ENGELAND - WEST-DUITSLAND EN BRAZILIË - PERU BOTSING DER GIGANTEN IN WERELDTOERNOOI Leon geeft te vroeg geprogrammeerde herhaling van de wereldfinale 1966 Parkoers voor kampioenschap wielrennen in Helmond licht Mexico lootte tegen Italië Henk Wery verlengde contract voor een jaar bij Feijenoord Weer racer dood op Man Ritoverwinning voor Beugels in Zwitserland 1 Toto-cijfers Van Ravens leidt Rusland - Uruguay Sijbrands moest één punt afstaan Handbalteam verloor van Oostenrijk Daviscup-tennis Laver contra Pilic 11 h wmm c n f. ZATERDAG 13 JUNI 1970 *1 Bill DOOR DICK BRUYNESTEYN C H R I S R A C K ve sieéao SCHOT (Van onze speciale verslaggever) GUADALAJARA Wie, op welke ma nier dan ook. maar enigszins de binding voelt met het oude Europa, dat in de dagen van Mexico's worsteling tot aan de kwartfinales wel erg ver verwijderd lijkt, die spoedt zich morgen naar heet, zeer stoffig Leon waar een te lang uitgestelde en toch ook wtei veel te vroeg geprogram meerde herhaling van de wereldfinale van 1966 wordt cpgevoerd. West-Duitsland of Engeland, lift lot is wreed geweest voor beide ploegen Voor Engeland, omdat het nu al, nog voordat de ploeg waarlijk „on top" heeft gespeeld (als zij dat kan) de weg naar de finales onnodig ziet ver zwaard, na hei transpireren en zwoegen in een poule die veruit de sterkste van de vier is geweest. En voor West-Duitsland, omdat de onverwacht kwieke mars naar de top gestuit kan worden door onverzette lijke Britten terwijl elders wellicht indivi dualistisch scharrelende Zuidamerikanen de weg mogen vervolgen. Ja, die loting is op zijn minst ongelukkig te noemen, al waarborgt zij in Guadalajara veel kijkgenot: BraziliëPeru, de meesters tegen de leeilingen, voetballend volgens eenzelfde, uiterst aantrekkelijk stramien. Het feest van de korte combinatie en het listige passeien staat op punt van uit barsten in het Jaliscostadion en opgewekte Didi zegt ervan: „Er is voor ons niets te vrezen". Waarmee hij dan bedoelt: Peru heeft niets meer te verliezen. Als in de vrijdagnamiddag de Peruanen op de ter reinen van Mexico's nationale kampioen, de CDF Guadalajara, een balletje schoppen en daarbij even dolle pret hebben als de opponenten, verklaart de kleine „Indiaan", libero-aanvoerder Hektor Chumpitaz dat nog weer nader„Wij dederi alles wat men in Peru maar van ons kon verwachten. Wij schakelden Argentinië uit om bij de besten van de wereld te mogen zijn. En van hen bereiken wij de elite, de laatste acht" Zagallo kern geen zenuwen, al wil de Braziliaanse coach wel graag van bijkans iedere passant vernemen, welke opstelling zijn vroegere pjoeggenoot Didi in het veld brengt. Maar, gewoontegetrouw, wordt daar niet over gesproken, ook niet door de doorgaans toch al vrij zwijgzame Didi, die geen problemen over blessures heeft, maar wellicht zijn team zodanig zal ombouwen, dat niet de kleine, fabelachtige technicus Hugo Sotil, maar de wat grovere Oswaldo Ramirez die met twee goals Argentinië velde als doorslaggevende factor in de voorste lijn wordt ingebracht. Didi, bedachtzaam: „En bovendien zal waarschijnlijk onze centrale verdediger Orlando de la Torre weer kunnen spelen, zodat niet meer kan voorkomen wat in de laatste wedstrijd gebeurde: dat een man als Müller drie kansen krijgt om een doel punt te maken. Als Zagallo daarop baseert dat wij een vrij zwak team hebben, dan krijgt hij, of gene die hij naar Leon stuur de om te spioneren, ongelijk. De situatie zal anders zijn aan in de wedstrijd tegen West-Duitsland, en de conditie is uit stekend. Wij hebben van die partij niet ge leden, de Westduitsers wellicht wel". Wat Helmut Schön overigens nauwelijks een zorg zal zijn: de Westduitse bonds coach is alleen maar blij, dat zijn team in Leon mag blijven, waar men op de tri bunes gretig „Alemania" is gaan aanmoe digen en dat zondag zeker weer zal doen. al was het alleen maar omdat Engeland de opponent is' wie ten opzichte van het hoogst merkwaardige Mexicaanse voetbal volk ook maar enige sympathie voor Albion beljjdt, doet er goed aan meteen een goed heenkomen te zoeken. Ja, ook in heet, stoffig, rommelig Leon krijgen Ramseys mannen de bijna natuurlijke weerstand dubbel en dwars te verduren. Wat tegelijkertijd de grote, onbereken bare factor in deze „replay" kan gaan wor den. Want Engeland leverde bijna altijd grote prestaties onder een bijna niet te tillen belasting, en Engeland is er zo lang zamerhand aan gewend om hier in Mexico bijna elke actie onder honend fluiten te volvoeren. Z< als Ramsey tegen de klippen van Dover op zijn zelfvertrouwen blijft etaleren: „Wii hebben", sprak hij nu weer op de treenlank van de tot groot onge noegen van d® Mexicanen uit Engeland meegevoerde autobus, „in deze ronde niet onze beste wedstrijden gespeeld en dat was ook niet nodig, want het ging er maar om zich te plaatsen en dat is dan ook ge beurd. Nu wordt het allemaal anders. En tegen de Duitsers heb ik de beschikking over vier man. die niet hebben gezwoegd tegen Tsjechr Slowakije. Dat, plus het feit dat ook Bobby Charlton geen hele wed strijd heeft hoeven spelen, weegt wel op tegen de dag meer rust, die de Duitsers hebben gehao" En Schön: „Wij zullen het evenzeer als zij van onze inzet moeten hebben. Ver wacht geen tactische wondergrepen. Ram sey is oud en wijs genoeg om te weten wat ik met mijn materiaal zou kunnen doen. Hij heeft ongetwijfeld al zijn tegen- HELMOND. De ren- en toeristen- club Buitenlust heeft in de loop der ja ren door tal van activiteiten van Hel mond een echte wielerstad gemaakt. De club organiseerde in zijn ruim 35 jarig bestaan honderden wedstrijden voor alle categorieën wielrenners. En Buitenlust zette ook een actie op touw voor de bouw van een wielerbaan. Want in zo'n fiets- minnende streek als oostelijk Brabant moeten ook de pistiers aan het werk kunnen, redeneerde man. Op de totale kosten (350.000 gulden) van dat projekt komt men nu nog een halve ton te kort. Om die 50.000 gulden bii elkaar te kunnen krijgen, smeekte Buitenlust de KNWU om de organisatie van het kampioenschap van Nederland voor dames, amateurs en beroepsrenners. Het wordt trouwens tijd, vonden de Helmondse bestuursleden, dat de titel strijd, die al een lange reeds van jaren in het Limburgse Beek wordt gehouden, eens een ander decor krijgt. Het verzoek werd pas twee maanden geleden overi gens ingewilligd. En Buitenlust zal waar lijk niets aan het toeval overlaten in de organisatorische voorbereiding en uitvoe ring van het kampioenschap. De voor treffelijke steun van de gemeente en het bedrijfsleven biedt bovendien de garantie van een op alle gebied uitstekende ac- comodatie. Zodat wat dat betreft zater dag 20 en zondag 21 juni niets te wensen overblijft. Maar men kan tóch enige bedenkingen aanvoeren tegen de „switch" van Beek naar Helmond. Het parcours (bijna ne gen kilometer) is namelijk veel lichter geworden. Slechts een kleine, onbenulli ge klim weerhoudt de organisatoren er van de omloop volkomen vlak te noemen. De vraag is gerechtvaardigd of een na tionaal kampioenschap, zeker voor be roepsrenners, niet langs moeilijker we gen moet gaan. Zoals in Beek. In Hel mond zegt men echter: „Het is een in teressant parcours, dat gedeeltelijk door de stad loopt en veel bochten telt. Als er echt gekoerst wordt, is het zwaar ge noeg," wat volgende week wel zal blij ken. De dames beginnen zaterdag om elf uur voor een afstand van 62 kilometer. De amateurs komen, ook op 20 juni, om een uur aan de start en moeten 177 ki lometer afleggen. De professionals ver trekken zondag om half elf voor een rit over 230 kilometer. zetten klaar. Niet voor niets stuurde ook hij steeds jen spion als wij speelden" Wat inhoudt, dat de strijd zich zal af spelen rond de posities op het middenveld: Seeler, Beckenbauer, Overath contra Charlton, Lee en Ball. Met van beide zij den aanvullingen uit de achterste lijn, waarbij die van Engeland numeriek ster ker is en wellicht meer manschappen zou kunnen leveren, ware het niet dat Ramsey stellig aan de bewaking van Gerd Müller een man extra zal willen opofferen. De top scorer van dit toernooi („ik streef niet naar die positie, ik wist niet eens dat Fon taine met 13 goals het record houdt") zal niet eenvoudig te remmen zijn, zeker niet omdat hij omgeven wordt door al even gretige lieden: „Stan" Libuda en Jürgen Grabovski, of de Keulenaar Löhr. Mogelijkheden genoeg voor Schön, ook in het verloep van de strijd, om „pinch- hitters" in te zetten. Meer mogelijkheden dan Ramsev: een falende Astle en een on zekere Osgood voor het geval Hurst en Beters mochten falen. Maar toch.het lijkt voor de Duitsers allemaal te mooi, aan de vooravond van dit grote duel. Alweer vanwege dat merkwaardige Engelse vech- tersbloed, die taaiheid, die onverzettelijk heid in moeilijke uren, die velen verleidt tenminste een verlenging te voorspellen. Een verlenging, die evenmin denkbeel dig is in Toluca, waar fanatiek verdedigend Italië haastig Mexico ontmoet. De „win- MEXICO. Rusland is in Mexico bij loting aangewezen als winnaar van groep één in de strijd om het wereldkampioen schap. De Russen waren met Mexico ge lijk geëindigd, zowel in puntentotaal als in doelsaldo. Het resultaat hiervan is, dat Rusland nu in de kwartfinales tegen Uruguay speelt en dat Mexico als tegen stander van Italië fungeert. Het pro gramma voor de kwartfinales, dat zon dag wordt afgewerkt, is nu: Toluca: MexicoItalië, Mexico Stad: Uruguay Rusland, Leon: West-Duitsland—Enge land, Guadalajara: BraziliëPeru. MEXICO STAD. Lau van Ravens, de Nederlandse vertegenwoordiger in dit toernooi, heeft de wedstrijd Rusland-Uru- guay toegewezen gekregen. Hij treedt op in het Azteken-stadion, hetgeen op z'n minst een behoorlijke onderscheiding ge noemd mag worden, al lijkt de kans op halve- of „hele" finale daarmee wel ver keken. Van Ravens: „Ik ben er erg blij mee. Ik had er in de laatste dagen niet meer op durven hopen. Maar dit is toch wel een erg plezierige gebeur tenis voor mij". Coerezza, de „man van de penalty" krijgt geen straf. Integendeel, de referee die België op een onoverbrugbare achter stand zette met een volkomen verkeerde beoordeling van een charge van Leon Jeck, mag fluiten in de kwartfinale die morgen in Leon wordt gespeeld: West- DuitslandEngeland. En het lijdt geen twijfel dat daarbij zijn geluid zeer vaak hoorbaar zal zijn. naar" van groep 2, waarin vaak erbarme lijk voetbal werd gezien, stapte de kwart finales binnen met één doelpunt vóór en een niet gepasseerde doelman. En dan te bedenken dat die ene goal nog een gevolg was van een Zweedse keepers-blunder. Maar uitgezonderd het oprollen van het volmaakt waardeloze El Salvador bracht ook Mexico mets van scoren terecht: 00 tegen de Russen (die lijken veel mogelijk heden te hebben tegen Uruguay, dat zich het zwakke Zweden nauwelijks van het lijf kon houden) en 10 via een schan dalige penalty tegen de Belgen. Niet zo moeilijk, om daar in Toluca weinig doel punten te vooi spellen. Nee, de goals zullen morgen in Guadalajara te zien zijn. Een mooi. Zuidamerikaans feest. Jammer, dat elderi een „zekere" halve finalist te gelijkertijd wordt uitgeschakeld. MONACO. In de zesde ronde van de Challenge Mondial 1970 te Monaco heeft Ton Sijbrands voor het eerst een punt moeten afstaan. Het was zijn naaste be lager de Fransman Hisard, die aan de reeks overwinningen van de Nederland se kampioen een einde maakte door hem een remise af te dwingen. Sijbrands kon moeilijk vat krijgen op zijn tegenstander, die de strijd ontweek en er op uit was de schijven zo snel mogelijk te doen min deren. Door deze uitslag kwam de Rus Koe- perman op gelijke hoogte met Sijbrands want hij had niet al te veel moeite de Monegask Agliardi te verslaan. Stand: 1/2 Sijbrands en Koeperman, beiden 9 pnt. uit 5 part., 3. Hisard 9 pnt (6 part.), 4. Gantwarg 7 pnt. (5 part.), 5. Slaby 7 pnt (6 part.), 6. Kazemier 3 prit (5 part.). ROTTERDAM. In Rotterdam is gis teren het drielandenveldhandbal-toernooi tussen Nederland, West-Duitsland en Oos tenrijk begonnen met de wedstrijd Ne derland—Oostenrijk. De Oostenrijkers wonnen met 20-11 na een voorsprong bij rust van 9-4. HAARLEM. Voor de halve finales van de Europese zone van het Daviscup- toernooi zijn gisteren de eerste partijen gespeeld. Nürenberg: West-Duitsland—België 2-0 Parijs: FrankrijkSpanje 0-2., Santa- na—Goven 6-1 6-8 6-2 2-6 6-3., Orantes— Jauffret 3-6 6-4 6-1 6-2., Maribor: Joego slaviëRoemenië 0-1., Moskou: Rusland Tsjecho-Slowakije 2-1. BRISTOL. De Australische speelster Margaret Court heeft het dames enkel spel gewonnen van het toernooi van Bris tol. Zij won met 6-1 6-1 van de Frangaise Frangoise Durr. De finale van het heren enkelspel zal gaan tussen de Joegoslaaf Pilic (winst met 4-6 14-12 8-6 tegen John Newcombe) en de Australiër Rod Laver. Rod Laver won zijn partij voor de halve finales met 4-6 6-2 8-6 van Owen David- (Van onze sportredactie) HAARLEM. De „laatste" Feijenoor- der van het Europa-cup-team, Henk We ry heeft nu ook een nieuw contract. Hij zette zijn handtekening onder een verbin tenis voor één jaar, nadat Van Ilanegem voor drie jaar en Wim Jansen zelfs voor vijf jaar hadden bijgetekend. Guus Haak verhuist naar Holland Sport, waar hij ij|n laatste twee voetbaljaren hoopt door te brengen op het middenveld van de Haag- DOUGLAS. De TT-races op het eiland Man hebben gisteren een vijfde dode geëist. Tijdens de 500 cc .ace kwam John Wetherall uit Malta om het leven. In de derde ronde (van de zes) viel Wetherall, een 30-jarige loodgieter, en hij raakte daarbij zwaar gewond. On middellijk werd Wetherall overgebracht naar een ziekenhuis en later zelfs per helikopter vervoerd naar een ander gast huis, maar de doktoren wisten zijn leven niet meer te redden. De Italiaan Agostini won met MV de 500 cc- race. Agostini slaagde er als eer ste renner in drie jaar achtereen zowel de wedstrijden in de zware als de lichte 500 cc klasse te winnen op het eiland Man, waar telkens in een aantal nogal ongebruikelijke categorieën wordt gere den. De Brit Williams op Matchles werd tweede. De Westduitse coureur Dieter Braun was de snelste in de 125 cc-klasse. Hij legde met zijn Suzuki de 182.15 kilometer af in 1 uur 16 minuten 5 seconden, een gemiddelde van 143.66 kilometer per uur. Braun nam in de tweede van de drie te rijden ronden de leiding over van de Engelse wereldkampioen Dave Simmons, die even later wegens een onregelmatig lopende machine uit moest vallen. De tweede en derde plaats waren voor de Zweed Börje Jansson en de Oost duitser Günther Bartusch. De eerste drie namen voor de eerste keer deel aan de TT van Man. In het klassement van het wereldkam pioenschap 125 cc heeft Braun nu de lei ding met 45 punten. se club. Feijenoord is nog in onderhande ling met de Zweed Magnusson. Voor de door de Rotterdamse club op de trans- ferlijst geplaatste Piet Vrauwdeunt en Thijs Wijngaarde (uitgeleend aan DOS) is officieel nog geen belangstelling. Bals en het bestuur van Vitesse zijn. nu definitief tot overeenstemming geko men. De stichting „Vitesca" gaf zijn goedkeuring voor de aankoop van Bals, die rond de ton kostte. Behalve Volen- dam heeft nu ook Excelsior belangstel ling aan de dag gelegd voor de SVV-doel- man Eddy van de Roer. Vandaag wordt in Kralingen een huis-aan-huis-collecte voor Excelsior gehouden, omdat de kas van deze Rotterdamse club zo goed als leeg is. Bij Go Ahead zal niet Tommy Hughes, de reserve-keeper van Chelsea, in het doel komen, maar de negenentwintigja rige Colin Withers van Lincoln. Withers, achtereenvolgens doelman bij West Brom- wich Albion, Birmingham City, Aston Villa en Lincoln, tekende voor twee jaar. Withers zal zich speciaal belasten naast zijn taak in het eerste team met de keeperstraining van het B-elftal en de jeugdselectie. Het is nog onduidelijk, wat de huidige doelman van Go Ahead, Nico van Zoghei gaat doen. Nu Jaap Houtko per de tweede man is achter Withers, wordt de positie van Van Zoghei, die zich zelf op de transferlijst plaatste, steeds moeilijker. De vierendertigiarige Paul Merkx, die een vrije transfer bij NEC had, zal een jaar voor het Tilburgse NOAD gaan spelen. Jan Klijnjan, benaderd door Ajax, blijft in Rotterdam, waar hij zijn contract met Sparta verlengde. Dit laatste deed ook Volendam-doelman Jan Ruiter. Jan en Arnold Mühren daarentegen hebben hun tot nu toe aangeboden contracten afge slagen. Eddy Beugels was de snelste in de tweede etappe van de Ronde van Zwitserland. BAZENHEID. In de tweede etappe van de ronde van Zwitserland werd de strijdlust van de drie animatoren Girard (Zwits), Beugels (Ned.) en Primavera (It.) slecht beloond. 126 km. lang vochten ze voor een voorsprong, die aan de streep slechts 15 sec. bedroeg. Eddy Beu gels had daarbij de voldoening dat hij in de sprint de rapste van het drietal was. Voor Girard was het een ontgoocheling want halverwege de rit naar Bazenheid had hij alle uitzichten de leiderstrui van de Duitser Rudi Altig over te kunnen ne men. Negen km. voor de meet lag de hoofdmacht namelijk nog ruim drie mi nuten achter. De ontsnapping kwam na 34 km. tot stand op initiatief van Girard. Beugels en Primavera als verdediger van de kansen van Altig haakten on- middelijk aan. Bij de pas-overgang van de Belgen (82.5) km, waar Girard voor Primavera en Beugels de punten voor het bergklassement won, lag het door Bassini en Steevens aangevoerde veld zelfs op 4 min. 20 sec. Bij Aadorf (136 km) was het verschil teruggelopen tot 3 min .10 sec. en in de zware stijging naar Oetwil en de daarop volgende afdaling naar de eindstreep in Bazenheid kwam de hoofdmacht zeer dicht in de buurt van de koplopers. Het was uitsluitend aan Beugels te danken, dat het drietal in de laatste kilometers niet werd ingelopen. Zijn etappe-zege was dan ook zeer ver diend. 1. Beugels (Ned) 4.16.15; 2. Primavera (It) z.t.; 3. Girard (Zwi) z.t.; 4. Fonta- nelli (It) 4.16.30; 5. Fritz (Wdld) z.t.;6. Vianen (Ned) z.t.; 7. Bitossi (It) z.t.; 8. Steevens (Ned) z.t.; 9. Flabat (Belg) z.t.; 10. Van Clooster (Belg) z.t.; 32. Den Hartog (Ned) z.t.; 38. Schepers (Ned) z.t.; 42. Duyndam (Ned) z.t.; 47. Benja mins (Ned) z.t.; 57. Harings (Ned) z.t.; TENNIS. Het Engelse damesteam heeft op de eerste dag van de wedstrijd om de Wightmancup tegen Amerika een voorsprong van 2-1 genomen. Ann Jones versloeg Nancy Richey met 6-2 6-3. Samen met Joyce Williams won ze verder met 6-2 6-3 van Julie Heldman/Mary A.nn Curtis. De enige Amerikaanse overwin ning van de dag kwam op naam van Bil- lie Jean King. Zij versloeg Virginia Wade met 8-6 6-4. 69. Zoontjes (Ned) z.t.; 72. Gerrits (Ned) 419.20. Algemeen klassement: 1. Altig 9.20.11; 2. Bitossi 9.20.15; 3. Gi- mondi 9.20.26; 4. Vifian 9.20.38; 5. Girard 9.20.45; 6. Fritz 9.20.52; 7. t/9: Thalman (Zwi), Steevens (Ned) en Maurice Dury (Belg) 9.20.53; 22. Beugels 9.21.05; 24. Schepers 9.21.09: 26. Den Hartog 9.21.11; 33. Vianen 9.21.17; 35. Benjamins 9.21.24; 40. Duyndam 9.21.32; 65. Harings 9.23.17; 67. Zoontjes 9.23.34; 71. Gerrits 9.24.10. BETTEMBOURG. De Belg Frans Verbeeck heeft de eerste etappe van de ronde van Luxemburg, een rit over 190 km van Luxemburg naar Bettembourg, gewonnen. Hij maakte een tijd van 4 uur 40 min. en 41 sec. René Pijnen eindigde als tweede in dezelfde tijd als Verbeeck, Joop Zoetemelk werd vierde, eveneens in dezelfde tijd. De uitslag van de eerste etappe is: 1. Verbeeck (Belg) de 190 km. in 4.40.41 2. Pijnen (Ned) z.t.; 3. Pintens (Belg) z.t.; 4. Zoetemelk (Ned) z.t.; 5. Hou- brechts (Belg) 4.43,14; 6. Van Rijcke- ckeghem (Belg) z.t. 7. Schleck (Lux) z.t.; 8. Van de Vijver (Belg) z.t.; 9. Dancelli (It) z.t.: 10. Dierickx (Belg) z.t.; 11. Dol man (Ned) z.t.; 27. Ottenbros (Ned) z.t.; 32. Wagtmans (Ned) 4.52.28; 62. Van der Vleuten (Ned) 5.04.26; 65. Karstens (Ned) z.t.; 66. Van Katwijk (Ned) z.t. DEN HAAG De cijfers van de sport- toto's 46 en 47 zijn: Toto 46 (31 mei): deelnemers 460 979, bruto inleg: 859.575,60, prijzenbedrag: f 386.809.02. Eerste prijs: f 116.042,71, 54 meldingen 2.149. Tweede prijs: (77.361,80, 827 meldingen 93,50. Derde oriis- f 116.042,71. 6366 meldingen 18,20. Extra prijs 77.361,80, 1431 meldingen f 54.10. Toto 47 (7 juni): deelnemers 425.341, bruto inleg: ƒ814.410,prijzenbedrag: ƒ366.484,50. Eerste prijs: 109 945.35. 39 meldingen 2.819. Tweede prijs 73.296,90. 648 meldingen 113,10. Derde priis- 109.945,35, 4864 meldingen 22.60. Extra prijs: (73.296,90, 968 meldingen 75,70. -HSST: «£T LUKT WEL ÖF te PC&AQUfWO- ftlWOÜTS-TÉull wccoeo EEfJ T&EKBAL- NAAP UUVfMgp OOPT DOOG? "EJr aam ts DOELLIJN EEM \JB2DEDISee ÖAKT MET. CE SAL AAU •De VOET DOE "MBlAH60Ü£tK' \Jco&SU.

IJmuider Courant | 1970 | | pagina 11