d* bedoeling morgen te sluiten.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 5