RECHTBANKPRESIDENTGEEN REM OP VREDESTEINS ONTWIKKELING Fruittelers krijgen weer toezeggingen Indonesië wil graag industrie uit ons landl Spandon gaat tochl 400 man ontslaan DAAROM is ergeen doktersrecept voor nodig! ook als u 2000.- of 10.000.- wilt lenen! Ronde tafelgesprek nieuwe fase in machtsstrijd Braat en Ogem gaan fusie aan Tilburgse bedrijven tot samenwerking bereid Durex is zo veilig Durex the best there is ga metuw tijd mee-ga naardenmb! Wall Street Concurrentievervalsing in onderzoek V akantietoeslag Van der Grinten 800 minimaal Prins Bernhard: Ondernemingsraad Stork Amsterdam treedt geheel af SCHEEPVAART Geen flessen geen melk |Melk cent duurder Klein overschot op betalingsbalans in eerste kwartaal 10 HALVE TON VOOR HONGARIJE ZATERDAG 13 JUNI 1970 vort economisch nieuws Voorbehoedmiddelen zijn heel gewoon voor moderne mensen. En zo'n heel gewoon voorbehoedmiddel is het Durex condoom. Heel eenvoudig en heel simpel te gebruiken. Wanneer u maar wilt. Zonder enig gevaar voor uw gezondheid. Vandaar ook, dat Durex overal vrij te krijgen is. In de winkel of uit de automaat even gemakkelijk als een pakje sigaretten of een stukje zeep. Waarom ook niet? Durex is een wereld-bekend merk man de London Rubber Company. In de meest moderne laboratoria wordt de kwaliteit van Durex voortdurend gecontroleerd. Te groot Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,- in handen, betaling in 18 x ƒ125,19. Of ƒ10.000,- ïn handen, betaling in 36 x ƒ340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig te recht bij elk NMB-kantoor. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! u °e president van de rechtbank te Den Haag, mr. J. C. Stotemaker, heelt redestem, Goodyear en Goodrich opgeroepen te proberen een regeling te tref fen om te zorgen, dat de ontwikkeling van Vredestein niet wordt geremd door lang durig juridische procedures. Zolang niet door de hoogste rechterlijke instantie een uitspraak is gedaan over de geschillen valt niet zeker te zeggen welk van de Ameri kaanse concerns de lakens bij Vredestein heeft uit te delen, hetgeen niet in het be lang is van het bedrijf en de werknemers. Goodrich heeft met het verzoek van de president ingestemd onder voorbehoud dat er wel vonnis wordt gewezen in het die nende kort geding. De uitspraak wordt uiterlijk vrijdagmorgen 26 juni gedaan. Vrede stein, Goodyear en Goodrich gaan nu volgende week rond de tafel zitten om te pro beren een regeling te vinden, die er voor moet zorgen dat Vredestein geen nadelige ge\ olgen ondervindt van de strijd om de macht die voor de rechtbank tussen Good year en Goodrich wordt uitgevochten. De president deed zjjn oproep nadat de raads man van Vredestein, mr. M. P. Bloemsma. had gewezen op de moeilijke toestand waarin Vredestein zou komen te verkeren zolang niet definitief is vastgesteld wie de zeggenschap in het bedrijf in handen heeft. Goodyear meent dat het nu baas is op grond van de onderhands verworven aan delen Vredestein. Goodrich bestrijdt dit omdat het van mening is dat de aandelen- uitgifte onrechtmatig is. Het bedrijf meent /)MV7wffo„n7 zelf de zeggenschap te hebben via de od de ung&urn Goodyear er zelf ook niet helemaal van overtuigd is dat de onderhandse emissie rechtsgeldig is geweest. zélf de zeggenschap te hebben via de op de beurs opgekochte certificaten, waardoor het nu de meerderheid in handen heeft van het aandelenkapitaal, zoals dat was voor de onderhandse uitgifte aan Good year. Voordat dit geschil tot voor de Hoge Raad is uitgevochten kan er een tijd ver strijken van vijf tot negen jaar. Tot zo lang is de toekomst van Vredestein onze ker. Dat zal ertoe leiden, aldus mr. Bloemsma, dat Vredestein achteruit zal gaan. Er zullen geen grote investeringen worden gedaan, zodat de groei er uit is. Het personeel zal niet zeker zijn van zijn positie en omzien naar een andere werk kring, terwijl het moeilijk zal zijn nieuw personeel te werven. De klanten zullen gaan aarzelen omdat zij niet weten met wie ze bij Vredestein eigenlijk te doen hebben. Jhr. mr. C. H. Beelaerts van Blokland, een van de raadslieden van Goodrich meent, dat Goodrich niet onbetamelijk had gehandeld door buiten medeweten van Vredestein grote hoeveelheden certificaten op te kopen. Dil, omdat het voor Goodrich de enige manier was om haar belangen in de autobandenfabriek veilig te stellen, toen dit bedrijf de vaste overtuiging had gekregen dat Goodyear met Vredestein een overeenkomst had gesloten, die voor Goodrich zou betekenen dat zij haar greep op de Europese markt voor een belangrijk deel zou verliezen. Hij vindt overigens, dat Goodyear moei lijk van onbetamelijk handelen kan spre ken, nu is gebleken dat ook dit laatste be drijf certificaten op de beurs heeft ge kocht, nadat het bod van 450 pet was op- gébracht. Deze handelwijze betekent vol gens mr. Beelaerts van Blokland ook dat De in de zitting van donderdag gedane toezegging van Goodyear dat zij de ge heimhouding over de technische kennis van Goodrich in de autobandenfabriek zou respecteren, achtte hij van geen en kele betekenis. De uiteenzetting die Good year over de concurrentieverhoudingen op de markt voor radiaalbanden had gegeven, betekent volgens mr. Beelaerts zonder meer dat Goodyear al van die gegevens gebruik had gemaakt. Hij claimde daarom meteen een dwangsom van 10 miljoen. Dat de technische kennis van Goodrich voor Goodyear geen enkele waarde zou hebben, omdat die inmidels al sterk ver ouderd zou zijn, acht hij eveneens onjuist. Goodyear heeft zelf te kennen gegeven, dat een van de redenen van de samen werking met Vredestein was de daar aan wezige know how. ROTTERDAM. De Koninklijke fa briek F. F. Braat n.v. te Delft en van Ogem N.V. te Rotterdam gaan een fusie aan, die géén ontslagen tot gevolg zal hebben. Deze samenwerking zal worden geëffec tueerd door aan de houders van aandelen en certificaten Braat aan te bieden hun aandelen aan Ogem over te dragen in de verhouding van 1.000 nominaal Braat (ex-dividend 1969), tegen 50 aandelen Ogem a ƒ25 nominaal (ex-dividend '69) en 2900 in contanten. De omwisselingsverhouding komt neer op een bod van 710 percent op de aan delen Braat. Voordat de notering op de incourante markt werd stopgezet, noteer den de aandelen Braat 550 percent. De omzet in Wall Street was 8.89 miljoen aandelen. Dow Jonescijfers: industrie 684.21 (—0.21), vervoer 138.27 (—0.60), nutsbedrijven 98.13 0.70). In het telefonisch effecten verkeer kwamen gisteravond de volgende koersen tot stand (tussen haakjes staat de offi ciële slotkoers van gistermid dag): AKZO 78.30 gb (78.70), Hoogovens (95.20), Kon. Olie 122 gb—123 (123.30), Philips 58.20—58.60 (58.70), Unilever (82.80), KLM (117.30). UTRECHT. Een vakantietoeslag voor de personeelsleden van 23 jaar en ouder van minstens 800 gulden en een I minimum aantal vakantiedagen van jaar- Bundeling Iijks 18 werkdagen. 1 Dit zijn de opmerkelijkste punten van de CAO voor het personeel van de Ne derlandse vestigingen van Van der Grin ten en Co. DEN HAAG Minister Lardinois is bereid de eerste aflossing van voor 10 juni 1970 door fruittelers aangevraagde over- I bruggingskredieten voor rekening van zijn ministerie te nemen. Hij zal die bereid heid alléén honoreren als hij daarvoor de instemming krijgt van zijn betrokken ambtgenoten en als in het komende najaar de situatie nog zodanig is dat er weinig kans is op betere fruitprjjzen in het ko mende seizoen. Het landbouwschap kreeg dit deze week tijdens zijn maandelijks gesprek met de minister te horen. De minister zal ook zorgen voor een tegemoetkoming bp schade veroorzaakt door het sharka virus in prui- menboomgaarden. Uitvoerig spraken minister en landbouw schap over concurrentievervalsende maat regelen in EEG-landen. De minister heeft de EEG-ministerraad bereid gevonden een diepgaand onderzoek naar subsidies in de fruitsector in te stellen. Daartoe zal in de lidstaten een inventarisatie worden ge houden. voor levensonderhoud kunnen aanvragen. In april heeft de minister al toegezegd dat voor het oogstjaar 1970/71 het levens onderhoud buiten het overbruggingskrediet zal worden gehouden. De minister wilde ook geen verhoogde uitkering bij bedrijfs beëindiging toezeggen, gezien de verbete ringen die in de desbetreffende regeling al eerder zijn aangebracht en gelet op de samenhang van dit onderwerp met de bin nenkort in behandeling komende plannen voor de hervorming van de Europese landbouw. Wèl heeft de minister in de EEG aangedrongen op verbetering van de Europese rooiregeling. Bijzondere maat regelen inzake de kosten van bestrijdings middelen achtte de minister niet nodig omdat zijns inziens hier al een verbetering in de situatie is ingetreden. Santa Fé md. Can. Pacific Illinois Cent Penn9, Centr. South. Pao. Union Pac. tilled Chem tm. Can. t.C.F. Ind. tm Smelting tm. T. a. T. lm. Brand Anaconda Beth Steel Boeing Chrysler City Bank Cons. Edison Dougl. Alrcr. Dup.de Nem. Eastm. Kodak Gen Electr. Gen. Motors Goodyear T. glstereD 20% 54% 19% 12% 27% 30% 17% 36 39% 25% 41% 36 24 22% 15% 2(P% 62 23% 14% 114 62% 66% ed 63% 24% heden 20% 54% 19% 11% 27 31% 17% 35% 39% 25% 41% 35% 23% 22% 14% 20% 61% 23% 14% 116% 62 65% 64 24% Am. Motors Int Harv. Int. Nickel Int. T. a. 1. Kennecott Radio Corp. Republic St. Royal Dutch Sears Roeb Shell OH Soc. Vacum Stand Br. Stand OU N.J Studebaker Texaco tin. Alrcralt tin. Corp Un. Fruit Us. Rubber Us. Steel Westlngh. Woolwortb Ford K.L.M. gisteren 7% 24% 39% 36% 43% 21% 29% 34% 57V 39 44% 45% 54% 41 26% 27% 8% 371% 14% 32% 61% 28% 42% 33 neden 7 24% 37% 35% 43% 21% 29% 33% 56% 38 45% 44% 54% 393,4 26% 26% 8% 36% 14% 32% 61% 29% 42% 32% ADVERTENTIE UTRECHT. Prins Bernhard heeft vrijdag in Utrecht gezegd dat hij twee redenen ziet waarom het Nederlandse be- drijfs- en zakenleven zich in Indonesië zou moeten vestigen: er is geld te ver- 1 dienen en de economie van het land is er mee gebaat. Prins Bernhard zei tijdens zjjn reis naar Indonesië in het voorjaar te hebben ge constateerd dat er werkelijk meer dan I sympathie voor Nederland in Indonesië wordt gevoeld. Om die reden ziet de prins voor het Nederlandse bedrijfsleven goede moge- lijkheden „maar we moeten geen tien jaar wachten". Hij bepleitte de instelling j van een advies- en onderzoekbureau, ge vestigd in Indonesië, dat het Nederlandse bedrijfsleven van dienst kan zijn zodat niet iedere onderneming afzonderlijk I marktonderzoek behoeft te doen. Volgens de prins wordt over de vestiging van zo'n bureau momenteel onderhandeld met het raadgevend bureau Berenschot. De prins sprak op de algemene verga dering van de Maatschappij voor Nijver heid en Handel in Utrecht. Hij betoogde dat de houding van de Indonesiërs tegen- over Nederland zeer positief is en dat men de moeilijkheden uit het verleden wil vergeten. Een voornamelijk Nederlandse invasie van know how wordt in Indonesië niet als hinderlijk neo-kolonialisme ervaren, aldus prins Bernhard die zei dat hij die be denking had opgeworpen. De grootste vraag is die naar abeids- mtensieve industrie, industrie die werkt met veel ongeschoold personeel. Vrijdag is een wilde staking uitgebroken I onder het personeel van de Michelinfabrieken m St. Pieters Leeuw in België De arbeiders weigeren er te werken omdat zes van hun col lega s door de directie zijn ontslagen maar ze hebben ook verklaard het bedrijf niet te zullen verlaten alvorens dat ontslag ongedaan is ge- ulaaKI. Op de achtergrond van deze staking speelt de ontevredenheid van de arbeiders over een nieuwe arbeidsovereenkomst die zojuist is be reikt. De arbeiders weigeren die te aanvaarden omdat ze de overeengekomen looptijd van twee jaar te lang vinden. 1 De CAO loopt van 1 juli 1970 tot 1 juli 1971. De salarisverhoging is vastgesteld op zeven percent. Blijkt op 1 februari van het volgend jaar dat het prijsindex cijfer ten opzichte van 1 juli van dit jaar is gestegen, dan worden de salarissen Op initiatief van minister Lardinois werd besloten terstond een commissie te vormen van overheid, Produktschap voor groen ten en fruit en Landbouwschap, die op zeer korte termijn alle bij overheid en bedrijfs leven aanwezig kennis over de maatrege len in andere landen zal bundelen. Ook zal in Brussel opgave worden gedaan Van de maatregelen die in ons land voor de fruitteelt zijn genomen. De minister verklaarde zich verder be- 7»~v 1 ue minister vermaarde zich verder be- 8 e.stïjgmg verhoogd met reid in Nederland op dezelfde wijze als een maximum van 4 percent. De vakantie- 1 toeslag bij Van der Grinten is gebracht op 6,8 percent van het jaarsalaris. (Van onze redactie economie) HAARLEM. De ondernemingsraads leden van Stork-apparatenbouw in Am sterdam hebben uit protest tegen het uit- in Frankrijk een tegemoetkoming te geven in de kosten van de hagelschadeverzeke- ring als niet bereikt wordt dat Frankrijk deze regeling afschaft. Gebeurt dit inder daad niet, dan wil de minister de regeling al voor 1970 voor Nederland van toepas sing verklaren. De minister staat positief tegenover een gezamenlijke commissie van overheid en bedrijfsleven, die zal nagaan welke de sterke en welke de zwakke punten in de Nederlandse fruitteelt zijn. De bewinds man zal voorts het Landbouwschap om advies vragen over de wijze, waarop met overheidshulp verbetering in de afzet van fruit kan worden gestimuleerd. ben uit protest tegen het uit- I blijven van werkelijke medezeggenschap Cr een UltkeVing voor hun functies bedankt. De directie weigert ruimere bevoegdheden aan de on dernemingsraad, zoals die in een nieuw concept-reglement waren voorgesteld. Er zullen tot nader order geen nieuwe kandidaten voor de ondernemingsraad worden gesteld. Dit geldt ook voor de vestiging in Amstelveen. De directie heeft vooral bezwaar te gen het overleg met de ondernemings raad over werkroosters, ploegendiensten, rust- en lunchpauzes. Zij wil daarin al leen zelf beslissen. Adonis 12 v. Las Palmas n. Antwerpen. Amstelland 12 te Las Palmas. Annenkerk p. 12 kp. Palmas n. Antwerpen. Atys 12 v. Singapore n. Bangkok. Avedrecht 12 Las Palmas gep. n Hamburg. Ameland p. 12 Wight n. Rotterdam. Amstelmolen 12 Wight ;ep. n. Rotterdam. Capisteria p. 2 kp. Vilano n. Hamburg Congokust p l2 Las Palmas n. Amsterdam. Chevron Leiden d. 12 Malacca n Batangas. Forest Town 12 Wight n Aruba Gulf Italian 12 te Escravos. Giessenkerk p. .2 Kaapstad n. Mombasa Hollandsduin 12 dw. Masira n. East London. Mercurius 13 *e Curacao verw. Neder Eems 13 'e Mena al Fahal verw. Polydorus 12 v. De Elbe n. Bremerhaven. Radja 12 te Cochin. Straat Fushimi 11 v. Santos n. Buenos Aires. Spaamekerk 3 te Hongkong verw. Statendam 12 te Fortauderdale. Straat van Diemen 12 te Port Elizabeth. Tjiliwong 12 v. Mombasa n. Singapore Virea p. 12 Landsend n. Rotterdam Westerkerk 12 e Barcelona Woltersum 11 v. New Oreleans n. Nassau. Zafra 12 te Kharg. Het landbouwschap wilde alsnog voor het seizoen 1969/70 een uitkering a fonds perdu aan de fruittelers voor de kosten 1 van levensonderhoud. Dit kon de minister niet toezeggen. Hij herinnerde eraan, dat de fruittelers die geen beroep op de over bruggingsregeling doen, volgens de nor male regels van de rijksgroepsregeling zelfstandigen bij de gemeente een uitkering DEN HAAG De Nederlandse con- sumptiemelkindustrie kampt met ern stige problemen door een tekort aan glazen melkflessen. Het tekort is ont staan door de vergrote consumptie van vooral karnemelk, yoghurt en melk als gevolg van het aanhoudende warme weer. De flessenfabrieken werken op volle toeren, maar kunnen aan de ver grote vraag naar glazen melkflessen, mede als gevolg van de grote vraag uit de frisdranken- en biersector, niet di rect voldoen. Op de huisvrouwen wordt een drin gend beroep gedaan flessen niet langer in haar bezit te houden dan strikt noodzakelijk is, daar anders de afleve ring van melk- en melkprodukten in de knel dreigt te komen. TILBURG. De wollenstoffenfabrie ken n.v. André van Spaendonck Zo nen in Tilburg zullen binnen een half jaar vierhonderd van de ongeveer zes honderd personeelsleden ontslaan. Al léén sanering van het bedrijf op basis van de huidige en de te verwachten or derpositie zal het voortbestaan van Span don, op veel kleinere leest, mogelijk ma ken. De eis tot sanering is gesteld door de kredietgever, de Amro-bank in Rot terdam. De vakbonden zijn vrijdag op de hoogte gesteld. Zij hebben geweigerd zonder meer genoegen te nemen met de mededeling van Spandon-directeur, Ch van Spaendonck, die toen e en gesprek tussen de vakbondsvertegenwoordiger en de directie van de bank mogelijk heeft gemaakt. Dit gesprek is vrijdagmiddag in Rotterdam gevoerd. Het personeel van Spandon legde vrijdag voor een paar uur het werk neer uit protest. Al drie weken geleden werd het plan bekend gemaakt om vierhonderd perso neelsleden te ontslaan. Onder druk van de vakbeweging is uitvoering van di plan opgeschort. De directie van Span don verklaarde zich toen bereid alsnog besprekingen te openen met de directie van de textielfabrieken van Dooren ei Dams n.v. in Tilburg om tot samenwer king te komen. Dit bedrijf was door prof. dr. G. Diephuis bereid gevonden met Spandon een grotere produktie-een heid te gaan vormen. Prof. Diephuis on derzoekt in opdracht van de federatie van Nederlandse wolfabrikanten de con centratiemogelijkheden van de dertien bedrijven die in Nederland nog werken Het blijkt nu dat de directie van Van Dooren en Dams wel wil samen doen met Spandon, maar niet bijzonder ge brand is op een samenwerking met een bedrijf dat een veel te groot personeels bestand heeft. De orderpositie van Span don is eenderde van de normale. Prog noses hebben de verwachting gewettigd dat ook de volgende zomercollectie niet meer dan e e nderde van het normale aantal orders zal krijgen. Daarom, zo stelt men, is afvloeiing van een groot deel van het personeel noodzakelijk. De nieuwe combinatie is van plan beide sa menwerkingsmogelijkheden met andere bedrijven in de branche te bestuderen. Van de zijde van het arbeidsbureau is meegedeeld, dat herplaatsing van de meeste van de af te vloeien personeels leden geen onoverkomelijke moeilijkhe den zal ontmoeten. DEN HAAG. Met ingang van 15 juni mogen in een deel van de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht de prijzen voor melk en melkprodukten in literverpakkingen met één cent wor- Iden verhoogd. Uitgezonderd zijn melk- yoghurt en vla's. In Noord-Holland geldt de verhoging voor de gemeenten Heemskerk, Uit geest, Krommenie, Wormer, Jisp, Wijde wormer, Purmerend, Monnikendam, Kat- I woude en Marken. ADVERTENTIE |>EN HAAG. De minister van finan ciën heeft aan de staten-generaal een over zicht gezonden van de betalingsbalansge- gevens over het eerste kwartaal 1970, waaraan het volgende is ontleend: de lo pende rekening op transactiebasis leverde na correctie voor seizoeninvloeden in deze periode een overschot op van 95 min te gen een tekort van 190 min in het vierde kwartaal 1969. Dit resultaat is in hoofd zaak te danken aan de verbetering in de uitkomsten van het goederenverkeer. Het percentage waarmee de invoer door de uitvoer wordt gedekt is van 88,5 ge stegen tot 91,3. De resultaten in het onzichtbare ver keer gaven uitgedrukt in percentages van de goedereninvoer een lichte ach teruitgang te zien (van 9,6 tot 9,0) Het overschot op kasbasis bedroeg 10 min, hetgeen f 230 min gunstiger is dan het resultaat op transactiebasis hetgeen erop duitdt, dat het netto ontvangen korte inveorkrediet belangrijk groter was dan het netto verstrekte korte uitvoerkrediet. Het overschot in het geregistreerde ka pitaalverkeer der niet-monetaire sectoren, dat 137 min bedroeg, kwam geheel voor rekening van het particuliere kapitaalver keer op lange icrmijn. De netto invoer van lang kapitaal beliep 260 min, waarvan bijna 225 min verband hield met het po sitieve saldo der directe investeringen, Het totale effectenverkeer resulteerde in een kapitaalimport van ƒ45 min. In het korte kapitaalverkeer vloeide per saldo een be drag van 115 min af, voornamelijk ten gevolge van aflossingen op door het bui tenland verstrekte kredieten (Van onze parlements redactie) DEN HAAG. Het kabinet heeft gis teren besloten aan Hongarije ƒ50.000 te schenken als hulp voor de overstroming die dit land heeft getroffen. Zoals bekend is heeft de regering vorige week ook aan Roemenië dat ook door overstromingen is getroffen, een bedrag gegeven.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 10